rokkende leed. August Banking en Henri Van Balen stonden de dames flink ter zijdede huiselijke taferee- len, waarin Henri Van Balen zijne vrouw hare ver kwistende levenswijze verwijt en toch weder door hare coquetterie verschalkt wordt, hoeide in hooge mate, evenals waar August Banking, zijne vrouw op ontrouw meenende te zullen betrappen, haar vindt aan het sterfbed van een ongelukkige. Het geheel getuigde van studie bij de leden. Toch gaven enkelen ons den indruk, alsof zij meenden aan 's meesters lessenaar hun van buiten geleerd lesje op te zeggen. Ook op de uitspraak van sommige woorden was wel wat aan te merken. Behalve de gewone ver wisseling van de h en g, den Zeeuwen eigen, hoorden wij spreken van Creisus voor Croesusvan de» groote» God, inplaats van de groote God, en dergelijke. De censor lette er toch op, vooral bij eene eerste lezing van een stuk, want is men eenmaal aan eene ver keerde uitspraak gewoon, dan gaat. het moeielijk om dit te veranderen. De opgekomenen waren niet zoo talrijk, als de leden der kamer met hun spel verdiend hadden. En wat ons hinderde was het gedrag van een vreemdeling, die, ofschoon hij zich erop beroemde te Parijs en elders in de voornaamste schouwburgen geweest te zijn, zich zoo luidruchtig en onfatsoenlijk aanstelde, dat het den leden hinderde op het tooneel. Zulke menschen moes ten geweerd worden. H. Scheepvaartberichten. Voor de scheepvaart is het misschien van be lang te weten dat, tengevolge van te doene herstellin gen der sluisdeuren te Campenhout, alle scheepvaart op het kanaal van Leuven tot nader order gestremd is. Zooals wij verwacht hadden, heeft het aan vol doende opheldering niet ontbroken van de zijde van den kapitein der stoomboot van de maatschappij Zee land, die beschuldigd werd van een schip in nood te zijn voorbij gevaren. De directeur der maatschappij schrijft aan de iV. R. Ct. het volgende De Prinses Elisabeth passeerde Zondagmorgen te 8.30 de Redsand, op de rivier de Theems, waar een vaartuig aan den grond zat. Er waren twee sleepbooten en eene passagiersboot bij het schip geankerd om adsistentie te verleenen. pe Prinses Elisabeth kon alzoo niets doen, waarom de gezagvoerder het beter oordeelde om het feit te rap porteeren en door te stoomen naar Sheerness. Bij aankomst heeft hij onmiddellijk kennis gegeven aan de autoriteiten, om de sleepboot met de reddingsboot uit te zenden. Dit het bericht van kapitein Bruijns aan de directie der maatschappij Nederland, uit Suez, dd. 18 November, blijkt, dat de boot, waarin hij met zijne metgezellen de Koning der Nederlanden verlaten heeft, evenals die van den lsten officier, op den derden dag door hevige wind en regen, waardoor de seinlan- taarns en het licht bij 't kompas niet konden aan gehouden worden, van de andere booten afraakte. Den volgenden morgen, dus den 9den October, klaarde het wat op, en zag kapt. Bruijns in de verte de boot S no. 3 hij hield erop aan en sprak met den kom- mandant van die boot, den 3den officier Hoogeboom, af, om zooveel mogelijk bij elkander te blijven, 's Nachts verloor men elkander echter weder uit het gezicht, en na dien tijd heeft kapt Bruijns geen der andere booten meer gezien. Kapt. Bruijns bevond zich op 12 October 3° 15' Z.B., op 13 October 4° 33' Z.B. met doorkomenden N.W. wind en besloot toen koers t« zetten naar Peros Banhos, waarhij 18 Octoberten 4" n.m. achter Diamond eiland ten anker kwam. Dit eiland was onbewoond, doch er stond een huis met een paar rustbanken. Ter wijl het plan zou uitgevoerd worden, om de andere eilanden te bezoeken, zag men bij zonsopgang een kustvaartuig, waarheen werd geroeid, dat ten 11' v.m. bereikt werd en waar men door de Creoolsche bemanning met de grootste hartelijkheid werd ont vangen en van rijst en visch voorzien. Met hunne hulp landde men ten 4" n.m. op het Isle du coin, waar de administrateur, de heer E. L. Nicolin, een giek met 6 man afzond, om de dames af te halen. Van dezen heer ondervond men ook alle hulp en de meest voorkomende vriendelijkheid. Den Zaterdag na hunne aankomst (22 October) zag men een schoener op p.m. 2% mijl afstand, waarheen een boot werd gezonden, die terugkwam met brieven van A. de la Roche, kapitein van den schoener Cupido, en van den heer Henry G. Ducroij, inspecteur van de Sa- lomo-eilanden, die daar aan boord was. Zij beloofden de schipbreu^lingen zoo spoedig mogelijk te zullen afhalen, en door goed weder geholpen, gelukte het Zondag 23 October aan boord te komen, 's Maandags waren allen aan land op het grootste eiland van de Salomogroep, waar de heer Theodore Larcher, de administrateur, hen gastvrij ontving. Men kan zich voorstellen, welke blijde verrassing het voor de schipbreukelingen was, toen zij op 1 No vember een stoomfluit en een kanonschot hoorden en bevonden, dat de Madura in het gezicht was. Het embarkement ging met veel moeite gepaard, doch op 2 November waren allen aan boord, en kon men weder herstellen van de uitgestane ontberingen. De gezondheidstoestand der opvarenden is naar om standigheden bevredigend geweest. De 2de officier Zeelt leed aan eene oogontsteking sedert zijn vertrek van Batavia, en de heer Logeman, een der passagiers, was ongesteld bij het aanvaarden der thuisreis, en deze beide patiënten waren nog niet hersteld, doch tengevolge van het onheil zijn gelukkig voor zoover thans bekend geene ernstige ziekten ontstaan. Het stoomschip Princes Amalia vertrok Zater dag van Batavia en doet onderweg Point de Galle aan, om naar sloepen van de Koning der Nederlanden te informeeren. De Voorwaarts kwam Vrijdag te Point de Galle, doch vond daar.geen berichten omtrent de schipbreukelingen. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 29 Nov. 1881. zijn door de rechtbank de Volgende vonnissen gewezen in zaken, behandeld op 22 dezer, tegen lo. J. F. De B., 18 j., va'rensg ezel te Veere, beschul digd van opzettelijke verbreking van afsluiting. Vrij gesproken. 2o. J. R., 19 j., landbouwer te Westkapelle, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. P. A. M,, 27 j., arbeider te St.-Jansteen, we gens laster veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf en 3 boeten van f25 ieder c. e. 4o. V. M., huisvrouw van F. De V., 33 j., te St.-Jansteen, wegens laster veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f25 boete c. e. 5o. F. De N., 36 j., arbeider te St-Jansteen, we gens laster veroordeeld tot een maand cell. gev. straf en twee boeten van f25 ieder c. e. 6o. A. J. B., 27 j., landbouwer te Eede en P. B. De B., 40 j., landbouwer te St.-Kruis, wegens onderlinge mishandeling veroordeeld ieder tot f25 boete c. e. 7o. B. F. Van R., 32 j., hoefsmid te Eede, wegens mishandeling veroordeeld tot f'8 boete c. e. 8o. J. De W., 22 j., schipper te Cauter (Clinge), wegens laster veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf en f8 boete c. e. Buitenlandscli Overzicht. In den Duitschen rijksdag zijn de begrootingsdis- cussien aan de orde. .Onze ruimte laat natuurlijk niet- toe om uitvoerig daarbij stil te staan. Von Bismarck verdedigde natuurlijk het standpunt, dat hij inneemt. Hij weerlegde alle bestrijders en verzekerde steeds naar zijne volle overtuiging den Keizer te hebben ge adviseerd en ook daarin slechts zijn plicht te hebben gedaan. De Keizer vormt volgens hem een vast punt in het regeeringsstelsel. Hoe de Hohenzoilerns persoon- lijk geregeerd hebben, blijkt uit het feit dat er onder den broeder des Keizers naar andere grondbeginselen is geregeerd dan thans. De Keizer neemt zoo ijverig deel aan de werkzaamheden der regeering, dat hij zich niet door Richter en dergelijke zal laten verbie den tot zijn volk te spreken. Bismarck verklaarde, de keizerlijk-monarchale politiek ten volle te ver tegenwoordigen. Zoo ziet men opnieuw, wat wij onlangs schreven hoe gevaarlijk het is als het hoofd van den staat in het debat wordt gemengd. Toch zullen zijne tegen standers zich daardoor niet laten afschrikken om hunne meening t. zeggen. Bismarck zal dus ontvangen wat hij verlangtver werping van zijn plannen. Hij toch acht het, trots die wetenschap, onverantwoord, als hij ze niet indiende. Het Britsche parlement is tegen 7 Feb. bijeenge roepen. De Fransche gemeenteraden hebben Zondag hunne gedelegeerden benoemd om de leden van den Senaat te kiezen. I Do kamer vernietigde de verkiezing van den heer Villegortier wegens dwang, door de geestelijkheid uitgeoefend, niettegenstaande Monsgr. Freppel die in menging, zooals men weet, verdedigde. Door het minis terie van eeredienst wordt een ontwerp gereedgemaakt tot regeling der betrekking tusschen Kerk en Staat. ;Dit -' ontwerp neemt tot grondslag aan het Concordaat en de organieke artikelen. Het herroept de wetten en decreten, die sedert 1802 werden ingelascht, en die de privilegiën van de Kerk deden aangroeien. In Tunis moet Bou-Amema weer voortgerukt zijn en wel tot Teil. De Fransche kolonne is te Nefta, aan de zuidelijke grens van Tunis, aangekomen. Zij deed er het Fran sche protectoraat erkennen, en schadevergoeding uit- keeren aan de voorstanders van het Fransche gezag, die door de afvalligen geplunderd waren. De berichten van daar blijken altijd nog met de grootste reserve te moeten Worden behandeld. Voor het eerst in zijne nieuwe waardigheid opende de Koning van Rumenië de zitting der volksvertegen woordiging. Hij deed daarbij in zijne troonredede overbekende mededeeling dat de goede verstandhouding met de mogendheden niets te wenschen overliet, en dat zich in het algemeen de staatkunde van Europa door eene neiging tot den vrede kenmerkte. Overigens maakte hij krachtig aanspraak op de algeheele vrij heid der Donau-vaart en beval de vorst de organisatie van het leger als een dringende behoefte aan. Over die tirade betreffende de Donau-vaart is men te Weenen zeer boos, wijl daarin een vijandige toon tegenover Oostenrijk wordt aangeslagen. Men houdt 't er voor, dat Gladstone er achter zit. Oostenrijk zou thans de regeling geheel laten varen en wanneer Rumenië 't op den Donau lastig maakt, weerwraak nemen op economisch gebied. Gemengde Berichten. Naar het schijnt werkt de drankwet alhier gun stig, aangezien, naar men ons meldt, Dinsdag door dë politie maar twee processen-verbaal wegens openbare dronkenschap zijn opgemaakt, behalve een wegens oplichterij van een boerenbovenrok uit een winkel en een wegens het verbreken van twee glasruiten. 's-IIeer-Abtskerke. Dinsdag had de onbezoldigde rijksveldwachter Pieter Kribbe, van 's-Gravenpolder, eene onaangename ontmoeting met drie stroopers, waarvan twee van geweren waren voorzien. Toen hij hen achterna zette, legde een hunndr tot tweemaal toe op hem aan, maar, hierdoor niet afgeschrikt, hield hij ze toch alle drie staande. Zij weigerden echter hun naam te noemen, grepen K. vast en wierpen hem, na hem nog in het gelaat te hebben gewond, in een sloot. Op zijn geroep gingen alle drie op de vlucht, terwijl zij tot heden toe nog onbekend zijn. Wemeldinge. De gemeenteraad heeft tot schatter der huurwaarde van de drankgelegenheden benoemd den heer C. Koster Hz., alhier. Zondagmiddag, terwijl twee jongelieden, kweeke- lingen bij het onderwijs te Middelburg, eenige hand grepen met een op hunne kamer aanwezig Snider-geweer uitvoerden, is een van hen door het afgaan van den Beaumont-patroon, dien zij in den loop geworpen hadden, in de wang getroffen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. (M. Ct.) Te 's-Graven.hage hebben zich in éen gezin drie gevallen van pokken voorgedaan. Een petroleumbrand, Maandagavond in een wo ning aldaar ontstaan door het omvallen vaneen lamp, had voor een kind van 9 maanden en eene vrouw, die eene poging deed om de vlam uit te dooven, een zeer treurigen afloop. Op het oogenblik toch daf zij het dreigend gevaar trachtte af te wenden, bevond zij zich wel niet alleen, doch geheel hulpeloos in het vertrek, daar hare vriendin, wier huishouding zij be stierde, op het kraambed lag. Op het noodgeschrei der vrouwen snelden eenige buren toe, die er in slaag den de vlam te blusschen, doch overigens de tijdelijke huishoudster met verbrande kleederen vonden en het lichaam reeds bedekt met gevaarlijke brandwonden. De ongelukkige en haar kind, in het gasthuis opge nomen, zijn kort daarna aan de bekomen brandwonden bezweken. De kraamvrouw verkeert in bedenkelijken toestand. Bij het afrijden van een brug te 's-Hage is Maandag een paard en wagen door de ramen van een kruidenierswinkel gereden. Men begrijpt welk een verwoesting in de étalage van erwten, boor.en, cakes en andere artikelen werd teweeggebracht. -Zondagavond was te Delft eene gehuwde vrouw bij afwezigheid van haar man, op een stoel zittende, in slaap geraakt; door een of ander toeval is de brandende petroleumlamp, op de tafel, in hare onmid- delijke nabijheid staande, haar tegen de borst gevallen, en toen op het hooren van een gil de overburen de kamer binnenkwamen, vonden zij de vrouw reeds stervende. Zondagavond is een kapitale boerenbehuizing te Oostwolderpolder, gem. Nieuwolda, afgebrand. Vijftien paarden, acht koeien, drie varkens, twee geiten, locomobile en dorschwerktuig, het boerenbeslag, koren, huismeubelen, totaal alles werd vernield. - Te Eijgelshoven heeft men dezer dagen rijpe woudbessen en op een andere plaats in Limburg bloei ende korenaren gevonden. -Te Cadier en Keer (Limburg) is bij een weduwe ingebroken en voor f 600 aan juweelen en kleeding- stukken ontvreemd. Volgens een verhaal van een der schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden, door het Rott. Nbl. medegedeeld, was in de boot, die door de Wyberton werd opgenomen, een passagier, die aan vlagen van krankzinnigheid leed. Welke de positie der overigen in dat gezelschap in die boot was, kan men zich wellicht eenigermate voorstellen. «Later zoo luidt het verhaal zei de komman- dant me, dat hij uit medelijden voor 's mans gezin beproeven zou het uiterste af te wachten, maar hem geen oogenblik uit het oog zou verliezen, daar hij volgens recht hem reeds terstond overhoop had mogen schieten. Zooals gezegd, duurde het drie dagen vóór hij iets wilde gebruiken zonder een gedekte tafel voor zich te hebben; toen was hij zoo uitgeput, dat hij wel verplicht was voedsel te nemen, en at hij zijn beschuit zooals wij. Hij sliep gelukkig veel; het verdere Van onzen tocht hebben we niet veel last meer van hem gehad." Lefroy heeft zijn straf ondergaan. Hit zijne bekentenis, waarvan een telegram in ons vorig nom- mer mededeeling deed, is nog gebleken, dat zijn slacht offer Gold zich wanhopend heeft verdedigd, maar door bloedverlies genoodzaakt werd den strijd op te geven. Gold had zijn geldbeurs laten vallen en was gaan zitten slapen. Lefroy wierp zijn zakdoek over de beurs, wilde beiden toen oprapen, maar door die be weging werd Gold wakker en greep den dief beet. Hierdoor ontstond eene worsteling, waarbij een pistool uit Lefroy's jas te voorschijn kwam. Gold schoot nog op den dader, maar Lefroy ontnam hem het pistool en schoot toen op zijn beurt. Te Grigny is het huwelijk afgekondigd van een 77-jarigen landbouwer met een 6-jarige schoone! Men is van plan den Risikop, die Elm bedreigt, plat te schieten en op die wijze de rotsen een ande ren kant uit te zenden. Laatste en telegraphische berichten. AMSTERDAM; 30 Nov. In den afgeloopen nacht is door een petroleumstel brand ontstaan op eene bovenwoning in de Vondelstraat. De trap was spoe dig door den rook en het vuur onbereikbaar. Een man, Van Kalkert geheeten, oud 42 jaar, zijn twee jongens van 7 en 1 jaar en een buurjongetje van 5 jaar zijn gestikt door den rook. Is-GRAVENHAGE 30 Nov. TWEEDE KAMER. In" de zitting van heden werd het algemeen debat over de staatsbegrooting voortgezet. De heer Van Wassenaerwaardeerende de talenten der Ministers, moest, als anti-revolutionair, de regeering bestrijden op grond van haar standpunt in zake volksopvoeding en volksvertegenwoordiging. Het bijzonder onderwijs met christelijken grondslag wordt miskend en de ver tegenwoordiging is niet meer de uitdrukking van het gevoelen van het christelijke volk. De heer Van Eysinga wilde publiciteit der stukken betreffende het ontstaan van het Ministerie. Den politieken toestand noemde hij ongezond wegens het gemis van politieke hervormingen. Kiesrecht-hervorming was volgens hem noodig maar niet bereikbaar zonder grondwets-lier- ziening. De census is verkeerd en de loonarbeider moet stemrecht verkrijgen. Hij wil uitgebreid kies recht alleen uitsluitende materiëele en intellectuëele incapaciteiten. De heer Gleichman achtte het Kabinet vatbaar voor handhaving, waar het de beginselen der liberale meerderheid volgde. Kiesrecht en be lasting-hervormingen zijn noodighet eerste al dan niet met grondwetsherziening, het laatste door invoe ring eener rijks-inkomstenbelasting. De liberale partij verdedigde hijzij heeft de vrijheid van onderwijs en de organisatie der kerkgenootschappen aan de overzijde verzekerd. Spreker twijfelde eraan of de kerkelijke partijen het bewind zouden kunnen voeren, doch ook dan zou, na die periode, de liberale partij te krach tiger optreden. De heer Gratama stond voor inkomstenbelasting, groote uitbreiding van het stemrecht en betrachting der rechtvaardigheid tegenover den derden en vierden stand. De heer Schaepman verweet de Regeering en den liberalen groote strijdvragen op den achtergrond te schuiven. Hij bestreed den heer Gleichman en zag in kies recht-hervorming het eenig middel om een einde te maken aan den bestaanden matten politieken toestand. Hij zou tegen Hoofdstuk V stemmen. De heer Keu- chenius ontkende de beteekenis als zou de motie van 25 Mei zijn eene verschuiving van het kiesrecht. De heer Rutgers wilde spoedige belasting-hervorming. De heer Van Helden betoogde dat de motie van 25 Mei niet gelijkstond met de motie- Van Houten. De heer Van Houten meentdat de toelichting van den heer Van Delden niet de eenige maatstaf tot beoordeeling zijn mag. Morgen voortzetting. EERSTE KAMER. In de heden middag gehouden zitting is medegedeelddat door de afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters de heeren Coenen Fransen Van de Putte, \an Limburg Stirum en Van Aker laken, en tot ondervoorzitters de heeren NobelCre- rners, Blussé en De Raadt en tot rapporteurs o. a. over de Indische begrooting voor 1882 de heeren Schimmelpemiinch-- Van der -Oye, Fransen Fan de Putte, De Sitter en Van Voorthuijsen. Ingekomen zijn nog eenige ontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aangenomen. Morgen te 2 uren zal de Kamer een viertal koloniale ontwerpen van eenvoudigen aard in behandeling nemen. BERLIJN, 31 Nov. Vorst Von Bismarck erkende op eene vraag van Virchout, dat er gedacht wordt aan het benoemen van een vertegenwoordiger bij de curie. Hij weigerde evenwel verdere inlichtingen. Te houden Aanbestedingen. 2 Dec. Provinciaal gebouw Middelburg. Aanbestedingverdiepen buitenhaven te Hansweert. (Raming f 13800). Aanwijzing 26 en 28 Nov. Inlichtingen Hoofdingenieur te Middelburg en ingenieur te Goes. 5 Aanbesteding levering vleesch, brood, gort, lijst enz. Burgerlijk Armbestuur. Inlichtingen weeshuis. 9 Borssele. Aanbesteding 3000 scheepston steenbestor- ting. Aanwijzing 2 en 5 December. Inlichtingen J. Beenhakker te Borssele. 24 Provinciaal gebouw Middelburg. Aanbesteding: maken van een zij kanaal be oosten Sas van Gent; breeden en verdiepen Ned. gedeelte Kanaal Ter Neuzen; bouwen Schutsluis en ijzeren Draaibrug. Aanwijzing 16 en 17 December. Inlichtingen Hoofdingenieur te Middelburg en ingenieur Ter Neuzen. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via BRINDISI, 1 Dec. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 2 Dec. 5,35 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 9 Dec. 7,30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 12 Dec. 7,30 'sav. De Fransche pakketbooten doen RiouwBanka en Palembang niet aan. Liefdadigheid. Het R. K. Parochiaal Armbestuur, voornemens zijnde zijne gewone jaarlijksche collecte te houden aan de huizen der ingezetenen op Vrijdag 2 dezer, beveelt deze bijzonder in de liefdadigheid aan, daar deze de eenige is welke in het jaar voor zijne armen geschiedt. Het Bestuur voornoemd, J. PROOST, voorz. NIJS, secretaris. Marktberichten. GOES, 29 November 1881. Alle artikelen waren heden, in navolging van de Rotterdamscbe markt, aanmerkelijk lager. De aanvoeren worden allengs groot er. Vooral in Tarwe was heden veel aanbod en is de beste qualiteit tot 50, de mindere tot 75 cents lager afgegeven. Erwten 50 cents lager. Winter - en Zomergerst weinig getoond en tot vorige prijzen verkocht. Van andere graansoorten was zeer weinig of geen aanbod, en over 't algemeen werd tot verlaagde prijzen afgedaan. OUDE TARWE per hectoliter 11,a f 11,50 NIEUWE TARWE 8,— a 10,25 ROGGE 7,75 a r 8.— WINTERGERST 6,— a 6,75 ZOMERGERST 5,75 a 6,25 HAVER 3,— a 4,50 BOEKWEIT a KARWIJ a WITTE BOONEN a BRUINE BOONEN 9,— a 10,- PAARDENBOONEN 7,25 a 7,75 BLAUWE ERWTEN 8,— a 10,— WINTERKOOLZAAD, a BOTER per K G. (Ned. 1,20 a 1,42 EIEREN per 100 stuks 5,60 a 5,80 Veemarkt. Op de markt waren aangevoerd 136 stuks vee. De prijzen waren eerste qual. 95 ct., tweede qual. 80 ct. per kilo. ROTTERDAM, 28 November 1881. De aanvoer van alle. artikelen was heden vrij belang rijk en ofschoon tot meerdere of mindere prijsverla ging werd afgegeven, was de kooplust niet in verhou ding om alles te kunnen plaatsen. Tarwe. Jarige witte inlandsche kwam wat meer voor en moest 25 cent Lager verkocht worden. Van Nieuwe witte Inlandsche was de toevoer groot, meest van de middel- en mindere qaaliteiten, die gedeeltelijk van de hand gingen tot een vermindering van 50 cent. Extra puike zonder gebreken 'werden nog boven de hoogste noteering betaald. Jarige Zeeuwsche f 10,25

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2