1881. N°. 140. Zaterdag 26 November. 68ste jaargang. Avondcursus School A. GOES, 25 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Staten-Generaal. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Uit onze Koloniën. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regei. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat met 1 December a. s. eiken Dins dag- en Donderdagavond van 5—7 «ren een avondcursus zal geopend worden voor de leerlingen van de hoogste ■tl'deeling der hoogBte klasse van school A, die zich aan het eerstvolgend toegangsexamen voor een der scholen van Midd. Onderwijs wenschen te onderwerpen. Tot toelating op bedoelden cursus wordt men ver zocht zich te wenden tot het hoofd der school, den beer A. R. Breetvelt. Goes, 25 November 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ti. DE WITT HAMER. De Seeretaris, HARTMAN. Op verschillende plaatsen is het vleesch in prijs verminderd tengevolge van de lage veeprijzenzoo verkoopt men te Assen eerste qualiteit rundvleesch tegen 80 cent het kilogram. Hier ter stede vernamen we nog van geen prijs vermindering. Ook het brood blijft, niettegenstaande de prijsver mindering der tarwe, even duur. Omdat men onze aandacht erop gevestigd heeft, willen we er voor ditmaal nog wel eens op wijzen, hoewel een meermalen door ons gegeven vingerwijzing anders nooit is opgemerkt. Mocht het ook ditmaal zonder succes zijn, dan weten we niet beter, dan dat er andere middelen worden beraamd om deze onmis baarste levensbehoeften te verkrijgen tegen een meer billijken prijs. Nog een vraag aan wie dit aangaat. Hoe staat het met het onderzoek naar de voedingswaarde van het brood, dat in Goes wordt verkocht? Men wachte zich voor overdrijving. De Volksvriend, het weekblad dat zich wijdt aan de bestrijding van den sterkedrank en uitgegeven wordt door de Ned. vereeniging tot afschaffing van dien drank, heeft onlangs aan alle werkverschalfers ver zocht te bepalen, dat op hunne werkplaatsen geen jenever noch andere sterkedrank worde toegelaten. Dat is uitstekend zulk een maatiegel kan niet anders dan goed werken. Maar verder wil het bepaald zien, dat, wanneer een der onderhoorigen zich in kennelijken staat van dron kenschap op de werkplaats of in den dienst bevindt, hij dadelijk ontslagen zal worden en in geen anderen dienst worde aangenomen, tenzij op aannemelijker! grond ware te bewijzen, dat hij een vol jaar zich van dronkenschap heeft onthouden. Wij hopen, dat geen enkele werkgever dien weg zal opgaan. Er zijn voor een, die het wel meent met zijn onder hoorigen wel zachter koorden dan die, welke de Volksvriend in al te grooten ijver voor de goede zaak aan werkgevers in de hand wil geven, om die z. g. schuldigen te straffen. Hoe licht toch is overtreding mogelijk Heeft men dan reeds dadelijk zoo zwaar misdreven, om zoo ge straft te worden Er kunnen immers verzachtende omstandigheden wezen, die de schuld als er van schuld sprake is verminderen, en het is toch zeker de bedoeling zulk een overtreder voor een tweeden stap te behoeden. Welnu, dat doet men zeker niet door hem een toe komst van een jaar te openen, waarin hem de weg tot verdiensten is afgesneden, en waarin hij dan als van zelf, om zich te verzetten, wordt gedwongen om vei der op dien noodlottigen weg te gaan. Laat liever de chef na zulk een eersten keer den schuldige zachter behandelen, de oorzaakwaardoor die dronkenschap ontstond, onderzoeken en hij zal een veel beter werk doen dan de Volksvriend wenscht. Dan zal hij meer kans hebben van te behouden dan bij het opvolgen van den raad van het blad, dat het zeker wel meent, maar wiens raad wij in het belang van den werkman niet welmeenend kunnen noemen. In kennelijken staat van dronkenschap verkeeren! Die uitdrukking is gemakkelijker neergeschreven dan in de toepassing uitgemaakt. Waar is de greus tusschen nuchter en dronken En die juist te trekken is niet alleen van veel gewicht voor gevallen, als waarop de Volksvriend doelde, maar ook op die, waarop de nieuwe drankwet het oog heeft, waar het den ambtenaren der politie en justitie recht geeft om proces-verbaal op te maken. Uiterste voorzichtigheid mag daarbij wel in acht genomen worden, want wij gelooven niet dat het in den geest der wet ligt, om slechts op den schijn en het vermoeden van al te ijverige en niet altijd on partijdige beambten gevaar te kunnen loopen van hij den geringsten schijn van opgewondenheid te wor den geverbaliseerd. Ook hierbij zal wel degelijk dezelfde omzichtigheid, waarop wij hierboven doelden ten opzichte der pa troons, in acht genomen dienen te worden. Waar het eenmaal nog niet altijd kan zijn de voor bode van meerdere buitensporigheden, en het verder o! zoo licht valt iemand zijn goeden naam voorgoed te ontnemen, zijn het vooral de chefs in politie-zaken, die hun onderhoorigen kunnen aansporen om de nieuwe drankwet niet tot een ondragelijk juk te maken, dat noodeloos kwelt en overdreven plaagt. Donderdag 1 December zal de rederijkerskamer «Aurora", volgens een gisteren door de leden geno men besluit, haar eerste opvoering voor hare leden in dit seizoen geven. Gespeeld zullen worden »De schoonzoon van mijn heer Peereboom", tooneelspel in 4 bedrijven naar het Fransch van Emile Augier en Jules Sandeau. ver taald door H. P. Boudier, en «Een uurtje in de directiekamer", karakterschets in 1 bedrijf naar het Hoogduitsch van W. C. Royaards. Uit achterstaande annonce blijktdat de vereeni ging »Ons Genoegen" Dinsdag a. s. zulk eene opvoe ring zal geven. Door haar zal worden opgevoerd «De Twee Zusters," tooneelspel in 5 bedrijven of 6 tafereelen, door J. Broekhoff. Donderdag 8 December zullen de leden der Ver eeniging tot het regelen en bevorderen van Volks vermaken worden uitgenoodigd om hun jaarlijksch »Sint-Nicolaasfeest" te vieren. Dat feest zal nu plaatshebben in de Schouwburg zaal en te 7 uren aanvangen. Dank zij de medewerking van dames en heeren on dervonden, zal het dien avond niet aan afwisseling ontbreken. Er zullen eenige allerliefste pianostukken worden uitgevoerd, terwijl opgevoerd zullen worden de navol gende tooneelstukkenr .1 ran Marie", drama in '1 bedrijf, het hierboven genoemde »Een uurtje in de directiekamer", en het oorspronkelijke blijspel van Joh. Gram, getiteld »de Patiënten". In afwijking van andere jaren zullen, wijl de be schikbare tijd te dringend noodig is, de prijzen der nooit-ontbrekende tombola niet direct bij de trekking, maar eerst na afloop der soiree, op vertoon van het nommer, kunnen worden afgehaald. Bij kon. besluit is goedgekeurd de door Gedep. Staten van Zeeland bij besluit van 14 Oct. jl. op f 250 bepaalde jaarwedde van den ontvanger der gemeente Krabbendijke. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan D. Oiujenae, als dijkg. van den Bastiaan De Lange- polder en van den Calandpolder. Voorts zijn benoemd in bat bestuur van den Westkerkepoldertot dijkg. H. Van Strien Janszoon en tot gezworen J. Tolhoek Dingeniszoon tot plaatsverv. dijkg. van den Bastiaan De Langepolder en den Calandpolder J. Goense. Hoofdplaat. Gekozen tot raadslid de heer A. Cammaert. Tusschen de heeren P. Meijers en L. Spinneweyn moet eene herstemming plaats hebben. Tijdens het burgemeesterschap van dhr. Van Sloten is de raad voor de grootste helft uit andere perso nen samengesteld geworden. De gemeenteraad van Middelburg heeft beslo ten tot opheffing tan het gemeenschappelijk beurtveer tusschen die gemeente en Zierikzee. Tot afschaffing van de Staatsloterij zegt de Minister Van Lijnden, in zijn antwoord aan de Tweede Kamer op haar verslag over de wet op de midde len kan thans geen voorstel worden gedaan. «Be halve andere bezwaren, die daartegen bestaan, kan ook de schatkist de daaruit voortspruitende bate van f 430,000 niet missen. Kan bovendien al de Staats loterij als een betrekkelijk kwaad worden aangemerkt, haar nadeelige werking is door de intrekking der vroegere bepalingen betreffende het verhuren van loten beduidend verminderd, terwijl zij ook het deelnemen tegengaat in niet te controleeren buitenlandsche lo terijen'. Volgens liet Dagblad worden in het district Zutphenter vervanging van den heer Lentingals candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ge noemd: van liberalen kant de heeren Oscar Van Nispen te s'-Gravenhage en jhr. mr. H. B. Van Tets, school opziener in het district Zutphen. Van de tegenpartij zal wel mr. Th. P. baron Mackay, burgemeester van Winsterswijk, worden ge steld, dezelfde die in Juni candidaat was. De commissie, belast met het afnemen van de praktische examens van apotheker, zal zitting houden op Maandag 5 Dec. e. k. en volgende dagen te Gro ningen. De opbrengst der aan den Staat terugkeeronde domeinen van wijlen Z. K. H. Prins Frederik wordt op f 400,000 geschat. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Nov. jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f25.953. De hoofdingenieur van den Nederlandschen wa terstaat, Waldorpdoor de regeering te Buenos- Ayres uitgenoodigd tot het maken en uitvoeren van plannen voor verschillende waterstaatswerken, heeft die opdracht aangenomen en is naar Buenos-Ayres vertrokken, vergezeld van den civiel-ingenieur Dirks die hem zal bijstaan. Naar de N. R. Ct. verneemt zalbij den vol genden wetenschappelijken tocht van het Poolschip Willem Barents naar de Noordelijke IJszee, hot bevel over dat vaartuig worden opgedragen aan den luite nant ter zee Ie kl. C. Hoffman. Er heeft zich ook hier te lande eene commissie, met mevr. Elise Van Calcar als presidente, gevormd voor de viering van het eeuwfeest van FröbeVs ge boorte. De commissie in Duitschland ontving reeds aanzienlijke bijdragen uit België, Zwitserland, Italië, Engeland en Duitschland, om niet enkel een eerezuil ter gedachtenis, maar eeu practisch monument te stichten, door het oprichten van een Model-kindertuin te Blankenburg, op de plaats waar Fröbel zijneersten, toen nog voor veel volmaking vatbaren kindertuin opende. Daar er wel geen land is, waar FröbeVs ideeën vruchtbaarder bodem gevonden hebben dan in Neder land, noodigt de Nederlandsche commissie onze land- genooten uit, deel te neinen aan dit voor de geschie denis der opvoeding zoo belangrijk jubilé. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting zette de Kamer de beraadslaging over de Indische begrooting voort. De Minister van Koloniën verdedigde uitvoerig het voorstel tot verbetering van het westgat van Soerabaija, als volstrekt noodzakelijk en door alle deskundigen eenstemmig toegejuicht. De heer Keuchenius beval het voorstel aan, hetwelk echter dooi' de hh. Van der Sleijden en Kerkwijk, als onvoldoende onderzocht, werd bestreden. De heer Wichers stelde een amendent voor om het krediet te beperken tot verbetering van de monding van de Solo- rivier en dus niet te doen strekken voor een dam. Dit amendement is aangenomen met 43 tegen 18 st., waarna het geamendeerd artikel aangenomen werd met 42 tegen 19 st. Een amendement van den heer Keuchenius, om den post voor een stoomtram in Atjeh te schrappen, is verworpen met 30 tegen 19 stemmen. Nieuwdorp. Woensdag 11. is door dr. A. C. Leunis aanbesteed: het restaur eer en van zijn woonhuis en het houwen van een nieuw koetshuismet bij levering van alle materialen. Dit werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van den heer A. Le Clercq, architect te Kruiningen, door den heer J. Ilooze te Heinkenszand voor f 3208. Nog was ingeschreven door de heeren G. Faas te 's-Heerenhoek, voor f3770; A. Corne- lisse te Nieuwdorp, voor f3760; N. Steenblok te Nieuwdorp, voor f3750A. J. De Munck te Borssele, voor f3500; F. Schijf te Ovezand, voor f 3499; J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f3300; J. Lammaree te Hans weert, voor f 3230 J. De Vriend te Borssele, voor f3225 enG. Zaaijerte's-Gravenpolder, voor f3210. Kloetinge. De boomen, Donderdag voor het Burger lijk Armbestuur en den heer P. Wisse alhier, ten overstaan van den notaris Mulock Houwer, verkocht, hebben opgebracht f 2723. Kooper is de heer D. A. Zwigtman Van Noppen, te Kralingen. Middelburg. Heden (Vrijdag) is alhier in het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed: Het onderhouden en verbeteren gedurende 1882 van de havenwerken van Breskens. Raming f 6350. De minste dertien inschrijvingen was die van den heer P. Monjê, te Breskens, voor f 5889. Doopsgezinde kerk te Goes. Zondag 27 Nov., des voormiddags te 10 uren, godsdienstoefening, waarbij dr. K. H. Pekelharing, van Middelburg, als prediker zal optreden. IIoedekenskerkE. Tot kerkvoogd werd herbenoemd de heer L. L. Peeters, tot notabel de heer C. Schrijver. Wemei.dinoe. Als notabelen zijn herkozen de hee ren C. Lindenbergh, P. Van de Schraaf en M. Ma- riuusse. Kloetinge. Heden ("Vrijdag) had alhier de stem ming plaats voor een kiescollege bij de Herv. Gem. De volgende veertien personen hadden de meeste stemmen en zijn dus gekozen: (uitgebracht 85 stemm.) L. BruijnzeelS. Blommaard, Jacob KooleAdr. Kant, Joost Goedbloed, Jac. Van Liere Cz., Adr. Van Liere, Jan Oele, Ant. Van der Vliet, Jac. De Jonge, A. Van de Linde, M. Kakebeehe, A. Padmos en D. Moojen. De najaarszitting der Algemeene Synodale Com missie van de Ned. Herv. Kerk is Dinsdag gesloten. De heeren J. Be Lange en J. Van Dijke zijn benoemd als onderwijzers, respectievelijk de eerste aan eene bijzondere school te 's-Gravenhage, de laatste aan de openbare school te Oostzaan. Colijnsplaat. Woensdagmiddag na afloop van den schooltijd had er eene eenvoudige en toch, voor wie het aa.iging, hartelijke plechtigheid in de openbare school alhier plaats. Het was de laatste dagdat mej. S. J. Terpstra, onderwijzeres alhier, in deze gemeente zou vertoeven. Alle meisjes, aan wie mej. Terpstra—geheel belangeloos en uit liefde voor haar vak gedreven eiken Zaterdag gedurende twee uren onder wijs in de handwerken bad gegeven, hadden zich daar vereenigd, ora haar allen dank te betuigen voor de vele nuttige lessen en haar als een bewijs van er kentelijkheid een keurigen gouden flacon aan te bieden. Ook het hoofd der school dankte haar voor hetgeen zij goeds alhier gewerkt had en voor hare opofferingen in het belang der jeugd. Zeer geroerd dankte zij allen voor dit fraaie souvenir, dat haar zoo onverwachts t« beurt viel en haar, nu zij zoo verre van hier gaat, eene alleraangenaamste her innering aan Colijnsplaat zal wezen. Benoemd tot onderwijzer te Cats de heer A. Van Overbeeke, te Aardenburg. Aan A. J. G. Paardekooper is met i Januari 1882, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks-hoogere buagersschool te Middelburg. Prof. P. Harting, te Utrecht, zal in het vol gende jaar zijn professoraat nederleggen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Vrijdag 25 November 1881 is het navolgende vonnis gewezen tegen W. V. d. B., J. C., F. G. R., J. Z., 11. D., C. J. G'., J. B. V. H., P. K., F. K., J. F. R., J. S., P. W., en A. M., allen te Goes, J. J. V. Z., te Rotter dam en F. S., te Antwerpen, wegens het niet dade lijk volgen van de spuit, in geval van brand binnen de gemeente Goes; allen veroordeeld in eene geldboete van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e., uitgezonderd de tweede, die van rechtsvervolging ontslagen is. In de Landbouw-vereeniging te Veendam heelt de heer H. Woldering medegedeeld de uitkomst van zijne proeven met den verbouw van verschillende va riëteiten van aardappelen op hetzelfde land. Tien stammen hebben opgeleverd: van blauwe Walclier- schen, Climax neffrins, Duitsche en Richters imperator ieder 5 kilo van Abby en van Millers aardappel ieder 5 k.van onbekende variëteit 7 k.van Champion 7 k.van Suttons Magnum bonum 7 k.van Paar- sche nieren 8% k.van Amerikanen 12% k. Een heet. Amerikanen woog 70, een do. Champions 72 en een do. Croquetten 75 k. Omtrent den toestand in Atjeh schrijft men aan het Handelsblad dd. 20 October In de laatste dagen van September werd een aan val op den Kraton aan de Zuid-Oost-face verwacht: de stukken waren op 200 pas geladen en de last was gegeven om onmiddellijk te vuren als de vijand bespeurd werd. Deze verscheen echter niet, maar wel' werd een paar dagen later in de 26 Moekihis de beiitihg Tjot Basatoel aangevallen. Door geschutvuur werd hij spoedig verdreven en men beweert dat daarbij een broeder van een der hoofden, Toekoe Longbatta, gevallen is. De kampongs om de vestiging te Anagaloeng zijn sedert een paar weken verlaten, daar de bevolking door de oorlogspartij gelast werd te verhuizen; men verwacht aan dien kant een aanval. Dit schijnt in verband te staan met den aanleg van een nieuwen weg, waaraan 500 Chineesche koelies zullen werken. Een uitbesteding van nieuwe wegen aan Atjehers is beproefd, doch later bleek dat het Atjehsche hoofd het werk aan Chineezen onderuitbesteedde en een deel der winst in den zak stak, terwijl zijn bevolking niets aan het werk verdiende. Q

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1