1881. N°. 142. Donderdag 1 December. 68sle jaargang. Collecte dooi' liet R C. Parochiaal Armbestuur. DIT DEELING Eetwaren en Brandstoffen GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advei-tentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het R. C. PAROCHI AAL ARMBESTUUR in deze gemeente het voornemen heeft om op Vrijdag 2 December a. s. aan de huizen van alle ingezetenen eene ALGEMËENE COLLECTE te doen ten behoeve van de Armen, aan zijne zorg overgelaten. Burgemeester en Wethouders noodigen een ieder uit, om door ruime giften het genoemde Armbestuur in staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen. Goes, den 30 November 1881. Burgemeester en Weihouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij weder eene com missie in het leven geroepen hebben om op STIEF W JAARSDAG aan die inwonende armen, welke zich anders wellicht met het zoogenaamd wenschen aan de huizen der in gezetenen bezighouden, eene VAN te doen, welke Commissie, blijkens de ondervinding van negen en twintig jaren, doeltreffend werkt. Burgemeester en Wethouders noodigen mitsdien de ingezetenen nit voor de Commissie eene ruime gift beschikbaar te stellen, welke gift door hare leden zal worden opgehaald. Zij doen dit met te meerder aandrang, omdat de bijdragen ten vorigen jare zoo gering waren, dat de bedeeling schier niet kon plaats hebben. De Commissie zal dan ook hare taak niet kunnen vol brengen, wanneer het bedrag der giften niet hooger is dan voor de bedeeling Tan 1 Januari 1881. Goes, 30 November 188L. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Ons dagelijksch bestuur en de commissie van toezicht op de gemeente-apotheek te Goes zullen zeker wel kennis nemen van hetgeen er in de laatste zitting van den geneeskundigen raad in onze provincie gespro ken is ever die apotheek. De slotsom van het gesprokene was, dat zij wel niet goed maar ook niet slecht was, en dat die gebrekkige inrichting het voordeeligst voor de gemeente is. Nu willen wij voor zulk eene instelling niet eens het volmaakte eischen, maar dat zij niet goed is, ter wille van eenig meerder voordeel voor de gemeente, komt ons toch ook niet gewenscht voor. Daaraan dient te worden tegemoetgekomen, vooral wijl er toch altijd reeds eenig vooroordeel bestaat bij hen, die van zulk eene instelling gebruik maken. Volgens een tot ons komend gerucht zouden eenige leerlingen der H. B. school dezen winter eene too- neelvoorstelling geven met gymnastische oefeningen, zooals er eene in Maart van dit jaar plaats had. Wij hopen, dat dit bericht nog voorbarig is of dat er aan het besluit geen uitvoering gegeven zal worden. Wij hopen dat niet om het goede doel dat beoogd wordthet bijeenbrengen van eenig geld voor de Blaaubeenbeurs, terwijl het zeker onzerzijds onnoodig heeten mag te verklaren, dat wij niet per sé zijn te gen het geven van tooneelvoorstellingen. Integendeelwij achten dit eene gepaste oefening, mits er geen nadeel ontsta voor studie of bezigheden, en het geschiede onder goede leiding, Menigeen moge, uit quasi godsdienstig bezwaar, zulke voorstellingen minder gepast achten, dat bezwaar schijnt bij sommigen hunner te vervallen, zoodra zij zich buiten hunne woonplaats bevinden, waar zij zulke voorstellingen toch wel bijwonen. Wat de jongelui der H. B. school hier betreft, wij zouden niets tegen het geven van een soiree hebben, zoo deze met goedkeuring van den directeur plaats had en onder leiding van hem of een der leeraars. Doch zoolang er bij den directeur bezwaar bestaat, zoolang hij vast overtuigd is dat het geven van voor stellingen nadeelig is voor de leerlingen, wijl zij hun tijd beter kunnen bestedenvoor den bloei der in richting, waarvan hij aan het hoofd staat en waar voor hij waken moet, zoolang achten wij het, zelfs bij verschil van meening over het geven van zulke soirées op zich zelf, een gevaarlijk antecedent om de jongelui in dezen te steunen, en dat wel op grond van de ervaring, in Maart opgedaan. Toen reeds deden zich zeer betreurenswaardige ver schijnselen voor, waarover wij destijds zwegen, omdat wij niet wilden meewerken de gemoederen nog meer jn beweging te brengen. Er is toen geschreven, niet loyaal maar langs on eerlijken weg, en gesproken en gehandeld alsof het een personen-strijd gold, en wel een van de minste soort. En dat wenschten wij ditmaal te voorkomen. Waar iemand, die aan het hoofd staat van zulk eene inrichting, in gemoede meent, dat zulke soirées nadeel doen in den besten tijd voor studie, den win tertijd, daar mag, willen de jongelui het toch tegen zijn zin opnieuw doordrijven, het publiek naar ons gevoelen niet meewerken om weder te doen gebeu ren wat destijds is geschied, en de goede verstand houding tusschen den directeur en eenige leerlingen in gevaar brengen. Wij geven nog in bedenking het plan te laten varen, of zoo niet, aan het publiek in overweging om het niet te. steunen, zoolang niet de directeur en de ge zamenlijke leeraars er hun sanctie aan hechten. Of wij daaydoor het goede doel willen benadeelen 1 Volstrekt niet. Bij de opvoering in Maart ging er nog ruim f 72 aan onkosten af. Er moet dus altijd nog een groot deel geofferd worden aan de uitvoering zelve. Wie aan de Blaaubeenbeurs wat geven wil en wij bevelen die zeer aan doe dit direct. Maar zij die het hoogste belang erbij hebben, dat een direc teur eener H. B. school tegenover zijne leerlingen niet in eene vaische verhouding worde gebracht, die bij den bloei der instelling veel belang hebben, die nen het eerst hem te steunen, die ervan aan het hoofd staat. Doen wij anders aan ons dan de schuld, als wij het directievoeren hem onmogelijk maken. Beletten kan hij het den jongelui natuurlijk niet er is voor hen weinig kunst aan om toch door te gaan; maar de ouders bedenken en overwegen vooral of zij aan zulk eene nuttige instelling als onze II. B. S. wel een dienst bewijzen, door hunnen kinderen op die wijze tot medewerken aan soirées verlof te geven. De directeur zal het zeker niet zeggen als hij niet bepaald weet, dat het een nadeeligen invloed uitoefent op de lessen, wat weer bij overgangs-examens zich doet gevoelen. Is men het daarmee niet eens, dan is het toch niet gepast om de jongelui aan te moedigen hun direc teur te weerstreven. GOES, 30 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. In een Maandagavond gehouden bijeenkomst van heeren die het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't algemeen terzij staan in het besturen der schoolspaarbank, is bij acclamatie tot voorzitter gekozen de heer C. Risseeuwin plaats van dr. J. S. G. Gleuns, die vertrokken is. In deMaandag te Middelburg gehouden zitting van den geneeskundigen raad bleek uit de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht over het tijdvak van 15 Mei 1 Nov., dat de ziektetoestand in de provincie over het algemeen gunstig was. De opmerkingen over enkele scholen in de provincie bewezen, dat over het geheel ook de scholen in goeden toestand verkeeren. In verband met de voorschriften omtrent de hand having van reglementen enz. werd den officier van ju stitie te Middelburg verzocht een wakend oog te doen houden op de handelingen van de Antwerpsche tand meesters Van den Berg en Van Stratum, die adver- tentiën in de Goesclie Courant plaatsen en den titel voeren van chirurgijn-tandmeesters. Den officier van justitie werd ook verzocht een on derzoek in te stellen te Goes en te Kruiningen, waar door onbevoegde personen geheime geneesmiddelen zouden worden verkocht. Het was ditmaal voor het eerst, dat de rapporten over de winkelvisitatiën op verzoek van vele leden werden voorgelezen. Voor zooveel Zuid- en Noord-Beveland betreft is er het volgende aan ontleend Op Zuid-Beveland werden 13 apotheken goed 4 voldoende en 2 slecht bevonden. Hervisitatie werd o. a. noodig gekeurd te 's-Heer Arendskerke (Nieuw- dorp) en Ovezand. Bij den heer J. Den Dooren van Rooijente Yerseke, werd aiies even smerig en vuil bevonden. De gemeente-apotheek te Goes was zegt de com missie smerig en vuil waaruit ten duidelijkste bleek, dat daaraan niet de noodige zorg werd besteed. Bij den heer Arendzte Oudelandekreeg zij op haar vraag, of die heer ook hulpapotheken er op na hield, een ontduikend antwoord, zoodat zij te 's Gra venpolder nader informeerde en tot de overtuiging kwam, dat de heer Arendz een hulpapotheek had bij den veldwachter Van der Have aan huis en ook een te Baarland en te Hoedekenskerke. In verschillende gemeenten werden door winkeliers geheime geneesmiddelen verkocht, o. a. door Cornells De Munch (spec, van Gimborn), Floor Van der Pijl, boekverkooper en andere winkeliers, allen woonachtig tg. Jtruiningen. In Goes werden verschillende verkocht door P. Van der Does, Fabry De Jonge en Gebroeders Mulder in de Korte Kerkstraat. Bij den heer Danckaerts, te Cortgene, werd bijna gedacht aan eene noodzakelijke hervisitatie, doch de commissie meende dit jaar nog daarvan te mogen afzien, vertrouwende op de belofte van genoemden heer verwerping van eenige oude en vernieuwing van af gekeurde geneesmiddelen. De heer J. Waalevan Zierikzee is benoemd tot surnumerair bij de posterijen. -Omtrent den vrijdom van zegel van aanvragen om vergunning tot verkoop van sterkedrank, waarvan dezer dagen melding werd gemaakt, luidt de brief van den Minister als volgt »Op een dergelijke vraag als in uw schrijven wordt gedaan, heb ik het advies gevraagd van mijn ambt genoot van Financiën. Z. Exc. is van meening, dat de aanvragen om vergunning tot verkoop van sterke drank aan het recht van zegelj zijn onderworpen, ter wijl de minuien der beschikkingen op die aanvragen, benevens de afschriften der geheel afwijzende beschik kingen, vrij zijn, krachtens art. 27 litt. A No. 3 en H der wet van 3 Oct. 1843 (Slhl. no. 47)." In April 1882 zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij liet vak der posterijen, waartoe vijf tien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór Maart aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot den Minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. (Zie verder Staatscourant van 30 Nov./ Blijkens tabellen, aanwijzende de garnizoens veranderingen die tegen den 1 Mei 1882 zullen plaats hebben, vertrekt met dien datum het 3e reg. 2e bat. van Bergen-op-Zoom naar Middelburg en idem 5e bat. van Middelburg naar Bergen-op-Zoom. Werden den laatsten tijd slechts de detachementen van ongeveer 50 man naar Indie gezonden, naar het N. v. d. D. verneemt zullen de transporten voortaan weder grooter worden. Met de eerstvertrekkende stoomsche pen der Maatschappij Nederland" zouden detache menten van 200 tot 250 militairen worden verzonden. Op de voordracht van directeur der gemeente lijke gasfabriek te Leeuwarden staat no. 3 de heer W. De Liefde, directeur der gasfabriek te Hoorn. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Maandagavond heeft de Kamer hare werkzaam heden hervat. De nieuw gekozen leden, de heeren Brunings uit Friesland en Muller uit Zuid-Holland, namen zitting, nadat hun geloofsbrieven waren goed gekeurd. De voorzitter, officiéél mededeeling doende van het schriftelijk door den heer Duymaer Van Twist als lid der Kamer genomen ontslag, bracht hulde aan diens veelzijdige talenten. Het deed hem leed, dat gevorderde leeftijd den heer Van Twist had genoopt zijn betrekking vaarwel te zeggen. Onder algemeene toejuiching verklaarde de voorzitter, dat de Kamer zeker in groote mate het heengaan betreurt van een man, »voor wien alle leden de hoogste achting koeste ren." Een kalme rust wenschte hij den heer Van Twist toe. De door de Tweede Kameraangenomen wetsontwerpen, waaronder de Indische begrooting, zijn naardeafdee- lingen verzonden. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is het algemeen debat over de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Bahlmann vroeg, of de nieuwe Minister van Financiën het stelsel van porto-franco van zijn voorganger handiiaafde. Spr. betoogde, dat dit stelsel historisch onjuist, practisch onuitvoerbaar en niet wenschelijk is, dat het slechts leidt tot bescherming van handel en scheepvaart ten nadeele van de nijver heid. Daarom eischte spr. de instelling van eene Staats-Commissie tot onderzoek naar den toestand der industrie. De heer Donner, dankbaar voor de beloften van den Minister tot intrekking van de bestaande zondags wet, drong aan op eene spoedige indiening van de toegezegde nieuwe zondagswet, vooral in het belang van de talrijke spoorweg-, post- en telegraafambtenaren. De heer Patijn noemde den financiëelen toestand weinig bemoedigend. De uitgaven stijgen, de middelen nemen niet in evenredigheid toe en leeningen wachten ons. Bezuiniging is dus plicht bovenal, maar voorts belastinghervorming. Spreker achtte deze in velerlei opzichten noodiger voor kiesrechthervorming, juist met het oog op den aard van dit Kabinet, en met meerdere kansen van welslagen. Vooral is dan eene betere verhouding tusschen Rijks- en Gemeente-fmanciën noodzakelijk. De heer Vermeulen drong aan op herziening der kieswet, opdat door eene proportioneele vertegenwoor diging de minderheden tot haar recht komen. De heer Van Baar achtte den politieken toestand ongezond. Het ministerie heeft een verbasterd neutraal karakter en de liberale partij, zelve onmachtig om te regeeren, dwingt de ministers dikwijls met goed gevolg tot verloochening hunner beginselen. De financiëele toestand bevestigt de vroeger gedane voorspellingen. Tot regeling daarvan en van het belastingstelsel ver wacht hij veel van den tegenwoordigen minister. De heeren Van der Hoop en Heydenrijck bespreken den algemeenen politieken toestand. Zij wezen op de verwarring in de liberale partij, welke ecliter niet mag terughouden van de noodzakelijke hervormingen, waaronder het kiesrecht in de eerste plaats. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Tot notabelen zijn alhier gekozen de heeren mr. W. L. Van Voorst Vader, G. Njsse, A. Cappon, J. Slink. Heinkenszand. Aan het gehouden examen voor hoofd der school alhier hebben vijf sollicitanten deel genomen en wel de heerenJ. 11. Van Breen, te Mid delburg, E. W. Van Maanen, te Schoonhoven, Jon- gepier, te Middelburg, II. Hoffmann, te Leerdam en 1. Dunker, te Willemstad. Op de voordracht zijn de drie eerstgenoemden geplaatst in dezelfde volgorde als zij hierboven genoemd zijn. Landbouw en Veeteelt. Wolfaartsdijk. De gewone driemaandelij ksche ver gadering der vereeniging Landbouw en Veeteelt al hier werd jl. Maandagavond, bij afwezigheid van den voorzitter, na van diens verhindering de tijding te hebben ontvangen, voor ditmaal geleid door C. Zuid- weg, als oudste lid van het bestuur. Allereerst had de stemming plaats voor de 2 aftredende bestuurs leden G. De Jager en C. Zuijdweg, die beiden her kozen werden, terwijl in plaats van J. Van de Kreeke Kz., die de gemeente verlaten heeft, bij herstemming tusschen C. P. Lenshoek Jr. en H. Vester eerstge noemde verkozen werd, die deze betrekking bereid willig aannam. Na eene korte mededeeling ging men over tot den onderlingen verkoop van eenig zaai graan. Het lid M. Van Damme voldeed vervolgens aan de op hem genomen beantwoording van de vraag: «Welke kenmerken bezit eene goed melkgevende koe?", waarna, bij opening der vraagbus, daarin 8 nieuwe vragen voorhanden bleken te zijn, welke, na voorle zing, ter beantwoording aangenomen werden door de leden: C. Zuijdweg, C. P. Lenshoek Jr., II. Vester, J. Van Damme Cz., C. Van der Slikke J. H. J. Bar- telse. Aangenomen werd het voorstel om door een of ander lahdbouw-leeraar in* dezen winter hier eene voordracht te doen houden, te welken einde het be stuur gemachtigd werd daartoe de vereischte pogingen in 't werk te stellen. Algemeen bijval vond mede het voorstel, om op 15 Febr. e. k. het vijfjarig bestaan der vereeniging eenigszins feestelijk te herdenken, tot regeling waarvan eene commissie benoemd werd, uit de leden C. Philipse, II. Vester en J. Goelheer be staande. Na al de ter behandeling gestelde zaken te hebben afgedaan, hield het lid J. Van Damme Cz. eene voor dracht over het ploegen, waarop hij eene beknopte mededeeling liet volgen over het inmaken van groene maïs, en ten slotte droeg de secretaris nog een twee tal artikelen voor, waarin op eigenaardige wijze de verplichtingen van grondeigenaar en pachter en hunne betrekking tot elkander geschetst werden. Kunstnieuws. De rederijkerskamer «Ons Genoegen" opende Dins dagavond het seizoen met de opvoering van «Twee Zus ters", tooneelspel in zes bedrijven, door J. Broeklioff Bz. De strekking van het stuk is zeer goed, al hadden wij ook liever gewenscht dat de schrijver niet twee menschen liet sterven en een derde door eene over haaste vlucht aan de handen der justitie liet ontkomen. Deze scènes konden best gemist worden zonder aart het hoofddoel tekort te doen. Dat hoofddoel is: het onderscheid in karakter en handelingen te schetsen van de kwaaddenkende, trotsche en wufte Elise en hare goedaardige, nederige en eenvoudige zuster Marie. De beide dames, die deze rollen vertolkten, kweten zich uitmuntend van hare taak. Vooral als de twee zusters tegenover elkander staan, zoowel in het eerste bedrijf, waar Elize aan hare kwaadaardigheid tegen de gevoelige en beminnende Marie hot viert, als in het laatste bedrijf, waar diezellde Elise boete komt doen en vergeving v.aagt voor al het door haai* he-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1