1881. N°. 130. Donderdag 3 November. 68ste jaargang. De beul van Freispiel. Afkondiging. MENGELWERK. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers «n Postdirecteuren. coit.wt. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad der gemeeute in zijue ver gadering van 7 October is vastgesteld de volgende VERORDENING op de Tapperijen in de gemeente (Hoes. Art. 1. Onder de benaming van tappers worden voor de toepassing van deze verordening verstaan alle koöiahuishouders, herbergiers en kroeghouders en in het algemeeu al diegeuen, welke wijn, bier, sterkedranken of likeuren in hunne huizen, winkels, tuinen of plaatsen van uitspanning aan het publiek verkoopen of uitschenken. Onder den naam van tapperij worden verstaan alle huizen en plaatsen, alwaar liet bedrijf van tapper wordt uitgeoefend Art 2. De tappers moeten te middernacht en das met het slaan van twaalf uren hunne tapperijen sluiten en dadelijk al de aanwezige bezoekers daaruit doen vertrekken. Indien deze nalatig ziju of weigeren de tapperij te verlaten, moeien de tappers daarvan dadelijk keunis geven of doen geven ter wachtkamer van politie. Bij kermis en zoolang deze duurt, op de toondagen eu bij openbare feesten of vermakelijkheden, kan de burgemeester vergunning geven om het uur van slui ting te verschuiven, onder zoodanige bepalingen als hij naar gelang van omstandigheden geraden zal oordeelen. Art. 3. Ieder bezoeker eener tapperij is verplicht zich voor of tegen het sluitingsuur daaruit te verwijderen, zonder zelfs daartoe eenige waarschuwing of aanmaning te hebben ontvangen. Art 4. De tappers mogen van den len April tot den laat- steu September tusscheu het uur van sluiting en des morgens v\jf uren en van den len October tot den laatsteu Maart tus- schen het uur van sluiting en des morgens zes uren geene gelagmakende personen ontvangen. Art. 5. Als gelagmakende personen of bezoekers worden niet beschouwd de Leden des huisgezins, noch de buitenshuis wonende ouders of kinderen des tappers, noch in de tapperijen van logement- of slaapsteehouders zij, die aldaar nachtverblijf houden en op de nachtlij9t of het vreemdelingenregister ver meld ziju noch zij, wier tegenwoordigheid wegeus dringende omstandigheden vereischt wordt. Art. 6. De beambten van politie, in den tijd, dat de tappe rijen niet geopend mogen zijn, eene tapperij gesloten viudeude, doch reden hebbende om te vermoedeu dat zich daarin nog bezoekers bevinden, zijn bevoegd zich bij den tapper aan te melden. In zoodauige gevallen wordt aan de ambtenaren van politie de last verstrekt, om de woningen der tappers, huns ondanks, binnen te treden, met inachtneming van de voor schriften der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad no. 83). Art. 7. De tappers staan ten opzichte van hun bedrijf «.•ïder het onmiddellijk opzicht der politie, voor zooveel de gosde orde en de zedelijkheid in hunne tapperijen aangaat, en moeten zich gedragen naar de bijzondere bevelen, die hun ten dien opzichte door de politie worden gegeven. Art. 8. De tappers, die zich mochten bezwaard achten door eenige last of beschikking, welke hun door of vanwege den commissaris van politie wordt gegeven, zullen zich, behoudens hunne verplichting om den last onverwijld op te volgen, met hunne bezwaren tot den burgemeester kunnen wenden, die, na den eommissaris van politie te hebben gehoord, naar bevind van zaken zal heslissen. Art. 9. De tappers zijn verplicht, om binnen acht dagen na de afkondiging dezer verordeuing in hunne tapperijen of gelagkamer een kosteloos aan hen uittereiken gedrukt exem plaar van deze verordening opteplakken en optehangen op zoo danige wijze, dat alle bezoekers die gemakkelijk lezen kunnen. Art. 10. De overtredingen van de bepalingen dezer veror dening worden, voor zoover daartegen bij de wet, bij algemeenen maatregel van bestuur, of bij provinciale verordening niet is voorzien, gestraft als volgt; die van art. 2 met eene geldboete van fl,tet f5,die telkens met gelijk bedrag zal opklimmen voor ieder uur ge durende hetwelk de bekeurde, nadat hem de bekeuring is aan gezegd, in gebreke blijft aan de voorgeschrevene bepalingen te voldoenzonder dat nochtans het gezamenlijk bedrag de som van f 25 zal te boven gaan die van art. 3 voor iedere overtreding met eene geldboete van f 1,tot f3,te vermeerderen met een gelijk bedrag voor ieder -uur dat de overtreder, na bekeurd te zijn, in gebreke blijft zich te verwijderen; die van art. 4 met een geldboete van fl,tot f5,voor ieder gelagmakenden persoon, dien de tapper in zijue tapperij Schets, naar het Engelscb. In het kleine hertogdom Freispiel leefde een eerbied waardig man, Schnipper genaamd, die geregeld iederen avond doorbracht in het bierhuis »De Groot-Hertog", om met professor Bunks te schaken. Er was niets bijzonders in Schnipper's doen en laten. Hij ging gewoonlijk gekleed in een snuifkleurige jas, droeg lage schoenen met strikken, een witte das die driemaal om zijn hals geknoopt was en een zilveren bril. Terwijl wij u met hem in kennis brengen, zal hij omstreeks vijftig jaar oud geweest zijn, maar bij scheen iets ouder door de ernstige terughoudendheid, die zijn gan- sche persoon kenmerkte. Overigens bewees zijn uiter lijk dat hij iemand was, die er goed inzat. Niemand, uitgezonderd professor Bunks, zocht zijn gezelschap, terwijl Schnipper zelf ook geene enkele poging deed om den kring zijner Kennissen uit te breiden, Hij was beleefd jegens iedereenen ieder sprak ook op eerbiedigen toon tot en over hem, maar har telijkheid ontbrak aan eiken omgang met dien man. Waarom? Wel, omdat Schnipper de zoon, klein- en achterkleinzoon van de vroegere beulen was, en hij ontvangt, zonder dat nochtans het gezamenlijk bedrag de som van f 25 zal te. hoven gaan die van art. met eene geldboete vnn fl,— tot f25. Art. 11. Deze verordening treedt in werking den 1 No vember 1881. Alsdan wordt ingetrokken de verordening op de tapperijen, vastgesteld door den gemeenteraad den 18 Oe- tober 1858. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 28 October 1881, no. 5472/11, in afschrift medegedeeld. En ia hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 November 1881. 11e Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMEK. l)e Secretaris, H A K T M A N. GOES, 2 NOVEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Dinsdag herdacht de heer II. M. Wierts Van Coehoom, postdirecteur te Goes, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst der posterijen trad. Met ingang van 1 November 1856 werd hij be noemd tot surnumerair, den 1 April 1862 tot com mies 3e klasse, den 1 October 1866 tot id. 2e klasse en met 1 Mei 1873 tot commies le klasse. Hij oefende zijne functiën uit op het spoorwegpostkan toor Antwerpen-Moerdijk en op de postkantoren Nijme gen, Dordrecht, Rotterdam en Arnhem. Bij Kon. besluit van 14 November 1879 werd hij benoemd tot directeur van het postkantoor alhier, ingaande den 1 Dec. d. a. v. Het ontbrak hem Dinsdag niet aan blijken van belangstelling. Sedert den korten tijd, dat hij hier werkzaam is, heeft de heer Wierts Van Coehoorn zich dan ook doen kennen als iemand van een min zaam karakter en steeds bereid om als ambtenaar het publiek ter wille te zijn. Van de beschouwingen over de drankwet, door den heer II. G. Hartman Jz. in ons blad geleverd, is nu bij de firma F. Kteeuwens Zoon alhier een keurig nette afzonderlijke uitgaaf verschenen, die tegen 25 cents verkrijgbaar is gesteld. Voor eigen gebruik en om het geheel beter te bewaren is zulk eene uit gaaf uit den aard der zaak beter geschikt dan de stukken, die in verschillende nommers van een blad voorkomen. Uit dat oogpunt twijfelen wij niet of het werkje zal bij koffiehuisbouders, tappers en slijters zijn weg wel vinden, maar ook aan ieder, die een beknopt en handig overzicht hebben wil van de wet, en deze in hoofdzaak wil leeren kennen, bevelen wij het boekje ten zeerste aan. Donderdagavond te half acht uren is er vergade ring voor de leden der vereeniging »de Ambachts school" te Goes. Op die vergadering zullen worden behandeld de re kening over 188081, en de begrooting van 188182. Verder zal over het afgeloopen jaar verslag worden uitgebracht, zullen twee bestuursleden moeten benoemd worden en zal een voorstel van het bestuur in be handeling komen omtrent het onderwijs in het smeden. Yerseke. Het telegraafkantoor heeft in de maand October verzonden 142 en ontvangen 498 dus totaal behand. 640 telegrammen. De verzending van oesters is in vollen gang. De leveranciers kunnen als het ware niet aan alle aan vragen voldoen, en de koopers zullen het weinige, dat zelf ook dit ambt in het kleine hertogdom Freispiel bekleedde, ofschoon hij nog nooit een mensch of iets wat er op leek had ter dood gebracht. De Freispielers waren een goed volk, die Schnipper's treurig beroep gaarne hadden vergeten, indien hij zelf het hun slechts veroorloofd had. De doodstraf, ofschoon zij nog be stond, werd nooit meer toegepast; er waren dan ook reeds meer dan vijftig jaren verloopen sedert het laatste doodvonnis in Freispiel was voltrokken en Schnipper had, evenals zijn vader en grootvader, dit weinig be geerde ambt dan ook slechts van zijne vaderen geërfd, zonder ooit van het bestuur toestemming te hebben kunnen bekomen om er afstand van te doen. Reeds tweemaal had hij zijn ontslag gevraagd, maar de raads- heeren van het Hof, die het kabinet van den Hertog uitmaakten, konden, hoeveel leed hun dat ook deed, geen gevolg aan zijne wenschen geven, daar zij het noodzakelijk achtten, dat het hertogdom een titularis- beul bezat, al werden ook van dien ambtenaar geen diensten gevorderd. Schnipper had dan ook vrij wonen in een huisje, dat de Staat hem aangewezen had, en ontving jaar lijks op Goeden Vrijdag honderd daalders en daaren boven genoeg rood laken voor een stel kleêren, zooals dat in den ouden tijd altijd de belooning van den beul was geweest. Die jaarlij ksche uitbetaling vernederde Schnipper diep. en zijne hand beefde als hij voor vol daan moest teekenen. Het geld gaf hij altijd aan er is, elkander al spoedig moeten betwisten, of zich met oesters van tweede grootte (twijfelaars) moeten tevreden stellen. Ei.i.ewoutsdijk. De verpachting der eigendommen van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk, Maan dag gehouden, heeft p. m. de som van f500 minder opgebracht dan vóór 7 jaren. Het vergunningsrecht tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank is bepaald te Oudelande, waar de heer L. Oranje van 's-Gravenpolder tot schat ter is benoemd, op f 15, te Scherpenisse op f17,50 en te Tholen ook op f15 van elke f 100 huurwaarde of gedeelte daarvan. Naar aanleiding van de door een districts-school- opziener tot hem gerichte vraag, of aangiften voor ver gelijkende examens op zegel moeten worden geschreven, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geant woord, dat zulks niet noodig is, omdat de aangifte niet is een verzoek, maar eene beantwoording aan een oproeping. Wij vestigen hierop de aandacht. Die beslissing zal ook wel vail toepassing wezen op sollicitatiën van onderwijzers, geen hoofden der school. Ook in onze omgeving zijn sommigen in de meening, dat sollicita tiën naar die betrekkingen gezegeld zouden moeten wezen. Aan het examen voor de betrekking van leerling weger en leerling-adsistent voor het materiëel bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, dat den 11, 18 en 25 October 11. aan het centraalbureau dier Maatschappij te Utrecht is gehouden, werd door 64 personen deelgenomen. Hiervan zijn o. a. geslaagd a. als leerling-weger: J. Zuidweg, te Krabbendijke, W. J. Van Schaik, te Middelburg en P. Soons, te St. Maartensdijkb. als leerling-adsistent voor het materieelC. A. Mink en J. Buiterijs, te Mid delburg. De heer mr. C. J. Pické, burgemeester van Middelburg, lid der Eerste Kamer, heeft zijne benoe ming tot lid van het bestuur der »Ned. vereeniging van Gemeente-Ambtenaren" aangenomen. Bij den staf van bet 3e reg. inf. te Bergen-op- Zoom is een cursus opgerictit tot opleiding van kor poraals tot onderofficiers. Te dien einde zijn daartoe geschikte korporaals van de gedetacheerde bataljons te Middelburg en Vlissingen daarheen overgeplaatst. -Gedurende October is de kweekschool voor zee vaart te Leiden vermeerderd met ruim 40 jongens. De Daily News meent reden te hebben om te gelooven, dat de internationale visscherij-eonfereutie te 's-Hage tot een overeenkomst is geraakt omtrent het nemen van doeltreffende politie-maatregelen in de Noordzee. De voorstellen van Engeland's gedelegeer den werden in hoofdzaak aangenomen, zegt het blad, Sarah Bernhardt is Dinsdag uit Utrecht, waar zij Maandagavond was opgetreden, naar Weenen ver trokken. Een aantal studenten hebben haar te paard van het station afgehaald en uitgeleide gedaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het drietal naar Schiedam staat ook ds. C. Rijnders, te Middelburg. Tholen. Het oorsponkelijke plan om de te houwen nieuwe school in te richten voor 500 leerlingen is enkele gestichten, en het laken liet hij zwart verven, en verdeelde het dan onder de armen die in den rouw waren. Er sprak zooveel bescheidene welwillendheid uit dat weldoen, dat ieder, die ervan wist, oprechten eerbied voor Schnipper koesterdemaar aan den an deren kant was de ziekelijke zelfbewustheid, die men wist dat hij van zijn akelig ambt bezat, oorzaak, dat men schuw was pogingen aantewenden om zijne ver trouwelijkheid te winnen. Hij had echter niet het uiterlijk van een beul, veeleer zag hij er uit als iemand die bevreesd was dat men hem zou beleedigen. Slechts wanneer hij met Bunks schaakte, scheen hij op zijn gemak en somtijds was hij dan zelfs zeer vroolijk. Bunks was de meest vredelievende man ter wereld. Professor in de geschiedenis aan de hertogelijke hooge- school, die den ganschen dag werkte om het jonge geslacht het ware van het valsche in de geschiedenis der voorvaderen te leeren onderscheiden, hield hij veel van het schaakspel als eene ontspanning voor de avond uren, en mocht hij Schnipper gaarne, wijl die on vermoeid was om zijn hartstocht voor dit spel te bevredigen. Ook om andere redenen hield hij veel van hem, want Schnipper studeerde ook nog op zijn manier, en bracht dan ook, als hij alleen was, menig uurtje door met in de oude kronieken te lezen, waar van zijne bibliotheek ruim voorzien was. Somtijds kwam prof. Bunks Zondags bij Schnipper eten en dan opende deze, alleen omdat het Bunks was, eene kast gewijzigd moeten worden, doordat de Regeering de vergunning daartóe geweigerd heeft. Zij zal dus slechts voor 400 leerlingen ingericht worden. Daar echter het aantal schoolgaande kinderen grooter is dan 400, zal een gedeelte der nu bestaande school geschikt gemaakt worden voor 100 kinderen, terwijl het ove rige gedeelte in orde zal gebracht worden voor de normaalschool. f In verscheiden bladen komt een onjuiste opgaa voor van het aantal leerlingen, dat in December 1879 zich op de Rijkslandbouwschool bevond, dat op 49 wordt gesteld, waaronder 8 vrouwelijke. Dit getal is slechts juist ten opzichte van de afd. H. B. school, daar de Rijkslandbouwschool in Dec. 1879 werd bezocht door 116 leerlingen, waaronder 9 toehoorders. De verdee ling van dit getal is als volgtafd. H. B. S. 49 leer lingen, waarvan 3 toehoorders, afd. A 53 leerl., waar van 4 toeh. en afd. B 14 leerl.waarvan 2 toeh. Thans bedraagt het getal leerlingen en toehoorders bij de drie afdeelingen der Rijkslandbouwschool 129. Van al de lagere scholen in Nederland beperken 68 pCt. zich tot het gewoon lager onderwijs, dus 32 pCt. tot meer uitgebreid lager onderwijs. Dit wisselt nog al af in de verschillende gewesten: in Drente zijn 95 pCt gewone lagere scholenin Limburg slechts 52 pCt.tusschen twee naburige rijken besloten, doet zich daar de behoefte gevoelen om meer dan éen taal aan te leeren. Ook Holland onderscheidt zich gunstigzoowel in het noorder- als in het zuiderdeel blijft het gewoon lager onderwijs beperkt tot 56 pCt. der scholen. (N. v. d. D.) Landbouw en Veeteelt. Sint-Maartensdijk. Het aardappelenrooien is af geloopen en tegen veler verwachting is de vrucht zeer meegevallen. De aardappelen zijn dit jaar puik te noemen en daarbij is de opbrengst groot, waarvan het blijde gevolg is, dat de prijzen laag zijn. Voor beste jammen betaalt men f 2,50 a f 2,75 de H. L.terwijl de blauwewaarvan sommige veel door de ziekte geleden hebben, f 2 a f 2,25 gelden. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag II. is door de rechtbank vonnis gewezen tegen L. F. A. B., 21 j., huisvr. van J. B. R., te Phi lippine, wegens eenvoudige diefstallen veroordeeld tot 45 dagen cell. gev. straf c. e. Maandag daarop deed de rechtbank uitspraak in de navolgende zaken tegen de. F. B., huisvr. van N. H., te Goes, wegens hoon veroordeeld tot f 3 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2e. H. Van de W.23 j.opperman te Goes wegens beleediging van een beambte veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3e. J. De B.43 jr.arbeider te Heinkenszand wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden cell, gev. straf en 2 boeten van f 8 c. e. 4e. M. S., 22 j., vrachtrijder te Kattendijke, we gens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 5e. A. B., 42 j., L. De J., 13 j„ G. S., 13 j., allen te Kapelle, wegens diefstal van noten veroordeeld ieder tot 2 dagen cell. gev. straf c. e. waarin de berinneringen aan zijne vreeselijke voor ouders werden bewaard. Er waren registers van dood straffen, die zich over drie eeuwen uitstrekten; men vond er verklaringen, opgeteekend uit den mond van staatsgevangenen, die op de pijnbank lagenlaatste bekentenissen, onderteekend met de bevende vingers van misdadigers, die naar het schavot gingen, en daar nevens een waar museum van voorwerpen, die eenmaal aan ter dood gebrachte misdadigers hadden behoord en 's beuls eigendom waren geworden, zooals amulet ten, gouden ringen, ledige beurzen en pakketten brieven, (onder deze zelfs minnebrieven) waarvan de inkt ver bleekt was. Professor Bunks weid nooit moede in die relequiën te snuffelen met de nieuwsgierigheid van een echten geschiedvorscher; maar wanneer Bunks hem vroeg eenige dier werktuigen te toonen, welke in den ouden tijd gediend hadden om de slachtoffers der rech terlijke wraak ter dood te brengen of te verminken, dan begon de beul altijd te beven en weigerde hij kortaf dat verzoek intewilligen. Schnipper hield de vreeselijke werktuigen van zijn ambt verborgen in een kelder, waarin hij slechts eens in zijn leven was binnenge drongen: nl. op den dag, waarop hij na zijns vaders dood verplicht was geweest voor het bestuur eene lijst optemaken van hetgeen hem was nagelaten. Se dert dien dag bad hij die kelderdeur niet meer geopend. (Wordt vervolgd.^

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1