1881. N°. 133. Donderdag 10 November. 68sle jaargang. Bloemen kweeken, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland; A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 9 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. De eerste winterbijeenkomst voor de leden van het Goesche Nutsdepartement met hunne dames zal Maandag a. s., des avonds te half acht uren, in de Schouwburgzaal gehouden worden. Zooals men weet zal er dit jaar een proef worden genomen om, in plaats van de lezingen, die steeds minder bezocht worden, den leden andere aangename en nuttige avonden te verschaffen. Toch zullen, naar wij vernemen, lezingen niet geheel verdwijnen. Het bestuur vleit zich, dat er gedurende dezen winter twee lezingen door op dat gebied gunstig bekende stad- genooten zullen worden gehoudenterwijl er verder twee z. g. soirées zullen plaatshebben. De eerste soirée nu zal Maandagavond worden ge geven door eenige beminnaars van dramatische kunst uit Middelburg. Dezen zullen opvoeren «In de Antichambre van een Minister", dramatisch tafereel naar het Hoogduitsch van R. Hahn, en «Jean Marie", drama in een bedrijf van André Theuriet, terwijl ten slotte het gedicht van Frederikus Het Testament" zal worden voor gedragen. Leden hebben met dames-huisgenooten vrijen toe gang, terwijl andere dames en leerlingen der H. B. school van de 3e, 4e en 5e klasse, en die uit de overige klassen boven de 15 jaar, toegang hebben tegen 49 cents. Uit het verslag van het departement over het af- geloopen jaar, in ons blad opgenomen, heeft men kun nen zien hoe het zich op velerlei gebied verdienstelijk maakt, maar tevens hoe het ledental grooter kon wezen. Sommigen letten niet op dat nuttigzijn, maar vragen wat men voor zijn contributie ad f 5 heeft. Zij let ten maar op hetgeen de winteravonden opleveren. "Welnu, wij willen nu ons gevoelen over zulk eene beschouwing eens laten rusten, maar wijzen hun, die zoo spreken, thans op het vooruitzicht van vier aan gename avonden, die den leden wachten. Zou dit hun nu kunnen bewegen om lid te worden? Wij hopen het. Zeiven kunnen zij daardoor genoegen hebben en wellicht iets leeren, en wij zullen er ons in ver heugen omdat zij dan daardoor tevens de nuttige in stellingen van ons departement geldelijken en zede lijken steun verleenen. De bezoeken, Maandag door den Comm. des Kon. in onze provincie aan verschillende gemeenten in onze omgeving gemaakt, kenmerkten zich door geene enkele bijzonderheid. De gewone publieke gebouwen wer den door Z. Exc. bezichtigdwaar opmerkingen te maken waren deed hij dit op flinke en toch minzame wijze, en overal maakte hij een zeer gunstigen indruk. Vlaggen getuigden van de ingenomenheid met dat bezoek. Te Borssele werd zijne komst met klokgelui den ingezetenen bekend gemaakt. Hij bezichtigde daar o. a. de gestrande Spaansche bark. Tengevolge der organisatie van den provincialen waterstaatsdienst wordt dhr. C. M. Ritmeesterop zichter van 's Rijks waterstaat te Borssele, met 1 Januari a. s. teruggeplaatst te Vlissingen. i) MENGELWERK. door J. 't Is Herfst. Eigenlijk geen aangenaam jaargetijde o De Herfst", zegt de schrijver van het hoofdartikel in Volksblad no. 39, «is de tijd der dorre bladeren, die dikwijls door stormen en regenvlagen naar den grond worden gejaagd, om daar dwarrelend te getuigen van de vergankelijkheid van al het aardsche schoon, totdat ze, vertrapt en vertreden, zich vermengen met het stof, om weldra spoorloos te verdwijnen en ver geten te worden." De Herfst is het zieltogen van den Zomer. Het geen deze zoo met kwistige hand uitstrooide, wordt door den guren adem van den Herfst meedoogenloos weggevaagd. De natuur legt haar feestkleed af, dat heerlijk groene kleed, waarin ze zich zoo weelderig wist te tooien. Het vogelenheir staakt zijn zangen, terwijl velen dier zomergasten naar de warmere streken zijn vertrokken. De velden zijn ledig, de weilanden worden verlaten en de zoo boeiende tafereelen. die natuur ons van alle kanten deed aanschouwen, waardoor ze ons zoo bekoorlijk toelachte't is al voorbij. Doch al legt de natuur hare kostbaarheden af, wij bewaren de herinnering daaraan en trachten ons te vleien met de zoete hoop haar nog menigmaal in haar statiegewaad zich te zien hullen! Onder de schoonste bekoorlijkheden, die de Zomer medebrengt, behooren voorzeker de bloemen eene eerste Bij het gehouden examen bij de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen is nog als leerling-weger geslaagd P. Hoornick van Borssele, wien als standplaats Groningen aangewezen is. Te Middelburg waren voor de verloting van matten, manden en breiwerk, ten voordeele der Ver- eeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden 7000 loten geplaatst, terwijl het getal prijzen 1400 bedroeg. De verloting braeht zuiver f1550 op. Bij kon. besluit is benoemd tot inspecteur bij de registratie en domeinen, Ie klasse, divisie Middel burg, G. J. De Sitterthans 2e klassedivisie Zutfenen tot inspecteur 3e klasse, divisie Zutfen, P. J. ldema Greidanus, thans te Middelburg. De regeering heeft alle spoorwegmaatschappijen aangeschreven vóór het einde van dit jaar een opgave te doen, welk stelsel van doorloopende zelfwerkende remmen zij wenschen in toepassing te brengen. De regeering wenscht, dat het te kiezen remtoestel vol doen zal aan de volgende voorwaarden lo. moet het den trein snel tot stilstand kunnen brengen en daartoe zonder tijdverlies, zoowel door den machinist als door de conducteurs, in werking gebracht kunnen worden, en 2o. behoort het bij treinscheiding of het onklaar wor den van eenige onderdeelen van den rem oogenblikke- lijk zelfwerkend te zijn. De uitvoering der wet op de grondbelasting is, met uitzondering van de metingen, opgedragen aan de controleurs der directe belastingen en van het kadaster, onder toezicht van de provinciale inspecteurs der directe belastingen, uitvoerrechten en accijnzen. De metingen geschieden door de landmeters van het kadaster, onder toezicht van de ingenieurs-verificateur van het kadaster. De Tweede-Kamer-leden de heeren Idzerda en Renting zijn ernstig ziek. De eerste lijdt aan rugge- mergsaandoening, de laatste aan een maagziekte. Men schrijft uit Den Haag in de N. R. Ct. In de laatste dagen zijn er pogingen aangewend tot stichting van een Bond om grondwetsherziening te verkiijgen. Leden van de beide Kamers der Staten- Generaal, behoorende tot verschillende staatkundige richtingen, en van het Comité voor algemeen stemrecht woonden de vergadering tot oprichting van dit Bond bij, maar de gewenschte overeenstemming is nog niet verkregen kunnen worden. Natuurlijk waren de uit- eenloopende wenschen omtrent de kieswethervorming het groote struikelblok. Het hoofdbestuur der "Vereeniging voor lijkver branding heeft zich opnieuw tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek om tot de wettelijke toelating der facultatieve lijkverbranding het hare te willen doen. De vereeniging weerlegt het bezwaar, dat ver branding het constateeren van misdrijven zou beletten. Aan de Regeering is een adres van gelijke strekking ingediend. -De heeren mrs. Keuclienius en Fabius hebben hun bond tegen de vaccine Zaterdag geformeerd. In het Bestuur zitten de heeren predikanten Ph. J. Hoede- maker, II. Pierson en L. Lindeboom, de heeren plaats te bekleeden. Zij zijn als zoovele parels aan de kroon der natuur! Ze boeien ons wel het aller meest Tas is het voorjaar aangebroken, en we staren reeds in het gras of we niet een madeliefje haar kopje zien omhoog steken, en we zijn verrukt dien lieven voor- looper van den Zomer te vinden, 't Is dan ook een kleine schat, een dierbaar kleinood! En weldra zien we haar, te midden harer zusters, de aarde als met een diadeem kronen! De liefde voor bloemen schijnt eiken mensch in meer dere of mindere mate ingeschapen. Zelfs een kindeke stamelt al spoedig: «Bloemetjes plukken!" Dit gevoelde ook Tollens, toen hij aan zijn lier deze tonen ontlokte: 'k Heb van de eerste kinderdagen, Pronk der Schepping! u bemind Reeds bekoorlijk zijt ge 't kind, Tulpenbedden, rozenhagen, Meng'ling aller tint en kleur, Wondervormig duizendwerven. Beeld der schoonheid door uw verwen, Waas der onschuld door uw geur! En toch heeft het kind er niets aan, maar het vindt de bloemen mooi! Hoeveel te meer moet dan de vol wassene ze mooi vinden! Er komen in zijn leven zooveel oogenblikken voor, dat hij ze tot een liefeüjken krans kan samensnoeren als herinneringsonderpanden, door de liefde gevlochten Pracht van hair en halssieraden Is geen opschik voor de maagd 't Fraaiste hulsel, dat ze draagt, Is een bloemknop in zijn bladen. Wat strooit ge aan haar voeten uit, Kamerleden A. Van Dedem en Th. a Th. Van der Hoop, en de heeren drs. P. G. Datema en A.J. W. Monnik. De heer C. P. Hofstede De Groot roept in het Wageninqsch Weekblad allen, die daartoe willen medewerken, op, om zich tot hem te wenden, teneinde eene vereeniging te stichten tot bevordering der Zon dagviering. In het volgende voorjaar kan dan eene algemeene vergadering worden gehouden tot vaststel ling der statuten. De Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam in 1883 zal stellig doorgaan. De voorwaarden, door Amsterdam voor de terreinen gesteld, zijn vervuld; Frankrijk en Spanje zijn reeds toegetreden. O.-Indie. Bevorderd bij het wapen der infanterie tot len luit. J. D. Augustijn. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Maandag gehouden zitting zijn de geloofs brieven van den heer Rutgers Van Rozenburg ver zonden naar eene commissie. Mededeeling werd ge daan dat door jhr. De Jonge ontslag was genomen als lid der kamer. Ingekomen is een wetsontwerp tot overneming door den staat der lasten en bezittingen van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. De be slissing is aangehouden over een verzoek van den heer Van Houten tot het houden eener interpellatie, om trent de beslissing der regeering in zake de Asser eedsquaestie. De kamer is daarop gescheiden tot Don derdag, des namiddags te 3% uren. - De herziening van de wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen bleef, tengevolge van de intrekking van het in de zitting 1879'80 inge diende wetsontwerp, tot dusver onafgedaan. Thans heeft de Minister van Waterstaat een nieuw wetsontwerp aangebodenhoudende bepalingen be treffende de maten, gewichten en gasmeters. Daaraan ligt in 't algemeen het gewijzigd ontwerp ten grond slagdat den 11 Nov. in de Tweede Kamer in be handeling kwam. Hoewel tot zijn leedwezen, heeft de Minister nu in art. 3 na de toen gevallen beslissing de Nederlandsche namen der maten en gewichten nevens de systema tische namen behouden. Thans is echter ook de hek- tometer opgenomen. Ook na nadere c Minister gemeend art. 4 (verbod van het bezigen van andere namen of waarden van maat of gewicht in openbare en onderhandsche acten openbare stukken, koopmansboeken, aankondigingen, prijscouranten, éti- quetten enz. en gebod om in prijsopgaven bij maat of gewicht steeds het decimale stelsel te gebruiken) onveranderd te moeten handhaven. Alleen zijn eenige gevallen uitgezonderd, b. v. aanhalingen van in andere bescheiden of mondelinge verklaringen gebezigde be namingen van maten en gewichten. Verder worden de maten, gewichten en gasmeters onderworpen verklaard aan den ijk. De Minister stelt dus voor den ijk der enkelvoudige gelijkarmige ba lansen, in het vorig ontwerp nog behouden, te doen vervallen nu blijkens ingesteld onderzoek de meer derheid der geraadpleegde kamers van koophandel en Als haar echtknoop wordt gesloten? Bloemen zijn het, speelgenooten Bloemen strooit gij voor de bruid. Wordt aan de echtkoets ooit geschonken, 't Voorrecht dat zoo zeldzaam is, Op den gouden bruiloftsdisch Staan de bloemen weer te pronken. Knapt het veez'lig draad jen af, Wordt ons stof ter rust gedragen, TrouWe vrienden, kroost en magen Strööiën bloemen op ons graf. En wat eéti heerlijk genot moet men niet smaken, zijn eigèri gekweekte bloemen te kunnen plukken! Ik ben een' liefhebber van 't kwee ken van moes groenten, en ik meen altijd dat die vruchten, zelf ge zaaid en geheel en al zelf behandeld, veel lekkerder smaken, dan dat ik ze van anderen moet koopen. Ik houd het ervoor dat dit idee voortspruit uit de groote zelfvoldoeningdie ik van mijn arbeid heb, en dat heeft me altijd tevreden en gelukkig gemaakt. Maar, natuurlijk, men moet niet willen dat het alles ontkiemt, opwast en vruchten voortbrengt zonder eenige moeite of zorg! Neen, neen, geen »trage handen of slappe knieën"maar krachtig en ernstig 'er zorg, en die is toch niet al te groot, voor gedragen, en, evenals de mensch op tijd voedsel behoeft, zoo ook de bloemen op haar tijd levenskracht gegeven. Ik weet wel, 't gebeurt zoo vaak, dat er weinig of geen succes volgt op de moeite, ook zelfs op de stiptste zorgdat men, zich verheugende in den goeden groei van bet plantje, reeds een rijken tooi van bloempjes droomde en er toch geen enkele kwam. Dat ontmoedigt wel eens, fabrieken aan het behoud van dien ijk geene waarde hecht. De ijk der gasmeters meent de Minister echter in het publiek belang te moeten behoudenterwijl aan belanghebbenden bevoegdheid wordt gegeven om den her-ijk te vragenwanneer er bij hen omtrent de juistheid der aanwijzing twijfel bestaat. Landbouw en Veeteelt. Sint-Maartensdijk. Zooals gewoonlijk in dezen tijd van het jaar, is er ook nu weer veel handel in landbouwproducten. "Vooral in ajuin wordt veel ge handeld en gespeculeerd. Dat is een loven en bieden, een koopen en verkoopen, eene groote handelsbeurs waardig. Door de stijging der prijzen aan de groote markten is er veel vraag naar ajuin, wat tengevolge gehad heeft, dat ook hier in weinige dagen de prijs meer dan f I per H.L. hooger geworden is, zoodat er heden reeds voor f 3.25 den H.L. (ongeveer 60 K.G.) verhandeld werd. Tuk op hoogere prijzen wordt er echter nog veel ingehouden. Moge eene onverhoopte daling nu deze verwachtingen maar niet teleurstellen. Biervliet. De gezondheidstoestand der paarden zij kunnen noch werken, noch eten heeft nog geen gunstigen keer genomen. Integendeel, er komen steeds meerdere gevallen van zieke paarden, waarvan "sommige zelfs sterven. De quarantainewaarin de Paulina- polder geruimen tijd verkeerde, is Zaterdag jl. echter opgeheven. Scheepvaarlbïrichten. "Waarde. De afloop van den 11. Vrijdag alhier plaats gehad hebbenden verkoop van het gestrande kofschip Henriette met inventaris en lading dakpannen was als volgtHet schip en inventaris, eerst geveild in perceelen, bracht in combinatie op f 882. Kooper was de heer "J. Van Gelder, te Middelburg. De 33200 dak pannen, gekocht door verschillende koopers, brachten op f199,20; alles boven en behalve 10 pCt. veilings- kosten. Later werd het schip ingekocht door de heeren C. E. Massee, te Goes en C. J. Van Sluijs, te Hans- weert, voor f615; de inventaris door den heer P. Van Loon, te Hansweert, voor f395, en de dakpannen door den heer J. Kole, ook te Hanweert, tegen den mid- delprijs ad f 6,75 per 1000. De Henriette werd reeds den daaropvolgenden dag tot veler verbazing met het beste gevolg afgebracht, kwam Zondag per sleepboot Oesterte Hansweert aan en werd onmiddellijk naar Yerseke opgesleept, alwaar het zal worden nagezien en gebreeuwd. De eigenaars zijn voornemens het te Goes in gebruik te stellen als pakschip. Het afbrengen geschiedde onder persoonlijke leiding van den heer Van Sluijs en met medewerking'en onder 't toezicht van den heer P. Van Loon, beiden te Hansweert. Het werd Zaterdagmorgen te 8 uren met kracht aangevangen, onvermoeid doorgezet en des namiddags met den gunstigsten afloop bekroond, daar het schip te omstreeks 3 uren reeds frank en vrij op stroom ten anker lag. Er werd met laag water begonnen met het graven van eene geul, daar de Henriette ruim 4 voet diep in het zand geweld maar 't gaat met de bloemen evenals met den mensch. Immers diens leven gaat ook niet altijd als een zacht kabbelend beekje voort, er gieren ook stormen die het levenshuikje tegenhouden en de beek hevig doen brui- schen! En wij moeten den strijd met het noodlot wel volhouden, waarom zouden we dan bij liet kwee ken van eene bloem versagenNeen, al wordt u de illusie ontnomen, zeg niet: »Ik heb er toch geen pleizier van; wat heb ik alleen aan groene blaadjes? Die zijn er buiten genoeg."' 'tGeeft zoo lieht tevens aanleiding dat ook anderen den moed opgeven of den lust verliezen. Vat liever nieuwen moed en zeg: «Dit maal viel het tegen, nu zal ik toch zóo mijn best doen dat ik een ander jaar wel bloemen heb. Houd de hoop in het hartAis zij spreekt wordt (het stil; Zij verrijkt u door dulden en derven. Welnu, hoop dan op een ander jaar, opdat ge werke lijk verrijkt moogt worden. Eens lveb ik aan twee zusters elk een paar plantjes, heel kleine primula-plantjes, gegeven; de eene liad een massa bloemen, de andere had er geende en kelen, die er nog kwamen, weigerden zelfs zich te ontsluiten. Maar toch. van opgeven was geen sprake; zij plantte en weder, besteedde er des te meer zorg aan, om met hare zuster te kunnen wedijveren. En zij werd beloond! Do liefde voor de bloemen is hij haar nzölfs sterker geworden, zoodat een rijke verzameling haar vensters versiert. Ze is door het noodlot zwaar getroffen, maar in haar bloemen vindt zij afleiding in haar leed; ze geven haar een zekeren troost! (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1