koelieloodsen hadden zij het niet gemuntdaar de aanval geheel van achter den grooten weg moet hebben plaats gehad. Bij de bende, hoofdzakelijk uit lieden van de kampong Grot bestaandemoeten volgens Atjehsche berichten, Toekoe de Thirou en Pang Sa- wang aanwezig zijn geweest. Scheepvaartberichten. Hansweert. In den nacht van Zondag op Maan dag omstreeks 2 uur zijn de Belgische stoomboot Baron Osykapt. Verbiest, met een 15tal passagiers aan boord, geladen inet stukgoederen, komende van Londen en bestemd naar Antwerpen, en de Engelsehe schroefboot Annie, kapt. Sprinkeveneens met stuk goederen geladen, komende van Antwerpen en bestemd naar Goale, op de Schelde onder de gemeente Hoede- kenskerke met elkander in aanvaring gekomen, waar door de gezagvoerders zich verplicht zagen, teneinde het zinken te voorkomen, hunne booten op de slikken omhoog te zetten. De Baron Osy werd aan stuurboordzij aangevaren en bekwam een groot gat; de Annie aan den boeg. De lading der beide schepen is door het indringende water zeer zwaar beschadigd. De passagiers der Baron Osy zijn per sleepboot Goliath naar Antwerpen gebracht; twee daarvan be kwamen door de aanvaring ernstige kwetsuren. Nadat vier sleepbooten te vergeefs beproefd hadden om bij hoog water ze vlot te krijgen, zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag de beide booten van zelf vlot geraakt. De Baron Osy is alleen naar Antwerpen opgestoomd; de Annie, gesleept tot aan de haven te Hansweert, is, uithoofde de boot veel water innam, weer op dezelfde plaats op de slikken gezet moeten worden. Dinsdagmiddag is zij weer vlot gekomen en met adsistentie van sleepbooten naar Antwerpen op- gestoomd. Maandagmiddag is het Ned. zeilschip Volhar dingschipper J. W. Zijlmans, met suiker van Rot terdam naar Antwerpen, door het wegslaan der fok in de Yersche vallei omhoog gevaren en door de sleep boot Martina Johanna te Wemeldinge binnengebracht. Maandag arriveerde te Hellevoetsluis het stoom schip Wyberton, kapt. Blacklinvan Batavia, met de geredde passagiers der Koning der Nederlanden uit de sloep van den eersten officier, den heer Droogleever Fortuyn. Dinsdag kwam het schip te Rotterdam aan. Bijna al de schipbreukelingen hadden de Wyberton verlaten om den weg via Marseille te nemen. Slechts drie hunner waren aan boord gebleven. Nader wordt gemeld dat het op de Zeehonden plaat gestrande schip Janthinakapt. Halgandvan Rédon naar Rotterdam, gebroken is en vol water loopt. Van de lading boekweit zijn 1200 hectoliters gedeel telijk beschadigd te Zierikzee aangebracht. Men zal trachten nog meer van de lading en ook wat van den inventaris te bergen. Buitenlandsch Overzicht. Door samenwerking der verschillende partijen en vooral met behulp der Polen, die vroeger nooit stem den, heelt de liberale partij in den Duitschen Rijks dag, bij de verkiezing van het bureau, de nederlaag geleden. Behalve de in ons vorig nonnner vermelde vice-voorzitters werd de conservatieve heer Von Levet- zow tot president gekozen. Hij verkreeg '193 stem men en de liberale candidaat 148. Die meerderheid nu, bestaande uit conservatieven, ultramontanen, Polen, Elzassers en eenige Hannove- ranen, zou eene regeeringsmeerderheid moeten worden. Wat Von Bismarckdie zeer blij is over den uitslag dier verkiezingen, daarmee moet uitvoeren, is ons een raadsel en het zal wel spoedig blijken hoe bros zoo'n allegaartje is. De kleine staat van beleg voor Berlijn is door den Bondsraad weer voor een jaar verlengd. De socialistenvrees is dus nog niet geweken. In den Franschen senaat is de vernietiging geëischt van de verkiezing van Lavernière tot senator voor het leven, aangezien geen der beide candidaten de volstrekte meerderheid verkreeg. De republikeinsche leden van dat college schijnen bij die verkiezing niet op hun post geweest te zijn. Tot Oostenrijk's minister van buitenlandsche zaken, in plaats van Von Haymerle. is benoemd graaf Kal- nocky, gezant te Petersburg. Uit een telegram in ons vorig nommer heeft men kunnen zien, dat de toestand in Dalmatië ernstig wordt. Men verzet zich daar tegen den Oostenrijk- schen dienstplicht. Overzicht van den stand der koersen. De bankroetier, waarmee de financiëele wereld zich in de laatste weken het meest heeft beziggehouden, is Turkije. Over den stand der onderhandelingen te Konstantinopel, betreffende de regeling van het bankroet, wordt in dato 17 van daar gemeld, dat de financiëele commissie al de bepalingen der overeenkomst, bevattende de regeling door de gedelegeerden der fondsenhouders met de vertegenwoordigers der Porte totstandgebrachtdefinitief heeft aangenomen. De netto-ontvangsten der belastingen, welke bepaald voor dat doel zullen worden afgestaan, zullen aangewend worden lo. tot betaling van 1 pet. rente over alle leeningen, naar den gereduceerden koers van uitgifte berekend. 2o. tot betaling van '4- pet. amortisatie. Het eerste li pet. van het amortisatiefonds zal gebruikt worden voor de leeningen 1853 en '62; het tweede 54 voor die van '60, '63 en '72; het derde li voor die van '65, '69 en '73; het vierde fi voor de Algemeene schuld en de Rumelische spoorweg-obli- gatiën. In het belang der houders van Turksche schuldbrieven laten we hier eene opgave volgen van de verschillende leeningen met den koers van uitgifte, waarin de houders genoegzame gegevens vinden om te berekenen of de huidige koers gebaseerd is op de kapitaalwaarde van het te geuieten interestbedrag. 5 pet. leen. 1865 (A. S.) 35 643600 uitg. a 50 pet. 6 1860 fr. 400,000,000 62* 6 1863 150,000,000 72 6 1865 150,000,000 66 6 1869 555,555,500 01 6 1871 5,700,000 73 6 1873 fr. 694,444,500 59' Elke obligatie groot tr. 2500 of f1250 van de leening 1869 wordt dus naar den koers van uitgifte ad 61 pet. naar de bepalingen der schuldregeling op eene nominale grootte berekend van fr. 1525, gelijk f 762,50; het jaarlijksche interestbedrag ad 1 pet. van deze obligatiën is derhalve f7,625. Liefhebbers, die nu Turksche schuldbrieven voor geldbelegging wenschen te nemen tegen 5 pet. interest, zouden dus voor eene bedoelde obligatie kunnen besteden 20 maal 1 7,625 gelijk f153,50, overeenkomende met eene noteering van 12J4 pet. (precies 12"8/„,0 pet.) De koers der vo rige week was 1574, die tot den middenkoers op gisteren ad 143/8 pet. daalde; deze blijkt evenwel nog te hoog te zijn, daar we zooeven uitrekenden dat hij slechts 1254 pet. mag zijn, berekend naar een inte restvoet van 5 pet. De daling sedert de vorige week laat zich dus wel verklaren maar minder begrijpe lijk is het, dat die nog niet grooter is. 't Komt ons evenwel voor, dat een 5 pet. interestvoet veel te laag is, om daarin de voldoening te vinden van rente en assurantie-premie voor de kans, dat ook aan deze bepalingen niet duurzaam de band zal gehouden worden; degenen, die dit met ons eens zijn, zullen dus zelfs nog niet eens den berekenden prijs a '12 <4 pet. willen beste den. Voor de speculanten a la hausse dei' laatste dagen in Turken is de toekomst dus niet schitterend. Er is nu meer reden om eene speculatie a la baisse op 't getouw te zetten; hiervoor bestaan tenminste bepaalde redenen, die uit de gemaakte berekening en beschouwing blijken. Houders van andere oblig. dan die der 1869ger lee ning hebben o. i. nu leiddraad genoeg om den koers hunner obligatiën te vergelijken met de waarde naai de bepalingen der schuldregeling. Liefhebbers van spe culatie wat altijd een gewaagd spelletje is her inneren wij, dat eene speculatie a ia baisse uitgevoerd wordt door te verkoopen tegen de huidige koersen stukken, welke men niet heeft, en die men later ter aflevering inkoopt tegen lageren prijs. Spanjaarden vertoonen betere prijzen dan hunne collega's de Turken. De Russen dobberden op dezelfde koersen van de vorige week. De steeds lustelooze markt gaf dan ook geene aanleiding iets anders te verwachten. Ook het bericht uit Petersburgdat de min. van fin. slechts R. 61 millioen beschikbaar heeft voor de aflossing van R. 150 millioen rijksschatkist-biljetten op 2 Dec. aanst. en dat men verwacht dat de biljetten tot 2 Haart geprolongeerd zullen worden of dat eene bui tenlandsche leening zal gesloten worden, was niet zeer bemoedigend. De Russische Spoorwegwaarden ondergingen ook zeer weinig verandering; de belangrijkste wijziging bedraagt slechts n/ic pet., die de aand. Russische Zuidwestelijke Spoorwegmaatschappij-aandeelen moesten lijden tengevolge van een berichtdat de resultaten der exploitatie over 1880 veel ongunstiger zijn dan vroeger werd meegedeeld. Een volgenden keer hopen we wat ruimte te hebben hierbij langer stil te staan. Ook bij de noteering der Amerikaansche Spoorweg- waarden valt niet veel verandering optemerken. Met een nieuw fonds werd de markt verrijkt. Door het administratie-kantoor, opgericht door Broes en Gosmans, zijn in de afgeloopen week aan de markt gebracht tot den prijs van 101 pet. en rente sedert 1 Juli 11. 600000 doll. 6 pet. Ie hypotheek-extension-obligatiën van de Des Moines et Fort Dodge spoorwegmaat- scliappij, die het noordelijk deel van den voormaligen Des Moines Valley-spoor-weg is, welker 8 pets. obli gatiën vroeger aan onze markt bekend waren. In 1873 werd de laatst genoemde weg op last der schuld- eisehers wegens wanbetaling verkocht en door de obligatiehouders ingekocht. In den laatsten tijd zijn de netto-ontvangsten schier ongeloofelijk toegenomen, maar dat was hoog noodig, om de Maatschappij in staat te stellen aan hare verplichtingen te voldoen. De verplichtingen- tegenover de houders der pas aan de markt gebrachte obligatiën moeten geheel uit de inkomsten van den daarvoor aangelegden weg bekostigd worden. Nu laat 't zich volstrekt niet berekenen, dat deze voldoende zullen zijn, waarom ons een prijs van 101 pet. niet aanlokkelijk voorkomt. Duitsche Rijsbank dividend no. 17 betaalbaar met R. 67% van af 15 December 1881. Gemengde Berichten. Maandagmorgen vroeg is de woning van E. A., op het gehucht Kruisdijk, onder Breskens, door brand vernield. Daar de bewoners zich, vóór eenige dagen, niiar elders hadden begeven en de woning dus gesloten was, kon de brand niet spoedig ontdekt worden, zoodat bij het aankomen der brandweer van Groede reeds alle brandbare stoffen een prooi der vlammen waren gewor den en men zich slechts kon bepalen tot het blusschen van brandende voorwerpen en het neerhalen van stuk ken muur, waarvan nog gedeelten zijn staande ge bleven. Het huis, alsmede de meubelen, die nogal aanzienlijk moeten geweest zijn, waren tegen brandschade verzekerd. De justitie uit Middelburg heeft te Breskens een onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan de bewoner van het afgebrande huis in hechtenis is genomen. Op het adres van hulde aan Transvaaldat het Groene Kruis wil opzenden, werd reeds door 12000 personen geteedend. Het bericht betreffende een aanboddat aan Nathan Blom vanwege de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij zou gedaan zijn, moet niet juist zijn. Het ongeval op 3 October toch is voorgevallen op het station Rotterdam van de Exploitatie-Maatschappij der Staatsspoorwegen, zoodat aanbiedingen van schade vergoeding ook van die maatschappij moeten uitgaan. Of overigens het cijfer van het aanbod juist is, kun nen wij niet zeggen. (A. Ct.) Te Gouda zijn, naar het Vaderland verneemt, de pokken uitgebroken. "Vier gevallen hebben er zich reeds voorgedaan, waarvan éen met doodelijken afloop. Te Arnhem is Vrijdagnacht, vermoedelijk tenge volge der aardbeving, een gedeelte van een beneden de stad gelegden strekdam in de rivier weggezonken. Een persoon die zich met kar en paard van Erp naar Veghel wilde begeven, is door het schichtig worden van het paard van de kar gevallen, overreden en zoo gekneusd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een dagloonersvrouw te Raamsdonkerveer is dezer dagen van het vier-en-twintigste kind bevallen. Het delven van ijzer-erts neemt in Drente toe. Ook in de gemeente Dwingeloo heeft rnen thans voor de eerste maal ijzererts ontdekt van uitmuntende qualiteit. Dc eigenaren hebben reeds met een buiten lander een koop- en verkoopcontract gesloten. Een stoomboot stootte Maandagnacht tegen een brug over het Eemskanaal bij Warffum. Van een vrouw werd de borst verpletterd en twee mannen verdronken. Een Duitsch grasmaaier, die den afgeloopen zomer in Friesland was werkzaam geweest, verwisselde, alvorens naar zijn land terug te keeren, zijn verdiend geld in zes gouden 10 markstukken, en bewaarde het in èen in zijn horloge-zakje gewikkeld papier. Toen hij echter 's ochtends van zijn vertrek aan het spoor wegstation een plaatskaartje zou nemen, ontdekte hij tot zijn schrik, dat hij het geld kwijt was. Het logement, waar hij den nacht had doorgebracht, en het plantsoen, waar hij 's avonds was geweest, werden doorzocht; alles was echter te vergeefseh. Vóór eenige dagen echter vond een der stadstuinlieden bij het aanharken in genoemd plantsoen den verloren schat; hij deed er bij de politie, welke indertijd van het ge leden verlies kennis had bekomen, aangifte van, en spoedig hierna was de Duitscher weder in het bezit van zijn zuur verdiend geld. Den eerlijken werkman deed hij eene goede belooning toekomen. Bevroren planten begieten met ijskoud water zegt Sieboldiavóórdat de zon er op schijnt, en ze daarna nog zooveel mogelijk tegen zonneschijn te beschermen, is vaak een afdoend middel gebleken om ze nog volkomen te redden, als de vorst niet al te sterk was. Langzame, zeer langzame ontdooiing en daarbij alle uitwaseming voorkomen, ziedaar het beginsel waarop deze handelwijze rust. Zelf dan nog als alles verloren schijnt, zal men er dikwijls baat bij vinden. Volgens de Antwerpsche bladen heeft de gevan geneming van L. J. J. Roland, van Veere, oud 23 jaren, plaats gèhad in de Van Bloerstraat. Te Antwerpen heeft men de opmerking gemaakt dat deze verdachte op verwonderlijke manier gelijkt op Troppmann, den beruchten moordenaar van Pantin. Naar men verneemt is R. gearresteerd ten huize van den persoon waar hij sedert zijn vertrek uit Mid delburg heeft gewoond. Te Barnstaple heeft zekere Robert Fisk zich bij de politie aangegeven als de moordenaar van den bankier Gold op den Brighton-spoorweg. Later gaf hij een anderen naam, Mackayop. De man schijnt van goede afkomst en was fatsoenlijk maar armoedig gekleed. Hij is voorloopig gearresteerd en zal nader in verhoor worden genomen. Lefroy blijft steeds rustig, hij schrijft veel. Zijn advocaat heeft den Min. Harcourt verzocht hem door twee specialiteiten te doen onderzoeken. In de mijnen van Pleasley bij Mansfeld in En geland worden proeven met electrisch licht genomen om daarmede de mijnen te verlichten. Slagen de proe ven, zooals men hoopt, dan zal het een weldaad voor de menschheid zijn, omdat bij die verlichting de kan sen op ontploffingen aanzienlijk verminderd worden. Tot dusverre hebben er in de mijnen van Pleasley na de invoering van deze verlichting geen onheilen plaats gehad en voldoet het licht uitstekend. In Ierland is het zooals men weet nog alles behalve veilig en hoort men nog vaak van aan randingen, waarvan de daders gewoonlijk onbekend blijven. Zoo werd Vrijdagavond weder te Brookville een ontvanger der pachten door een geweerschot ge troffen en te Ballyhannis vermoordde men een pach ter, omdat hij zijn pacht had betaald. Gedurig wor den er nog personen aangehouden op grond van de dwangwetten, maar men schijnt er maar niet in te kunnen slagen de rust te herstellen. Het voordeelig saldo van de tentoonstelling van eleetriciteit te Parijs bedraagt vier honderdduizend francs en zal besteed worden voor een wetenschappe lijk werk. De tentoonstelling is Zondagavond te 11 uren gesloten. Honderden belanghebbenden waren Zondagoch tend op den Seine-oever tusschen de bruggen van Saint Cloud en Suresnes getuigen van een tocht te paard over de rivier van den bekenden sportsman vicomte de Civry. Ruiter en paard gingen bij den ingang van het bosch van Boulogne te water en kwa men aan den oever van Suresnes aan wal, na 200 el door den vrij snellen stroom te zijn afgedreven. Te Tech-sur-Aries is dezer dagen een molenaar overleden, die 107 jaren oud was. Tot het laatst van zijn leven was hij nog in 't bezit van al zijn ver mogens en hield hij nog dagelijks een oogje op den molen. De man had nooit iets anders dan water gedronken. Volgens een telegram aan de Daily Telegraph heeft de consul van Engeland bij een troep kunsten makers, die in Konstantinopel voorstellingen geeft, een twaalftal Engelsehe kinderen ontdekt, die door hunne ouders aan dien troep waren verkocht. Deze ontdekking heeft niet weinig opschudding teweegge bracht en Lord Granville heeft den consul bevel ge geven de kinderen onmiddellijk naar Engeland te zen den en de kunstenmakers te doen aanhouden, teneinde de namen van die ontaarde ouders te weten te komen. De Fransche autoriteiten hebben eveneens hun hulp in dezen toegezegd. De troep bestaat uit Franschen en Arabieren, Volgens een telegram uit New-York kan er tus schen 23 en 25 dezer stormweder verwacht worden op de Engelsehe en Noordsche kusten, uit het Zuiden en Westen. Een spoedig daarop volgende storm wordt verwacht, vergezeld van sneenw en N. Westelijken wind. In den Noord-Atlantischen Oceaan zal het ook zeer stormachtig weer zijn. Met een enkel woord hebben wij reeds gemeld, dat op Guiteautoen hij naar de gevangenis terug gebracht werd, een schot gelost is. Toen Guiteau zich gewond gevoelde, richtte hij zich in het rijtuig op en schreeuwde: »Men heeft op mij geschoten; waarschuw majoor Brook (den bevel hebber van het escorte) en zeg hem, dat hij den mis dadiger behandele, gelijk hij verdient; het is een lafaard!" De soldaten gingen den man te paard achterna en haalden hem in. Het is een boer, William Jones ge naamd, en twee mijlen ten noorden van Washington woonachtig. De opgewondenheid van het publiek is groot en het gerucht loopt, dat, ondanks alle voorzorgsmaatregelen welke men zal kunnen nemen, Guiteau voor het einde van het proces vermoord zal worden. - Vreemde zeden heerschen onder de dames in het zuiden der Vereenigde Staten. Niet slechts witte ratten, maar ook jonge alligators belmoren tot hare huisdieren. De laatste worden in een aquarium ge houden en vangen veel vliegen weg. In de kampong Sebandaran overleed een Japan- sche vrouw aan de cholera. Op het kerkhof te Bor- gota gekomen, om ze te begraven, verzette ze zich echter met kracht tegen een voortzetting der begra fenis en riep »Akoe möh, akoe möh Men ont wikkelde haar uit het lijkkleed, gaf haar andere klee- ren en vroeg of men een dogkar zou halen om haar naar huis te brengen. Dat laatste sloeg ze afze zou maar wandelen. En werkelijk liep ze naar huis, steunende op den arm van haar man. De in Colorado (district Summit) nieuw ontdekte goudmijnen schijnen prachtige resultaten op te leveren. De opbrengst in een maand is geweest 100,000 dollars, en uit den afval wordt per ton nog 360 dollars ver kregen. De onderzochte ertsen worden geacht 20,00 doll, per ton waard te zijn. Blijkens bericht uit San Francisco, van 15 No vember jl., had er dien dag in San José een aard beving plaats. Nagenoeg om denzelfden tijd als in Noordelijk Europa, werd ook in Napels een schudding waargenomen. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG"23 Nov. De gemeenteraad heeft hedennamiddag tot schatter in zake de drankwet benoemd den heer P. J. Huijer, controleur der plaat selijke directe belastingen alhier, met 16 van de 17 stemmen. De belooning van dien ambtenaar is bepaald op f 1,50 's-jaars per geschat perceel. Voor de eerste maal wordt hem eene extra belooning van f 200 toegekendmet het oog op de omvangrijke admini stratieve werkzaamheden. Met den benoemde waren door burg. en weth. aan bevolen de heeren F. P. Krijger, rijks-boekhouder bij de directe belastingen, en L. C. Hondius, rijks-schatter, beiden alhier. 's-GRAVENHAGE, 23 Nov. TWEEDE KAMER. In den aanvang der heden gehouden namiddagzitting bracht de heer Rutgers hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer Rentingeen toonbeeld van op rechtheid, ijver en opgewekte plichtsbetrachting. Daarna is de behandeling der Indische begrooting voortgezet. Bij afdeeling openbare werken klaagde de heer Rutgers over de concessieverlening om niet voor de stoomtram ways in Indië, zonder beslissing der wet gevende maeht. De heeren Bastert en Van Nispen klaagden over de opdrijving der uitgaven voör open bare werken evenals de heer Oorver Hooft, die waar schijnlijk daarom ook tegen de begrooting zou stem men. De heer Van Gennep betoogde dat Indophilen volstrekt niet Indie willen verrijken ten koste van Nederland, maar enkel voldoen aan billijke behoeften. De Minister verzekerde dat enkel onvermijdelijke uit gaven zonder overdrijving zijn gevraagd. De concessie voor een stoomtramway is verleend met het oog op het groote belang, dat de communicatie middelen voor Indie worden verbeterd. De discussie werd verder voornamelijk gevoerd over verbetering van het westgat te Soerabaya. De heeren Wickers en Van der Sleijden achtten een nader on derzoek noodig. Morgen voortzetting. Voorts is besloten dat de eedsinterpellatie van den heer Van Routen aan de orde gesteld zal worden bij het algemeen debat over Hoofdstuk 5. LONDEN, 23 Nov. De Chileenen hebben Calderon, die als President van Peru was erkend, opgelicht en weggevoerd. Amerika wil nu het protectoraat over Peru aannemen. Ingezonden Stukken. Een orthodox predikant in eene naburige gemeente had onlangs de onvoorzichtigheid van den predik stoel de leer te verkondigen, dat de aarde draait. Na afloop der godsdienstoefening viel een der ouderlingen hem daarover lastig en eischte voor die gevaarlijke stelling onmiddellijk bewijs. De predikant noodigde hem daarop uit mede te gaan naar de pastorie waar men dan gezamenlijk een natuurkundig werk zou opslaan, om de daarvoor gewoonlijk aangevoerde gronden te onderzoeken. «Neen zeide de ouderling gij hebt de stelling hier verkondigd en moet ook hier de bewijzen leveren." Daarvan moest worden afgezien en de inmiddels te hulp geroepen koster-onderwijzer kon op den gestelden eisch niet anders dan schouder ophalend antwoordenzoodat de ouderling in triomf huiswaarts kon gaan. Mij werd toen de vraag voorgelegd, wat ik in zulk een geval zou antwoorden, maar ik meende ook, dat de ouderling zich door geenerlei redeneering zou laten overtuigen, al sprak men hem zelts van de bekende

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2