1881. N°. 151. Donderdag 22 December. 68sle jaargang. AANBESTEDING. Secretarie op den 2n Kerstdag. UITOEFENING KLEINHANDEL in STERKEDRANK. GOESCHE De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor bet buitenland: A. STE1NER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone ad verten Liën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, «lie zicii met 1 Januari 18S2 op de (xoescke courant abouueereu, ontvangen de dit jaar nog verschij nende nommers kosteloos. Voor belanghebbenden, met het oog op de advertentfëu, berichten tvij nu reeds dat a. s. Maandag (Sen Kerstdag) geen ïiominer van ons blad zal verschijnen BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOES zijn voornemens op Zaterdag den 24 December 1881, des namiddags te 1 uur, in het Raadhuis aan te besteden a. het tariefwerk voor gewoon onderhoud in 1882, te weten lo. het timmerwerk en de levering van touww erk 2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk iiu. het leidekkers-, %iod-, zink- en pompmakerswerk 4o. het smidswerk 5o. schilder- en behangerswerk 6o. stoffeerderswerk 7o. glazenmakerswerk 8o. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 9o. de levering van maljenierswaren; lOo. ddh grint en grintzand; 11 o. borstel- en mandewerk; terwijl de leveringen der artt. 27 en 28 van het tarief niet afzonderlijk worden aanbesteed, maar aan verschillende aannemers zullen kunnen worden opge dragen. b. de levering van banken voor de laagste klasse van school C; c. het maken van een riool in een gedeelte der St-Jacobstraat en de Korte Nieuwstraat; en d. idem in de Oude Yischmarkt. De bestekken liggen op de gewone uren in het Raad huis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a ƒ0,05 per exemplaar. Aanwijzing van de werken c en d geschiedt Woens dag 21 December, 's morgens te 9 uren, te beginnen in de Korte Nieuwstraat. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, 10 Deeember 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij hun college zijn ingediend de onderstaande verzoekschriften om ver gunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank, en noodigen de ingezetenen of anderen uit, om, indien hun redenen of gevallen bekend zijn, die tot eene weigering der vergunning aanleiding moch ten kunnen geven, deze aan hnn college kenbaar te inuken voor of op Zaterdag den 3] December aanstaande. Naam van den verzoeker. Matthew. Dronkers. P. J. Maartense. Johs. De Jonge Jz. P. J. De Hond. C. Van Immerzeel. Jan Koens. J. J. Quist. E. A. Koopman, wed. M C. Zandijk. Woonplaats. Localiteit, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend St. Jacobst. B 132. Jacob Valkestraat E 126. Kort. Kerks. A119 's Heer Hendriks- kinderend. E 136 Ganzep.str C 173. Ganzep.etr.C 181. Klokstraat C 160 Kreukelm. A 137. Winkel. voorlokaal. Winkel. voorzaal, voorzaal, voorzaal, winkel. Societ. restaur, schouwb. zaal directiek. en tuin. Goes, den 20 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE WITT HAMER. 0 De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dit de Secretarie der gemeente op a. s. Maandag den 26 December, uithoofde V»n het Kerstfeest, zal gesloten zijn. Tqt het doen ven aangiften voor den Burgerlijken Stand zal echter van 11 tot 12 uur gelegenheid gege ven worden. Goes, den 21 December 1881. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M A K. GOES, 21 DECEMBER 1381. Mededeelingen op verschillend gebied. Kruiningen. De Nieuwjaarscollecte alhier bracht f500 op, terwijl bovendien nóg eenige giften worden verwachtte Hansweert was de opbrengst f 94. Geslaagd voor telegrafist 2e kl. de heer F. De Koninek, vroeger te Goes, thans te Vlissingen. Met 31 December a. s. worden, op hun ver zoek, eervol ontslagen de rijksveldwachters 3e klasse D. j. A. Anemaet, te Middelburg en J. W. De Jongh, te Iloedekenskerke. Met 7 Januari 1882 worden verplaatstde rijks veldwachter le kl. (brigadier-majoor) A. Van Pelt, van Ommerschans, stad Ommen, naar Middelburg, in plaats van W. Timmermans, overleden de rijks-veld wachter 3e kl. M. J. Straub van Sluiskil naar Vlis singen, en D. Buurman van Dordrecht naar Hoede- kenskerke. (M. Ct.) Volgens de N. R. Ct. zijn aan de door Gede puteerde Staten van Zeeland benoemde opzichters bij den provincialen waterstaatsdienst de volgende stand plaatsen aangewezen: de opzichters le kl. J. Mulder, Breskens P. W. Waltman, Wissekerke L. R. Plas- schaert, Middelburg en J. Dormaar, St.-Maartensdijk (reeds door ons gemeld)de opzichters 2e kl. M. Eijke, Ter Neuzen; F. SturmGoes en L. M. Van der Made, Zierikzee. De bezwaarschriften, die bij de Tweede Kamer tegen de verkiezing van den heer Van Heeckeren van Keil zijn ingekomen, bevatten de volgende bezwaren do Het aanwezig zijn van éen stembriefje meer in een bus dan het aantal kiezers bedraagt, dat gestemd heeft2o. Het niet geteekend zijn van de stemlijst van Dinxperlo. Te dien aanzien echter kan geen be zwaar geopperd worden, daar de opgave in het proces verbaal van het stembureau overeenstemt met het aantal uitgebrachte stemmen in die gemeente. Daar enboven heeft de Tweede-Kamer reeds vroeger in der gelijke zaak uitspraak gedaan dat dit verzuim van niet-teekening geen nietigheid kan teweegbrengen. Wat de niet behoorlijk gestempelde briefjes betreft, die 7 in getal zijn, deze zijn door het stembureau te Zutfen bij de stemopneming als van onwaarde ter zijde gelegd, zoodat in dit opzicht geheel overeenkom stig de wet is gehandeld. Van de voorloopige eandidaten, die in het district Sneek van liberalen kant worden gesteld, zullen wij de namen maar niet noemen. Wij willen liever wach ten, totdat er een definitief candidaat gesteld is. Het Nederlandsch Gymnastiek-verbond heeft Zondag jl. eene algemeene vergadering gehouden in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer G. De Vries, uit Amsterdam. Na het verslag, dat van eene verbetering in de financiën getuigde, werd op voorstel van den voorzitter bij acclamatie besloten een telegram te zen den aan het kamerlid mr. J. L. De Bruijn Kops, als hulde voor diens zorgen voor het gymnastiek-on- derwijs, blijkens zijn amendement op de Staatsbegroo- ting. De volgende jaarvergadering zal insgelijks te Utrecht worden gehouden. Tengevolge van het toenemend aantal vrouwe lijke eandidaten, dat zich voor het surnumerairsexa men hij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen aanmeldt, heeft deze Maatschappij beslo ten eerstdaags een examen uit te schrijven uitslui tend voor vrouwelijke eandidaten. Voor de dames, die bij dit examen slagen, zal in een der lokalen van het station Utrecht der maat schappij een cursus worden geopend in de volgende vakken a. telegraafdienstb. vervoer van reizigers en bagagec. vervoer van snel- en bestelgoederen. De dames zullen tijdens haar surnumeraat eene toe lage ontvangen van een gulden daags, en, na zes maan den onderricht, in bovengenoemde vakken examen af leggen, en, zoo dit voldoende blijkt, worden benoemd tot derde klerk, aanvankelijk op eene jaarwedde van f400. Als klerk zullen zij aan de groote stations der maatsch. worden geplaatst, zooveel mogelijk in dezelfde bureau's met 2, 3 en meer bij elkander, en daar worden be last met de uitgifte van plaatskaarten, de inschrijving, bevrachting en verzending van bagage-, snel- en bestel goederen en den telegraafdienst. Deze maatregel wordt genomen op het voetspoor van het buitenland. (V. D.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehoiiden zitting zijn de geloofs brieven van den heer Van Heeckeren van Keil com- missioriaal gemaakt. De Begrooting voor het Burger lijk Pensioenfonds is aangenomen. Bij Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting ontwik kelden de heeren SeretFabius en Kool verschillende bedenkingen tegen de beginselen van den Minister, op grond waarvan zij tegen het budget zouden stemmen. Zij achtten den personeelen en financiëelen druk der militie- en schutterij wetten te sterk, terwijl daarbij de kaderquaestie niet werd opgelost. De heer Van der Schrieck wees op het vele goede, dat de Minister verricht had, en drong alleen aan op wijziging van het dislocatieplan. Ook de heer De Casembroot steunde den Minister, in afwachting van de behandeling van de militie- en schutterij wetten. D« heer Wybenga had het bekende bezwaar tegen het hooge eindcijfer. De heer De Savornin Lohman vroeg met welk recht de militaire overheid de miliciens drong tot vaccinatie, en de onderhebbenden lastig viel, als zij het bijzonder onderwijs bevorderden of in eigen huis kerk hielden? De Minister verklaarde zijn militie- en schutterij- wetten zelfstandig te zullen verdedigen, onafhankelijk van het vroegere votum over zijn begrooting, en door drongen te wezen van den goeden geest dier wetten. De Minister verdedigde kortelijk het hoofdbeginsel daarvanalgemeene weerbaarheid des volks. Ter ver betering van het kader zal verhooging van de soldij der onderofficieren in den loop des jaars worden voor gesteld. De Minister verklaarde voorts de vaccinatie noodig om besmetting der kazernes tegen te gaan. Wat de verdere belemmering van godsdienstige ge moedsbezwaren betreft verklaarde de Minister, dat hem daarvan niets bekend is en dat hij dit nooit dulden zal. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp tot vaststelling van de begrooting van het fonds, voort spruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1882. Die uitgavèn worden geraamd op f737,163. Uit de toelichtende memorie blijkt, dat de afdamming van het Slaak nog niet kan worden aanbesteed. Nadat een ontwerp voor de afdamming van het Slaak was opgemaakt, is het denkbeeld .geopperd om, in plaats van dat water, de Mosselkreek en de Eendracht af te dammen. "Vervolgens zijn ook daarvoor ontwerpen en begrootingen gemaakt, die nu bij den Waterstaat in onderzoek zijn. Intusschen zijn die begrootingen zoo veel hooger dan die van een dam door het Slaak, dat de Min. voorshands aan deze de voorkeur moet geven en dus opnieuw een som daarvoor aanvraagt, zich voorbehoudende een wijziging van dit art. voor te dragen, wanneer de afdamming van de Mosselkreek en de Eendracht verkieselijk blijkt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. P. Nonhebei, onlangs van Middelburg te Dordrecht beroepen, werd Zondagochtend in de Groote Kerk aldaar bevestigd dooi zijn broeder ds. J. K. C. Nonhebel, uit Vlaardingen, terwijl hij des avonds zijne intreerede hield. Op het drietal te Schiedam komt voor ds. K. W. Vethake te Leeuwarden. Niettegenstaande er reeds een jaar lang voor de drie openbare scholen te Wissekerke naar vrouwelijk hulppersoneel is uitgezien, heeft, tegen eene jaarwedde van f 600, zich nog geen enkele sollicitant aangemeld. (IV. R. Ct.) Aan de Chr. school te Zaandam is benoemd de heer C. Staal Fzvan Kapelle, in plaats van id. Pz zooals het Zuiden abusievelijk had gemeld. Dinsdag is bevorderd aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap de heer F. J. Sprengergeboren te Middelburg, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld »Is de opname van klachtdelicten in het strafrecht noodzakelijk Scheepvaarlberichten. Hansweert. Maandagnamiddag liep liet tjalkschip Vrouw Johanna, schipper J. Van Gijzen, metsteen van Belgie naar 's-Hage, bij het aandoen der haven op de glooiing van den Oosthavendam. De kanaal sleepboot Zuid-Beveland beproefde het aftesleepen doch mocht hierin niet slagen. Kort daarop is het geheel vol geloopen, en het is dan ook aan het gedeeltelijk lossen der lading en het dichtmaken van het lek toe- teschrijven, dat het schip niet geheel uit elkander is geslagen en het door genoemde sleepboot Dinsdagmid dag kon worden afgesleept en op de slikken gezet. De inventaris is opgeborgen. Het schip is bij de Sliedrechtsche Maatschappij verzekerd. De Engelsche schroefboot Harvest, kapt. Goussin, met hout van Dantzig naar Antwerpen, door storm de vorige week te Brouwershaven binnengekropen, al daar gestrand en door 4 sleepbooten afgebracht, had Maandagmorgen bij het aandoen der haven te Wemel- dinge het ongeluk in den Westhavendam te loopen, waardoor eenige schade aan dien dam werd toege- toegebracht. Nadat genoemde stoomboot Maandagavond, na enkele malen tegen de boorden van het kanaal terecht te zijn gekomen, alhier arriveerde, is zij Dinsdagmiddag van hier naar hare bestemming vertrokken, bij het passeeren der groote sluis nog in haar vaart mede nemende de ijzeren leuning der sluisdeur. Dienzelfden dag is door een tjalkschip binnenge bracht de ter dezer plaatse tehuis behoorende boeier Vrouw Cornelia, schipper Philipse, door verlies van den top der mast niet kunnende zeilen en alzoo in het Nauw van Bath ten anker gekomen, waar het door het tjalkschip werd op sleeptouw genomen. Dinsdagmorgen geraakte de geladene Portugeesche schooner Theresia Matliilde, door storm uit het Westen, tusschen de 'le en 2e zwarte boei in het Zuidergat, over den vloed, aan den grond. De sleepbooten Con current, EnergieGoliath en Washington mochten erin slagen den schooner aftesleepen. Toen beval de gezagvoerder van den schooner de trossen los te gooien, wat de kapiteins der Goliath en Concurrent weigerden, wijl het schip dan weder tegen lager wal zou drijven, doordien de trossen der Energie en Washington reeds los waren, waarna de gezagvoerder van den schooner de tros der Goliath kapte. Hierop is de schooner voor de tweedemaal tegen lager wal gedreven en door de Energie en Washington afgesleeptwaarna deze ermee naar Antwerpen zijn opgestoomd. De schoener Cornelia, komende van Dantzig, bestemd naar Rouaan en geladen met eikenhout, is Zondagavond vlak tegen het strand aan de Oranjezon (onder Vrouwepolder) bij het roode licht van het Oosterhoofd geworpen. De masten waren gekapt, de zeilen en een groot deel van het vaste want zijn ge borgen in de duinen. De lading wordt met den meesten spoed gelost. Het schip zit tot aan het dek in 't zand en is geheel gebarsten. De kok, een jongman van 19 jaren, is over boord geslagen en verdronken. (M. Ct.) De bij Domburg gestrande Ned. schoener (zie ons vorig no.) heette Cornelia, kapt. Koning, van Dantzig naar Rouaan. Bij het ijzeren baken bij Ouddorp is Zondag gestrand het Zweedsche schip 'Iripolia, kapitein Wolff, met eene lading hout van Alfredshem en bestemd naar D.eppe. Zes man der equipage zijn gered, doch 5 zijn verdronken. Het was niet mogelijk met de reddingboot het schip, dat geheel verbrijzeld is, te bereiken. Het strand is bedekt met battings. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 20 December zijn door de rechtbank ge wezen de volgende vonnissen tegen: le. A. Van de P. arbeider, 34 j. te Cadzand, wegens frauduleusen invoer van zout veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 2e. J. Van de P., 27 j., huisvr. van J. C., arbeidster, te Cadzand, alsvoren veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 3e. A. F. 30 jarbeider te Cadzandalsvoren eveneens veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 4e. P. G., te Meerdonk (Belgie), wegens a. binnen- landscli vervoer zonder binnenlandsch paspoort en b. weigering van visitatie veroordeeld tot 15 dagen cell, gev. straf en f 50 boete, subs. 3 dagen cell. gev. straf c. e. 5e. B. H., te Stekene, wegens frauduleusen ver voer van zout veroordeeld tot f 20,70 boete c. e. 6e. F. De B. garnalenvisscherte Kieldrecht (Belgie), wegens a. frauduleusen invoer en b. weige ring van visitatie veroordeeld tot 6 dagen cell. gev. straf en f50 boete, subs. 3 dagen cell. gev. straf c. e. 7e. J. Van der L., werkman, en L. Van der L, beiden te Clinge, wegens rebellie veroordeeld ieder tot 6 dagen cell. gev. straf c. e. 8e. P. F. II.25 j., landbouwer te Clinge, wegens beleediging veroordeeld tot f 8 boete c. e. Uit onze Koloniën. Men leest in het overzicht van het Alg. Dag blad van Ned.-lndic Uit Atjeh blijven de berichten gunstig. Het ofiioiëel .verslag noemt den toestand op Groot-Atjeh over het algemeen zeer bevredigend en een feit is het, dat nog

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1