BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT ZATERDAG Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Gemengde Berichten. 19 NOVEMBER 1881. No. 157. Ingezonden Stukken. Ovezand. Door stembevoegde leden zijn tot no tabelen bij de herv. gemeente alhier benoemd de heerer H. A. Mol en P. Westveer. Waarde. Tot predikant der herv. gemeente alhier is beroepen de heer A. Jonkercandidaat. Middelburg. Het verlangen der coryfeeën van de orthodoxe, of liever van de anti-revolutionaire partij om bij de verkiezing van notabelen blijk van over wicht, ja zelfs van invloed te kunnen gevenis niet bevredigd. Trots drijven en dringen, zijn de aftre dende heeren F. NagtglasJ. J. 1. Sprengermr. W. O. Borsius en J. D. M. De Stoppelaarnaar luid der stembus, die Donderdagavond geopend werd, herkozen met 78, 77, 75 en 74 van de 105 uitgebrachte geldige stemmen. Het hoogste cijferdoor de aan- bevolenen van Het Zuiden bereikt, was 30. Die eer gold jhr. Van Doorn. De mineur van het vierbladerig klaverblad wees den heer Meijlink aan, doch slechts met 27 stemmen. Het geeft stof tot denken De kerkeraad der chr. ger. gem. te Meliskerke heeft het volgende tweetal geformeerd Ds. J. Van Mantgemte Katendrecht, ds. G. Lam pen te Kruiningen. A. s. Zondag zal beroep wor den uitgebracht. Het Zuiden.) Heinkenszand. Het vergelijkend examen voor hoofd der school alhier zal Vrijdag en Zaterdag 25 en 26 November plaatshebben. Er zijn 5 sollicitanten. Het examen zal worden afgenomen door de heeren: W. J. Van Gorkom, districts-schoolopziener te Goes, J. Kielleeraar aan de H. B. S. te Goes en L. W. Varossieau, tegenwoordig schoolhoofd alhier. Driewegen. De jaarwedde van het hoofd der school alhier is met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 750. YzENDIJKE. Onze gemeente is weder op den goeden weg op gebied van onderwijs. Daar er geene solli citanten voor onderwijzer op een salaris van f 800 zich opgedaan hadden, werd er direct tot eene nieuwe oproeping besloten. Moge deze oproeping beter succes hebben Deze gemeente verdient het. In onze om geving toch is de mode heerschendena een vruch- telooze oproeping minstens 6 maanden te wachten adres aan Biervliet. Naar wij vernemenzal men daar tot de benoe ming overgaan van onderwijzeressen in de handwer ken. Doch genoeg gemeld van Biervlietwaar men niet half zooveel onderwijzers telt als in deze ge- jneente. Voor het examen in nuttige handwerken, door de veroeniging Tesselschade uitgeschreven, hebben zich 84 candidaten aangemeld. Hiervan werden er voor Donderdag 17 opgeroepen, van welke 1 niet opkwam, i zich terugtrok, 2 werden afgewezen en 13 het diploma ontvingen, o. a. mej. Van Dalen van Goes. Aan de districtsschoolopzieners is een geregelde opgaaf gevraagd van die gemeenten, welke door ver bodsbepalingen tegen veldarbeid van kinderen beneden 12 jaren bet schoolverbruik trachten tegen te gaan. Voor den cursus 188182 aan de Universiteit te Amsterdam hebben zich totnogtoe 131 burgerlijke studenten laten inschrijven, waarvan 12 als toehoor ders. Het totaal der studenten, voor die Universiteit ingeschreven bedraagt ruim 500 onder welk getal de 55 toehoorders niet zijn begrepen. Sint-Maartensdijk. Reeds nu zijn de laatste sui kerbieten verscheept. Als men weetdat in andere jaren het afleveren tot half December duurt, dan kan men wel nagaandat de oogst dit jaar schraal is geweest. De fabrikanten zullen dus ook genoodzaakt zijn een maand vroeger dan anders het werk te sta ken. Hoeveel schade dit hun ook moge berokkenen, toch zal dit jaar voor hen niet slecht zijn, daar de penen zeer veel suiker zullen opleveren. Het suiker gehalte toch is zeer groot. De ziekte onder de paarden in westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen begint een gunstige wending te nemen. Een jong bankwerker op de fabriek der Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen is in- verzekerde bewaring genomen, onder verdenking dat door hem verschillende koperen machine-deelen zouden zijn ge stolen en bij een »pud-roest" verkocht. Met de mailbooten van de Stoomvaartmaat schappij «Zeeland" zijn van 1 October tot 11 Novem ber te Vlissingen aangekomen 2801 passagiers, terwijl in dien tijd 3587 naar Queenboro vertrokken. Dat ook het vrachtgoederen-vervoer zeer aanzienlijk is, blijkt daaruit dat Dinsdag een extra reis voorde overbrenging van goederen moest gemaakt worden. Twee politie-agenten te Amsterdam zijn gevallen als slachtoffers van de drankwetwegens dronken schap werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht De heer L. Englebert (Turfmarkt 23) te 's-Ilage lieeft een soort van ijzeren hangladder vervaardigd, waarvan het nuttige en practische bij werkzaamheden aan gevels door verwers enz., vooral in nauwe straten, waar de gewone ladders geen plaats vinden, uitkomt. Deze ladder wordt in de bovengoot bevestigd en door haar samenstelling is de werkman in de gelegenheid, zonder er af te klimmen, zich in de hoogte of links of rechts langs het geheele perceel te bewegen. "Van den dood van een Werkman in een fabriek bij Arnhem (ook door ons vermeld) is later gebleken niets hoegenaamd waar te zijn. Gelukkig voor den man! De allerlaatste profetie van het vergaan der wereld op 15 November is gelukkig onvervuld geble ven. Mochten er zijn, die zich bezorgd hebben gemaakt, dan kunnen ze dus nu weer voor eenigen tijd gerust zijn. Te Laren viel iemand, terwijl hij zich met paard en wagen op weg bevond, door een beroerte getroflen, onder den wagen. Yreeselijk gekneusd, overleed hij reeds twee dagen later. De ongelukkige laat een we duwe en negen, meestal nog kleine kinderen na. In een koffiehuis te Yenloo wist Maandagavond een onbekend19jarig Duitscher, die eenige uren in die herberg had vertoefd, toegang te vinden tot den zolder en zich daar te laten insluiten. Omstreeks 2 uren in den nacht sloop hij naar de slaapkamer, ontstak daar het licht en stal een zilveren en gouden horloge met ketting, benevens eenig geld. De eigenaar, die door het gedruisch wakker werd, ont ving een slag tegen het hoofd, waarop de dief de vlucht nam over de daken. Op dien gevaarvollen tocht wist hij nog bij een ander in te breken en een paar schoenen te stelen, die hem van dienst moesten zijn, daar hij zijn eigen schoeisel in de herberg had achter gelaten. De politie is hem nog niet op het spoor kunnen komen. Paul Bertde nieuwe Fransche minister van onderwijs, is erin geslaagd proefondervindelijk voor chloroform en ether te bepalen, in welke verhouding daarmede lucht moet worden gemengd, opdat de slaap uren lang kan voortduren zonden gevaar voor den patient. Te Berlijn is Maandagnacht uit het manufactuur- magazijn van Hirschfeld Co. een gedeelte van den goederen-voorraad, ter waarde van 12000 Mark, weg gehaald dit kan alleen met behulp van vrachtwagens zijn geschied. In het groothertogdom Baden is tegen vijftien geestelijken een onderzoek ingesteld wegens misbruikI van den kansel tot verkiezings-agitatie. Yóor eenigen tijd werd, zooals we meldden, de j prinses Metternich op den spoorweg van Weenen naar j Turijn van al hare diamanten beroofd, zonder dat men den dader kon ontdekken. Nu heeft men ein delijk twee personen en een conducteur der maatschappij t aangehouden, die den diefstal ook reeds bekend heb-l ben. Men gelooft, dat zij ook niet vreemd zijn aan de vroegere diefstallen op dien spoorweg, waai van de daders tot dusverre op het kerkhof waren. Een bende van 30 roovers viel het huis van den burgemeester van Mara (Sardinië) aan, en plun derde dat. Zij namen voor 12000 lires aan waarde mee. Den volgenden dag werden 3 man van de bende gevangen genomen en een hunner bleek te zijn een lid van den gemeenteraad. In het gerechtshof te Libourne heeft een behen dige dief, terwijl de rechters met de rechtsgedingen bezig waren, al hunne jassen uit de kleederkamer gestolen. Dit is nu de tweede maal dat zoo iets te Libourne voorvalt. In een plaatsje in het graafschap Kerry was de pachter Galvin alleen thuis met zijn moeder: 5 gemaskerde mannen drongen 's avonds zijn huis binnen, gewapend met geweren. Een hunner vroeg hem of het waar was, dat hij zijn pacht had betaald. Galvin antwoordde, dat hij gedaan had evenals zijn buren. Daarop werd hem de keus gelaten tusschen den dood of verminking. Galvin koos het eerste; 5 schoten werden op hem gelost, waarvan drie hem door de dijen gingen. De ongelukkige viel en een der moordenaars sloeg hem op het hoofd met zijn geweer. Galvin verkeert in levensgevaar. Bij een geduchte gasontploffing in de zwavelmij- nen te Caltanissetta op Sicilië werden 48 mijnwerkers gedood en 41 doodelijk gewond. NACHTELIJK BURENGERUCHT. De wet beschermster onzer nachtrust! Kan men zich iets aangenamer? voorstellen? Wat moederlijke zorg straalt er door in de bepa ling, dat mijn medemensch gestraft wordt niet boete of gevangenschap, wanneer hij mijne nachtrust ver stoort of ook niet verstoort. Want we hoorden het dezer I dagen uit den mond van een ambtenaar bij het open- I baar ministerie van zeker kantongerecht: het komt I er niet op aan of iemand door de nachtelijke leven- I

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1