Manufacturen VERKOOPING ADVERTBNTIËN. geldleejnim;. op Maandag 21 Novemb. {881, VOORTZETTING Openbare Verkooping De verordening op de invordering wordt vervolgens gewijzigdom haar in overeenstemming te brengen met de gewijzigde verordening op de heffing en met de wet van 28 Juni 1881 (St.bl. no. 102), voor schrijvende eene veranderde behandeling der kohieren. Vervolgens kwam in behandeling het aanbod van de directie der bank van leening, om het fondskapitaal der instelling weder te verminderen met f 1000 en die som te storten in de gemeentekasmet het voorstel van burg. en weth., om haar, vermeerderd met de onlangs ontvangen afkoopsom van jachtrecht, als zijnde buitengewone baten, te bestemmen voor buitengewone werken, te wetende verbetering van den toestand der Bocht van Guinea en der Korte Nieuwstraat ter bevordering van de openbare gezond heid aldaar. Dit voorstel wordt, overeenkomstig het advies der financiëele commissie, met algemeene stemm. aangenomen en de begrooting voor 1881 dientenge volge gewijzigd. Daarna werd het Burg. Armbestuur gemachtigd tot wijziging zijner begrooting voor 1881, door daarop neg in uitgaaf te brengen f 700 als bijdrage aan de gemeente in de kosten der verpleging van arme krank zinnigen, terwijl tevens die bijdrage onder dankbe tuiging werd aanvaard en *op' de begrooting der ge meente voor 1881 nog in uitgaaf zal worden verant woord. De rekening der kosten van de openbare gezond heidscommissie voor 1880, wier behandeling vroeger was uitgesteld, omdat, volgens verlangen der finan ciëele commissie, nog een paar bescheiden moes ten worden overgelegd, werd nu goedgekeurd op een bedrag van f 21,40. De begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor 1882 werd, overeenkom stig het advies der financiëele commissie, vastgesteld in ontvangst op f 47132,96, in uitgaaf op 30138,62', alzoo met een batig saldo van 16994,33'. De heer C. E. Massee had een voorstel ingediend om aan Z. M. den Koning te verzoeken de jaarwedde van den Commissaris van politie te verhoogen. Het cijfer der verhoogde jaarwedde was daarbij niet genoemd, omdat de voorsteller eerst wilde zien, of de leden zijne meening deelden, dat de jaarwedde van den ambtenaar, die voor de rust en veiligheid der ingezetenen te zor gen heeft, te gering is. Tevens was door den Com missaris van politie ingezonden een afschrift van zijn adres aan den Koning, waarin hij, op grond van ver meerderde werkzaamheden, verhooging zijner jaarwedde traagt, met verzoek aan den raad om zijn adres te ondersteunen. Het voorstel van den heer Massee werd verworpen met 8 tegen 2 stemmen en het verzoek van den Com missaris zeiven aangehouden tot van hoogerhand advies hierover werd gevraagd. Omtrent een door den heer Massee aangegeven denkbeeld om, naar aanleiding van het verslag in rhet Zuiden', waarbij spreker onware redeneeringen in den mond gelegd worden, een officieel verslag van de raadszittingen in 't leven te roepen, werd eene motie van dhr. Callenfels, om de beraadslagingen te sluiten, aangenomen. Gemengde Berichten. De voorstelling, Woensdagavond in den schouw burg te Goes gegeven door het tooneelgezelschap onder directie van den heer H. W. Nieuwenhuis, werd slechts door een 25tal personen bijgewoond. Toch werd het aangekondigde stuk »de Bedelares" opgevoerd, wijl de directeur hoopte door die opvoering in de aanwe zigen helpers te vinden om hem en zijn gezelschap bij een volgende gelegenheid aan te bevelen. Kenmerkte zich de voordracht van sommige leden van het gezelschap door een eigenaardig dialect en mindere taai-zuiverheid, de actie was van som mige acteurs en actrices niet onverdienstelijk. Een weinig meer natuurlijkheid hadden sommigen wel kun nen leeren van de lieve kleine, die in het stuk een niet onbelangrijke rol speelde. De moeder van Jean Paul had zich wel wat stem miger en oudelijker mogen kleeden en griméeren. Over het geheel week het stuk zelf zoo zeer af van de eischen, die tegenwoordig aan het tooneel worden gesteld, dat een uitvoerige bespreking ons onnoodig voorkomt. Liefhebbers van een drama met veel sen satie hadden zich hier kunnen verlustigen. Borssele. De straatverlichting heeft alhier eene groote verbetering ondergaan. Door de uitbreiding der lichten tot een viertal wordt de duisternis thans uit de geheele gemeentekom verbannen. Het vervoer van suikerbieten, langs de haven alhier, naar de daarvoor bestemde fabrieken is grootendeels weer afgeloopen. De gezamenlijke verscheping wordt gerekend ruim 800 mille kilo's te bedragen. Te Zierikzee is aangebracht door den redding- schokker dier gemeente de equipage van het Fransche schoenerschip Janthine, kapt. Halgand, van Redon, met boekweit naar Rotterdam bestemd en Woensdag op de Zeehondenplaat gestrand. Het schip zal ver moedelijk weg zijn; men zal trachten iets van lading en inventaris te bergen. De reddingkotter en andere vaartuigen zijn ter assistentie derwaarts vertrokken. De Wouwsche plantage, op anderhalf uur afstand van Bergen-op-Zoom, nog voor een groot gedeelte uit dicht begroeid mast- of naaldhout bestaande, is gedu rende de laatste weken onveilig, tengevolge van de vele aanrandingen, die daar of in de onmiddellijke nabijheid plaats hebben. Men vermoedt dat eenige landloopers, die hier bij herhaling over de grenzen worden gebracht, aldaar eene geheime schuilplaats hebbenvan waaruit zij hunne maar al te dikwijls gelukkende aanrandingen plegen. Sinds eenige weken bestaat zoowel te Amster dam als elders totaal gebrek aan goede Duitsche stoomkolen, hoofdzakelijk tengevolge van gebrek aan kolenwagens in Duitschland. De kleinhandelaren en fabrieken, die geene contracten met de mijnen of hare agenten hebben afgesloten, kunnen dan ook bijna geen kolen bekomen. Eenige fabrikanten te Amsterdam gebruiken thans Engelsche in plaats Duitsche kolen, de eerste zijn ook bijna niet te koop, aangezien de booten te veel stukgoederen hebben te vervoeren en daardoor de ruimte voor kolen zeer gering is. Met het oog op den naderenden winter is het te wenschen, dat bovenstaande toestand niet langer meer zal blijven voortduren. (IV. v. d. D.) Wegens slapte in de werkzaamheden zijn aan het etablissement «Feijenoord", te Rotterdam, deze week ruim 50 werklieden ontslagen. Te Schiedam heeft een sedert 4 maanden getrouwd man zijne vrouw den geheelen neus afge beten. In verzekerde bewaring genomen, heeft hij een poging gedaan om zich van het leven te berooven, doch werd nog intijds afgesneden. Te Dordrecht is een 4jarig meisje door een tramwagen overredenen eenige oogenblikken later overleden. Te Oud-Vroenhoven zijn bij een landbouwer 1300 pond aardappelen van het veld gastolen. De 12 daders, te Maastricht woonachtig, werden echter spoedig ontdekt. Reeds zijn 800 pond der aardappe len bij huiszoeking in beslag genomen. Te Westmeerbeeck in België vierde men Zater dag feest. Een inwoner, die in het denkbeeld ver keerde, dat Zaterdagnacht de wereld zou vergaan, had al zijne bezittingen te gelde gemaakt en tracteerde daarvoor alle bewoners die het slechts wilden aanne men, hun nog op den koop toe den raad gevende even eens te handelen. De man stond echter niet weinig treurig te kijken, toen hij den volgenden morgen in ziju berooid huis ken zien, dat de wereld nog even goed bestond als den vorigen avond. Er zijn werkgevers, die kunstmatig het werk staker! der arbeiders in de hand werkenzoo on beschaamd als dit te Stoke door een eigenaar eener kolenmijn geschiedt, is het echter nog niet voorge komen. Op den eersten eisch zijner arbeiders ver hoogde hij het loon met 10 pet., onder voorwaarde dat zij 5 pet zouden storten in het fonds ter onder steuning der werkstakers. Zijn doel is natuurlijk de werkstaking bij anderen en daardoor schaarschte te bevorderen, om zelf hoogere prijzen te kunnen be dingen voor de kolen die uit zijne mijnen komen. Een groot feit in de spoorwegindustrie is de uitvinding van een nieuw model locomotief, uitmun tende boven alle vroegere modellen door vasten stand, grooten spoed, trekkracht en zuinigheid in kolenver- bruik. De uitvinder Fontaine wijkt geheel af van den ouden vorm en maakt zijn locomotief symmetrisch, de plaats van krachtsaanwending en de eigenaardige manier van krachtsoverbrenging geven het middel om den spoed aanmerkelijk te vergrooten zonder vergroo ting der drijfwielen of vermeerdering van het aantal zuigerslagen. De proefnemingen hebben nu al geleerd, dat eene snelheid van negentig Eng. mijlen per uur gemakkelijk door die machine kan bereikt worden. -In April 1882 zal te Edinburgh, onder het be schermheerschap van den hertog van Edinburgh, een in ternationale visscherij-tentoonstelling worden gehouden. - Te Kirkeldey in Engeland worden sinds ecnigen tijd muizen als beweegkracht in katoenspinnerijen gebezigd. De toestellen, waarin de muizen als een treerad werken, zijn zoo ingericht, dat een muis da gelijks 10Ó a 120 draden spinnen kan; de weg, dien zij daartoe aflegt, zoude, recht uitgelegd, 10 a 11 Eng. mijlen, ruim 16,000 M., bedragen. Zij worden gevoed met havermeeldit beloopt 's jaars ongeveer 30 cent, terwijl de vereischte arbeid f 4,20 vertegen woordigt. Hiervan het voedsel en de herstellingskos ten aftrekkende, houdt men een zuivere winst over van f3 per muis. De eigenaar der fabriek heeft een gebouw in gebruik, waarin 10,000 muizen-treemolens onder behoorlijk toezicht in werking zijn. De Alliance Israelite doet al haar best om de Russische joden, die gedwongen zijn hun land te ver laten, voort te helpen. Reeds 900 heeft zij naar Amerika gebracht. Eerst ging de weg over Antwerpen, nu over Hamburg. Den 30 October gingen er 160 tegelijk op éen landverhuizersschip, de Bohemia, dat in het geheel ongeveer 1300 passagiers aanboord had. De joodsche bladen vermelden met ingenomenheid, dat ruim schoots voor «kosjer" etengezorgdwas;eenafzonderlijke keuken was voor de joden ingerichteen genoegzame voorraad van onder rabbinaal toezicht geslacht en ge zouten vleesch meegenomen nieuwe vorken messen en schotels verstrekt. Van nu af zullen wekelijks twee transporten van de Russische grenzen vertrekken door de bemoeiing der Oostenrijksche afdeeling der Alliance Israelite. Woensdagavond had te Dublin een dynamiet- ontploffing plaats aan boord van het stoomschip Severn op reis van Bristol naar Glasgow, waardoor 9 personen gedood en 43 zwaar gewond werden. Het zwaar be schadigde schip is met weggeslagen dek te Kingstown binnengesleept. Die wandaad der Fenians is dus gelukt. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 17 en 19 Nov. onbestendig an buiig weder op de Engelsche en Noordsche kusten verwacht worden, met sneeuw in de Noordelijke streken. Laatste en telegraphische berichten. Maandag a. s. zullen de gemeenten 's-Heer Abts- kerke, 's-Gravenpolder, Nisse, Kapelle, Wemeldinge en Yerseke door den Commissaris des Konings met een bezoek vereerd worden. YERSEKE, 18 Nov. Oesterbeurs. In oesters of pannen is niets gedaan. Volgens een ons gedane mededeeling moet te Vlissingen brand ontstaan zijn in h«t badhuis. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. AMSTERDAM, 18 Nov. Van Batavia zond de Gouverneur-Generaal het stoom schip Van Landsberge" om de nog vermiste sloepen van y>de Koning der Nederlanden" op te zoeken. 's-GRAVENHAGE18 Nov. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 28 November, te 8 uren 's avonds. 's-GRAVENHAGE 18 Nov. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is het debat over de Indische begrooting voortgezet. De heer Bahlmann bleef volhouden, dat de industrie kwijnt tengevolge van de genomen economische maatregelen. De heer De Casembroot noemde het verhaal omtrent de rede nen tot aansporing van generaal Van der Heijden om ontslag te nemen ongeloofelijk en kwam sterk op tegen de wijze, waarop de Procureur-Generaal de ver volging van kapitein Kaufmann had opgegeven zonder diens onschuld openlijk uittesprekenhij drong aan op een onpartijdig onderzoek. De Minister van Ko loniën rekende zich nu tot plicht te openbaren wat hij tot dus ver uit égard voor generaal Van der Heijden had verzwegen. Nu van eene persoonlijke quaestie eene politieke zaak gemaakt was, verklaarde hij dat de klachten over Van der Heijden's civiel bestuur zoo ern stig waren dat de Gouverneur-Generaal vreesde dat hij, opgeroepen als getuige, in de bank der beschuldigden zou moeten plaatsnemen. De vervolging tegen kapi tein Kaufmann was niet gestaakt wegens gebleken onschuld. De Procureur-Generaal, wiens rapport de minister voorlas, was overtuigd dat hij zich aan on- menschelijke gruwelen tegenover dwangarbeiders schul dig had gemaakt, die door generaal Van der Heyden waren toegelaten. De vervolging is niet doorgegaan wegens moeielijk- heid om onder vele dwangarbeiders getuigen te vinden en te identiöëeren. De Minister zou het dossier stukke n overleggen. De heer Keuchenius constateerde, dat de handelingen van kapitein Kaufmann slechts indirect generaal Van der Heyden konden treffen en dat de heer Der Kinderen in elk geval buiten spel was. Na vele replieken, waarbij de heeren Wintgens en De Casembroot de eer van generaal Van der Heyden ongerept achtten, repliceerde ook de Minister van Koloniën. Hij verzekerde dat de Gouverneur-Generaal nooit bedoeld had, dat de heei Der Kinderen, die overigens boven alle verdenking is, aan generaal Van der Heyden een ontwerp-adres om ontslag ter teeke- ning zou aanbieden. Het debat is daarna gesloten. Maandag voortzetting. LONDEN, 18 Nov. Woensdagavond drongen eenige personen in het postkantoor te Hattongarden alhier, draaiden het gaslicht uit en bemachtigden den zak met aangeteekende brieven met waarde onder anderen van 80000 pond diamanten. De dieven zijn nog niet ontdekt. 307e Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Donderdag 17 November. 15e lijst. Nos. 4930, 5122 en 12397 elk f 1000. Nob. 1772, 13923 en 20356 elk f400. Nos. 3530, 8559, 12556, 13667 en 14077 elk f200. Nos. 1912, 3950, 8792, 8967, 11122, 14092, 17753 en 18768 elk t100. Trekking van Vrijdag 18 November. 16e lijst. No. 11178 f1000 met premie f30000. Nos. 5197, 9330 en 16534 elk f 1000. Nos. 1893, 2800 en 20378 elk f400. Nos. 9418, 14114 en 14605 elk f200. Nos. 64, 1229, 2158, 2733, 2823, 5084, 6278, 7336. 8020, 10178, 11147, 13948, 15719, 15972, 17263, 19178 en 20379 elk flOO. Te houden Aanbestedingen. 23 Nov. Nieuwdorp. Aanbestedingrestaureeren woonhuis en bouwen koetshuis. Aanwijzing 16 Nov. Inlichtingen A. Le Clercq te Kruiningen. 25 Provinciaal gebouw Middelburg. Aanbestedingonderhouden en verbeteren 1882 havenwerken te Breskens. Aanwijzing 19 en 21 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur Middelburg en ingenieur Vlissingen. 9 Dec. Borssele. Aanbesteding 3000 scheepston steenbestor- ting. Aanwijzing 2 en 5 December. Inlichtingen J. Beenhakker te Borssele. Burgerlijke Stand Goes van 16 tot 18 Nov. 1881. Getrouwd: den 17, Johannes Doornebos25 j., jm., met Pieternella Cornelia Okkee, 18 j., jd. Reclamen-gedeelte. Er zijn weinig ziekten, welke zoovele geneesmiddelen in het leven hebben geroepen als het Asthma. De meeste dezer middelen, min of meer onvoldoende, zijn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewon derenswaardige werking der teer op de longen en de slijmdeelen in het algemeen heeft talrijke proefnemin gen uitgelokt, waaruit thans blijkt, dat een der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in de aanwending der «Teercapsules van Guvot." In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd inge nomen, een snelle verlichting; wij voegen er echter bij, dat, wanneer de kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn de zieken zelden geneigd het gebruik der Teercapsules af te schaffen, alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 5 a 7 cent per dag. Sedert de heer Guvot het gebruik van teer opgang heeft doen maken, door het toe te dienen onder den vorm van capsules, zijn er talrijke namaaksels in de wereld gebracht. Ofschoon zijn fabrieksmerk geregeld in Holland gedeponeerd is, heeft men getracht het zoo goed mogelijk na te maken. De vervalschers en namakers hebben slechts éen doelnamelijk het pu bliek op een dwaalspoor te brengen. Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen de echte «Teercapsules van Guvot" te herkennen, brengen wij hun in herinnering dat de étiquetten der flacons de driekleurige handteekening dragen van «E. Guvot." ct* cjv i Op den 21 November a. s, "mijne geliefde ouders M. STERK en A. - Van MEEGDENBURG hunne 25jarige Kchtvereenlging te herdenken. Hun eenige dochter, CORNELIA A. STERK. De heer en mevrouw VERWEIJ zeggen dank voor de ontvangen blijken van belangstelling bij de geboorte hunner dochter. Visites worden afgewacht Dinsdag en Woensdag e. k. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OUDELANDE brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten behoeve dier ge meente zal worden aangegaan eene geld- leening van Drie duizend gulden, verdeeld in aandeelen van honderd gulden, welke leening zal worden afgelost in zes jaarlijksche termijnen van vijfhonderd gul den ieder, te beginnen den 31 December 1888. Tot ontvangst der inschrijvingsbiljetten, die vermelden moeten 1°. Naam en woon plaats van den inschrijver; 2°. Het bedrag waarvoor hij verlangt deel te nemen 3°. De rente per honderd, die hij van zijn te leenen kapitaal verlangt en' 4». Zijne naam- teekening, zal ten gemeentehuize van Oude- lande eene gesloten bus aanwezig zijn. De bus wordt geopend den 30 Novem ber 1881, waarna iedere inschrijver bericht ontvangt, of zijn inschrijving wordt aan genomen. De storting der gelden moet vóór of op den 31 December 1881 plaats hebben, terwijl de rente met den 1 Januari 1882 begint te loopen. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te bekomen. Oudelande, 12 November 1881. Burgemeester en Wethouders van Oudelande P. Van WINGEN. De Secretaris, A. LOUS. De VERKOOPING van het tegen den hoek van Borssele gestrande SPAANSCHE BARKSCHIP «Auoustina" zal aldaar plaatshebben des voormiddags te 11 uren, in plaats van Zaterdag 19 November 1881, zooals vroeger was geannonceerd. Behalve het Barkschip zal tevens ver kocht worden de daarin nog aanwezige X-iELCiinQ-, bestaande in FLESSCHEN met JENEVER. De verkoop van schip en lading geschiedt om contant geld. De Notaris, J. M. PILAAR. der va.n in het koffiehuis »De Prins van Oranje", op Zaterdag 1» Nov., des namiddags te 5 uren. VAN DAM. op Dinsdag 22 Novemb. 1881 des avonds te 6 uren, ten verzoeke van den Weledelgeb. heer Mr. B. V. Van der Bilt, Dijkgraaf te Kapelle (Z.-B.), ten overstaan van den oud-Griffier Mr. P. J. A. Van DAM, in de herberg bij C. Marcusse, te Kapelle, zoo in 11 perceelen als in massa, van 145 kapitale OLMEBOOMEN, lang van 7 Meters af, zwaar van 60 Centimeters af; 21 dito EIKEBOOMEN 8 BEUKEBOO- HEN, 1 ESSCHE- en 1 CANADA-BOOM, staande op Z.E. boomgaard en aan de straat over de buitenplaats »Jagtlust", benevens 8 OLMEBOOMEN en 2 CANADA-BOOMEN, in het bosch, en 8 DITO, in een weide bij M. De Jager, te Kapelle. Alles bij uit gezette biljetten in het breede vermeld. Op aanvrage zal de tuinman op »Jagt- lust" de noadige aanwijzing doen.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2