heeren De Beaufort, Van de Werk, Viruly, Van Kerkwijk en Van der Sleijden2o. tot wijziging der wet betreffende den Rotterdamschen waterweg de heeren Gleichman, Dirks, Mees, Tak en Insinger. In de Donderdag gehouden zitting is tot de toelating van den heer Bulgers Van llozenburg be sloten, nadat hij de gevorderde eederi zal hebben afgelegd. Tegen Maandag éen ure is aan de orde gesteld de beslissing over de gevraagde interpellation door de heeren Bergsma over de sluiting der publieke vermakelijkheden bij gelegenheid van het overlijden van Prins Frederik, en Van Houten over de Asser- eeds-quaestie en vervolgens de begrooting van Neder- landsch Indië voor 1882 en andere wetsontwerpen, waaronder dat van de afwijking der regelen van de gemeentewet nopens het plaatselijk belastingstelsel. Bij de Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen: lo. tot wijziging der begrooting van Nederlandsch Indië voor 1880, Hoofdstuk I [uitgaven in Nederland]. Deze verhoogingen bedragen te zamen f 501000 en kunnen worden gevonden door eene vermindering van toegestane sommen, zoodat het eindcijfer van het le hoofdstuk geene verandering heeft te ondergaan. De overschotten zijn o. a. een gevolg van de mindere uitzending van suppletie-troepen [1495 in plaats van 1800 man], 2o. tot wijziging van Hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1880. Ook deze aanvulling kan geschieden zonder verhooging van het eindcijfer van het Hoofdstuk. Buitenlandsch Overzicht. Officieel is thans Gambetia door den president der Fransche republiek belast met de vorming van een nieuw kabinet, en hij is dadelijk begonnen met stap pen te doen om zich van zijn opdracht te kwijten. Dit geschiedde Donderdagmiddag en avond. 's Morgens had het ministerie-Ferry zijn ontslag aangeboden. Dit zal blijven totdat het nieuwe gereed is. Dit kabinet kan heengaan, wijl de behandeling der Tunisquaestie in de kamer is geëindigd zooals het dit wenschte. Nadat Woensdag minister Ferry verschil lende beschuldigingen nog had weerlegd, waarbij hij o. m. beweerde dat de Tunis-expeditie haar oorsprong vond in onbedriegelijke kenteekenen, waaruit bleek dat men bezig was Frankrijk uit zijn rechtmatig aandeel in den vreemden invloed in Tunis te verdringen, ver wierp hij namens de geheele regeering het denkbeeld eener enquête. Nog voerden verschillende sprekers het woord en vroegen de prioriteit van moties van ver schillende strekking, doch de kamer wilde noch het een noch het ander en verwierp zelfs de eenvoudige orde van den dag. Eindelijk bracht Gambetta de zaak in het reine door eene verklaring voor te stellen, vol gens welke Frankrijk vast besloten is aan het Bardo- tractaat loyaal de hand te houden. Met overgroote meerderheid, 379 tegen 71 stemmen, werd deze motie aangenomen, waarop de zitting werd gesloten. Op een diner, dat de Londonsche Lord Mayor Woens dag den ministers aanbood, sprak natuurlijk de Engel- sche premier om den roem der Iersche landwet te ver kondigen. Hij zag reeds verbeteringen. Hij bracht verder hulde aan de Boers in Transvaal voor de aan neming der conventie. In Duitschland pleit men nog steeds na over den uitslag der verkiezingen. De verkiezingen in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika voor de volksvertegenwoordiging, die eveneens plaats hadden, brachten geene verandering in den stand der partijen. De minister van oorlog der Unie wil de legermacht met 20 percent vermeerderen. Gemengde Berichten. Kloetinge. Dezer dagen werd door den landbouwer M. Van Diere Jz., te Sirelsdorp, onder deze gemeente, een varken geslacht van 594 oude ponden en Woens dagvoormiddag voor denzelfden landbouwer een van 600 oude ponden. Beide varkens werden tegelijk door hem gemest dus zien we hier niet alleen twee varkens Van bui tengewone zwaarte, maar ook een merkwaardig gelijk blijven in groei, daar het laatst geslachte, dat een dag of wat langer leefde, ook 4 pond meer haalde. 's-Gra venpolder. LI. Dinsdag, besten toondag, zijn alhier met het oog op de drankwet acht proces sen-verbaal opgemaakt. Omtrent den verdachte van den moord te Veere meldt de Middelburgsche Courant De verdenking op B. zou op de navolgende gron den berusten Aan den avond van den dag, waarop de moord ge pleegd is, moet B. bij een zijner kennissen te Mid delburg gekomen zijn met wonden aan de handen en bloed aan zijne kleederen. Hij moet die wonden daar door de vrouw des huizes hebben laten verbinden, onder voorgeven dat hij met een Vlissinger had ge vochten. Bij onderzoek, dat, wijl hij den naam van den persoon waarmede hij zou gevochten hebben, had genoemd, later kon worden ingesteld, moet gebleken zijn dat dit verzonnen was. In den namiddag van Maandag moet B., opgevende naar iergen-op-Zoom te gaan, per spoor vertrokken zijn. Te Bergen-op-Zoom schijnt hij echter niet te zijn geweest, maar wel te Antwerpen, waar men zijn spoor moet verloren hebben. Het mes, waarmede de moord gepleegd i«, en dat om zijn zonderlingen vorm goed herkenbaar is, was uit de fabriek van Herder en het heft ervan, ruw be werkt, had den vorm van den greep der bekende bo- wicknifes, dus geen suikerbakkersmes zooals sommige bladen meldden. B., die, zooals reeds gemeld is, een zeer ongunstig verleden moet hebben, schijnt vroeger ook in eigen aardige relatie tot den vermoorde gestaan en zich wel eens bedreigingen tegen hem te laten ontvallen hebben. Tot nogtoe moet het de justitie niet gelukt zijn de verblijfplaat» van den verdachte op te sporen. De burgemeester van Veere schreef aan de Al. B. Ct. dat de moeder en zuster van den verdachte, wel verre van zeer ernstig ongesteld te wezen, zeer wel zijn, en dat de zuster tot dusver niets wist van de geruchten, die omtrent haren broeder liepen, maar dat men haar dit nu heeft medegedeeld, om, met het oog op hare zwakke gezondheid, ernstigegevolgen te voorkomen. Woensdag werd te Scherpenisse een 4jarig kind door eene kar overreden, met het ongelukkig gevolg, dat het ernstig gekwetst werd en thans in levensge vaar verkeert. Nabij Bergen-op-Zoom is Dinsdag een boerin door eeen onbekend manspersoon aangerand en van een mand eieren, waarmede zij ter markt ging, beroofd. Donderdag zijn van Amsterdam aan boord van het stoomschip Castor ongeveer 300 landverhuizers naar Amerika vertrokken. De koetsier, die verleden Zondag met zijn vigi lante in een gracht te Amsterdam geraakte, waardoor het verlies van twee menschenlevens te betreuren is, heeft zich dit ongeval zoodanig aangetrokken, dat hij aan volslagen verstandsverbijstering lijdt. Een schoonmaakster aldaar is bij het glazen- wasschen uit de tweede verdieping van een huis ge vallen en stervende naar haar woning vervoerd. In die stad zijn tal van herbergiers voornemens geen sterkedrank meer te verkoopen, maar zich te bepalen tot bier, wijn en likeuren. Ten bewijze voor de belangrijkheid van den uitvoer van schapen naar Engeland diene, dat in Oc tober met de wekelijks van Amsterdam afvarende stoom schepen meer dan 23,800 stuks daarheen zijn ver- z onden. Ten onrechte is in ons vorig no. medegedeeld, dat het Panorama, hetwelk in het paleis voor Volks vlijt te Amsterdam tijdelijk zal worden tentoongesteld, des avonds bij electrische verlichting zal te zien zijn. De korte duur der tentoonstelling van dit doek, dat voor Kopenhagen bestemd is, laat dit niet toe. Door de politie te Haarlem is naar het huis van arrest overgebracht een soldaat van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk, die sedert de vorige maand was gedeserteerd. Ruim 300 gulden heeft hij in dien tijd zoekgemaakt. Op het graf van den ongelukkigen Marius Boogaardt, op de begraafplaats »Eik-en-Duin" bij Den Haag, is thans een gedenkteeken geplaatst, uit wit marmer, door een te Rome gevestigd kunstenaar gebeiteld. Het stelt een vrouw voor die treurende een afgebroken kolom omhelsd houdt. De Haagsche politie heeft aangehouden zekeren P., door den houder en den bediende van het verkoop huis herkend als de verkooper van zilveren voorwerpen, door inbraak verkregen, terwijl een in zijn woning gevonden demi-saison door den eigenaar als bij hem ontvreemd is herkend. De verdachte ontkende alle schuld of medeplichtigheid. Hij is echter naar het huis van arrest overgebracht. De politie te Leiden heeft op heeterdaad betrapt twee knapen, die bezig waren de geldladen te ontlas ten in een winkel in de Diefsteeg. Men zou zeggen, hoe hebben deze veelbelovende jongelieden zoo het juiste terrein weten te kiezen! Woensdag is te Rotterdam een werkman op een schip, door een tuk van een gaffel, welke brak, op het hoofd getroffen, tengevolge waarvan hij ernstig werd verwond en kort daarop overleed. Te Zwolle worden bijna dagelijks een groot aan tal vette varkens gèslacht, die in hun geheel per spoor worden verzonden, met bestemming naar Londen. Toen de heer O. te Groningendezer dagen met zijn huishoudster een avondbezoek bij de familie van laatstgenoemde had afgelegdwipten zijhuis waarts gaande, nog even bij een goeden kennis, den tapper d. V. aan. Diens vrouw tracteerde op een glaasjetoen de goede kennis een uur latei- thuis kwam werd nog eens ingeschonken en zoo ging de tijd tot middernacht gezellig om. Minder prettig werd echter de heer O. verrast, toen hij, thuis komende, een belangrijk ledig vond in zijn draagbare have een dief was ingebroken en had heel wat kostbaar heden en geld gestolen. In zijn «horror vacui" liep de heer O. naar de politiedeze ging snuffelen en opsporen, en te 4 uren lichtte zij den rustig te midden van zijn buit slapenden dief van zijn bed, nl. den «goeden kennis" d. V. De strijd tusschen orthodoxen en minder streng- geloovigen, tusschen census en algemeen stemrecht voor den kerkeraad te Surhuizum is dezer dagen voort gezet door het inwerpen van de glasruiten bij den predikant. Dezer dagen had een landbouwer onder Heen- vliet last van zijn jong paard, dat weigerde een wagen te trekken. Nu is het een feit dat een paard, onwillig om voort te gaan, zich vaak gemakkelijk een eind weegs bij de tong laat leiden; maar de bedoelde landbouwer paste dit middel op een onbeschrijfelijk barbaarsche manier toe: nadat men de tong van het paard door middel van een touw gebonden had aan den staart van een ander paard, dat voor het jonge beest geplaatst was, zette men het voorste paard tot trekken aan, en daar het jonge dier bleef weigeren, werd hem de tong uit den bek gerukt; het dier over leed den volgenden dag. Het is te hopen, dat er termen gevonden zullen worden om zulke wreedheid te straffen. üagbl In den avond van den 4den dezer heeft men getracht op de lijn LuikMaastricht, nabij Argenteau, den trein te doen ontsporen. Tot dat misdadig doel had men een ijzeren staaf over de rails gelegd. Ge lukkig bemerkte de machinist den toeleg en had hij nog tijd den trein te doen stilhouden. In de troonrede ter opening der Luxemburgsche Kamerzittingen wordt omtrent het gebeurde met de Bank geconstateerd, dat het Groothertogdom niet in ruime mate door de crisis wordt getroffen, en dat er op de toewijding der vertegenwoordigers wordt gerekend voor het onderzoek van alle daarop betrekking hebbende quaestien. Te Parijs hadden dezer dagen een man en vrouw 's avonds de gaskraan opengelaten. Den volgenden morgen werden zij dood op hun bed gevonden, vergif tigd door het gas dat zich in het vertrek had verspreid. Te Saint-Quentin viel Maandag de-stoker van een trein en was onmiddellijk dood. De machinist was door dit ongeval zóo ontroerd, dat hij aan den wissel van Somain het signaal niet bemerkte en d wars op een anderen trein liep, die van Valenciennes kwam aanstoomen. De schok was vreeselijk. Elf waggons van den laatsten trein werden in alle richtingen door el kander geslingerd. Intusschen kwam alleen de conduc teur van den aangelooperi trein bij dit spoorwegon geluk om. Van Juli tot October bereikten 74 toeristen den top van den Mont Blanc. Daarvan waren 19 Franschen, 17 Engelschen en 6 Amerikanen. Tot de toeristen be hoorden 3 dames. Een gaswerker te Berlijn is onlangs tot 14 da gen gevangenisstraf veroordeeld, wegens onvoorzich tigheid bij het zoeken naar een lek in de gasleiding van een huis. Ilij had, om het lek te vinden, met een brandenden lucifer langs de pijp gelicht, en daar door een gasontploffing veroorzaakt- Deskundigen verklaarden, dat die wijze van zoeken hoogst gevaarlijk is, en dat de beschuldigde, om alle gevaar te vermijden, de vensters had moeten open zetten en de hoofdkraan sluiten, om daarna, met een vochtige hand, naar het lek te zoeken. De eerste, «hoogstgevaarlijke" manier van zoeken is, naar wij meenen, de algemeen gebruikelijke. Men zij gewaarschuwd(N. v. d. D.) In de kolenmijnen van Delraez (Spanje) heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 15 mijnwerkers gedood en 5 anderen zwaar gekwetst werden. Zondag is in de haven van New-York te Ho boken het Eagle-dok afgebrand met twee volle ladingen goederen. De eene lading was juist ontscheept uit de Rialto van Huil, de andere zou ingescheept worden voor Londen. Het verlies wordt geschat op 300,000 doll. Het waren grootendeels stalen rails en balen ka toen, behoorende aan kooplieden uit New-York. Hoe een slager over het Amerikaansche vleesch oordeelt. Een slachter te Chicago schrijft, na le zing van een rede. door een Berlijnsch professor ge houden, die het vleesch in bussen zeer afkeurde, aan de Toss. Zeit. dat hij dit oordeel moet bevestigen. «In de opschriften der bussen staat wel, dat slechts de beste stukken van de beste ossen gebruikt worden, maar in werkelijkheid wordt alleen het geringe Texas- en Colorado-vee genomen en ook daarvan slechts hals en buikstukken. De bouten gaan naar Engeland. De borst dient tot scheepsvoorraad en de rugstukken slijt men in de groote steden van Amerika. Het vleesch voor de bussen wordt van de beenderen en 't oude vet ontdaan, dan in 't ijshuis afgekoeld, in kleine stukken gesneden en gezouten. Daarna stoomt men 't half gaar, snijdt het fijn, en doet het in de bussen. Elke gevulde bus wordt gewogen, toegesoldeerd en dan twee uur gekookt, waarna men uit een kleine opening het sop laat vloeien. Dat de reeds zoo geringe voe dingswaarde van 't vleesch zoodoende bijna niets wordt is duidelijk. De twee hoofdstoffen ter voeding, albumin en vet, ontbreken." De te Dondra [eiland Ceylon] aangekomen sloep van het stoomschip Koning der Nederlanden is hoogst waarschijnlijk zelf geland en niet aangebracht. In dat geval heeft de sloep met de 27 geredden 32 dagen noodig gehad om van de plaats des onheils Ceylon te bereiken en heeft een afstand van ruim 300 mijl afgelegd. Moeten wij bij ons medelijden eerbied hebben voor den moed en de volharding der bemanning van die sloep, wij mogen bovendien onze bewondering niet onthouden aan de zeemanskunst, noodig om een der- gelijken afstand onder zulke omstandigheden met succes af te leggen, zegt het IJandbl. Volgens de tot 29 October jl. loopende berichten uit Mekka bedroeg het aantal ziektegevallen aan cholera dagelijks 15. Daar intusschen het aantal bedevaartgan gers tot 100.000 is geklommen, wordt deze verhoudingin de toeneming van de épidemie niet onrustbarend geacht. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Heden had in het Provinciaal ge bouw alhier de aanbesteding plaats van a. Het driejarig onderhoud van de aanleg- en los plaats voor visschers in den Brakman bij de Isabella-sluis. {Raming f 630 's jaars.) Aangenomen door den heer P. Leijs, te Hoek, voor f 348,90 per jaar. b. Het driejarig onderhoud gedurende 1882, 1883 en 1884 van het kanaal van Sluis naar Brugge {Ned. gedeelte.) Raming f2000, voor 3 jaren. Aangenomen door den heer P. Monjé te Breskens, voor f 1933. Laatste en telegraphische berichten. WEENEN, 11 Nov. Andrassy en Èallay zijn bij den keizer totaal in ongenade gevallen wegens de minachtende taal, omtrent Italië in de delegaties ge voerd. De keizer zou in een persoonlijk schrijven zich bij den koning.van Italië verontschuldigen. LONDEN, 11 Nov. De Britsclie troepen ontruimen Transvaal thans met groote voortvarendheid. 307e Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 10 November. 11e lijst. No. 1770 f 1000. No. 5119 f 400. Nos. 6171, 6567, 8219, 8986, 18390, 18436 en 20780 •Ik f 200. Nos. 1008, 1202, 4356, 5981, 6376, 8631, 10629, 11551, 13382, 13571, 14281, 14880, 16417, 17022 en 20215 elk 100. Trekking van Vrijdag 11 November. 12e lijst. No. 11347 f50000. Nos. 17452 en 18871 elk f1500. Nos. 6089, 14048 en 20642 elk f 1000. Nos. 2591, 5154, 11314 en 16321 elk f400. Nos. 929, 8288, 14453, 14575, 16323 en 17307 elk f200. Nos. 2272, 3334, 8336 en 17217 elk f 100. Burgerlijke Stand Goes van 9 tot 11 Nov. -1881. Ondertrouwd: den 10, Abraham Cornells Schuiling, 34 j., wedn. van Pieternella Adriana Van der Linde, met Johanna Maria Pieper, 32 j., jd.; Jan Pemau Kakebeeke, 25 j., jm., met Constance Diederica Danckaerts, 23 j., jd. Getrouwd: den 10, Johannes Maartense, 26 j., wedn. van Neeltje Grootemaat, met Jozina Van de Plasse, 28 j., jd. Geboren den 10, Pieternella Jacoba, d. v. Izaak Roose en Pieternella Van Ast. Plaatsgebrek noopte ons o. a. het vervolg van Bloemen kweeken" weg te laten. Marktberichten. MIDDELBURG, 10 November 1881. De aanvoer van lieden was alleen uit Walcheren en grooter dan vorige week. De handel iu de meeste artikeieu was nog al levendig. Jarige Walchersche Tarwe niet aangeboden. Goede Nieuwe dito minder gezocht en Hauw prijshoudend. Geringe en ge- sehotene minder gezocht. Rogge en Wintergerst onveranderd. Dito Zomergerst met veel vraag f 0,10 hooger. Voor de hardste Walchersche Witte boouen, met weinig vlakken, was veel kooplust, waardoor die tot vorige prijzen werden genomen. Veel gevlakte en zachte niet begeerd. Walchersche Bruine booneu minder begeerd en f 0,50 lager gekoeht. Geringe soort niet gewild. Dito Paarden- en Platte boonen eender in prijs. Voor de beste Walchersche Groene Kook-erwten was veel vraag ter verzending, waardoor die prijshoudend zijn genomen. Af wijkende minder begeerd. Niet-kokende dito volgens noteering. Winter-koolzaad tot de noteering aangeboden. Zomerzaad niet ter veil. Goede Nieuwe Walchersche Tarwe f 10,a f 11,25. Geriuge soort f 8,50 a f 9,Rogge f 8,75. Wintergerst f 6,90 a f 7, Walchersche Zomergerst f 6,50 a f 6,60. De beste Walchersche Witte boonen f14,gevlekte en zachte f12,a f13, Goede harde Walchersche Bruine boonen f 11.25 a f 11,50. Zachte dito f 10,75 a fll,Walchersche Paardenboonen f 7,50 a f 8,naar qualiteit. Dito Platte boonen f 6,50 a f 7, Dito Groene Kook-erwten f 11,50 a f 11,75. Niet-kokende en afwijkende f 10,25 a f 10,50 Winter-koolzaad f 12,25. Boter f 1,28 a f 1,32. Eieren per 100 stuks f 5,60 St.-MAARTENSDIJK, 10 November 1881. Op de Woensdag alhier gehouden najaarsveemarkt waren aangevoerd 45 stuks hoornvee, 2 schapen en ruiin 200 biggen. Behalve dien in biggetjes was de baudel zeer slap, zeker wel een gevolg van den voor den landbouw ouguustigen tijd. Het aanbod overtrof dan ook verre de vraag, zoodat de prijzen laag waren. De schapen werden niet verkocht. Reclamen-gedeelte. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeer deren is de longtering zeker de meest algemeene de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te ver lengen. 't Is een ieder bekend dat men den borst- lijders aanraadt, een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen, waarvan de uitwa seming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken, dat wij onze woor den richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerddat de teerdie een harsachtig pro duct is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten dat men in het begin der ziekte dit ge neesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in een bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk, dat menom liet meeste voordeel van dit genees middel te hebbenzich er van bedienezoodra men aanvangt te boesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttigomdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hun krankheid en slechts meenendat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in een karaf en vulde die met water, die men tweemaal per dag schudde, ge durende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij alle apothekers, onder den naam van «Goudron de Guyot" een zeer geconcentreerde teerlikeurdie u in staat stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van vrij aangenamen smaak. Men doet éen of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddeelen dei- teer bezwangerd en van zoo geriugen prijsdat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Bovendien is bij iederen flacon een uitvoerige gebruiksaanwijzing gevoegd. Met de «Goudron de Guyot" zijn proeven genomen in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijsalsook te Brussel, Weenen en Lissabon. De heer Guyot heeft tevens kleine capsules ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van zoete gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie tercapsules van Guyot, genomen een oogenblik voordat men gaat eten, vervangen gemakkelijk bet gebruik van teerwater. Iedere flacon bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen, hoe goedkoop het gebruik is der cap sules van «Goudron de Guyot"vijf tot zeven en een halve cent daag». Wanneer een verkoudheid verouderd is of wanneer men bet effect wil bespoedigen, kan men de teercap- sules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en 't naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van bet gebruik van af kooksels, pktes en siropen, en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende werking.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2