1881. N°. 143. Zaterdag 3 December. 68sle jaargang. UITOEFENING KLEINHANDEL in STERKEDRANK. d) MENGELWERK. Zwarte Lena. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel VAN DEN BURGEN EEST Eft en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij bun college zijn ingediend de onderstaande verzoekschriften om ver gunning tot bet uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank, en noodigea de ingezetenen of anderen uit, om, indien hun redenen of gevallen bekend zijn, die tot eene weigering der vergunning aanleiding moch ten kunnen geven, deze aan hun college kenbaar te maken voor of op Zaterdag den 10 Deeember aanstaande. Naam van den verzoeker* Woonplaats. A. M. Cense. A. Oen Hollander. M. G. v. d. Ende Gz N. Jacobs. A. Schrijver. P L. Krugers. J. F. Dootjes wed. Diogens. Lombardstr. B Keizerstraat D 17. Gr. Markt A. 10, LVosstr. C 254. f Ra velijn D 221. I Vlasm. A 33. j Gr Markt A 6. Westhavendijk E 164a. Local iteit, waarin het bedrijf zal worden Winkel. Winkel. Voorz. en stoep. Voorzaal. Eenige zaal jmet het terr. I Benedenzaal. Beneden voorz. Voorkamer. Goes, den 2 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 2 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Met 1 Mei 1882 wordt de heer W. Verweij Azn., ingenieur bij den waterstaat in het arrondisse ment Zuid-Beveland, te Goes, verplaatst naar Den Haag, terwijl in zijn plaats de heer Van den Thoorn is aangesteld. Bij de Dinsdag in het hoofdkiesdistrict Middelburg gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Ka mer hebben van de 2696 kiezers er 1977 gestemd. 15 briefjes waren van onwaardede volstrekte meerderheid was dus 982. Gekozen is de heer H. J. BODL, te Leiden, (1.) met 989 stemmen. De heer mr. P. C. 't Hooft (a.) Schets van Anna K. Uit het Zweedsch vertaald door J. Hermann Uchtmann. Hij kwam door het groote hek op het kerkhof, dat aan weerszijden beschaduwd werd door hooge, statige eiken. Recht voor hem uit stond de oude kerk, in antieken stijl misschien, maar uiterst vervallen en overhellende. «Mogelijk is zij nog waard om uitgeschilderd te worden, maar niet om te herstellen", gaf de student reeds bij den eersten aanblik te kennen. «Ik stel niet veel belang in al dat oude", voegde hij er bij. Hij scheen teleurgesteld in de verwachtingen, die hij bij zijn bezoek op die plaats gekoesterd had. Het was «stof', dat hij wildejzamelen. Hij was dichter. De kerk kon staan, waar zij stond, tot in lengte van dagen, hij keurde haar geen aandacht verder waardig, en wandelde peinzend het kerkhof rond. Op een grafheuvel, dicht bij den ingang, bloeiden eenige witte leliën, en, vergetende dat iedere bloem aan den rand des grafs een heiligdom is, bukte hij en trok de grootste en schoonste van haren stengel. Hij bracht haar geheel onwillekeurig aan de lippen en bevestigde haar daarna in het knoopsgat van zijn jas. Zijn blik kreeg een droomende uitdrukking, toen hij hier tusschen kruisen en grafzerken rondwandelde. De graven waren eenvoudig, maar goed onderhouden. Fijn, wit zand of fluweelachtig mos verspreidde zich over gebroken harten, en rozen bloeiden hier, op het pad des doods, overal. «Stof, alles stof en vergankelijkheid", zeide hij, «het menschelijk leven zoowel als de roos bloeit en ver welkt: heden rood, morgen dood", en hij sloeg met zijn lichten wandelstok in- een struik bloeiende rozen, zoodat ze blad voor blad over den grond verstrooid werden. bekwam 968 stemmen; 16 briefjes, onder het genoemde getal niet opgenomen, zijn door het stembureau on geopend terzij gelegd. Zij waren van Retranchement, en alle, of bijna alle, niet met het stempel dier gemeente maar met dat van Sluis gestempeld, hetgeen eerst op den dag der verkiezing, dus te laat om te veranderen, aldaar ont dekt is. In de rapporten, in de jongste zitting van den geneeskundigen raad in Zeeland uitgebracht over de winkelvisitatiënkwam nog deze tirade voortwee geneeslieeren, de heeren Bogaertte Driewegen en te Ovezand, bezaten geen Pharmacopoea Neerlandica en hij den heer Snoepte Kapellewerden gewichten gevondendie nog nooit waren geijkt. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van Donderdag zijn tegen Zater dag aan de orde gesteld eenige wetsontwerpen, waar onder afwijking van de regelen van het plaatselijk belas tingstelsel en de uitgifte van schatkist-promessen. Aangenomen zijn eenparig zes ontwerpen nopens de koloniale begrootingen en de uitlevering van vreem delingen in Ned.-Indië. TWEEDE KAMER. Aan de Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der loopende Staatsbe- grooting met f 56,000 voor herstelling van schade aan militaire gebouwen en werken, ontstaan door storm en hoog water, voornamelijk op 14 en 15 October 11. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wilhelminadorp. Op Zondag 11 December zal de candidaat J. H. Gunning JHz. des namiddags te 2 uur zijne intrede doen, waartoe hij des voormiddags door zijn vader, den heer J. H. Gunning Jr., zal bevestigd worden. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 2 December 1881, zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen lo. S. S., te Goes, lo. wegens overtreding van een reglement tegen het hardrijden te Goes veroordeeld in eene geldboete van f 3, en 2o. wegens dronkenschap veroordeeld in eene geldboete van fl, iedere boete subs. 1 dag gev, straf c. e. 2o. C. L., te Hoedekenskerke, wegens het hangen van goederen op een heg langs een weg veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. »Ik hen benieuwd waar het aangenaamste sluimeren is onder vozen of onder marmer." Hij nam zijn muts af en liet het frissche windje rond zijn voorhoofd spelen. «En ik loop hier zoeken naar stof' dacht hij la chende, «stof voor een gedicht, een verhaal, eene ge schiedenis. Het dwaze streven des levens dringt zich begeerig binnen, zelfs op den akker des doods, en wat vind ik daar hij zag spottend neer op de bloem in het knoopsgat «niets anders dan een geplukte lelie". Hij ging verder en kwam aan de noordzijde van het kerkhof, op welker groene afgesloten ruimte een enkel slechi onderhouden graf zich bevond. «Wie ligt hier begraven?" vroeg hij aan eene oude vrouw, die bezig was een graf op te harken. «O, dat weet niemand", zeide de oude en schudde het hoofd«het is reeds lang geleden sedert zij be graven werdlaat zien, het wordt wel bijna twee en twintig jaren, en in den tijd, dat zij hier woonde, leefde zij als eene heidin." De student zag haar aan met een zonderlingen blik. «Leefde zij als eene heidin? Nu, hoe leefde zij dan?" «Hoe zij leefde? de oude scheen ten hoogste verwonderd over die vraag «zij kwam nooit in Gods huis en kon noch in den catechismus noch in het psalmboek lezen. Overigens behoorde zij tot het geslacht der Zigeuners, en dat kan immers niet zijn zooals wij?" «Verhaal mij alles wat gij van haar weet", zei de student, «ik zal u goed voor uw moeite beloonen". »Hm", zeide de oude twijfelachtig, «hoe kan zulk een voornaam heer, zooals gij, zich om zulke lieden bekommeren I" «Dat begrijpt gij niet, moedertje", antwoordde de vreemde, «zet u slechts naast mij neer en verhaal mij van de Zigeunerin, «de heidin", zooals gij haar gelieft te noemen. Ik leg mijn hoofd op haar grafheuvel en luister, zie zoo!" De zon bescheen zijn lichtblond, krullend haar; hij trok zijn witte muts een weinig over de oogen, om ze tegen het zonlicht te beschutten. In gindsche lin- 3o. J. B., te' Hoedekenskerke, wegens het laten losloopen van ee i ezel op een buurtweg veroordeeld In'eene geldboete van f10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. J. B. en P. N., beiden te Heinkenszand, wegens het niet blijven bij zijn voertuig en in staat om het te geleiden ieder veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. C. B. v. d. B., te Schore, wegens het reizen met den spoortrein zonder voorzien te zijn van een plaatsbiljet veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 2 dagen gev. straf c. e. Kunstnieuws. Over het concert, Woensdagavond gegeven door de zangvereeniging der afdeeling Goes van de Maat schappij tot bevordering van toonkunst, kunnen wij ditmaal kort zijn. De zangvereeniging heeft haar seizoen geopend met een allerliefst concert. Wegens ongesteldheid moest een piano-nommer, op het programma vermeld, vervallen. De heide eerstenommers, die uitgevoerd werden, waren de minste. «Standchen" en «Der blinde König" werden daar entegen keurig uitgevoerd maar over het geheel won de tweede afdeeling het verre van de eerste. De verkoudheid, waaraan de soliste in «Mirjam's Siegesgesang" leed, deed wel is waar haar invloed gevoelen, maar die dame voerde hare partij toch uit op eene wijze, dat wij niet anders dan de zangvereeni ging mogen gelukwenschen met deze soliste, die voor het eerst hare medewerking als zoodanig verleende. Bijzondere vermelding verdient ditmaal wel de uit voering van «Der Engel". Het is zeker wel eene zeldzaamheid, dat bij zoo weinig donkere stipjes er zooveel te prijzen valt. Wij hopen dit dezen winter meer te mógen doen. A. P. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Aan het gebouw van het geweste lijk bestuur is heden (Vrijdag) alhier aanbesteed: het verdiepen van de buitenhaven te Hansweert, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 13,800.) Minste inschrijver was de heer J. Van de Velde, te Papendrecht, voor f 12,388. Buitenlandsch Overzicht. De Fransche kamer heeft zich Donderdag bezigge houden met de beraadslaging over de aanvullingskre- dietwetten voor de expeditie naar Tunis. Gambetta, de premier, verklaarde dat de regeering de bepalingen den aan de andere zijde zongen de vogeltjes en het tortelen der kerkduiven werd nu en dan vernomen. «Nu, oude moeder", maande de student, «zit de geschiedenis zoo diep? Moet ik u geld toonen om ze u te ontlokken?" «O neen," antwoordde de oude glimlachende, «wij zijn hier aan reizigers gewoon. Zij komen hierheen, om de oude kerk en de zerk te bezichtigen en om op de oude kruisen de namen te ontcijferen en naar de graven en gedenkteekenen te vernemen. Wij zijn dus aan vragen gewoon, maar nog nooit heeft, vóór n, iemand naar het graf van «Zwarte Lena" gevraagd. «Maar ik ben niet zooals al die anderen" zei de student, «ik bekommer mij minder om de geschiedenis der steenen dan om die van de menschen. Maar daarvan begrijpt ge toch niets, spreek nu slechts, ik luister reeds 1" Zij zette zich op den heuvel naast hem neder en verhaalde de geschiedenis van «Zwarte Lena." Die was evenwel niet spoedig ten einde. Men had haar, Zwarte Lena, buiten op den rijks weg gevonden, bewusteloos, bleek en afgemat, meer een geraamte dan een mensch gelijkend. De vereeniging van christelijke barmhartigheid had haar in het armenhuis onder dak gebracht, waar zij eenige maanden ziek gelegen had. Toen zij weder gezond was, moest zij werken om goed te maken, wat de vereeniging aan haar ten koste had gelegd, maar toen bleek evenwel, dat zij nergens voor geschikt was. Werken had zij nooit geleerd en zij was overigens maar tenger en zwak. Maar wat zij kon waszingen en schertsen en de geheele dorpsjeugd bezighouden met waarzeggerskun sten en vertelseltjes. Ja, eenigen beweerden, dat zij kon tooveren, maar dat was misschien toch niet waar. Zij was bijzonder goed bij haar zinnen. Schertsen en lachen deed zij het liefsthoewel zij nu en dan in een droef geween kon uitbarsten. Somtijdsals de klokken luidden, liep zij hard weg en verborg zich, de ooren met de handen dicht houdend, in een hoek. van het Bardo-tractaat zou handhaven, maar de lasten die daaruit voor het land voortvloeien, tot een mini mum wilde terugbrengen. Met 400 tegen 52 stemmen nam de kamer de be wuste kredieten aan. Van inlichtingen over de expeditie hebben wij niets vernomen. Als gezant te Berlijn wordt baron De Courcel aangesteld. Vorst Von Bismarck gaat, zooals men uit een te legram weet, een stapje nader tot Rome. Niet alleen dat de Pruisische regeering erover denkt weer een gezant hij den Paus aan te stellen., ook zelfs een ver tegenwoordiger van het Duitsche rijk werd den leden van den rijksdag voorgespiegeld. Een neerlaag leed de groote man bij de behandeling van den begrootingspost voor den Volkswirthschafts- rathlandhuishoudkundigen raad. Die post werd, niettegenstaande de premier dien sterk verdedigde, met 169 tegen 83 stemmen verworpen. Te Dublin is een advocaat, die de boeren aanspoorde om geen pacht te betalen, gevangen genomen, en te Aghabullogue heeft een bende leden der Land-liga eene protestantsehe kerk verwoest. In 't voorjaar zal de bekende Zulu-koning Cetewayo, ook een slachtoffer van Albion's vroegere veroverings politiek, Engeland eens bezoeken. Men zegt dat het is, om hem leger en marine eens te doen zien, teneinde hem ontzag in te boezemen, en hem dan weer vrij te laten. Ook in Herzegowina begint de anti-dienst-opstand, uit Dalmatië overslaande, zich te openbaren. Volgens The Standard heeft slechts een clubje van nihilisten op zijn eigen houtje den mislukten aanslag op Gatschina, in Ruslandgepleegd. Het uitvoerend comité is daarover niet gesticht, en het verklaart niets te zullen doen om, bij of na de kroning van den kei zer te Moskou. De Grieksche regeering moet aan de mogend heden eene circulaire hebben gezonden, houdende pro test tegen de gewelddadige sluiting der Griekseh- Turksche postkantoren door de Porte. De Japanners krijgen in 1890 eene constitutie en eene volksvertegenwoordiging. Het is nog ver van lachen Gemengde Berichten. Er doen weer meekrapberichten de ronde in de bladen. Wij herinneren aan hetgeen wij, op gezag van een deskundige, daarover eens schreven. Volgens het Vaderland is het bericht omtrent de krankzinnigheid van W. M. De Jongh onjuist. Een ander veroordeelde te Leeuwardenwiens naam Zij was echter het gelukkigst wanneer men haar met rust liet. Dikwijls zat zij op de stoep van het armenhuis nauwelijks beschut door hare armoedige lompen, bleek, mager en, volgens het bekrompen landvolk, vreeselijk leelijkmet hare geelbruine huid gitzwarte haren en groote blauwachtige oogledendie zich zelden openden. Daar zij nooit over zich zelve sprak, giste m;n van alles, en oude ervaren lieden die beweerden de we reld te kennen verzekerden dathoe jong zij ook was, zij evenwel ver op het pad der zoude was geweest. Dat zij lui was kon intusschen iedereen zien, over dreven lui en ondankbaar ook. De vereeniging beproefde haar aan den arbeid te zetten. «Wilt gij niet werken, dan is het met je gedaan," zeide men tot haar zij glimlachte slechts of wel, wij jagen u weg", voegde men er bij. «Gelooft ge dan, dat ik hier denk te blijven?" vroeg zij. «Ik wacht hier slechts totdat ik mijne krachten heb weergekregen, dan ga ik heen." «Maar gij moet hier blijven en der vereeniging goedmaken, wat zij aan u ten koste heeft gelegd zei de voorzitter. «Wat zou er van u geworden zijn, als wij u niet opgenomen en verpleegd hadden Maar zij dankte met geen enkel woord voor het behoud van haar leven. Toen men haar vondhad zij een kleinen bundel, aan het lint van haar schort bevestigdwelke bij onderzoek bleek te bevatten een ketting samenge steld uit zilverkleurige schakels verder een kleinen verwelkten bloemruiker en een mansportret. Zoodra zij weder gezond werd, vroeg zij naar hare schatten en toen zij ze ontvangen had gedroeg zij zich als waanzinnig. Zij kuste den bloemruiker en het portret, slingerde den ketting rond het hoofd, deed hem dan weder af en zwaaide er mede voor haar oogen, alsof ze blij was dat hij glinsterde. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1