1881. N°. 147. Dinsdag 13 December. 68ste jaargang. AANBESTEDING. COESOIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voer hel buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOES zijn voornemens op Zaterdag den 24 December 1881, des namiddags te 1 nur, in het Raadhuis liiiii te besteden a. het tariefwerk voor gewoon onderhoud in 1882, te weten lo. het timmerwerk en de levering van touwwerk 2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4o. het smidswerk 5o. schilder- en behangerswerk 6o. stoifeerderswerk 7o. glazenmakerswerk 8o. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 9o. de levering van maljenierswaren; lOo. i> grint en grintzand-, 11 o. borstel- en mandewerk; terwijl de leveringen der artt. 27 en 28 van het tarief niet afzonderlijk worden aanbesteed, maar aan verschillende aannemers zullen kunnen worden opge dragen. b. de levering van banken voor de laagste klasse van school C c. het maken van een riool in een gedeelte der St-Jacobstraat en de Korte Nieuwstraat; en d. idem in de Oude Vischmnrkt. De bestekken liggen op de gewone uren in het Raad huis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f 0,05 per exemplaar. Aanwijzing van de werken c en d geschiedt Woens dag 21 December, 's morgens te 9 uren, te beginnen in de Korte Nieuwstraat. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, 10 Deeember 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 12 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. De heden alhier gehouden nieuwjaars-collecte heeft opgebracht f 272,35%. Verleden jaar bedroeg de geheele opbrengst, met later nog ingekomen giften erbij, f 273,57%, en wel f 251,57% bij de collecte zelve en f 22 aan nagiften. Het is te hopendat er nu ook nog de noodige giften mogen nakomen om de commissie in staat te stellen haar taak naar behooren uit te voeren. Yzendijke. Vrijdagavond hield de heer W. H. Pieterdirecteur van ons post- en telegraafkantoor zijn eerste lezing op natuurkundig gebied, door proeven opgehelderd en toegelicht. Hij behandelde de phono- graaf, terwijl hij door eene, naar de nieuwste verbe teringen vervaardigd, de toehoorders in de gelegenheid stelde zich van de goede werking te overtuigen. Gezongen en gesproken woorden nagebootste ge luiden van dieren de tonen van muziekinstrumenten enz. werden alle getrouw weergegeven. Zondagavond zal hij de phonograaf te Biervliet ver- toonen en behandelen. Velen zouden van zijne lezingen profiteeren, mocht de heer Pieter de entree iets lager stellen. Zijn succes, zoo zeer verdiend, zou te grooter zijn. Het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1882 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichtende letter H. in den gewonen druk vorm, schuin gesteldbij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Het merk van het kantoor,jwaar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor Middelburg het cijfer 12. Als apothekers-bediende is Zaterdag te Middel burg geslaagd de heer A. A. J. Schotten, te Breda. 3 candidaten werden afgewezen. Tengevolge van het overlijden van dr. XV. H. Idzerda, zal eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moeten plaatshebben in het hoofdkiesdistrict Sneek, die bepaald is op Dinsdag 3 Januari a. s. en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 17 Januari d. a. v. Op 11 April e. k. en volgende dagen zal een vergelijkend examen worden gehouden voor de betrek king van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden open gesteld. Op het graf van den in Augustus te Zwolle over leden heer XV. J. Schuttevaer, den stichter van de naar zijn naam genoemde vereeniging, wordt door de spjijppers een prachtig monument met opschrift ge- bouvyd. liet gedenkteeken zal bij de a. s. algemeene Vergadering, aanvang 1882, op plechtige wijze wor den onthuld- Door eenige fabrikanten van en handelaren in landbouwwerktuigen worden volgens de Landb.-Ct pogingen aangewend tot oprichting eener vereeniging, welke zich ten doet stelt om de onderlinge belangen, voornamelijk met betrekking tot de in Nederland te houden landbou ^tentoonstellingen, te bevorderen. Reeds hebben eenige firma's haar medewerking daartoe toe gezegd. Bij kon. besluit is aan XV. A. De Laat de Kanter op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsverv. te Heerenveen. O.-Indie. Geplaatstt de off. van gezondh. De Graag te Sumatra's-Westkust. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting -van Zaterdag -werd de eeds-inter- pellatie-Fan Houten voortgezet. De heer Van Blom achtte volgens de bestaande wetgeving het standpunt der Regeering volkomen gerechtvaardigd, maar drong sterk aan op wetswijziging. De heer Bastert wilde den bestaanden toestand behouden, met het oog op de behoefte aan God voor den staat. Ook de heer' Lokman stelde die behoefte op den voorgrond, en verweet den liberalen, nooit anders dan de gemoeds bezwaren der geloovigen bespot te hebben. De heer Cremers stelde met de heeren Borgesius Van GennepMees, Kool, De VosVan de Werk en Sickesz een motie voor, uitsprekende de meening, dat de wet niet verbiedt de toelating van een gemeente raadslid, die tot geen kerkgenootschap behoort, tot af legging der belofte bij de aanvaarding zijner betrekking. De heeren Bastert en Lohman verdedigden het tegenovergestelde stelsel. Ons stellig recht is gegrond op een geloovigen staat. Daaraan moeten wij ons onderwerpen, en zeker hebben, zeide de heer Lohman, de liberalen geen recht om voor de ongeloovige min derheid op te komen, zoolang zij de geloovigen stelsel matig onderdrukken. De heeren Van der Hoeven en Heydenrijck betoog den, dat alles wordt beheerscht door het groote belang der maatschappij. Daarvoor moet de zienswijze of de inbeelding van enkelen wijken. Dat belang eischt het behoud van den eed en weegt zwaarder dan eene in terpretatie der wet. De heer Borgesius eischte echter ook recht voor het ongeloof, en dat recht ontleenen de ongeloovigen aan de wet. In het belang der godsdienstige verdraag zaamheid beval hij de aanneming der motie aan, welke door den heer Uaffmans een rechts-quaestie, maar geen wets-quaestie genoemd werd. Deze wil wel den poli- tieken eed afschaffen, maar daartoe moet de gemeente wet worden gewijzigd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen ds. L. Overman, te Spij- kenisse, broeder van den vertrokken predikant. Wilhelminadorp. Zondag 11. is des voormiddags de heer J. II. Gunning J.Hz. door zijnen vader, den heer J. 11. Gunning Jr., bevestigd met de woorden uit Lukas 510, laatste gedeelte. Bij de oplegging der handen werd nog een harte lijk en treffend woord gesproken door een 80jarig grijsaard, grootvader van den bevestigde, den heer J. H. Gunning, rustend predikant te Leeuwarden. Des namiddags trad de nieuwe predikant op en had tot tekst zijner leerrede gekozen Jeremia 169. Eene groote schare woonde beide godsdienstoefenin gen bij. Hoedekenskerice. Door stemgerechtigden werden Vrijdag jl. herbenoemd tot ouderling H. Leijs en tot diaken Joh. De Back, die zich deze benoeming lieten welgevallen. De gemeente heeft daarmede wederom getoond prijs te stellen op eene moderne meerderheid met vertegen woordiging der orthodoxie in den kerkeraad. Merk waardig mag wel genoemd worden, dat, op éene uit zondering na, nooit eenig geschil van ernstigen aard plaats had en dat alle besluiten met algemeene stem men werden genomen van af 12 Maart 1865. Beroepen te Rilland-Bath de heer J. Rijnenberg, candidaat te Haarlemmermeer. Op het zestal te Schiedam zijn ook geplaatst de predikanten J. C. Montijn, te Zierikzee; J. Post, te Goes en K. XV. Vethake, te Leeuwarden. De N. Rott. Ct. verneemt, dat de regeering ein delijk een beslissing heeft genomen in de zaak van het kruisbeeld in de openbare school te Slenaken (Limburg). De Min. van hinn. zaken moet aan het Limburgsche schooltoezicht hebben te kennen gegeven, dat de zaak, in het belang van het openbaar onder wijs, behoort te blijven rusten. Benoemd tot onderwijzers te Alkmaar de hee ren J. Stampcrius te Haarlem en M. M. Kakebeeke, te Helder. Scheepvaartberichten. IIansweert. Vrijdagavond kwam alhier aan het Belgische Rijnsehip vüeinrich Bieddrwolff", kapitein A. De Klein, geladen met 137 last staaiblokken en 115 last ijzer, komende van Rulirort, bestemd naar Antwerpen. Dit schip, vóór de geslotene spoorbrug bij Vlake komende en aldaar moetende vastmeeren, is door den wind tegen een der dukdalven aangedrongen, waar door de stuurboord-zwaardklamp afsprong, zoodat het schip, hier komende, reeds 15 c.M. water maakte. Men is dadelijk begonnen de lading in lichters over te slaan. Een duiker zal het lek dichtmaken. Schip en lading zijn verzekerd. Dit is reeds liet vierde schip, dat tengevolge der ondoelmatige inrichting dier dukdalven schade wordt toegebracht, en men koestert dan ook de hoop dat eindelijk eens met het oude stelsel zal gebroken wor den, door dukdalven te plaatsen, die meer aan de eischen des tijds, vooral met het oog op den bouw der schepen, zullen beantwoorden. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag 10 December zijn de volgende vonnissen door de rechtbank gewezen tegen lo. M. Van de M., 14 j., te Ovezand, wegens dief stal veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. C. B., koopman te Colijnsplaat, wegens laster veroordeeld tot f 25 boete, subs. 7 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. J. H., 51 j., arbeider te Camperland, wegens diefstallen veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf c. e. 4o. J. W., bijgenaamd J. N., 44 j., arbeider te Ter Neuzen, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 5o. M. C. Van de W., 42 j., arbeidster te Koe wacht, wegens bedelarij veroordeeld tot 3 dagen cell, gev. straf c. e. Buitenlandsch Overzicht. De eerste ontmoeting met den Franschen Senaat is voor Gambetta aangenamer geweest dan de erva ring, in de kamer opgedaan bij de behandeling der kredieten voor de twee nieuwe ministeries. Toen toch toonden de kamerleden hem voldoende, dat hij niet alles kon doen en schikken naar eigen willekeur. Terloops melden wij, dat die zelfde kamer besloot tot het in overweging nemen van het wetsontwerp op de echtscheiding en tot ongeldigverklaring dei- verkiezing van den abt Dagorme, dit laatste met 316 tegen 94 stemmen. In den Senaat nu werd Zaterdag beraadslaagd over de gevraagde kredieten voor Tunis. De gewezen mi nister De Broglie bestreed de plannen der regeering, die hij meer zou hebben willen blootgelegd. Hij ver klaarde zich niet voldaan met de ophelderingen, in de kamer gegeven, en de politiek van het kabinet achtte hij gevaarlijk. Gambetta was zoo politiek slim om zijne rede te beginnen met den lof van den Senaat als instelling uittebazuinen. Ilij bestreed de aanvallen tegen dit hooge college en verklaarde, dat hij den Senaat on misbaar achtte voor het republikeinsch regeerings- stelsel en dat hij tracht de positie van den Senaat te versterken. Zoo sloeg hij al dadelijk de goede snaar aan, en de leden juichten hem dan ook toe. Wat Tunis betreft, hij wierp het denkbeeld van zich, dat hij solidair zou zijn met het vorig kabinet en zeide, dat hij de ontwerpen betreffende Tunis in het begin van Februari zal indienen. Hij zou voor de Tuniseesche schuld accoord willen maken met de belanghebbende mogendheden, evenals voor Egypte's financiën is geschied. Wat de diplomatieke quaestie betreft, hij hoopt dat de vreemde mogendheden geen moeilijkheden in den weg zullen stellen. Engeland heeft het Bardo-tractaat erkend; met Italië zal men ook wel tot een overeenkomst kunnen geraken. Gam- betta voegde erbij, dat de vreemde mogendheden weten welke vriendschappelijke gezindheid jegens haar de regeering bezielt. Ook mag men hopen, dat zij met geduld en gematigdheid erin zal slagen de conilieten te ontknoopen, welk over deze quaestie zijn ontstaan. Hij verzekerde dat het verlies, in Tunis geleden, niet grooter is dan 1100 man en eindigde met te zeggen, dat het Bardo-tractaat Frankrijk bindt totdat men een ordentelijk middel zal hebben gevonden om zich vrij te maken jegens den Bey, zonder het tractaat te verscheuren. Duidelijker gesprokenhij gelooft dat het mogelijk is Tunis te reorganiseeren, zonder het van zijn onafhankelijkheid te berooven. De Minister van financiën deelde mee, dat op de begrooting van 1881 alle uitgaven voor de expeditie naar Tunis geheel en al zijn gevonden en dat er nog een batig saldo van 20 a 25 millioen zal zijn. Een lid verlangde meer eontrhle op de uitgaven en stelde een amendement voor om de controle aan het parlement te verzekeren. Dit werd, na bestrijding door den Minister van financiën, verworpen met 170 tegen 35 stemmen. Volgens bericht uit Tunis zijn de opstandelingen door generaal Logerol met sterk verlies geslagen. Vorst Von Bismarck schreef aan den Italiaan- schen minister Mancini, dat men volstrekt niet be hoeft-te twijfelen aan de welwillende gezindheid van Duitschland tegenover Italië. Het St. George-feest in Petersburg is zonder on gelukken afgeloopen. De Czaar zond een telegram aan keizer Wilhelm om dezen, den oudsten en meest gevierden ridder van St. George, geluk te wensehen. De Lord-mayor van Londen ontvangt veel giften ten behoeve van dames-landbezitsters in Ierland, die thans, daar de pachters niet betalen, alle inkomsten missen. Thans heeft hij het plan geopend voor eene nationale inschrijving tot bescherming van het eigen domsrecht in Ierland. De Schouwburgbrand te Weenen. I-Iet telegram in ons vorig no. heeft onze lezers reeds in kennis gebracht met de allerontzettende ramp waardoor die stad der weelde is getroffen. De navolgende bijzonderheden ontleenen wij hoofd zakelijk aan de N. R. Ct. Volgens diens bekenden particulieren correspondent is de oorzaak van dit onheil hieraan toe te schrijven: Ongeveer tien minuten vóór 7 uur, terwijl de galerijen reeds geheel bezet waren, werd een der bedienden ge last om de lichten tusschen de coulissen aan te steken. Dit geschiedt door middel van een pitdie in een busje met spiritus geplaatst is, dat wederom aan een langen stok bevestigd is. De brandende pit kwam door onvoorzichtigheid in aanraking met de coulissen, die direct vuur vattenzoodat in een oogenhlik het geheele tooneel in vlammen stond. Dat zoo talloos velen zijn omgekomen is in de eerste plaats toe te schrijven aan de buitengewone snelheid, waarmede het vuur om zich greep, doch ongelukkig niet daaraan alleen. Blijkbaar waren ook hier weder de voorzorgsmaatregelen, die men behoorde in acht te nemen, verzuimd en was aan deze groote nalatigheid de verwarring en de ontsteltenis toe te schrijven, waardoor velen, die anders gered hadden kunnen worden, het leven hebben verloren. Zoodra het vuur zich vertoonde, werd de hoofdkraan der gasleiding dicht gedraaid naar liet voorschrift der politie, maar de verplichtingom de veiligheids-olielampen aan te steken was men niet nagekomen, wat ten gevolge had, dat er volslagen duisternis heerschte. Het spreekt van zelf, dat hierdoor het gedrang en de onzekerheid, waarheen zich te wenden, ten zeerste bevorderd werden, en dat velen elkander tegenhielden en vertrapten, die, als zij hadden kunnen zien, wellicht een uitweg hadden gevonden. In de tweede plaats was de verwarring op het tooneel zoo groot, dat niemand eraan dacht het ijzeren gordijn neer te laten, dat in geval van brand dienen moet om het tooneel van de zaal te scheiden. Wie kan zeggen, tot hoe kleinen omvang misschien het ongeluk beperkt had kunnen worden, als deze voorzorg niet was verzuimd? En ten derde heeft men nagelaten de vijl vergaarbakken vol water, die zich boven het tooneel bevonden, open te zetten. Bij het later ingesteld onderzoek zijn al die ver zuimen geconstateerd; bovendien is gebleken dat de voordeuren gesloten waren en het sein voor de brand weer te laat kwam. Toen de brand uitbarstte waren de plaatsen be neden nog weinig of niet bezetmaar op de bo venste galerij waren 900 menschen. Zooveel kaartjes waren afgegeven. Een honderdtal redde het leven door uit de ramen te springen en langs de lad ders. Nog een honderdtal ontkwam langs den ge wonen weg. De overigen zijn waarschijnlijk, in doods angst vechtend, elkander verdringend en vertrappend, gestikt. Spoedig stond het dak in vlammen. Toen de brandweer in 't gebouw drong, werden de lampen en fakkels door den rook uitgedoofd. Op hun geroep werd niet geantwoord, zoodat men dacht dat er niemand meer in de zaal was. De geredden wisten dat heter en nogmaals drong de brandweer naar binnen. Nu bleek, dat de bovenste galerij was ingestort en dat de menschen, welke zich daai bevonden, in den bak waren gevallen, in een zee van vlammen, 't Is te hopen, dat zij toen reeds door den rook belwelmd of gestikt waren. Welk een dooi zou 't an Iers zijn 1 ge-veest! In den bak werd niets gevonden d.u kleine

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1