6e. P. H., dienstbode te Kloetinge, wegens diefstal veroordeeld tot een maand cell. gev. straf c. e. 7e. G. W., 16 j., te Wolfaartsdijk, wegens dief stal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 8e. C. D., 33 j., hovenier te West-Souburgwe gens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en 2 boeten a f 8 c. e. Dinsdag 1 November zijn de volgende vonnissen gewezen in zaken, behandeld 25 Oct. jl. tegen le. J. M. De M.. 27 j., zonder beroep te Middel burg, wegens mishandeling veroordeeld tot 2 boeten a f 8, c. e. 2e. W. C. O., 55 j., huisvr. van J. P. L., te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete c. e. 3e. J. B., 70 j., uitdrager te Middelburg, wegens het onbevoegd koopen van militaire kleedingstukken veroordeeld tot f 10 boete c. e. 4e. J. J. V., 20 j., kleermaker te Ter Neuzen wegens mishandeling veroordeeld tot f 16 boete c. e. 5e. E. D., 41 j., huisvr. van F. D., te Ter Neuzen, wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete c. e. 6e. L. De F., 19 j., landbouwer te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot 45 dagen cell, gev. straf en f 8 boete, met schadevergoeding aan den mishandelde M. S., ad f 75. 7e. P. B., 56 j., dienstknecht te St.-Anna ter Muiden, wegens beleediging veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf c. e. 8e. D. L., 17 j., boerenknecht te St. Anna ter Muiden, wegens verbreken van afsluiting en mishan deling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en 2 boeten, eene van f 25 en eene van f8. 9e. C. M., 22 j., timmersknecht, L. M., 21 j., landmansknecht, beiden te Hoofdplaat, wegens weder- keerige mishandeling veroordeeld ieder tot f 8 boete c. e. 10e. F. J. H., 50 j., herbergier te Retranchement, wegens hoon veroordeeld tot f 12 boete c. c. Buitenlandsch Overzicht. Het ltaliaansche vorstenpaar heeft Weenen weêr verlaten, met zich nemende de aangenaamste herinne ringen over de uitstekende ontvangst. Het plan om naar Berlijn te gaan is niet doorgegaanmen zegt dat dit bezoek later zal plaatshebben. De verkiezing van Gambetta in Belleville is door de kamer van afgevaardigden goedgekeurd. Aan bestrijders ontbreekt het den grooten man natuurlijk niet en zij zorgen wel, dat hij door de ver eering zijner vrienden niet te hoovaarëig wordt. Ter wijl hij met overgroote meerderheid tot president is gekozen, houden de socialistisch-revolutionairente Parijs bijeenkomsten, waarop zij hem uitschelden voor al wat leelijk is en beschuldigen, in navolging van Ro- chefort, van den Tunis-oorlog te hebben op touw gezet om zich door speculatie rijk te maken. Die expeditie is dan ook een ongelukkig feit voor Frankrijk. Op schandelijke wijze wordt er met 's lands geld omgesprongen en roekeloozer kan er in 1870 bij gelegenheid van den Duitsch-Franschen oorlog niet met geld, paarden en soldaten zijn omgegaan dan nu het geval is. Op 7 November zal daarover in den senaat eene interpellatie plaatshebben. Terwijl Ali-ben-Amary, het hoofd der Tunesische opstandelingen, is gestorven, verneemt men van den geduchtèn Algerijnschen hoofdman, Bou-Amema, dat hij met 10000 ruiters en 20000 voetknechten van verschillende stammen zich bevindt te Oued-Erreth, nabij den stam der Dramani, in de nabijheid der Marokkaansche grenzen. Een krankzinnige is te Washington het Witte huis willen binnendringen, Daar hij gewapend was met een revolver vond men het beter hem onschadelijk te maken. De mogendheden, met Engeland aan het hoofd, zullen minister Blaine antwoorden op zijn circulaire in zake het Panama-kanaal, en zijne beweringen weer leggen. Overzicht van den stand der koersen. Knollen voor citroenen verkoopen moge in den handel eenige verschooning vinden, in de journalistiek behoort men dergelijke praktijken nimmer, onder welk voorwendsel ook, eene plaats interuimen. Daarom haastten we ons de vorige week om, vóór alles, te wijzen op de frauduleuze meedeelingen van de Berl. Barsen Ztgzonder eenige tegenspraak door de Ned. Financier overgenomen. Aangenaam was het ons dat het gelijktijdig met ons overzicht verschijnende week blad de Financier ook on6 standpunt innam. Daar wemeenen te weten, dat vele lezers bij de Zuidwestelijke Spoorwegmaatschappij betrokken zijnachten we, voor de bevestiging onzer geuite meening, de over neming van etikele woorden van de Financier wel de moeite waard; we laten daarom twee volzinnen volgen iHet blad (de Berl. B. Z.) beweert lang en breed, dat de garantie is verleend voor 5 pet. in roebels en niet in goud en knoopt daar allerlei niets zeggende opmerkingen aan vast, die een verstandig mensch doen lachen, doch in het gemoed der groote menigte en daarvoor is het bestemd allicht twijfel en onrust werpen. De coup is nochtans mis lukt en het bankiersblad van Berlijn heeft zijn doel dus niet bereikt.'' Een nieuw bewijs hoe goed het toch is zooveel mogelijk uit eigen oogen te zien; daarvoor is eenig uitgebreid onderzoek noodig, maar dit loont dan toch de moeite ruimschoots. De verbetering der noteering van 60 tot 61 pet. is voor de inspirateurs van bedoelde mededeeling eene teleurstelling. Nu de vervaldag nadert van de coupons der aandeelen Morschansk-Sysran en Riask-Wiasma gelooven we, dat het nu een zeer geschikt oogenblik is den houders dier aandeelen nog eens kort en krachtig te zeggen dat zij eigenaars zijn van stukken, welke geen vertrouwen verdienen. Waarom niet? Wel, omdat de wegen zoo weinig opbrengen dat ze op verre na niet aan hunne couponverplichtingen kunnen voldoen en de betaling der aandeelen coupons geheel afhankelijk is van de regeeringsgarantie, die evenwel slechts tot 1887 is verleend. Met gemakkelijk te beoordeelen feiten hebben we hier te doen. De couponbetaling hangt geheel af van de regeeringsgarantie en deze is slechts tot 1887 verleend. Conclusie: genoemde aandeelenzijnongeschikt voor geldbelegging, hebben innerlijk eene veel lagere waarde dan de markt thans besteedt; verkoop is dus geraden. Dit i» het terrein der feiten. Nu kunnen wo, ons begevende op de terreinen der verbeelding en gesteund door de gissings- of benaderingsmethode, heel veel mooie redeneeringen houden, die tot gehoopte uitkomsten leiden, maarhet zijn gissingen, gebouwd op hopen en wenschen! Gemakkelijk valt het een ellenlange redeneering te ontspinnen, dat Rusland de garantie wel verlengen zal, maar even gemakkelijk, ja met meer gezag laat zicli eene tegenovergestelde gevolgtrekking afleiden. Wie zich nu aan dergelijk kansspelwaarbij, gelijk hier het geval is, niet veel te winnen maar wel veel te verliezen valt, liever niet waagt, weet dus wat hij te doen heeft. Spanjaarden mochten weder ditmaal niet onbedui dend avanceeren. Over de conversie der amortisabele schulden deelde de minister nader mede, dat de con versie niet gedwongen zal zijn, maar ieder die weigert het nieuwe fonds aan te nemen a pari ten volle dus betaald zal worden. Alleen geldt dit niet voor de aflesbare 2 pet. binnenlandsche oblig., die blijven zul len wat zij zijn, zoo de houders weigeren tot de conversie toetetreden. De min. verwacht van zijtje operatie eene bezuiniging van 160 millioen pesetas (francs.) J Voor de Egyptenaren lazen we het gunstige Reu ter telegrafisch bericht dat, na betaling van de Nb- vembercoupon, 730,000 nominaal beschikbaar zullén zijn tot inkoop van geünificeerde obligatien op de open markt, 't Is nog al een aardig sommetje Ook de Turken konden ietwat avanceeren. "We worden nog steeds geplaagd met allerlei voorlOopige tijdingen te moeten lezen, waarmede we onze lezers inaar niet zullen lastig vallen. De prijzen der Hongaren zijn gedrukt en niet ten onrechte. De begrooting voor 1882 wijst wederom een tekort aan van ongeveer fl. 26 millioen, dat zeker, even als zijn voorgangers waarschijnlijk weer met crediet- operatien zal gedekt worden, 't Is toch te hopen, dat Hongarije eens spoedig de richting eener goede finan- ciëele politiek moge inslaanzoodra de kapitaalmarkt hare hulp terughoudt zou de rentebetaling aan vele kwade kansen onderhevig zijn. Aan overprikkeling der nijverheid heeft ook Hon garije veel geld verkwist ten bate der ver afgelegen gronden, wier productenvervoer echter nog te gering bleef om den door den staat aangelegden wegen winst te bezorgen. We kunnen en passant onzen lezers eens herinneren, dat, de overname van den Theiss.-spoorweg door den staat den obligatiehouders niet ten goede is gekomen. De spoorweg-oorlog in Amerika schijnt nog niet geëindigd, de koersen veranderden sedert de vorige week weinig. Na een overzicht van de noteering der Loten laten de Theiss.-Beg. Loten zich nog het meest aanbevelen. RENTEBETALINGEN. Rusland 1862, coup. 1 Novb. 81 betr. met f 30,38' en f15,19. Vereenigde Am. fondsen, adm. Kerkhoven en Co. enz. le Serie coup. no. 24 is betaalbaar met f 25,'- voor de certificaten van f 1000 2,50 100 en 1,25 50 Vereenigd bezit van Amerik. hyp. Spoorwegobligatihn adm. Wertheim en Gompertz enz. 23ste bewijs van uitdeeling betr. met f 25,voor de certificaten f 1000 12,50 500 en 2,50 100 6 pet. Russische eert. adm. v. Vloten en de Gyselaar. coupons per 1 Juli 1881 betr. met: f 10,69 voor R. 30 in assignaten en 18,72 Z. R. 15. Gemengde Berichten. Kapelle. Op de hofstede van Samuel Wisse is bij het graven van een put voor een regenbak een belangrijke vondst gedaan. In den grond is gevon den een Keulsch kannetje uit de 15e eeuw, be vattende 19 goudstukken, waarvan een het jaartal 1576 draagt, en 96 zilverstukken, met de jaartallen 15551590. Alle stukken zijn voorzien van de beeltenis van Filips van Spanje, en het geheel vertegen woordigt etne waarde van f 320. -Hel Algemeen Handelsblad verscheen Dinsdag 1 November in feestgewaad. Het herdacht namelijk op dien dag zijn 50jarig bestaan. Zaterdagnacht hebben dieven door uitsnijding van een ruit toegang gekregen tot het bestelgoederen- kantoor van den Hollandschen Spoorweg aan het Centraal-Station te Amsterdam. Er is ferm huisgehouden. De dieven deden zich te goed aan een bezending worsten en verzuimden niet het een en ander mee te nemen. Wat ontvreemd is, kan nog niet met juist heid worden opgegeven. Zondagavond heeft men te Rhijnsburg, terwijl de bewoners naar de kerk waren, bij een landbouwer uit een gesloten bureau f 70 ontvreemd. Een metselaar te Budel (N. Br.), vader van een talrijk gezin, is door het breken van een sport van eene ladder gevallen en kort daarna overleden. Maandagochtend werd de passagierstrein van Venloo naar Maastricht in de zijde aangereden door den trein, die naar Kempen vertrekt, waardoor eenige wagens van den eersten omvergeworpen werden en de locomotief en een waggon van den laatsten ontspoorden. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De nateriëele schade is toe te schrijven aan nalatig heid, doordat de wisselwachter niet op zijn post is geweest. Een man van 61 en een vrouw van 65 jaar re Woltersum, zijn dezer dagen ondertrouwd na een engagement van dertig jaar. Om rozen op dezelfde wijze als oleanders, door stekjes in water te plaatsen, te vermenigvuldigen vult men kleine fleschjes (b. v. de lange, bekende eau-de- Cologne fleschjes) niet regen- of rivierwater, en plaatst daarin een rozenstekje zóo, dat twee oogen er van onder water staan en de overigen vrij blijven. In den aanvang hange men deze fleschjes op een bescha duwde plaats, later op een zonnig plekje. De stekjes vormen weldra wortels en worden daarna in een pot gepoot. LandbCt.) Een oude boer uit Veenendaal ging Zaterdag bij 's Rijks betaalmeester te Utrecht de som van f2090 in ontvangst nemenwelke gelden hem toekwamen wegens de onteigening van een gedeelte zijner gronden ten behoeve der spoorweglijn AmersfoortNijmegen. Na dat bedrag in eene portefeuille te hebben geborgen stak hij die in den binnenzak van zijn jas en verze kerde het een en ander door er een paar handschoe nen op te bergen. Toen hij goed en wel in den trein zat om weer huiswaarts te keeren, bemerkte hij dat zijn schat hem was ontstolen. Uitroepen noch hulp der politie mocht baten om den zakkenroller te vinden, die volgens den boer een heer met een garibaldi op en een bruine beversche demi-saison aan moet wezen. Te Brussel; nam een driejarig meisje, dat aan de zorg van haar tienjarig broertje was toevertrouwd, terwijl de moeder zich in een naburig vertrek bevond, uit een flesch eenige teugen zwavelzuur. Ofschoon onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld, bezweek het aan de gevolgen. De keizerin van Oostenrijk, een groot liefhebster van jagen en paardrijden, houdt een troep van 50 a 60 jachthonden. In het lustslot te Gödöllö bekomen deze beesten een beter verblijf dan menig mensch heeft, met een badkamer, keuken, slaapkamer enz. Iedere hond heeft zijn eigen ligplaats, en alle worden 's morgens gepord door den piqueur die »Op!" roept. Dan gaan de vrienden een bad nemen, al naar" het weder is koud of warm, en vervolgens maakt heel de kostschool onder begeleiding van dienaars met zweepen een wandeling. Soms wil er dan wel eens een kost ganger uit de rij loopen, om een stuk wild te snappen. In 't geheel maakt men drie tochten per dag. Om vier uur eet men. De piqueur treedt dan met opgeheven zweep in de eetzaal, wordt met veel geblaf verwelkomd, doch eerst als hij zijn wapen laat zakkenwagen het de genoodigden toe te tasten. In een oogenblik zijn de troggen met vleesch en brood schoon leeg, en men maakt er even weinig plichtplegingen als aan een open tafel. Met zweepgeklap wordt op 't bepaalde uur den honden aangezegd, dat het bereid is. Zoo gaat het voort tot den tijd, dat de keizerin de dieren noodig heeft voor de jacht. Het stoomschip Galliopevan Odessa naar Bremen, is ten zuiden van Kaap Finisterre vergaan. Op éen man na verdronken allen aan boord. - Op de Mississippi is een stoomschip vergaan, waarbij 17 personen verdronken of door den stoom en het heete water uit de stoomketels werden verschroeid. Provinciale Staten van Zeeland. Avondzitting van Dinsdag 1 November 1881. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, 38 leden en de griffier. Afwezig de heeren Collot d'Escury, Hoogenboom en Van Lijnden. De voorzitter opent de vergadering in naam des Konings. Geschiedt mededeeling van verschillende koninklijke besluiten, houdende goedkeuring van door de Staten genomen besluiten, alsmede een tot verdaging der beslissing ten aanzien van het besluit der Staten tot vereeniging van de Oranje- en Dierentijd-polders tot éen waterschap. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Hetzelfde is het geval met verschillende mededee lingen van Gedeputeerde Staten, o. a. van een besluit van den gemeenteraad van Hoofdplaat, waarbij de weg van den Nieuwlandschen molen naar den Hoofdplaat polder door die gemeente in beheer en onderhoud wordt aanvaard met verbintenis tevens tot een voortdurend behoorlijk onderhoud der te leggen keibestrating. Evenzeer wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat tot ingenieurs van den provincialen waterstaat zijn beneemd de heeren C. L. M. Lambrechtsen ter standplaats Goes, Th. Six ter standplaats Zierikzee en E. H. Stieltjes ter stand plaats Ter Neuzen dat de twee eerstgenoemden hunne benoeming hebben aangenomen, doch de laatste heeft bedankt. Een drietal voorstellen van Gedeputeerde Staten betreffendea. wijziging van het in de zomerverga dering vastgestelde reglement op de tramwegenb. wijziging van de instructie voor den griffier der Staten en c. wijziging der provinciale en huishoudelijke be grooting voor 1882, wordt naar de afdeelingen ver zonden. Voorts zijn de volgende adreeeen ingekomen a. Van den gemeenteraad van Philippine om sub sidie ter aflossing van de aangegane geldleening voor den aanleg van een kunstweg tusschen Philippine en Bouchante b. van C. De Blaaij Cz-, te's-Heer Abtskerke c. a., om aanleg van een veerdam bij de aanlegplaats van den provincialen stoomboot te Borssele. Beide adressen zijn gerenvoyeerd naar Gedeputeerde Staten. De vergadering is daarna in afdeelingen gesplitst als volgt le afdeeling, de heeren Walter, Hammacher, Lants- lieer, Dronkers, Van der Vliet, Hombach, Wagtho, De Smidt, Sprenger en B. V. Van der Bilt en de heeren Buteux en Heijse, als leden van Gedeputeerde Staten. 2e afdeeling, de heerenVan Teijlingen, Stevens, Van der Have, Van Deinse, Van Berlekom, Mazure, Bolier, Moolenburgli, Van Waesberghe Janssens, Ka- kebeeke en Breveten als leden van Gedeputeerde Staten de heeren Bybau en J. C. R. Van der Bilt. 3e afdeeling, de heeren Pierssens, Sipkens, Snijders, Pompe Van Meerdervoort, Vader, Van Citters, De Glop- per, Smit, Van Uije Pieterse, Hennequin en Risseeuw; en de heeren Fransen Van de Putte en Snouck Hur- gronje, als leden van Gedeputeerde Staten. Zitting van Woensdag 2 November. Tegenwoordig de Commissaris des konings, voorzit ter, 37 leden en de griffier. Afwezig de heeren Ham macher, Onghena, Collot d'Escury, Hoogenboom en Van Lijnden. Na de resumtie der notulen van de vorige verga dering deelt de voorzitter mede, dat de afdeelingen tot voorzitters en ondervoorzitters hebben benoemd van de 1 e afd. de heeren Hombach en Wagthovan de 2e de heeren Mazure en Moolenburgh en van de 3e de heeren Vader en Risseeuw. Deze mededeeling wordt aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens komen in behandeling de voorstellen van Gedeputeerde Staten met de daaromtrent door de rapporteurs der afdeelingen uitgebrachte algemeene verslagen. lo. Wijziging van het reglement op de tramwegen. De voornaamste dier wijzigingen zijn, dat uit art. 2 wordt weggelaten de bepaling, dat het geven van vergunning tot aanleg van tramwegen ook kan gege ven worden tegen den wil des beheerders van wegen en bermen. Aan art. 7 wordt toegevoegddat de vergunning niet wordt verleend ingeval beheerders van wegen of zij die daartoe grond ontleenen aan hun privaat recht bij Gedeputeerde Staten bezwaren hebben in gediend en deze niet zijn opgelost. Art. 17 wordt gelezen «Bij vervallen-verklaring of intrekking, of bij het eindigen der vergunning wordt aan den concessionnaris het bedrag der gestelde ze kerheid uitgekeerd, na aftrek van de in art. 16 be doelde kosten en schaden." Zonder beraadslaging wordt het geheele voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 2o. Wijziging van art. 6 der instructie van den griffier der Staten, nl. om dit te doen luiden, dat bij afwezigheid, ontstentenis of ziekte van den griffier door Gedeputeerde Staten in zijne vervanging wordt voorzien door aanwijzing van een ambtenaar der pro vinciale griffie. Ook dit voorstel is zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. 3o. Wijziging der provinciale huishoudelijke be grooting voor 1882, als gevolg van het besluit tot regeling van den provincialen waterstaat, waardoor de begrooting met f 10,000 wordt verhoogd en alzoo in ontvang en uitgaaf gebracht op f 381,740,65%. Dit voorstel wordt eveneens zonder beraadslaging met algemeene stemmen goedgekeurd. Na de opdracht van de resumtie der notulen en de uitvoering der genomen besluiten aan Gedeputeerde Staten, is deze najaarszitting door den voorzitter in naam des Konings gesloten. Laatste en telegraphische berichten. In onze omgeving ging een gerucht dat een zeker persoon, hier niet onbekend, gearresteerd zou zijn als verdacht van schuldig aan den te Veere ge- pleegden moord. Uit een onderzoek, voor ons te Middelburg inge steld, bleek dat daarvan bij justitie en politie niets bekend was. HAARLEM, 2 Nov. De algemeene vergadering van den Protestantenbond nam met nagenoeg algemeene stemmen aan een voorstel van het hoofdbestuur om opheffing van den eedsdwang aan de regeering te ver zoeken. PETERSBURG, 2 Nov. De politie ontdekte weder een nihilistische bommenfabriek. WEENEN, 2 Nov. Trekking premieleening 1860: serie 3862 no. 9, hoofdprijs; s. 2747 no. 12,50000; s. 12164 no. 14, 25000; s. 14078 no. 2 en s. 17384 no. 3 ieder 10000 florijnen. 307e Staatsloterij. 5« kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 1 November. 5e lyat. No. 9398 f 100000. Nos. 5788 en 19106 elk f1000. Nos. 6409, 9092 en 9462 elk f400. Nos. 1165, 3349, 3565, 6965, 13046,16120,17438 en 20047 elk f100. Trekking van "Woensdag 2 November. 6e lijst. No. 19344 f25000. No. 15299 f2000. Nos. 5285, 6398, 7809, 12511, 14367 en 19214 elk flOOO. Nos. 1436,12520,12996,13475, 16101 en 16392 elk f400. Nos. 9026, 16054 en 17727 elk f200. Nos. 722, 1833, 4267, 4416, 6411, 10132, 13098, 14584, 16286, 16393 en 19522 elk f100. Te houden Aanbestedingen. 9 Nov. Wolfaartsdijk. Aanbestedingverbreeden en verdiepen uit wateringsgeul. Aanwijzing 8 Nov. Inlichtingen H. Van Strien. 11 Gebouw provinciaal bestuur Middelburg. Aanbesteding onderhoud kanaal Sluis naar Brugge en onderhoud aanleg- en losplaats in den Brakman bij de Isabella-sluis. Aanwijzing 5 en 7 Nov. Inlichtingen Hoofdingenieur te Middelburg en ingenieurs te Vlissingen en Terneuzen. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door bet Postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand September 1881. 1. J. Smit, Middelburg. 2. Jacob Van Herenthals, Ovezande. 3. P. De Baeke, Werneldintje. 4. Adri- ana v. d. Berge, Spoorbrug, Van de Hulpkantoren Cortgene. 5. Johannes Glas, Leeuwarden.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2