1881. N°. 129. Dinsdag 1 November. 68sl° jaargang. DE DRANKWET, Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. VEEMARKTEN. Klcinliandel iu Sloi'kedrank. GOESCHE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Be prijs der gewone advertcntiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee m a a l berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, dat Zaterdag reeds verzonden werd. PROVINCIE ZEELAND. A A\' besteding EN Op Vrijdag 11 November 1881, Jes voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedepu teerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw vau het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van de aanleg- en los plaats voor visschers in den Brakman bij de Isabella-sluis, behoorende tot de havenwerken in de provincie Zeeland. Raming f 630 per jaar). Het driejarig onderhoud gedurende A882.1883 1884 van het kanaal van Sluis naar Brugge Nederlaïidseh gedeelte). (Raming voor de drie jaren te zamen f 2000.) Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele inschrijving, in eens voor de driejaren, volgens 441 der Algemeene Voor schriften, gewijzigd bij beschikking vau den Minister vau Waterstaat, Handel en Nijverheid van 17 Januari 1881 no. 6, afdeeling Waterstaat A. De bestekken no. 14 en 15 liggen ter lezing aan het ge bouw van het Ministerie vau Waterstaat, Handel en Nijver heid, aan dat vanhet Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat iio. 18 te 's-Graveübage,' en door zijne tusschen- komst In de voornaamste gemeenten des rijks. Op 5 en 7 Novejuber 1881 worden de noodige aanwijzingen op de plaats gedaan j voorts zij n nadere inlichtingen te bekomen bjj den Hoofdingenieur te Middelburg en bij de Ingenieurs te Ter Neuzen en te Vlissingen. 's-Grayenhage, 22 September 1881. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, STARING, 1. S -G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend, dat iederen Uinsdag behalve den eersten) in de maand No vember a<(nstaan>të, zijndt den 8. 15, 22 en 29 dier maand, binnen deze gemeente de gewone VEEMARKT sal gehouden worden. Goes, den 2.9 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. door H. HA BTSAK Jzu. De wet is niet toepasselijk op en het vergunnings recht niet verschuldigd voor drie gevallen A. Drankverkoop in logementen aan logeergasten. Wanneer de logementen er eene voor ieder openstaande gelagkamer op nahouden, vallen zij echter wel onder het bereik der wet. Ook houde men in het oog, dat iemand wel een bezoekmag brengen aan een logeer gast in een logement en van 'dien logeergast een glas drank aannemen, want dan wordt aan den logeergast getapt, maar niet, dat onder dezen schijn andere personen in zoodanige logementen drank zouden kun nen hekomen. B. Drankverkoop aan boord van vaartuigen aan de opvarenden. Dit laatste woord •mvat zoowel de passagiers als de bemanning en ten aanzien van het debiet van sterkedrank aan boord, kunnen door de gezagvoerders, reeders of ondernemers voorwaarden gesteld worden, terwijl een stilliggend vaartuig, waar heen men zich begeeft, niet om te varen maar om te drinken, als drijvend drankhuis niet in de uitzon dering valt. C. Drankverkoop door marketentsters aan mili tairen op marsch, in legerplaatsen of in localiteiten, aan het militair gezag onderworpen, door diegenen, aan wie dit door de militaire overheid wordt toege laten. De tapper, slijter of kofliehuishouder, die zich met de schatting van de huurwaarde zijner localiteiten bezwaard acht, kan herschatting vorderen. Dit staat wel niet in de wet, maar is hij de beraadslagingen in de Tweede Kamer ter sprake gekomen en de Mi nister verklaarde, dat dit bij de plaatselijke verorde- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de belanghebbenden aan de artt. 1 en 27 der wet van 28 Juni 1881 (Stbi. no. 97), volgens welke zij, die op 1 November 1S81 iu de localiteit of'localiteiten, daarvoor reeds op 1 Mei vau dit jaar in gebruik, zonder strijd met de wet sterkedrank verkoopen in het klein (namelijk bij hoeveelheden van minder dan twee liter) eu daarmede weuscheu voorttegaan na den termijn, waarvoor zij zijn gepatenteerd, dat is na 1 Mei 1882, bij op zegel geschreven verzoek vergunning moeten vragen aan het Gemeentebestuur, met nauwkeurige omschrijving der lo caliteit of loealiteiter, van de namen en voornamen, ambten, be roepen en bedrijveu, zoowel van zichzelf als van de huisge- nooten boven de zestien jaren, alsmede van het debiet gedurende de laatste twaalf maanden. Wordende hierbij, voor zooveel noodig, nog medegedeeld, dat verzoeken, na 1 Jauuari 1882 ingediend, ingevolge de wet buiten beschikking moeteu worden gehoudeu. Goes, den 31 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. GOES, 31 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. In de Vrijdagavond door de werkiiedenvereeni- ging n Eigen IIulp" gehoudene vergadering werden tot leden van toezicht herkozen F. M. De Witte en F. Hillebrand en bij herstemming als zoodanig gekozen G. J. Beerends. Tevens werd besloten met November over te gaan tot inkoop van levensmiddelen. Volgens het uitgebracht verslag over het 3e kwar taal telt de vereeniging 15 gewone en 46 buitenge wone leden. De ontvangsten gedurende dat kwartaal bedroe gen f 22,85 de uitgaven beliepen- 9,36 Er was dus een saldo van 30 Juni was in kas f 13,49. - 157,15% zoodat 30 Sept. het saldo bedroeg. f 170,64%. In dat verslag werd natuurlijk melding gemaakt van de in Juli opgerichte afdeeling om onderling le vensmiddelen en brandstoffen in te koopen, en van den nu pas begonnen cursus van den heer Stigter ever staatsinrichting. Op het einde der vergadering gaf een bestuurslid te kennen, dat hij in de eerstvolgende driemaande- lijksche vergadering het voorstel zou doen tot het plaatsen van een ïvraagbus" op de vergadering, welke vragen alsdan in een volgende vergadering zullen wor den beantwoord. Die vragen zullen betreffen de ver eeniging in 't bijzonder en den werkman in 't algemeen. Aan den heer A. P, Snoep, gewezen onderwij zer in de cell, gevangenis te Goesis een pensioen van f 81 's jaars verleend. Met ingang van 15 Nov. a. s. is benoemd tot commies 4e klasse te Miste, controle Groenlo, V. Dansen, thans te Bath. 1 i n ningen kon geregeld worden. In eene circulaire, on langs door den Min. van Binn. Zaken uitgevaardigd, heeft hij te kennen gegeven, dat in de verordening die herschatting op de volgende wijze kon geregeld worden. De tapper vraagt herschatting met opgave van een persoon, die van zijnentwege de herschatting zal verrichten en onder depót van eene zekere bij de verordening bepaalde som, welke hem teruggeven wordt, wanneer hij in het gelijk wordt gesteld. De schatter der gemeente, of een ander, vanwege de gemeente aangewezen, persoon en een door den ontvanger der directe belastingen aangewezen persoon verrichten met. den door den tapper opgegeven man de herschatting. Kunnen deze het niet eens worden, dan wordt de huurwaarde tot grondslag genomen, die noch de hoogste noch de laagste is. De betaling van het vergunningsrecht geschiedt ten kantore van den gemeente-ontvanger, van wien men eene kennisgeving ontvangt, vermeldende het bedrag en den termijn, binnen welke het moet betaald zijn. Laat men dien termijn voorbijgaan, dan heeft de ver gunning geen kracht, verbieden burg. en weth. het voortzetten van den verkoop van sterkedrank en doen zij dien desnoods beletten. 7. Strafbepalingen. Onverminderd de straffen we gens overtreding van de wetten op het patent of we gens het houden van een huis van hazardspel, wordt de kofliehuishouder, tapper of slijter gestraft met ge vangenisstraf van 1, tot 21 dagen of geldboete van f0,50 tot f 100, wanneer hij a. zonder de vereischte vergunning sterkedrank in het klein verkoopt, te koop aanbiedt of ten yerkoop in voorraad heeft; b. in eene localiteit, waar sterkedrank in het klein verkocht wordt, op eenigerlei wijze aan koop van sterkedrank eene kans op winst aanbiedt, welke bepaling strekt, om het verlokken tot drankverbruik te weren; c. de Verder zijn verplaatst, met ingang van 1 Dec. a. s., naar Vlissingen J. Pronkers en naar Millingen J. Van Veen, beiden commiezen te water 3e klasse, te Bath, alsmede van Vlissingen naar Bath IV. Fraterman, commies te water 3e klasse. 's-HeeR Abtskerke. Het vergunningsrecht tot uit oefening van den kleinhandel in sterkedrank is door den raad alhier bepaald op f 10 van elke f 100 huur waarde of gedeelte daarvan. IIoedekenskerke. Donderdag II. stelde de gemeen teraad het vergunningsrecht alhier van den kleinhan del in sterkedrank vast op f 20, terwijl tot schatter der gebouwen de heer Peels, van Goes, werd be noemd Tevens werd goedgevonden, om den gemeen teveldwachter, die tot eervol ontslag zal worden voor gedragen, uit de gemeentekas eenig pensioen te ver schaffen. De gemeente-begrooting van 1882 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 6909,82. Middelburg. Ten vervolge op het hem, den 7 Juli jl. aangeboden feestconeert der grenadiers en jagers bij de herdenking van zijn 30jarig lidmaatschap van het bestuur der confrérie van St. Sebastiaan, werd onze algemeen geachte gemeente-secretaris, de heer mr. G. N. De Stoppelaar, op een ter zijner eer ge geven feestdiner verrast met een allerprachtigst album, bevattende de portretten van al de confrères. Dat dit vernieuwde blijk van sympathie door genoemden heer op hoogen prijs wordt gesteld, behoeft zeker geen betoog. -Benoemd door Ged. Staten van Zeeland tot pro vinciale ingenieurs: te Goes de heer Lambrechtsen, te Delft; te Zierikzee de heer Six, te Groningen en te Ter Neuzen de lieer Stieltjes, te 's-Gravenhage. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp, waarbij een krediet wordt aangevraagd voor de voorloopige werkzaamheden in verband tot den aan leg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede. De werkzaamheden worden verdeeld in 3 sectiën namelijk: lo. van de Merwede tot de Lek, 2o. van de Lek tot aan de Vecht heneden Utrecht en 3o. van de Vecht tot Amsterdam. Aan drie sectie-ingenieurs onder leiding van een hoofdingenieur van den water staat worden de werkzaamheden opgedragen. Zaterdag is de vergadering der commissie voor de internationale regeling van de visscherij op de Noord zee gesloten, nadat de conventie door alle gedelegeer den was geteekend. Toen generaal Van der Heijden van Atjeh ver trok, werd hem door de officieren en de burgerij een groot afscheidsfeest gegeven, waarop hem èn van de officieren, èn door de burgerij een stoffelijk aanden ken werd aangeboden, dat later in Nederland zou worden overhandigd. Het souvenir der burgerij is den generaal Zatermiddag aangeboden. Dit bestaat in een prachtig stel tafelzilver van 36 groote en kleine couverts met toeheliooren en 36 mes sen met zilveren heften, en in een zilveren theeser- beide voornoemde handelingen in zijne woning toelaat; dit laatste geldt ook voor particulieren. Met gelijke straf wordt gestraft a. de koffiehuishouder, slijter of tapper, of wel zijn vervanger, wanneer hij, in de uit oefening van zijn beroep, aan een kind beneden 16 jaren, sterkedrank toedient; b. de verkooper of zijn vervanger, die bij gelegenheid van eene openbare ver- kooping den kooper, om niet, sterkedrank toedient. Oorspronkelijk was ook het verbod opgenomen, om sterkedrank te schenken aan verpleegden in weeshuizen, aan hunne kleeding kenbaar. Men vond het echter beter, om hiervoor de regenten te laten waken, even als de ouders dit voor hunne kinderen boven de 16 jaren moeten doen. De wet heeft voor een zeker geval eene verminde ring van het recht toegestaan. De tapper of koffie huishouder, die tussehen Zaterdagavond te zes en Maandagochtend te zes uren geen sterkedrank verkoopt of schenkt, geniet eene korting op het recht van 25 percent. De oorzaak dezer gunstige bepaling ligt niet in het bevorderlijk zijn van de heiliging en viering van den Zondag, maar om de aanleiding tot vele misdrijven weg te nemen. Het is toch een feit, zeide de Min., dat sommige misdrijven, bepaaldelijk onvoor bedachte doodslag en mishandeling, veel meer voor komen op den Zondag dan op eenigen anderen dag der week. En aangezien liet nu de taak van den staat is, oin de uitwendige oorzaken van wanorde zooveel mogelijk tegen te gaan, trachtte de regeering door deze bepaling de sluiting van sommige kroegen op den Zondag te bevorderen. Sluiting der inrichting is echter niet noodigwant de wet vordert alleen, dat men in dien tusschentijd geen sterkedrank verkoopt of schenkt. Men zij echter indachtig, dat. heeft men eenmaal verklaard van de gunstige bepaling der wet gebruik te maken, (en het voornemen daartoe moet vies met zilveren blad. Het zilverwerk is keurig en hoogst smaakvol bewerkt. Het tafelzilver is geplaatst in een fraai palissanderhouten kistje,, waarop een zil veren plaat met het volgende inschrift »Aan Zijne Excellentie den luitenant-generaal Karei Van der Heijden, oud-civiel en militair bevelhebber van Atjeh en onderlioorigheden, uit ware hoogachting aangeboden door Atjeh's burgerij". Dit souvenir wordt aangeboden door de Europee- sche burgers in Atjeh en de ons bevriende iniandsche hoofden en rijksgrooten. Een schoon aandenken voor den vroegeren gouver neur, wiens gestreng, maar rechtvaardig en goed be stuur ook door de Europeesclie burgers ei. Iniandsche hoofden naar waarde wordt geschat. Jlir. mr. B. A. J. M. Verheijen te 's-Bosch, inspecteur van liet lager onderwijs en kamerheer des Konings i. b. d., is door den Franschen minister van openbaar onderwijs benoemd tot «officier d'Academie." (K Uit onze Koloniën. Het Vaderl. van Zondag bevat een brief uit Atjeh die de jongste berichten van daar aanvult en in korte trekken den aldaar heerschenden toestand van onveiligheid schetst. Het blijkt al meer en meer, zegt het bladdat het in de laatste tijden onveiliger is geworden en men allengs in het hoofdpunt van onze vestiging tot eeu toestand is gekomen, die niet veel gunstiger is dan die van 1878, zoo niet die van 1876. Wat het bestuur daartegen doen zalweet men niet. Zal het krachtiger optreden tegen de »roo- vers en maraudeurs" (volgens andere berichten uit Atjeh heeft Iman Lambatta in het gebergte ruim 2000 man »roovers en kwaadwilligen" om zich vereenigd)? Of zal het de zaken laten gaan zooals nu hopende dat de aanvallen vanzelf wei minder zullen worden en het ontzag voor de pradjoerits en onze politie tot volkomen rust zal voeren Tegen een voortzetten van de thans aangenomen houding pleit dit groot bezwaar, dat met de herhaalde bijna altijd ongestrafte aan vallen het vertrouwen in onze macht en de vrees voor onze gestrengheid bij de in onderwerping gekomen bevolking groot gevaar loopen. Het aanhoudend be stoken in en bij de centra van onze vestiging, is steeds een dreigend gevaar, dat de XXII en XXVI Moekims weer voor een deel vijandelijk gebied zullen worden. In een land, van welks bevolking wij volkomen zeker zijn, zouden de herhaalde aanvallen, waarvan wij steeds vernemenslechts een gevaar voor de veiligheid en orde opleveren, in Atjeh echter, met zijn pas in onderwerping gebrachte bevolkingzijn die aanvallen van veel ernstiger beteekenis en dreigen zij met veel grooter gevaar. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Borssele. Alhier is tot predikant beroepen ds. Van lJsendijkte Kattendijke. bij het verzoekschrift om vergunning worden kenbaar gemaakt) en men overtreedt haar, bij art. 24 dei- wet eene boete van ƒ0,50 tot ƒ15 daartegen is be dreigd, terwijl, zooals vroeger is vermeld, de vergun ning tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank wordt geweigerd, wanneer de verzoeker binnen twee jaren wegens overtreding eener bepaling der wet on herroepelijk is veroordeeld. Eene strafbepaling tegen liet schenken van sterke drank aan politie-beambten in de wet vond de Min. niet noodig, omdat liet doel volkomen kan worden bereikt, wanneer de landsregeering, zoowel als de ge meentebesturen zorgen, dat zonder de minste verschoo ning worden ontslagen alle politie-beambten, die mis bruik maken van sterkedrank of zich door borrels laten omkoopen. De hierboven genoemde gevangenisstraffen kunnen met een derde worden verhoogdindien bij liet plegen van het feit nog geene twee jaren zijn verloopen, sedert de schuldige, wegens een der omschreven feiten of wegens de volgende verrichtingen onherroepelijk is ver oordeeld. Met gevangenisstraf van 1 dag tot 9 maanden of geld boete van 50 cents tot 300 gulden wordt gestraft a. hij, die een kind beneden 16 jaren opzettelijk dronken maakt; b. hij, die iemand door geweld of bedreiging met geweld dwingt tot het gebruik van bedwelmenden drank, en c. bij, die aan iemand, die in kennelijkon staat van dronkenschap verkeert, bedwelmenden drank toedient. Opzettelijk dronken maakt, wordt er gezegd, omdat anders het verstrekken van de kleinste teug sterkedrank aan een kind tot strafvervolging aanleiding zou kunnen geven. Wat bedwelmende drank is, wordt niet in de wet verklaard. De Min. achtte het beter dit aan den rechter over te laten. Bier kan bedwelmen evenzeer als wijn. De staat van dronkenschap sub c„

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1