1881. N°. 135. Dinsdag 15 November. 68ste jaargang. 2) MENGELWERK. Bloemen kweeken, (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente does, op VRIJDAG den 18 NOVEMBER 1881, des namiddags ten 1 ure. Goes, den 14 November 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Wijziging der verordeningen tot heffing en in vordering van den Hoofdelijken Omslag. III. Voorstel van burg. en weth. tot acceptatie van het aanbod der directie van de Leenbank, om het fondskapitaal dier inrichting weder met f 1000 te verminderen en tot aanwen ding dier som alsmede van andere in kas zijnde gelden. IV. Verzoek van het burgerlijk armbestuur om magtiging tot wijziging der begrooting voor 1881. V. Rekening der gezondheidscommissie over 1880. VI. Begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1882. VII. Voorstel van den heer C. E. Massee omtrent de jaarwedde van den commissaris van politie. GOES, 14 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Wij vestigen de aandacht op achterstaande op roeping van de directie onzer ambachtsschool. Daarin warden onders en voogden, die hunne kinderen of pupillen willen doen opleiden in het smidshandwerk, uitgenoodigd zich bij die directie aan te melden. Woensdagavond zal, volgens achterstaande ad vertentie, in den Schouwburg te Goes eene voorstel ling worden gegeven door het tooneelgezelschap onder directie van den heer ff. W. Kieuwenhuis. Daar wij noch het gezelschap zelf noch het optevoeren stuk kennen, moeten wij ons alleen ertoe bepalen om de aandacht van belangstellenden op die voorstelling te vestigen. In Bergen-op-Zoom geeft het gezelschap tegenwoor dig des Zondags volksvoorstellingen, die volgens het Nieuws- en Advertentieblad van die gemeente nog al schijnen te voldoen. Ook het eigendomsrecht op den toren van het voormalige groote kerkgebouw te Veere, dat thans aan den staat behoort, is nu door den gemeenteraad dier plaats aan het rijk overgedragen. De rijksmiddelen brachten in de maand Oct. jl. op f 9,787,662,08%, tegen f 9,989,287,17% in Oct. 1880 en een raming van f 8,336,999,36. De opbrengst over de tien eerste maanden van dit jaar bedraagt f 86,495,523,51%, tegen f83,742,418,52% over het zelfde tijdvak van 1880. De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van hen die bij het toelatings-examen voor de school voor kunstnijverheid niet volkomen mochten voldoen aan de eischen gesteld bij het regle ment, vastgesteld bij beschikking van 8 Juli 1881, no. 645, afd. K. W., een voorbereidingscursus geopend wordt. De Staatscourant van 12 en 14 Nov., no. 268. bevat het programma van den cursus 1881/82. door J. Misschien zijn er onder de lagere klasse des volks die zich wijs maken, dat er in hun kleine stulp geen bloemen tieren kunnen, maar, eilieve, dat zij dan eens hooren wat een der grootste dichters onzer eeuw zoo juist zegt, en zij zullen dan niet meer twijfelen: De rijkaart moog' zijn bloemhof roemen, Gekocht voor menig handvol geld, Ook de arme heeft zijn handvol bloemen, Om niet geplukt in 't vrije veld Zij geuren voor de vensterramen Der herdersstulp al even zoet, Als werden zij met vreemde namen In 't Koninklijk paleis begroet! Jasmijn, jonquillen, anemonen, Zij schamen zich der stroohut niet; De lelie weigert niet te wonen Ook onder 't need'rig dak van riet En ziet eens, langs dien muur vol spleten, Hoe daar niet enkel klimop groeit! De statuten der vereeniging de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche vereeniging te Amsterdam zijn bij koninklijk besluit goedgekeurd. Artikel 1 luidt aldusEr bestaat eene Neder- landsche vereeniging tot behartiging van de belan gen onzer stamverwanten in Zuid-Atrika, onder den naam »Nederlandsch-Zuid-Afrikaansehe vereeniging". Die vereeniging stelt zich ten doel om binnen de perken, door de internationale rechtsverhoudingen aan gewezen, door alle wettige middelen al datgene te doen wat strekken kan om lo. de banden met onze stamgenooten in Zuid- Afrika nauwer toe te halen en in overleg met hen aldaar hulpbronnen voor landbouw, nijverheid, handel en andere stoffelijke belangen te openen en te ontwik kelen of de opening en ontwikkeling daarvan te be vorderen 2o. de publieke opinie zoo ten onzent als in het buitenland over de toestanden in Zuid-Afrika voor te lichten. Elk streven, om bij wijze van propaganda op de zedelijke of godsdienstige gesteldheid der bevolking dezerzijds invloed uit te oefenen, blijft daarbij uitge sloten. De heer De Liefde, directeur der gasfabriek te Hoorn gaat met deze in den dienst dier gemeente over. De uitgever IV. Hulcher GJz., te Deventer, zond ons drie nieuwe kinderboeken, allen sprookjes van Wilhelm Busch. Het eerste deeltje lazen wij met groot genoegen, en wij vonden het een uitstekend kinderboek totdat wij in op ëen na den laatsten regel een woord vonden, dat wij voor kinderen alles be halve geschikt achten. Wij bedoelen het woord lam zak. De lieve kleinen zijn toch al reeds veel te spoedig geneigd het minder mooie en het leelijke dan het goede en welluidende over te nemen, dan dat men zulke woorden hen ongestraft onder de oogen kan brengen. Het is jammer voor dat alleraardigste boek, dat de vertaler daarvoor geen ander woord heeft gekozen. De twee andere deelen zijn ook zeer nette kinder boeken. Het verliefde zusterenpaar alleen had men gerust eruit kunnen laten. De naam van Busch als kinderverteller zou erbij hebben gewonnen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het voorloopig verslag der Kamer over hoofd stuk V der Staatsbegrooting [Binnenlandsche Zaken] onderscheidt zich zeer gunstig van de andere verslagen. De enkele, vele, sommige en andere altijd kibbelende en elkaar tegensprekende Kamerleden zijn verdwenen en daarvoor is een betere beschouwing der zaken in de plaats getreden. Men zegt, dat dit verslag door een der leden van de Commissie van Rapporteurs is opgemaakt, die, zonder het stelsel van zelfstandige rapporteurs toe te passen, niettemin met de traditie der uitvoerige notulen van de afdeelingsgesprekken gebroken heeft, en er aldus in geslaagd is een goed verslag samen te stellen. Het blijkt, zegt het Vaderl. dat, wanneer de Kamer maar wil, de verslagen beter kunnen zijn. Maar waarom wil zij dan niet haar voorbereidende werkzaam heden verbeteren? De rapporteurs van hoofdstijk V zijn de heeren De Fos Van Steenwijk, Van der Hoop Van Slochteren, Dijckmeester, Sickesz en Van der Linden. Dat mag een rozensluier heeten, Die daar tot aan den gevel bloeit! De morgenzon zal 't niet versmaden Te spelen op dien vloer van hout; Ziet, zelfs de grijze spinragdraden Der zoldering herschept ze in goud Ja, 't is een waar genot, dat kweeken van bloemen, die «Starren der Aard' 1" Als de tijd daar is en de warmere dagen gaan aan breken, dan weten we dat ook in den bloempot, bin nen in onze kamer, leven en vruchtbaarheid gaat ont wikkelen in die handvol aarde, waarin het stekje eener bloem is verborgen. We weten, dat bij goede verple ging eene prachtige bloem zal ontluiken, maar ook, dat bij eenige veronachtzaming de vrucht zal misluk ken. Verder dag aan dag te staren op dat plantje, er leven in te zien komen, de kleine bolletjes, waaruit weldra de bladeren zullen uitspruiten, te aanschouwen, het plantje al grooter en grooter te zien worden, zich meer en meer met bladeren en knopjes tooiende, dan het opengaan dier knoppen, en eindelijk de zoo lang ver beidde bloemO, dat is zulk een aangename tijd van spanning en verwachting, die bij eenigen goeden lust zoo rijk beloond wordt. Ik herinner me hier eene lieve vertelling van An dersen, die ik even wil neerschrijven om te doen zien, hoe het kweeken eener bloem dubbele vruchten kan Blijkens genoemd afdeelingsverslag der Kamer vond men in een der sectien de som voor provinciale ge bouwen in Zeeland hoog en vroeg men toelichting Naar aanleiding van het onlangs in Zeeland gebeurde verzocht men, in een sectie, de regeering om, ter besparing van kosten, niet dan in dringende noodzake lijkheid buitengewone bijeenroeping van de staten-ver- gaderingen te autoriseeren. Sommige leden achtten de vernietiging van het besluit van den raad van Veere, in zake den beker, een stouten greep in de huishouding der gemeente en konden het niet in liet algemeen belang achten dat een gemeente, die blijkbaar in benarde linanciëele omstandigheden verkeert, genoodzaakt wordt onnutte kostbaarheden te bewaren. Velen waren echter van oordeel, dat het staatsgezag daartoe wel moet optreden, daar anders allicht aan de gemeenten geen geschenken meer zouden worden gedaan. In dat verslag komt over het liandwerkonderwijs op de school de volgende klacht voor: Men beweerde, dat er onder anderen te Groningen en te Goes ouders waren, die van het handwerkonder- wijs op de openbare school geen gebruik wenschen te maken en hunne meisjes daarvoor naar andere inrichtingen zonden. Deze kinderen zouden, naar men vernomen had, ook op de andere lesuren van de schoo I zijn verwijderd, op grond, dat zij de handwerkles verzuimden. Zoodanige wetstoepassing werd tiranniek genoemd. Men vroeg, of de Regeering met deze bij zonderheden van het handwerkonderwijs bekend is, en zoo het liiervermelde, gelijk men zeker meende, waar was, of zij aan die handelwijze haar zegel kon hechten. Deze vraag heeft de Minister zooals men weet reeds bevestigend beantwoord. De begrooting van Suriname over 1882 is voor gedragen op: uitgaven f 1,330,299,75 en middelen f 1,164,943,33. De bijdrage is begroot op f 165,356,42, dat is f 30,290 minder dan bij de de begrooting van 1881. Het verschil tusschen het ontwerp en d« voor loopig vastgestelde begrooting is een gevolg van het niet of slechts gedeeltelijk overnemen van verschillende posten, in de Koloniale Staten bij amendement op die begrooting gebracht. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat tot dusver ten aanzien van de organisatie eener rechtstreeksche stoomvaartverbinding nog geen aannemenlijke voorstellen aan de Regeering werden gedaan. De Regeering zalmits zonder beduidende offers, gaarne medewerken om die directe verbinding tot stand te brengen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kloetinge. Zondag deelde ds. Warnsinch alhier in de namiddaggodsdienstoefening aan de gemeente mede, dat hij aanstaanden Zondag den 20 dezer des namiddags zijnen veertigjarigen evangeliedienst wënschte te gedenken. Vrijdag den 25 November a. s.- zal hier door de stemgerechtigde leden der Hervormde gemeente eene verkiezing plaatshebben voor 14 leden van een kies college. Tot nogtoe is hier steeds de verkiezing van kerkeraadsleden en predikanten door den kerkeraad geschied. Wat de invoering dezer nieuwigheid in deze gemeente zal uitwerken zal de tijd leeren; of 't veel goeds zal zijn? Laten wij 't hopen. Nisse. Nadat de toezegging van beroep maar Alm- kerk c. a. in eene wettige beroeping veranderd is', dragen. »Zoo dikwijls een lief kind sterft", aldus verhaalt hij, daalt er een Engel Gods op aarde neer, neemt het doode kind op zijne armen, spreidt zijn groote, witte vleugelen uit, vliegt over alle plaatsen, die het kind heeft liefgehad, heen en plukt een handvol bloe men, waarmee hij naar God opstijgt, opdat zij daar nog schooner dan op aarde bloeien mogen." »Terwijl ze alzoo verschillende bloemen plukken, wijst de Engel, het gestorven kind dragende, te midden eener verwarring van scherven van borden, stukken gips, lompen en alles wat als nutteloos weggeworpen was, naar eenige scherven van een bloempot en naar een klomp aarde, die er uitgevallen was en door de wortels van eene groote, verdorde veldbloem, die niets waard was en die men daarom op straat geworpen had. bij elkaar gehouden werd." »Die zullen wij nog meenemen!" zei de Engel. »Ik zal je, terwijl wij verder vliegen, vertellen waarom!" Zij vlogen voort, en de Engel vertelde nu »Daar in die nauwe straat, in dien lagen kelder woonde eens een arme knaap; van zijne kindsheid af was hij altijd bedlegerig geweest; als hij het gezondst was, kon hij het kleine vertrek een paar malen op krukken rondloopendat was alles. Op enkele dagen in den zomer drongen de zonnestralen gedurende een half uur tot in den kelder door; en als dan de arme knaap daar zat en zich in de zon koesterde en het roode bloed door zijne dunne Vingers zag, wanneer hij heeft onze predikant, ds. H. Van Selmsin de namid daggodsdienstoefening van Zondag aan de gemeente kennis gegeven, dat hij niet dan na veel strijd besloten heeft voor dit beroep te bedanken. Door de Algem. Synode der Nederl. Herv. kerk is in hare jongst gehouden vergadering beslotenuit het fonds ter vóorziening in de geestelijke behoeften f75 toe te staan aan de gemeente van Ter Neuzen, voor Sluiskil, en uit het fonds voor godsdienst-onder wijs f25 aan de gem. van Borssele en 15 aan die van Kattend ij ke te verstrekken. Het verzoek van Kerk voogden te Borssele, om eene subsidie van f 4537 uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen, voor den opbouw van eene nieuwe pastorie, waartoe de gemeente zelve f372 zou bijdragen, is in advies ge houden, vermits deze aanvraag lang na den voorge schreven termijn is ingekomen, en het onbillijk zou zijn voor haar andere gemeenten achter te stellen, die zich tijdig hebben aangemeld; hoezeer dan ook van de hulpbehoevendheid overtuigd, en tevens dat er geen vooruitzicht bestaat de thans aldaar sinds 26 Oct. 1879 bestaande vacature vervuld te' zien, zoo lang niet de bouwvallige, schier onbewoonbare pastorie door een nieuwe vervangen zij. 1 Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag 12 Nov. zijn door de rechtbank de na volgende vonnissen gewezen: a. In zaken, behandeld op 5 Nov. jl., tegen lo. D. P., arbeider, te Biezelinge, wegens diefstal van een horologe veroordeeld tot 15 dagen Celi. gev. straf e. e. 2o. H. S., 12 j., te Ilansweert, wegens' diefstal van geldswaarde veroordeeld tot 15 dagen gev. straf c. e. 3o. A. Z., 26 j., schöenmakersknecht te Nieuvve- dorpwegens moedwillige mishandeling en rebellie veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en 2 boeten elk van f 8 c. e. 4o. M. R., 13 j., en J. V., 15 j., beiden te's^Heer Arendskerke, wegens diefstal van appelen veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e.' 5o. J. Van B., 14 j., te 's-Heer Arendskerke, we gens eenzelfden diefstal veroordeeld tot 3 dagen cell, gev. straf c. e. 6o. P. Van W. 17 j. te 's-Heer Arendskerke, wegens idem veroordeeld, tot6 dagen- cell. gev. straf c. e. 7o. J. D., 41 j., werkvrouw te öostburg, wegens diefstal en bedelarij veroordeeld tot 3 'maanden cell, gev. straf met bevel om na het uiteinde dier straf naar een bedelaarsgesticht te' worden opgezonden. b. In zaken, behandeld -8 November jl., tegen: lo. J. B., 15 j., A. B. 13 j., P. Van G., 13 j., allen te Cortgene, wegens diefstal van appelen veroor deeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. J. A. N., 12 j., J. Van de P., .13 j.J. II. Van O., 13 j., en K. S., allen te Vlissingen, beschul digd van diefstal van appelen. Allen vrijgesproken. 3o. J. De V., 17 j., te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf c. e. 4o. J. Van der M. 29 j. schoenmaker te Mid delburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f 8 boete c. e. deze voor zijne oogen hield, dan heette het, dat hij dien dag uit geweest was. Hij kende liet boscb met zijn heerlijk lentegroen sléchts daardoor, dat het zoontje van zijn buurman liem den eersten beukentak bracht dien hield hij boven zijri hoöfd en droomde dat hij onder beuken zat, waar de "zon scheen en de vogels zongen. Op zekeren lentedag-bracht het zoontje van zijn buurman hem ook eenige veldbloemenonder'deze bevond'zich toevallig een met den wortel' eraan, en daarom werd zij in een bloempot geplant en dicht bij het bed voor het raam geplaatst. De bloeni was door een gelukkige hand geplant; zij groeide, kreeg nieuwe scheuten en droeg ieder jaar bloemen. Zij Werd de heerlijkste bloemtuin voor den zieken knaap, zijn kleine schat hiér óp aarde; hij begoot en verpleegde Kaart en zorgde ervoor, dat zij iedoren zonnestraal tot aan den laatsten, die door het raampje scheen, krëeg. En dè bloem zelf groeide in zijn droohi, want voor 'hem bloeide en geurde zijen, ging dé Engel vödrtdeze bloem heeft meer vreugde Verschaft dan dè prachtigste bloem in den tuin eener koningin!" Zie; welk een stil en zoet genot had dat arme knaapje in al zijn droevig lijden, welk een weelde smaakte liij daaraan! En hoeveel te meer dan de gezonde mensch, wien in het leven der bloem zijn eigen leven toelacht, en tot hem spreekt van onschuld e& reinheid. (Slot volgt.]

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1