1881. N#. 141. Dinsdag 29 November. 68stc jaargang. Daaraan kan ËEi\ IEDER meewerken. UITOEFENING KLEIMDEL in STERKEDRANK., PATENTRECHT. Personeele Belasting. Avondcursus School A. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Als van vele zijden de zoo zeer gewenschte mede werking wordt ondervonden, dan wacht in den a. s. zomer Goes weer eene tentoonstelling, wel van anderen aard dan die dit jaar werd gehouden, maar toch zeker niet minder belangrijk omdat die tentoonstelling ons een blik zal kunnen doen slaan op den toestand der nijverheid in onze provincie Zeeland. In het laatst van Juli, de geheele maand Augustus en het begin van September zou die tentoonstelling plaatshebben. Zij zal omvatten alle producten van fabrieks- en handwerksnijverheid en visscherij, die in Zeeland worden uitgeoefend. Deze eenvoudige formule werd gekozen om zoo min mogelijkdoor het opnoemen van bepaalde takken van nijverheidanderen uittesluiten. Alleen ligt het in het plan zoo min mogelijk te treden op het gebied der landbouwtentoonstellingen daar dit meer behoort tot de Zeeuwsche maatschappij van landbouw. En het veld is toch nog ruim genoeg. Er zijn toch in onze provincie nog ruimschoots andere takken van nijverheid; en te trachten alle producten daarvan bij een te brengen kan niet anders dan nuttig wezen, om te beoordeelen op welken trap de nijverheid hier staat. Onze provincie, die nog altijd in de oogen van velen een afzonderlijk geheel vormt, afzonderlijk als gevolg van hare vroegere geïsoleerde ligging, waaronder nog enkele deelen gebukt gaan, heeft er groot belang bij dat zij ook op het terrein van nijverheid zich eens doe kennen en toone, wat zij vermag. Wat de visscherij betreft, daarbij treedt natuurlijk de oestercultuur op den voorgrond; maar ook andere meer eenvoudige deelen van het visschersbedrijf hebben er belang bij zich te doen kennen en te vertegen woordigen. Dan zal er op die tentoonstelling eene afdeeling zijn om te kunnen aanschouwen hoever de kunst haar ver edelenden invloed op de verschillende producten van nijverheid heeft doen gevoelen. Bij die tentoonstelling zal, en dit zal zeker een zeer belangrijk deel van het geheel wezen gehouden worden een wedstrijd voor den handwerksman. Daaraan kunnen alle werklieden deelnemen, mits zij ook in Zeeland wonen. Op het voorbeeld der commissie willen wij er hier een groot aantal noemen, onder uitdrukkelijke verkla ring eehter dat vakken, die soms niet worden genoemd, volstrekt niet zijn uitgesloten. Wij noemen danbloe misten en bouquettenmaaksters, boekbinders en kar tonwerkers, boekdrukkers, borstelmakers, broed-, koek en banketbakkers, hoeden-en pettenmakers, houtwerkers, houtsnijders en draaiers, instrumentmakers, kappers, kleermakers, koper- en blikslagers, kuipers, klompen makers, lood- en zinkwerkers, looiers, mast-, blok- en pompmakers, matten- en mandenmakers, meubelma kers en schrijnwerkers, modemaaksters en breisters, enz. molenmakers, rijtuig- en wagenmakers, scheepstim merlieden, schilders- en glazenmakers, schoen- en za delmakers, sigarenmakers en tabakskervers, smeden en kachelmakers, steenbakkers, stukadoors, timmerlieden, touwslagers en zeilmakers, uurwerkmakers, zeeften- makers en zilver- en goudsmeden. Voor de fraaiste en flinkste voorwerpen worden prijzen uitgeloofd, voorloopig gesteld op een 40tal, be- vens 120 getuigschriften. Ziedaar het plan. Leden der commissie, zooals die tot heden is sa mengesteld, zijn de heeren A. De Beste, L. M. Van Campen, dr. Z. Th. Diehl, J. M. Kakebeeke, Z. D. Van der Bilt La Motthe, J. Larsen, C. E. Massee, J. J. Ochtman, Joh. L. Van der Pauwert, I. D. Fransen Van de Putte, J. j. Ramondt, jhr. M. J. De Marees Van Swinderen, allen te Goes mr. L. A. Bybau, te Colijnsplaat, D. P. Dominicus, te Kruiningen, dr. Leo De Leeuw, te Wemeldinge en G. H. Kakebeeke, te Yerseke. Mocht iemand zich soms ongerust maken, dat Goes voor zulk eene tentoonstelling geene geschikte gele genheid heeft, dan kunnen wij verzekeren dat de com missie omtrent dat punt gerustgesteld is. Zal dit plan kans van slagen hebben, dan dient in de eerste plaats de commissie steun te vinden bij hen, voor wie de tentoonstelling bestemd is. Als straks de oproepingen tot deelneming worden verzondendan kan ieder meewerken om daaraan een gunstig onthaal te verschaffen en een bereidwillig antwoord erop te doen volgen. In de eerste plaats de groote en kleine industriëelen in onze provincie. De grooten achtten zich niet te groot, de kleinen niet te gering om hunne deelneming te verleenen. Het geldt hier de eer van gansch Zeeland. Rechtstreeks kunnen zij dus vooral steun verleenen, maar ook zijdelings stelt de commissie prijs op hunne medewerking, waar zij hunne ondergeschikten kunnen opwekkenaanmoedigen en in de gelegenheid stellen deel te nemen aan den wedstrijd. De onderlinge naijver kan voor den werkman niet anders wezen dan een flinke prikkelen een ieder kan in zijne omgeving lust bij hem opwekken orn daaraan deel te nemen. Corporatiën en besturen van vereenigingen, die het algemeen welzijn beoogen, kunnen ook op dezelfde wijze de commissie steunen. Hoofden van gemeenten, invloedrijke ingezelenen hebben het ook in hun macht het hunne bij te brengen om door woord en daad personen aan te moedigen eraan meetewerken. Eene algemeene samenwerking is noodigwant daardoor alleen kan het doel bereikt worden der com missie, om n.l. het volgend jaar Goes te doen zijn het middelpunt van gansch Zeeland, wat betreft de pro ducten, die alle takken van nijverheid samenbrachten. Geen enkel deel van Zeeland is uitgezonderd. Dit voorloopig over een plan, waarmee het onnoodig is onzerzijds sympathie te betuigen. Later zullen wij nog wel gelegenheid hebben erop terug te komen. van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij hun college zijn ingediend de onderstaande verzoekschriften om ver gunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrankt en noodigeo de ingezetenen of anderen uit, om, indien hun redenen of gevallen bekend zijn, die tot eene weigering der vergunning aanleiding moch ten kunnen geven, deze aan hun college kenbaar te maken voor of op Maandag den 12 Deeember aanstaande. Naam van den verzoeker. Woonplaats. Loealiteit, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend. Mej. I. J. Werri. Hen drie us Clement. S. De Jonge Mu- lock Houwer. Wed. C. Delnaaij. I. Luteiju Az B. Den Hond. Beestenm. A 27 Blauwe Steen 8 18. St.-Adriaan8traat A 60 en Stal- straat A 41. Wal D 205. Lange Kerkstr. C 28. Groote kade B 25 Voorzaal. Benedenhuis. Gang en pak huis. Voorzaal. Zijkamer. Benedenlokaal. Goes, den 28 November 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier no. 5 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1881—-1882, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 28 November 1881. De Burgemeester voornoemd, j. G. DE WITT HAMER. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat de kohieren nos. 3 en 4 van het personeel voor deze gemeente over het dienstjaar 188L—1882 op heden ter invordering zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 28 November 1881. De Burgemeester voornoemd, j, g. de wrrr hamer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat met 1 December a. s. eiken Dins dag- en Donderdagavond van 5—7 uren een avondcursus zal geopend worden voor de leerlingen van de hoogste afdeeling der hoogste klasse van school A, die zich aan het eerstvolgend loegangsexamen voor een der scholen van Midd. Onderwijs wenschen te onderwerpen. Tot toelating op bedoelden cursus wordt men ver zocht zich te wenden tot het hoofd der school, den heer A. R. Bieetvelt Goes, 25 November 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secret iris, HARTMAN. GOES, 28 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Tengevolge van het instellen van een provin cialen Waterstaat in Zeeland is met 1 Jan. a. s. ontslag verleend aan de buitengewone opzichters van den Rijkswaterstaat in het arrondissement Walcheren de heeren W. P. Dijkgraaf, J. J. Foudraine, G. A. Horsten en P. W. Waltman. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domei nen te Middelburg, R. A. A. Happel, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Gorinchem. De sedert korten tijd te Middelburg bestaande R. C. kiesvereeniging «Recht voor Allen" heeft zich uitgebreid tot een centrale R. C. kiesvereeniging in de gemeenten van genoemd district. (Tl) Vrijdag vierde de gemeente-ontvanger van Axel, de heer A. C. E. Van Dishoeck, onder vele blijken van belangstelling zijn dertigjarig ambtsjubilé. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Zater dag naar Arolsen vertrokken. -Tengevolge van het overlijden van mr. L. Èd. Lenting zal de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zutfen plaatshebben Dinsdag 13 December e. k. en de herstemming, indien noodig, Dinsdag 27 Dec. daaraanvolgende. De Staatscourant bevat het bericht, dat Zater dag te Parijs de onderteekening heeft plaats gehad van een nieuw handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Frankrijk. Het zal den 9 Febr. in werking treden. In 1880 zijn hier te lande 3,082,717 telegram men overgebracht, waaronder 1.915,349 binnenland- sche. De opbrengst was f 1,453,666; de kosten waren f 1,369,429. Onder de opbrengst is begrepen f 2505 wegens het recht voor het gebruik van adressen in overeengekomen of in verkorten vorm. Van de tele gramzegels werd weinig gebuik gemaakt. De ver koop is sedert de invoering in 1877 steeds afnemende. Op 1 Jan. 1881 bestond het rijkstetegraafnet uit 3821 kilometer lijn met 13,817 kilometer telegraaf draad. Het personeel van den kantoordienst bestond op den 1 Jan. van dit jaar uit 8 lijninspecteuren, 179 directeuren, 41 onderdirecteuren, 428 telegrafisten, 141 klerken en 20 leerling-telegrafisten, benevens 485 betellers, waaronder 266 brieven- en telegrambestellers. De directeur der rijks-postspaarbank te Amster dam heeft aan de Commissarissen des IConings ver zocht hem te willen inlichten, in welke gemeenten de dienst der rijks-postspaarbank in het publiek be lang wenschelijk zou zijn. Voor het vervoer van bestelgoederen, geld en geldswaarden over de onder het beheer der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij staande spoorwegen in haar locaal binnen-verkeer zal op 15 December a. s. een nieuw tarief in werking treden, dat beschouwd mag worden als voorbode van de invoering van den rijks- pakkett-mdienst. Voor groote afstanden, en voor pak ketten tot 10 kilogram, verschaft dit nieuwe tarief eene niet onbelangrijke prijsvermindering. Op eene klacht, ingezonden aan den Minister van Waterstaat door den uitgever der Nieuwe Til- burgsche Courant tegen den postdirecteur te Tilburg, wegens de terugzending van circulaires, waarop een tweede drukwerk was geplakt, heeft de Minister beschikt dat ingevolge het bepaalde bij art. 20 der wet van 22 Juli 1870 (St.bl. no. 138) alle bijvoegingen, ook door opplakking, verboden zijn en de weigering van den postdirecteur, om de bedoelde circulaires als druk werk te verzenden, alzoo gegrond was. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De f30,000 subsidie, door de Regeering toege kend voor de internationale meteorologische waarne mingen in de Poolstreken, is afhankelijk van het, voor behoud, dat de verder vereischte gelden door parti culieren worden bijeengebracht. Onze visscherij heeft een goede reputatie, maar grondige wetenschappelijke voorlichting zou haar toch, b. v. ten aanzien der oesterteelt, te stade kunnen komen. Vandaar dat de regeering groot gewicht hecht aan de oprichting van een blijvend zoölogisqh station aan de Noordzeekust. Daartoe wil nu de Ned. Dier kundige vereeniging medewerken en, met behulp van geleerde genootschappen, er instrumenten, boeken enz. voor beschikbaar stellen. De regeering wenscht dan ook aan haar het te Nieuwediep te stichten Rijks- gebouw in bruikleen af te staanvan de aanstelling van vaste ambtenaren daarbij is geen sprake. Middelerwijl stelt men zich voor, op verschillende andere punten der kust ook tijdelijke stations te vestigen. De Min. van Waterstaat meent, dat men ook in Nederland zonder twijfel vroeg of laat tot den aan leg van ondergrondstelegraaflijnen zal moeten overgaan, ook omdat er op sommige der meest bezette lijnen langs spoorwegen geen plaats meer gevonden wordt om nieuwe draden aan de reeds aan beide zijden van den weg geplaatste palen te spannen. De Fransche administratie volgt ook het voorbeeld van Duitschland, en op dit oogenblik ie reeds een lijn van Parijs naar Nancy voltooid. Voor aanleg in Nederland van een net, op gelijken voet als in Duitschland isvgeschied, zouden omstreeks 4235 kilometers lijn met 7140 kilo meter draad gevorderd worden, om de hoofdsteden der provinciën met de voornaamste havens en met het buitenland te verbinden. De kosten daarvan zijn op 4 millioen geraamd. Voor een verbinding van Amsterdam met Den Haag en Rotterdam en verlen ging der lijn van Haarlem naar Zand voort om een verzekerde aansluiting met de Britsche lijnen te heb ben, zouden noodig zijn 123 kilometer lijn met 1010 kilometer diaad, wat f742,000 zou kosten. De Min. acht echter die uitgaaf niet gewettigd door de enkele tijdelijke storingen in ons gewoon telegraafnet. Rechtzaken. Arrondissements-reclUbank te Middelburg. Zaterdag zijn gewezen de navolgende vonnissen in zaken, behandeld den 19 Nov. te voren, tegen lo. J. N., 25 j., polderwerker te Kruiningen, wegens beleediging van een beambte met woorden veroordeeld tot f12 boete, subs. 5 dagen gev. straf c. e. 2o. G. E., 21 j., broodbakkersknecht te Kruinin gen, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. M. T., vrachtrijder te Baarland, beschuldigd van bedelarij. Vrijgesproken. 4o. L. De F., 39 j., en C. K., 36 j., beiden werk lieden te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld ieder tot een geldboete van f8, subs. 3 dagen cell, gev. straf c. e. 5o. J. M., 32 j., huisvr. van L. De F., te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot f 1 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. I'. J., 12 j., te Breskens, wegens diefstal ver oordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. C. L. M., 27 j., landmansknecht te Schoon- dijke, wegens beleediging van een bedienerid beambte met dreigementen veroordeeld tot f8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 8o. Th. W., landbouwer te Clinge, beklaagd van opzettelijke verbreking van afsluiting. De behauieliug dier zaak is geschorst tot na afloop van het civiel rechtsgeding. 9o. H. V., 28 j., landbouwer te St.-Jansteen en P. L., 39 j., arbeider te Stekene, wegens mishande ling veroordeeld ieder tot f8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. lOo. A. De B., 22 j., schaapherder te St.-Jansteen, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell, gev. straf c. e. llo. A. De B., 22 j., schaapherder, J. Van 11., 25 j., brouwersknecht, beiden tu St.-Jansteen, wegens wederkeerige mishandeling veroordeeld ieder tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. N. B., boerenknecht te Kerkwerve, beschuldigd van in den avond van 14 September een geladen ge weer opzettelijk te hebben afgeschoten op J. S., vis- scher te Zierikzee, waardoor deze in zijn been getrof fen en méér dan twintig dagen belet werd te werken, is door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld tot 8 maanden cellulaire gevangenisstraf. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Scuore. Zondag 11. hield onze leeraar, de heer C. Hengeveld, met het oog op zijn vertrek naar Rumpt zijn afscheidsrede naar aanleiding van Joh. 2 28a »En nu kinderen, blijft in Hein". Bij het verlaten van het kerkgebouw werd hem staande het 3e vers van Psalm.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1