gedeelten van beenderen. Van de leden van het orkest, van de werklieden, die op het tooneel dienst deden, is niets vernomen. Geheele gezinnen zijn in de vlammen omgekomen. De straat voor den schouwburg was natuurlijk afgezet, maar de soldaten kondennietbeletten, dat sommigen, die bloedverwanten misten, door de gelederen braken. Slechts met geweld konden die armen weerhouden worden in den schouwburg binnen te dringen. Den volgenden morgen werden de lijken en overblijf selen der slachtoffers naar het hospitaal vervoerd in wagens van het Koode Kruis". Den ganschen mor gen duurde het transport. De aandrang bij het hospi taal was zóo groot, dat de hulp van politie en troepen moest worden ingeroepen om de orde te handhaven. Tien agenten werden belast met het opteekenen van alle inlichtingen, welke verstrekt, met het beantwoorden van alle vragen, welke gedaan werden. De geheele stad is in rouw, het geheele land is ontroerd. In het Lagerhuis van den Rijksraad deed de ondervoor zitter het voorstel de zitting te verdagen en dit voorstel werd aangenomen, maar eerst werd er eene collecte gehouden, die 3000 florijnen opbracht. De Keizer en de Keizerin schonken 10,000 florijnen, Rotschild gaf gelijke som, op de beurs werden 28,000 florijnen ingezameld. De ingezetenen schenken ook rijkelijk van het hunne, want de slachtoffers beliooren bijna allen tot de onvermogenden. Den volgenden avond kon men zien dat het vuur nog smeulde, ondanks het onophoudelijk spuiten. De slachtoffers, wier getal volgens authentieke lijst 580 bedraagt, zouden Zondag namiddag (gisteren) te zamen begraven worden. De Kamer van afgevaardigden zal en corps die begrafenis bijwonen. De Beurs is gesloten tot Dinsdag. De schouwburg was het eigendom van den Staat en verzekerd bij de Nort-British en de Magyaarsche- Frankische Maatschappij, bij elk voor 800,000 florijnen. De pachter, Jauner, had slechts tot een klein bedrag verzekerd; men zegt, dat hij eene schade lijdt van 100,000 florijnen. Het gebouw was steeds een ongeluksgebouw. De particuliere correspondent der N. R. Ct. schrijft daar over nog: Sinds 1874 als «Komische Oper" gebouwd, is het herhaalde keeren failliet gegaan en kon er zich geen enkel der vele directeuren in staande houden. Thans, nu betere dagen voor het gebouw schenen aan te breken en het aan den voormaligen directeur der opera, den heer Jaunerscheen te gelukken, om aan den schoonen schouwburg een nieuwe bestemming te geven, brandt hij onder de vreeselijkste omstandigheden tot den grond toe af. Niettegenstaande een commissie van deskundigen het gebouw 14 dagen geleden nog onderzocht had en de verklaring had afgelegd, dat zooveel mogelijk voorzorgen tegen brandgevaar genomen waren, heeft dit alles toch niet kunnen beletten, dat, behalve de gewonden, ongeveer 600 menschen ellendig zijn omgekomen, zoodat die ramp van veel grooteren omvang is dan die in Nizza, waar veel minder per sonen er het leven bij inschoten. Gemengde Berichten. Kruiningen. Vrijdag gaf het fanfaren gezelschap «Eendracht maakt macht" alhier haar eerste concert in dit seizoen. De muzieknommers werden verdien stelijk afgespeeld terwijl de blijspelen «Ik eet bij mijne moeder" naar het Franseh van Decourrelle en Thibaut en «Zout" naar het Duitsch van Görner, beide in éen bedrijf, flink van stapel liepen. De opgekomenen waren niet zoo talrijk als de ver- eeniging met haar spel verdiend had. Een geanimeerd bal besloot dit samenzijn, dat tot laat in den nacht voortduurde. Hansweert. Zondagnamiddag geraakte de knecht van een in de kleine sluis liggend Belg pleetschip tus- schen den wal en het schip te water en kwam in zijn val tegen den muur terecht, waardoor hij kwet suren aan het hoofd bekwam. Dit werd tijdig opgemerkt door den sluisknecht Boudierdie onmiddellijk aan boord sprong en het genoegen mocht smaken den drenkeling op het droge te brengen. Geruimen tijd daarna bleef deze echter nog bewusteloos. Den 7 dezer had aan den Nieuwen Neuzenpolder tusschenden den zoogenaamden Koepel en de Verkor ting eene overafschuiving plaats ter lengte van 136 M. en ter breedte van 40 M. De rand van deze afschuiving blijft nog ongeveer 300 M. uit den zeedijk verwijderd. (T. N. Ct.) De pogingen om de in het kanaal te Middelburg aan den dijk geloopen Spaansche bark Agustina weder vlot te krijgen, zijn tot heden met goeden uitslag be kroond. Het lek is gestopt en het water door een centrifugaalpomp uit het schip verwijderd, zoodat het Zaterdagavond of Zondag waarschijnlijk aan de werf zou kunnen gebracht worden. Vrijdagnacht is in de Segeerstraat te Middel burg eene poging tot inbraak gedaan, doch niets ont vreemd. (M. Ct.) De gemeenteraad van Middelburg heeft f 500 toegestaan tot aanschaffing van kapotjassen ten dienste der manschappen van de schutterij, die met het brand- piket zijn belast. Dit verdient wel navolging! Te Amsterdam is weêr eens een gelukkig nog maar in aanbouw zijnd huis ingestort. Donderdagnacht is te 's-Hage een nachtwaker, door slaap overmand, in 't water geloopen. Op zijn hulpgeschreeuw werd hij door eenige schippers gered. De man was toen goed wakker. De stoomboot Concordia heeft Donderdagavond ter hoogte van Wageningen een schip aangevaren, dat onmiddellijk zonk. De schipper, diens vrouw en een zuigeling van een paar dagen werden gereddoch twee kinderen, van 6 en 7 jaren, verdronken. Sedert eenige dagen is zonder verlof afwezig de notaris L., te 's-Hertogenbosch. Door een der credi teuren is beslag gelegd op den inboedel. De recht bank heeft reeds een notaris aangewezen tot inbe- vwariieining der stukken. De heer C. Schenkrustend landbouwer en grondeigenaar in de gemeenten MiddelharnisSom- melsdijk Stad aan 't HaringvlietBommel en Oolt- gensplaatheeft aan al zijne pachters de helft van de pachtpenningen over het jaar 1881 kwijtgeschol den en voorts uit eigen beweging, bij het aangaan van nieuwe pachtde pachtsom met een zesde ver minderd. Vrijdagavond is de machinist van het spoor- bootje tusschen Avenhorn-Wormerveer, ter hoogte van de Rijp, van het dek der boot gevallen en verdronken. Een kind te Doetinchem, dat een ketel kokende koflie aan den mond had gezetis aan de bekomen brandwonden overleden. Te Breda is groot opzien verwekt door de ar restatie van F. G. directeur van het Leeskabinet aldaar. De toedracht der zaak ligt voor het publiek nog in 't duister. Sommigen beweren, dat hij aan gehouden is wegens oplichterij. Een feit is het, dat hij in staat van faillissement is verklaard. Bedoelde geruchten vinden hun oorsprong in de omstandigheid, dat 7. G. als directeur van het Leeskabinet handelde namens zekere commissie, die zich echter niet bekend heeft gemaaktterwijl F. G. die voorheen weinig krediet kon krijgen, de hestellingen ten behoeve van het Leeskabinet deed op naam dezer (al of niet be staande) commissie. Verscheidene ingezetenen krijgen vrij hooge sommen van het Leeskabinet, waarvan de afrekening, volgens bewering van F. G.in Nov. of 1 Dec. had plaats moeten hebben. Die betalingen zijn tot dusver echter nog niet geschied. Of nu een of meer schuldenaren een aanklacht tegen F. G. heb ben ingediend wegens oplichting is, onbekend. Even zeer of de betalingen door het Leeskabinet eenmaal nog zullen plaats hebben. NR. Ct.) De algem. expeditie-onderneming Van Gend Loos heeft in navolging van de Hollandsche en Rijn spoorwegmaatschappijen besloten om, te beginnen met 15 dezer, goederen tot 10 Ned. pond. tegen hetzelfde verminderd tarief te vervoeren, als op dien datum bij genoemde maatschappij in werking zal komen. De Engelsche Admiraliteit heeft eene verorde ning uitgevaardigd, waarbij het rantsoen sterkedrank aan oorlogsmatrozen beneden de 20 jaren afgeschaft wordt, en aan alle zeelieden der marine de vrije keus wordt gelaten tusschen chocolade, cacao of suiker, in plaats van rum. Bij Canonbury, een voorstad van Londen heeft eene botsing tusschen twee treinen plaats gehad. Zeven lijken werden voor den dag gehaaldhet aantal dooden wordt op twaalf, dat der gekwetsten op zes tig begroot. Parnell is ziek. Zijn vriend O. Donnell schrijft dat toe aan den schralen kost, die den gevangenen van Kilmainham wordt verstrekt, en riep op een meeting van pachters te Dublin schande over de Re geering. Parnell had geklaagd, dat de porties soep zoo klein waren en dat zij geen ander vleesch kregen dan vleesch, waarvan reeds soep was gekookt. De thee en koffie waren letterlijk niet te drinken. De gort, die tot ontbijt diende, was zoo slecht, dat Parnell zijn brood van den vorigen dag bewaarde om ze niet te moeten eten. De aardappelen waren goed, maar werden koud opgedischt. Parnell klaagde ook over stof en tocht. Hij had nu koorts en wordt door dr. Kenny behandeld. De Engelsche politie heeft een anoniemen brief ontvangen van iemand, die zich een medeplichtige noemt aan den diefstal van lord Crawfords lijk. Hij zegt, dat de daad in Mei werd bedreven met liet doel om op de hoogte te komen van het balsemen. De brief kwam uit Glasgow en wordt voor een mystifi catie gehouden. Om te ontdekken waar het lijk verborgen is, heeft men een vermaarden speurhond de doodkist laten be ruiken. Dit dier hielp reeds eenmaal het gerecht op het spoor van een moordenaar. Men bericht, dat de passagiers van het stoom schip Castor, op reis van Amsterdam naar New-York naar Plymouth teruggekeerd, in blakenden welstand verkeeren. Hoe zwaar ook de reis was, welke zij me- demaaktcn, allen roemen kapitein Visser, aan wiens energie en doorzicht in verband met de meer dan ge- wone hechtheid van bouw, gepaard met groote zee waardigheid der Castor, zij het behoud van hun leven en eigendom toeschrijven. Uit Cork meldt men, dat de uit zes personen bestaande bediening van den vuurtoren van Calf Rock (welke door den laatsten storm geheel vernield werd), die op genoemde klip waren achter gebleven en wier redding sedert eenigen tijd vruchteloos werd beproefd, thans door middel van hun toegeworpen lijnen door het water aan boord van drie kleine sloepen zijn ge-1 haald en van daar overgebracht op de Engelsche kan- nonneerboot Seahorse, waar zij van al het noodige werden voorzien. In ons laatste nommer werd ook een telegram opgenomen omtrent eene mijnontploffiing in België. Nadere bijzonderheden luiden als volgtDe ontploffing had plaats in de steenkolenmijn Marie bij Seraing, behoorende aan de firma Cockerill. Toen het mijngas begon te branden, waren er 300 mijnwerkers bezig in de onderste gangen op een diepte van 200 meter. De directeur, de ingenieurs en eenige mijnwerkers lieten zich, van het ongeval verwittigd, terstond neder. Zij stuitten ongenblikkelijk op 34 half verkoolde lijken. Zij vonden den naasten gang versperd, doch ruimden de versperring spoedig op en vonden daar achter een lijk en vier gewonden. Den ganschen dag en nacht Donderdag omstreeks 12 uur viel de ramp voor is men bezig geweest met het doorzoeken der mijn, en volgens een dépêche van Zaterdagochtend uit Luik waren er in 't geheel 60 lijken voor den dag gebracht. Men vreesde echter, dat er nog meer zouden worden gevonden. Het laatste bericht spreekt van 66. De oorzaak van het ongeval is nog niet juist bekend iritusschen beweert de administratie der mijnen reeds, dat er aan geen onvoorzichtigheid, maar louter aan toeval te denken is. Een visschersboot van Boulogne is in den storm van November vergaan. Zij was bemand met 1 7 vis- schers, waarvan 12 vaders van gezinnen. Te Lyon is brand uitgebroken in het entrepöt van wijn en sterkedrank. Verscheidene werklieden wer den zwaar gewond. De schade wordt op 500,000 frs. geschat. De beschieting van den Risikopf bij Elm is ge staakt, omdat de val der gevaarlijke rotsen daardoor niet werd bespoedigd. De ijzeren kooien, waarin vóór 345 jaren de lijken werden tentoongesteld van de wederdoopers Jan Van Leiden, Knipperdolling en Kreichting, zijn dezer dagen te Munster van den Lambertustoren, die wordt afgebroken, afgenomen. De kooien zullen na den her bouw van den toren aan dezen weder een plaats be komen. Het toeval wilde, dat een der werklieden, met het afnemen van de kooien belast, ook Kreichting heette. De paardentram van Deutz naar Mulheim is Vrijdagmorgen in de nabijheid dezer laatste plaats door den Berg.-Mark.-trein aangereden, juist toen hij den overgang van den spoorweg passeerde. De tram werd grootendeels vernield conducteurvoerman en een passagier stierven onmiddellijkterwijl nog een ander passagier gevaarlijk gekwetst werd. Van den trein ontspoorden vier wagens doch zonder persoon lijke ongelukken. Het ongeluk zou niet plaats gehad hebbenindien de wachter den overgang naar be- hooren had afgesloten. Als onze lezers nog belangstellen in Giuseppe Esposito, den beruchten bandiet die onlangs een paar dagen in de gevangenis te Rotterdam heeft doorge bracht, dan diene nog, dat hij thans tamelijk gelaten is in zijn lothij spreekt echter met grooten spijt over zijne zaken in Amerikadie zoo goed gingen en beklaagt zich zeer over de buitengewone streng heid waarmede hij thans behandeld wordt. Hij is nu opgesloten in eene bijzondere cel, waarin slechts wei nig licht doordringten waarin hij voortdurend in volmaakte eenzaamheid verkeert; zelfs is hem tot nog toe een onderhoud met zijne vrouw en kinderen ge weigerd. Hiertoe heeft hij nu een verzoek tot den procureur-generaal gericht. Giuteau maakt zich erg boos over het verhoor der getuigen die over den toestand zijner hersenen moeten oordeelen. Hij verklaarde, dat het getuigenis van zijn broeder valsch was, en schold zijn advocaat i Scoville uit. Arthur liet op Scovilles schriftelijke vragen antwoorden, dat hij den gevangene misschien j twaalfmaal had gezien en dat hij hem nooit hoop had gegeven op bevordering. Volgens telegram uit Washington is bij Pittsburg in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een pension afgebrand. Men vond 10 lijken en gelooft, dat 20 van de 43 werklieden in het huis zijn omgekomen. Laatste en telegraphische berichten. -De levering van het door het R. K. Parochiaal armbestuur alhier, voor den winter, benoodigde brood 's aangenomen door Mej. de wed. 11. De Jonge, voor f 0,12 per 8 hectogr. (ons.) MIDDELBURG, 12 Dec. De naar Dordrecht beroe pen predikant J. P. Nonhebei hield gisterenavond voor eene overtalrijke schare zijne afscheidsrede. Tot grond toon had hij gekozen de woorden van Matth. XIV, vers 27b. Hedenmorgen is in het droogdok (helaas niet zonder moeite gezet het nieuw gebouwd stoomschip Edain van de Rotterdamsche Lloyd-maatschappij, varende op Amerika. Na de eerste reis met niet onbelangrijke averij binnengekomen, heeft de boot hare lading groo tendeels te Vlissingen gelost en de reis herwaarts aanvaard. Onzeewaardigheid verbood de vaart naar Rotterdam, door de maatschappij gewensclit. 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is ingekomen het rap port der commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Bool. De conclusie daar van strekt om genoemdeu heer niet toe te laten. Donderdag zal daarover de discussie plaatshebben. Aangenomen zijn tal van naturalisatie-, onteigenings- en suppletoire begrootings-ontwerpen, onder anderen dat tot onteigening voor den aanleg van het kanaal AlmeloNoordhorn. Daarna is de eedsinterpellatie met ■de motie Cremers hervat. De heer Van der Linden bestreed de motiede bestaande wetgeving eischt, volgens hem, ongetwijfeld het lidmaatschap van een kerkgenootschap. Wijziging juicht hij toe, maar dan moet dit bij de wet geschieden. Hij wenscht, dat de regeering in dien zin eene verklaring zal afleggen. De heer Schaepman stelde als motie voor om te vertrouwen op de bereidwilligheid der regeering om eedsvordering tot een minimum te reduceeren en als oordeel uittespreken, dat op het stuk van den eed her ziening der wetgeving noodig is. De heer Haffmans stelde als motie voor art. 39 der gemeentewet afte- schaffen, de heer Ueydenrijck eveneens een motie om hot getal eeden zooveel mogelijk te beperken. De heer Van Baar stelde daarop voor de discussie» te schorsen en de motiën naar de sectien te verzenden' Dit werd verworpen met 61 tegen 14 stemmen. De Minister van Justitie hield vol het standpunt, dat de bestaande wetgeving verbiedt anderen van den eed vrijtestellen dan die tot eenig kerkgenootschap behooren, maar was volstrekt niet tegen wijziging der wetgeving. In afwachting van een middel, om zonder het maatschappelijk belang te schaden, het bestaand conflict wegteruimen, kan men beginnen met eedsbe perking. De Minister zag daarom geen bezwaar in de aanneming der motièh-Heydenrijck of Schaepman. Na aanneming der motie tot sluiting van het debat werd de motie- Cremers verworpen met 53 tegen 24 en de motie-Schaepman aangenomen met 62 tegen 16 stemmen. WEENEN, 12 Dec. Heden werd een plechtig requiem voor de slachtoffers van den schouwburgbrand gehouden, waarbij de kroonprins en de aartshertogen, de minis ters en verdere autoriteiten tegenwoordig waren. De schouwburg is nog steeds brandende. De defini tieve vermisten-lijst telt 917 personen. Het terrein van den brand wordt ontsmet met carbolwater; vele lijken onder de puinhopen toch zijn ontbonden. LONDEN, 12 Dec. Lord Granville zond een de pêche naar Parijs, tegensprekende Gambetta's beweren, dat Engeland het Bardo-tractaat goedkeurde. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Er bestaat in onze gemeente eene politieverordening en een gedeelte daarvan is eene «verordening op het gebruik van de Havenkom en de daarover liggende brug." Art. 6a dier verordening (afgekondigd 9 Januari 1872) luidt: «Het is verbeden in de havenkom, dat «is van af de brug tot aan de turfkade, de zeilen der «vaartuigen op te trekken om te laten drogen, of tot «welk doeleinde ook." Tegen dit artikel wordt nogal eens gezondigd en nu ik van daag weer een turfschip in de kom zag liggen dacht ik: er moest toch wel eeas wat meer op dat artikel gelet worden. Ik ga zulk eens inzenden aan de Goesche Courant Misschien komt dit schrijven onder de oogen van de autoriteiten, die de verordeningen moeten hand haven en tegen zulke misdrijvenmoeten waken: en dan, ik twijfel er niet aan, zal ook dit episteltje wat goeds hebben bijgedragen. Mijnheer de Redacteur, ik dank u voor de opname. Goes, 12 December 1881. EEN ANDERE KAAIBEWON ER. OPENBAARHEID. Openbaring is eene bekendmaking van iets, hetgeen vroeger öf geheel onbekend was, of althans niet in zijn waren aard of geheelen omvang gekend werd. Openbaring is dus een handeling, terwijl openbaar heid een toestand aanduidt. Dat openbaring noodig en nuttig geweest is en nog is, wordt uit de gewijde en ongewijde geschiedenis bewezen, terwijl het dagelijksch leven tal van voorbeelden levert van de noodzakelijk heid der handeling. Dat de openbaarheid daarentegen aanleiding geven kan tot misbruik en daardoor hoogst verderfelijke gevolgen kan hebben, wil ik trachten ia die artikel te bewijzen. In deze courant van 1 en 3 December jl. komt een verslag voor betreffende de handelingen van het ge neeskundig staatstoezicht in deze provincie. Omdat die handelingen een veelzijdig nut kunnen verspreiden is het hoogst noodigdat haar in een veelgelezen blad eene plaats worde ingeruimd, wat naar mijne bescheiden meening niet het geval is met de open baarheid der gedragingen van enkele personen. Daar, waar het openbaar leven van achtenswaardige mannen aan de publieke opinie wordt opgeofferd, daar acht ik de openbaarheid zeer schadelijk, om dat een tal van scheeve voorstellingen daaruit geboren worden, en die het publiek ook gaarne geneigd is in het leven te roepen. Vandaar is het nut der open baarheid omtrent sommige apotheek-visitatiën, voor het publiek, mij niet duidelijk en zou ik die liever niet als een couranten-artikel gelezen hebben. Dat het geneeskundig staatstoezicht bekend is met den vol doenden of onvoldoenden toestand onzer apotheken is zeer gewenscht, en zij, mijne ambtgenooten, die zich aan de wettige bepalingen niet onderwerpen, geven van zelf aanleiding dat het staatstoezicht ontevreden moet zijn, dat daardoor min gunstige besprekingen moeten volgen, die ik liever tot de vergaderingen van het staatstoezicht zag beperkt, dan dat de betrokken personen aan een bijzonder signalement in eene cou rant worden onderworpen. Het geneeskundig staats toezicht is onze geneeskundige rechtbank, en is wel in staat en ook bevoegd om te vermanen of te straffen, zonder dat het publiek in de gelegenheid moest ge steld worden eene veel zwaardere straf toetepassen, dat is veroordeelen. Ik kan het nut niet begrijpen of het publiek in kennis gesteld wordt, datA zijne gewichten niet heeft laten ijken, en dat B geene Phar- macopoea bezit, maar wel kan ik gelooven dat door half lezen en zeer slecht begrijpen, een veroordeelend vonnis wordt uitgesproken alsof het de grootste mis daad gold. En dat verdient de man niet, die zoo vaak als een engel begroet wordt. Onze stand diende meer waardeering te ondervinden dan hem tot hiertoe wordt geschonken. Of meent men dat goud in staat is de angsten en zorgen te ver goeden, die de lijdende menschheid hem veroorzaakt, als hij hopeloos aan de sponde van een zieke zich bevindt en de smachtende blik van den lijder hem om redding vraagt? Wie kan zijne blijdschap afmalen, als hij een bijna stervende aan het lieve leven mag terug geven, en wat bindt hij dankbare harten aan zich, als zijn po gen zoo schoon beloond wordt Is hij niet ten allen tijde de man, die tot hulp gereed staat, als de lijdende menschheid hem roept Zie hem des nachts, als elk ander op zijne legerstede den weldadigen slaap geniet, in het donker, door storm, regen, sneeuw of slijk baden, om zijne lijdende menschheid tot hulpe en troost te dienen? Dan is hij redder in den nood, dan verzacht hij lijden en tracht de ellende weg te nemen, die hem spookachtig aangrijnstEn o, hoe weinig dankbaarheid is zijn loon, en hoe vaak moet hij de grofste miskenning ondervinden? Een kleine vlek op zijn openbaar leven wordt hem breed en mee- doogenloos als misdaad toegerekend. Is hij buiten staat de zoo zeer gewenschte genezing te bewerken, of kan hij den ongunstigen afloop eener geboorte niet voorko-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2