bij geen enkelen aanval, als men het gebeurde bij Anagaloeng twee a drie maanden geleden uitzondert, de maraudeurs materieel voordeel behaald hebben. De Palembangsche samenzweerders zijn verbannen of zullen worden verbannen. Zij maken een zeer rus- tigen indruk en weten zelfs bij sommigendie hen gezien hebben, twijfel op te wekken aan hun schuld en aan 't ernstige van het Palembangsche complot. Buitenlandsch Overzicht. Onder de telegrammen in ons vorig nommer zal men er een paar opgemerkt hebben, die getuigden van eene minder aangename verhouding tusschen Duitsch- latid en Frankrijk. Nu vooral Gambetta aan het hoofd van een kabinet staat, de man die aan de moeielijke dagen van 1870'71 zoo'n werkzaam deelgenomen heeftkan het geen verwondering baren wanneer Duitschland tegenover hem eene gereserveerde hou ding aanneemt, en elke daad zijnerzijds tegenover het Duitsche rijk aan eene ernstige critiek onderwerpt. De benoeming nu van Chandordy tot Fransch gezant te St. Petersburg wordt met leede oogen aangezien en men heeft in Berlijn reeds een benauwden droom van een FranschEngelschRussisch verbond. In hoever daarvoor grond bestaat zal de toekomst leeren. De bekende gouverneur van Tunis zal niet naar Athene gaan. Toch zal Gambettadie weigerde zijn verzoek om ontslag aan te nemen, hem een behoorlijk postje bezorgen. Verschillend is de indruk, dien in Tunis de uitspraak van de jury in zake het proces BoustanBochefort heeft gemaakt. De 'Joden daar waren door die uitspraak zeer te leurgesteld. Zij zonden Boustan een telegram, waarin zij verklaarden diep getroffen te zijn door het bericht van den uitslag van zijn proces, en hem verzochten de betuiging hunner sympathie aan te nemen. Zij zeiden daarin verder: Wij zijn met u en verachten de tegen uw eerlijkheid en rechtschapen karakter ge richte aanvallen. Wij zullen nooit vergeten, dat de ongelukkigen steeds steun bij u gevonden hebben, en altijd gedachtig zijn aan uwe bemoeiingen om in dit land de denkbeelden van beschaving en vooruitgang te doen zegevieren. W:j hopen van harte, dat gij aan 't hoofd der Fransche zending in Tunis blijven moogt." Ook de Fransche handelaren te Tunis in 't algemeen hebben een adres van sympathie aan Boustan geteekend. Daarentegen komen de Engelsche bladen met andere, minder gunstige berichten. Volgens de Times maakte de uitspraak een gunstigen indruk, behalve in het kringetje van Boustans persoonlijke vrienden. Ernstige en ongelooflijk klinkende, maar vermoedelijk gegronde beschuldigingen worden thans openlijk geformuleerd tegen Boustan's handlangers. Men verwacht groot schandaal. De correspondent der Daily News tele- grapheerde gelijkluidend. De Arabieren juichen, zeg gende Frankrijk telt nog rechtvaardige en eerlijke mannen! Men bereidt een dankadres aan Bochefort. Duizenden zullen dit teekenen. Nu zullen de Arabieren zeker wel de minst onpar tijdige personen in dezen zijn. Daarbij lette men op, dat hierbij alleen van Boustan's handlangers, niet van hemzelven, sprake is. De gouverneur van Sfax heeft aan de notabele ingezetenen doen weten, dat de stad binnen tien dagen eene oorlogsvergoeding te betalen heeft van zes millioen fr. Deze mededeeling heeft, gelijk te denken is, eene groote ontsteltenis onder de bevolking teweeggebrachtte meer daar bijna, allen door de laatste gebeurtenissen geruïneerd zijn. De onderkoning van Ierland heeft ook de vrou welijke Land-liga onthanden. Het werd dan ook tijd, want, wij schreven het reeds vroeger: onder den schijn van liefdadigheidsbetoon werden de meest ernstige po gingen aangewend om het volk op te ruien. De tpe- stand blijft ernstig en het ministerie zelf begint meer en meer moedeloos te worden. De onderhandelingen tusschen de Duitsche regeering en het Vaticaan worden voortgezet. Volgens de Post is den heer ltusch, onder-staatssecretaris van buiten- landsche zaken, die in het laatst van November met verlof op reis is gegaan naar Italië, gelast te Rome te vertoeven, ter voortzetting der onderhandelingen, die tusschen den heer Von Schlozer en kardinaal Jacobini hebben plaats gehad. De heer Von Schlozer wordt echter binnen eenige weken uit Amerika te Berlijn terug verwacht. Het maakt op ons den indruk alsof Bismarck niet recht weet welken kant hij uit moet, om zijn doel te bereiken. Met het oog op het geschil tusschen de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie en Bumenië verdient thans de redevoering vermelding, waarmede de Bu- meensche minister de kamerzittingen beeft geopend. De minister acbtte zich verplicht op te komen tegen het verwijt uit Weenen, als zou de Bumeensche re geering, met de zinsneden der troonrede, die op de Donau-quaestie betrekking hebben, het doel gehad hebben het Oostenrijksche hof te beleedigen. Hij ver klaarde, dat de diensten, door het Oostenrijksche keizersgeslacht aan de Rumeenen bewezen, nimmer werden vergeten. Zulk eene handelwijze zou terecht eene verzaking der geschiedenis wezen. Toch is men in Weenen met die betuiging niet tevreden. Men verlangde daar, dat de minister open lijk en loyaal te kennen hadde gegeven het te betreuren, dat de door hem vervaardigde troonrede voor Oos tenrijk zoo weinig welwillende bewoordingen bevatte. Waren in de laatste dagen de berichten aangaande den opstand in Dalmatië zeer zeldzaam, het blijkt thans dat de toestand nog maar weinig is verbeterd. De Pester Lloyd behelst namelijk eenige mededeelingen, waaruit blijkt, dat de Oostenrijksche troepen schier dagelijks werk hebben om de opstandelingen, die door strooptochten op groote schaal zich bij de vreedzame dorpsbewoners gevreesd maken, ten onder te brengen. Zoo moesten te Podi bij Castelnuovo de gendarmes er de bevolking zich krachtig verzetten tegen het weg halen van het vee, terwijl bijna gelijktijdig aan de 1 grenzen der Herzegowina opstandelingen werden ge- j vangen genomen. i In Spanje doet de geestelijkheid zich gedeeltelijk gelden tegenover de wet, door de regeering voorgesteld tot toelating van het burgerlijk huwelijk voor hen, die dit verlangen. De bisschop van Santander deed drie liberale bladen met hunne redacteurs in den ban, wijl dezen die wet durfden goedkeuren. De bevolking heeft harerzijds tegen dien maatregel geprotesteerd. Ook hebben on- scheidene lagere geestelijken geweigerd het bisschop pelijk mandement voor te lezen, omdat zij niet willen bijdragen tot het ophitsen van de burgerij tegen elk ander. Nu het proces-Guiteau aan den gang is wil de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika een wet indienen met het doel om op het plegen van een aanslag op het leven van den president de dood straf te stellen. Omi rent het sensatiewekkend bericht, door den ge neraal der zuidelijken, Johnston, tegen den ex-president Jefferson Davis in de wereld gebracht, kunnen wij nog alleen melden, dat Davis die gestolen twee mil lioen dollars per kar zou hebben vervoerd. Zoo'n bericht dient wel nader bewezen te worden, wil men het gelooven. Gemengde Berichten. -Onder voorwendsel van een der onderwijzers te moeten spreken, meldde zich gistermiddag iemand aan bij de school B op de Vlasmarkt. Door de poort binnen gelaten, heeft hij zich, zonder zijne voorgewende boodschap te hebben verricht, maar met twee nieuwe emmers, verwijderd. Op den vollen middag heeft deze brutale dief zijne operatie verricht. De politie, onmid dellijk gewaarschuwd, heeft den indringer nog niet kunnen opsporen. De twee Vlissingsche jongens, die Vrijdagavond te Middelburg poging tot inbraak beproefden, hebben dit jaar reeds 8 dagen cellulaire gevangenisstraf on dergaan wegens diefstal in een bewoond huis en hebben zich buitendien nog te verantwoorden over diefstal met braak in negen garnaalschuiten, gepleegd onder verzwarende omstandigheden, diefstal van winkel goederen en diefstal van een kistje met geld en snoepe rijen, mede onder verzwarende omstandigheden. Zaterdagavond is te Amsterdam eene vrouw door het omvallen van een petroleumlamp in brand geraakt; zij werd zwaar verwond. Het O. M. te Amsterdam heeft tot dusver geen termen gevonden om gevolg te geven aan de aanklacht tegen Jeanne Spruitlogeerende in het Bible-hotel aldaar. Een correspondent van het N. v. d. D., die haar een bezoek bracht, vernam van de »millioenen bezitster" o. a., dat zij op dit oogenblik, behalve een rekening van den heer Wamsteker Van der Gant van f 68,900, die eerst met 1 Jan. a. s. verviel, alles betaald hado. a. had zij bij genoemden heer IV. v. d. G. voor f 80,000 aan juweelen gekocht en contant betaald. Volgens de Amst. Ct. daarentegen blijkt het meer en meer, dat de schatrijke dame, met name Jannetje Struik, zich ten koste van een paar geldschieters en een aantal leveranciers de fabelachtige geldverspil lingen veroorloofde. Zoolang het tegendeel niet overtuigend blijkt, wordt er in een brief uit Amsterdam in de Prov. Gr. Ct. gezegd, is er natuurlijk geen enkele grond om niet te gelooven, dat aan de beweringen van de juffer niet werkelijk een in nevelen gehulde erfenis-historie ten grondslag ligt. De naam van den beweerden erflater zou Jan Van Veggelen of Jan Van Veghel wezen. De erfenis, ten bedrage van f 12,000, schijnt echter reeds door de juffer te zijn ontvangen. Te Hollandsche Veld is een kind in eene wascli- tobbe met kokend water gevallen en heeft zich zoo danig gebrand, dat het aan de gevolgen is overleden. Zondagavond tusschen half elf en elf uur waren op den Steenweg te Utrecht eenige mineurs en artil leristen bezig met uitgetrokken sabel elkander slag te leveren en de orde verregaande te verstoren. Een der toeschouwers gaf hiervan kennis aan een politie agent Ie kb, die te huis was om zich juist ter ruste te begeven. Deze agent kleedde zich in uniform en was in een ondenkbaar oogenblik tusschen de vechten den om den belhamel te arresteeren, toen hij onver hoeds van achteren van een mineur een houw met de sabel op den helm kreeg, welke niet alleen dat hoofddeksel maar ook zijn hersenpan doorkliefde, zoo dat hij bewusteloos ineenzakte en naar zijne vvöning moest gebracht worden, alwaar hij heelkundig werd behandeld. De ijverige man is thans ziek en niet in staat om zijnen dienst te verrichten. Een streng onderzoek heeft naar den dader en de overige vechtersbazen plaats. Tengevolge van den hevigen wind is Zaterdag avond de houten tent van de heeren Blanus en Cohen, staande te Apeldoorn, uit elkander geslagen; ongeluk ken kwamen daarbij niet voor. Te Bergen-op-Zoom is een in aanbouw zijnd huis omgewaaid, eveneens zonder ongelukken. Omtrent het eerste ongeval meldt men in de Zutph. Ct. nog de volgende bijzonderheid Een schipper, met zijn schip aldaar liggende, had ervan willen profiteeren, en was er heen gegaan, zijn vrouw op het schip latende. Deze vernam iets later dat het paardenspel «ingewaaid" was, maakt zich ernstig bezorgd over het lot van haar man, doet haar klompen op het dek van het schip uit om harder te kunnen loopen, en vliegt hem ter hulpe. Deze komt van een anderen kant terug, terwijl zij weg is, ziet haar klompen, vindt haar niet in het schip, en ont vangt geen antwoord op zijn roepen, zoekt met behulp van anderen haar in het kanaalen wordt eindelijk zoo wanhopig, dat hij zich verdrinken wil, en 4 man moeite hebben dit te beletten. Nu komt zijn vrouw schreiende terugdaar zij haar man niet vonden het treurspel eindigt blij." Eene dienstbode "te Velp, onlangs door hare meesteres uitgezonden met een bankbiljet van f 40 om daarmede eene rekening te betalen, ging met dit geld naar Amsterdam, maakte daar goede sier en leidde er een losbandig leven. Naar Arnhem terug gekeerd, werd zij terstond naar het huis van arrest I gebracht. Door de stoomboot van 's-Ilertogenbosch is Maandag nabij Delft een Westlandsche schuit aange varen, welke onmiddellijk zonk. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. Maandagmorgen is, door het in brand geraken van een petroleumlantaarn, brand ontstaan in den stal van een landbouwer te Mierlo. Het geheele ge bouw, bestaande uit boerderij en herberg, is tot den grond afgebrand. Zaterdag jl. is een landbouwer te Kessel, die met kar en paard huiswaarts keerde, bij ongeluk van zijn kar gevallen, waardoor hem een der wielen over het hoofd ging. Hij is weldra aan de gevolgen over leden. Voor hen, die soms nog belang stellen in den bekenden gevangene FF. M. De Jongh, diene dat men zijn toestand nog steeds houdt voor eene voorbijgaande manie, voor welker genezing zijne plaatsing naar Cou- dewater niet noodig wordt geacht. Dit gevoelen wordt ook gedeeld door den geneesheer van het krankzin nigengesticht te Franeker, die hem tweemalen heeft onderzocht. Daar enkele zijner bewegingen en gezeg den een oogenblik het vermoeden hebben doen ont staan dat zijne krankzinnigheid slechts voorgewend was, is op zijne kamer een toestel aangebracht, waar door hij, alleen zijnde, van buiten kan worden bespied. Hij is de laatste dagen veel rustiger en daarom van zijn dwangbuis ontdaan. Zijn lichaam is, tengevolge van bovenmatige inspanning, zeer verzwakt en ver magerd, zonder dat er evenwel gevaar voor zijn leven bestaat. Een paar dagen geleden vermaakten zich te Hoogkerk twee jongens, tusschen de 6 en 7 jaar oud, met «haasje over te springen", toen een van hen zóo met zijn aangezicht tegen den grond viel, dat eene zware neusbloeding het gevolg ervan was, die men niet vermocht te stuiten. Den volgenden dag bezweek hij. -Alle pogingen om het lijk van lord Crawford terug te vindenzijn vergeefsch gebleven. De familie schijnt verdere nasporingen op te geven en zelfs geen geld te willen uitloven om het lijk terug te krijgen. Men vermoedtdat medische studenten den lijkroof pleegden, teneinde achter het geheim te komen van de Italiaansche wijze van balsemen. Bij den jongsten storm zijn te Yisé, nabij Eysden, twee beambten van den; LuikMaastricht-spoorweg door het omwaaien van een goederenloods gedood. De een werd namelijk door het puin verpletterd, ter wijl den anderen door een stuk zink het hoofd werd gespleten. Beiden waren gehuwd. Maxim, de uitvinder van de bekende electrici- teitslamp, is tot ridder van het Legioen van Eer be noemd. Hij heeft een «extincteur automatique" uit gevonden, schrijft hijdieverbonden met de hoofd waterleiding bij een brand in een schouwburg door de warmte gaat werken en dan een Waterstraal op de brandende plek zou werpen. Breidt de brand zich uit, dan zou door de hitte een grooter aantal buizen water spuiten. Aan Maxims toestel is een uurwerk verbonden met een electrischen verklikker, zoodat men dadelijk zou wetendat er brand isen waar. Een nieuw voorbeeld hoe gevaarlijk het is zich door honden te laten likken, is onlangs te Berlijn voor gekomen. Daar heeft een jong man, die deze gewoonte had, een zoogenaamde «hondenworm" in de longen gekregen, waardoor hij zwak en ziekelijk werd, en zich verschijnselen a!s van longtering bij hem voordeden. Eerst nadat hij een paar jaren gesukkeld had, werd ontdekt wat hem scheelde. Hij moest twee pijnlijke operation ondergaan en verkeerde, geruimen tijd in levensgevaar, maar nu zal hij eerlang geheel hersteld zijn. De nihilisten hebben in Petersburg weer een brutaal feit gepleegd. De kommandant van de ves ting St. Paul, waar czaar Alexander II begraven ligt, ontving dezer dagen een bezoek van twee heeren, oogenschijnlijk tot den hoogsten stand der maatschappij behoorende, die hem verzochten een krans te mogen leggen op het graf van den .overleden czaar ter eere zijner nagedachtenis. De kommandant gaf hun het ge vraagde verlof en bekeek, toen zij weder vertrokken waren, den prachtigen krans van nabij. Op een daaraan gebonden lint las hij de woorden: «Aan Alexander III, die spoedig sterven moet." Het graf zijns vaders was voor die bedreiging zeker een diabolisch goed ge kozen plaats. De Oostenrijksche Keizer heeft Donderdag per soonlijk de opera bezocht en alles als bij eene gewone voorstelling laten inrichten; de Keizer onderzocht toen alle voorzorgsmaatregelen tegen brand; hij liet de lich ten uitdraaien om te zien of de olielampen voldoende waren en bracht anderhalf uur in het gebouw door. De thans te Petersburg vertoevende Gouverneur- Generaal van Oost-Sibcrie bracht het bericht mede, dat het in 1877 zoek geraakte stoomschip Jeannette, van de Noord-Amerikaansche Pool-expeditie, terugge vonden en dat der manschap hulp verleend is. "Volgens telegram uit New-York kon tusschen 20 en 22 December op de Britsche en Noordsche kusten stormweder verwacht worden uit het Zuiden, rondloopende tot N. W., vergezeld van regen en sneeuw. Nu, het is dan ook al druk bezig geweest met regenen en waaien! Blijkens de jongste berichten uit New-York is de uitvoer van vee en vleesch van daar naar Europa oogenblikkelijk zeer verminderdomdat daaruit geen voordeel meer is te behalen. In het vorige jaar was het vleesch voor 10 cent per pond in de Vereenigde Staten te koop en kon het voor 16 cent in Liverpool worden verkocht. Thans moet men 13 cent in Amerika betalen. De van Guiteau gescheiden echtgenoote ver klaarde voor het hof, dat zij haar man als wèl bij het hoofd beschouwde. Guiteau viel haar telkens in de rede en schold natuurlijk haar en zijn advocaat vreeselijk uit. Twee specialiteiten zeiden, dat zij na onderzoek van den gevangene niets hadden gevonden, waaruit bleek, dat de hersens niet goed waren. De zwarte Jubilézangers, die in den jare 1878 en '79 door Europa trokken en concerten gaven orn geld voor een neger-universiteit bijeen te krijgen en die velen onzer lezers zich nog wel zullen herinneren, hebben hun doel bereikt. Een schoon gebouw, dat zes honderdduizend francs kostte, staat nu in hun geboorteland en een tweede, dat Livingstone-Mission- hall genaamd zal zijn, is eveneens bijna gereed. Uit Algiers wordt een nieuwe ramp bericht. Tengevolge van het doorbreken van een dijk is de stad Perregaux bij Oran overstroomd. Er kwamen 54 mensclien om het leven. Volgens eene offlcieele dépêche uit Oran van 17 dezer zijn 160 slachtoffers van die overstrooming teruggevonden. Aan den geneeskundigen raad te Alexandria is bericht, dat er zich op 1 en 2 Dec. te Mekka slechts twee en 4 en 5 dezer te Djeddah geen enkel geval van cholera voordeed. Op 8 October jl. zijn de steden Haifong en Tallee, in China, door een hevige typhoon bezocht, die vree- selijke verwoestingen aanrichtte en tatlooze menschen levens vernietigde. De zee overstroomde het geheele omringende land, en nog op 4 mijlen afstand van de kust stonden de huizen 0 voet onder water. De stroom was zoo sterk, dat de geheele stad Tallee is wegge spoeld. De opiumvelden zijn in het gansche district totaal verwoest. Ook tallooze vaartuigen, die rijst uit het binnenland naar Haifong overbrachten, vergingen. Het eiland Chios, dat zoozeer door aardbevingen werd geteisterd en waar na de laatste schokken ver scheidene warme bronnen zijn ontstaan, zinkt lang zamerhand weg, zoodat men niet zonder reden be ducht is, dat het geheel in zee zal verdwijnen. Volgens de Sumatra Ct. is te Padang een uit de Bovenlanden herkomstig vrouwelijk wezen te zien, dat armen noch beenen bezit, 25 jaar oud is, zich zonder hulp niet bewegen kan, doch voor 't overige welgemaakt en uiterst rap van tong is. Naar men verzekert, wordt zij dagelijks bezocht door duizenden menschen, die, gedreven door nieuwsgierigheid of bij geloof, haar tegen betaling van 10 ets. per persoon komen zien. Laatste en telegraphischl berichten. OUDENBOSCH, 21 Dec. De sneltrein van 7.25 van Amsterdam naar Vlissingen ontspoorde alhier. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. 's-GRAVENHAGE, 21 Dec. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is bij het voortgezet debat over hoofdstuk Oorlog, na uitvoerige discussie over de uitbreiding der maréchaussee ten dienste der oostelijke provinciën, die volgens de regeering geens zins op een algemeene politiewet prejudiciëert, ten slotte, op advies van den heer Van Nispen, door de regeering overgenomen een amendement-Van Blom om de uitgaven voor die uitbreiding wegtelaten, teneinde de eindstemming over de begrooting zuiver te doen zijn, onder verklaring bij afzonderlijke wet later op de zaak te zullen terugkomen. Art. 85, bepalende aanschaffing van twee nieuwe kanonnen, is aangenomen met 45 tegeu 30 stemmen. Bij art. 87 opperde de heer Patijn bezwaar wegens de invoering der garnizoens-indeeling bij Kon. besluit, in strijd met de bedoeling der Kamer, die wettelijke vaststelling wenschte. De Minister van Oorlog beriep zich op het voorloopig verslag, waaruit bleek dat de meerderheid wenschte wettelijke vaststelling of bij bestuursmaatregel. De heer Patijn, niet overtuigd, stelde eene motie voor inhoudende, dat de Kamer wet telijke vaststelling wilde. Over deze motie werd uit voerig gedebatteerd. De heeren Van Nispen, Seret, Keuchenius en Van der Hoeven bestreden de motie, daar de Minister recht had tot zijne opvatting van 't verslag, en wettelijke legerorganisatie door de liberalen zeiven niet in praktijk was gebracht. Aanneming der motie zou volgens hen leiden tot het ontslag van een voortreffelijk Minister, die zich tegen de motie bepaald had verzet. De hee ren Wichers, Gratama, Kool en Gleichman verdedig den de motie ter wille van een wettelijken band voor Minister en Kamer. De motie werd ten slotte ver worpen met 47 tegen 30 stemmen. Een amendement om f 95,000 te schrappen op de cavallerie-kazerne te Haarlem is aangenomen. Daar na is de discussie aangevangen over de vesting begrooting. Hedenavond voortzetting. ST. PETERSBURG21 Dec. Het in 1877 ver miste Poolschip Jeannette (zie Gein. Berichten) is gevonden den 14 Sept. De manschappen leden mee- rendeels aan bevroren ledematen. De Russische auto riteit verleende onmiddellijk hulp. Wegens den gezondheidsstaat der Keizerin is de kroning van den Keizer uitgesteld tot in den herfst van 1882. Overzicht van den stand der koersen. Belangrijk nieuws! Het voorstel tot fusionneering der Biask-Wiasma- en Morschansk-Sysran Spoor wegmaatschappijen en tot verlenging van den duur der regeeringsgarantie is door de Russiche regeering verworpen, 't Is volstrekt niet te verwonderende

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2