1881. N°. 150. Dinsdag 20 December. 68sle jaargang. SLEE-COLLECTE. GOES, 19 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Staten-Generaal. Scheepvaartberichten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. G01SCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor liet buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C0U1MNT. De prijs der gewone ad verten tiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 40 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 4,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, die zfcli met 1 Januari 1882 «p de Ooesclie courant afoouiieereu,- ontvangen de dit jaar nog verschij nende nommers Kosteloos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat Diakènen der Hervormde Gemeente alhier het voornemen hebben, om op den tweeden Kerstdag, zijnde MAANDAG dén 26 dezer, na het ein digen der voormiddag-godsdienstoefening, een buiten gewone ofzoogenaamdeSLEK-COUjECTE te houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze gelegenheid niet ongebruikt zal voorbijgaan, om ruime bijdragen uit te reiken aan genoemd college, teneinde zijne taak te vergemakkelijken, waartoe de inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 15 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In de Vrijdag 11. gehouden vergadering door de werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" is o. a. besloten om het eenjarig bestaan van de vereeniging op Vrijdag 6 Januari a. s. feestelijk te herdenken, en in het ver volg een vraagbus te plaatsen. Die feestviering zal plaatshebben uit bijdragen der leden. Tot bode voor het volgend jaar werd herbenoemd W. Van Kogelenberg. Bij loting werd aangewezen, dat de bestuursleden W. De Keizer, F. J. Frenks en B. C. Gesquierre moes ten aftreden. Zij werden echter allen herkozen. Colijnsplaat. Door den gemeenteraad alhier is tot schatter ter uitvoering van de drankwet benoemd de heer L. A. Vink. Den heer J. Dormaar van Wcstkapelle, be noemd opzichter van den Provincialen Waterstaat, is het eiland Tholen tot werkkring en Sint Maartens dijk tot standplaats aangewezon. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bij den provincialen waterstaatsdienst tot teekenaars- schrijvers benoemdte Middelburg de heeren J. J. Sprenger en Holm te Goes de heer W. Temper man Wz. (reeds door ons gemeld); te Zierikzee de heer J. C. De Masin en te Ter Neuzen de heer J. Wondergem. De jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, wordt Za terdag 31 December met zonsondergang in onze pro vincie gesloten. Bij kon. besl. is, met 1 Jan. 1882, benoemd tot directeur van het postkantoor te Princenhage P. Keg Czn., thans commies der posterijen 2de kl. Met betrekking tot den dienst der rijkspost spaarbank is door de regeering bepaalda. dat voort aan de postboden belast zijn met de aanneming van inlagen en' het doen van terugbetalingen voor bedoelde instelling in die gemeenten, waar geen kantoor ge vonden wordt, dat voor den dienst der spaarbank is opengesteld, en in localiteiten, op 20 minuten afstands van zoodanig kantoor gelegenb. dat de rijksdepot houders van postzegels allen zonder uitzondering be last worden met de kostelooze uitgifte van formulie ren voor inlagen in de rijkspostspaarbank door middel van frankeerzegels. De St.-Ct. bevat een kon. besluit, betreffende de regeling der garnizoens-indeeling van het leger. De verdeeling van het leger over de verschillende garnizoenen wordt vastgesteld zooals in een bij het besluit gevoegde tabel is vermeld. Bergen-op-Zoom komt op die tabel voor als garni zoensplaats voor den staf van een regiment en vier bataljons infanterie en den staf van eene afdeeling en twee batterijen veld-artillerie. Vlissingen voor een ba taljon infanterie en het algemeen depot van discipline. Middelburg komt op de tabel niet voor, zoodat volgens de gemelde bepalingen die gemeente slechts voorloopig als garnizoensplaats beschouwd kan worden. Naar de N. Ii. Ct. thans verneemt, heeft de Minister van Marine bepaald, dat de straf, aan de schrijvers op de rijkswerf te Amsterdam opgelegd omdat zij, in strijd met de verordeningen, zich recht streeks tot den Minister hadden gewend met een ver zoek om traktementsverhooging, moet worden ge royeerd, en de ingehouden gelden hun moeten wor den teruggegeven. Bravo Mr. Hartogh Heys van Zouteveen te Assen heeft voor zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad al daar bedankt. EERSTE KAMER. De leden van de Kamer zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag den 27n December e. k., des namiddags te 3 uren. TWEEDE KAMER. In de zitting van Vrijdag is ingekomen een nieuw wetsontwerphoudende tijdelijke nadere bepalingen omtrent den ijk der maten, gewichten en weegwerk tuigen, waarbij wordt bepaald dat, daar de definitieve herziening niet meer vóór 1 Jan. tot stand kan ko men, de werking der bestaande wet tot 1 Juli 1882 zal worden verlengd. In de avond-zitting kwam in het Ned.-Fransche handelstractaatvoorzoover het de bekrachtiging der wetgevende macht noodig heeft. Beide ontwerpen moeten nog vóór het reces worden afgedaan. In de avondzitting van dien dag zijn de beraad slagingen over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken), en wel over afdeeling Lager Onderwijs, voortgezet. De heer De Savornin Lohmati stelde eene motie voor, luidende «De Kamer, van oordeel dat de wet op het lager onderwijs, ook door het beleid van den Minister van Binnenlandsche Zaken, steeds afkeurens waardig blijkt te zijn, gaat over tot de orde van den dag." De heer Schaepman verklaarde tegen het hoofdstuk te zullen stemmenom een blijk van afkeuring van het beleid van den Minister, in zake het lager onder wijs te geven. Hij voorziet van de wijze van uit voering dier wet de nadeeligste gevolgen voor het land. De heer Van Baar betreurdedat de motie was voorgesteldwaaromtrent hij nadere inlichting ver langde. Ook hij zou tegen het hoofdstuk stemmen. De heer Oorver Hooft verklaarde zich tegen de motie, maar zou tegen het hoofdstuk stemmen, daar hij tot verhooging der uitgaven en dus van den finan- ciëelen druk, die daaruit voortvloeit, niet kon mede werken. Ook de heer Haffmans was tegen de motie, omdat zij geen praktisch resultaat kan hebben. De heer Van Wassenaar daarentegen was vóór de motie, die door de heeren Bergsma en Lieflinck sterk werd bestreden, omdat het onbillijk was den4Min. aan te vallen die de wet uitvoerde. Die wet moge niet volmaakt zijnhaar principe willen de liberalen hoog houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken gaf nader aan den heer Van Nispen te kennendat voortaan de besluiten betreffende regelingen van het lager on derwijs het eerst in de Staats-Ct. zouden verschijnen. Over de motie zou de Minister weinig zeggen. Voor zoover zij is een protest tegen de wet, mocht hij haar hier niet behandelenen voor zoover betreft de uit voering, heeft hij zijne denkbeelden medegedeeld. Daaruit is reeds gebleken dat de regeering niet zal terugdeinzen voor 't aanbrengen van noodzakelijk ge bleken wijzigingen in de wetmaar niet wat 't be ginsel betreft. (Dit werd door de linkerzijde luide toegejuicht.) Ten slotte is de motie met 49 tegen 21 stemmen verworpen. Bij art. 120 staakten de stemmen over een amen dement-De Bruijn Kops tot verhooging voor gymnas- tiek-onderwijs aan de rijkskweekscholen. Een amendement-Tan der Hoop, om f 50000 te schrappen voor de normaallessen als overbodig, werd verworpen met 43 tegen 29 stemmen en met 37 tegen 26 stemmen werd verworpen een amendement- Donner om de verhooging voor de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden te schrappen. Daar entegen werd met 28 tegen 27 stemmen aangenomen een amendement- Viruly, dat sterk door den Minister was bestredenom te schrappen de aangevraagde gelden voor meer personeel tot onderzoek van de schoolbouwplannen. In de zitting van Zaterdag is het amendement tot schrapping van den post voor het rijks-archief en ver bouwing van de daarachter gelegen stallen verwor pen. Dat tot herstel van den post van ƒ8000 voor de restauratie der Domkerk te Utrecht, die door de regeering ingetrokken was, werd mede verworpen. Ook dat tot vermindering van den post voor restau ratie van gebouwen enz., waaronder ook de toren te Zierikzee en het stadhuis te Middelburg, werd met 33 tegen 29 stemmen verworpen. Aangenomen werden de amendementen tot vermin dering van den post tot aankoop van boeken en tot schrapping der verhooging van de subsidie voor de koninklijke muziekschool te 's-Gravenhage. Met 47 tegen 18 stemmen werd de motie Lieflinck aange nomen, tot verlaging van den prijs der Handelingen van de Kamer tot f 3, alsmede het amendement-Kops tot het geven van f 4000 voor opleiding in gymnas tiekonderwijs. Het hoofdstuk. Binnenlandsche Zaken werd daarna aangenomen met 52 tegen 14 stemmennadat de anti-revolutionairen verklaard hadden vóór te stem men niettegenstaande hunne afkeuring van het al gemeen beleid des Ministers en de heer Gleichman verklaard had, dat de liberalen den Minister zullen steunen zoolang hij pal staat voor de beginselen der schoolwet. "Van de liberalen stemden echter de lieeren Sickesz, De Vos, Borgesius, Van Bouten en Viruly tegen. Hansweert. Nadat een gedeelte der lading der Belgische stoomboot Plantijn, kapt. Scott, in 6 lichters was overgeslagen, is de boot Vrijdagnacht met adsis- tentie van 3 sleepbooten vlot gekomen. De Plantijn is met zijne passagiers Zaterdagmorgen, geëscorteerd door 2 sleepbooten, naar Antwerpen op- gestoomd om in het droge dok gezet en nagezien te worden. Ook de lichters zijn per sleepboot naar Ant werpen gebracht. Zondag kwam de van Ter Neuzen komende goe derenboot Anna, kapt. Noordenbos, voor onklare sluis, doordien het water boven peil stond en men aizoo niet kon schutten. Door den feilen wind werd de Anna met kracht tegen een dukdalf en den rnuur der sluis geslagen, waardoor de Anna eenige schade aan de sluis veroor zaakte en een gat in het vooronder bekwam. Nadat dit gat gedicht en er voorloopig borg was gesteld voor de toegebrachte schade, kon de boot Maandagmorgen de reis vervolgen. Het stoomsch. Prins van Oranje, dat te Napels is gearriveerd met de bemanning der sloep van de Koning der Nederlanden welke op Ceylon landde, bracht ook het bootjournaal van den kommandant- bootsman mede. Uit dat journaal blijkt, dat het rantsoen den 6" Oct., toen men 10 a 11 dagen reis verwachtte, werd be paald op 2 beschuiten en 3 kopjes water daags. Den 8 verloor men de kapiteinsboot voorgoed uit het gezichtden 9n waren er nog vier booten in het ge zicht; den 10" was alleen bakboordsloep no. 3 (adm. Hendriks) nog in de nabijheid, en den 11" lag de boot alleen. Doornat door het overnemen van water en door de stortregens zette toen de bootsman zelf zijn koers voort, otschoon begrijpende dat hij te veel af dreef om de Chagos te kunnen bereiken; den 12" werd nu het rantsoen op de helft gebracht en den 27», dus na 21 dagen reis, het rantsoen beschuit nogmaals met de helft verminderd, dus op beschuit daags. Som migen zegt liet journaal werden moedeloos en spraken ervan om de provisie op te eten en dan over boord te springen. Twee der soldaten kregen de ijlende koorts en gingen over boord om krentebrood en koffie te halen; het gelukte ons slechts om éen dezer patiënten te redden. De andere, K. Kraft, kwam daarbij om. Velen onzer waren ook pijnlijk door het vele zoute water dat was overgenomen. Wel dachten wij te oostelijk en te noordelijk te zijn, maar om ZW. op te gaan en weder te zoeken durfden wij niet wagen. Na de kaart te hebben geraadpleegd kwamen wij tot de overtuiging, dat de weg naar Ceylon de kortste was; 25 Oct. namen wij het besluit, derwaarts te stevenen, zooveel Noord sturende als wij maar konden halen, daar wij vreesden in de Golf van Bengalen te komen. «Nadat wij elf dagen Noord opgegaan waren, meen den wij 5 Nov. 's middags land te zien, maar door dien wij zoo vaak gedacht hadden land te zien, ver sleten wij ook dit weder in de boot voor «boterland"; de nacht tusschen 5 en 6 Nov. was, evenals de andere, donker en buiig; toen het Zondag 6 Nov. dag werd, zagen wij het land vlak vóór ons. Zoo spoedig wij overtuigd waren dat het land was, aten wij de laatste elf beschuiten op met een blik volksspijs en een blik vleesch. Toen hielden wij nog twee blikken volks- epijs en een blik vleesch over." Naar men verneemt zal het oorlogsschip Atjeh uit Indië worden uitgezonden ter opsporing der ver miste booten van de Koning der Nederlanden. Vrijdag zijn in het koffiehuis »De Prins van Oranje" alhier, ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar voor de erfgenamen van de eerzame Geertruij Bijlo wed. Jacs. Van Dammeverschillende eigendommen verkocht, waarvan eigenaars geworden zijn de navol gende personen, nl. van het: 4e perceelde beide zijkanten met de beplanting van den s-Gravenpolderschen straatweg van af den oudenweg door de Q-roe tot de buiten plaats y>La Favoritegroot 4,02,50 Cent., Vrouwe wed. A. J. Van Teijlingente Middelburg, voor f 600 den hoop, f 3540 aan boomen, tezamen dus voor f 4440. 2e perceeleen eind dijkgenaamd »de Zaaldijk in de gemeente Gravenpoldergroot 6230 Cent., de heer I). P. Prumers, te 's-Gravenpolder, voor f 520 den hoop, f 340 aan hoornen, samen dus voor f 860. 3e perceel, een eind dijkgenaamd y>he! Essche- dijkjete s-Gravenpolder, groot, 4,2067 Cent., de heer J. H. L. Vader van 's-Gravenpolder, te 's-Gravenhage voor ƒ840 den hoop, ƒ4085 van boomen, totaal 4895. 4e pereeeleen eind dijk ï>de Haagdijkin dezelfde gemeente, groot 3.6850 Cent., even eens de heer J. Ii. L. Vader, voor 2700 den hoop, 4340 aan boomen, totaal 4040. Drie aandeelen, ieder '/is, in de meestoof »de Zon" te Goes, werden, elk voor 50, gekocht door de heeren J. Van DammeA. Van Strien en C. Van Damme. Krüiningen. Als een bewijs van bijzondere groei kracht kan dienen, dat den i Nov. voor de 2de maal erwten en latuw werden gezaaid op den kouden grond, die den 15 November reeds boven stonden. Ook is een proef genomen met aardappelen, die den 16 Dec. werden gepootof er van die gewassen ech ter iets terecht zal komen wordt, met het oog op het ingetreden harre seizoen, betwijfeld. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag 17 December de volgende vonnissen gewezen tegen: lo. N. G. S., 47 j., huisvr. van J. C. Van der M. te Goes, wegens het door iemand tot het afleveren van geneesmiddelen niet bevoegd verkoopen van zoo danige middelen beneden de boeveelheid, daarvoor door den Minister van Binnenlandsche zaken aange wezen, veroordeeld tot twee geldboeten elk van f3, subs. 1 dag gev. straf voor elke boete c. e. 2o. F. A. S., 29 j., koopman te Goes, wegens mis handeling veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dagen gev.- straf c. e. 3o. H. M., 13 j., te Borssele, wegens diefstal ver oordeeld tot 6 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. J. De B., 43 j., te Heinkenszand, wegens hoon veroordeeld tot f8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 5o. J. Z., 23 j., arbeider te Heinkenszand, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. strafc. e. 6o. A. S„ 12 j., te Vlissingen, wegens diefstal ver oordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. a. A. S., 30 j., schilder, b. G. P., 35 j., tim merman, beiden te Domburg, wegens mishandeling veroordeeld: a tot 15 dagen en f8 boete, 6 tot drie maanden cell. gev. straf c, e. 8o. M. L. De B., 24 j., huisvr. van H. A. De B., werkster te Hoofdplaat, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. Bedankt voor: Waverveen, Waarde, Schore en Vlake de candidaat A. Jonker, die het beroep naar Wilsum (cl. Kampen) heeft aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Heinkenszand door ds. L. Overman, te Spijkenisse. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. Ch. L. Laan, te Serooskerke. Bedankt voor het beroep naar Graft door ds. J. Schultevaer, te Ursem. Het beroep naar Eemnes-binnen is door den candidaat J. J. Van Noort aangenomen. Hansweert. De heer E. Muldervroeger onder wijzer aan de O. L. school alhier, is als zoodanig benoemd aan de Rijks lagere school III te Frederiks-, oord op eene jaarwedde van 700. Cortgene. De gemeenteraad heeft niet algemeene stemmen tot onderwijzeres alhier benoemd mejuffrouw J. H. Bal, te Sluis, op eene jaarwedde van ƒ650. Colijnsplaat. Tot kweekeling aan de bijzondere school te Bunschoten (prov. Utrecht) is tegen 3 Ja nuari benoemd .1Quist, onbezoldigd kweekeling alhier. Aan de Chr. school voor M. U. en L. onderwijs te Zaandam is benoemd de heer C. Staal Pz., te Kapelle. (Het Zuiden.) St.-Maartensdijk. Donderdag 11. vierde de heer L. Van Langeraad, hoofd dezer school, zijn 25jarig jubilé als hoofdonderwijzer. Den 15 December 1856 aanvaardde hij zulk eene betrekking aan de school te Biervliet, welke standplaats hij den 1 December 1863 met zijn tegenwoordige verwisselde. Zoowel van den gemeenteraad als van zijne collega's ontving de jubilaris de hartelijkste blijken van belang stelling en hoogachting. De eerste toonde dit door

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1