BIJYOEGSEL GOESCHE COUEANT. ZATERDAG 5 DECEMBER 1881. No. 143. GOES, 2 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Hansweert. Door het Rijkstelegraafkantoor alhier, ■werden gedurende de maand November 640 telegram men behandeld en welverzonden 407 telegrammen ontvangen 233. Als een bewijs hoe zeer het telegrafisch verkeer alhier toeneemt, kan dienen dat er van 1 December 1880 tot 1 December 1881 aan dit kantoor behandeld zijn 6332 telegrammen tegen 5205 in het vorige tijdperk van 12 maanden. Tot lid van den gemeenteraad te Zierikzee is gekozen de heer M, C. De Krane. De heer P. E. Bellingwout te Middelburg is benoemd tot volontair ter Prov. Griffie van Zeeland. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de commissiën die, .ge durende éen jaar, eindigende 1 Jan. 1882, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbe diende, zullen zitting houden te Middelburg en te Utrecht op Woensdag 7 Dec. a. s. en volgende dagen. H.H. M.M. de Koning en de Koningin zijn, van hun uitstapje naar Arolsen, op het Loo teruggekeerd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier de heer J. J. Van Noort, candidaat, wonende te Nijkerk op de Veluwe. Driewegen. Benoemd tot notabelen der herv. gem. alhier de heerenM. Van der Heulen en A. De Muijncken tot kerkvoogd de heer C. Van Strien. Ovezand. De heer A. P. De Grootpredikant te Hellouw heeft voor het beroep naar Ovezand c. a. bedankt. De heer J. Van Breen, te Middelburg, die no. 1 is op de voordracht voor luoldonderwijzer te JJein- kenszand, is benoemd tot hoofd der school te Nieuw- Lekkerland. Hij heeft dan ook verzocht voor eerst bedoelde betrekking verder niet in aanmerking te komen. De heer J. Noom van St. Maartensdijk is tot onderwijzer benoemd aan de o. 1. school te Arnemui- den benoemd. Mej. J. E. Van de Visse, te Nieuwveen, is be- jioemd tot onderwijzeres te Kapelle a/d. Use). Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het Donderdag voortgezet algemeen debat verdedigde de Minister van Financiën het politiek en financieel beleid der Regeering. Zij handhaafde haar objectief standpunt, bij het optreden ingenomen. Gemis aan beginselen is een onbillijk verwijt. Behalve op materieel gebied heeft zij veel gedaan. Na het votum der Kamer over de kiesrecht-herziening heeft de Regeering deze toegezegd, en haar bedoeling is vaste districten en censusverlaging. Tot- bevordering van het heil en het belang des volks zal de Regeering gaarne medewerken. Belasting hervorming moet geschieden naar een vast stelsel. Wellicht de wenschelijkheid erkennende van een perio dieke herziening der grondbelasting, vroeg de Minister tijd om zoo spoedig mogelijk voorstellen in te dienen. Intusschen zal hij partieele verbeteringen niet nalaten. De begrooting getuigde niet van opdrijving der uitgaven. De financiëele toestand behoeft geen bezorgheid te wekken. Na repliek van den heer Reydenrijck drong de heer Blussé aan op weder op vatting der rentewet, die niet gevallen is. De heer Lohman betoogde dat eene eenvoudige afstemming van de begrooting voor binnenlandsche zaken niets beteekent, wanneer de kamer niet eindelijk positief, zoo noodig bij motie, verklaart wat zij wil. De heer Haffmans betuigde zijne ingenomenheid met het kabinet, dat zich alleen mogelijk heeft gemaakt. Verschillende andere leden repliceerden. Uit onze Koloniën. Volgens bericht uit Batavia van October neemt de cholera voortdurend in omvang af. Ofschoon nu de ziekte zich in de laatsten tijd ook op kleinere plaatsen, vooral in Midden- en Oost-Java heeft uit gebreid, en de totaal-cijfers voor de residenties dus nog aanzienlijk blijven, is er geen twijfel aan, of de epidemie vermindert sterk. Vooral te Ambarawa maakt zij nog slachtoffers, en ook tot Batam drong zij door. Gemengde Berichten. 's-Heerenhoek. Zondagnacht is alhier bij den her bergier J. Clarijs een diefstal gepleegd. Door een schuifraam, dat toevallig dien avond niet gesloten was, heeft de dief toegang tot de herberg gekregen en van daar het laadje uit het buffet, waarin omstreeks f 25 in zilvergeld, alsmede een zilveren horlogeketting en een kerkboek geborgen warenmedegenomen. Het laadje is gevonden in de Weel achter de hofstede van den heer J. Van Eijkeren. De dief is nog niet ge vonden. De justitie doet ondefzoek. Te Wissekerke is door de politie de hand gelegd op een drietal knapen, waarvan de een 15, de beide andere elk 11 jaar oud zijn. Deze jeugdige misdadi gers hielden zich bezig met winkels te bestelen. Terwijl de een op wacht stond of er onraad komen mocht, was de tweede bezig met verschillende waren, wat zijne handen maar grijpen konden, weg te nemen, waarmede dan de derde zich uit de voeten maakte. Snoeplust schijnt de voornaamste reden te zijn tot deze handelingen. (N. R. Ct.) Nader meldt de M. Ct.dat de toestand van den leerling bij de rijkskweekschool te Middelburg die Zondag door een makker met een geweer werd gewond, niet zorgwekkend is. In ons vorig no. werd onder de telegr. berichten gemeld, dat te Amsterdam bij een brand door pe troleum ontstaan, vier menschen om het leven kwa men. Dit moest zijn Rotterdam. In sommige nommers is dat ook vermeld maar wij waren door den naam Vondelstraat in de war gebracht. De oorzaak van die ontzettende ramp was deze Eene vrouw was bezig op een petroleum-toestel pap te koken voor haar kindhet bakje pap viel in den toestel, die daardoor in brand geraakte. De vrouw wierp er nu een jas over om de vlam te blusschen, daarna eenige andere voorwerpen die echter ook vlam vatten. Toch was de brand spoedig gestuit. Maar inmiddels had zich zulk een walm en damp naar boven ontwikkeld, dat een geheel daar wonend gezin, man vrouw en drie kinderengestikt is. De man, die het eerst ontwaakte en kennelijk pogingen had gedaan om de deur te openen werd op den dorpel gevonden, doch was reeds overleden, evenals de drie kinderende vrouw was nog niet dood doch naar het ziekenhuis overgebracht, overleed ook zij weldra. Het meisje te Amsterdam, dat sedert veertien dagen werd vermist, is Woensdag in de Haarlemmer vaart opgevischt. In het boezelaar, dat om de lendenen gebonden was, werd een steen gevonden. Woensdag arriveerde te Scheveningen een schuit, die 11. Zondag stormweder heeft gehadtengevolge waarvan een man een slag van de giek tegen het hoofd kreeg, waardoor hij na eenige uren lijdens aan boord overleed. Als een bewijs van bijzondere groeikracht bij de tegenwoordige weersgesteldheid wordt gemeld, dat ook op het proefveld der rijkslandbouwschool te Wa- geningen niet alleen rogge-maar ook gerst aren in bloei staan. Ook in verschillende deelen van Frankrijk heeft Zaterdag en Zondag een hevige storm gewoed, die veel schade veroorzaakte. In Parijs waren de straten als met dakpannen en stukken van schoorsteenen be zaaid. Een gezelschap, dat bedaard in een restaurant aan het eten was, kreeg plotseling allerlei stukken glas en kalk op de borden, wat juist niet dadelijk het diner smakelijker maakte. Ook in de provinciën heeft men veel ongemak van den storm te verduren gehad en uit de kustplaatsen werd menige schip breuk gemeld, waarbij verscheidene zeelieden het le ven verloren. Een weverij te Sellière de Laroche, bij Longuy- on, is Zondag geheel door brand vernield. De schade wordt op ruim drie honderdduizend francs geschat. De meesterknecht, die nog eenige papieren voor zijn patroon wilde redden, kwam in de vlammen om. De kassier van de bank Crédit Lyonnais te Oran is dezer dagen op de vlucht gegaan met een som van drie honderd dertig duizend francs, waarvan drie honderdduizend francs in bankbiljetten van dui zend francs, geheel nieuw en waarop in roode letters te lezen staat: Succursale d'Oran. Volgens latere berichten is de dief te Nizza aangehouden; van de drie honderd dertigduizend francs vond men nog twee honderd zeven en veertig duizend francs bij hem. Prof. Reim schrijft in de N. Zuricher Zeitung over de aardbevingen, die in Zwitserland in November waargenomen zijn, dat men hier blijkbaar te doen heeft met een aardbevingsperiode, wier beweging niet uit éen centrum afkomstig is, maar over een verre streek vrij gelijkmatig gaat en welke enkel uit een ver schuiving van groote stukken der aardkorst bij rukken verklaard kan worden. De grootste diamant, die in deze eeuw gevon den werd, is thans te Londen ter bezichtiging gesteld. Hij komt uit de mijnen van Kimberley, in Zuid-Afrika, weegt 150 karaten en heeft zulk een hooge waarde,

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1