1881. N°. 132. Dinsdag 8 November. 68ste jaargang. Uitgelote Obligatiën. Belasting op de Honden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 40 ctè. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 4,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de uitloting der daartoe aangegeven obligatiën van de gevestigde schuld dezer gemeente, die op lieden ten raadhuize heeft plaats gehad, de volgende nummers uit de bus zijn getrokken, te weten No. 360, groot f 1200 a 3 pet-, restant van het vorige jaar. 154, - 1200 3 254, - 1200 3 259, - 1800 3 gedeeltelijk. 289, - 2400 3 295, - 1200 3 304, - 1200 3 348. - 600 3 368, - 600 3 welke uitgelote obligatiën in de maand Januari e. k. ten kan tore van den gemeente-ontvanger, tegen overgifte der stukken, zullen worden afgelost. Goes, den 5 November 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het tweede suppletoir kohier der belasting op de honden over 1881 op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en dat dit kohier ter Secretarie voor een iederjter inzage zal liggen van Dinsdag den 8 November tot en met Dinsdag den 22 No vember 1881, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, alsmede dat ieder aangeslagene, gedurende dien tyd, tegen zijnen aanslag bezwaren, op ongezegeld papier bij den gemeenteraad kan indienen. Goes, den 5 November 1881. Bargemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Bewerker en uitgevers van Naamwijzer der ge meente Goes, benevens van Zuid- en Noord-Beveland voor het jaar 4881, deden ons een voor hen minder aangename mededeeling. Zij staan op het punt voor 1881 dit werkje een nieuwen jaargang te doen in treden, maarde inteekenlijst daarvoor bevat nog slechts zeer weinig namen. Het spreekt van zelf dat zij de moeite en kosten, aan uitgaaf en bewerking verbonden, niet doen, als zij geen zekerheid hebben dat die meer dan vergoed worden. Wij doen daarom gaarne een beroep op allen, die prijs stellen op de verschijning van dat boekje. Toen eenige jaren geleden de oude uitgaaf van de Naam wijzer werd gestaakt, ging er een groot geroep op over den last, dien de niet-verschijning veroorzaakte. Daarop werd de nieuwe uitgaaf ondernomen, aanvan kelijk met succes, doch thans weer met het vooruit zicht van te moeten worden gestaakt. Wat is daarvan de reden? Het boekje is voor velen onmisbaar om een en ander na te zien over de samenstelling van vereeni- gingen enz. Zijn er gebreken in den inhoud aantewijzen 7 Welnu, 3) >ii:\(.i:i,\vi:iti;. De beul van Freispiel. Schets, naar het Engelsch. Eenige dagen na het gesprek tusschen Schnipper en Wolfgang ontstond er in Freispiel eene groote be weging. .De socialisten waren, zooals Wolfgang terecht opgemerkt had, door het geheele land verspreidonder hen was een dweeper, die op zekeren dag een aanslag deed op het leven van den Hertog. Hij werd gevat en tot eene langdurige gevangenisstraf veroordeeld; maar toch scheen dit betrekkelijk zachte vonnis aan een groot aantal dwazen en wanordelijken in het her togdom te hard, wijl ze beweerden dat de schuld van den gevangene niet voldoende bewezen was; er ont stond eene groote beweging, om hem vrij te laten, en een der volksmannen, met name Grossmund, on derscheidde zich daarbij door zijn oproerig geschreeuw. Grossmund was iemand, die door Wolfgang Bunks verfoeid werd, en eens, toen zij elkaar in een gezel schap ontmoetten, kregen zij hooge woorden. Denzelf den nacht vond men Grossmund in een nauw straatje bij zijn huis vermoord, en den volgenden dag wist de geheele stad reeds dat Wolfgang zich als de moorde naar had aangegeven: «Hij tergde mij en hief de hand op om mij te slaan. Ik greep hem toen hij de keel en wurgde hem als een hond"aldus luidde het verhaal van den gevangene. Hij werd zonder uitstel verhoord en ter dood ver oordeeld. Gewoonlijk werden dergelijke vonnissen on laat men die dan bewerker opgeven, want eerst langs dien weg kan men iets goeds verkrijgen. En zij, die het boekje niet gaarne willen missen, kunnen niet beter deen dan door zich ook eenige op offering te getroosten en de uitgevers te steunen door het nemen van meer dan éen exemplaar. Het zou ons spijten als het boekje waartoe hard kans bestaatniet meer kon verschijnen, omdat er dan wel geen nieuwe uitgaaf het licht zal zien en deze onmisbare gids voorgoed van het tooneel ver dwijnen zal. Zaterdag is in de sociëteit Van ongenuchten vrij alhier aan de dames, die in den afgeloopen zomer den leden een vaandel aanboden, een feest bereid. De opkomst der leden had veel drukker kunnen zijn, terwijl ook niet alle dames, die aan dat vaandel hadden meegewerkt, waren opgekomen. De zaal was net gedecoreerd. Door den voorzitter, jhr. M. J. De Marees van Swin- deren, werd, nadat het orkest een paar coupletten van ons volkslied had gespeeld, hetfeest met een toespraak geopend. Daarin wees hij erop, dat door verschillende omstandigheden het feest is uitgesteld moeten worden. Thans echter heette hij de dames en de overige aanwezigen welkom. Hij dankte de eersten voor de attentie, den leden bewezen, en zou haar gaarne ook lid der sociëteit zien. Den leden droeg hij het vaandel over. Hij herinnerde daarbij hoe de eerste stichters der sociëteit trouwe en heldhaftige mannen waren, die zich ook geschaard hadden rond een vaandel, en wekte de leden op om rond het geschenk der dames zich te vereenigen en het als een gewaar deerd teeken van vriendschap en gezelligheid in waarde te houden. Hij bood onder fanfares van liet orkest en toejui chingen der aanwezigen, namens het bestuur een fraai bouquet aan de presidente der dames, mej. J. J. Fran sen Van de Putte. Hierna werd het bal geopend, dat tot vroeg in den morgen voortduurde, terwijl ook een souper plaats had. Aan toespraken ontbrak het niet. Wij vermelden daarvan alleen een toast, door den heer L. M. Van Campen op den voorzitter der sociëteit ingesteld, en een toespraak van den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, om het bestuur der sociëteit, namens de dames, dank te betuigen. Naar aanleiding van een vers van G. Van Ernst Koning Bloemen en vrouwendat hij voordroeg, bracht hij hulde aan de dames, en al verklaarde hij niet te wensehen dat zij lid der socië teit werden, hij verzekerde dat, hoe meer zij zich daar vertoonden, hoe aangenamer het hem en den leden zou wezen. Dat er zoovelen ontbraken was niet de schuld der aanwezigen, maar wel der afwezigen. Het meerendeel dier aanwezigen zal, gelooven wij, zeker wel aangename herinneringen aan dit feest heb ben meegenomen. Het eerste concert, te geven door de zangver- eeniging van de Maatschappij van Toonkunst, afdeeling Goes, zal plaatshebben Woensdag 30 November. Tot secretaris van het afdeelingsbestuur, in plaats van den heer A. J. Vellekoop, die bij zijne periodieke aftreding verzocht had niet meer in aanmerking te komen, is gekozen de heer I. D. Fransen Van de Putte. middellijk gevolgd door het verleenen van gratie door den Hertog; maar Grossmund was een populair man geweest en zijn dood verwekte een algemeen gejammer onder het janhagel. Menigeen beweerde, dat de Hertog zelf den moordenaar had aangespoord, en onder deze omstandigheden zagen de raadslieden van den Hertog zich verplicht Zijne Hoogheid te berichten, dat gratie gevaarlijk zou zijn. De Hertog gevoelde diep mede lijden met Wolfgang Hunks, maar staatszaken hebben hare harde noodzakelijkheid, en aldus werd het dood vonnis onderteekend en aan den beul toegezonden, met formaliteiten die geheel verouderd waren doordien zij lang in onbruik waren geraakt. Het zou onwaar zijn als wij beweerden, dat Schnipper verrast of verwonderd was; sedert hij Wolfgang's mis drijf vernomen had, begreep hij wat liem met zulk eene geheimzinnige macht tot dezen jongen man ge trokken had. Nu erkende hij dat een voorgevoel hem gekweld had, en van het oogenhlik af dat Wolfgang voor de rechtbank was gedaagd, twijfelde Schnipper geen oogenhlik aan diens lot. Dit verhinderde den beul echter niet, zich geheel in het zwart te kleeden toen het doodvonnis hem overhandigd werd, noch om audiëntie te gaan vragen hij een der leden van den Raad, wien hij zijn onver anderlijk voornemen om zijn ambt neer te leggen aan kondigde. «Deze jongeman is mijn vriend", zeide hij met eene gebrokene stem, «gij kunt toch niet van mij vergen hem te dooden «Het spijt mij voor u", antwoordde de raadsheer schouderophalend, «maar wij kunnen u niet van uwen plicht ontstaan." «Ik moef ervan ontslagen worden", was Schnippers Wolfaartsdijk. Voor de dijks-directie van den Westkerke-polder zijn als no. 1 op de voordracht geplaatst de heeren H. Van Strien Jz. als dijkgraaf en J. Tolhoeh Dz. als gezworen, respectievelijk ter vervanging van de heeren J. Van de Kreeke Kz. en Adr. Van Strien Cz., beiden, op hun verzoek, eervol ontslagen. Bij beschikking van den Minister van Water staat enz. is de brievengaarder te Heinkenszand ont heven van den bodeloop tusschen Heinkenszand en 's-Heerenlioek. De looper voor dat brievenvervoer wordt met 10 Nov. a. s. uit 's rijks kas bezoldigd, evenals de bode van Heinkenszand naar het station 's-Heer Arendskerke. De gunstige beschikking schijnt gegrond op de drukke werkzaamheid van het kantoor, waar in het afgeloopen jaar 56000 brieven enz. zijn verhandeld. In de plaats van den heer Stieltjes, die bedankt heeft voor de betrekking van ingenieur van den prov. Waterstaat in Zeeland, standplaats Ter Neuzen, is benoemd de heer W. De Man, adjunct-ingenieur bij de Staatsspoorwegen. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Oct. jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 17,436 over de geheele maand Octoberruim f66,714. Sedert de invoering met 1 April jl. ruim f 695,292. De Minister van Oorlog heeft in eene circulaire aan de autoriteiten der landmacht over het indienen van verzoek- en bezwaarschriften door militairen o. a. de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat wan neer verzoek- of bezwaarschriften buiten den hierar- chieken weg aan de bevoegde macht worden inge diend, dit nooit een reden kan zijn om den adres sant te straffen. -Een gewijzigde Indische begrooting voor 1882 is door den Minister van Koloniën ingezonden nevens zijn antwoord op het afdelingsverslag der Tweede Kamer. Het geraamd tekort bedraagt thans f 9,585,928. De Minister heeft den koffieprijs verlaagd van 42 tot 38 cents per kilogram voor de in Nederland te verkoopen hoeveelheid, en tot f 40 en f 50 per pikol voor de op Java te verkoopen en de Suftiatfa-koffie. Daarentegen wordt de in Nederland té verkoopen hoe veelheid tot 800,000 pikols verhoogd, terwijl ook voor de tin f 5 per 50 kilogr. meer wordt uitgetrokken. Dientengevolge is de opbrengst der middelen f968,423 hooger geraamd, tegenover f 333,905 voor meerdere kosten van vervoer en verkoop va.i producten. Onder de verder in de begrooting gebrachte wij zigingen verdienen vermeldingeen post uitgetrok ken voor de herberekening van de triangulatie van Java en Nederland, onder leiding van prof. Oudemans een hoogere raming voor een voorgenomen reorgani satie van het rechtswezen in de residentie Riouw nieuwe posten voor de doortrekking van den spoorweg van Oleh-leh naar Kotta-Radja tot Glékambing en tot exploitatie van die lijn als stoomtramweg. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wolfaartsdijk. Bij de stemming op den 3 dezer voor leden van het kiescollege bij de iierv. gem. alhier bewogen antwoord. »Dat is onmogelijk, en ik moet u zeggen, dat, zoo gij een man van eer zijt, en gij zult toch zeker wel daarvoor willen doorgaan veronderstel ik «Ik was mijn gansche leven een eerlijk man", ant woordde Schnipper, zich oprichtende, «en dit is mijne eenige troost hij het dragen van zulk eene verfoei lijken titel." «Goed en wel, maar gij hebt de inkomsten van dien titel en vrije woning genoten; wanneer gij u aan uwen plicht onttrekt den eersten keer, dat die van u gevor derd wordt, zullen wij u naar de gevmgenis moeten doen overbrengen." Het gespiek werd onnoodig gerekt, want de raads heer was niet te vermurwen. Ten laatste eindigde hij met Schnipper te verwijderen, en deze ging naar huis, gevoelende dat zijne eer, vreemd woord in zulk een geval, hem dwong juist dat te doen, waarmede zijn geheele wezen in strijd was. Hij nam den sleutel uit een der verborgenste schuilhoeken van zijn lesse naar en ging met eene lantaarn in de hand de deur van den kelder openen, waar de werktuigen van zijn ambt werden bewaard. Hij voedde nog eene laatste straal van hoop, nl. dat die werktuigen niet in staat zouden zijn dienst te doen, zoodat de voltrekking op het laatste oogenhlik moest geschorst en noodzakelijk uitgesteld worden, waardoor de kans op Wolfgang's gratie grooter werd. Maar het bleek dat de kelder zoo droog was als kurken al de verschrikkelijke werktuigendoor zijn vader nagelatenbevonden zich in den besten staat, en op het mes van de guil lotine was zelfs geen roestvlekje te bemerken. zijn slechts 23 stembriefjeswaarvan 1 blanco in geleverd. Herkozen zijn de heeren J. Van Damme J. Noteboom, D. W. Den Herder, ieder met 17 en P. Van de Linde met 15 stemmen; terwijl voor de uitgevallen leden J. Tolhoeh Mz. en J. Op 't Hof gekozen zijn: J. Polderman met 5 en A. Marcusse met 6 stemmen, laatstgenoemde bij het lot tegen J. Thorenaar. Ovezand. Beroepen tot predikant hij de herv. ge meenten Ovezand c. a. de lieer A. P. De Groot, te Hellouw. Bedankt voor 's-Heer Hendrikskinderen en Wis- sekerke door den cand. A. <S. E. Talma te Utrecht. Aangenomen het beroep haar Oosterwijk door ds. M. M. De Lint, te Otterloo. De heer D. Stigter, leeraar aan de H. B. S. alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor staathuishoudkunde (M. O.) Schoolspaarbank Goes, October 1381. School C. ingebracht f39,22 uitgehaald f56,17 D ingebracht f 4,02% uitgehaald f 0,89 Totaal f 43,24% f 57,06 Het bestuur der christelijke gereformeerde voor bereidende en handwerkschool te Goes heeft op zijn adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende antwoord ontvangen: De Minister van Binnenlandsche Zaken Beschikkende op nevensvermeld verzoekschrift van het bestuur der christelijk gereformeerde voorberei dende en handwerkschool te Goes Gezien het bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 14 October no. 521925; Geeft aan den adressant te kennen, dat de wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) de gemeente besturen bevoegd laat om in het belang der orde op de openbare lagere school de voorschriften te geiren, die zij noodig achten, mits die voorschriften niet met de wet zelve in strijd zijn dat de circulaire van burgemeester en wethouders van Goes, die strekt om het wegblijven van het on derwijs in de handwerken, als strijdig met het over eenkomstig artikel 21 der wet vastgestelde leerplan, tegen te gaan, door geen der bepalingen van de wet wordt verboden; dat er derhalve voor de regeering geen termen aan wezig zijn om in deze tusschenbeide te komen. Afschrift dezer zal worden gezonden aan Gedepu teerde Staten van Zeeland en aan den schoolopziener in het district Goes. Standaard Cortuene. Zaterdag 11. had alhier de vijfde ge wone vergadering der onderw.ijzers-vereeniging «Noord- Beveland" plaats, die weder met de tegenwoordigheid van den arrondissements-schoolopziener van Tholen, den heer mr. L. A. Bybau, vereerd werd. Aan de orde wasde wedstrijd in het voordragen van een gedicht. Vier onderwijzers, geen hoofden van scholen, namen daaraan deel. Na een' zwaren kamp viel de Wolfgang werd onthoofd. Den dag dat deze bloedige daad was volbracht, sloot Schnipper zich in zijn huis op en weken verliepen er voor hij het verliet. In het eerst dacht hij misschien liet nooit meer te zullen verlaten, maar de tijd is eene goede heelmeester en zoo gebeurde het, dat op zekeren avond de beul zijne schreden naar een bierhuis richtte, maar niet naar dat hetwelk hij vroeger bezocht, en waar hij den ouden armen Bunks vreesde te zullen ontmoeten. Zijn binnen komst in dit nieuwe koffiehuis was echter liet sein tot een algemeen stilzwijgen. De verzamelde drinkers spra ken geen woord, maar staarden met vrees en afschuw op den beul. Schnipper bemerkte dit, en na zijn glas geledigd te hebben, haastte hij zich vol schaamte naar huis. Hij gevoelde zich als eene melaatsche, die van alle gemeenschap met de menschheid is afgesneden. Maar den volgenden avond, toen hij tehuis zat, werd er gescheld; hij opende zelf de deur en deinsde terug, toen hij den ouden Bnnks voor zich zag staan met een schaakbord onder den arm. »Zij hebben mij gezegd", zoo sprak deze, «dat gij weer een bierhuis bezoekt; ik veronderstel dus, dat gij weer gereed zijt om te schaken", stotterde do oude man. «Mijn jon gen, Wolfgang weet je, heeft mij de laatste maal toen ik hem zag op het hart gedrukt, dat ik toch vooral goede vrienden met u blijven moest, en als gij nu wilt, zullen wij onze partijtjes weder hervatten." Er lag iets smeekends in den toon, waarop de oude man dit zeide en hij draaide daarbij met het schaak bord als een schooljongen met zijn pet. «Kom binnen", zeide Schnipper zacht, en van toen af aan schaakten beiden weêr als vroeger. EIND F..

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1