Laatste en telegraphische berichten. Verkoopingen en Verpachtingen. Uitlotingen. Liefdadigheid. Burgerlijke Stand Goes Reclamen-gedeelte. ADVERTENTIE 3ST. Openbare Verkooping. AFBRAAK GEREEDSCHAP, HARDSTEEN, Openbare Verkooping Tronkboomen, Hakhout en Strobbels, met dien van eerstgenoemden veel overeenkomst heeft, is krankzinnig gewordendeze is Woensdagochtend naar het krankzinnigengesticht te Zutfen overgebracht. De Amst. Ct. verneemt, dat de chef-kellner van het café-Krasnapolsky zich niet een belangrijke som gelds men spreekt van 30 mille ten nadeele van Zijnen meester heeft verwijderd. Men vermoedt, dat de dief medeplichtigen heeft. Thans is in Den Haag een katholiek meisje dat aan proselietenmalerij blootstond van de zijde eener orthodoxe familie, sedert 25 Mei jl. verdwenen. Een ontaarde zoon heeft te Marle (Aisne) zijn zeventigjarige moeder vermoorden daarna liet huis in brand gestoken om de vermoedens aftewenden. Een veertienjarig meisje is in een molen bij het dorpje Nods, waar zij den nacht doorbracht, le vend verbrand. Vóór vijftien jaren brandde dezelfde molen af en op dezelfde plaatswaar nu het meisje omkwam werd een zeventigjarig grijsaard een prooi der plammen. Voor rookers Onlangs is te Parijs een geval van longontsteking voorgekomen, veroorzaakt door de gewoonte van den lijder om den rook in te slikken. Naar aanleiding daarvan deelt de Revue scientifique de volgende waarschuwingen voor rookers mede Men moet nooit den rook doorslikken of inhalen zoo weinig mogelijk in een besloten ruimte rooken, daar in de met rook bezwangerde atmosfeer de longen genoodzaakt zijn een vrij groot deel ervan op te ne men rookt men in een besloten kamer, dan moet zij ruim en goed geventileerd zijnhoe verder de bran dende tabak van den mond verwijderd is, des te beter. Daarom is het goed, zeer lange pijpen te rooken, en bij sigaren en sigaretten gebruik te maken van pijpjes. Hoe langer een pijp is, des te gemakkelijker blijft ook de nicotine erin hangenmen doet wel tabak te rooken, die zoo weinig mogelijk nicotine bevat en zoo droog mogelijk is. Nog beter is stellig: niet te rooken. Een buitengewone »scène" viel 11. Zondag in de Katholieke kerk te Kanturk (Ierland) voor. De kanunnik Donnelly sprak in afkeurenden zin over de onlangs in de stad opgerichte kinder-land-league" en betoogde, dat kinderen, in zulk een omgeving groot gebracht, zouden worden als de «rooden" van Parijs, die geen godsdienst bezitten. Op deze woorden stond een groot gedeelte der menigte van haar plaatsen op en verliet de kerk. In het graafschap Limerick is een bijna algemeene strike tegen het betalen van de pacht georganiseerd. De sheriff zal dientengevolge meer dan 300 uitzettin gen te verrichten hebben. In verschillende bladen heeft men dezer dagen een verhaal kunnen lezen van een vervolging, die niet de kunstenaresmaar de jodin Sara Bernhardt te Odessa te lijden heeft gehad. De verhalen luiden niet eenstemmig, maar volgens de Wiener Allgemeine Zei- tung heeft het geval zich aldus toegedragen. Reeds des ochtends van haar optreden, heet het daarin, had zij bezoek van verscheidene personen gehad die haar waarschuwde, dat het gepeupel haar zou aanvallen en het op haar brillanten voorzien had. Door deze herhaalde waarschuwingen ongerust ge worden, had zij haar sieraden in veiligheid gebracht, maar 's avonds naar den schouwburg een portie val- sche steenen meegenomen. De voorstelling liep goed van stapelen aan de bijvalsbetuigingen kwam geen eind. Doch het blaadje keerde om, toen de kunste nares in haar rijtuig zat. Half Odessa was haar op de hielen en schreeuwde»Weg met de jodin Snel wierp zij massa's brillanten, valsche namelijk op straaten het volk aan het grabbelen. Van dat oogenblik maakte zij gebruik om uit het rijtuig te wippen en haar hotel binnen te snellen. Maar daar bestormt het gepeupel ook het hotelschreeuwende "Hier met de jodin 1 zij heeft ons valsche steenen gegeven." «Denken die edele zielen dan, dat ik mijn paarlen voor de zwijnen zal werpen vroeg Sarah. Intusschen gelukte het de politie het volk uiteen te jagen, en was het spoedig rustig om het hotel. Daar men echter eenmaal aan den gang waswilde men toch iets voor zijn moeite hebbenen dus ging het nu aan een plunderen der jodenwijken. De politie was er echter op voorbereid en de dappere schaar kon weinig uitrichten. Maar in éen joodschen winkel werd toch alles kort en klein geslagenomdat de rampzalige eigenaar een naamgenoot was van Sarah Bernhardt. Dat vernam zij den volgenden dag, toen een klein meisje haar verzocht te spreken en haar weenende vertelde, dat haar vader Bernhardt heette en daarom bij hen thuis alles was vernield. De kleine ging niet ongetroost heen. Volgens de «Jewish World" heeft de Russische commissie, die een onderzoek instelde betreffende de grieven der Joden in Rusland, rapport uitgebracht. Zij raadt aan den Joden onbeperkt recht van verblijf te geven, waar dan ook in Rusland, en wil dat de Joden werkelijk worden in staat gesteld op voordeelige voorwaarden een stuk land, waarvan het maximum bepaald wordt, te koopen. Dit laatste is meer in schijn dan in werkelijkheid een privilege; immers de Joden zijn geen landbouwend volk. Onder de personen, die bij de ontdekking der laatste samenzwering tegen den Russischen Keizer zijn aangehouden, behoort ook de dochter van een Russischen prins, die sedert twee maanden een der nederigste plaatsen in de Keizerlijke keuken bekleedde. Niemand kende haar adellijken oorsprong en men dacht dat zij de dochter was van een boer uit Ukranie, wier broeder zich bij de inneming van Plewna door een heldendaad had onderscheiden. Ondanks de voor vallen der laatste dagen kan de Czaar toch nog niet besluiten Gatscliina te verlaten, zoolang de nieuwe politie-hervorming in de hoofdstad niet is afgeloopén. Tegen half Januari moet alles gereed zijn. Het winterpaleis is voorgoed door het hof ontruimd. Volgens de France militaire is door de Russen met goed gevolg beproefd om honden uit het Oeral-gebergte te gebruiken als bewakers van vooruitgeschoven mi litaire posten. Het is niet de eerste maal, dat honden op die wijze de wacht houden. Het Fransche leger heeft dikwijls gebruik gemaakt van honden in oorlogen in Afrika de blokhuizen, die tot beveiliging der dorpen strekken, hadden verscheidene dergelijke waakhonden, die.de schildwachten vaak beveiligd hebben tegen een over valling door inboorlingen. In Mexico had de compagnie vrijwilligers van Zaca- tecas twee inlandsche honden, wier instinct werkelijk bewonderingswaardig was. Zonder er op afgericht te zijn, hielden zij om beurten de wacht en wekten uit zich zeiven de posten, die ingeslapen waren, niet door te blaffen, maar door hen aan de kapotjas te trekken. De guerilla's van de Sierra Caneda, wier ondernemingen zij herhaaldelijk deden mislukken, slaagden er einde lijk in zich te wreken. Zij werden beiden door hen vergiftigd. Honden zijn voor alle nachtelijke wakers een nut tig hulpmiddel. Bij spoorwegstations worden veel honden door de maatschappijen onderhoudenop de Fransche grenzen hebben een groot aantal douane posten honden, die op de registers ingeschreven zijn en op staatskosten gevoed worden. Vervalschte oesters. In Frankrijk is,men zeer gesteld op de groene kleur der oesters, die te Ostende en te Marennes daaraan wordt gegeven. Die kleuring wordt teweeggebracht door de oesters, dade lijk na het vangen, in zeewater te leggen, dat in langen tijd niet ververscht wordt. Na dien tijd is »de baard" (de tracheeën) groenachtig van kleur. Teneinde nu den hoogeren prijs voor de oesters te bekomen, zonder dat die maanden lang bewaard behoeven te blijven, worden ze in zeewater gelegd, waarin een weinig green spaan (azijnzuurkoper) is opgelost. Vermits de oester vrij veel van het koperzout opneemt, zoo kan het nie mand verwonderen, dat nu en dan verschijnselen van vergiftiging na het nuttigen van zulke oesters worden waargenomen. Deze vervalsching wordt ontdekt, als men een oester uit de schaal neemt, het vocht ver wijdert, een eetlepel azijn erop doet en de oesters meermalen met een vork doorprikt. Na eenige uren is de oester met een roodachtige laag bedekt in geval van vervalsching. -Een Engelsche zendeling Pearson verhaalt van een koning in Midden-Afrika, koning M'tesa, die 3000 vrouwen heeft. Men zie verder het bijvoegsel.) VERSEKE, 2 Dec. OESTERBED RS. De beurs was flink bezocht. Groote oesters gevraagd doch niet aangeboden. Twijfelaars op f40 gehouden. Jarig Zaaigoed tegen f24 en f 18 naar soort gedaan. Op het request aan den Minister van financien in zake de aanstaande verpachting is druk geteekend. 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting betoogde de heer Van der Kaaydat niets de regeering belet vasttehouden aan het oorspronkelijk standpunt, dat belasting-hervor ming aan kiesrecht-wijziging behoort vooraftegaan. De heer De Bruijn drong aan om, alvorens belasting hervorming aantevattenterugtekomen op afstand van het 4/5 van het personeel aan de gemeenten en op art. 45 der schoolwet. De heer Viruly vroeg nadere inlichtingen omtrent de financiëele plannen, en betoogde dat de regeering bij politieke benoemingen er meer op moest letten dat de meerderheid van het volk vrijzinnig is. De heer Van Nispen bestreed aanslui ting van den Minister aan des heeren Pierson's belasting-hervorming. Hij achtte kieswet-wijziging mogelijk zonder grondwets-herziening en bestreed de rede van den heer Gleichman en het liberalisme, die Zei ven de verdraagzaamheid miskend hadden. Verschillende replieken volgden. De heer Van dei- Linden hield tegenover den heer Van Houten vol, dat kieswetherziening noodig is binnen de perken der grondwet. De heer Van Houten zou bij hoofd stuk V eene beslissing daarvoor uitlokken. De Minis ter van financiën bleef zijn standpunt volhouden. Bij het kieswetvoorstel zullen tevens de belastingplan nen der regeering worden geopenbaard. Financiëele bezwaren beletten afschaffing van den zeepaccijns. Verbetering van den zoutaccijns en mogelijkheid eener tabaksbelasting overweegt de Minister. Wijziging der wetgeving in protectionistischen zin wenscht de regee ring niet. Daarna is het algemeen debat gesloten en hoofdstuk I aangenomen. Maandag is hoofdstuk II aan de orde. MADRID, 2 Dec. De oppositie in de Cortez verlangt nietigverklaring van het Engelsch Borneo-charter en onderhandeling met Engeland en Nederland over het bezit van Borneo. Datum. 5 Dec. 6 7 8 9 15 15 15 16 19 1882 16 Febr. 28 Plaats. Voorwerpen. Wissekerke, boomen, '8-Gravenpolder (Zwake), boomen, Borssele, afbraak en gereedschap, Wolfsartsdijk, boomen, Baarland, boomen, Goes, panden, Yerseke, boomen, Kapelle, boomen, hakhout enz., Goes, dijken, huis enz., 's-Heerenhoek, hoefje en land, Yerseke, Waarde, boereninspan, boereninspan, Information. V. d. Moer. Liebert. Pelle Van den Bnssche. Pilaar. Scholten. Bank van leening. De Vos. Mnlock Houwer. Pilaar. Karseboom. Van Dam. Van Dam. Bij de Donderdag te Weenen gehouden trekking van Oostenrijksche loten 1864 zijn getrokken nos. 411, 528, 547, 710, 1551, 1554,1729,2110,2270,2348, 2552, 2996, 3172 en 3789. De hoogste prijs is gevallen op serie 1554 no. 49. Voorts op serie 2348 no. 98 Fl. 20,000op serie 2348 no. 47 Fl. 15,000; op serie 710 no. 61 Fl. 10,000; op seriën 3789 no. 1 en 2270 no. 98, elk Fl. 5000. Het R. K. Parochiaal Armbestuur maakt bij deze dankbare melding ontvangen te hebben de som van f 150,20. Het blijft intusschen zijne armen in liefdadig aan denken aanbevelen. Het Bestuur voornoemd, J. PROOST, voorz. NIJS, secretaris. van 30 Nov. tot 2 Dec. 1881. Ondertrouwd den 1, Jacob De Ruiter, 47 j. jm., met Pouwelijna Outekamer, 32 j., jd; den 2, Eduardus Eugenius Lauret, 41 j., jm., met Elisabeth Louisa Den Boer, 21 j., jd. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeer deren, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker rnidiel tot herstel kunnen vinden en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verlich ten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borst- lijders aanraadt, een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen, waarvan de uitwa seming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woor den richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer, die een harsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en geluk kigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit ge neesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in een bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmid del te hebben, zich ervan bediene, zoodra men aan vangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hun krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in een karaf en vulde die met water, die men tweemaal per dag schudde, ge durende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waar van de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij alle apothekers, onder den naam van Goudron de Guyoteen zeer geconcentreerde teerli keur, die u in staat stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teer water te bereiden van vrij aangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teer water, meer of minder met de aromatieke bestand- deelen der teer bezwangerd en van zoo geringen prijs, dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Bovendien is bij iederen flacon een uitvoerige gebruiksaanwijzing gevoegd. Met de Goudron de Guyot zijn proeven genomen in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te Brussel, Weenen en Lissabon. De heer Guyot heeft tevens kleine capsules ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van zoete galatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules van Guyotgenomen een oogenblik voodat men gaat eten, vervangen gemakkelijk het gebruik van teerwater. Iedere flacon bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen, hoe goedkoop het gebruik is der cap sules van Goudron de Guyotvijf tot zeven èn eén halve cent daags. Wanneer een verkoudheid verouderd is of wanneer men het effect wil bespoedigen, kan men de teercap sules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en 't naar bed gaan inneemt. De dub bele aanwending ontslaat van het gebruik van af kooksels, pótes en siropen, en dikwijls reeds gevoelt men na het eerste gebruik de gezegende werking. A. s. Zondag, den 4 Dec., hopen L onze geliefde ouders MARINUS SCHIPPER en L ADRIANA HOEBEKE ■j hunne fl 25jarige Echtvereeniging te vieren. P Kapelle (bij Goes), 3 Dec. 1881. Hunne dankbare kinderen. Heden herdacht LAURINA KRIEK- AARD, wed. P. HOLLESTELLE, den dag waarop zij vóór veertig jaar bij mijn vader als arbeidster in dienst trad, op de hofstede «Middenhof" in Abbekinderen. Drie-en-dertig jaren was zij in zijn dienst en de laatste zeven in den mijnen. Al dien tijd betoonde zij zich trouw en eerlijk en betrachtte haar plicht met nauw gezetheid. Abbekinderen, gemeente Kloetinge, 1 December 1881. W. Van LIERE Cz. Aanstaanden Dinsdag, den 6 De cember, hoopt de heer S. KRAMER, te Kapellezijn 60sten jaardag te vieren. Namens de familie. J. P. KRAMER. G. SEMEIJN. N, HENDRIKSE. Zoo de Heer wil en wij leven, hoopt de Hoofdman van de »3 Korenbloemkens", te Kruiningen, den 5 December den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren geboren werd. Onder dankbaar opzien naar den Algoede, zingen wij Psalm 134 3. DE NOODIGE VRIENDEN. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen ZOON: JOHANNA ADRIANA Van de WEERT, hartelijk geliefde echt- genoote van P. J. Van MELLE, Pred. N.-Beierland, 30 Nov. 1881. Na een langdurig lijden van 15 maanden overleed hedenavond, ten onzen huize, onze neef GERARD ZOUTENDAM, in den leeftijd van bijna 20 jaar. 's-Heer Hendrikskinderen, 29 Nov. 1881. Ook namens de familie, M. L. BRANDT. M. BRANDT, geb. Timmerman. V Hun, die blijken van belangstelling gaven bij mijne benoeming tot hoofd der school te Othene, betuig ik mijnen wel- meenenden dank. Wemeldinge, 2 Dec. 1881. A. KOK. Degenen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan J. P. TAZE- LAAR, te Wolfaartsdijk, gelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris J. E. MULOCK HOUWER, te Goes, vóór of op den 1 Januari 1882. Op Woensdag 7 Dec. 1881 des morgens te 11 uren, zullen de heeren P. Dronkers en P. Visser, aan de Haven te Borsseleten overstaan van den Notaris VAN DEN BUSSCHE, publiek verkoopen EENE GROOTE PARTIJ EN bestaande in 4 houten Duikers, lang 5.65 M., in den dag 60/82, 1 Dito lang 3 M., in den dag 60/82, 4 eiken Sluisdeuren, hoog 1.54 M., breed 2.12 M., Paal- balken, Sparren, Ribben, Duims- delen, Schuierdelen, Rechters, Eikendeelen, Eikenbalken, Schui erwagens, 3 Steenwagens, 3 Kel derwinden, ijzeren Handboomen, Breekijzers, Mokers, 2 metalen Tazen voor Sluisdeuren, Touw werk,Kalkbakken,Emmers,Schop pen, Houwen, Kalkziften, Hand- mortelmolen, 6 Lantaarns, Brand hout, 2 ijzeren Stampers, alsmede EENE GROOTE PARTIJ bestaande in65 stuks Platen, dik 10 c.M., lang 0.70 tot 2.20 M., breed 0.70 tot 1.30 M., 2 Sehofstijlen, lang 2.64 M., zwaar 35/38, 4 Deurstijlen, lang 1.34 M., zwaar 35/38, 2 Schildstuk- ken, lang 2.64 M., zwaar 35/66, 2 Sehofstijlen, lang 1.96 M., zwaar 35/35, 2 Stijlen, lang 1.56 M., zwaar 48/48,1 Dorpel, lang 2.36 M., zwaar 33163, 1 Dorpel, lang 1.57 M., zwaar 25/31, 1 Dito, lang 1.67 M., zwaar 25/31, 6 Toogstukken, zwaar 45/53 c.M., hoog 40 c.M. 29000 Waal- steenen. Voorts Een vlugge Hit met Rijtuig en Tuig, een partij Stroo en meer andere goederen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes en bij voor noemden Notaris. van op Donderdag 15 Dec. 1881, des namiddags te 5 uren, in het gemeente huis te Kapelle, ten verzoeke van het Burgerlijk Armbestuur van Kapelle en den heer J. Oele, aldaar, en ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER. Alles breeder bij biljetten omschreven.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2