zat. Intusschen werd het schip leeggepompt, waren de benoodigde ankei's en trossen uitgebracht en was aan boord alles in gereedheid gebracht ter afwinding. De \loed was inmiddels ingevallen. Van den wal werd het schouwspel door eene talrijke menigte, waaronder zich de ex-gezagvoerder bevond, met onverdeelde be langstelling gadegeslagen en het al of niet welslagen der pogingen tot het afbrengen druk besproken. Het algemeen gevoelen, ook van deskundigen, was dat de Henriette niet af te brengen was en zoude gesloopt moeten worden, zooals zij daar zat. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de scheepstimmer mansbaas alhier een zwaar hoofd in de onderneming had en niet minder dan 1300 gulden had geëischt om de zaak te beproeven, dan wordt het door de boven vermelde ondernemers verkregen resultaat zooveel te schitterender. Korten tijd nadat er water bij het schip was en men met vereende krachten gewonden had, kwam er beweging inweldra verbrak de Hen riette hare kluisters, gleed kalm en statig zeewaarts en liet onder luide hoera's der menigte haar anker vallen. Het gansche werk was met 6 man volbracht. Rechtzaken. Awondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 11. de navolgende vonnissen gewezen in zaken, op 1 dezer behandeld, tegen 4o. P. J De Z., 33 j., slagersknecht te Middel burg, wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2o. L. De V., 65 j., te Middelburgwegens een- voudigen diefstal veroordeeld tot f 42 boete, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 3o. P. De Z., 74 j., te Ter Neuzen, wegens mis handeling veroordeeld tot f42 boete, subs. 4 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. H. M., 22 j., landmanszoon te St.-Anna Ter Muidenwegens mishandeling veroordeeld tot f 50 boete, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 5o. A. C. W., 43 j., A. K., 44 j., beiden te Bier vliet wegens diefstal van appelen veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 6o. G. De M., 44 j., C. F. De M., 42 j., J. B., 43 j., allen te Biervliet, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 6 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. J. O.28 j.arbeider te Hoofdplaat, wegens diefstallen veroordeeld tot 4 maand cell. gev. straf c. e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Krtiiningen. Door den gemeenteraad is benoemd tot onderwijzeres aan de school te Hansweert, op eene jaarwedde -van f 600, mejuffrouw A. De Voste Kloetinge. Borssele. Door de bemoeiingen van den lieer G Kok alhier zal in deze gemeente eene Zondagsschool worden opgericht tot oefening der jeugd in den gods dienst. Voorloopig zal de pastorie, door de welwillende medewerking van het kerkbestuur, tot het voorgestelde doel in gebruik worden genomen. Te Zaamslag had den 5 dezer het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofd der openbare school te Othene. Daaraan namen drie sol licitanten deel, nl. de heeren Meerman te Hoek, Roosma te Kloetinge en De Kok te Wemeldinge. Buitenlandsch Overzicht. De interpellatie over Tunis in de Fransche kamer van afgevaardigden duurt weêr voort. Er kwam reeds Maandag eenige meerdere levendigheid in het spel, toen de afgevaardigden Naquet en Lefaure de regeering verweten, dat zij indertijd in de kamer eene verkeerde verklaring aflegde omtrent duur en afloop der expe ditie en dat zij de kamers niet had bijeengeroepen. Dinsdag nam dr. Clemenceaude bekende radicale tegenstander van Gambetla, het woord. Op levendigen toon gispte hij de houding der regeering wegens het ondernemen van den Tunesischen oorlog in het belang van particuliere maatschappijen en niet tot ontwik keling van den Franschen handel. Hij verweet haai de grondwet geschonden en de Kamer bedrogen te hebben, en eischte een onderzoek. Vooraf had een afgevaardigde stukken voorgelezen, afkomstig van de kommandanten der troepen en strek kende om de militaire administratie in Tunis te recht vaardigen. Volgens dien afgevaardigde - en Gam- betta juichte dit toe was het noodig in Tunis eene koloniale legermacht te vormen. Den vorigen dag had de minister van oorlog de militaire administratie ook reeds verdedigd. Gambetta heeft, zoo zegt hij, nog geen enkelen stap gezet tot vorming van een nieuw kabinet, wijl hij officieel nog geen opdracht ontving. Vorst Von Bismarck moet bijzonder uit zijn humeur wezen over den uitslag der verkiezingen. En geen wonder De Berliner Post nu komt met een sen satieartikel. Daarin wordt gemeld, dat Von Bismarck voornemens zou zijn in den loop dezer week te Berlijn terug te keeren, en den keizer, met het oog op dien uit slag. omtrent de toekomstige samenstelling der regee ring een voorstel te doen. De Rijkskanselier zou zich uitgelaten hebben, dat hij het moede is het mikpunt te zijn voor al de boosheid, de laagheden, de lasteringen en de kwaadaardige verzinsels, welke er onder eene bevolking van 45 millioen zielen worden uitgebroed. Het artikel komt tot de slotsom, dat de opvolger van Bismarck, aangezien er met de Fortschritts-partij niet monarchaal te regeeren valt, met hulp der Katholie ken eene tot regeeren toereikend krachtige meerder heid vormen moet, wijl immers de nationaal-Iiberale partij, op welke Bismarck bij zijnen veeljarigen strijd tegen het centrum vertrouwde, hem in den steek ge laten heelt, en de leiding op meer radüale partijen overgegaan is. Men kan hieruit weer het gewone dreigement zien van heengaaneene vertooning, die jaarlijks weerkeert, doch meer en meer van haar kracht gaat verliezen. De. tot uutoe bekende uitslag der gehouden lier stemmingen is ook weer niet bemoedigend voor den vorst. In de Spaansche kamer van afgevaardigden zijn de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede aan de orde van den dag. De minister van financiën heeft verklaard, dat de schatkist de 170 millioen pesetas van het nieuwe rentebedrag zal betalen, te beginnen met 1882. De hooge regeering der Amerikaansche Unie schijnt het niet eens te wezen over de houding, dien de re geering zal aannemen in het proces tegen Guiteau. President Arthur verlangde dat de hoogste ambtenaar in het rijk, de minister van justitie, deze zaak zou leiden. Deze beweerde, dat de wet hem in dezen geen taak oplegde en de zaak door den gewonen districts ambtenaar van 'net O. M. zou worden behandeld. De president verklaarde toen, dat, als de minister bleef weigeren, hij personen zou aanwijzen om de vervol ging te leiden. Het proces zal 14 November beginnen. Gemengde Berichten. Nu men uit vele gemeenten meldt hoe de drank wet in de eerste dagen is toegepast, willen wij ook meedeelen dat in onze gemeente den 1 Nov. 3, en Dinsdag, besten toondag, 10 processen-verbaal zijn opgemaakt. Het is nogal schappelijk, dunkt ons. Op dat punt zal de wet nog wel hare eigenaardige ber zwaren opleveren. Ook wegens vechten is Dinsdag proces-verbaal opgemaakt. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat op de hofstede van Van der Kreeke, in den Hollestelle- polder, een kalkoen nog om den anderen dag een ei legt. Hoewel de justitie nog verzocht had zoo min mogelijk publiciteit aan de zaak te geven, teneinde haar in have nasporingen niet te beinoeielijken, wijl zij den dader nog niet gevat heeft, vindt men het onderstaande toch in de N. R. Ct. Wij laten dit nu volgen omdat, waar een groot hlad dit reeds ver meldt, voor ons geen reden meer bestaat tot stilzwijgen. Maandagavond werd ons ook reeds de naam van R. genoemd. Wij weten, dat de justitie zelf in Bergen- op-Zoom en Antwerpen den dader heeft nagespoord, doch te vergeefs. Hij is een jong mensch, zoon van de weduwe R. te Veere, en 24 jaar oud. Op den dag van den moord is hij 's avonds uit Veere vertrokken, en beeft later niets meer van zich doen hooien. De antecedenten van dit jonge mensch moeten verre van gunstig zijn. Hij was suikerbakker van beroep. Men weet misschien dat er vermoeden bestond, dat de toegebrachte steken aan het slachtoffer door een vreemd soort mes, in dit geval een suikerbakkersmes, zouden zijn toegebracht. De familie van het jongmensch, die als algemeen ge acht bekend staat, is radeloos en in diepe smart gedompeld. Zijn moeder en zuster zijn ernstig ongesteld. De grootste lading petroleum, die ooit door éen schip naar Europa is aangevoerd, bracht het te Brouwershaven voor een paar dagen aangekomen schip, de Itonald Mackay, aan. Het had aan boord 16,045 ronde barrels. -Een viertal polderwerkers liepen Maandag in wat opgewonden toestand over bet Singel bij de Munt te Amsterdam. Dronken waren ze en moesten der halve opgenomen worden. Dit ging echter niet gemak kelijk. Hun verzet was van dien aard, dat een tiental politieagenten gebruik moesten maken van hunne stukken. Het ging er duchtig op los en spoedig kwam er versterking uit de steegjes, uitloopende op de Reguliersbreestraat, om de poldergasten een handje te helpen. De stokken der agenten vlogen over de straat, evenals stukken planken en groenten van een groentewagen, dien de eigenaar niet wilde afstaan om een der grootste belhamels op te laden en over te brengen naar het politiebureau. Deze man moet door agenten en burgers [men kon er geen oog ophouden] zoodanig toegetakeld zijn, dat hij overgebracht werd naar het Binnengasthuis. Een der polderwerkers is overgebracht naar het politiebureau aan de Halvemaan steeg. Een viertal politieagenten zijn hunne stokken onder 't gevecht kwijt geraakt. [Ilbl.] Het panorama-gebouw in den tuin van het pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam zal weldra geopend worden. Het beleg van Parijs, geschilderd door Gar- nier, zal daar worden vertoond en ook des avonds bij electrisch licht te zien zijn. De Vrijheid meldt, dat regenten van het diaconie oudemannen- en vrouwenhuis te Amsterdam aan de oudstrijders, gerechtigd tot het dragen van het Me talen Kruis, die in het gesticht verpleegd worden, niet hebben toegestaan het doodonschuldige gelegen heidsstuk «Gewichtige dagen" op den avond der feestviering te gaan zien. Die ongelukken uit die stad Een man is'uit de bovenste verdieping van een huis doodgevallen. Een ander is er Zondagavond te water geraakt en verdronken. Eindelijk geraakte, ook dien avond, een vigilant met vijf personen te water. Met groote moeite kon men de personen te voorschijn brengen, doch twee, een vrouw en een zevenjarig kind, waren reeds dood. Te Naarden is Maandag een werkman, die boven in een schuur aan 't werk was, doodgevallen. Als een zeer geschikt middel om fijne vruchten, zooals perziken, pruimen, druiven enz. te verzenden en te bewaren, worden verkoolde zemelen aanbevolen. Het is een zeer zacht poeder, dat de vruchten niet be schadigt, en ze door zijne bederfwerende werking voor aansteken behoedt. In de duinen nabij Rockanje is een coypou of moerasbever gevangen en gedood, een dier, dat in de gematigde streken van Z.-Amerika te huis behoort. Van den snuit tot het einde van den staart is het een meter lang. Waarschijnlijk was het gevonden exemplaar afkomstig van een schip, dat nabij onze kust vergaan is. Maandag heeft de Rechtbank te Assen, op de vordering van de vrouw, een huwelijk door echtschei ding ontbonden op grond van kwaadwillige verlating. De man, die anders niets tegen zijn vrouw had, be schuldigde haar van te kunnen tooveren en te belmoren tot een familie, die reeds lang deze 'kunst verstond. Hij schreef daaraan toe, dat zij een koe hadden ver loren en hij eenigen tijd ziek was geweest. Hij wilde daarom niet langer met zijn vrouw samenwonen, bij wie bij een kind had verwekt, verliet de gemeenschap pelijke woning en weigerde te voldoen aan de herhaalde aanzoeken, namens de vrouw aan hem gedaan, om tot haar terug te keeren, tenzij de vrouw hem plechtig wilde beloven, dat hijnooit weêr ziek zou worden(Pr. Ass. Ct.) Weer een zeldzaamheid in de varkenswereld. Te Maastricht is ter bezichtiging gesteld een varken, dat 600 kilo zwaar en 2 meter lang is. Het heeft een omtrek om den buik van 2.20 meter en een breedte op den rug van 0.70 nieter. Zekere J. v. if., een jongen (wees) van 16 jaren, maakte zich voor eenige maanden in de christelijke school te Klundert schuldig aan diefstal van teeken kokers, geld uit eene bus enz. Daarvoor heeft hij te Breda 6 weken gevangenisstraf ondergaan. Bijna on middellijk daarop is hij naar het weeshuis te Neer bosch gezonden vanwaar hij echter spoedig te voet naur Klundert kwam deserteeren. Thans leerjongen bij een smid, heeft hij zich in dezelfde school schul dig gemaakt aan diefstal van wandplaten en prenten. De politie heeft de platen in beslag genomen. De te wachten straf voor den deugniet zal nu vermoe delijk vrij wat zwaarder zijn. Opmerkelijk zijn in dien verwaarloosden, verwilderden jongen de lust en aanleg voor het teekenen. (N. R. Ct.) Voor de Parijsche rechtbank stond iemand uit Nederland, zich noemende Smits, terecht wegens ver scheidene diefstallen. Winkels en uitstallingen koos hij vooral tot zijn arbeidsveld. Voor de rechtbank verklaarde hij nog voer korten tijd burgemeester te zijn geweest in eene Nederlandsche gemeente, waar hij buitendien wegens zijn groot vermogen, een paar ton nen gouds naar hij opgaf, zeer in aanzien was. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Terwijl men in Engeland en elders meer en meer tegen het opiumgebruik optreedt, is te Parijs een kring gevormd van 100 personen, die als »ver- eeniging der ingeslapenen" vergaderingen houden, waar slechts opium gerookt wordt. Eenmaal per week is de zaal ook voor vrouwen geopend. Wat zullen de heidensche Chineezen hiervan wel zeggen? De aartsbisschop van Besancon, mgr. Justin, ont ving van een wijnhandelaar een vat rooden wijn ten geschenke. De wijn was heerlijk en bijzonder goedkoop. De gever schreef erbij, dat de wijn bijzonder geschikt was om bij missen te worden gebruikt, en verzocht den aartsbisschop om hem aan te bevelen bij de gees telijkheid. Mgr. Justin voldeed gaarne aan dat verzoek en de wijnhandelaar kreeg aanzienlijke bestellingen. Het bleek echter, dat de wijn, dien hij toen leverde, van veel minder qualiteit was een priester liet den wijn onderzoeken en men vond, dat daarin geen spoor van druivennat voorkwam. Mgr. Justin zag zich nu verplicht al de missen, waarbij de vervalschte wijn was gebruikt, nietig te verklaren. De wijnhandelaar heeft de plaat gepoetst. Gedurende de laatste dagen hangt over het kanaal en den mond der Theems een dikke nevel. De postgemeenschap is daardoor afgesneden en de stoom- bootdienst Vlissingen-Queenborough ondervindt ook veel vertraging. Twee Vlissingsche posten bleven reeds uit. De Guy Fawkes-dag is rustig afgeloopen in En geland. Te Bournemouth werd Guiteau's beeltenis verbrand, elders werden poppen, Parnell of Forster voorstellende, door de straten gedragen en uitgejouwd. Een der eerste getuigen tegen (den onzen lezers bekenden) Lefroy, die voor de jury van Maidstone wer den gehoord, was de weduwe van Gold. Zij herkende de parapluie, het horloge en een stuk van de ketting en van het lorgnet van den vermoorde. Zij verklaarde, dat Gold een krachtig man was en 's morgens in welstand van huis was gegaan. Lefroy is Dinsdag schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Dezer dagen bezocht een inwoner van Neuwied het graf zijner eerste vrouw zijn tweede vrouw ver gezelde hem en werd deswege door haar 35jarige stiefdochter aangerand. Deze bracht haar nl. door een pistoolschot een hoogst gevaarlijke wonde in den rug toe, waardoor zij neerzeeg. De als een hoogst opge wonden persoon bekende daderes is in hechtenis. Dezer dagen stond voor het gerechtshof te Bucha een weduwe terecht, die alles behalve een beminnens waardige levensgezellin kan genoemd worden. Zij werd beschuldigd herhaalde malen hare echtgenooten te heb ben vergiftigd. Zij had vier mannen gehad, waarvan er slechts een zijn natuurlijken dood was gestorven. Haar eerste man werd door haar na een huwelijk van vijftien en haar tweede na een huwelijk van zestien weken vergiftigd. De rechtbank veroordeelde haar dan ook tot de doodstraf. De gedenkdag van den slag bij Montana is te Milaan en Mentana met optochten gevierd. Alles liep in de beste orde afalleen moest de politie te Milaan aan twee redenaars en in Mentana aan éen het stil zwijgen opleggen. Om het monument op het slag veld waren ongeveer 400 personen verzameld. Professor Brunialli van de archieven te Rome schat, dat er in het geheel 6,568,000 Joden zijn, waarvan 5 millioen in Europa, 500,000 in Afrika, 308,000 in Amerika, 240,000 in Azië en 20,000 in Australië. In Europa vindt men de meeste Joden, in verhouding tot de bevolking natuurlijk, in Rumenië, namelijk 7,44 pet. Dan volgt Rusland met 3,57 pet in Duitschland is 1,22 pet. van de bevolking Joden, in Engeland 0,20 pet., in Portugal slechts 0,04 pet. In de vertrekken der Fransche gasten te York- town werd onlangs 's morgens een dief betrapt. Men leverde hem in handen der politie, hij werd terstond voor de rechtbank gebracht, en 's namiddags zat hij reeds achter slotVeroordeeld tot 3 jaren gevange nisstraf. Dat heet nog spoedig recht doen -Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 6 en 10 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten, ver gezeld van regen en misschien sneeuw in de noor delijke strekeneene tweede storing kan ongeveer drie dagen later verwacht worden met harden wind uit het N. W. 307^ Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van (100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 8 November. 9e lijst No. 2766 f'5000. Nos. 361», 7279, 8142, 11230 en 12838 elk f1000. Nos. 4357,9436, 10658, 10893, 11952 en 12110 elk f400. Nos. 358S, 8135, 9630, 14176, 14555 en 16920 elk f200, Nos. 2060, 4168, 4673, 5445, 6711, 6561, 7733, 7798, 9667, 9698, 11803, 15374, 17795, 18679, 19052 eu 20077 elk f100. Trekking van Woensdag 9 November. 10e lijst Nos. 10672, 14325 en 18778 elk Ï'IOOO. Nos. 5454, 5775, 10466 en 14655 elk f400. Nos. 6411 en 11214 elk f200. Nos. 1734, 7622, 7742, 8326, 11033, 14029, 17355 en 18965 elk 1100. Laatste en telegraphische berichten. BERLIJN, 9 Nov. Duitschland weigerde Engeland's voorstel, dat de Europeesehe mogendheden Blaine's circulaire omtrent het Panama-kanaal collectief zou den beantwoorden, aan te nemen. Ingezonden Stukken. Nu door den Minister van Binnenlandsche Zaken is beslist, dat het bezoeken der gemeente-inrichting voor handwerksonderwijs voor de vrouwelijke leerlin gen der openbare scholen door Burgemeester en Wet houders verplichtend kan worden gesteld, kan het zijn nut hebben een enkel woord over deze inrich ting in het midden te brengen. Tweeërlei grieven worden tegen »de school op de Beestenmarkt" ingebracht. Vooreerst de dwang. Men wil niet gedwongen worden zijne kinderen daarheen te sturen. Maar, eilieve, wie dwingt u daartoe Gij hebt de meest mogelijke vrijheid om uw kind op de christelijke handwerksschool te laten gaan, mits gij het dan ook de bijzondere school laat bezoeken. B. en W. geven u de keuze tusschen beide bijzondere inrichtingen en beide gemeente-instellingen; niet de helft van de gemeente en de andere helft van par ticulieren. Als er dwang uitgeoefend wordt, dan is die ook uitgeoefend door het bestuur der christelijke hand werksschool. Immers eenige oudei's wenschten' voor hunne kinderen gebruik te maken van de bijzondere inrichting op die avonden of uren, waarop zij op de «school op de Beestenmarkt" geen onderwijs ontvin gen, en wel tegen betaling van liet volle schoolgeld, liet bestuur dezer bijzondere inrichting liet dit eerst toe, maar later werd de vergunning ingetrokkende ouders stonden voor de keuze het geheele onderwijs volgen of in het geheel niet. Wie nu billijk oor deelt, zal inzien, dat het genoemde bestuur feitelijk den zelfden maatregel nam als de zoozeer aangeval lene van Burgemeester en Wethouders. Als het be stuur der christelijke naai- en breischool den ouders weer dezelfde vrijheid verleende, was de zaak groo- tendeels gevonden. Maar als dat bestuur B. en W. van 't uitoefenen van dwang durft beschuldigen i dan heeft men de zeer oude, maar altijd toch weer nieuwe geschiedenis van den pot en de ketel. Het is een versleten argument dat van dwang er is geen sprake van dwang, zoolang aan het voor schrift ten grondslag ligt de letter der wet, die dan toch verondersteld wordt door de meerderheid des »Ne- derlandschen volks" te zijn aangenomen, Een tweede bezwaar is het onderwijs zelf. Yroe- ger werd op de gemeente-inrichtingen aan alle be zoeksters vijfmaal per week gedurende twee uren on derwijs gegevenen mocht elk meisje haar eigen werk medebrengen. De een verstelde een borstrok, de ander breide eene kous, de derde zoomde een hemd, enz.de een breide, de ander haakte, een derde maasde enz. Hoofdelijk onderwijs dus, evenals voor een goede dertig jaren op de gewone lagere school. Dit is nu anders geworden. Bezoekt de meest orthodoxe bij zondere school voor gewoon lager onderwijs, en ge vindtklassikaal onderwijs, alle leerlingen der zelfde klasse aan het zelfde onderwijs bezig. De meest heftige tegenstander van de nieuwe methode bij het onder wijs in de handwerken zou medelijdend de schouders ophalen, als hij in de lagere school een leerling zag lezen, terwijl diens buurman schreef en zijn over buurman «sommen maakte". Niet anders is het bij het onderwijs in de hand werken. Ook daar is het klassikaal onderwijs een vereischte. Maar dan is het ook onmogelijk, vol strekt onmogelijk, dat ieder eenig werk mee van huis brengt. Hoe zal de onderwijzeres voldoende toezicht houden over kousen, slaapmutsen, borstrokken, hem den enz.? Hoe zal zij, wel beschouwd, eenig gezag kunnen uitoefenen over, eenige voorschriften geven voor het werk, dat de meisjes van moeder meebrengen Onredelijk mag de eisch genoemd wordeR, dat ieder meisje iets voor het huishouden moet vervaardigen, en onbestaanbaar met de eischen, die aan klassikaal onderwijs kunnen gesteld worden. Wel beschouwd, zou men kunnen zeggen dat de handwerksschool is voor de theorie, het huisgezin voor de praktijk, m. a. w. de meisjes moeten onder toezicht der moeder en ten voordeele van het huisgezin, dus thuis, leeren uitoefe nen, wat zij op school van de juffrouw geleerd heb ben. Eerst dan, als school en huisgezin elkander de hand reiken, zullen van het onderwijs in de hand werken de gewenschte vruchten kunnen geplukt wor den. Maar juist die moeders, die liefst zoolang mo gelijk van hun kinderen afzijn, die de naai- en brei school ook al als bewaarschool wenschen te exploi- tcerendie tegen de moeite opzien om hunne doch-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2