1881. N°. 138. Dinsdag 22 November. 68sle jaargang. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., elke regel meer 40 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a 4,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel Zaterdag reeds in de gemeente Goes verspreid. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDINGEN. Op Zaterdag 24 December 1881, des namiddags te 2 uren, zal, onder nadere goedkeu ring door den Commissaris des Konings in de Provin cie Zeeland of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het 11e district en van den Hoofdingenieur, directeur der bruggen en wegen iu de Provincie Oost-Vlaanderen, aan liet gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aan besteed Het bouwen van eene Schutsluis in het Zij- kanaal beoosten Sas-van-Gent. Raming ƒ713000.) Het bouwen van eene IJzeren Draaibrug met vast gedeelte over het Zijkanaal naar de Pass lu is. Raming ƒ23500). Het maken van een Zijkanaal beoosten Sas- van Gent en het verbreeden en verdiepen van het Nederlandsch gedeelte van het Kanaal van Ter Neuzen. (Raming ƒ500000). Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele inschrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschrif ten, gewijzigd bij de beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 17 Januari 1881 no. 6 afdeeling, Waterstaat A. De bestekken nos. 190, 191 en 192 liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Re- stuur van Zeeland te Middelburg, en zijn voortB op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. NIJHOFF, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 16 en 17 December 1881 worden de noodige aan wijzingen op de plaatsen gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Ter Neuzen. 's-Gravenhage, 15 October 1881. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, STARING, 1. S.-G. GOES, 21 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Borssele. Op 'het adres voor een veerdam alhier voor de provinciale stoombooten, dat bij den veer schipper, ter onderteekening door belangstellende rei zigers, is nedergelegd geweest, komt een ingezeten van 's-Heer Abtskerke als eersten verzoeker voor. Het ingezonden stuk van den heer De Groot over dien veerdam zal voorzeker bij de reizigers, goederen- of veeverzenders met de prov. stoombooten op de Wester-Schelde weerklank vinden. Voor de daarin opgenoemde zaken en personen be staat inderdaad sedert lang reeds groote behoefte aan een geschikte aanlegplaats voor die booten. Het per sonenvervoer toch van den wal naar de boot of terug gaat soms levensgevaarlijk toe en de stoombootdienst mocht zijne werkzaamheid wel uitstrekken tot het belangrijke veetransport over Ter Neuzen naar Gent. De dorpen 's-Heerenhoek, Nieuwdorp, Heinkens- zand, Nisse en 's-Heer Abtskerke zijn allen door grint wegen aan Borssele verbonden, terwijl de gemeenschap tusschen Driewegen door verbetering van een gedeelte weg ook ten behoeve van Ovezand in orde is te brengen. De stembriefjes, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg op 29 November 1881 in te leveren, zullen geopend worden op 1 December daaraanvolgende. Onder de ingezetenen te Ter Neuzen heeft een adres gecirculeerd, hetwelk door alle burgers is getee- kend, om het oprichten van een rijks-burgerschool al daar te verzoeken. Mr. L. Ed. Lentinglid der Tweede Kamer, is overleden. De kamer verliest daardoor een harer beste leden, iemand die door bekwaamheid en karakter de alge meene achting zich verwierf. De liberale partij verliest het meest door zijn dood, want hij was een harer eerlijkste aanhangers. Op eene desbetreffende vraag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat de beschik kingen op aanvragen om vergunning tot vérkoop van sterkedrank in het klein, bedoeld bij art. 1 der drank wet, zijn vrijgesteld van het recht van zegel en van de formaliteit der registratie. Dezelfde Minister heeft aan de Commissarissen des Konings verzocht de gemeentebesturen, voor zooveel noodig, in overweging te geven, om ter bevordering eener goede uitvoering der wet van den 28 Juli 1881 (Stbl. no. 97) aan te leggen lijsten van de locali- teiten, waar op 1 Mei jl. en op 1 Nov. jl. sterke drank in het klein verkocht werd en een register van de vergunningenkrachtens die wet verleend. De eerstbedoelde lijsten behoeven alleen te bevatten opgave van de localiteiten, door aanwijzing van straat en nummer der gebouwen, waartoe zij behooren en van de personen, die voor den verkoop van sterke drank in die localiteiten gepatenteerd zijn. Voor het register der vergunningen is een model bij 's Ministers brief gevoegd. Voor elke localiteit behoort eene afzonderlijke bladzijde te worden bestemd. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch Gymnastiek verbond zal gehouden wor den op Zondag 18 December e. k. te Utrecht. Op die vergadering zullen o. a. behandeld worden de acte-examens in de gymnastiek voor het M. en L. onderwijs, gehouden te 's-Hage (in te leiden door het bestuur.) In de maand December e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de praktische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878. Zij, die tot de examens wenschen te worden toe gelaten. moeten daarvan vóór 1 Dec. e. k. schrifte lijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. R. S. Tjaden Mod dermante Groningen. Zie verder de St.-Ot. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Op de begrooting voor Binnenl. Zaken voor 1882 is f6000 uitgetrokken voor restauratie van toren en raadhuis te Middelburg. Ook zijn alsnog gelden uit getrokken voor herstelling van den grooten toren te Zierikzee. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Kamer zegt de Min. van Binn. Zaken o a Het onderwijs in de handwerken behoort in den regel in een der lokalen van het schoolgebouw te worden gegeven. Waar bijzondere omstandigheden noo dig maken, dat het onderwijs in dit vak, in teeke nen of in gymnastiek, in een afzonderlijk doelmatig lokaal worde gegeven, bestaat daartégen geen bezwaar. Evenmin dat die taak worde toevertrouwd aan on derwijzers of onderwijzeressen met gestrenge gods dienstige begrippen. Mochten die personen die begrippon niet van het onderwijs gescheiden weten te houden, dan zijn het hoofd der school en liet schooltoezicht ge- reepen om voor de naleving van art. 33 der wet zorg te dragen. Feiten als die, waarop in het Verslag wordt gedoeld, kwamen tot dusver niet ter kennis van de Regeering. Vanwege het gemeentebestuur te Goes is aan de ouders, wier kinderen, in strijd met het overeenkom stig de wet vastgesteld leerplan, bij het onderwijs in de handwerken wegbleven, aangezegd, dat het bezoeken der school zou moeten worden ontzegd. De wet geeft aan de gemeentebesturen bevoegdheid, om, in het belang der orde op de lagere school, de voorschriften te geven, die zij noodig achten. Tusschen de vakken, die op de lagere school worden geleerd, bestaat overigens geen onderscheid, waaraan ouders of voogden de bevoegdheid ontleenen om, ten nadeele der zoo noodige orde, het onderwijs voor het kind wille keurig tot een of meer vakken te beperken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kloetinge. Zondagnamiddag herdacht ds. Warn- sinck alhier zijn veertigjarigen Evangeliedienst. In zijne voorafspraak gaf de jubilaris te kennen, dat hij eerst van plan was geweest dit feest slechts stil en huiselijk te vieren, maar dat de ajgemeen blijkende belangstelling in de gemeente hem tot deze meer open lijke herdenking had doen besluiten. Naar aanlei ding van Ps. 443 5a »Ik gedenk de dagen van ouds", herdacht de feestredenaar: 4o. zijn bevestiging op zijn eerste standplaats Wilhelminadorp en riep zich daarbij voor den geest velen zijner voormalige.vrienden aldaar, waaronder dhr. Van den Boschden stichter dier ge meente, voorts zijne toenmalige ambtgenootendr.' Dresselhuisy prof. Niermeijer, H. Q. Janssen, Van Haaf ten, Van Meerburg SnarenbergKamerman, zijn voorganger te Kloetinge enz. Allen op éen na, waren heengegaan naar beter oord, vanwaar de menscli niet wederkeert; 2o. schetste hij zijn blijde en droeve er varingen, in zijn huiselijk leven ondervonden3o. wierp spreker een terugblik op zijn arbeid als Evangelie dienaar. «Hier had hij reden tQt, blijdschap, maar ook tot droefheid en teleurstelling. Niet altijd had hij de gewenschte vrucht gezien. Aan wien de schuld? Aan 't Evangelie, als zijnde volgens velen niet meer van onzen tijd en dus verouderd? O neen! Geloofsbe grippen en formulieren veranderen en verouderen, maar zoolang er éen ziel is die dorst naar den levenden God, blijft het Evangelie de bron waaraan die ziel zich zal kunnen laven, omdat zijn beginsel voldoet aan de onveranderlijke, de eeuwige behoeften van het menschelijk hart. Aan de gemeente dan? O! Spreker zou hier harde waarheden kunnen zeggen, maar hij wilde niet: ze zouden wanklanken zijn, die hern en ook zijn hoorders deze feesture zouden be derven. Liever gaf hij de schuld aan zichzelven, aan eigen onvolkomenheid en tekortkomingen. Want de voortreffelijkheid van het Evangelie stond boven allen twijfel. Dit bevatte volgens spr. den grond, waarop alle verbeteringen van maatschappelijke kwalen moeten worden gebouwd. Dit bevat het onfeilbaar genees middel op zedelijk gebied zoowel voor de volken in 't algemeen als voor ieder mensch in 't bijzonder. Daarom hoopte en bad hij, dat hem nog lang de gave en de krachten mogen worden geschonken om dat Evangelie te verkondigen. Die hoop worde vervuld, die bede verhoord. Aan het eind zijner schoone rede sprak de jubilaris de verschillende regeeringscollegiën, benevens enkele bijzondere personen toe, herdacht ook hierbij den waar- digen oud-burgemeester Trimpe en uitte tevens zijn leedwezen dat slechts éen zijner ambtsbroeders, ds. Giltaijtegenwoordig was. Ook den heer J. A. A. Fransen Van de Puttezijn voormalig medelid van 't classikaal bestuur, dankte de spr. voor diens tegen woordigheid. Een talrijke schare, waaronder ook verscheidenen uit zijne vroege.ee standplaatsen Wilhelminadorp en 's-Heer Abtskerke, woonde deze plechtige feestviering bij. A^ia het einde ervan zongen de aanwezigen staande den jubilaris toe het 3e vers van Gez. 93. Heden (Maandag) was het de eigenlijke feestdag. Verschillende corporatiën brachten den jubilaris een bezoek en boden hem geschenken aan. Ook aan blijken van belangstelling van de zijde van particulieren ontbrak het hem niet. Wolfaartsdijk. Bij de Herv. gemeente alhier zijn den 16 dezer door 40 stemgerechtigden herkozen P. Goelheer met 32, en J. M. Parhan met 28 stemmen, terwijl voor eene intusschen ontstane vacature de keuze gevallen is op Adr. Op t Hof met 43 stemmen. Ds. Chr. Hengevelddie 12 Oct. 1879 als pred. te Schore c. a. in dienst trad, zal, als beroepen naar Rumpt, aanst. Zondag 27 dezer zijne afscheidsrede houden en 4 Dec. bij zijne nieuwe gemeente bevestigd worden door ds. A. A. Looijen, Director der Utrecht- sche Zending-vereeniging. Toezegging van beroep verleend naar Schore en Vlake aan A. Jonkercand. te Nunspeet. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is in zijne November-vergadering ds.H. Geselschap te Vlissingen, benoemd tot secundus-lid der Synode, daar ds. C. F. Zeemanvan Zonnemaire, door de op treding van ds. Overman als secretaris der Synode thans gewoon lid is geworden. Als lid ,der commissie van voordracht voor benoeming van kerkelijke hoog leeraren werd in diezelfde vergadering gekozen ds. C. F. Zeemanen als zijn secundus ds. J. H. Geselschap. De najaarsvergadering van de Algem. Syn. Com missie der Ned. Herv. kerk is Woensdag geopend door haren president, den heer J. J._ A. Luti. Waalsch pred. te Middelburg. Ook de heer B. A. Overman maakt als adviseerend lid en secretaris deel der commissie uit. Wolfaartsdijk. Tot onderwijzer op de openbare school no. 1 alhier heeft de gemeenteraad Vrijdag benoemd den heer M. Mieras Jzthans te Goes op school B. in functie. Voor nog eene dergelijke be trekking op die school zal eene nadere oproeping geschieden. Versere. Het is voor belanghebbenden misschien niet onverschillig te weten, dat de oproeping van twee onderwijzers voor deze gemeente, in, plaats van één, zooals kort te voren, niet is toe te schrijven aan eene tweede vacature, maar wel daaraan, dat het plaatse lijk schooltoezicht heeft gemeend, dat het belang der jeugd eischt het hoofd der,vooral in den winter, vrij talrijke school op het dorp te doen bijstaan door minstens twee onderwijzers. Het is zelfs waarschijn lijk, dat in het volgende jaar nogmaals een onder wijzer zal worden gevraagd, hetzij voor gemelde school of die bij den'Dam. Daardoor zou het totale hulp personeel tot vier stijgen, behalve de onderwijzeres ip de handwerken. Op de voordracht voor 4 en onderwijzer aan de openbare burgerschool te Brielle staat no. 4 de heer J. Fopmaonderwijzer te Kapelle. Door den raad der gemeente St.-Philipsland rs de jaarwedde van het hoofd der openbare school in de kom der gemeente, den heer J. Verhageingaande 4 Januari 4883, met f400 verhoogd en alzoo gebracht op f 900. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. - Door de rechtbank, zijn Zaterdag II. gewezen de navolgende vonnissen tegen lo. W. H. F. V., 23 j., koöiehuishouder te Göes, bij vonnis van 15 Oct. jl. wegens mishandeling bij verstek veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete, van welk vonnis hij is gekomen in verzet eii thans veroordeeld terzelfde zake tot eene geldboete van f 16, subs. 3 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. L. P., 26 j., arbeider te Goes, wegens mishan deling veroordeeld tot f 8 boete c. e. 3o. M. T., vrachtrijder te Baarland, beschuldigd van bedelarij. Uitspraak 8 dagen geremitteerd. 4o. J. Z., 18 j., arbeider te's-Gravenpolder, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. en f8 boete c. e. 5o. M. B., 46 j., arbeider te Kwadendamme, we gens diefstal van oogst veroordeeld tot een maand celli gev. straf c. e. 6o. J. B., 54 j., arbeider'te'sHleerenhoek, wegéns beleediging met woorden van een bedienend beambte veroordeeld tot f3 boete c. e. 7o. G. B., 63 j., kleermaker te Rilland, beschul digd van diefstal. Vrijgesproken. 8o. M. G.,-54 j., huisvr. van J. J. T.te Vlissingen, wegens mishandeling veroordeeld tot f8 boete c. e. 9o. E. De M., 32 j., klompenmaker te Sas van Gent, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete c. e. Landbouw en Veeteelt. Bij Kon. besluit van 1 Nov. jl. zijn nieuwe bepalingen omtrent het vervoer van vee langs spoor wegen vastgesteld. Het vee mag alleen in daartoe bestemde wagens woeden - vervoerd. De besturen der spoorweg-maatschappijen zijn verplicht wagens, waarin vee is vervoerd, na elk gebruik te doen reinigen en ontsmetten met inachtnemingder bepaalde voorschriften. Diezelfde verplichting bestaat ten opzichte van alle voorwerpen, waarmede het vee op de terreinen van den spoorweg in aanraking is geweest, als loopplankep, emmers, voederbakken, touwen, enz. en van het terrein, waar de in- en uitlading plaats heeft. Tot voorziening in de kosten dier reiniging en ontsmetting kunnen de spoorwegmaatschappijen van hen, wier vee zij vervoeren, een geldelijke bijdrage vórderen. In het Nederl. Rundveestamboek 'zijn thans ingeschreven 158 stieren en 599 koeien.' In een tuin te 's-Hage staat een. per.ebopm voor de tweede maal van dit jaar in bloei. Winterweder in den naderenden, zomer en zomer weer in den aanstaanden winter djit ondervindt men nog al eens. Dit laatste is het geval in Engeland, waai- dezer dagen iri een tuin te Hastings, ongeveer 100 voet boven de oppèrvlaktè' der zee, op een niet zeer beschutte plek rijge frambozen werden geplukt'; terwijl te Silverhill aan de appel- en perebooblén jonge bladen uitbotten en de aardlïeistruiken bloesems en vruchten,.dragen. De Rijks-postspaarbank. Gedurende de maand October 1881 zijn iiigebrac.lit en terugbetaald de volgende bedragen: Bedrag der inlagen"f 120,610,41'% i> terugbetalingen - -53,055,50 Alzoo meer ingelegd dan terugbe taald gedurende die maand 67,554,91 4, Aan liet einde der maand Sept. was, tén name der verschillende inleggers, ingeschreven een bedrag van. -. 62.7,776,21 Zoodat de som der inlage tot einde October bedraagtf 695,331,13 In den loop der maand weiden 1916 nieuwe boekjes uitgegeven; 143 boekjes werden geheel afbetaald» zoodat liet getal in omloop zijnde boekjes aan „het einde der maand 19,101 bedroeg. Buitenlandsch Overzicht. ■•Xcint Von BismaVcH» openingsrede A-indt onder dë liberale organen en leden ilau den Duiischeii rijksjig" sympathie. Bij de opening van de eerste zitting vari dat college was er dart' ook zeer weinig opge wektheid 'bij liet hoorén van die rede. Nu de keizer zich zoo geheel en al bij Von Bismarck en zijne plannen aansluit is het verzet, door de kie zers gepleegd, nog stouteiy en wordt de toestand-«el.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1