1881. N°. 146. Zaterdag 10 December. 68ste jaargang. UITOEFENING KLEINHANDEL in STERKEDRANK. GOESCHE COIIRANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone adveitentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij hun college zijn ingediend de onderstaande verzoekschriften om ver gunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank, en noodigen de ingezetenen of anderen uit, om, indien hun redenen of gevallen bekend zijn, die tot eene weigering der vergunning aanleidirg moch ten kunnen gevendeze aan hun college kenbaar te maken \óor of op Zaterdag den 17 December aanstaande. h' Oi 8 S o s= Naam van den verzoeker. Woonplaats. Local iteit, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend. 30 21 22 23 24 Johannes Rijk. Joh Dronkers Jz. Joh. Van Liere. A. M. Heirinan, wed. J. F.J. Knitel. Willem De Jonge. Stationsw. E 127e St. Jacobstr. B108 St Jacobstr. B138 Langev.str. C 138. 'sHeer Hendriks Koffiehz.entnin Winkel. Winkel. Winkel. Winkel. 25 26 M. J. De Bree, wed F.H. W. Clement Az. J. J Koens. kinderenstr. D 36. Waterstr. A 204 Singelstr. A106 Winkel. Boven- en achterzaal. Goes, den 9 December 1881. Burgemeester en Wethouders vöornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 9 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Omtrent de Nieuwjaarsbedeeling nemen wij gaarne onderstaande, ons toegezonden, regelen over als de onze, als blijk van instemming daarmee. Ten jare 1852 werd door den gemeenteraad van Goes besloten om eene commissie te benoemen tot het doen van eene uitdeeling van levensmiddelen op den 1 Januari 1853, zooals de commissie het in haar uitgebracht rapport aan den gemeenteraad later uitdrukte «tot voorkoming van het schaamteloos be delen, onder voorgeven van nieuwjaar te wenschen". Het was destijds geene gemakkelijke zaakom eene dergelijke nieuwe instelling in korten tijd tot stand te brengen en uittevoeren. Toch slaagde de commissie boven alle verwachting, dank de uitmun tende leiding van den krachtigen voorzitter Van Kerk wijk, daarin tevens ter zijde gestaan door den kun- digen secretaris Pilaar. Op dien goeden uitslag voortbouwende, bleef die instelling, zij het ook met afwisselend personeel, sedert onafgebroken iederen nieuwjaarsdag werkzaam en drukte de burgerij hare erkentelijkheid en haar vertrouwen uit, door de commissie giften te schenken, die haar in staat stelde hare taak te volbrengen. Die giften varieerden in den regel weinig en liepen meestal rond de f 400. Plotseling echter daalden die in Dec. 1880 tot f 273,57 en kon de commissie alleen door een aanwezig doch nu verbruikt goed slot de bedeeling volvoeren. Maandag a. s. heeft de inzameling aan de huizen der ingezetenen weer plaats. Bij hunne kennisgeving hebben Burgemeester en Wethouders op meerdere giften aangedrongen. Wij schrijven de mindere belang stelling geenszins toe aan wantrouwen in de commissie maar daar de ouderen van dagen, die den vroegeren treurigen toestand hebben gekend, meestal zijn heen gegaan en het jongere geslacht, niet bij vergelijk oor- deelende, de groote verbetering die direct en indirect door deze ordelijke en geregelde uitdeeling wordt bereikt, niet voldoende waardeert, mogen deze regelen dienen, om de belangstelling te verlevendigen en daar door leiden tot de bestendiging van de tegenwoordige kalme viering van den nieuwjaarsdag. Yerseke. De gemeenteraad heeft in de omstan digheid, dat het adres van een veertigtal kleine oester kweekers aan den Minister van Financiën berust op losse geruchten zonder genoegzame zekerheidaan leiding gevonden om het verzoek om adhesie op dat adres van de hand te wijzen. Coltjnsplaat. In de tweede wintervergadering der afdeeling Noord-Beveland" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Woensdagavond 11., traden de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe, G. Van der Hoek en Joh. L. Van der Pauwert beurtelings op. De heer Van der Pauwert besprak den grooten denker en schrijver Multatuli en staafde zijne meenin- fen ri)et voorbeelden uit de werken van dien auteur, óoral wees sprpker erop toch niet Multatuli en Douwes Dekker te verwarren, en zich, door mindere sympathie voor den laatstete onthouden van ken nismaking met de pennevruchten van eerstgenoemde. Daarna trad dé heer Van der Bilt La Motthe op met eene novelle van Laurillard, waar men als 't ware tegenwoordig was bij het zin- en zinnelooze gesnap van mijnheer en mevrouw Stoppelziel en Zifs- zemel en van mijnheer Platgeest, terwijl deze een bezoek brengen aan het museum »Wirtz" te Brussel. Het protest tegen de doodstraf, daarin voorkomende, was allertreffendst. Vervolgens trad de heer Van der Pauwert ander maal op en nu met eene novelle van zijne hand, ge titeld Een grafschrift, dat den bijval der leden zeer mocht wegdragen. Nadat de heer Van der Bilt La Motthe het zoo snijdende dichtstuk De Paljas had voorgedragentrad de heer Van der Hoek op om met zijne luimige dichtstukjesDe Vegetariërs en de Ontboezemingen van eenenthousiast en een' pro zaïst bij een bezoek aan Waterloo gebracht", aan genaam te sluiten. De president dankte de Goesche heeren hartelijk voor dezen belangwekkenden avond. Hoofdplaat. Dinsdag is tot lid van den gemeente raad gekozen, bij herstemming, de heer P. De Meijer. De commissie in Zeeland, benoemd tot het af nemen van het examen van apothekersbedienden, heeft hare zittingen Woensdag aangevangen en Donderdag aan éen candidaat eene akte van bevoegdheid uitge reikt 3 candidaten werden afgewezen. Tot leden van de commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer Booldie Maandag zijn ingekomen, zijn door de Tweede Kamer benoemd de heeren Van der Kaag, Viruly en De Savornin Lohman. Er zijn twee bezwaarschriften tegen de verkie zing van den heer Bool ingekomen en welvan K. J. H. Wansen c. s. in het voormalig 5e district en van W. A. De Rijcke c. s., te Middelburg. De commissie uit de Tweede Kamerbelast met de enquête omtrent de exploitatie van de Ne- derlandsche spoorwegenmaakt bekend, dat zij haar verhooren in den loop van Januari 1882 zal aanvangen en alsdan tegen nader te bepalen dagen en uren zal oproepen om voor haar te verschijnen: 124 heeren, wier namen voorkomen in de Staats-Ct. no. 289. Voorts verzoekt de commissie hun, wier namen niet voorkomen in die opgave en die mochten meenen eenige. voor haar belangrijke mededeeling te kunnen doen of eenige belangrijke verklaring te kunnen af leggen omtrent' de exploitatie der spoorwegen hier te lande, zich met opgaaf van het onderwerp, waarom trent zij wenschen te worden gehoord, vóór lo. Jan. 1882 schriftelijk bij haar aan te melden. De coïh- missie behoudt zich voor omtrent zoodanige verzoeken later te beschikken. Z. M. heeft benoemd bij het personeel der mil- adm. tot 2n luit.-kwartierm. bij het 8e reg. inf. den serg. W. F. De Vulder van Noorden, van het 3e reg. inf. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1882 benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren A. Luteyn, thans telegrafist der tweede klasse. Omtrent de leden van het ontbonden wordend tooneelgezelschap der heeren Van Ollr.fen c. s. wordt gemeld, dat de heeren Moor en Van Beem en de dames Kapper en Albregt zich voorgoed of tijdelijk aan het Rotterdamsch tooneelschap van den heer Van Zuylen, de heer Bigot zich aan het Nederlandsche tooneel zullen verbinden. Staten-Generaa). EERSTE KAMER. Bij het Donderdag voortgezet debat over de Indi sche begrooting hebben bijna alle sprekers gerepliceerd. De heer Fransen Van de Putte bleef de voortzet ting van den Atjeh-oorlog in 1874 afkeuren en drong aan op de regeling van de grensscheiding der Oost kust van Borneo. De Minister van Koloniën hield tegenover den heer Van Limburg Stirum vol, dat de afschaffing der pant- jens-diensten voldoende was voorbereid. Wat den At jeh-oorlog betreft, de Minister heeft zich nooit aan gematigd zich in de militaire leiding te mengen, en de voortzetting werd door de omstandigheden gewettigd. Daar Engeland zelf verklaart, dat van Engelsche souvereiniteit op Borneo geen sprake is, kan van grensregeling met Engeland geen sprake zijn. Het hoofdstuk uitgaven in Nederland is aangeno men met 27 tegen 3 stemmen. Het hoofdstuk uitgaven in Indiê is aangenomen met 19 tegen 4 st. De hoofdstukken der Middelen zijn ook aangenomen. Daarna is behandeld het wetsontwerp tot overne ming van den spoorweg BataviaBuitenzorg. Na langdurige beraadslaging werd dit verworpen met 14 tegen 13 stemmen. De heer Van Stirum was even afwezig, doch diens stem vóór rekende niet meer mede. De Kamer is op reces uiteengegaan. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting zijn de alge- meene beraadslagingen over de begrooting van justitie gesloten. De heeren Dijckmeester en Bergsma be streden 's Ministers interpretatie van de bepalingen der drankwet in zake de sociëteiten en de uitoefening van gecombineerd bedrijf. De Minister hield vol, dat, als een gecombineerde zaak tot dranknering wordt gemaakt, de inrichting van bestemming is veranderd. Bij de onderdeelen besprak de heer Wintgens den toestand van de politie hier te lande, die, ondanks de ontzettende toeneming van de kosten, niet is ver beterd. Hij drong aan op eene algemeene wettelijke organisatie van het politiewezen en zijne verschillende takken van beheer, waarbij de heer Palijn zich aan sloot, hoewel hij ontkende, dat de onveiligheid zou zijn vermeerderd en hij de kosten-vermeerdering toe schreef aan de uitbreiding van de bevolking en de meerdere eischen, aan de politie gesteld. De Minister deelde de opmerkingen van den heer Patijn en den wensch naar verbetering van de orga nisatie der politie, in den zin van meerdere eenheid. Hij zal zich later met eene algemeene politiewet be zighouden. Door den heer De Vos van Steenwijk werd een amendement voorgesteld om een memoriepost uit te trekken voor de verbetering en uitbreiding der rijks- veldwacht, waarvan het eigenlijk doel was niet over te gaan tot uitbreiding der maréchaussée. Na langdurige discussie werd dit amendement ver worpen met 44 tegen 23 stemmen. Vóór den aanvang der openbare zitting zijn in de sectiën onderzocht de ontwerpen tot verkoop van rechten op den Weeskinderendijk aan Dordrecht; wij ziging der begrooting voor Surinamevertiooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1881 en naturalisatie van Weber c. s. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Krdiningen. Tot notabelen bij de hervormde ge meente zijn met overgroote meerderheid van stemmen herbenoemd de aftredende heeren G. Der Weduwen, H Blok én Jan De Jonge. -Bedankt voor het beroep naar Waarde door dhr. A. Jonker cand. Beroepen te Vlissingen ds, C. L. Laan, te Se- rooskerke (Walcheren). Te Lienden is beroepen de heer J. J. Van Noort, candidaat te N ij kerk. Woensdag aanvaarde dr. J. G. R. Acquoy de betrekking van hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met het houden eener redevoering over »Kerkgescbiedenis en Geschiedenis van het Christendom". Dien dag kwam te 's-Gravennage de «commissie van voordracht bijeen, om, ter voorziening in de vacature, ontstaan door die benoeming van dr. Acquoy, een drietal voor het kerkelijk professoraat te Leiden op te maken. De voordracht bestaat uit de heeren Van Dijk, te Arnhem, Van der Flier, te 's-Gravenhage en Offer- haus, te Eelde beide laatsten met het lot tegen den heer Knappert, te Leiden. Uit dit drietal zal eene buitengewone Synode, tegen 4 Jan. 1882 bijeengeroepen, eene keuze doen. Rechtzaken, Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 9 December 1881, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen: lo. M. P., te Hoedekenskerke, wegens 't laten loo- pen van vee over eens anders in den oogst staanden grond, veroordeeld in eene boete van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. J. K. en J. R., beiden te Wilhelminadorp, en J. B. De M., tijdelijk te Wolfaartsdijk, wegens 't ma ken van nachtelijk burengerucht veroordeeld ieder in eene boete van f5.50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 3o. J. T., W. V., L. P., J. S. en P. Van Z., allen te Goes, M. V., te Kloetinge, L. Van E., te Arne- muiden, J. De J. en J. T., beiden te Baarland, J. F. K., te Oudelande, A. De P., te Hoedekenskerke, B. R., te Ovezand en J. Van den B., te Colijnsplaat, allen wegens openbare dronkenschap veroordeeld ieder in eene geldboete van f 3, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 4o. L. V., A. Van L. en P. J. K., allen te Goes, A. T., te 's-Heer Abtskerke, S. T., te Kloetinge, .1. W., te Colijnsplaat en P. Ph., te Hanswecrt, allen wegens openbare dronkenschap veroordeeld ieder in eene geld boete van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. Een twintigtal werd derhalve in deze zitting wegens overtreding der drankwet veroordeeld. Naar uw be richtgever meent optemerken heeft de kantonrechter bekende dronkaards tot eene boete van f3, subs. 2 dagen gev. straf, en die toevallig of door bijkomende omstandigheden de wet overtraden, in eene boete van f 1, subs. 1 dag gev. straf veroordeeld. Uw berichtgever van deze rubriek «Rechtzaken" veroorlooft zich te verschillen met de Middelb. Cour., die in haar nommer van heden niets gelooft van ver mindering nu reeds van het kwaad, dat niet ten on rechte «de kanker van Nederland" genoemd wordt. De Middelb. Courant hoopt alleen na eenige jai*en resultaten te zullen zien, die vermindering van dat kwaad aantoonen. Zij spreekt zich zelf daar wel eenigszins tegen, waar zij onbetwist laat onder meer de mededeeling van vele bladen, dat het aantal ver volgingen van openbare dronkenschap vermindert. Immers dit bewijst, dat juist nu reeds gunstige gevolgen der drankwet te zien zijn. Schrijver dezer regelen kan bevestigen, dat ook voor het kanton Goes de vervolgingen veel minder zijn. Als men verder in aanmerking neemt, dat op den eersten zoogenaamden hesten toondag te Goes bijna al de verbalen ten laste van de lieden veroordeel den zijn opgemaakt, dat de volgende toondagen deze veel minder waren, dat de herbergiers te Goes zelfs klaagden over minder drankverkoop en dat eindelijk bekende dronkaards, die bijna alle dagen dronken gezien werden, na hun eerste verhaal in dien toestand niet meer gezien zijn, dan gelooft uw berichtgever dat mag aangenomen worden, dat de drankwet tot heden nog althans zeker zeer gunstig werkt. Hij vreest evenwel te zullen moeten komen tot eene juist tegenovergestelde conclusie als de Middelb. Courant. Hij is bang, dat 1 o. de dienaren der openbare macht na verloop van eenigen tijd de wet niet zoo streng meer zullen trachten te handhaven, dat zij, om het triviaal uittedrukken, «erin zullen gaan sloffen", en 2o. dat de bekende, de, als men liet zoo mag noemen, geboren dronkaards, van hun eersten schrik bekomen, spoedig weder aan hun oude kwaal zullen gaan lijden. Het is hiertegen dat hij de vrijheid neemt èn de dienaren der openbare macht, èn de lui, die gewoon zijn zich aan dronkenschap over te geven, te waar schuwen, en het is ook daarom, dat hij hoopt, dat de heeren rechters streng de wet zullen blijven toe passen. Het gereehtshof tê 's-Gravenhage heeft Donder dag C. M. T., bakker en winkelier te Zierikzee, we gens moedwillige brandstichting, waardoor te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden ge bracht, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bij den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is Woensdag ingekomen een koninklijk besluit, houdende beschikking op het beroep van den dijkgraaf van den Kievitte-polder, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, houdende goed keuring van het besluit der algemeene vergadering van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, bij hetwelk de voorwaarden worden vastgesteld, van den daarbij aan den Kievittepolder verleende vergunning om zijn polderwater af te voeren op het kanaal naar en door de Sluis aan de Wielingen. Met vernietiging van het besluit wordt in hooger beroep beslist, dat aan den Kievittepolder wordt toegestaan, om het pol derwater van de gronden ten beoosten het uitwate ringskanaal af te voeren op liet kanaal en door de uitwateringsmiddelen van liet waterschap der Sluis aan de Wielingen, tegen eene uitkeering in eens van dit waterschap van f 1 per II. A. en verder tegen voldoening van den gewonen jaarlijksciien omslag gelijk die door de polders van liet waterschap wordt opge bracht. Buitenlandsch Overzicht. Zooals men wellicht weet had Franrijks premier, Gambetta, zich bij de vorming van zijn nieuw kabinet de weelde veroorloofd van twee nieuwe ministeries te vormen en wel een voor schoone kunsten en een voor landbouw. Donderdag is in de kamer nu beraad slaagd over de kredieten ten behoeve van die beide nieuwe ministeries. Van twee kanten verklaarde men zich weinig ingenomen met de eigendunkelijke samen stelling van die twee nieuwe ministeries en verlangde men dat de kamer in het vervolg, ais mm zulk eene uitbreiding nog eens verkoos te doen, eerst zou gehoord worden. De heer Gambetta verdedigde natuurlijk de oprich ting ervan, en bestreed de bewuste meening dat de kamer geraadpleegd had moeten zijn. De kredieten zijn vervolgens aangenomen met 380 tegen 103 stemmen, terwijl met 337 tegen 103 stemmen even daarna de kamer de supplementaire kredieten aannam voor de ambtenaren in Algerie»

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1