De Ghineesche Gezant. MAJU te GOES. Posterijen. ADVERTENTIE 1ST. zware Canada-boomen, Il()UTYERK00Ph\G. 145 Canada-boomen, In het bier komen vaak kleine stukjes pek voor, die uit de naden der vaten zijn geraakt; het meest komt dit voor indien het vat ledig begint te worden. De meeste bierdrinkers letten daarop niet, maar drinken die stukjes pek mede, zonder te weten dat zij daarmee hun leven in gevaar stellen. Bij de temperatuur van het menschelijk lichaam blijft het pek hard en kan niet verteerd worden. Door de ongelijke vormen blijven de stukjes vaak in de darmen zitten, waardoor een ontsteking ontstaat, die meestal met den dood afloopt. Het aantal personen, die op deze wijze gestorven zijn, moet volgens berekening van een Duitsch geleerde niet gering wezen. Een Mormoonsch priester, die reeds eenmaal uit Hamburg verwijderd werd, waar hij eenige onnoozelen tot zijn geloof had bekeerd en pogingen had aangewend om lren naar zijn land mee te voeren, is daar terug gekeerd en heeft opnieuw eenige proselieten in de Elbe gedoopt. Alvorens zich met hen in te schepen, is hij gearresteerd. In Rusland zijn zeer gaed geslaagde proeven genomen om de locomotieven met petroleum te stoken in plaats van met kool. In het dorpje Utewka in Rusland woont een boer, die bij gemis van handen en beenen met zijn tanden schildert, een kunst waarvoor hij in de laatste jaren groote liefhebberij heeft opgevat. Vóór korten tijd zond hij aan een der Russische museums een Mariabeeld, dat algemeen bewondering wekte. De vreemdsoortige schilder heeft daarvoor van het bestuur van het museum een maandelijksche toelage van zes roebels ontvangen. Verschillende personen zijn reeds bij hem geweest om hem over te halen de groote steden te bereizen, teneinde daar zijn kunst te laten zien, maar de schilder wil zijn dorp niet verlaten. Volgens telegram uit New-York kon tussehen 23 en 25 October, op de Britsche, Fransche en Noord- sclie kusten, stormweder uit Z.O. tot N.W., vergezeld van regen en mogelijk sneeuw in het Noorden, ver wacht worden, gevolgd door onbestendig weder gedu rende eenige dagen. De politie te New-York heeft onder de lading van twee Engelsehe koopvaardijschepen een groote hoeveelheid dynamiet ontdekt. Uit het onderzoek is gebleken, dat die gevaarlijke lading daar gebracht was door de Fenians, die voornemens zijn de geheele En gelsehe vloot op die wijze te vernielen. Het was den 24 Oct. vóór honderd jaren dat het innemen, van Yorktown een einde maakte aau den strijd tussehen de Amerikanen en Engelschen. In die stad is ter herinnering aan dat eeuwfeest de eerste steen van een gedenkteeken gelegd en tot den 29n zullen er feesten worden gegeven. New-York verlangt zeer naar regen. De reser voirs bevatten nog slechts water voor hoogstens drie weken. Het besproeien der straten is gestaakt en de stof wordt ondragelijk. En terwijl men daar naar water smacht, heeft de boven-Mississippi-vallei van zware overstroomingen te lijden. Alle schouwburgen, behalve het Daily The atre, hadden op den dag der begrafenis van president Garfield gesloten. Het volk, dat deze uitzondering niet naar zijn kma&kj vond, kwam in menigte voor het Daily Theatre bijeen en er werd besloten dezen schouwburg af te breken.,-, Dit zou, zonder tusschenkomst van de politie, gelukt zijn ook. Het stedelijk bestuur van New-York heeft de burgers uitgenoodigd om de rouwversieringen. die men op den dag der begrafenis van den President heeft aangebracht, aan het stadhuis te schenken waar ze in het open baar zullen worden verkocht. De opbrengst van den verkoop, geschat op een half millioen dollars, zal dan besteed worden voor de oprichting van een liefdadig heidsgesticht. De verhuiziug van Amerikanen naar Europa; is, luidens de schatting van den directeur der »Aino-, rican Exchange" te Londen, nog nooit zoo groot ge-, weest als in dit jaar. Tot nutoe zijn ten minste, 100,000 Amerikanen, elk gemiddeld met 4 tot 5000 dollars, naar Europa gekomen, en die som (in hetge- heel 4 tot 500 millioen dollars) is een bedrag, dat zelfs voor de staathuishouding van Amerika niet ge ring te achten is. De verdediger van Guiteau heeft gevraagd dat de kosten van de getuigen uit de staatskas bestreden zullen worden. Het hof overweegt thans, voor hoeveel getuigen daarin kan worden toegestemd. Vervolgens zal overlegd worden, of men kan treden in Scoville's verzoek, dat van rechtswege verdere rechterlijke bij stand aan den gevangene worde versterkt. Laatste en telegraphische berichten. DEN HAAG, 24 Oct. Bij kon. besluit is benoemd tot secretaris van den raad van toezicht op het pen sioenfonds van burgerlijke ambtenaren de heer A. II. J. GTelders, thans commies aan het kabinet des konings. LONDEN, 24 Oct. Op eene meeting van 50000 personen, gisteren in Hydepark gehouden, werd de han delwijze der regeering in zake Ierland veroordeeld. De orde bleef ongestoord. BRUSSEL, 24 Oct. De Belgische gezant te 's-Gra- venhage is overgeplaatst naar Berlijn. Tot Belgisch gezant te 's-Gravenhage is benoemd baron d'Anethan,1 vroeger Belgisch gezant bij het Vaticaan. Burgerlijke Stand Goes van 22 tot 24 Oct. 1881. Overleden: den 22, Leendert Allemekinders, 59 j., jm. den 23, Elisabeth Johanna, 17 j., d. v. Cornells Lankester (overleden) en Antonetta Yan Spanje. 307e Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekkiag van Maandag 2d, October. Ie lijst. Nos. 12431, 13907 en 17555 elk f 1000. No». 2608 en 15S99 elk i'400. Nos. 3426, 3427, 5187, 8946, 10647, 13673 en 14429 elk f200. Nos 940, 6095, 6446, 7040, 8691, 10739, 11794 en 131481 elk flOO. i Ilet is, zoover ons heugt, nog niet gebeurd, dat de heer Maju Goes heeft bezocht. En zeldzaam is het ook, dat in éen week twee voorstellingen in onzen schouwburg plaatshebben, zij het ook van zoo vei-schillenden aard als die, welke deze week worden gegeven. Om de eerstgenoemde groote zeldzaamheid en om liet nuttige en fraaie van hetgeen de hoer Maju te zien geeftzou het ons spij ten als die beide voorstellingen elkaar'» welslagen wat de oplomst betreft, in den weg stonden. En het was de vrees, dat de heer Maju de lijdende partij zou zijn tooneelvoorstellingen vinden altijd nog al grif publiek die ons noopte hem, dadelijk nadat hij ons kennis gaf van zijn plan om te komen, nu veertien dagen geleden, er opmerkzaam op te ma ken, dat Zaterdag daarop de heer Van Zuylen met zijn gezelschap zou optreden, wat altijd veel belang stelling wekt, terwijl het publiek hier zelden twee avonden zoo kort achter elkaar uitgaat. Wij stelden hem daarom, in zijn belang, uitstel voor. De heer Maju dankte voor dien wenkmaaralles was reeds geregeld zijn reis door Zeeland erop vastge steld; biljetten en programma's waren gedrukt, zoodat verandering onmogelijk was. Toch hoopte hij, dat het Goesche publiek ook wel hem zal willen bezoeken, en hij vroeg onze mede werking om het daartoe op te wekken. Wat ons betreft doen wij dit gaarne op grond, dat de heer Maju ten volle een druk bezoek verdient. Ziehier wat het Dayb lad dt. 25 Fehr. o. a. schreef: »De séance, welke de heer Maju gisteravond in den foyer van het Gebouw voor K. en W. gegeven heeft, werd door een talrijk publiek bijgewoond, zoodat op den eersten rang letterlijk geen plaats onbezet was. Het was dan ook wel de moeite waard, vooral ook voor jonge lieden, den heer Maju in zijn populaire voor dracht over den loop der planeten, van zon, maan en aarde, hun onderlingen stand en wentelingen enz. te volgen. Te duidelijker nog was deze voordracht, om dat een en ander aanschouwelijk werd voorgesteld door een 30tal reusachtige lichtbeelden, die, gedeeltelijk be weegbaar, ook aan leeken een denkbeeld konden geven van hetgeen in ons hemelruim omgaat. De tweede afdeeling was gewijd aan de phonograaf. Van de samenstelling van dit instrument gaf de heer Maju eerst een duidelijke verklaring en vervolgens nam hij daarmede proeven, die alleszins slaagden. Ten slotte deed hij ons een 30tal stereoscopische lichtbeelden zien, welke door hun fraaie teekeningen zuiver heldere afscheiding op het doekraam algemeene bewondering wekten." Het publiek was hoogst voldaan. Zal dit de lieer Maju nu Donderdag ook kunnen wezen over het Goesche publiek Zal zijne verwachting, zijn vertrouwen op dat publiek beschaamd worden 7 Wij hopen het eerste en verwachten het laatste niet. Er is op dien avond, vooral voor het jongere geslacht, maar toch ook voor ouderen veel nuttigs en schoons te zien, en waar er zoo menige week voorhij gaat, dat er in onze gemeente geen enkele gelegenheid is om zich 's avonds op zulk eene wijze te ontspannen, laat ons er nu niet tegen opzien om deze week eens tweemaal schouwhurgwaarts te gaan. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via NAPELS, (Fransche mail) 28 Oct. 7,30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 31 Oct. 7,30 'sav. Via BRINDISI, 3 Nov. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 4 Nov. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka én Palemhang niet aan. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 26 Oct., 27 28 29 31 SI 31 31 Plaats. Heinkenszand, 's-Heerenhoek, Krabbendijke, Borssele, Heinkenszand, Ellewoutsdijk, Kapelle, Kapelle, Nov., Kloetiuge, 2 3 3 3 4 4 4 5 7 9 9 10 10 11 14 14 16 17 Driewegen, Hansweert, Ovezand, Borssele, Kapelle, Nisse, Heinkenszand, Goes, Rilland-Bath, Heinkenszand, Driewegen, Goes, Hoedekenskerke, Voorwerpen, manufacturen, manufacturen, hnish. goederen, manufacturen, boomen, verp. laud enz., wisschen, wisschen, boomen, mutsaards, woonhuizen enz., boomen, mutsaards, wisschen, boomen, boomen, boomen, boomen, boomen, boomen, boomen, boomen, 's-Heer Arendskerke, boomeu, Wolfaartslijk, afbraak, Krabbendijke, boomen, Kloetinge, boomen, Ovezand, boomen, Informatiën. De Vos, De Vos. De Vos. De V os. Paardek. Overman. Bevier De Fouw. Pelle& V. d. Bussche Mulock Houwer. Karseboorn. Pelle V. d. Bussche. Rembges. Pilaar. Pilaar. Liebert Pilaar. Pilaar. Karseboorn. Pilaar. Pilaar. Karseboorn. Pilaar. Pilaar. Liebert. Karseboorn. De Vos. Liebert. Karseboorn. Liebert. Marktberichten. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 24 October 1881. Tarwe, met zeer kleinen aanvoer, onveranderd. Blauwe Erwten 25 cents hooger. Overige granen mede on veranderd. Buitenlandsche granen flaauw. Meel prijs houdend. Van Vlas op het land werd van nieuw en jarig iets meer verkocht tegen 42 tot 58 stnivers. Er wareu 14240 steen aangevoerd, meest nieuw. Bij eenige prijsverlaging werd meer verkocht van 40 tot 60 stuivers. Reclamengedeelte. Zekere Apothekers in Nederland bedriegen het pu bliek grof door den verkoop van zoogenaamde HoIIoway's Zalf eu Pillen," welke zij zeiven fabriceeren, en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. Iedere pot of doosje met het echte Medicijn heeftop de étiquette het opschrift: 533, Oxford Street, Lon don en draagt den stempel der Regeering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Hol- i.oway's Pills and Ointment. 45jarige Echtvereeniglng WL van V JOHANNES SMALLEGANGE Az. 5 en MARIA VEREEKE. R Wolfaartsdijk, 26 October 1881. F Hunne dankbare kinderen 5g? en behuwdkinderen. Voorspoedig bevallen van een JON GEN M. J. VERMEULE, geliefde echtge- noote van J. OELE Hz. Kapelle (Z.-B-), 22 Oct. 1881. Bevallen van een levenloozen ZOON: A. GROENENDIJK—Den BOER. Krijiningen, 23 October 1881. Voorspoedig bevallen van een MEISJE: M. A. BEVIER De FOUW—Prumers. Wilhelminadorp, 24 Oct. 1881. Eenige kennisgeving. Het KERKBESTUUR der Ne- derl. Israël, gemeente alhier kwijt zich bij deze van een hoogst aangenamen plicht door openlijk hulde te brengen aan het Edelachtbaar bestuur van Goes voor de eer, de Israël, gemeente bewezen, door hij de plechtige inwijding der nieuw gebouwde Synagoge op Vrijdag 21 October jl. tegen woordig geweest te zijn, en die daardoor niet weinig te hebben opgeluisterd, liet neemt ook deze gelegenheid te haat haren dank te betuigen aan stad- en landge- nooten voor de milde bijdragen, die het in staat gesteld hebben het kerkgebouw daar te stellen. Het kerkbestuur voornoemd, W. BLOK. J. BANNET. Goes, 24 Qct. 1881. De ondergeteekenden bedanken voor de belangstelling, ondervonden bij de ge boorte van hun zoon. Goes, 24 October 1881. D. De KONING. K. C. De KONINGDekker. Visites worden afgewacht den 27 en 28 dezer. De ondergeteekende betuigt bij deze zijn dank aan allen, die hem hij gelegen heid zijner benoeming tot Gezworen van den Polder »de Breede Watering bewesten Yerseke" van hunne belangstelling hebben doen blijken. J. Q. C. PEMAN KAKEBEEKE Az. A A NÏÏKSTËI ÏNÏL Wie genegen zijn aantenemen de leve rantie van het door het BURGERLIJK ARM BESTUUR benoodigde éen vet Varken van 200 kiloschoon aan den kaak op voorwaarden bij den vader van het Weeshuis ter lezing liggende, gelieven hun daartoe strekkend inschrijvings-biljet met het opschrift Besteding Burgerlijk Arm bestuurte bezorgen op Dinsdag den 25 October e. k., des namiddags voor 4 uren, hij den cerstondergeteekende. Bij de wicht zal eene speling van 25 kilo hoogstens toegelaten worden; bene den 175 kilo zal 2-.cents en beneden 150 kilo 4 cents per kilo worden gekort. Het Burgerlijk Armbestuur, J. A. A. FRANSEN Van de PUTTE, ,i' .- Voorzitter. E. Van den 'BOSCH, Secretaris. Openbare Veekoopiiig op Vrijdag den 4 November 1881, des voormiddags te 10 uren, in de gemeente Nisse, op natemelden plaatsen, van 6© uitgewaaide en ongeveer 50 wassende aan den Krommen zandweg, nabij de opril van den Stellepolder en aan den Zuidweg (zandweg) nabij de hofstede van G. Nieu- weniiuijze. Informatiën te bekomen bij den heer G. H. KAKEBEEKE en ten kantore van den Notaris PILAAR, beiden te Goes. De Notaris I. KARSEBOOM, te Hein kenszand, zal, ten verzoeke van den heer J. A. Bevier De Fouw qq., te Wilhel minadorp, op Vrijdag den 4 November 1881, des voormiddags te 10 uren, aan den Zand dijk, onder de gemeente Heinkenszand, publiek verkoopen: ongeveer 150 OLMKBOOMEiY, grootendeels zwaar hout, zeer geschikt voor werkhout, staande aan voormelden Zand dijk, te beginnen bij het hoefje bewoond door W. Nijsse. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij bovengenoemden Notaris. HODTVERKOOPING. De Notaris I. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszandzal, ten verzoeke van de wed. Mariiras Yermne, te s-Heer Ar ends- kerke op Vrijdag 11 Sf«T, 1881, des voormiddags te 10 uren, aan den dijk tussehen den Ouden en Nieuwen Kraaiert- polder, onder de gemeente 's-Heer Arends kerke, publiek verkoopen grootendeels zwaar hout, staande aan voor melden dijk. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij genoemden Notaris. 3) MCINGKLWEIUS. Naar het Fransch van Ludovic Halévy. Parijs, 25 Fehr. 1871. Ik heb aan mijnheer Jules Favre geschreven, dat ik al sinds zes maanden op de gelegenheid wacht om hem de gelukwenschen en de verontschuldigingen van den keizer van China aantebiedenMijnh. Jules Favre heeft mij geantwoord, dat hij verplicht was naar Bordeaux te vertrekken In de eerste dagen van Maart zou hij mij audiëntie verleenen. Parijs, 7 Maart '71. Wederom een brief van mijnheer Jules Favre Hij wordt bij Bismarck te Frankfort verwacht Mijn audiëntie is voorloopig uitgesteld Parijs, 17 Maart 171. Eindelijk word ik, morgen 18 Maart, te vier uur, door mijnheer Jules Favre aan het ministerie van buitenlandsche 'aken verwacht. Parijs, 18 Maart '71. Mijn beide secretarissen en ik kleedden ons in ons olficiëel kostuum en begaven ons in gezelschap van een tolk op wegWij bereikten het ministerie. De gang was vol lui, die met veel drukte en beweging kwamen en gingen, heiaden met kisten en pakketten. De tolk zeide mij, nadat hij eenige woorden met een ambtenaar van het ministerie had gesproken: Er zijn ernstige gebeurtenissen in aantocht, een opstand Het gouvernement is nogmaals verplicht van hoofdplaats te veranderen. Op hetzelfde oogenblik wordt er een deur openge daan en daar verschijnt mijnheer Jules Favre zelf, met een groote portefeuille onder den arm. Hij deelt den tolk mede, dat hij mij binnen weinige dagen te Ver sailles zal te woord staan en na een groote buiging gemaakt te hebben, die ik hem met woeker terug-: geef, snelt hij heen met zijn groote portefeuilles onder den arm. Versailles, 19 Maart 1871. Ik heb Parijs om twaalf uur in allerijl moeten ver- latenEr is werkelijk weer een nieuw bestuur1 te Parijs Dat nieuwe gouvernement is noch een koninkrijk noch een republiek Het is een zevende regeeringsvormzij noemen het de Commune Hedenochtend hebben een troep gewapende mannen het hotel, waar ik woon, omsingeld Het schijnt, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zakendie van Parijsdie van de Commune, er zeer op gesteld was een Chineeschen gezant te ontvangen. Zij wilden mij oplichtenIk had nauwelijks tijd om mij te reddenIk moet niet den minister van buiten landsche zaken te Parijs, ik moet den minister van buitenlandsche zaken te Versailles spreken. Alle goden! Wat is dat toch alles ingewikkeld, en wanneer zal ik nu toch eindelijk eens een onderhoud krijgen met dien spookachtigen persoon, die nu eens te Parijs is geblokkeerd, daft weer uit Parijs wordt weggejaagd Versailles, 6 April 1871. Eindelijk heb ik gisteren de eer gehad door Zijn Exe. te worden ontvangen en met hem te spreken over de gebeurtenissen te Parijs. Die opstand, verzekerde mij mijnheer Jules Favre, is een der grootste en geduchtste, die ooit hebben plaats gehad Ik kon deze buitengewone historische dwaling niet laten voorbijgaan Ik antwoordde mijnheer Jules Favre, dat wij bij ons in China sedert eeuwen socia listen en socialistische woelingen hadden, dat de Fran sche communisten niets anders waren dan groote na- apers van onze Chineesche Taïpings, dat in 1230 Nanking een beleg had te doorstaan van meer dan zeven jaren enz. enz. Die Europeanen doen ten slotte niets anders dan onze geschiedenis van voren af aan beginnen, alleen min Ier grootsch, maar met meer wreedheid. Versailles, 15 Mei 1871. Mijn zending is volbracht, ik kan naar China terug- keeren; maar al wat ik hier zie interesseert mij in hooge mate. Deze burgeroorlog, die onmiddellijk volgt op eenhuitenlandschen oorlog, is bijzonder bevreemdend. Hier is voor een Chinees een uitmuntende gelegenheid om naar het leven de Europeesehe beschaving te be- studeeren. Versailles, 24 Mei 1871. Parijs staat in brand en op het terras van Saint- Cloud, te midden der ruïnen van het paleis, heb ik den dag doorgebracht met naar den brand te kijken. Parijs is verwoest, verbrand, vernietigd! Parijs, 10 Juni 1871. Volstrekt niet. 't Is altijd nog de schoonste, schit terendste en vroolijkste stad van geheel Europa. Ik stel mij voor eenige dagen te Parijs door te brengen. Parijs, 29 Juni 1871. Mijnheer Thiers heeft gisteren in het Bois de Bou logne een groote revue gehouden over honderd duizend man. Zal er dan altijd éen Frankrijk blijven bestaan 1 EINDE.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3