1881. N°. 145. Donderdag 8 December. 68sle jaargang. IN'ieuwjaarscommissie. G0ESGHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noramers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de COMMISSIE TOT UITDEELING VAN EETWAREN EN BRANDSTOF FEN OP NIEUWJAARSDAG bestaat uit de heeren J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE als Voorzitter F. S. A. KNITEL, lid van het Burgerlijk Armbestuur L. ME IJLERlid der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente J. PROOST, lid van het R. C. Parochiaal Armbestuur en J. KOOMAN Az.lid der commissie tot de (Economische Spijsuitdeeling terwijl de heer A. A. VAN DELLEN als secretaris zal fungeeren en dat deze commissie de bijdragen der ingezetenen zal afhalen op Maandag den 12 December a. s. Burgemeester en Wethouders herinneren aan hunne publicatie van den 30 November jl, waarin zij wezen op de noodzakelijkheid om eene ruime gift aan de commissie toetevertrouwen, opdat zij in staat zij hare gewone nieuwjaarsbedeeling te doenteneinde hare taak te volbrengen, in het belang der armen. Goes, den 7 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITr HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 DECEMBER 1881. Medgdeelingen op verschillend gebied. Ter aanvulling van een vorig kort bericht ver melden wij thans, dat door den Minister van Water staat bepaald is, dat o. a. met ingang van 15 Dec. a. s. de ingenieur van den waterstaat 3e kl. N. A. M. Van den Thoorn tot 1 Mei e. k. geplaatst wordt aan het bureau van den algemeenen dienst van den hoofd-inspecteur van den waterstaat, en hij na 1 Mei a. s. dienst doen zal als arrondissements-ingenieur in het 11e district, standplaats Goesterwijl met in gang van 1 Mei de ingenieur 2e kl. W. Verweij Az. geplaatst wordt aan het bureau van den algemeenen dienst van den hoofdinspecteur van den waterstaat. Kruiningen. Op aanstaanden Vrijdag den 9 De cember zal het fanfaren-muziekgezelschap Eendracht maakt Macht" alhier zijn eerste winter-concert geven op de bovenzaal van den heer J. Blok, waarbij tevens een paar comedie-stukken zullen worden opgevoerd; het uitgegeven programma voorspelt een genotvollen avond. -Met 1 Jan. a. s. zullen de heeren Van Deinse, te Vlissingen en Montijn, te Luik, adjunct-ingenieurs bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, onderling van standplaats verwisselen. Door de burgemeesters der gemeenten Oostburg, Aardenburg, Eede, IJzendijke, Biervliet, Waterland- kerkje, Retranchement, Breskens, Groede en Nieuw- vliet is een request aan den Minister vau Waterstaat, Handel en Nijverheid verzonden, waarin verzocht wordt om met 1 Mei a. s., overeenkomstig het billijk ver langen der bevolking, de vijf rijkstollen, staande op den weg van Breskens Eede, op te heffen. Bij kon. besluit is bepaald, dat de surnumerair bij de administratie der posterijen Waale Jr. zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Zierikzee. In den loop der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni e. k. zal gelegenheid wor den gegeven tot het afleggen van de praktische exa mens van arts en tandmeester, vermeld in art. 2 en 8 der wet van 25 December 1878. De centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Zutfen heeft bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer geproclameerd den heer Van Heeckeren van Keil, oud-directeur van het kabinet des Konings, oud- Minister van Buitenlandsche Zaken. Mr. T. P. baron Mackay, burgemeester van Winters wijk, is met algemeene stemmen door den Bond van anti-revolutionaire kiesvereenigingen tot candidaat ge proclameerd. Ook de katholieken hebben den heer Mackay can didaat gesteld. Benoemd tot ordonnans des Konings de heer H. J. Sprenger, thans adj.-onderoff. bij het le bat. grenadiers. Die benoeming gaat in op den 1 Jan. 1882. Het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren (comité-Harting) heeft zich dezer dagen tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gewend met het verzoek in de Transvaalsche repu bliek een consul aan te stellen. «Patrimonium", 't bekende Nederlandseh Werk liedenverbond, heeft een pensioen en onderstandskas yoor werklieden en hunne weduwen opgericht, waar van het qn? 4e statuten zond. Erkennende, dat de bestaande maatschappijen door hare theoretische en praktische ervaring waarborgen voor een goeden gang van zaken bieden, heeft het bond zich bij de alge meene maatschappij van Levensverzekering en Lijf renten aangesloten voor den tijd van tien jaren, na afloop waarvan de maatschappij een volledig over zicht van den gang van zaken der ondersteuningskas aan het bond zal overleggen, teneinde «Patrimonium" in staat te stellen te oordeelen in hoeverre eene andere regeling wenschelijk is. Het doel is werklieden met hun 60ste jaar of later te pensionneeren, uitkeering voor begrafeniskosten te doen, weduwen onderstand te verleenen en bureaux ter werkbekoming op te richten. De tarieven en ta bellen berusten op wetenschappel'.jken grondslagde deelneming is voor ieder zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt. Men draagt wekelijks bij eene som van 10 'cents voor eigen pensioen of, wil men ook pensioen voor weduwen hebben, dan 25 cents, waarna men op 60jarigen leeftijd, naar gelang van den tijd van deelneming, eene vaste jaarlijksche toelage ontvangt. Wij vestigen hierop zeer de aandacht van de werk lieden en patroons. In de tweede helft dezer maand zal het 20 jaren geleden zijndat mej. Catharine Beersmans, onze bekende tragédienne, zich voor 't eerst aan het tooneel verhond. Zij trad toen op te Brussel bij het gezel schap van den heer Van der Sande, directeur van den Vlaamsehen Schouwburg aldaar, en wel in een zeer ondergeschikt rolletje in het kluchtspel De vrouw, die haar man doet herbakken. Als een eigenaardig heid van dien avond herinnert de begaafde actrice zich nu nog altijd, dat zij hare entrée maakte met eene geheel onwillige buiging voor het publiek. Nau welijks was zij van achter de coulissen op het too neel verschenen, of zij struikelde over haar eigen kleedje en viel juist toen zij gereed stond om de wei nige woorden harer rol te zeggen. Een zelfde onge val overkwam haar dien avond nog eensverder was zij echter gelukkiger en levert haar loopbaan het be wijs van wat ware roeping, gevoegd bij ernstig wil len en volhardende studie, vermogen. (N. B. Ct.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag heeft de heer Keu- chenius betoogd, dat het tractaat van 1847 met Broenai een inbreuk was op het Hollandsch-Engelsch tractaat van 1824. Thans, na ons stilzwijgen in 1847, viel er niets meer te doen. Voorts wilde hij de aanstelling van een consul in de Transvaal. De Minister Rochussen verzekerde, dat wij steeds bij Engeland onze rechten hadden voorgestaan; dat dit gewillig gehoor verleende maar herhaaldelijk ver zekerde dat van geen souvereiniteit van Engeland op Borneo sprake is. Een krachtiger optreden der Nederl. Regeering ware niet verantwoord geweest, daar dan verschil zou zijn ontstaan over eene zaak waaromtrent hier zelfs zoo groot verschil bestaat. Wederopvatting der onderhandelingen met Transvaal zou de Min. overwegen. Overigens wilde de Min. niets liever dan met de Kamer zijne krachten wijden aan het heil van het gemeenschappelijk vaderland. De heer Wintgens repliceerdehij hield vol, dat de vestiging van Engeland was een occupatie. Het algemeen debat is daarop gesloten. Bij art. 2 heeft de Minister overgenomen een amen dement tot schrapping van den post tot verhooging van de bezoldiging van ambtenaren. Een amendement om den diplomatieken post te Konstantinopel niet te verhoogen werd aangenomen met 48 tegen 26 stemmende amendementen tot schrapping der posten voor een zaakgelastigde in Ru- menie en voor een secretaris van legatie te Rome werden verworpen met 40 tegen 35 en 45 tegen 30 stemmen. De post voor eene monsterkamer te War schau werd verworpen met 49 tejen 22 en de be grooting aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. De begrootingen voor den arbeid der gevangenen en dien in de bedelaars-gestichten werden aangenomen. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 6 Dec. zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen Jo. P. F., 18 j., arbeider te Colijnsplaat, wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf c. e. 2o. J. J., 18 j., visscher te Arncmuiden, wegens rebellie veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. II. V., 22 j., brouwersknecht te Sluis, wegens hoon veroordeeld tot f8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e.. 4o. P. R., 11 j., te Aardenburg, wegens diefstal veroordeeld tot 6 dagen gev. straf c. e. 5o. I. A. Van R., 19 j., beurtschippersknecht te Hoofdplaat, wegens mishandeling veroordeeld tot f8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 6o. Ca., B„ 46 j., huisvr. van A. P., te Hulst, wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dagen gev, straf c. e. la: R. P., 16 j., arbeidster te Hulst, wegens hoon veroordeeld tot f8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de chr. geref. gemeente te Baarland door ds. P. M. Ochtman te Dinteloord. Ds. B. Van Schelven, te Haarlem, heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Kloetinge. Maandag 5 December had alhier de verkiezing plaats voor drie notabelen bij de Herv. gem. De drie aftredenden zijnde de heerenB. Van Liere, L. Bruijnzeel en A. Van de Linde, zijn allen her kozen; eerstgenoemde met 69, de tweede met 63 en de derde met 66 stemmen. Yerseke. Voor de twee vacante onderwijzersbe trekkingen alhier hebben zich drie sollicitanten aan gemeld. Uit deze is de volgende voordracht opgemaakt tot benoeming van éen onderwijzer: lo. de heer Th. J. Pas, laatst onderwijzer te Hondsholredijk, "thans in eene andere betrekking te Amsterdam, en 2o. de heer A. J. De Veij, te Rilland-Bath. Eer eene tweede voordracht gemaakt wordt, zal men eene nieuwe op roeping doen. Uit gemelde voordracht is hedennamiddag de heer Pas benoemd. Wolfaartsdijk. De gemeenteraad heeft tot onder wijzer aan de openbare school op het dorp benoemd den heer J. Verhage Mz., sinds November 1880 aan de 1ste tusschenschool B te Rotterdam en vroeger gedurende 4 jaar aan dezelfde school alhier werkzaam. Het onderwijzend personeel zal alzoo weldra voltallig zijn. Aan de N. Rott. Crt. van heden ontleenen wij de tijdingen, dat te Nieuwdorp de heer H., sedert 23 jaar hoofd der bijzondere school van de Chr. af gescheidenen, vroeger hoofd der openbare school, dezer dagen aanzegging heeft gekregen tegen Februari naar eene andere betrekking om te zien, omdatliij in zake een of ander leerstuk, de kerk betreffende, een ander gevoelen durfde te hebben dan de dominee, terwijl te Wolfaartsdijk twee hulponderwijzers aan de beide openbare scholen geweigerd hebben op de herhalings school werkzaam te zijn. In hunne aanstelling was bepaald, dat zij ook avondschool moesten houden. Avondschool is geen herhalingsschool: ergo Het hoofd der school houdt nu zijn verplichte Fransche avondschool plus de herhalingsschool. Na vergeefsche oproeping voor een onderwijzeres, op een jaarlijksch inkomen van f 600heeft men thans tegen hetzelfde salaris te vergeefs aanvraag ge daan om een onderwijzer voor éen der openbare scholen te Rilland-Bath. De 21e of laatste lijst der 3e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bedraagt volgens de Stand. een totaal (van 610 loc. comité's) van f95,850,19 Van «enkele vrienden" te Driewegen en te 's-Graven- polder is daarbij respectievelijk f 5 en f 3. Uit onze Koloniën. Overgeplaatst aan boord van Z. M. st. Water geus de adelb. le kl. C. A. Dominicusuit Neder land verwacht. - Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, de res. van Pekalongan L. Mulock Houwer. Benoemd bij den alg. dienst en den aanleg van staatsspoorw. op Java tot tijd. adj.-ing. le kl. de tijd. adj.-ing. 2e kl. S. Verweij. Buitenlandsch Overzicht. Het was, of het telegram in ons vorig nommer over hetgeen de Duitsche Keizer gezegd heeft tot den presi dent van den Rijksdag kwam bevestigen, wat wij in ons vorig overzicht schreven. Nu de Keizer zoo geheel aan de zij van Von Bismarck staat is verbetering gedurende zijn leven niet te wachten. Ook tegenover Italië wordt Duitschland's houding treuriger. De bladen ontzien zich niet scherpe uit vallen te doen over de tegenwoordige regeering die volgens hen naar de republiek voert. Men begrijpt dat met die uitvallen zijdelings den ultramontanen genoegen wordt gedaan, die uit dank baarheid vorst Fon Bismarck weêr zullen steunen. Wij vinden het een treurig spel dat die premier speelt, vooral wijl hij nu ook een jong koninkrijk als Italië gaat meesleepen in zijn plannen. Gelukkig, dat de verschillende liberale fractien in den rijksdag zich nauwer zullen aaneensluiten. In Parijs is Zondag tot afgevaardigde de heer Lefèvre gekozen. Te Lyon komt de bekende commu nist Humbert in herstemming,. Gambetta heeft bij het eerste diplomatiek diner, door hem gehouden, den Pauselijken nuntius aan zijne rechterhand geplaatst. Vriendschappelijk genoeg voorzeker Spoedig, zoo zegt Daily News, zal Tunis worden ontruimd. In de Donau-quaestie Oostenrijk-Rumenie zou En geland als bemiddelaar willen optreden. Z. H. de Paus heeft den weiisch te kennen gegeven, dat het adres, hetwelk de bisschoppen hem zullen aanbieden, zoo gematigd mogelijk zij, wegens de moeilijkheden van den tegenwoordigen toestand. Men gelooft, dat de Paus alsdan op denzelfden toon zal antwoorden. Het adres zou hem Zondag worden aangeboden. Men verwacht spoedig eene nieuwe collectieve nota van de gezanten der Mogendheden aan de Porte, waarin zal worden geprotesteerd tegen een nieuw ontvangst-ceremonieel, dat voor de Consuls is vastge steld. De gezanten achten dit in strijd met de bestaande overeenkomsten en tractaten. Ook zal geprotesteerd worden tegen een besluit der Porte om misdrijven, tegen vreemdelingen gepleegd, te doen behandelen voor de Turksche rechtbanken. Het laatste achten wij gewichtiger dan het eerste. Gemengde Berichten. Wolfaartsdijk. Opmerkelijk is het zeker dat in deze gemeente, op eene bevolking van 2036 zielen, in de afgeloopen maand November geene enkele aangifte van overlijden heeft plaats gehad, terwijl de sterfge vallen zich in September slechts tot 1 kind en in October tot 1 man en 1 kind bepaald hebben. Hansweert. De werkzaamheden aan het in aan bouw zijnde telegraafnantoor (tusschen R. K. kerk en gemeente-school) worden met kracht voortgezet, zoodat nog deze week, indien weêr en wind dit toelaten, het gebouw onder dak gebracht zal wezen en de ramen geplaatst zullen zijn. Het flinkegebouw zal ongetwij feld veel tot verfraaiing dezer plaats bijdragen. Sommigen beweren het te betreuren dat zoo'n ongelegen plaats daarvoor is gekozen en zijn dan ook van meening, dat het aloude spreekwoord «Alle ver andering is geen verbetering" hier met het volste recht kan worden toegepastanderen daarentegen vermeenen dat, mocht later zooals op de meeste kleinere plaatsen het geval is de post- met den telegraafdienst alhier vereenigd worden, die plaatsing aan de westzijde van het kanaal wel te rechtvaardigen is doordien de meeste inwoners dezer plaats aan die zijde wonen. Het geheele gebouw moet vóór Mei 1882 kant en klaar opgeleverd zijn. Maandag 5 December werd de suatiesluis te Ilorssele door den aannemer aan het bestuur der waterkeering opgeleverd. 5 Aug. werd zij aanbesteed, om haar met hare accessoiren binnen 9 maanden gereed te maken. -Het Spaansche barkschip Augustina, dat zooals men weet, bij den storm van den 14 October jl. in de nabijheid van Borssele gestrand en door de heeren Fan der Bent c. s. te Middelburg gekocht is, werd, nadat de lading was geborgen, Maandag met goed gevolg afgebracht. Naar Middelburg gesleept, met het doel het in het droge dok de noodige herstellingen te doen ondergaan, schijnt het vaartuig weder lek te zijn geworden en is het Dinsdagmorgen in het kanaal door Walcherennabij Middelburgop den wal ge- loopen. En werden vergeefsche pogingen aangewend om het schip, dat gedeeltelijk op zij ligt en met den voorsteven op de steenglooiing zit, terwijl het ach terdeel vlot isleeg te pompenom daarna te be proeven het te lichten. De scheepvaart is echter mét gestremd. (M. Ct.) Men meldt ons omtrent dit schip nog uit Borssele, dat het in den nacht van Maandag op Dinsdag met behulp van sleepbooten van den zeedijk aldaar ver trokken is en dat het in bepaalden zin bloedige sporen heeft achtergelatenwant dat naar men ver neemt, de veroorzaakte schade ruim f 6000 bedraagt. De schade aan de bark zelf is begroot op f20,000. Terwijl Maandagavond de kinderen van den werkman D., in de Nederstraat te Middelburg, alleen thuis waren, vermaakte zich een hunner, een vijfjarig meisje, met het spelen met lucifers, waarvan het on gelukkig gevolg was, dat een dier lucifers ontbrandde en hare kleertjes vuur vatten. Ofschoon een der buren op het geroep der kinderen spoedig toeschoot, de in vlam staande kleine oppakte en in een waterput dom pelde, heeft het meisje tbcli ernstige brandwonden bekomen, en is het Dinsdagmiddag daaraan overleden. (M. Ct.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1