1881. N°. 148. Donderdag 15 December. 68slc jaargang. UITOEFENING KLEINHANDEL iu STEBKEDRANK. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voer het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentie» is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Hij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, die zich met 1 Januari 1883 op de Goesche courant aboiiueeren, ontvangen de dit jaar nog verschij nende nommers kosteloos. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 16 DECEMBER 1881, des namiddags te 2 uren. Goes, den 14 December 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Gewijzigde verordeningen op de heffing en in vordering van een vergunningsrecht voor de uit oefening van den kleinhandel in sterkedrank. III. Regeling der belooning voor den schatter en de herschatters van gemeld vergunningsrecht. IV. Instructie voor den schatter en de herschatters voornoemd. V. Verzoek van M. Mieras om ontslag als onder wijzer. VI. Verzoek van D. Stigter om definitieve benoeming als leeraar. van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij hun college zjjn ingediend de onderstaande verzoekschriften om ver gunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank, en noodigen de ingezetenen of anderen uit, om, indien hun redenen of gevallen bekend zijn, die tot eene weigering der vergunning aanleidir-g moch ten kunnen gevendeze aan hun college kenbaar te maken voor of op Zaterdag den 24 December aanstaande. Naam van den verzoeker. Johanna Kunst, wed. A. G. Verduin. Jan De Pree. Gilles Warrens Maria Wijnands, wed. J. J. Hartman. Johannes Petrus De Witte. P. De Dreu Mz. Laurus Rijk. Woonplaats. Groote kade B 17. Langev.str. C 138. Kreukeltn. A 145 Groote Markt C 61/62. Groote Markt B 63. Opril 's-Hr. Hen- driksk.str. D 33. 's Heer Hendriks- kinderenstr. D 95. Local iteit, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend. Voorlokaal. Winkel. Voorzaal. De benedenza len bovenzaal en stoep. Benedenzaal, opkamer en bovenzaal. Winkel. Voorzaal. Goes, den 14 December 1881 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITP HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 14 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Heden is de beruchte Louis Rolandverdacht van den moord te Veere, door de Belgische regeering te Esschen uitgeleverd en ju het huis van arrest te Middelburg overgebracht. De werklieden-vereeniging Eigen Hulpte Goes zal Vrijdagavond te kwart over acht uur, in het gewone lokaal, eene vergadering houden. Op de pun ten der agenda komen o. a. voor de bespreking van een vraagbqg ei) een jaarfeest. Yerseke. De heer Q. Schipper heeft voor zijne benoeming tot lid van het comité voor de beursno- teering bedankt. In zijne plaats is nu benoemd de heer Joos Sinke, die deze betrekking, evenals de beide }iepren Sandeeheeft aangenomen. rr Door het overlijden van dhr, J, Traas, te Baar. land, is eene vacature ontstaan in den dijkpaad voor de waterkeering van Ellewoutsdijk en Borssele en in het bestuur van het waterschap Baarland. De Minister van Oorlog heeft het onderscheidings- teeken voor XV jaren Ned. dienst als officier toege kend o.a. aan den-1 en luit.-adj. bij het 3e reg. grenadiers en jagerj G. J. Van Deinseen aan den ïen luit.-adj. bij het korps rijdende artillerie Jjf. W. Re Jonge Van Ellemeet. Verder verleende hij machtiging aan den kapt. bij het 3e reg. inf. W. .1. Von Leschen om het onderscheidingsteeken van XX te verwisselen voor dat van XXV jaren. Gelijk dezer dagen door den Minister van Justitie werd medegedeeld, zal eene conferentie worden ge houden om internationale maatregelen vasttestellen teneinde den zoogenaamden handel in meisjes te be teugelen en de opsporing en terugzending van over de grenzen ontweken of ontvoerde minderjarigen te verzekeren. Nader verneemt men thans, dat het initiatief daartoe is genomen door Engeland en dat tot deelneming aan deze internationale bijeenkomst, die vermoedelijk te Londen zal worden gehouden, zijn uitgenoodigd Nederland, Frankrijk, Belgie en Duitsch- land. (N. R. Ct) De Minister van Justitie heeft bepaald, dat de rijksveldwachters hunne schriftelijke verzoeken aan den Minister van Justitie kunnen indienen, hetzij recht streeks, hetzij door tusschenkomst van de boven hen gestelde ambtenaren. In het eerste geval stelt de Minister het verzoek schrift in handen van den procureur-generaal in het ressort, die daarop bericht, na de ambtenaren, in de beschikking vermeld, voor zooveel noodig, te hebben gehoord. De Minister van Oorlog heeft de werving van vrijwilligers bij de 2e compagnie hospitaalsoldaten, omdat zij voltallig is, tot nader order gesloten. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het Handelstractaat met Frankrijk reeds van den Raad van State terug, en zal het dezer dagen hij de Tweede Kamer worden ingezonden. Het voornemen schijnt te bestaan, het nog voor het reeès in behandeling te brengen. De rijksmiddelen hebben in Nov. jl. opgebracht f 10,145,810,49 tegeneen raming van f8,336,999,93 en een opbrengst van f 10,129,791,80% in Nov. van het vorig jaar. De opbrengst over Jan.Nov. 1881 bedroeg f 96,641,334,01, tegen f 93,872,210,33 over dat tijd vak van 1880. -- De heer J. J. Van Kerkwijklid der Tweede Kamer en jury-lid der electriciteits-tentoonstelling te Parijs, is door den president der Fransche republiek benoemd tot commandeur der orde van het Legioen van eer. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden is gedurende de maand November het aantal jongens met ongeveer een 30 vermeerderd. Tot een nieuwen tocht met de Willem Barents in het a. s. jaar schijnt thans definitief besloten te zijn. Het bevel over het poolsclieepje zal dan worden gevoerd door den luit. ter zee le kl. C. Hoffman. {Vad.) Een merkwaardig feit heeft zich in de residentie voorgedaan. Een jong katholiek advocaat, mr. Diert, wordt door het bureau van consultatie toegevoegd, om gratis voor een prodeaan eene akte tot echtschei ding te leiden. De katholieke advocaat weigert, op grond van zijn geloof, zich deze toevoeging te laten welgevallen. Het bureau van consultatie klaagt den jongen advocaat alsnu aan bij den raad van toezicht en discipline uit de orde van advocaten, doch de raad van toezicht stelt den jongen advocaat in het gelijk, tengevolge waarvan het bureau van consultatie zijn ontslag heeft genomen. Hoe deze zaak nu verder loopen zal, ligt nog in het onzekere. {U. II.) Wegens verminderden aanvoer van landverhui zers naar Amerika heeft de directie der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam het vertrek harer booten bepaald op eens in de drie weken. O.-Indie. Overgeplaatst van Krawang naar Tja- bangboengin, de opz. 3e kl. J. K. C. Fehr. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het bericht in ons vorig no. over het door den heer Van der Kaay uitgebrachte verslag over de ge loofsbrieven. van den heer Bool was minder juist. De meerderheid toch der commissie stelt voor: den Min. van binnenl. zaken uittenoodigen de 16 stembriefjes uit de gemeente Retranchement tot onderzoek over te leggen, opdat de commissie nadere voorstellen kunne doende minderheid stelt voor den heer Bool niet als lid toe te laten, - De heer Viruly heeft, als amendement op hoofd stuk V, een Memorie-post voorgesteld voor «oprich ting eener Rijkstuinbouwschool". Rij het Dinsdag voortgezet algemeen debat over de begrooting van Binnenlandsche Zaken drong de heer Van Èysinga aan op herziening van het ge meentelijk belastingstelselvoorloopig door vrijheid te geven tot vorhooging van de opcenten der grond belasting. De heer Van Nispen bestreed het denkbeeld, en de Minister beloofde overweging, maar meende, dat eerst de verhouding tusschen rijks- en gemeente-financiën moet geregeld zijn. Bij de afdeeling Provinciale Besturen klaagden de heeren SchaepmanVan KerkwijkBorgesius en Corver Hooft over de burgemeesters-benoemingen waarbij te weinig gelet werd op de wenschen der ingezetenen en te veel afgegaan op eenzijdige voor lichting, van de commissarissen des konings. De heer Van Wassenaer en de Minister ontkenden dat er reden tot klachten bestond. Een amendement van de heeren De Vos c. s. tot vermindering van de voorgestelde verhoogingen van de traktementen van ambtenaren ter prov. griffiën van Noord-Brabant, Zeeland, Groningen, Drenthe en Limburg, werd na discussie verworpen met 35 tegen 30 stemmen. Een amendement der heeren Schimmelpenninck Van der Oije en Van Eysingaom nu ook voor Friesland eene verhooging uit te trekkenwerd aangenomen met 33 tegen 29 stemmen. Verschillende leden keur den de vervroegde benoeming van den nieuwen com missaris des konings in Utrecht af, waarvoor geen reden bestond en waardoor een eventueele opvolger van dezen Minister gebonden wordt. De quaestiën der inenting en der lijkenverbranding werden uitvoerig behandeldop de bekende weten schappelijke gronden eenerzijds en op de godsdien stige bezwaren anderzijds. De Regeering blijft tegen de crematie hare bezwaren van strafrechterlijken aard handhaven en is niet voornemens de verplichte in enting af te schaffen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve der Nieuwjaars-commissie alhier is aangenomen de levering van: a. 250 kilogr. Amerikaansch spek door den heer Kr. Wesselsvoor f0,67 per kilogr.-, b. 800 kilogr. tarwe- of kropbrood door den heer R. Scheele, voor ƒ0,12 per kilogr., en c. 10 a 12000 stuks korte turf door den heer L. L. Wapstra, voor f 0,57 de 100 stuks. Ten behoeve van het burgerlijk armbestuur is aangenomen de levering van: a. Tarwe-kropbrood tegen 12 ct. en tarwe fijn- brood tegen 16 ct. per kilo door den heer R. Scheele; b. Rund- en kalfsvleesch tegen f 0,55 per kilo door den heer J. Dannet, bij loting met den heer E. Sloover c. Gort door den heer Joh. De Jonge tegen f 17,25 per 100 kilo; d. Rijst door den heer Kr. Wessels tegen ƒ16, per 100 kilo: e. Zeep door denzelfde tegen 9,20 de 30 kilo's, bij loting met den heer G. Van der Hoek; f. Zout door den heer G. Van der Hoek tegen 12,20 per 100 kilo; g. Stokviscli door den heer Kr. Wessels tegen ƒ0,40 per kilo, en h. Zoutevisch door den heer II. Schouwenburg tegen 0,32 per kilo. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Gravenpoi.der. Door stemgerechtigden bij de Hervormde gemeente alhier, is tot ouderling gekozen Joh. Remijnin plaats van S. Goeman en tot diaken herkozen D. Van Houte. Kloetinge. Door het college van Notabelen is tot kerkvoogd benoemd de heer L. De Groenein plaats van den heer <4. Van Kruiningen, die wegens hoogen leeftijd zijn ontslag genomen had. Hetzelfde college beeft tot haar secretaris gekozen den heer L. Bruijnzeel. Schore. Aangenomen het beroep naar Schore en Ylake door den heer A. Jonkercandidaat te Utrecht. Beroepen te 's-IIeerenhoek de candidaat J. J. Van Noort. Op het drietal te Monnikendam staat no. 1 ds. H. Van Selms, te Nisse. De Commissie te Leiden heeft tot arts bevor derd den heer A. Van Selmscandidaat-arts. Volgens nader bericht aan de N. R. Ct. is het antwoord van den Minister in zake het kruisbeeld te Slenaken, niet geheel juist teruggegeven. De Minister heeft namelijk niet verklaard, dat in de zaak «behoort" te worden berust, maar als zijne «zienswijze" te kennen gegeven, dat het schooltoezicht in het belang van het openbaar zou handelen «indien" het daarin zou be rusten. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de Minister die zienswijze niet voor andere soortgelijke gevallen wil doen gelden, maar zich voorbehoudt die bij voorkoming afzonderlijk te beoordeelen. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 13 Dec. 1881 zijn door de Rechtbank ge wezen de volgende vonnissen tegen: lo. A. V., 19 j., arbeider te Stoppeldijk, wegens het slaan van een beambte veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. A. P., 52 j., arbeider te Ter Neuzen, wegens bedelarij veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. J. T., 22 j., klompenmakersknecht, J. Z., 22 j., idem te St. Jan Steen, wegens mishandeling veroor deeld ieder tot f8 boete c. e. 4o. M. Th. V., 68 j., huisvr. van F. S., te Sluis, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 5o. M. De K„ 33 j., te Zuidzande, huisvr. van F. E., wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand cell, gev. straf c. e. Buitenlandsch Overzicht. De houding van Frankrijk,"1 s nieuwen premier Gam- betta in Kamer en Senaat wordt nog steeds druk. besproken. Over het geheel schijnt de groote minister niet meegevallen te wezen, doch hoogstwaarschijnlijk zal de groote verwachting, die men van hem koesterde, daaraan wel schuld hebben. Hoe kort hij aan het bewind is, men schijnt reeds veel van hem te hebben verwacht, en geen sterveling, al is hij ook Gambetta kan aan zulke overdreven eischen voldoen. De Duilsche rijksdag heeft na enkelvoudige be raadslagingen een voorstel, door den Bondsraad reeds aangenomen, tot oprichting van een rijksdaggebouw goedgekeurd. Er worden belangrijke papieren en plannen vermist uit de bureaux van de generale staf te Berlijn. Het geschil tusschen den rijkskanselier en het cen trum of liever met den leider daarvan, Windhorst waarop wij met een enkel woord wezen, is tot onze verbazing nog niet uit den weg geruimdzoolang trouwens Von Bismarck zijn doel eene scheuring nl. tnsschen de leden der partij onderling, niet heeft bereikt bestaat er misschien voor een vergelijk weinig kans. Het is dan ook duidelijk genoeg dat de kanselier slechts onder den drang der noodzakelijkheid eenige concessiën aan de clericale partij heeft voorgespiegeld doch dat hij daarbij de door hem zoo gehate figuur van Windhorst telkens aan zijne zijde zou zien, dat is hem te veel. Ongelukkig voor hem laat het cen trum zijn leider niet los en is de kanselier dus verplicht, wil hij den steun der anti-liberale fracties niet geheel verliezen, een dragelijken wapenstilstand met het vaticaan zelf te bewerken en in zijn officieel orgaan den leider der clericalen geen speldenprikken meer te geven. Amerika's regeering heeft mededeeling gedaan van de instructiën, welke de gezanten in Peru en Chili hebben ontvangen. De strekking van die instructiën is zoo vredelievend en bemiddelend mogelijk. De Schouwburgbrand te Weenen. De vreeselijke brand te Weenen heeft alom een paniek doen ontstaan en overal, ook in ons land, is men aan het schrijven gegaan over de al of niet doel matige inrichting der schouwburgen, in geval van brand. En toch levert het ongeluk te Weenen het bewijs hoe zelfs, wanneer alles goed is ingericht, er nog geen waarborg is voor eventueele rampen. Want in het Ringtheater was alles goed in orde, maar op het rampzalig oogenblik was er niemand die zijn plicht deed; waren de lampen, die bij zulke gelegenheden moesten branden, niet aan, en had ieder het hoofd als het ware verloren. Zelfs de politie deed haar plicht niet. Zij hield strak en stijf staandedat zich geene menschen meer in het gebouw bevondenen toch waren er nog honderden opgesloten. De getuigenissen der geredden over de nalatigheid van de brandweer, de politie, de commissie voor de gebouwen vermeerderen schrikbarend. De gasinspec- teurvan den schouwburg beweert thans den gasmeter niet te hebben afgesloten; het plotselinge uitgaan zou aan den hevigen luchtdruk moeten worden toege schreven. En hoezeer de duisternis het ongeluk verergerd heeft, blijkt wel uit de omstandigheid, dat een jong man, die een waskaarsje bij zich had, daardoor voor gelicht, zichzelven en twintig anderen heeft kunnen redden. Het oogenblik nadat de vlammen door het scherm heenhraken moet ontzettend zijn geweest. Een der gereddendie met zijn zuster onder een bank gekropen was, omdat hij wist dat de rook dicht bij den vloer het minst verstikkend is, verhaalt, dat een aantal personen van de gaanderijen naar beneden in het parterre sprongenen daar vreeselijk verminkt den dood vonden. De zaal was in een oogenblik met,

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1