1881. N°. 127. Donderdag 27 October. 68ste jaargang. S) DE DRANKWET, GOES, 26 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Rechtzaken. (iOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel rneer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op DONDERDAG den 27 OCTOBER 1881, des avonds te 7 uren. Goes, 24 October 1881. De Secretaris, HAltT M A N. Punten van behandeling. I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1882. De leden der werklieden-vereeniging Eigen Hulp" alhier zullen Vrijdagavond a. s., te kwart over acht uren eene vergadering houden, waarin het verslag over het 3e kwartaal zal worden uitgebracht en drie leden van de commissie van toezicht moeten gekozen worden. De heer D. Stigler alhier heeft een geschiedkundig overzicht gegeven van den loop onzer staatsschuld door de fluctuatiën van het Rentebedrag. Deze graphische statistiek is als bijvoegsel verzon den bij het nommer van De Nederlandsche financier van Maandag 24 October. Het is jammer, dat de steendrukker en corrector niet wat meer aandacht aan den naam van den be werker hebben geschonken. Dit had deze zeker wel verdiend als belooning voor zijne genomen moeite. Het vergunningsrecht tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank is te Ellewoutsdijk. op f 17,50 van elke f 100 huurwaarde of gedeelte daar van bepaald. Dinsdag 15 November, des avonds te 7 uren, zullen de leden der verschillende Zeeuwsche vrijmet selaarsloges van Middelburg, GoesVlissingen en Zie- rikzee in de hoofdplaats onzer provincie bijeenkomen om eèn rouwloge te houden ter eere van de nage dachtenis van den overleden Grootmeester, prins Fre- derik. De Indische bladen wijden den overledene ook een woord van warme hulde. Het Bat. Handelsblad schrijft o. a.: «Met Nederland betreurt Indie het verlies van 's Konings besten raadsman, van den tactvollen mid delaar tusschen volk en Kroon, van den edelen ver dediger van 's lands vrede en integriteit." De gemeente Veere zal verrijkt worden met een bedelaarsgesticht. Het groote rijksgebouwvroeger als lands- en admiraliteits-arsenaal en artilleriemaga zijn gebezigd, zal door de regeering daartoe worden bestemd. De Rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen schijnen reeds zoo bevolkt, dat een dergelijk gesticht noodig is. Bovendien zijn die gestichten aangewezen, om, ter uitvoering van art. 23 der drankwet, de her haaldelijk wegens dronkenschap veroordeelden optene- door H. O. HARTMAN Jill. Burg. en weth. zijn verder verplicht de vergunning te weigeren d. Wanneer de verzoeker onherroepelijk is veroor deeld geweest wegens het opzettelijk dronken maken van een kind beneden den leeftijd van zestien jaren, of wegens het iemand met geweld dwingen tot gebruik van bedwelmenden drank, of wel wanneer hij binnen de laatste twee jaren tweemalen wegens overtreding eener andere strafbepaling der wet is veroordeeld geweest. Aangezien de wet eerst met 1 Nov. in werking treedt, is deze weigering niet van toepassing op de nu te doene aanvragen om vergunning. e. Wanneer de verzoeker van het genot van zijne burgerlijke of burgerschapsrechten geheel of gedeelte lijk is ontzet. Men wane niet, dat door deze bepa ling aan een vreemdeling, of aan eene vrouw, of aan een minderjarige geene vergunning zou mogen worden gegeven. De vreemdeling mag eene tapperij houden, mits hij maar niet ontzet is van zijne burgerlijke of burgerschapsrechten. Evenzoo mag eene vrouw een koffiehuis houden, mits zij niet verloren heeft die bur gerlijke rechten, welke der vrouw toekomen. Een min derjarige, die handlichting heeft, kan het beroep ook uitoefenen. Daarentegen iemand, die gefailleerd is, niet, want deze heeft door het faillissement een bur gerlijk recht verloren, dat hij eens heeft bezeten. f. Wanneer het verzoek strekt tot drankverkoop in bordeelen. Ofschoon men er wel iets stuitends in jjat, terwijl in zulke huizen geen sterkedrank Bij koninklijk besluit is G. G. Van BuUingha Wichersontvanger der belastingen, invoerrechten en accijnzen te Brouwershaven, met intrekking der benoeming tot ontvanger te Domburg, benoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Stadskanaal (Onst- wedder gedeelte.) In zijne plaats is tot ontvanger der belastingen, in voerrechten en accijnsen te Brouwershaven benoemd O. H. Panthans ontvanger te Sluis; terwijl C. C. A. M. Dominicusontvanger der directe belastingen en accijnzen te Monnikendam c. a., is benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingen invoer rechten en accijnzen te Schiedam. Benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Zierikzee G. M. Voorbeitel, burgemeester te Bruinisse; en bevorderd tot opziener Ie kl, bij de visscherij- politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen Af. Wes- dorpthans opziener 2e kl. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Octoberjl. meeringelegd dan terugbetaald ruim f 15,437 De verkiezing van een lid van de Eerste Kamer in plaats van den heer Duymaer Van Twistdie zooals men weet, als zoodanig zijn ontslag heeft in gezonden, zal gehouden worden in de aanstaande na jaarsvergadering van Provinciale Staten van Zuid- Holland. Aan de stenographische inrichting voor de beide Kamers der Staten-Generaal is eene kweekelingsplaats opengevallen. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, kunnen zich schriftelijk bij de gemengde commissie voor de stenographie uit heide Kamers aanmelden, onder het adres»Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal". De plaats zal worden vorvuld na een vergelijkend examen, dat den 19 November door de eommissie voor de stenographie zal worden gehouden. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs hebben de onderhandelingen over een nieuw handels- tractaat met Frankrijk voorloopig geleid tot een ver lenging van het bestaande verdrag tot 8 Februari e. k. Tengevolge van opzegging door de Spaansehe Regeering zal het handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Spanje den 19 October 1882 ophouden van kracht te zijn. St.-Gt De oud-strijders van 1830/31 vierden Maandag feest in «Artis" te Amsterdam, de in de liefdadigheids gestichten verpleegden in het lokaal «Koningskroon". Beide feestlokalen waren fraai getooid met vlaggen en groen, waartusschen opschriften waren aangebracht, herinnerende aan den roemvollen Tiendaagschen veldtocht. In »Artis" hield ds. Van Marken des namiddags de feestrede, waarin hij de geestdrift schetste waarmede vóór 50 jaar vader met zoon, heer met knecht ten 'strijde togen voor Koning en Vaderland. Hij spoorde aften aan ook krachtig te zijn als het nominaal appèl bij 's levens einde werd vernomen. Luit.-generaal Mae. Leodde vertegenwoordiger des Konings bij de fee6ten, betuigde Zr. Ms. hooge belang stelling, bracht eveneens de dagen van 1830/31 in zou mogen worden verkocht, in de voorname bordeelen champagne en andere wijnen vrijelijk zouden mogen worden geschonken, en de regeering liever van bor deelen gezwegen had, werd de bepaling, op voorstel van een der leden van de Tweede Kamer, in de wet opgenomen. g. Wanneer binnen de vijf laatste jaren eene vroe gere vergunning, den verzoeker verleend, werd inge trokken, tengevolge van voor de openbare orde en vei ligheid in zijne tapperij voorgevallen nadeelige feiten. Hierbij geldt hetzelfde als op d is aangeteekend. h. Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor eene localiteit, waarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefend of loten worden verkocht in de Neder landsche Staatsloterij, of die met zoodanige localiteiten gemeenschap heeft. De bedoeling is, dat geen drank verkoop en winkelnering in dezelfde localiteit worden uitgeoefend. Vooral in plattelandsgemeenten was het een groot kwaad, dat verkoop van kruidenierswaren zoo dikwijls met verkoop van sterkedrank gepaard ging. Menigeen, die een koffiehuis of eene tapperij niet durft binnentreden, schaamt zich niet in een win kel te gaan en daar aan zijn lust tot sterkedrank te voldoen. Ook het uitzicht op winst hij den verkoop van sterkedrank door het debiet van loten in de Staatsloterij moet geweerd worden. Eene winkelne ring, of verkoop van die loten, mag dus tegelijk met den verkoop van sterkedrank niet worden uitgeoefend. Er is echter eene uitzondering in de wet gemaakt voor kommen van dorpen, waar op niet meer dan twee plaat sen sterkedrank in het klein wordt verkocht. Gede puteerde Staten kunnen daarvoor, op voordracht van burg. en weth., vrijstelling van het verbod verleenen. herinnering en uitte den wensch dat ailen nog vele jaren bij krachtige gezondheid, jeugdige opgewektheid, aan de schoone dagen van weleer mochten blijven gedenken. Aan Z. M. werd staande de vergadering het volgend telegram afgezonden «De oud-strijders van 1830/31, vereenigd ter herin nering van den dag waarop vóór 50 jaar door uwen Koninklijken Grootvader het Metalen Kruis werd ingesteld, herdenken daarbij hoe zij onder Uwen heldhaftigen Vader streden voor Uw Vaderland en het hunne en hij de vernieuwing van hun trouw aan Vaderland en Koning brengen zij Uwer Majesteit een eerbiedige groete, met den wensch dat God U en Uw Gezin zegene en Nederland en Oranje hoede." De kruisridders hebben ook deelgenomen aan een matinée musicale (muziek van J. M. Coenen) en aan een feestmaaltijd, beide in het sociëteitslokaal »de Koningskroon", Plantage; gedurende den maaltijd speelde het muziekkorps van het 7e regiment infanterie, dat evenals het korps van den heer Coenen zich wel willend bereid had verklaard om zijn medewerking tot opluistering van dit feest te verleenen. Het diner was zeer geanimeerd. Door Z. M. den Koning werd per telegraaf HDs. dank betuigd voor de op Hem en Zijn Huis uitgebrachte, heilwenschen; de heer Boot had nl. een toast uitgesproken op Z. M., terwijl ds. Van Marken het welzijn van II. M. Ko ningin Jimma instelde, welke toasten heiden met geest drift werden toegejuicht. Generaal Mac Lcod sprak den wensch uit, dat deze dag nog lang aangename herinneringen mocht achter laten. Natuurlijk werd voorts ook een glas geledigd ter eere van vloot en leger, van de dapperen van 1830 en van het gastvrij Amsterdam, waarop mr. Van Tienhovende Burgemeester, antwoordde. Des avonds woonden de feestvierenden een voor stelling in liet «Grand Theatre" Van Lier bij. Heden zouden zij een bezoek aan sArtis" brengen. Onder de feestvierenden was ook de 88-jarige marketentster, wed. 7ruitje Uitermerk. van Utrecht. Tal van oudstrijders, die geen leden e uier ver- eeniging zijnde zich toch naar de hoofdstad begeven hadden om mede feest te vieren, verkeerden in de meening, dat alle gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis door de hoofdcommissie uitgenoodigd en dus met een hartelijk welkom ontvangen zouden zijn. Deze lieden, waarvan velen reisgeld van de burgemeesters hunner gemeenten ontvangen hadden, waren zeer ontevreden. De arme helden liepen bibbe rende van kou langs 's Heeren straten, doch onder vonden van particulieren dikwijls belangstelling, zoodat ze ten minste nu en dan een kop koffie of iets verwar- mends konden machtig worden. De beroemde tragédienne Sarah Bernhardt heeft een begin gemaakt met haar kunstreis door ons land. Maandagmiddag uit Brussel te Rotterdam aange komen, trad zij des avonds in de groote zaal van de Doelen op voor een overtalrijk publiek. Zij ontving bij aankomst en bij de voorstelling -prachtige bou- quetten, en onuitsprekelijk schoon moet hare vertol king geweest zijn van Marguerite Gauthier in La De bestaande inrichtingen (winkelnering en drankver koop te zamen) mogen blijven bestaan tot I Mei 1884. De Regeering achtte dit niet te kras. Voor de win keliers zal het verbod een voordeel zijn; op dit oogen- hlik durft de een het niet te laten uit vrees, dat men naar zijn concurrent zal gaan. Na 1 Mei 1884 zal dus de vereeniging moeten ophouden en zullen de uit oefenaars van den kleinhandel in sterkedrank in hunne inrichtingen aan de bezoekers ook andere waren, zoo als koffie, bier, wijn, broodjes, sigaren enz., mogen leveren, doch zal het hun niet geoorloofd zijn, dat zij daarin eene winkelnering doen, met andere woorden: dat men bij hen de waren haalt, om ze tehuis of elders te gebruiken. i. Wanneer de verzoeker tolgaarder, brug- of sluis wachter is, ofteenig openbaar ambt bekleedt. Een schipper, die eene sluis passeert, heeft slechts het sluis- geld te betalen en heeft niets te maken met den ver koop van sterkedrank; hetzelfde geldt voor het ver keer op de wegen en bruggen. Onder openbaar ambt moet verstaan wordeneene publiekrechtelijke functie, opgedragen dooi' het publiek gezag. Alzoo zijn te beschouwen de burgemeesters en de wethouders, maai de raadsleden niet. Van het verbod kan vrijstelling verleend worden; voor zooveel rijksambten of bedie ningen betreft door den Koning, voor zooveel andere ambten of bedieningen aangaat door Ged. Staten, in beide gevallen burgemeester en wethouders gehoord. k. Wanneer de verzoeker is de tusschenpersoon voor iemand, die in de gevallen verkeert, vermeld onder de letters c tot i. Een der personen, die in de termen viel van weigering der vergunning, kon wel eens door een ander de vergunning doen aanvragen, dame aux Camélias van Dumas. Haar spel moet ten volle wettigen, dat men haar tocht door ons land tot een waren zege-tocht maakt. Tot in de fijnste en kleinste nuances moet zij onver beterlijk spelen. In Amsterdam maakt men, zooals steeds gebrui kelijk is bij zulke buitengewone gelegenheden, een speculatie van de plaatsen in den schouwburg, die reeds dagen te voren door speculanten zijn opgekocht. Op de beurs werden Dinsdag parterre-plaatsen voor dertig gulden per plaats verhandeld. Voor de kunstenares zou het ons spijten, maar voor de opkoopers zou het een goede les wezen als men hen met de kaarten liet zitten. Sommigen maken zich ongerust over de Wil lem Barentsz. Het Handelsblad toont aan, dat er nog hoegenaamd geen reden voor ongerustheid behoeft te wezen. O.-Indie. Overgeplaatst bij het garn. te Willem I de paardenarts 3e kl. J. De Jongh, van den gen. dienst in Atjeh. Gesteld ter beschikking van den chef van den geiler, staf. de Ie luit. der inf. J. F. H. Janssen, adjoint bij den staf in Atjeh, met bepaling, dat hij bij zijn wapen zal gevoerd blijven a la suite. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 25 October ge wezen de navolgende vonnissen in zaken, op 18 Oct. jl. behandeld, tegen lo. Q. B., te Wissekerke, 13 j.wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. J. T., 48 j., werkman te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot f 12 boete, subs. 5 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. P. Van E., 15 j., J. De H., 14 j., beiden te Nieuw en St. Joostland, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. M. V.39 j.huisvr. van P. F.arbeider te Sluis, wegens hoon veroordeeld tot f 8 boetesubs. 3 dagen gev. straf c. e. 5o. J. M., 63 j., wed. J. P., arbeiders te Oostburg, wegens diefstal van oogst veroordeeld ieder tot 8 dagsn cell. gev. straf c. e. 6o. J. J.35 j. werkman te Yzendijkewegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. S. G.55 j., huisvr. van B. B.landbouwer te Philippine, wegens invoer van versch vleesch ver oordeeld tot f 1 boete, subs. 1 dag cell. gev. straf c. e. 8o. A. R., 14 j., C. L. R., 11 j., M. C. D., 13 j., aften te Clinge, wegens diefstal van oogst veroordeeld de le tot drie dagen, de 2e tot een dag en de 3e tot drie dagen cell. gev. straf c. e. 9e. P. C. K., 22 jr., J. A. K.19 j., landmans- zoons, beide te Graauw, wegens mishandeling veroor deeld ieder tot f 5, subs. 2 dagen gev. straf c. e. -Bij vonnis der Rechtbank te Zierikzee is C. M. T. vroeger broodbakker en winkelier, thans gedetineerd in het huis van arrest aldaar, ter zake van brandstich- en het doel der wet zou gemist worden. Om na te gaan, of dit ook soms het geval is, moet, zooals ge zegd is, in het verzoekschrift opgave geschieden van de huisgenooten boven de 16 jaren oud. 3. Het aantal drankgelegenheden. Wanneer de wet in volle werking is, mogen niet meer drank ge legenheden in eene gemeente gevonden worden daqpin ge meenten van meer dan 50000 zielen 1 op 500 inv^pners in gemeenten van 2000050000 zielen 1 op.400 in wonersin gemeenten van 1000020000 zielen 1 op 300 inwoners, en in de overige gemeenten 1 op 250 zielen. In verreweg de meeste gemeenten zullen thans meerdere gelegenheden gevonden worden. De houders of eigenaars daaruit te ontzetten, wanneer zij zonder strijd met wet of verordening thans hun bedrijf uit oefenen en niet vallen in de uitsluitingen, gaat niet aan. Daarom is art. 28, dat wij vroeger toegelicht hebben, in de wet opgenomen. 4o. liet betalen ran een vergunningsrecht. In navolging van hetgeen elders plaatsheeft, is bij de wet bepaald, dat de vergunning om den kleinhandel in sterkedrank uitteoefenen geene kracht heeft, dan nadat een zeker recht, door den gemeenteraad vast- testellen, behaald is. -Voor de berekening van dit recht wordt aangenomen de jaarlijks te schatten huurwaarde die de locatiteit, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend in verband met den omvang van dit bedrijf kan ge acht worden te bezitten. Het mag niet lager dan 10 en niet liouger dan 25 gulden van elke honderd gul den of gedeelte daarvan zijn, en wordt op dezelfde wijze, als de andere belastingen der gemeente, geregeld. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1