1881. N°. 128. Zaterdag 29 October. 68stc jaargang. DE DRANKWET, goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 28 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Wolfaartsdijk. Het vreemdsoortige geval doet zich hier voor, dat de Westkerkepolder in deze gemeente thans zonder bestuur is. Op de reeds vóór geruimen tijd ingezondene voordracht voor een gezworen is toch nog geene benoeming geschied, terwijl de dijkgraaf en de andere gezworen, op hun verzoek, sedert bereids eervol ontslag hebben bekomen. In een tijd, waarin zoo gereedelijk stormschade te duchten is, zou zulks allicht bezwaren kunnen opleveren. Yerseke. Door ons gemeentebestuur is aan Ged. Staten autorisatie gevraagd tot het houden van een oesterbeurs alhier, en zulks niet meer elke week, maar, te beginnen met November a. s., tweemalen per maand, n.l. den ln en 3n Vrijdag, des namiddags van 12% tot 2 uren. Gedeputeerden hebben hierop toestemmend beschikt en deze vergunning per Provinciaal blad aan de andere gemeenten bekend gemaakt met de kennisgeving, dat mogelijke bezwaren ertegen vóór den 4 November a. s. moeten worden ingediend. De ondervindinghoe kort ook, schijnt geleerd te hebben, dat eene wekelijksche beurs zelfs in 't drukste van den tijd onnoodig is. Het Vaderland meldt, dat volgens een uit Aden te 's-Hage ontvangen telegramuit zeer vertrouwbare bron, een der nog vermiste sloepen van de Koning der Nederlandenmet 19 personen, is gevonden. Het was de boot, die door den administrateur (storekee per) werd aangevoerd. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Volgens het Handelsblad hebben Frankrijk, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje aan onze regeering officieel kennis gegeven van hunne medewerking tot het doen welslagen der koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden. De Engelsche regeering heeft nadere inlichtingen ge vraagd. De commissie uit de Tweede Kamerbelast met het nazien van het in comité-generaal gesprokene over Atjeh, heeft zich geconstitueerd en tot voorzitter gekozen mr. E. Cremers. De heer dr. H Hartogh Heijs Van Zouteveen te Assen heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken, in antwoord op zijn verzoek om op belofte als raadslid te worden toegelaten, bericht ontvangen dat er geen termen bestaan om aan zijn verzoek te vol doen. Trots allerlei geruchten en tegenspraken, tenge volge van misverstand, is de Willem Barents toch Woensdag te IJmuiden binnengeloopen, en Donderdag te half drie in den namiddag aan's rijks werf te Am sterdam aangekomen. De Barents heeft met veel stormen te kampen ge had, doch het schip heeft niet veel geleden; de offi cieren en bemanning zien er frisch en flink uit als echt Hollandsche jongens. Woensdag was aan de Metalenkruis-ridders, be deelden en verpleegden in de liefdadigheidsgestichten te Amsterdam, ten getale van 123, tot finale sluiting der feestelijkhedennog een aangename verrassing bereid. Te een uur in het lokaal »de Koningskroon", Plan- 4) door H. O. HAETMA5 Jzii. Dat vergunningsrecht, naar de afleiding uit het Engelsch, of eigenlijk uit het Amerikaansch, het license-recht ge- heeten, moet dus berekend worden naar geheel nieuwe grondslagen. De huurwaardewaarnaar de grond en personeele belasting berekend wordt, kan niet die nen, want dat is de huurwaarde van het geheels per ceel, terwijl voor het license-recht in aanmerking komt de localiteit van het bedrijf, En de huurwaarde van die localiteit alleen kan ook niet strekken tot grond slag voor de berekening van het license-recht, want dan zouden de deftige inrichtingen oneindig zwaarder getroffen worden, al leverden zij weinig winst op, dan de kleine kroegen. Daarom schrijft de wet voor, dat de huurwaarde van de localiteit moet geschat worden in verband met den omvang van het bedrijf. Hoe drukker bezoek eene drankgelegenheid dus heeft, hoe hooger de huurwaarde localiteit zal zijnal is <ije Ipcaliteit pief zqo grqot of pief zoo deftig pi? me lige andere. Mep lette' echter or drankgelegenheid E}jet den oipvang vap lpet gqhéelp bedrijf, dqoi: (jen ijezqeker uitgeoefend, mag tep grondslag liggen voor de berekening van het license-recht. rpaar alleen, zqoals lie wef rich ook uitdrukt, den oipvang vap het bedrijf, tyaar.voor- de vergunning strpkt, dat wil zeggen, dp kltinhaniel in sterkedrank, Alzoo komt in aapmer- tage-Kerklaan, bijeengeroepen, werden zij aldaar met een paar tamboers uit de oud-strijders, het stedelijke en de nationale vaandels en de muziek van het 7e reg. inf. aan het hoofd opgesteld en marcheerden zij, onder commando van een lid der commissie, van daar de Muidergracht langs de Plantage dooreerst naar het Panorama en vervolgens naar Artis, waarvan de directiën den toegang bereidwillig voor die oude krijgslieden luidden opengesteld, waar zij alles met ingenomenheid bezichtigden en aan ieder een glas bier werd verstrektzoodat «Tante Chris", de mar ketenster, die in uniform in den stoet aanwezig was, ditmaal geene diensten behoefde te bewijzen. -De gemeenteraad van Amsterdam heeft de ex ploitatie van den stads-schouwburg van -18821886 gegund aan de vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel". Naar aanleiding van de oproeping der Bethle- hemsche handelsvereeniging in den Oranje-Vrijstaat heeft er Woensdag te Amsterdam eene bijeenkomst plaats gehad van eenige belangstellenden, waarin be sloten werd tot oprichting eener Zuid-Afrikaansche handelscompagnie. Eene voorloopige commissie werd benoemd, bestaande uit vijf leden, teneinde de voor bereidende werkzaamheden te leiden. In een belangrijk artikel over de Luxemburg- sche aangelegenheden levert de heer Bothan in het laatste nummer der Revue des deux Mondes o. a. de volgende schets van het karakter onzer overleden Koningin Sophia »In den tijd barer ontluiking zag zij er majestueus en schoon, als een Juno, uit en later, toen zij ouder was geworden, dacht men, als men haar over de literatuur en de politiekhoorde spreken, onwillekeurig aan de groote Catharinazij stamde af van de Ro mano fs; hare moeder was de zuster van Alexander I. Zij zou ongetwijfeld in de geschiedenis een spoor heb ben achtergelaten, als haar, in plaats van Koningin te zijn geworden van efen klein land, het lot eene kroon had bewaard, harer werkzaamheid en haar verstand waardig. In Parijs" kwam zij bij voorkeur zich ont spannen van de gestrenge vormen in 's-Gravenhage. Zij hield van het Hof der Tuilerieën, maar zij zocht er alleen wat haar hart en geest kon bevredigen. Evenals de Koningin van Engeland had zij een sterke voorliefde voor den Keizer, maar haar affectie was minder idealistisch. Zij had een mannelijker karak ter en hare sympathie gold meer de politiek dan den persoon des Keizers". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag a. s., des voormiddags te 10 uren, godsdienstoefening in het gewone lokaal. Voorganger de heer Joh. Dyserinck, predikant te Vlissingen. Op het drietal te Monnikendam staat no. 1 ds. II. Van Selmste Nisse. Bedankt voor het beroep naar St.-Anna ter Mui den door ds. J. C. IJ. Bussingh De Vries, te Zuidzande. Kloetinge. Met betrekking tot het herhalings- onderwijs is voor deze gemeente het volgende vast- «Het herhalingsonderwijs zal worden gegeven in de vier wintermaanden van 1 Nov. tot uit. Februari, vijf avonden per week, van half vijf tot half zeven. Het kingde huurwaarden van de localiteitwaarin het beroep van tapper, slijter of koffiehuishouder wordt uitgeoefend, in verhand met het debiet in sterkedrank. Hoeveel bierwijn koffie broodjes en andere zaken de tapper of koffiehuishouder aan zijne bezoekers ver koopt (om ze in zijne gelegenheid te gebruiken; want anders wordt het winkelnering, en die is na 1 Mei 1884, tegelijk met zijn bedrijf, verboden) doet er niet toe alleen het debiet in sterkedrank, Daarom is het mogelijk, dat groote inrichtingen, voor het license-recht op eene lagere huurwaarde geschat worden dan eene kleine en onaanzienlijke kroeg, want het kan gebeuren dat het debiet in de groote inrichtingen hoofdzakelijk loopt over wijn, hier en andere zaken, terwijl het zich in de kleine en onaanzienlijke kroeg bijna, zoo niet uitsluitend, bepaalt tot sterkedrank. Die huurwaarde moet jaarlijks geschat worden, en wel door een vanwege de gemeente aangeleiden amb tenaar. Pfft de schatting jaarlijks ipqet geschieden ligt voor de hand, want eene inrichting kan in het eene jaar een veel drukker bezoek eq t(?bie( bobben dqq ih het andere pftp T)e echter, moet vpqrts een perspqn rijn t die jief vertrouwen (jep ingezetenen en pen onpartijdig karakter bezft, want van zijne schat ting hangt voor den tapper of koffiehuj§bnuc|er veel af. De schatting wordt wel apnjgszlns vergemakke lijkt, doqrdien gedeeften van f 100 vqor geheele worden berekend. Oi dus eene localiteit wordt geschat op f "|0 of op f 99 huurwaarde t altoos zal het vaslge- is bestemd voor leerlingen, die, naar 't oordeel van 't College van dag. best., den arr.-scboolopziener en van 't hoofd der school, voldoend lager onderwijs heb ben genoten, en niet jonger dan 12 jaar zijn. Ook leerlingen van dien leeftijd en die ontwikkeling, welke de dagschool bezoeken, worden toegelaten. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 28 October 1881, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. J. M. en E., M., beiden te Wissekerke (N.-B.), be schuldigd van het gaan over eens anders grond bezet met rijpende vruchten, de le veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 daggev. straf e. e., de 2e vrijgesproken. 2o. A. V. d. B., J. D. en J. M., allen te Goes, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 5,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 3o. A. M., te Goes, wegens het omroepen van be kendmakingen, zonder machtiging der politie te Goes, veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. F. Van D., te 's-Heerenhoek, wegens het op Zondag en in gesloten jachttijd bejagen van eens an ders jachtveld, lo. zonder machtiging, 2o. zonder schriftelijke vergunning, veroordeeld in twee geldboeten elk van f20, subs. 7 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 5o. J. T., te Kwadendamme, wegens bet bevisschen van eens anders vischwater zonder vergunning, ver oordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. C. De R., te Colijnsplaat, wegens het rapen van aardappels op een veld, niet geheel van den oogst ontbloot, veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. Landbouw en Veeteelt. Wemeldinge. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat bij C. Verijzer, brugwachter alhier, eene pompoen is te zien, in zijn tuin gegroeid, van 1,76 M. omtrek en 43 kilo zwaar. Sint-Maartensdijk. De suikerbietenoogst is reeds bijna afgeloopen, en zeer tegengevallen. Niettegen staande de hoeveelheid land, die er mede bezaaid is geworden, minstens even groot is als verleden jaar, is de opbrengst bijna de helft minder. Daarbij zijn de penen licht en klein. Alleen de staart is goed uitgegroeid; de kop echter is klein gebleven. Hoe schadelijk dit ook voor de verbouwers moge zijn, toch zal de fabrikant er misschien beter mede tevreden zijn dan verleden jaar, toen er zooveel monsterpenen met groote koppen waren. In den staart toch is het sui kergehalte veel grooter dan in den kop. De gemiddelde opbrengst is 25000 a 30,000 KG. per H.A. en de prijs f10 per 1000 KG. Zoo het cijfer van den tiendafkoop een maatstaf kan zijn ter bepaling van den stand van den landbouw, dan leveren de laatste twee jaren een getrouwe af spiegeling van zijn achteruitgang. Terwijl in geheel Zeeland over de jaren 18721878 gemiddeld jaarlijks voor f362,862,11 tienden afgekocht werd, daalde dit cijfer in 1879 tot f149,400,58%, stelde recht moeten betaald worden. Ook mag het recht niet progressief zijn dat wil zeggenvan de eerste f 100 huurwaarde mag niet bijv. f 10 en van de volgende f 100 een hooger recht geheven worden. Ook moet opgemerkt wordendat als een tapper of kofliehuishouder meerdere localiteiten voor den klein handel in sterkedrank gebruikt, deze wel afzonderlijk geschat, maar de huurwaarde van die localiteiten dan te zarnen getrSkkeiTïnöBt worden, om tot den grond slag voor de berekening van het recht te komen. Bijv. een tapper of kofliehuishouder heeft éen lokaal, waarin hij dagelijks zijn beroep uitoefent i dit wordt geschat op f 100 huurwaardes een ander lokaal, dat hij slechts hij sommige gelegenheden, zooals met ker mis of bij feepton, bezigtdit wordt geschat op f 50 imflfwaarde, en een derde lokaal, dat hoogst zelden, zooals voor vergaderingen of uitvoeringen, voor het publiek wordt opengesteld; dit wordt geschat op f25, Nu mag de schatter niet zeggen, dat hier drie lokalen yati f 100 huurwaarde of gedeelten van die zijn en dus driemaal Ijet vastgestelde recht moet worden betaald, maar de geschatte huurwaarden moeten bij elkander worden geteld en do houder der inrichting dos betalen naar eene huurwaarde van f 175, 5. Intrekking der vergunning. Drie gevallen noemt de wet op, waarin de vergunning door burgemeester en wethouders wordt ingetrokken. Die intrekking rqoet, evenals eene afwijzende beschikking op een ver zoek om vergunning, mot redenen omkleed zijn, en en in 1880 tot f 13,037,51. Dit laatste getal wordt uit den ofliciëelen staat ver kregen, door bijvoeging van f79 voor 55 aren 15 cen tiaren in Kapelle, waarvan de afkooppiijs niet in de akte vermeld is. In de f 13,037,51 komt Zuid-Beveland voor f268,31, Tholen voor f 3,992,08, Schouwen-Duiveland voor f8,777,12. Op Walcheren, Noord-Beveland en St. Pliilipsland had geen afkoop plaats. (Mi Ct.) OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op DONDERDAG den 27 OCTOBER 1881, des avonds te 7 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig de heer dr. C. A. Van Renterghem, met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 7 October jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle zooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen J S- lo.( dat door den storm van 14 October jl. nogal belangrijke schade aan de eigendommen der gemeente is toegebracht, zoowel aan boomen als aan gebouwen, die echter zoodra mogelijk is hersteld, maar waardoor misschien het bedrag, voor onderhoud uitgetrokken, zal worden overschreden 2o. dat door den heer inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zeeland opnieuw voor een jaar aan den heer I. Adam vergunning is verleend, om de gemeente-apotheek tegelijk met de zijne waar- te nemen; 3o. dat de Tmer J. Adam, volgens zijn bericht, het kistje met benoodigdheden tot redding van dren kelingen heeft onderzocht, en zoo noodig aangevuld of vernieuwd, zoodat dit geheel in orde is 4o. dat aan Th. A. Van der Heil voor een bedrag van ƒ1,22 aan oud zink is afgestaan 5o. dat van J. G. De Zeeuw en J. Noteboom zijn ingekomen reclames tegen hunnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, die in eene volgende vergade ring aan de orde zullen gesteld worden; 6o. dat het Burgerlijk Armbestuur heeft ingezon den de begrooting van ontvangsten en uitgaven der instelling voor 1882, die verzonden is aan de finan- ciëele commissie, ter fine van onderzoek en rapport. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Twee missives van Ged. Staten, houdende be richt van ontvangst der verordening tot handhaving der orde op het stationsterrein en tot goedkeuring van het raadsbesluit betrekkelijk den afkoop van jacht- recht door J. Zandee Jz. Beiden worden voor notifi catie aangenomen; b. eene missive van het Burg. Armbestuur, hou dende aanvraag om machtiging tot wijziging der be grooting voor 1881, teneinde aan de gemeente uitte- keeren eene bijdrage van ƒ700 in de kosten van ver pleging van arme krankzinnigen. Deze zal gezonden worden naar de financiëele commissie om rapport. IV. Aan de orde is de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1882. wordt den belanghebbende, dewijl zij dikwijls zeer onaangename zaken zal inhouden, in gesloten om slag toegezonden. Tegen de weigering of intrekking der vergunning kan binnen veertien dagen bij Ged. Staten worden in beroep gekomen, terwijl de burge meester hetzelfde recht heeft, wanneer door burg. en weth. eene vergunning is verleenddie hij in strijd acht met de wet. Ged. Staten beslissen bij een met redenen omkleed besluit, binnen drie maanden, of ver dagen die beslissing. Zoolang geene eindbeslissing is gevallen, blijft de vergunning of hare intrekking buiten werking. De gevallen, waarin de vergunning wordt ingetrok ken, zijn de volgende: a. Wanneer zich omstandigheden voordoen, hier- voren onder de redenen tot weigering der vergunning opgenoemd. Al heeft iemand dus vergunning verkre gen en eerst daarna ontdekt het bestuur, dat zich oen der bedoelde omstandigheden voordoen, of de gerech tigde in een der termen van uitsluiting geraakt, dan moeten burg. en weth. de vergunning intrekken. b. Wanneer van eene verleende vergunning gedu rende drie maanden achtereen opzettelijk niet wordt gebruik gemaakt. Anders zou de tapper het in zijne macht hebben, om eene localiteit, waarin hij opge houden heeft te tappen en die hij tot een ander doel einde verhuurd of gebruikt heeft, later weder, zonder nieuwe vergunning, te openen. c. Wanneer zich in de localiteiten tengevolge van

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1