iglieid van anderen wakker is geworden, die iemand ad wakker kunnen worden en dit is voor de wet enoeg, want zij zegt: waardoor de rust der inge- etenen kan verstoord worden." Men ziet, dat dus de mate van levendigheid niet ij de wet is bepaald en dat het gevaarlijk is des nachts ook maar in de geringste mate levendig te ijnDuidelijker zou het, dunkt mijzijn wanneer e werkelijk wakker geworden personen als getuigen •erden gehoordmen had dan althans zekerheid, dat -erkelijk iemands rust was verstoord. Maar 't is vaar, ook dit levert weder eenige moeielijkheid op; yant men krijgt dan te doen met het onderscheid usschen lichte en vaste slapers en men ziet dus, dat dc moederlijke zorg der wet ons geheel overlevert aan het meer of minder scherpe gehoor van politie-agenten en aan hunne definitie van gepermitteerde of niet gepermitteerde levendigheid. Een cursus voor deze dienaren der gerechtigheid om de juiste onderscheiding in dezen te leeren kennen zou dus niet kwaad zijn. Zij zouden dan ook eens 'unnen overwegen of de wet wel juist hare straf be- oelt ten opzichte van hen, die wat levendig en vroo - ijk van een geheel huiselijk feestje naar huis gaan, dan wel ten opzichte van bepaalde straatschenders ~n dronkenlappen, die op ergerlijke wijze gerucht en schandaal maken langs 's heeren straten. Deze defi nitie is niet moeielijk, vooral niet in eene kleine plaats, waar de politie-agenten iedereen kennen, althans be- hooren te kennen, en vooral als men weet waar de betrokkenen den avond hebben doorgebracht Maar zoudt gij 't kunnen geloovenmijnheer de Redacteur, dat, terwijl hier nog al vrij gestreng in dit opzicht wordt te werk gegaan, een gedeelte van de Goesche ingezetenen op geregelde tijden in zijne nacht- ust wordt gestoord dooreene half-Rotterdam- „phc, half-Goesche dame, zonder dat ooit tegen haar -ezegd wordt: »hou je bek", dan alleen door ben, die haar tot 3maal om het kwartier herhaald gegil uit hunnen slaap rukt en onrustig op hunne leger- tede doet rondwoelen! Is het gepermitteerd, en zoo ja, waarvoor is het oodig, dat de Goesche stoomboot op Rotterdam, tus- chen 1 en 5 uren in den nacht vertrekkende, reeds en half uur vóór haar vertrek de stoomfluit doet ooren op eene wijze, waardoor niet alleen meest alle ade-bewoners maar ook die van de omliggende straten eregeld uit hunnen slaap worden gewekt? Die manoeuvre wordt een kwartier vóór het vertrek en op het juiste tijdstip van het vertrek herhaald. Luid klinkt de stoomfluit in den stillen nacht en de rust van de ingezetenen wordt op erbarmelijke wijze verstoord. Ik begrijp wel, dat wij hier niet te doen hebben met de bedoeling om de ingezetenen wakker te maken, maar de uitweiking van het gefluit is dezelfde. Indien dit moet dienen om den bru gophaalder te wekken, dan ware het veel eenvoudiger, dat iemand van het bootpersoneel den man, die zeer dicht bij de ligplaats der boot woont, even ging oproepen, wat altijd nog zekerder was, want de man kan tot de vaste slapers behooren. Eene andere noodzakelijke reden kan ik er niet voor uitdenken, en wijl men hier te doen heeft met een ontwijfelbaar geval, zoo vertrouw ik, dat dit, wat de gevolgen betreft, in den letterlijken zin van het woord nachtelijk gerucht op eenige wijze voor komen moge worden, zoolang niet blijkt, dat" de wet dit gefluit gebiedt en alzoo op de eene wijze ver nietigen zou wat zij op eene andere wijze bevorderen wil, namelijkde kalme rust van de ingezetenen, waar toe behoort EEN KAAIBEWONER. EENE GESCHIKTER PLAATS. Het is wellicht sommigen lezers- der Goesche Cou rant bekend, dat door C. De Blaeij Cz. en m. a. aan heeren Ged. Staten van Zeeland een adres is gericht, waarin verzocht wordt om den aanleg van een veerdam te Borssele. Geeft de provincie aan be doeld verzoek gevolg, dan zal, volgens het oordeel van deskundigen, dit niet anders dan met groote moeite, waarmede groote kosten zullen gepaard gaan, kunnen geschieden. Teneinde nu deze groote moeite en groote kosten uit den weg te ruimen, meenen sommigen voor dat doel eene geschikter plaats gevonden te hebben. Deze nl. is Steendammen, eene bepaalde plaats, gelegen aan den zeedijk van Borssele naar Ellewoutsdijk. Men wil, dat ook de gezagvoerders der booten, die vanwege de provincie van Ylissingen op Ter Neuzen varen en Borssele aandoen, Steendammen voor den aanleg van een veerdam boven Borssele zouden verkiezen. En zoo te Steendammen een veerdam mocht gelegd worden, zouden de voordeelen die genoemde dam zou opleveren, niet lang op zich laten wachten. "Wat zou vooreerst het geval zijn Het vee, dat wekelijks door Ilollandsche en Belgische kooplieden grootendeels in Zuid-Beveland gekocht en te Gent gemarkt wordt, zou van Ellewoutsdijk niet meer met hoogaartsen, maar per boot van Steendammen vervoerd worden. Smeden, timmerlieden, winkeliers enz., die koopwaren uit Ter Neuzen of België ontvangen, welke nu per schuit vervoerd moeten worden, zouden voorzeker ook liefst hunne waren dan langs Steendammen krijgen. Zuid-Westelijke Zuid-Bevelanders, die naar 't zooge naamde «land van Axel" of Belgie moeten, zouden zeker tegen genoemd punt ook niets hebben, daar de weg van sommige gemeenten, vooral bij regenachtig weder, naar Borssele alles behalve uitlokkend is. Meer punten zouden er nog kunnen worden aangehaald, maar genoeg Neen, nog éenvolgens velen zou ook Steendammen een geschikt punt zijn, om van daaruit langs Driewegen enz. een tram te leggen naar Goes, in verbinding dus met het spoorwegnet. Dat langs dezen weg belanghebbenden op bedoelde plaats hun aandacht mochten vestigen, is de wensch van den inzender F. W. DE GROOT. Nisse, 16 November 1881. Verslag der Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, van 1 Ang. tot 6 Nov. 1881. Gedurende de afgeloopen drie maanden trad éen lid tot de vereeniging toeterwijl een getal van zes de vereeniging verliet. Het reservefonds bedroeg op 1 Aug. jl. f 3022,27 Op dit hoofd werd sedert ontvangen - 6,85 Uitgaven leed het reservefonds niet zoodat het thans bedraagtf 3029,12 De gezamenlijke aandeelen bedroegen op 1 Augf 10547,89 Sedert werd op dit hoofd ontvangen - 150,32 f 10698,21 Terwijl werd uitgekeerd - 20,62 Zoodat het bedrag der aandeelen thans belooptf 10677,59 Het bedrag aan spaargelden beliep op 1 Aug. f 28278,91 In de afgeloopen drie maanden werd ingebracht - 5041,20% f 33320,11 en uitgehaald- 5396,25% Zoodat thans in de spaarbank aan wezig isf 27923,86 Op 1 Aug. was er bij particulieren opgenomenf 800, Sedert werd nog opgenomen. - 1200, - 2000,— Dit bedrag werd in de afgeloopen drie maanden afbetaald - 2000, Zoodat thans bij particulieren geen kapitaal is opgenomen f Nihil.' Bovendien werd door het verdisconteeren van acht promessen nog f 5700,verkregen. 64 voorschotten werden door de vereeniging ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 34210, Het kleinste dezer voorschotten bedroeg - 10,het grootste f 5000, Op 1 Aug. waren aan voorschotten uitstaande f 44585,20 waarbij gevoegd de in deze drie maanden verleende, ad - 34210, maakt te zamen f 78795,20 Trekt men daarvan af de in den zelfden tijd aan de vereeniging terug betaalde voorschotten ten bedrage van - 34623,07 Zoo krijgt men het bedrag der op 6 Nov. nog uitstaande voorschotten met f 44172,13. De Kassier, C. DE WITT HAMER. Marktberichten. MIDDELBURG, 17 November 1881. Er was heden uit Walcheren van meeBt alle artikelen, een zeer ruime aanvoer. Yan buiten was weinig ter beurs. Voor de meeste soorten was vraag, echter niet dan tot dalende prijzen. Jarige Walchersche Tarwe niet ter veil. Goede Nieuwe dito voor verzending en verbruik gekocht tot f0,75 lager. Geringe en gescbotene bijna niet te plaatsen. Wintergerst prijshoudend. Walchersche Zomergerst gevraagd en slechts i0,10 lager. De hardste Walcher sche Witte boonen (weinig gevlakt),die niet veel worden aangeboden, werden prijshoudend betaald. Zachte en veel gevlakte minder gewild. Harde Walchersche Bruine boonen weinig gevraagd en f 0,50 lager gekocht. Zachte dito onbegeerd. Walchersche Paardenboonen weinig gevraagd en f0,25 minder- Dito Platte boonen onver anderd in prijs aangeboden. De vraag naar Walchersche Groene Kook-erwten was minder dan vorige week waardoor die f0,50 leger zijn gekocht. Afwijkende en niet-kobende volgens noteering. Winter-kóolzaad als genoteerd ter veil Zomerzaad niet getoond. Goede Nieuwe Walchersche Tarwe f10,a f 10,50. Geringe met schot bezet f 7,75 a f8,25. Kogge f8,75. Wintergerst f 7,—. Walchersche Zomergerst f6,40 a f6,50. Walchersche Witte boonen in redelijke qualiteit f 13,75 a f14,Zachte en met veel vlakken f 12,a f13,Goede harde Walchersche Bruine boonen 110,75 af 11,Mindere soort f 10,25 a f 10,50. Walchersche Paardenboonen f 7,25 a f7,75. Dito Platte boonen f6,50 a f6,75 Dito Groene Kook-erwten fll,a f 11,25. Niet-kokende en geriDge f 10,Winter-koolzaad f 12,25, Boter f 1,35 a f 1,45. Eieren per 100 stuks f6,40. Correspondentie. Aan v>Iemand die er tegeyi isdat brieven vechten Uw klacht maakt, naar wij uit goede bron vernemen, reeds een punt van onderzoek uit bij hoogere auto riteiten. Tijdens den duur van dat onderzoek achten wij opname van uw stuk niet in het belang der zaak, die gij voorstaat. U zult dat wel met ons eens zijn. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 19 Nov Goes, huizen, Mulock Houwer. 21 Borssele, barkschip, Pilaar. 21 's-Heer Areudskerke, boomen, Mulock Houwer. 21 Goes, manufacturen, De Vos. 22 Kapelle, boomen, Van Dam. 23 Goes, mutsaards, De Vos. 23 Baarland, boomen, Scholten. 23 Heinkenszand, hoefje, Pelle V. d.Bosscha 24 Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. 24 Nisse, boomen, Liebart. 25 Camperland, boomen, Roelof. 25 Hoedekenskerke, boomen, Scholten. 25 "W'emeldinge, boomen, kaphout, Kembges. 28 Kloetinge, boomen, Karseboom. 26 Nieuwdorp, vee. planken enz.. Mulock Houwer. 29 Brouwershaven, hofsteedje, Var der Bent. 30 Waarde, boomen, Liebert. 30 Gort gene, boomen, Roelof. 30 Nisse, boomen, Karseboom. 1 Dec. Nieuwdorp, boomeu, Liebert. 1 Wolfaartsdijk, steen euz., Mulock Houwer. 2 B.\arsdorp, boomen, boomen, Pelle V. d Bussche* 2 Borssele, Liebert. 5 's-Gravenpolder (Zwake), boomen Liebert. 9 Baarland, boomen, Scbolten. 12 's-Heerenhoek, hoefje en land, Karseboom. Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Sc Zoon.

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 2