Waarschuwing! 134 toegezongen. Een groote sclmve, die nanwelijks het kerkgebouw kon bevattenwoonde deze plech tigheid bij. Borssele. Alhier zijn herbenoemd tot Notabelen der Ned. Herv. kerk de heeren A. Polderdijk en J. A. Stols. Biervliet. Vrijdag werd tot predikant bij de Her vormde gemeente alhier beroepen dhr. J. J. Fan Noort, candidaat. Niettegenstaande in het begin van dit jaar tot de instelling van een kiescollege besloten en den kerkeraad tot '8'2 vrijstelling van 't beroepingswerk verleend werd, gaat de kerkeraad steeds voort met ongerijmde be roepingen te doen, d. i. een zeven gulden beroepings- kosten in 't water te werpen. Had men de vorige maal, toen er ook een candi daat beroepen werd, nog een flauwe hoop, dat de be- roepene dezelfde (liberale) gezindheid toegedaan zou kunnen zijn, als bijna de gansche gemeente, nu wist zij volkomen, dat dhr. Van Noort, van de Veluwe, beslist orthodox was. Als men nu bedenkt, dat het traktement in deze gemeente erg geïsoleerd en aan de grenzen gele gen niet ruim voor een predikant mag heeten, verwondere men zich niet, dat onze vacature lang durig is. Onze niet-orthodoxe kerkeraad beriep afwisselend zoowel de moderne predikanten CarlierKrolZegers, Krom enz. als de niet-moderne leeraars Koster, Yzen- dijkLagcrweyMetz enz. Er was slechts een enkel persoon, die zich consequent hield en ook nu niet op F. N. stemde. Wat een kleurenschildering De Algem. Synod. Commissie van de Ned. Herv. Kerk heeft de stemmen, door de leden der provinciale kerkbesturen uitgebracht over de vastgestelde veran deringen in reglementen, opgenomen en daaruit is gebleken, dat zoowel de ampliatie van art. 73 regl. op de vacaturen als de wijziging van art. 16 van het regl. op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid met bijna eenparige stemmen zijn aangenomen. Ook is het bij haar in ernstige overweging geweest wat te doen, nu de vrijstelling van den militairen dienst, bij art. 127 der wet op de nationale militie aan theo loganten verleend, zeer beperkt is geworden door de wet op het hooger onderwijs, welke de z.g. propae deutics heeft overgebracht naar de gymnasiën. Zij heeft te dier zake met den Minister van Binnenlandsche Zaken onderhandeld, en moet aan allen, die ten tijde der loting reeds in de hoogste klasse van het gym nasium zijn, maar nog geen student zijn geworden, aanraden zich bij gemotiveerd adres te wenden tot genoemden Minister, teneinde door zijn tusschenkomst een billijke vrijstelling te verkrijgen. (Pr. O. en Zw. Ct.) Op daartoe tot ons uitdrukkelijk gericht ver zoek vermelden wij nog, dat op de voordracht voor hoofd der nieuw opgerichte school te Othene, gemeente Zaamslag, no. 1 stond de heer J. S. Roosma, onder wijzer te Kloetinge. Tot hoofd der 3e openbare school te Lekkerkerk is benoemd de heer S. Kakebeeke, te Dreischor. Het examen in nuttige handwerken, door de ver- eeniging Tesselschade te Amsterdam gehouden, is thans afgeloopen. In het voorjaar zal Tesselschade weder een examen in nuttige handwerken afnemen, waartoe ook toegelaten worden dames, die geen akte als on derwijzeres bezitten. De eischen van bekwaamheid zullen alsdan eenigszins hooger gesteld worden dan nu het geval was. Buitenlandsch Overzicht. Uit St.-Petersburg komt weer de tijding van een nieuw komplot en een aanslag. Zaterdag kwam aldaar een jongmensch aan het Ministerie van binnenlandsche zaken met een brief aan generaal Tcherevin, die op dat oogenblik presideerde de commissie, belast met de taak om in de vonnissen der verbannenen verzachtingen aan te brengen. In den brief werd een persoonlijk onderhoud gevraagd voor dringende staatszaken. Generaal Tcherevin ont ving den brenger van den brief, die dadelijk, toen hij bij den generaal was toegelaten, een revolver voor den dag haalde en vuurde, zonder echter den generaal te treffen. Deze greep nl. den arm van den aanrander, die dadelijk werd gearresteerd, en Nicolaas Sankowsky heet. Hij behoort tot den Poolschen adel in het gou vernement Grodno en beweert op aanstoken van zekeren Paul Melnicoff gehandeld te hebben, die op grond zijner veroordeeling wegens diefstal van zijne burger lijke rechten ontzet is. Tengevolge van deze verkla ring is ook Melnicoff in hechtenis genomen. Wat het nieuwe komplot der nihilisten betreft, dit komt volgens den Standard hierop neer. De samen zweerders wilden een luchtballon, gevuld met brand stoffen en dynamiet, op het paleis te Gatschina neder- laten, die daar ontploffen en het paleis in brand steken zou. De nihilisten wilden onder de verwarring, die dan heerschen zou, den keizer en zijn gezin gevangen nemen. Het komplot was geheel gereed en de politie ontdekte het slechts doordien een nihilist aan den keizer een brief schreef, waarin op zegepralenden toon de brand van het paleis te Gatschina en de gevan genneming des keizers werden aangekondigd. De politie arresteerde een aantal personen te St.-Petersburg, Charkow en elders, onder hen twee joodsche koop lieden. De ontdekking van het komplot maakte na tuurlijk een diepen indruk op den keizer, en deze besloot spoedig Gatschina te verlaten. De nihilisten waren al te stil om werkeloos te zijn. De Fransche minister van eeredienst en onderwijs, Paul Bert, heeft tegenover zijne ambtenaren de hou ding aangegeven, die hij zal aannemen. Met den gods dienst zal hij zich niet inlaten, en op dat gebied maande hij tot strikte onzijdigheid aan. Hij verklaarde te willen toonen dat hij een man was, opgevoed in den eerbied voor wetenschap en wet. Jaarlijks komt in de kamer een voorstel in, om de echtscheiding toe te laten. Dit voorstel, ook nu ge daan, is thans door de commissie voor. het parlementair initiatief in overweging genomen. De Bey van Tunis ontving van den Sultan van Tur kije een beleefd verzoek, om een groote som als ver goeding voor de door Turksclie onderdanen geleden schade bij de belegering van Sfax. De arme Beij moet er uiets van begrijpen en heeft den Franschen gezant den brief overhandigd. De toestand in Ierland blijft treurig en de regee- riug schijnt een weinig moedeloos te worden. De on derkoning verklaarde te Belfast dat het wanhopig is om aan de Iersche ontevredenheid een einde te maken, terwijl lord Hartington Zaterdag te Blackburn een rede hield, waarin hij verklaarde het dringend noodig te achten, dat niet eene enkele mogendheid, maar geheel Europa de vervulling verkrijge van alle bepalingen in het Berlijnsehe tractaat. De toestand van Ierland brengt groote ongerustheid en veel teleurstelling te weeg. Het zal noodig zijn, de quaestie van vergoeding aan de eigenaars te onderzoeken. Intusschen zal het Gou vernement blijven handelen met alle standvastigheid en alle geduld. De Britsche bladen houden zich ook met den toe stand bezig. Sommigen wanhopen aan de goede wer king der landwet. Toch leden te Cork de candidaten der Liga bij eene gemeenteraadsverkiezing de neerlaag. Keizer Wilhelm van Duitscliland is weer beter, al moet hij ook erg oppassen. Bismarck hoopt nog altijd dat zijne plannen, waarmee hij fiasco maakt, eenmaal, zij het ook over 100 jaren, zullen verwezenlijkt worden. Uit Egypte spreekt men het bericht tegen dat de cholera te Alexandrië is uitgebroken. In Konslantinopel moet men bevreesd geweest zijn voor een opstandje. De prefect van politie liet er, op bevel der Porte, Vrijdag het bureau van de Griek- sche post sluiten. Een menigte Grieksche Turken bewoog zich op straat, maar de orde bleef ongestoord, dank zij de politiemacht die op de been was. Verder meldt men dat de Porte een kanonneerboot te Gallipoli statlonneert, belast om het oog te houden op de noordwaarts stevenende vaartuigen, die ver moedelijk dynamiet aan boord hebben. De Peruaansche legatie te Parijs spreekt het bericht tegen als zou president Gatderon door de rihileenen zijn gearresteerd. De president van Peru heeft het land niet verlaten en oefent nog steeds zijn functien uit. Gemengde Berichten. Tot secretaris van de vereeniging «Ijsvermaak" te Goes is in de Zondagavond gehouden vergadering gekozen de heer A. P. L. Spuijbroek De uit New-York voorspelde storm is niet achterwege gebleven. Dit zullen onze lezers even goed bemerkt hebben als wij. De harde wind in deze dagen heeft menig dak in onze gemeente beschadigd en ook op andere wijzè schade aangericht. Te Hoedekenskerke heeft hij Zondagnacht bijna al de netten der visschers weggeslagen, terwijl die er nog stonden vol visch waren. Te meer is die verwoe sting te betreuren, omdat die netten niet in den handel zijn en de vorst kan intreden vóór ze op nieuw gebreid zijn. De vischvangst dit deelen wij hier tegelijkertijd mee was aldaar weer begonnen en wèl met een gunstigen uitslag. Het liet zich zeer gunstig aanzien, terwijl het vorige jaar door vroeg invallende vorst hoogst ongunstig was. Altijd blijft het echter eene grief tegen het dijkbestuur dat de visch, die Zondags gevangen wordt, aan de zeehonden ten goede komt. Te Hansweert is denzelfden nacht de houten loods, staande op het plateau tusschen de beide sluizen, waarin de nieuwe vloed-deuren der kleine sluis ver vaardigd zijn geworden, omver gewaaid zoodat de planken verscheidene meters uit elkander werden gewor-r pen, terwijl ook daar menig gebouw door het afwaaien van pannen schade werd toegebracht. Een 50tal schepen liggen in het kanaal verwaaid, wat een niet te verwerpen voordeel voor de winkeliers oplevert. Colijnsplaat. Een der marktschippers alhier op Rotterdam, J. Koole, heeft in den nacht tusscben Donderdag en Vrijdag (vorige week) bij de Willemstad het ongeluk gehad, dat zijn ten anker liggend vaartuig plotseling lek geworden 'en gezonken is. De schipper, te bed liggende, had ter nauwernood tijd zijn knechtje te wekken en met dezen in de boot te springen, waarna zij met achterlating van alles in de haven van de Willemstad aankwamen. Het vaartuig noch het vrachtgoed waren verzekerd. Te Westkapelle is Vrijdag uit zee aangespoeld een in staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon van middelbare lengte, naar gissing van 30 a 40 jaar oud. Te Bergen-op-Zoom zijn de prijzen van het brood door de brood- en meelfabriek »de Nijverheid" per kilogram gesteld als volgt: eerste soort fijn brood 18, tweede soort 16, masteluin en kropbrood 16, halfeh half 13 en roggebrood 11 cent. Te Amsterdam heeft de koetsier van een vigilante een oud man overreden, die vervolgens naar het gasthuis werd gebracht. Alsof er niets was gebeurd, reed de koetsier door, doch werd door de verontwaar digde omstanders achterhaald en aan de politie over gegeven. Een timmermansjongen viel Vrijdagochtend te Amsterdam van het dak eener in aanbouw zijnde kerk en was onmiddellijk dood. Aldaar is de vorige week een metselaars jongen tusschen de snijding van een paar huizen gevallen en zoo vast tusschen de beide muren bekneld geraakt, dat het niet mogelijk was hem los te werken of naar boven te hijschen. Met behulp van de brand weer is het echter mogen gelukken den werkman uit zijn benauwde positie, waarin hij bewusteloos was geworden, te verlossen. Alle gekwetsten bij het bekende spoorwegonge luk te Rotterdam, op éen na, hebben thans het Zieken huis verlaten. Vóór eenige dagen is gemeld, dat werklieden op Fijenoord ontslagen zijn. Dat is juist, maar alleen een gevolg daarvan, dat het werk, waarvoor die werklieden bijzonder gebezigd werden, af was. Over 't geheel is de toestand op Fijenoord zeer gunstig en werken er 1400 a 1500 man, terwijl het gemid delde aantal 1100 is. Zaterdagavond is te Rotterdam door den hevigen wind een schoorsteen ingestort en in een tapperij op het biljart terecht gekomen. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Een van de vier poklijders te Gouda, een meisje van 18 jaren, dat weder niet was ingeënt, is overleden. In Gorinchem schijnt het er niet schitterend met de broodbakkerij uit te zien; althans, iemand die een klacht over het brood uit, noemt zich, met het oog op de hoeveelheid gips die hij er dagelijks in vindt, veen reeds half verkalkte." Tijdens het woeden van een kort doch hevig onweder, is de meelmolen van de Cocksdorp door het inslaan van den bliksem in brand geraakt en geheel vernield. Het getal der in gebruik zijnde stoomketels in ons land is van ruim 4700 op 1 Januari 1877 ver meerderd tot ruim 6000 op 1 Januari 1881. Het pistool, waarmede Lefroy, naar men denkt, Gold vermoordde, is op den Brightonspoorweg, dichter bij Londen dan men algemeen verwachtte, bij toeval gevonden in het gras. Het pistool heeft zes loopen en aan het handvat zijn donkere vlekken. De lom bardhouder bij wien Lefroy éen pistool aanvankelijk in beleening gaf, gelooft, dat het hetzelfde wapen is. Lefroy heeft afscheid genomen van zijn familie en schijnt met zijn lot verzoend. - Twee oudjes in het werkhuis te Londen kregen dezer dagen twist over een plaatsje aan den haard en weldra kwam het van woorden tot dadenwaarbij de een, een grijsaard van 79 jaren, zijn makker met een gloeienden pook in den nek sloegzoodat deze na weinige oogenblikken overleed. Voor de kleine pseudo-Arabiertjes, die in Kon- stantinopel ontdekt zijn als kinderen van Engelsche ouders, is te Londen reeds eene inschrijving geopend. De ouders, die ze verkochten, zijn bekend en zullen wel gestraft worden. Dat men met salammoniac of vloeibare ammonia voorzichtig moet wezen, hebben onlangs een apotheker te Belfast en een zijner klanten tot hun schade on dervonden. Er kwam in de apotheek een vrouw een weinig van genoemde vloeistof halen, als middel tegen hoofdpijn, maar toen zij het flesehje gevuld in de hand had, ontplofte het, waardoor het scherpe vocht haar in het gelaat spronghaar deerlijk bezeerde en haar linkeroog voor goed blink maakte. Het bleek, dat de flesch met ammonia, kort vóór zij gebruikt werd, op den schoorsteenmantel bij de kachel had gestaan. De apotheker is tot een schadevergoeding van 30 doll, veroordeeld. De correspondent van the Daily News te New- York seintdat de directeur van het «Employment Bureau" dat de Castle Garden de landverhuizers aan werk poogt te helpen vreest, dat er veel ontbering zal moeten geleden worden door immigrantendie dezen winter aankomen, daar de vraag naar arbeiders verminderd is, gelijk trouwens elk najaar geschiedt wanneer er op het land weinig te doen valt. Er zijn nu vele landverhuizers, die geen werk kunnen vinden, en het is thans moeielijk een betrekking te krijgen voor ieder behalve voor kundige ervaren arbeiders. In de westelijke mijndistricten is echter vraag naar werklieden. Dit bericht verdient de aandacht, omdat de corres pondent zijn inlichting verkreeg van den superintendent van het immigratie-kantoor. Een Amerikaansche win ter is steeds koud en lang en landverhuizers, die op avontuur gaanzonder zekerheid te hebben een be trekking te krijgen, mogen dus wel bedenken of ze niet tot het voorjaar hun vertrek zouden uitstellen, zegt het Hbl. Trouwensde lust is ook reeds aan het afnemen slechts zeer weinig plaatsen zoo schrijft men uit Amsterdam aan het Dagbl. zijn besproken voor de twee booten, die in de vorige week naar New-York vertrokken Pollux zullen volgen. Te Bordeaux woeden de pokken verschrikkelijk. Het aantal sterfgevallen groeit dagelijks aan en de maatregelen, die men neemt om de ziekte tegen te gaan, blijken vruchteloos te zijn. Een inwoner van Boulogne sur mer, Tellier ge naamd, zal eerlang de eerste zeereis doen, welke ooit ondernomen werd, met een boot die door electriciteit wordt voortbewogen. De boot, die bijna gereed is, heeft eene lengte van 5.50 m. en een breedte van 1.30 m. en in dat kleine vaartuig zal de heer Tellier, verge zeld door den luit. der inf. Larade, het kanaal over steken naar Folkestone. Bij een kunsthandelaar te Frankfurt a/M. is een schilderij van Rembrandt ontdekt, dat tot dusverre nog onbekend was gebleven. Te Dedenborn, in de Pruisische Rijnprovincie, heeft Donderdagavond 11 uur weder een aardschok plaats gehad. Hij was veel sterker dan de tweede schok van den 18 dezer en ging gepaard met een on- deraardsch gerommel. Dinsdagavond is in Oostenrijk een spoorweg ongeluk voorgevallendat zeker zeldzaam goed is afgeloopen. De couriertrein tusschen Weenen en Pest, de snelste van alle Oostenrijksche treinen, die ditmaal in nog vliegender vaart dan gewoonlijk gingw omdat hij door een toeval 50 minuten te laat vertrok, ont spoorde in volle vaart. Locomotief en tender stortten rechts van de baan af, en de goederenwagen en de drie personenwagens vielen om naar de linkerzijde. Het was avond en stikdonker en in den eersten schrik dacht een ieder, dat hij alleen aan den dood ontko men was. Doch toen allen successievelijk uit de coupé deuren naar boven kropen, bleek dat van de 34 passa giers slechts éen een verwonding van eenige beteeke- nis had. Van het personeel hadden alleen de chef conducteur, die een eind ver op het land geslingerd werd, en de stoker lichte kwetsuren. Jones, die op Quiteau heeft geschoten, is onder een borgtocht van 5000 dollars op vrije voeten ge steld. Men vermoedtdat die som is bijeengebracht door personen diezooal niet openlijk de handeling van Jones toejuichener tpch wel mede kunnen in stemmen. Uit het proces is gebleken, dat Guiteau in 1877 eenige dagen te Chicago in ,de gevangenis zat. Guiteau blijft zeer geagiteerd en beweeglijk. Hij viel Scoville telkens in de rede. Een getuige uit Boston verklaarde, dat Guiteau, toen hij daar een lezing kwam houden, zeide, dat hij behoorde tot de firma Jezus Christus Co, Ook andere getuigen verklaardendat zij Guiteau voor krankzinnig hielden. Te Pesjawer in Britscli-Indie heeft een chirurgijn van het Engelsche leger een geval van hondsdolheid genezen door den patient een aftreksel van Indischen hennep toe te dienen. Hij deed dit louter om de pijnen van den lijder te stillen. Maar na, tengevolge van het pijnstillend middel, tien uur lang geslapen te hebben, was de lijder geheel hersteld. Laatste en telegraphische berichten. De storm van gisteren veroorzaakte tal van schipbrenken. Men beschuldigt den gezagvoerder van de stoomboot der Maatschappij «Zeeland" een schip in nood, met de equipage hulpeloos in de mast, rake lings en onverschillig voorbij te hebben gestoomd. (Dit bericht telegrafeert men ons. Wij plaatsen het onder de grootste reserve, omdat het feit ons bijna ongeloofelijk voorkomt.) Red. 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is ingekomen een adres van Luitenant-Generaal Van der Heijden, waarin deze opkomt tegen hetgeen de Minister van Koloniën in de zitting van 18 November over hem heeft mede- De uitzonderingswetten, toelatende heffing van ac- cijnsen voor de gemeenten Vlissingen, Edam, Purme- rend, Hoorn en Alkmaar, zijn aangenomen: wat Vlis singen betreft na aanneming van éen amendement, beperkende den duur tot slechts drie jaar. Nog zijn aangenomen ontwerpen tot bekrachtiging van drie provinciale heffingen in Groningen, en van provinciale belastingen in elf provinciën, een ontwerp, aanvullende het Indische regeeringsreglement betreffende de uitlevering van vreemdelingen in Indië, een ont werp tot onteigening van den spoorweg Hoorn-Enk huizen en tot afstand van spoorweggrond aan Rot terdam. Morgen is de staatsbegrooting ean de orde. LONDEN, 28 Nov. Lefroy bekende de moorde naar van Gold te zijn, alsook van een luitenant der genie te Chathon, dien bij in Februari uit minnen- nijd heeft vermoord. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het Postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand October 1881. 1. A. Kallo, Bergen-op-Zoom. 2. L. Meertens,Elle- woutsdijk. 3. M. Rottier, Rrabbendijke. 4. A. Smit, Krabbendijke. 5. J. Acda, Nieuwedorp. 6. A. De Koning en Zoon, Rotterdam. Uit 's-Gravenpolder. 7. P. Stoke, Middelburg. Uit ovezand. 8. Kossen, Mijdrecht. Uit Wilhelminadorp. 9. S. Schipper, Wolfaartsdijk. Burgerlijke Stand Goes van 25 tot 28 Nov. 1881. Geboren den 25, Johanna Helena, d. v. Pieter Mange en Geertruida Vermaas. Overleden den 25, Jacomina Johanna Nortier, 66 j., gehuwd met Samuel De Jonge Mulock Houwer. Marktberichten. Ppi" Tnln»»n n f ROTTERDAM, 28 November 1881. Nieuwe Tarwe, waarvan de aanvoer kleiner was, tot verlaging van 50 cents opgeruimd. Rogge 20, Blauwe erwten 50 en Paardenboonen20 cents lager, Buitenlandsche granen flauw. Meel stil en onveranderd. Van Vlas was de vraag op het land niet zoo levendig; evenwel was beste goed ge zocht. Op de markt waren 42105 steen aangevoerd, meeBt af wijkende, waarvoor veel gevraagd en gedeeltelijk bes eed werd. Er bleef echter meer onverkocht dan de vorige week. Reclameri'gedeelte. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeer deren, is de lontering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer, die een harsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules. De «Teercapsules van Guyot" zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor bovengenoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee capsules telkens vóór dat men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Teneinde de vervalsching door ieder gelijknamig product, waarvan de heer Guyot noch voor de qualiteit der teer zelf, noch voor de vervaardiging kan instaan, te vermijden, lette men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op de étiquette van den flacon. Zekere Apothekers in Nederland bedriegen het pu bliek grof door den verkoop van zoogenaamde Hollowttf'g Zalf en Pillen,*' welke zij zeiven fabriceeren, en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. Iedere pot of doosje met het echte Medicijn heeft op de étiquette het opschrift: 533, Oxford Street, Lon don en draagt den stempel der Regeering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Hol low ay's Pills and Ointment.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2