ting verwezen naar den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Hage. Naar de Z. N. bode verneemt, is door voormelde Rechtbank tegen A. Van D., arbeider, wonende te Oud-Vosmeer, rechtsingang verleend met dagvaarding in persoon, verdacht van valschheid in geschrifte. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te 's-Heer Hendrikskinderen en Wisse- kerke dhr. A. S. E. Talma, cand. te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar Ovezand door ds. J. Vinke, te Willige Langerak. Ds. Schotte Aagtekerke, heeft het beroep naar Tholen aangenomen. Middelburg. Een ruim lCOtal vereerders van zui vere, onvervalschte humaniteit bracht heden hulde in woord en daad aan dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen die zich en zijnen geestverwanten het voorrecht zag geschonken, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren zijn ambt als predikant der Ned. Herv. gem. alhier aanvaardde. In 't jaar 1852, in de schoone Bloeimaand, was hij op 26jarigen leeftijd candidaat in Gelderlandop 28 November deed hij zijne intrede als predikant te Delden, en vier jaren later, ten onzent beroepen en bevestigd, droeg hij de banier van liefde en vrede, van overtuiging en ware vrijheid in ons midden steeds op niet genoeg te waardeeren wijze, trots leed in eigen kring, trots tegenkanting, vaak verguizing daarbuiten. Het vriendenwoord getuigde heden van innige waardeering, de vrienden daad gaf blijk der overtuiging van den kunstzin van den jubi laris, daar zij hem als blijk van hoogachting bood, ter herinnering, een tweetal schilderijen van onzen hooggeschatten kunstschilder J. F. Schutz. Op een der twee drielallen van predikanten te Amsterdam staat ook ds. B. Van Schelven, te Haarlem. Op het drietal naar Leiderdorp staat ook ds. Oorthuijste Woudrichem. In de laatste algemeene vergadering van «Volks onderwijs" werd besloten een commissie te benoemen om te onderzoeken, wat tot de verzameling van voor werpen, modellen en platen voor de lagere school in Nederland behoort, welk gebruik ervan gemaakt wordt en wat gedaan kan worden om, zoo noodig, in een en ander verbetering te brengen. Deze commissie is thans benoemd. De Koning van België heeft een prijs van 25000 franken uitgeloofd voor het beste werk over de mid delen om de studie der aardrijkskunde te populari- seeren en het onderwijs daarin op betere grondslagen te vestigen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De levering van een vet Varken van 200 kiloschoon aan den haakten hehveve van het Weeshuis alhier is door het burgerlijk armbestuur gegund aan C. Kor- stanje te Goes, voor f ,78 per kilo. Landbouw en Veeteelt. Dinsdagmiddag hield de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt tn Zeeland eene vergadering. De voorzitter, jhr. mr. C. Van Citters, zette in het kort uiteen, hoe door eene verkeerde opvatting van den secretaris, die meende dat eene advertentie in de couranten voor de Goesche leden der afdeeling voldoende was, aan die leden geen gedrukt convocatie-biljet was ge zonden voor de Dinsdag 27 Sept. gehouden bijeenkomst. Dientengevolge was die vergadering onwettig en eene nieuwe bijeenkomst noodig geweest. De Secretaris las daarna de notulen der vergade ring, den I en Maart gehouden, die onveranderd werden goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werden bij acclamatie de voorzitter en de secretaris benoemd tot afgevaar digden ter najaarsvergadering van het hoofdbestuur. Vervolgens ging men over tot het stemmen voor een vice-voorzitter, een penningmeester en twee be stuursleden, en wel wegens periodieke aftreding der tegenwoordige titularissen, de heeren J. Vermet Sr., J. J. Van Weel, C. J. Labrijn en H. Minnaard. Door den voorzitter werden de heeren C. Caboort en J. Rottier uitgenoodigd als stemopnemers te fun- geeren, die daaraan voldeden. De uitslag der gehouden stemming was als volgt voor: Vice-voorzitter. Aftredende de heer J. Vermet Sr., die met 40 van de 46 uitgebrachte stemmen werd herkozen. Een briefje was blanco. Op den heer J. J. Van Weel waren 2 stemmen, op de heeren C. Zuidweg, C. J. Labrijn en C. Van Citters elk 1 stem uitgebracht. De heer Vermet verklaarde zijne herbenoeming aan te nemen. Penningmeester. Aftredend de heer J. J. Van Weel die met 29 van de 52 uitgebrachte stemmen her kozen werd. Een briefje was blanco. Op den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe waren 48. op den heer E. V. d. Bosch 2 stemmen, en op de heeren C. Risseeuw en C. J. Labrijn elk 1 stem uitgebracht. De heer Van Weel verklaarde geen aanleiding te vinden in de stemming om de benoeming aan te ne men. Uit die stemming bleek volgens hem, dat hij niet de gewenschte persoon was. De heer E. Van den Bosch verklaarde met die mee ning in te stemmen. Een betrekking van penning meester is waarlijk niet eene, om zich daartoe bereid te verklaren wanneer men op die wijze wordt geko zen, vooral niet voor iemand als de heer Van Weel, die reeds daarin zich zoo verdienstelijk maakte. Hij wilde verder over die zaak maar niet uitweiden en zou liever maar zwijgen. De heer J. J. Ramondt bestreed die meening. Hem was de bewering, dat de heer Van Weel niet de verlangde persoon was, niet duidelijk, daar toch de meerderheid hem gekozen had. Op de vraag van den voorzitter of de heer Van Weel bij zijn gevoelen bleef, antwoordde deze bevestigend. Hierop had eene nieuwe stemming plaats. Daarbij waren 53 stemmen uitgebracht, waarvan 2 blanco. Volstrekte meerderheid was dus 26. Uitge bracht waren op den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe 21, den heer J. J. Van Weel 20, de heeren P. Flipse, E. V. d. Bosch en C. Van Citters elk 2 stemmen en op de heeren C. Risseeuw, J. Woutersen, J. J. Ramondt en J. A. Overman ieder I stem. Eene nieuwe vrije stemming was daardoor weer noodzakelijk. Daarbij werden 52 stemmen uitgebracht, waai van 1 blanco. Volstrekte meerderheid dus weer 26. De heer J. J. Van Weel werd gekozen met 28 stemmen. Op den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe waren 18, op den heer E. Van den Bosch 2 stemmen uit gebracht, terwijl de heeren P. Flipse, J. Woutersen en C. Risseeuw elk 1 stem verwierven. De heer J. J. Van Weel verklaarde zich daarop wel bereid de benoeming aan te nemen. Lid van bestuur. Aftredend de heer C. J. Labrijn, die met 37 van de 52 stemmen werd herkozen. Op den heer J. A. Overman waren 5, op elk der heeren J. Vermet Jr. en J. De Dreu 2 stemmen uit gebracht, terwijl de heeren J. Steketee, M. De Vos, J. Philipse, G. Nijssen, P. Flipse en J. Woutersen ieder 1 stem bekwamen. Lid van bestuur. Aftredend de heer H. Minnaard die met 35 van de 52 uitgebrachte stemmen werd herkozen. Op den heer J. A. Overman waren 11 stemmen uitgebracht, terwijl elk der heeren M. De Vos, A. Zan- dee, J. Woutersen, J. De Dreu, P. Kole en C. Caboort een stem verwierf. De beide herkozen bestuursleden verklaarden ook hunne herbenoeming aantenemen. Daarna deed de secretaris mededeeling van het behandelde op de voorjaars- en zomervergadering, door het hoofdbestuur gehouden. Op de voorjaarsvergadering, 8 April gehouden, werd wéér eene bijdrage aan de afdeeling Oostburg voor de landbouw-voordrachten geschonken, de quaestie van het klauwzeer in Kapelle besproken, en gediscussieerd over de tentoonstelling, te Birmingham gehouden, waar voor de Zeeuwsche maatschappij geen uitnoodiging tot deelneming had ontvangen. Waren eenigen hierover zeer ontsticht, anderen wisten die verontwaardiging tot kalmte te brengen met de opmerking, dat Zeeland op het gebied van zuivelbereiding nog niet zoo'n naam had. Over de landbouw-voordrachten werd in die verga dering meegedeeld, dat die te Schouwen het drukst en in Walcheren het slechtst bezocht zijn. In de zomervergadering, den 7 Juni te Goes gehou den, was de te houden tentoonstelling enz. het hoofd punt van behandeling. Daar die nu tot het verleden behoort is mededeeling van het besprokene van minder belang. Wel verdient het navolgende de bijzondere aandacht: De algemeene voorzitter, mr. C. J. Pické, deed de vraag, wat er met het oog op de belangrijke sommen, die over drie jaar weer beschikbaar zijn, gedaan kan worden door de maatschappij in het belang van den landbouw Men heeft nu gehad een wedstrijd met maaiwerk- tuigen, met zellbinders, en een op het gebied der zui velbereiding. De voorzitter opperde op die vergade ring het idee om iets te doen in het belang van den tabaksbouw. Uit mededeelingen bleek, dat op Schouwen en Tholen hot land voor dien bouw geschikt is. Ook in den Wilhelminapolder, tijdens de heer I. G. J. Van den Bosch directeur was, is met succes tabak verbouwd. Gebrek aan arbeidskrachten was echter oorzaak, dat men dien verbouw moest opgeven. Toch had de tabak van daar een goeden naam. Jaren nadat de tabaksbouw is opgegeven, kwamen nog bij den tegenwoordigen directeur brieven in met bestellin gen van tabak. Het was daarom, dat mr. C. J. Pické hierop de aandacht vestigde. Na deze mededeelingen berichtte de afdeelings-voor- zitter nog, dat van de 5 te houden landbouwvoordrach ten in deze afdeeling er 2 gehouden zullen worden door den heer F. Corten, van Maastricht, en wel een in December te Heinkenszand en een in Januari te Goes. De ander e drie voordrachten, door den heer Marlet te houden, zullen op nader te bepalen dagen te Borssele, Nisse en Kapelle plaatshebben. Na dankzegging aan de heeren stemopnemers sloot hij, daar niemand iets meer in het midden had te brengen, de vergadering. In eene te Utrecht gehouden gecombineerde ver gadering van de hoofdbesturen der Geldersche en Hol- landsche Maatschappijen van Landbouw is in beginsel besloten te trachten in 1883 hier te lande een inter nationale tentoonstelling van vee en zuivel te houden. Buitenlandsch Overzicht. Een telegram brengt ons de tijding, dat de Trans- vaalsche Volksraad de conventie met Engeland met algemeene stemmen aannam, in het vertrouwen op Engeland's belofte van eventueele herziening. Zoo is dus de grootste stap tot den viede gezet en wij wil len hopen, dat de volgende Britsche regeeringen steeds even loyaal tegenover de Boeren zullen handelen als Gladstone en dat de Boers zeiven zoo verstandig zullen wezen om te toonen te begrijpen, dat zij nu alle krachten moeten inspannen om aan hun land bloei en vooruitgang te verschaffen. In de eerste plaats kunnen zij dit doen door den financiëelen toe stand van hun land te helpen versterken door het opbrengen van belastingen, het groote struikelblok van weleer. De bekende meeting, Zondag te Londen in Hyde- park gehouden, om de regeering aan te vallen over hare houding in zake Ierland is veel minder belangrijk geweest dan men uit het telegram in ons vorig nom- mer zou opmaken. Het aanwezige publiek bestond hoofdzakelijk uit leegloopers en minder gunstig bekende personen. Slechts éen persoon, de bekende O. Donncll, voerde het woord. Uit Tunis komen de meest verwarde berichten. Nu eens beweert men, dat de muiterij onder Ali Bey's troepen toeneemt, dan weer dat die muiterij weinig of niets beteekent. De Fransche oftlciëele tijdingen spreken natuurlijk van behaalde voordeelen en overwinningen. Gambetta, de a. s. minister, is weer op reis om te speechen. Hij is te Havre, waar hij gisteren op een banket een redevoering hield. In België zijn de gemeenteraadsverkiezingen afge- loopen. De liberale bladen verklaren, dat de totale uitslag hunne verwachtingen overtreft; terwijl de ka tholieke bladen beweren dat het algemeene karakter der verkiezingen een ontwaken is van het katholiek gevoel in -den lande, daar de minderheden in de groote steden versterkt zijn. Van de beide tevreden partijen houden wij het maar met de liberale. Door den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is de heer Edwin De Morgan tot secretaris van de schatkist benoemd, welke benoeming de Senaat goedkeurde. De geneesheer van den benoemde zou hem om zijn hoogen leeftijd geraden hebben die benoeming niet aan te nemen. Staatssecretaris Blaine heeft in eene circulaire de oude quaestie omtrent het Panama-kanaal nog eens opgehaald en aangedrongen op het recht der Vereenigde Staten om politiek opzicht uit te oefenen over dat kanaal. Er wordt herinnerd aan het tractaat van 1846, bij hetwelk de Vereenigde Staten de onzijdig heid van de landengte waarborgen, benevens de sou- vereiniteit en het eigendomsrecht van Columbia aldaar. De circulaire zegt, dat de Unie als eene ongepaste en vijandelijke inmenging elke poging van Europeesche mogendheden beschouwen zou, om deze garantie te willen aanvullen, of eene Europeesche politiek op de Amerikaansche kust te willen doen voet winnen. Gemengde Berichten. Jl. Vrijdag had te Biezelinge een treurig ongeval plaats. Een arbeidersvrouw had, daar ze naar 't land moest gaan werken, haar 4% jarig kind bij een buurvrouw gebracht om er dien tijd op te passen. Toen die buurvrouw zich eenigen tijd later in de schuur naast haar woonvertrek bevond, hoorde ze iets vallen en vindt in huis gaande het kind in bijna levenloozen toestand naast den stoel, waarop het gezeten had, liggende. Eenige oogenblikken later kon de vrouw slechts het doode kind in de woning der ouders terugbrengen. Het schijnt dat een beroerte de oorzaak van den val is geweest, waarop onmiddellijk de dood is gevolgd. (Het Zuiden) Zondagnacht is uit de schalen en offerbussen der R. C. kerk te Delfshaven het geld ontvreemd. Zondagochtend zijn te Reek (N. B.) 12 boeren woningen verbrand. In een dezer zijn -12 runderen, 8 varkens en 2 paarden omgekomen, terwijl een kind van 10 jaar, dat nog een schaap uit den stal wilde halen door een zwaren balk hevig werd gewond en een half uur daarna overleed. Woensdag jl. is in het Krabbengat op de Zui derzee door eene nog onbekende oorzaak gezonken een Volendammer botter, bevaren door een die voor het eerst als schipper naar de Noordzee ging visschen. Van de zes opvarenden zijn er drie gered. Van de an dere drie heeft men sedert niets vernomen. Met het oog op de met 1 Nov. in werking tre dende Drankwet is er te Gouda een café geopend waar men tegen geringen prijs bierkoffiethee en minerale wateren kan bekomen. Door de duisternis is een vrouw te Uden Zater dagavond te water geraakt en verdronken, terwijl te Udenhout bij het vellen van boomen door een dezer een 80jarige grijsaard, zóo zwaar gekwetst werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Sneek is een molenaarszoon op de in volle werking zijnde machine geraakt met 't noodlottig ge volg, dat zijn beide armen gedeeltelijk verbrijzeld wer den en de een nagenoeg geheel de andere gedeeltelijk moest worden geamputeerd. Uit de vestibule eener school te Arnhem werden dezer dagen een aantal kinderjassen ontvreemd. De dader bleef onbekend. Zondag echter werd door een persoon eene poging gedaan, om waschgoed van eene bleek te stelen waarvan hij afzag toen hij iemand zag naderen. De politie, met dit feit in kennis gesteld, arresteerde daarna op vermoeden een man, die reeds meermalen met haar kennis had gemaakten was daarbij zoo gelukkig een gevaarlijk sujet opnieuw onschadelijk te maken, die reeds 12 jaar in het tucht huis had doorgebracht en bij onderzoek de bedrijver van gemelde diefstallen bleek te zijn. Maandag werd te Made een man in hechtenis genomen op vermoeden, dat hij zijn vrouw door ver gif het leven heeft willen benemen. De man heeft zijn misdaad reeds bekend. Verregaand misbruik van sterkedrank en daaruit ontstane huiselijke oneenigheid is de vermoedelijke oorzaak van dit treurig geval. Te Sloten (Noord-Holland) is bij een brand een der kinderen in de vlammen omgekomen en een ander in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis te Am sterdam gebracht. Ook moeten twee paarden ver brand zijn. In Parijs is overleden Baron James De Bothschild, zoon van Nathaniel Rothschild. Evenzoo is gestorven Generaal Ulrich, de bekende verdediger van Straatsburg. Hij was 79 jaar oud. Twee belangrijke diefstallen. Te Rijssel heeft een kassiersbediende zich met 150,000 en de admi nistrateur eener bouwonderneming met 120,000 fr. uit de voeten gemaakt. Volgens telegram van 21 October zou het Eng. oorlogsstoomschip Ready van Colombo naar de Chagos- eilanden vertrekken, om naar de nog vermistworden de booten van het gezonkene stoomschip Koning der Nederlanden onderzoek te doen. De nieuwe lnman-Line-boot City of Rome, die dezer dagen hare eerste reis naar New-York ondernam haalt in lengte haast bij de Great Eastern, doch heeft niet de breedte en de diepte van deze laatste. Om die reden zijn er, die hare zeewaardigheid wantrou wen, omdjat zij te lang zou zijn in verhouding tot hare overige afmetingen. De City of Rome stak in zee met eene «bevolking" van 1600 zielen, die zij naar den overkant moet brengen met eene snelheid van 18 knoopen in het uur. Het meteorologisch observatorium te Montsou- ris (Alpen) voorspelt een buitengewoon strengen win ter en tot Februari zouden zware sneeuwstormen heerschen. Een trein, die den 22 dezer 's nachts van Spez- zia naar Pisa vertrok, is tusschen Sazana en Avenza ontspoord. Eén persoon werd gedood en twintig ge wond. De ministers Depretis en Berti waren ook in den trein, doch hebben geen letsel bekomen. In het dorp Sahamtoney, in Norfolk, randde een persoon op den publieken weg een 12jarig meisje aan, en vermoordde haar daarna. De moordenaar was een dag te voren pas uit de gevangenis ontslagen (met een ticket of leave) na een veroordeeling wegens mis handeling eener door hem aangerande vrouw. Uitzinnigheid. In het Mormoonsche «Nieuw Jeruzalem" zal voortaan ook een «Heilig Dagblad" verschijnen. De redacteur is een «geïnspireerd" man. «Wat de bijbel", zegt het proefnummer, «voor de oude wereld was, zal ons begenadigd blad voor de nieuwe zijn. Moge het God gevallig blad alle harten in storm veroveren 1 1 Wij aarzelen niet te beweren, dat ons blad het verledene, het heden en de toekomst alles, alles zal bevatten. Ten slotte heette hetDe dag van 's werelds naderenden ondergang zullen zij per extra-blad vermelden. Onze redacteur heeft reeds hemelsche teekenen, wonderbare inspraken, maar nog geen bepaalde «information" ontvangen. De «liefdegave" (prijs) voor de Heilige courant is f 2,50 per 3 maanden. De Amerikaansche «Humbug" is in het Mormoon sche geloof blijkbaar tamelijk sterk. (St.) Te Soerabaya is in September jl. in de kam pong Haoeman overleden zekere Radenaijoe Patmo- negoro, die, naar men zegt, een leeftijd van 142 jaren bereikt had. Zij was namelijk geboren in 1739. In 1764 trad zij voor het eerst in het huwelijk, en na dat zij haar eersten man had overleefd, trouwde zij in 1810 ten tweeden male met Raden Patmonegoro, in leven Djaka bij het destijds bestaande inlandsch rechtscollege te Samarang. Haar tweede man werd 74 jaren oud en overleed in 1850. Toen de oude vrouw haar einde voelde naderen, maakte zij zelf alle beschikkingen voor hare begrafenis, liet haar graf op Bergota gereed maken en riep toen al hare kinderen, kleinkinderen en achter-kleinkinderen bij zich, drukte hun op het gemoed om braaf te leven en ontsliep toen zacht en kalm. Men herinnert zich niet. dat zij ooit ziek is geweest. Aan hare begrafenis werd door meer dan 500 personen deelgenomen, en de lijkstoet werd aan weerszijden door een rij lansdragers begeleid. Gambetta's familie is, naar men verhaalt, uit Italië afkomstig en kwam kort na den val van Na poleon naar Cahors. Zij heette oorspronkelijk Baccho, maar na de terechtstelling van een lid der familie te Genua namen zij den naam Gambetta (kortbeen) aan, dien men als bijnaam aan Gambetta's kortbeemgen overgrootvader gegeven had. Zijn grootvader zette te Cahors een winkel op in aardewerk, olie, zalf, pommade, tabak, drogerijen enz. Zijn vader, die de zaak erfde, huwde met de apo thekersdochter Orasia Marsabie, uit welk huwelijk Leon Gambetta geboren werd, den 30sten October 1838. De heer Rob. S. Baker, te Hargrave in Northamp tonshire, vestigt in de Times de aandacht op het feit, dat zware boomen, die met wortelkluit en al omge rukt zijn, gemakkelijk weder opgericht en in hunne oude plaats hersteld kunnen worden, indien men ze slechts van hunne kruin ontlast. Hij staaft deze me dedeeling met voorbeelden, hoe boomen, aldus behan deld, nieuwe takken schoten en dus als herleefden. Deze wetenschap is wellicht nuttig voor hen, die met het wegruimen der verwoestingen van den jongsten noodlottigen storm belast zijn. Menige schoone en betreurde boom, die nu tegen den grond ligt, zou misschien op deze wijze nog ten deele te redden zijn. Laatste en telegraphische berichten. DEN HAAG, 26 Oct. De Minister van Marine ge lastte de uitrusting van het stoomschip Alkmaar ter opsporing van de Willem Barentsz IJMUIDEN, 26 Oct. Hedenmiddag was de Willem Barentsz in het gezicht. LONDEN, 26 Oct. De Standard meldt, dat de Transvaalsche Volksraad de conventie slechts als proef voor éen jaar aannam. KAAPSTAD, 26 Oct. Het Transvaalsch bestuur zal onmiddellijk den spoorweg naar Delagoabaai aan besteden. HAVRE, 26 Oct. Gambetta hield gisteren eene rede over handelszaken. Hij zeide alleen naar Duitschland geweest te zijn om den toestand der Duitsche havens optenemen. Overzicht van den stand der koersen. Suf ik nu, of hoe heb ik het nuontsnapt ons bij het lezen van het voor onze lezers belangrijke bericht, door de Ned. financier ontleend aan de B. B. Z., waarin wordt verteld dat de garantie ad 5 pet. op de aandeelen der Russ, Zuidwestelijke Spoomoegm. in werkelijkheid slechts 3'/ï pet- bedraagt, dewijl de

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2