eerste prijs, groot vijf gulden, ten deel aan den heer P. Beun van Colijnsplaat met »Het klooster op den St.-Bernard" van B. Ter Haar, de tweede prijs van f 2,50 aan den heer Haarman van Wissekerke met »De Wraak," van Roodhuijzen. Met recht kon de voorzitter de heer M. Hooze, van Wissekerke, getui gen, dat deze proef uitstekend geslaagd is en tot meer dergelijke uitlokt. Het overige van den tijd werd doorgebracht met de bespreking van de herhalingsschool als afzonderlijke school, dus met afzonderlijke bezoldiging der onder wijzers voor dat onderwijs, of als onderdeel der gewone school. Tot eenstemmigheid kon men daaromtrent niet komen. Scherpenissk. Zaterdag 11. had alhier de gewone driemaandelijksche vergadering van onderwijzers plaats, die bijgewoond werd door ruim een 20tal onderwijzers, allen uit het eiland Tholen. Daar reeds lang de be hoefte gevoeld werd om het oude en verouderde re glement door een nieuw en beter te vervangen, was in de vroegere vergadering reeds eene commissie be noemd om een concept-reglement te ontwerpen. Deze commissie had zich uitmuntend van hare taak ge kweten en mocht dan ook de voldoening smaken, dat na eenige kleine wijzigingen het geheele ontwerp met algemeene stemmen aangenomen werd. Het bestuur werd met -1 lid vermeerderd, doordien de betrekkingen van secretaris en bibliothecaris, tot nutoe vereenigd, gescheiden werden. Met algemeene stemmen werd daarop de heer Lebbeonderwijzer te Sint- Maartensdijk, tot bibliothecaris gekozen. De heer J. Van der Baante Zierikzee, heeft de benoeming als hulponderwijzer aan de christelijke school te Kampen aangenomen. Op de voordracht van eene 3e onderwijzeres te Amsterdam staat no. 3 mej. G. S. Dominions Van den Bussche aldaar. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank deed Zaterdag uitspraak in de be kende zaak van P. J. Van D. S., 40 j., laatst secretaris en ontvanger van Yerseke, thans te Axel. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard. Zij heeft o. a. bij haar vonnis overwogen, dat door al de daarbij omschreven bewijsmiddelen, in onderling verband en samenhang beschouwd, het wettig en overtuigend be wezen is, dat de beklaagde in zijne hoedanigheid van ontvanger van Yersekeaan welke betrekking het stellen van een borgtocht was verbonden van min stens f 600,reëel te nemen in inschrijving op het grootboek der 2% pCt. Ned. Werk. Schuld, van de gelden, welke hem in die betrekking waren in handen gesteldop verschillende tijdstippentot 28 Maart 1881, bedriegelijk heeft verduisterd of aan hare be stemming heeft onttrokken eene som van f 602,99, zijnde minder dan het bedrag van den door hem ge stelden borgtocht, welke bij realisatie is gebleken reëel te hebben bedragen f 716,29; en dat dit als wettig en overtuigend bewezen aangenomen feit moet worden gequalificeerd het door een gemeente-ontvanger be driegelijk verduisteren of aan hunne bestemming onttrekken van gelden aan een publiek lichaam, de gemeente Vt-rseke toebehoorende, die uit hoofde van zijn post in zijne handen waren tot een bedrag be neden de 3000 francs en beneden de waarde van den door hem gestelden borgtocht, en hem te dier zake veroordeeldonder aanneming van verzachtende om standigheden, ook uit aanmerking van de preventieve gevangenhouding, tot gevangenisstraf van drie maan den in eenzame opsluiting te ondergaanen in de kosten van het geding. Landbouw en Veeteelt. Op eene hofstede onder Middelburg is de vorige week eene koe tengevolge van miltvuur gestorven. De overblijfselen zijn door ze te begraven onschadelijk gemaakt. (W. Ct.) Bij enkele landbouwers op het eiland Walcheren komen in de laatste weken ziektegevallen bij paarden voor. Enkele paarden zijn ook reeds gestorven. Wijl zich de ziekte-verschijnselen meer voordoen bij paarden die in lage, natte weiden hebben geloopen, vermoedt men dat de vochtigheid van den grond de oorzaak is. RN.) In een jaar als 1881, waarin de aardappelen veel vocht hadden te verduren en nat gedolven werden, zal men ze het best op de volgende wijze tegen ver rotten bewaren kunnen. Vooreerst legge men op den bodem van den kelder eene dunne laag gebluschte kalk en strooit ook bij het uitstorten der aardappelen een weinig kalk daar- tusschen. De noodige hoeveelheid kan elk wel bepalen. De uitdrogende eigenschappen van kalk verhinderen vochtigheid en verrotten. Zelfs als er eenige aange stoken aardappelen aanwezig zijn, kan zich de ziekte niet aan andere knollen mededeelen, omdat de kalk de woekerplant, die de ziekte veroorzaakt, vernietigt. Scheepvaartberichten. De Noordsche bark Rellona, kapt. Johansen, bestemd naar Bremen inet naptha, en de Noordsche bark Saga, met petroleum van New-York naar Bremen, zijn op de Razende bol" gestrand. Het stoomschip Delcomijn, aan boord waarvan zich 19 geredden uit de sloep van het gezonken stoom schip Koning der Nederlanden bevinden, is 2 November te Suez aangekomen en heeft wegens het aandoen van Aden een dag quarantaine moeten houden. Volgens Veritas zijn in September verongelukt 116 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche, en 11 stoomschepen, van welke uit Nederland 1. Buitenlandsch Overzicht. Zaterdag heeft de Tunesische quaestie in de Fran - sche kamer van afgevaardigden haar entree gemaakt. Den vorigen dag had de nieuwe president Brisson zijn ambt in allen eenvoud aanvaard en verzekerd dat hij met onpartijdigheid.de vrijheid van het woord zou beschermen. Die oorlog met de opstandelingen in Tunis werd natuurlijk door de regeering verdedigd. Minister Ferry deed dit uit haar naam. Toen de interpellatie was aangekondigd verklaarde hij die gaarne te willen be antwoorden en wel zoo spoedig mogelijk. Daarom had dit Zaterdag reeds plaats. Hij wilde de regeering, die op het punt van heengaan stond, wijl zij, voortge komen uit de vorige kamer, nu bij de nieuwe geen reden van bestaan meer had, niet onder eene slechte verdenking doen vertrekken. Hij verklaarde verder dat die vorige kamer de expeditie tege» Tunis beeft goedgekeurd, en het derhalve de vraag is of deze Kamer daaraan eveneens hare goedkeuring hechtbij recht vaardigde de gedragslijn van het ministerie o. a. door te betoogen, dat de Tunesische quaestie aan de repu bliek gelegateerd is door de vorige regeeringen; verder verdedigde hij de regeering tegen het verwijt, dat de expeditie in Tunis Frankrijk bondgenooten deed ver liezen en het leger desorganiseerde, en ten slotte vroeg hij, of daarbij niet Frankrijks belangen ten nauwste betrokken waren. Tot bewijs haalde hij aan hoe het handelstraktaat met Italië juist dezer dagen was geteekend, terwijl hij ten krachtigste de geruchten van geldspeculaties tegen sprak. Een der interpellanten bestreed natuurlijk het gesprokene en hield de beweringen vol. Van daag zou de quaestie verder worden behandeld hoewel zij niet veel belangstelling iu de kamer verwekt. De broer van president Grevy, de gouverneur-ge neraal van Algerie, heeft eindelijk zijn ontslag genomenj' Er is al lang genoeg op aangedrongen. De nieuwe Duitsche rijksdag is tegen 17 November bijeengeroepen. De commissie voor de Iersche landaangelegenheden zit overkropt met werk. Men zegt dat de mannen der Land-league met opzet de pachters aanraadden zich tot die commissie te wenden om afdoening van zaken tegen te werken. Het Londensche Transvaal-Comité heeft in eene bijeenkomst de conventie veroordeeld, als zullende vermoedelijk leiden tot nieuwe verwikkelingen. Een der leden, die pas uit Transvaal teruggekeerd is, verklaarde dat de stemming onder de Boeren tegen de voorwaarden van het tractaat even beslist is als vroeger tegen de inlijving. Volgens telegram aan de Times uit Pietermaritzburg erkennen invloedrijke Boeren meer en meer de nood zakelijkheid van eendracht en vriendschap tusschen al de blanken in Zuid-Afrika. Het Wetgevend Lichaam van Natal heeft zijn toestemming verleend tot het aanleggen van spoorwegen binnen zijn gebied tot aan de Transvaalsche en Vrijstaatsche grenzen. De staats secretaris van Transvaal riep bij advertentie de Boeren op tot eene algemeene dankstond te Paarden- kraal, tusschen 13 en 16 December. Volgens particu liere berichten zouden al de mannen gewapend daar heengaan; en men hoort de meening uiten dat de Engelsche troepen niet behooren verwijderd te worden alvorens deze bijeenkomst voorbij zal zijn. De Grieksche kamer van afgevaardigden is ontbonden. 1 Januari zullen de nieuwe verkiezingen plaats hebben. De begrootingscommissie der Spaansche Kamer heeft, na langdurige beraadslagingen, het ontwerp betreffende de conversie goedgekeurd en de door den minister van financiën gevraagde machtiging, om met de houders van Spaansche schuldbrieven te onderhandelen, toe gestaan. Geruchten uit Rusland spreken weer van ministerieele wijzigingen. Gemengde Berichten. 's-Gravenpolder. Bij den landbouwer J. Remijn in deze gemeente is een4 varkea geslacht, dat 589 halve kilo's gewicht had. Tengevolge der ingevoerde drankwet verschafte de verkooper op eene houtverkooping te Heinkens- zandin plaats van een borreleen koek aan de koopers. Als een gevolg van de niewe drankwet werd op den derden groeten marktdag te Zutfen aan de snoeptafeltjes op de markt geene sterke drank verkocht. De koffiekan verving de flesch. Minder gunstig is een bericht uit Rotterdam, waar reeds Dinsdag, den eersten dag van het in werking treden dier wet, togen verscheidene Rotterdammers proces-verbaal werd opgemaakt wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg; terwijl te 's-Bosch proce6-verbaal is opgemaakt tegen een der gemeente-veldwachters. De aanvoer van beetwortels voor de drie suiker fabrieken te Bergen-op-Zoom is groot; de wortel is evenwel over het algemeen klein van stuk en het suikergehalte gering. In het afdeelingsverslag over Hoofdstuk I der Begrooting leest men het verzoek om voort te gaan rnet de invoering der nieuwe spelling en het verslag is zelf in de oude spelling geschreven. Voorts wordt gewezen op de menigte druk- en schrijffouten in de officiëele stukken der Regeering en het officiëele stuk der Kamer wemelt van die fouten, 't Bekende woord schijnt daar omgekeerd te moeten worden en te moeten luiden »Doe naar mijne woorden, niet naar mijne werken!" [71. N.\ Een Amsterdammer hseft zijn vrouw van de trap geworpen, zoodat zij een been brak, omdat het tnensch zijn boterhammen met kunstboter in plaats van met natuurlijke boter gesmeerd had. De politie te Haarlem heeft een broodbakkers knecht uit Amsterdam aangehouden, die 11. Donderdag met ongeveer f 30 van zijn patroon was weggeloopen. Nog slechts 10 cent van het geld is in zijn bezit gevonden. Vrijdag heeft een onbekend man in een koop huis te 's-Hage te koop aangeboden 7 zilveren lepels. De houder van het huis kreeg kwaad vermoeden en ondervroeg hem. De man is hierop weggeloopen, de lepels achterlatende, die nader bleken te zijn ontvreemd bij de jongste nachtelijke inbraken aldaar. Een duur pruimpje tabak. Vrijdag moest een schipper te Rotterdam zijn vaartuigje schutten en wilde, terwijl hij daarmede bezig was, een pruimpje tot versterking nemen, toen de tabaksdoos aan zijne handen ontviel, en rast een zich daarin bevindend bank biljet van f 100 in de diepte verdween en niet terug te vinden was. Loon naar werk. Een jongeling uit Berkel, die 's avonds met zijn hondenwagen van Oisterwijk kwam, werd onverhoeds op den weg aangevallen. Dadelijk maakte hij zijn hond los, die den aanvaller zoodanig toetakelde, dat deze den jongeling smeekte den hond terug te roepen. Toen hij daaraan voldeed, koos de ander ijlings het hazepad. Terwijl de Metalen-Kruisridders Donderdag te Utrecht feestvierden, werd een hunner bij het begin van den maaltijd in het park Tivoli plotseling dermate ongesteld,! dat hij eenige oogenblikken daarna den geest gaf. Slechts enkelen van de aanwezenden bemerk ten iets van dat droevig voorval, zoodat de feestvreugde van de meesten er niet onder geleden heeft. Ook beter laat dan nooitl Te Austerlitz is eene vrouw gearresteerd en naar de gevangenis te Utrecht overgebrachtdie twintig jaren geleden door het kantongerecht te Wijk-bij-Duurstede was veroordeeld en steeds was in gebreke gebleven de kosten van het geding te voldoen. Een 75-jarige man onder Geldersch-Veenendaal zou zich Vrijdag in den echt begeven. Op weg naar Ede overwogen de aanstaande echtelingen het vóór en tegen van het huwelijk en kwamen na velerlei discussies tenslotte tot het resultaat, dat hét maar beter was ongehuwd te blijven. Daarop trok men maar weer huiswaarts. Nabij de haven van het Nieuwediep is een mosselvisscher van Oosterend op Tessel over boord geslagen en verdronken. Blijkens den regenmeter te Fredriksoort viel in de afgeloopen October-maand 70 mM. regen. Het gemiddelde van de October-maanden 18731880 was 78 mM., zoodat October 1881 tamelijk droog was. October 1876 gaf maar 35, October 1879 52 mM. de overige wisselen af tusschen 77 en 103. In zekere gemeente van Gelderland wenschte een mandenmaker zijn huwelijk door den pastoor kerkelijk te laten inzegenen, en begaf zich daartoe met zijne bruid naar de kerk. Toen de plechtigheid was afge loopen, kwam de koster bij hem om voor den pastoor het verschuldigde in ontvangst te nemen. De mande- rnaker had echter geen lust om te betalen, en zeide «geld heb ik niet, maar ik zal meneer pastoor er eens een moei benneke veur maoken." [TV. R. Ct.] Bij een brand te Brussel zijn twee kinderen, een jongetje van 2 en een meisje van 3 jaren, in de vlammen omgekomen. Men vond hun verkoolde lijkjes. Een Parijsch blad bevat de volgende advertentie Huwelijken. Een jong man zonder fortuin, maar een geachten naam dragend en edelmoedig van aard, wil in de gelegenheid worden gesteld een grooten misstap te vergeven. (Liefst een rijk jong meisje.) De bankier N. uit Darmstadt, die zich vóór een paar weken met 300,000 Mark uit de voeten gemaakt had, is te Keulen gearresteerd. De in Duitschland hoogst aangeslagene voor de inkomstenbelasting is baron Von Rotschild, te Frank fort a/M., die 70,200 mark betaalt van een jaarlijksch inkomen van 2% millioen mark. Volgens de Italiaansche bladen kwamen de Kei zer van Oostenrijk en de Koning van Italië meer be paaldelijk bijeen, om een nieuwen zetel voor den Hei ligen Stoel aan te wijzen, vooi het geval die noodig mocht zijn. De keus zou op Salzburg zijn gevallen. Groote verwoestingen zijn door overstroomingen in Hongarije, Beneden-Oostenrijk, Rumenië en Servië veroorzaakt. Overal moet de schade ontzettend zijn. - Sarah Bernhardt is nu te Weenen, waar haar een minder aangename ontvangst door den hotelhouder was bereid. Deze had namelijk voor de kunstenares kamers »p de tweede verdieping in gereedheid gebracht; dit beviel haar niet en grillig als zij is, maakte ze rechtsomkeert en vertrok naar het Grand Hotel, waar zij nu hare tenten heeft opgeslagen. Ook over den prijs van de rijtuigen kon ze het niet eens worden en Sarah Bernhardt zal wel geen bijzonder goeden indruk van Weenen gekregen hebben bij die minder aangename ontmoetingen. Overigens had zij daar een onbeschrijfelijk succes als Marguerite Gautier. Zij zal er 10 maal optreden en dan naar Pest en Rus land gaan. In den avond van den 31 n October heeft te Napels gedurende 10 minuten een hevige storm ge woed. Kerken en gebouwen werden beschadigd, tram rijtuigen omver geworpen, een schip ten onderste boven gekeerdeen mail kon hare reis niet vervolgen en moest in de haven terugkeerentwee oorlogschepen werden tegen elkander geslingerd zonder echter groote schade te beloopenalleen werden van de Italia de tenten, waaronder het werkvolk logeerde, weggeslagen, enz. enz. Den volgenden morgen stak de storm weder op. Het lijk van president Garfield is uit het pu blieke graf op het Lake View kerkhof te Cleveland, waar het was bijgezet, overgebracht naar het fraaiste eigen graf van dat kerkhof, waar het ongeveer twee jaar zal blijven, wanneer het praalgraf, dat men voor hem maakt, gereed zal zijn. Mevrouw Garfield heeft laten bekend maken, dat een levensbeschrijving van haar echtgenoot en een verzameling van zijn nagelaten geschriften uitgegeven zullen worden na de noodige zorgvuldige herziening en voorbereiding. ROTTERDAM, 7 Nov. Volgens rapport van den gezagvoerder der Wijberton", die de eerste sloep redde, zonk »De Koning der Nederlanden" een half uur nadat allen in de booten waren. De booten zijn vier dagen bij elkander gebleven en de opvarenden hadden van stortregens en zonnehitte bitter te lijden gehad. AMSTERDAM, 7 Nov. Weder is een sloep van De Koning der Nederlanden" gevonden, aangebracht op de Zuidkust van het eiland Ceylon. De sloep be vatte 27 personen, waaronder eene vrouw. WEENEN, 7 Nov. De regeering verklaarde offici éél dat van een samenkomst tusschen den Keizer met den Czaar geen sprake is. PARUS, 7 Nov. Roustan, consul te Tunis, wordt gezant te Constantinopel. Afsluiting der kasboeken en restantenlijstbij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank t» Goes, over de maand October 1881. ONTVANGSTEN Reservefonds f 3029,12 Storting aandeel - 11282,57 Terugbetaling op schuld vordering - 88414,59 Interesten daarvoor en ger. interest - 3070,31 Opgenomen gelden - 49197,40 Onkosten- Gezamenlijk bedragf 154993,99 UITGAVEN Reservefonds f Terugbetaalde aandeelen - 604,98 Verleende voorschotten -132586,72 Terugbetaalde interesten - 189,03 Terugbetaalde opgeno men gelden - 21273,54 Interesten van opgeno men gelden - 90,34 Onkosten- 124,78% Gezamenlijk bedrag-154869,39% Kas-saldo 124,59% Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het Postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over het 3e kwartaal van 1881. Verzonden geweest naar: Amerika. 1. P. Reinders, Michigan. België. 1. P. Koole, Antwerpen. 2. Mej. E. Jourez, Ant werpen. 3. C. Van Altena, Antwerpen. 4. A. Eek hoven, Brussel. Engeland. 1. Mme. FleifferDoeleman, Londen. 2. Ringrose, Londen. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 7 November. In de laatste dagen liepen weder verschillende geruchten in verband met den bekenden te Veere gepleegden moord. Een heden bij de justitie door ons ingesteld onderzoek bracht weinig licht omtrent de geloofwaardigheid dier ge ruchten. Het antwoord luidde: dat een deel dier geruchten, o. a. arrestatie van een persoon te Vlis- singen, onjuist is, en dat omtrent een ander gedeelte nadere publiciteit nog niet gewenscht voorkomt. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via NAPELS, (Fransche mail) 11 Nov. 7,30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 14 Nov. 7,30 'sav. Via BRINDISI, 17 Nov. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 18 Nov. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen RiouwBanka en Palembang niet aan. Burgerlijke Stand Goes van 4 tot 7 Nov. 1881. Geboren: den 4, Gerarda Elizabeth Johanna, d. v. Willem Verweij en Gerarda Elizabeth Johanna Van de Wall. Overleden: den 6, Jacobus, 5 j.z. v. David Vereeke en Cornelia Maria De Pree. Liefdadigheid. Diakenen bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Goes, voornemens zijnde Donderdag den 10 dezer aan de buizen der ingezetenen hunne gewone drie maandelijksche collecte te houden, rekenen zich tot plicht, in het belang der armen aan hunne zorgen toe vertrouwd en met het oog op den naderenden winter, die collectie dringend in de liefdadigheid aan te bevelen. Goes, den 7 November 1881. Namens diakenen voornoemd, L. MEIJLER, Voorz. V. d. BUSSCHE, Secr. Errata. In het hoofdartikel in ons vorig nommer zijn in de 2e kolom, 10e regel van boven, achter het woordje enz. weggevallen de woordente zorgen. Menigeen zal dit wel begrepen hebben, doch hij, wien de be wuste zin onduidelijk wa», zal dezen nu wel goed begrijpen. Correspondentie. Aan T. B. Wij begrijpen tot nutoe de bedoeling van uw stekje niet en weten niet of de strekkingervan van niet te bijzonderen aard is, om het onder de ingezonden stukken op te nemen. Kuntu ons persoonlijk eenige nadere ophelderingen geven, dan is die quaestie spoedig opoelost. Marktberichten. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 7 November 1881. Bij kleinen aanvoer waren alle artikelen onveranderd, uit gezonderd Bruine B o o n e n die 50 cents lager waren. Buitenlandsche granen flauw. Meel stil. In Vlas op het land wat de kooplust beperkt Op de markt waïen 27*57 steen aangevoerd, waarvoor tamelijke vraag bestond voor goede soorten. Geringe duur en geringste en goede eerder goedkooper. Er bleef veel onverkocht.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2