1881. N°. 137. Zaterdag 19 November. 68stc jaargang. GOESCHE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f f,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzell'de advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel bevattende o. a. twee ingezonden stukken, het eene getiteld«Nachtelijk burengerucht", het andere «Een geschikter plaats". GOES, 18 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. In de hedennamiddag gehouden zitting van den Goeschen gemeenteraad zijn twee voorstellen be handeld, nl. éen betreffende den hoofdelijken omslag en een ander aangaande eene verhooging van het traktement van den Commissaris van politie, die bei den ons, vooral wat het eerste betreft, weer grond gaven tot een vroeger geuite klacht over het ver borgen houden van zulke voorstellen. Gelegenheid om een betrekkelijk ingrijpend voorstel als dat van eene wijziging in de heffing en invorde ring van onze voornaamste gemeente-belasting eens te bespreken of te behandelen is er niet gegeven. Het gaat alles onder den rooster. Het is of men bevreesd is, dat er over die quaestie ge wreven en geschreven wordt, en of men dit liever maar spoedig zonder veel wrijven afdoet. De ingezetenen zeiven hebben daardoor hoegenaamd geen gelegenheid om van hun gevoelen over zulk een voorstel te doen blijken en, wat ons bel reft, wij moeten uit onbekendheid daarover steeds evenzeer het zwijgen eraan toedoen. De heeren van den raad hebben, volgens ons dage- lijksch bestuur, zeker geen behoefte om de publieke meening te kennen Wij betwijfelen echter, of zulk eene handelwijze wel te rechtvaardigen is met het oog op het alge meen belang. Woensdagavond hield de commissie van de alhier in den afgeloopen zomer gehouden schilderijententoon stelling eene eind-vergadering, waarin de rekening werd opgemaakt. Daaruit bleek, dat de ontvangsten de uitgaven geheel hebben gedekt. Vindt de commissie in het verkregen succes reeds ruimschoots voldoening voor haar pogen, wij gelooven dat wij, nu zij aan het einde van haar taak is, uit naam van velen haar mogen danken voor het geno men initiatief, waardoor Goes op kunstgebied zich een welverdienden naam heeft verworven en aan de inge zetenen een tot nutoe ongekend genot werd verschaft. Haar succes kan zeker wel een spoorslag wezen om in het vervolg meerdere stappen op dien weg te doen. Tot postlooper van Heinkenszand op 's-Heeren- hoek is bij besluit van 12 dezer door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid benoemd Pieter De Wildedie den 16en zijne betrekking heeft aan vaard. De brievengaarder J. Stoel, daarmee vroeger be last, is uit hoofde van zijne vele kantoorwerkzaam heden van dat loopen ontheven. Hoedekenskerke. Bij de Woensdag gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn 37 stembriefjes ingeleverdwaarvan 1 van onwaarde. Gekozen is de heer Jan de Jonge Azn. met 19 stem men. De heer M. Cr. Verbeek bekwam 15 stemmen, de heeren M. De Regt en M. Schrijver elk 1 stem. Yerseke. Door den gemeenteraad is benoemd tot schatter van de huurwaarde der localiteiten, waar sterkedrank in 't klein zal verkocht worden, de heer L. Laban alhier, die deze betrekking heelt aangenomen. Bibrvliet. Bij missive van Ged. Staten, tot den raad dezer gemeente gericht, blijkt dat de bezwaren ongegrond zijn, die zijn ingebracht tegen de geloofs brieven van heer G. J. Cornelis. Deze blijft dus als raadslid gehandhaafd. Onze gemeente zal door middel van een telephoon- geleiding met het telegraafnet verbonden worden. Door den raad onzer gemeente is t 100 'sjaars bepaald voor onkosten, beambte enz. Hoofdplaat. De heeren J. B. Timmerman en A. Herman hebben hun ontslag genomen als leden van den gemeenteraad. De eerstgenoemde is tevens oudste wethouder. Ultramontania is aan het wroeten. De liberalen in het district Middelburg geven eindelijk een teeken van leven. De kiesvereeniging «Plicht en Recht" te Vlissingen heeft den heer H. J. Hooi met algemeene stemmen tot candidaat gepro clameerd. Uit Middelburg zelf hooren wij nog niets. De houding der liberalen in dat gansehe district vinden wij ditmaal allertreurigst. In plaats van op eens, reeds veel vroeger, krachtig en flink met den heer Hooi als candidaat op te treden, geschiedt alles evsn schoorvoetend en langzaam, alsof er niets te verliezen valt. Zelfs zij, die handelend optreden, doen alsof zij met een geheel onbekende te doen hebben, niettegenstaande de heer Sool vroeger reeds candidaat werd gesteld. Men laat hem een politieke geloofsbelijdenis afleggen, alsof men hem vroeger slechts stelde zonder hem te kennen. Ja, destijds was de heer Hooi nog niet in het land, maar ons dunkt dat, waar zijne antecedenten toen reeds voldoende waren om hem candidaat te stellen, deze nu evenzeer waarborg moesten wezen om dit te doen, en dat, wilde men nog eenige ophel dering, dit onder elkaar had kunnen geschieden zonder daaraan openbaarheid te geven. Tegenover zijn tegenstanders slaat men thans een figuur, alsof men eertijds voorbarig heeft gehandeld,- of, dat men ditmaal tegenover den heer Bool niet kiesch te werk ging. De antirevolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Middelburg heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer thans defini tief gesteldmr. P. C. 't Hooft, advocaat en procu reur te 's-Hertogenbosch. Bij het te 's-Hage gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen 4e klasse zijn o. a. geslaagd de heerenGr. J. Scholten, J. H. De Laat De KanterJ. O. Karseboom en K. Schraver. Het N. en Adv.blad van Bergen-op-Zoom zegt dat er hoegenaamd nog niets bepaald is omtrent den eersten postwagen voor den pakkettendienst, die aan Bergen-op-Zoom over Tholen en Stavenisse naar Zie- rikzee en Brouwershaven zou rijden. De heer Lenling verkeert nog steeds in zo rg wekkenden toestand. Volgens de Zutf. Ct. nemen zijne krachten sterk af. Ook de berichten omtrent den toestand van dr. Idzerda luiden niet bemoedigend. Een vijftal leden der Tweede Kamer, van ver schillende richting, hebben eon voorstel gedaan om aan mr. D. Veegensafgetreden griffier der Kamer, die ook door den senaat der Utrechtsche hoogeschool benoemd is tot doctor in de Nederl. letterkunde honoris causa, een jaarlij ksche toelage van f 1600 boven zijn pensioen te verleenen. Het bericht van Het Vad., volgens hetwelk vóór eenige dagen een uitleveringsverdrag met Brazilië zou zijn tot stand gekomen, is onjuist. Dat tractaat is reeds den 1 Juni van dit jaar geteekend, nog vóór dat de tegenwoordige Nederlandsche Minister-resident te Rio-de-Janeiro was aangekomen. Onlangs zijn de acten van bekrachtiging op het verdrag uitgewisseld. Dagbl Volgens rapport van de agenten der stoomvaart maatschappij «Nederland" te Aden, dd. 2 November, was aldaar op 27 Oct. het stoomschip Delcomijnvan Adelaide naar Londen, gepasseerd, aan boord heb bende, zooals reeds per telegraaf is bericht, de 19 personen uit de sloep van het stoomschip Koning der Nederlandengevoerd door den kabelgast Schou. Wegens de quarantaine was het moeilijk, om in aanraking met de geredden te komen, doch de agenten berichten, dat deze boot niet zulk ruw weder onder vonden had als die van den len officier. Wel regen maar meerendeels stil weder. Volgens de verklaring van kapitein J. E. Ilbery, gezagvoerder van het stoomschip Delcomijn, was hij op 15 Oct., te .7 uren des avonds, op 4 gr. 54' ZBr. 69 gr. 12' OL., toen hij een licht ten zuiden ontwaarde, dat hem vreemd voorkwam. Hij stuurde er heen en toen hij in de nabijheid kwam, bevond hij dat het werd vertoond uit een boot, waarin men- schen waren. Hij stopte en nam de menschen aan boord, die hem verklaarden, dat zij tot de bemanning van het stoomschip Koning der Nederlanden behoor den, en dat zij de zes andere booten in geen acht dagen gezien hadden. De kapitein van de Delcomijn stuurde den ganschen nacht «en zigzag" een uur west, dan twee uren noord-oostelijk, daarop weder een uur westelijk en zette bij het aanbreken van den dag een man op den uitkijk in den top van den mast, doch het mocht hem niet gelukken #eu der andere boo ten te ontdekken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting zette de Kamer de behandeling der Indische begrooting voort De Min. van Koloniën beantwoordde uitvoerig de beschouwingen, ontkende dat er reden tot klagen is over de Indische administratie en verzekerde dat alles gedaan wordt om overschrijding van de begrooting te voorkomen. De financiëele toestand was veel te somber geschetst, daar de Indische middelen geregeld klimmen. Dringend noodige uitgaven, bevorderende de belan gen der bevolking, mogen niet nagelaten worden. Hij sloot zich aan bij de bestrijding van het protectiestelsel. Op het fanatisme van Mahomedanen moest gelet, maar hun godsdienst niet gekrenkt worden. Afschaffing van alle bijzondere diensten, waaronder pantjes, was alleszins opportuun. Op de Noordkust van Borneo hebben wij geen recht. Maatregelen wor den steeds genomen ten gunste van onzen invloed door kruisers. Het Charter, aan de Engelsche maat schappij door Engeland gegeven, draagt een privaat karakter. "Vervanging van het militair bestuur op Atjeh is geheel afgescheiden van het ontslag van Gen. Van der Heyden. Het verhaal van mr. Der Kinderen is waar. De Gouv.-Gen. heeft hem gelast Gen. Van der Heyden te bewegen zijn ontslag te nemen, doch alleen ter wille van het prestige van het gezag, daar Gen. Van der Heyden anders als getuige te Batavia zou moeten zijn opgetreden in een strafproces tegen onder hem staande ambtenaren. Later is van die vervolging afgezien. De minister verzocht ten slotte, in het belang der administratie, de quaestie van vertrouwen liever bij de behandeling van het hoofdstuk koloniën der staats- begrooting te stellen. De heeren HeydenrijcÜ en Insinger kwamen nog op tegen onze verkeerde handelspolitiek in Indië. De laatste vooral deed uitkomen, dat in den laatsten tijd niet gewerkt is in ons nationaal belang maar in dat van den vreemde. Ook de heeren Van Nispen en Hastcrt repliceerden. Eenige bladen vernemen, dat de commissie uit de Kamer, belast met het nazien van het verhandelde in comité-generaal over de Atjehsche aangelegenheden, besloten heeft de debatten onveranderd te publiceeren. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 18 November, 1881 zijn de navolgende vonnissen gewezen en uit gesproken tegen lo. D. H. V. d. H. en J. V. d. H., beiden te Delft, J. D. F. V. d. P., J. W. F. V. d. P., J. A. V. H., A. J. v. H., A. S. K. en II. J. B., allen te Goes, wegens het maken van nachtelijk burengerucht te Goes ieder veroordeeld in eene geldboete van f5,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 2o. C. S., te Rilland-Bath, wegens het jagen zonder akte of vergunning (recidive) veroordeeld in twee geld boeten, elk van f40, subs. 7 dagen gev. straf voor elke boete c. e. 3o. P. S., te Goes, wegens jachtovertreding ver oordeeld in eene geldboete van f 20subs. 5 dagen gev. straf c. e. 4o. B. De L., te 's-Heerenhoek, wegens het stellen van wildstrikken veroordeeld in eene geldboete van f9,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 5o. C. P. en J. M., beiden te Yerseke en L. V., te Kwadendammewegens visscherijovertreding de twee eersten ieder veroordeeld in 2 geldboeten, elk van f 6, subs. 2 dagen gev. straf voor elke boete, de derde in éen geldboete van f 6, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 6o. A. V. G. en M. V. G. en A. M., allen te Cortgene, wegens het opzettelijk schade toebrengen aan eens anders roerend goed ieder veroordeeld in eene boete van f5,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. 7o. C. G. en II. "V. d. B., beiden te Waarde, we gens het zich bevinden in kennelijken staat van dron kenschap ieder veroordeeld in eene geldboete vanfl, subs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. G. K., te Krabbendijke, wegens het uiten van scheldwoorden veroordeeld in eene geldboete van f 0,50. subs. 1 dag gev. straf c. e. Buitenlandsch Overzicht. Over het geheel is het oordeel over het nieuwe kabinet in Frankrijk niet gunstig. Een groot man als Gambetta maakt de overigen nog niet tot groote mannen, en sommigen beschuldigen den premier dat hij met opzet kleine sterren rond zich schaarde om zelf des te beter te schitteren. Aan de buitenlandsche mogendheden is door Gam betta een circulaire verzenden om van de vredelievende gezindheid van het ministerie te doen blijken. Uit Tunis komt het berichtdat generaal Saus sier den 13 dezer te Djelmahalverwege Gafsa is aangekomen. Daar éclaireurs hadden bericht gegeven van een sterke emigratie van insurgenten naar het Zuiden, werden dezen door de cavalerie onder gene raal Rovin vervolgd. Bovin haalde de insurgenten te Sabra in en maakte zich meester van hun geheele convooi en van talrijke kudden. De insurgenten lieten vele lijken op het terrein achter. Donderdag is de Duitsche rijksdag, trots allerlei geruchten, door vorst Von Bismarck geopend met voorlezing eener keizerlijke boodschap. Daarin wordt geconstateerd, dat de rijksbegrooting verblijdende be wijzen oplevert van de gunstige werking der tegen woordige economische politiek. Voorts wordt aan gekondigd het verdrag met Hamburg, benevens ont werpen betreffende verlenging der zitting en be- grootingsperioden, werkliedenverzekering, regeling dei- ziekenfondsen voor handwerkslieden, tabaksmonopolie en belasting op sterkedrank. Verder bevat de bood schap de verklaringdat de Regeering streng vast houdt aan hare tot nutoe gevolgde economische poli tiek en plannen voor hervorming van belastingen. Hierbij wordt gewezen op de noodzakelijkheid van maatregelen van staatswege ter verzorging van in- valiede werklieden. Blijkens het verdere gedeelte der Boodschap is de toestand op het gebied der buitenlandsche politiek ten volle bevredigend. De samenkomsten te Gastein en Dantzig waren de uitdrukking van nauwe persoon lijke en politieke betrekkingen tusschen de souvereinen en hunne landen. Deze relatiën vormen een vertrouw baren waarborg voor de duurzaamheid van den vrede, waarnaar de politiek der drie keizerlijke hoven in on derlinge overeenstemming streeft. Ook met alle andere mogendheden staat liet Duitsche rijk op den besten voet. Bismarck's ontslag is dus nog niet te wachten. Voor zijn genoegen zal hij in den eersten tijd zeker niet uit zijn. De liberale oppositie heeft eene meer derheid van 150 stemmen. Volgens een dépêche uit Petersburg is het nihilis tisch blad Nayodnaiavolia weder verschenen. Het is gedagteekend 23 October en bevat in een rouwrand een hoofdartikel, waarin de moord op den president Garfield veroordeeld wordt, omdat de staatkundige moord in Amerika totaal overbodig is. Voorts behelst het een aantal artikelen, waarin de Russische patri otten worden opgeroepen de zaak der vrijheid te om helzen. Het revolutionaire comité deelt mede, dat er een belangrijke som ontvangen is ten behoeve der propaganda. De toon der artikelen is over 't alge meen minder heftig. Het comité verklaart het re- geeringsstelsel in Rusland te veroordeelen, geenszins den Russischen keizer. Deze, alsook het keizerlijk gezin, ontving fraai gedrukte exemplaren van het blad met vergulden rand. In Arable moet eene beweging ontstaan zijn met het doel een onafhankelijk Arabisch rijk té stichten. Een der grootste geestelijke opperhoofden, Abdul Mautalef Effendi, Kalif van Mekka, een afstammeling van den ouderen tak der Sultans, en dus tot de Op perheerschappij gerechtigd, is in verzet gekomen tegen de Porte en wordt daarin gesteund door schier het gansehe Arabische Islamisme. Wegens het ernstige van den toestand zijn Midhat- pacha en zijne mede-verbannenen voorloopig naar Djed- dah overgebracht, omdat men vreest voor eene poging om hen te bevrijden. Uit Durban komt de tijding, dat het Inlandsehe hoofd Mopoch de wapenen tegen de boeren in Lijden burg opgenomen heeft en de blanke bevolking vlucht. OPENBARE VERGADERING van den Kaad der gemeente G«es, op VRIJDAG den 18 NOVEMBER 1881, des namiddags te 1 uur. Voorloopig verslag.) In de heden middag gehouden raadsvergadering waren 10 leden en de Secretaris tegenwoordig. Af wezig de heeren dr. Van Renterghem en Quist met, de beer Steketee zonder kennisgeving. Na resumtie der notulen van dè vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Bericht van ontvangst der Verordeniag op de tapperijen welke verordening bereids afgekondigd en waarvan een exemplaar aan eiken tapper en koffie huishouder in de gemeente uitgereikt is. b. Verslag van den toestand der ambachtsschool over 188081, dat voor de leden ter visie wordt gelegd. c. Dankbetuiging van den brugwachter M. Mon- hemiusvoor de verhooging zijner jaarwedde. d. De meting van de wijdte van het Sas op 27 October jl. Nu was aan de orde een voorstel van burg. en weth.waarmede de wethouder jhr. De Marees van Swinderen, onder intrekking van zijn ter vorige ver gadering toegezegd en ingediend voorstelzich ver- eenigd heeft, tot wijziging der verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag zoodanig dat het laagste belastbaar inkomen zal zijn f251 'sjaars, en de percentage zal beginnen met 1 om te eindigen met 6'/.. Na discussie werd dit met algemeene stemmen aangenomen, waardoor ongeveer 700 con- tribuabelen van het kohier zullen verdwijnen.,

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1