Ook de heer D. Wijting, voorganger bij de vrije geref. gem. alhier, heelt voor het beroep naar die gem. te Amersfoort bedankt. Beroepen te Lage-Zwaluwe en te Rumpt ds. Chr. Hengeveld, te Schore en Vlake. Aangenomen het beroep naar Groningen door ds. Knottenbelt, te Sluis. Door de classis Middelburg der Chr. Ger. kerk zijn tot de Evangeliebediening toegelaten de heeren candidaten C. Steketee en A. op 't Holt, beroepen predikanten te "Veere en Schoondijke. Het Zuiden) Yerseke. De heer W, K. C. Schrier, sedert 1 Januari 1878 onderwijzer alhier, is Vrijdag 11. als zoodanig benoemd te Kapelle. 't Is zeer te wensehen, dat de daardoor ontstane vacature tijdig door een ander en even goed onderwijzer worde vervuld, want het hoofd der school (op het dorp) krijgt anders ongeveer 200 leerlingen geheel alleen voor zijne rekening. Tot hoofdonderwijzer aan de op 1 Febr. a. s. te openen Chr. school voor kinderen van on- en min vermogenden te Middelburg is benoemd de heer A. Rademaker, van Rotterdam. Te Ritthem is tot onderwijzer aan de openb. school benoemd de heer G. Van Westen en te Nieuw en St. Joostland de heer J. C. Vinke, beiden vroeger kweekelingen aan de Rijks Normaallessen te Middelburg terwijl mej. W. De Buck, aldaar, tot onderwijzeres in de handwerken te Nieuw en St. Joostland is benoemd. Bij de akten-examens voor lager onderwijs te Utrecht is o. a. toegelaten voor de Hoogduitsche taal dhr. J. Bevelander Schoo, te Groede. Landbouw en Veeteelt. Eene hofstede met ongeveer 28 hectaren bouw en weiland, gelegen in de gemeente Westdorpe, die in 1870 werd aangekocht voor f 61000, is nu bij publieke veiling verkocht voor f 32400. De in Zeeuwsch-Vlaanderen heerschende ziekte onder de paarden is toenemende. Te Sluis zijn vijf paarden aangetast en is een gestorven. Te Brugge is de ziekte aan het afnemen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wolfaartsdijk. Ten overstaan van den notaris Pilaar had Vrijdag 11. de verkooping plaats van het navolgende, aankomende den heer mr. C. P. Lens hoek c. s. lo. De zijkanten van wegen in die gemeenteter grootte van 10.63.50 heet. Deze bleven onverkocht. 2o. Bouwland, in den Zuiderlandschen -polder ter groote van 23 aren, aan kerkvoogden der Herv. gemeente, voor f 310 den hoop. 3o. Het overzetveer van Wolfaartsdijk op Cort- getiein pacht bij J. Van der Voorde tot 31 Dec. 1883 voor /'50 in 't jaar. Ook dit bleef onverkocht. Het hoogste bod was f 900. Scheepvaartbcrichten. Hansweert. Het gaat tegenwoordig alles behalve voorspoedig met den spoorbootdienst Walzoorden- Vlake, althans wat betreft de geregelde vaart. Telkens en telkens moet die dienst groote vertraging onder vinden door de schutting alhier en zulks zeer ten ongerieve en misnoegen van den gezagvoerder der boot en de passagiers. Geen wonder dat men daarover klachten uit. Zoo kwam Zondagmorgen de van het station Vlake afkomende boot WalzoordenVlake alhier te 9 uren voor de sluis en moest aldaar blijven liggen tot ruim 12 uren eer zij kon schutten, zoodat eerst te circa half een uur de reis naar Walzoorden kon vervolgd worden. Het behoeft geen betoogdat door een en ander alle coiTcspondentie aan den rechter Schelde oever werd gemist en groote stagnatie in den dienst ver oorzaakt. Opeenhooping van schepen, geen orde bij de schutting of liever gezegd geen tijdig begin maken daarmede en gebrek aan goede regeling (om niet erger te zeggen) moeten als oorzaken van een en ander beschouwd worden. Intusschen wordt verlan gend uitgezien naar verandering. Het is te hopen, dat voortaan door de bevoegde sluis-autoriteiten in dezen betere maatregelen mogen genomen worden. Door den heer C. Baars, scheepstimmerman en expert der scheepsassurantie te Sliedrecht is, met het beste gevolg afgebracht bet alhier op den Westhaven- dam gestrande schip Dankbaarheid, schipper f'. Dob belaar. Het schip is zwaar lek en zal op de werf alhier worden gerepareerd. Het afbrengen van het in denzelfden storm (van 11. Vrijdag) aan den dijk van Waarde gestrande voortdurend met den verzoeker in hetzelfde huis wo nen onverschillig of zij al dan niet tot het huisge zin behooren. Nog moet in het verzoekschrift, dat nu in November of December bij burg. en weth. wordt ingeleverdbet debiet gedurende de laatste twaalf maanden zijn opgegeven. Men versta dit echter wel. Alleen het debiet van sterkedrank wordt verlangd niet van wijn, koffie, bier enz., daar deze zaken niet onder het bereik der wet vallen. Ook moet opgemerkt worden, dat alleen aan lien, die op 1 Mei 1881 zon der strijd met wet of verordening sterkedrank ver kochten, eene vergunning kan worden uitgereikt, en dat de later gepatenteerden eerst dan in aanmerking komen als liet getal drankgelegenheden tot beneden het voor de gemeente aangegeven getal is gedaald tenzij er bijzondere omstandigheden zijn, die de ver gunning noodig maken. Zij, die na den 1 Mei 1882 geen sterkedrank in het klein meer willen verkoopen, behoeven geene vergun ning te vragen en ook geen recht te betalen. De Min. verklaarde bij de beraadslaging over de wet, dat zij het recht hebben om zoolang hun patent loopt en een patent loopt niet langer dan tot 1 Mei hun bedrijf te kunnen voortzetten, en dat zij ook na 1 Mei, voor het geval burg. en weth. niet met de administratieve werkzaamheden mochten gereed zijn, tijdelijk, op zijn laatst, tot 1 Nov. 1882, hun bedrijf schip Jacobaschipper De Klerckis mislukt. Het vaartuig heeft zware averij geleden. Heden (Maan dag) zouden er opnieuw pogingen tot afbrengen gedaan worden. Het werk is aangenomen door den heer M. De Borstscheepstimmerman alhier, voor de som van f 200. Men is druk bezig met het lossen der lading (311600 dakpannen) uit de op den havendam te Waarde geslagen kof Henriette. Zoodra de lading die publiek zal verkocht worden geborgen is, zal het schip worden geïnspecteerd. De Henriette, (lie te Caroliaiensiel (Hannover) thuis behoort en op reis was van Niel (België) naar Noorwegen, zit vier voet in het zand. De assuradeur bevindt zich aan boord en indien het schip blijkt nog in zeewaardigen staat gebracht te kunnen worden, zal men trachten het af te brengenzoo niet, dan zal het zooals het daar zit publiek verkocht worden. Te Katwijk is door eene stoomboot naar den wal gebracht eene bomschuit in zeer ontredderden toestandmet verlies van 3 man, die bij den storm overboord waren geslagen. Tot dusver is reeds het verlies van zeven Katwijksche visschers bekend. Volgens de Lloyds zijn bij den jongsten storm niet minder dan 105 Engelsche schepen vergaan. Daar van strandden er 80 op de kusten van het vereenigd Koninkrijk. De schade, hierdoor veroorzaakt, wordt, op verscheidene millioenen ponden sterling geschat. Onder dit aantal schepen komt ook voor de prachtige stoomboot Cyprian, die op twee mijlen afstands van Nevin op een rots stootte. De bemanning zocht zich door zwemmen te redden; maar, ofschoon het grootste getal van hen van zwemgordels was voorzien, kwamen er van de 29 personen slechts 8 behouden aan land. De kapitein behoorde eveneens onder de veronge lukten. De stoomboot Clan Macduff, van Liverpool naar Bombayis Donderdagavond op de kust van Wallis gestrand; 39 man van de equipage zijn omgekomen; 3 zijn er gered. - De 38 opvarenden, die bij het vergaan van het stoomschip Koning der Nederlanden in een der sloepen koers hadden gezet naar de Chagos-eilanden, en die, zooals we in ons vorig nommer melddendoor de Wyberton waren opgenomen, zijn te Aden aangebracht. Kapitein Bruins de bevelhebber van bet vergane schip, is een voortreffelijk zeeman, altijd kalm, altijd op zijn post, een man wiens zeemanschap en zeemans kennis bekend zijn. Hij zal zeker alle maatregelen genomen hebben voor de veiligheid der sloepen. De verwachting van den eersten officier, die te Aden is aangekomen, dat de andere slo-pen, die niet in liet gezicht waren, de eilanden zouden bereiken, komt niet ongegrond voor, daar de plaats, waar de sloepen het stoomschip Koning der Nederlanden hebben verlaten, gelegen is ongeveer 100 geographische mijlen van de Chagos-eilanden en in het gedeelte van den Oceaan alwaar de zee zeer kalm is. Het schip is eerst den volgenden dag na het on- geval verlaten moeten worden, en het feit dat al de sloepen voor 3 of 4 weken geproviandeerd konden worden levert bovendien het bewijsdat er tijd is geweest om alles te regelen. - -« Een Engelseh oorlogsstoomschip is Zaterdag van Ceylon op ontvangst der tijding van het veronge lukken van de Koning der Nederlanden, in de richting van den Chagos-Archipel vertrokken tot opsporing der bemanning, terwijl op bevel der Ned. Regeering ook het stoomschip Madura met hetzelfde doel vaii Batavia naar dien Archipel is gezonden. Volgens de Liverpool Journal of Commerce had het stoomschip eene kostbare lading aan boord. Het verlies voor assuradeuren zal vooral in Londen, waai' een groot deel der lading verzekerd is, zeer groot zijn, terwijl volgens de Haarl. Ct. liet schip ter Amster- damsclie beurs voor een bedrag van 7 ton verzekerd inoet zijnaan welke som echter de maatschappij Nederland zelve voor een belangrijk bedrag deelneemt. Het schip was in 1872 gebouwd en groot 3060 nieuwe tonnen. Buitenlandsch Overzicht. Ierlanden Tunis zijnop dit oogenblik de voornaamste deelen der aarde, waarop de aandacht blijft gevestigd. Voor de Britsche en Fransche regeeringen zijn de onaangename voorvallen, die daar plaats hebben, lastige quaestiën. Er is echter een groot verschil in de waardeering, die de houding der beide regeeringen ondervindt. In Groot-Brittanje is de overgroote meerderheid, zelfs de politieke tegenpartij, op de zijde der regeeringin Frankrijk is er een zeer groot deel, waartoe zelfs staatkundige vrienden behooren, die de houding der regeering in zake Tunis ten zeerste afkeuren. kunnen vervolgen. - - 2o. Weigering der vergunning. Burg. en weth. zijn verplicht de vergunning te weigeren in de volgende gevallen a. Wanneer het getal, dat voor de gemeente in de wet bepaald is, zou worden overschreden, of door het verleenen der vergunning in strijd zou worden gehan deld met eene plaatselijke verordening betrekkelijk dit onderwerp. De wet wil zooveel mogelijk gunst en willekeur hebben uitgesloten. Daarom bepaalde zij een maximum, boven hetwelk geene drankgelegenheden meer in de gemeente aanwezig mogen zijn. Eene over gangsbepaling maakt echter het voortdurend bestaan (althans voor langen tijd) van de tlians aanwezige gelegenheden mogelijk. Art. 28 der wet zegt namelijk, dat zoolang zij niet van bestemming zijn veranderd, voor de localiteiten waarin op 1 Mei 1881, zonder strijd met wet of verordening, sterkedrank wordt ver kocht, de vergunning niet kan worden geweigerd aan hem, die op voormeld tijdstip daarin het bedrijf uit oefende, zoolang hij leeft; aan anderen, gedurende de eerste twintig jaren na voormeld tijdstip, alles, indiener geene andere redenen van weigering of intrekking der gevraagde of eenmaal verkregen vergunning zijn. Onder verandering van bestemming moet verstaan worden, dat er in de localiteit eene andere affaire of ook geene. affaire gedurende eenigen tijd is uitgeoefend, want dan De Iersche Land-league heeft de bevolking aange spoord voorttegaan in haar lijdelijk verzet; onthouding van openbare bijeenkomsten wordt haar echter aan geraden. De opening der permanente Iersche land-commissie geschiedde met de voorlezing eener verklaring, waarin werd uiteengezet welke algemeene regelen men zich voorstelt bij de behandeling van zaken te volgen. De commissie is eerst voornemens de wet te doen stagen en haar aan haar doelhet welzijn van het volk, te doen beantwoorden. Aan de Boeren in Transvaal, zoo zegt men, werd een ultimatum gesteld. Is de conventie 3 November nog niet aangenomen, dan rukken de Britsche troepen verder. De opstandelingen op Tunis gaan voort met plun deren en rooven. De Fransche troepen rukken steeds voortde troepen van den Bey worden ook oproerig en kannen slechts met moeite tot vechten gedwongen worden. De Bey zelf wil maar steeds heengaan. Frankrijk zal zeker wel zeggen, wanneer de tijd daartoe is gekomen. Uit Kaïroan ontving de Bey een schrijven, waarin aanzienlijke bewoners hem aanbieden de stad over te geven. Zij achten een bombardement onnoodig en on raadzaam, omdat de stad niet mag lijden wegens den strijd der Arabieren daar buiten. De Fransche gezant is met dat schrijven in kennis gesteld. Den 27 Oct. zal de koning van Italië keizer Frans Jozef te Weetien bezoeken. De Italiaansche en Fransche schepen hebben de Egyptische wateren weer verlaten. Gemengde Berichten. 's-Heer Abtskerke. Zaterdag zijn weer drie stroo- pers betrapt en wel J. S., kleermaker, D. V. d. D., rentenier en F. C., werkman, allen te Ileinkenszand. Zaterdagmorgen ontdekte de onbezoldigde rijksveld wachter W. L. Harthoorn, van Baarsdorp, hen in het jachtveld van mr. J. C. B. Van der Bilt, te Hein- kenszand, waarin zij reeds drie uren lang hun hart hadden opgehaald aan het jagen. Bij de nadering van Harthoorn gingen twee met den buit aan den loop; de derde, V. d. D., bleef staan en verklaarde van niets te weten en de vluchtenden niet te kennen. Met medewerking van den majoor- titulair der rijksveldwacht Verdouw gelukte het den behaalden buit, dien men verstopt had, na een ver- geefsch onderzoek in eenige schuren, te vinden in een bakkeet van een arbeider onder Baarsdorp. Op den zolder onder stroo en hooi vond men een zak met negen hazen, die pas geschoten waren. Die keet werd door Verdouw en Harthoorn be waakt, en 's avonds kwam J. S. met een brandende sigaar in de keet, klom de ladder naar den zolder op, greep den zak maar werd op hetzelfde oogenblik gevat. Door schrik bevangen kon hij eerst niet spreken, maar na een ernstige en mindere aangename aan maning, noemde hij zijn naam en dien zijner mede plichtigen. Alle drie bekenden later hetgeen zij had den verricht; F. d. D. had in elf schoten de negen hazen neergeveld, waarvan slechts éen in het leger. Baarland. De gemeenteraad stelde Zaterdag.de verordeningen vast betreffende de heffing en invorde ring van het vergunningsrecht tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank. Het vergunningsrecht werd bepaald op f 20, terwijl tot schatter der drank huizen werd benoemd de heer J. Peelste Goes. Biervliet. Bij den landbouwer C. zijn kippendieven weer aan den gang geweest. Zaterdagmorgen vermiste hij ongeveer een 30 tal kippen en eenige konijnen. Direct werd er de politie mede in kennis gesteld. Bij een landbouwer nabij Heerenveen heeft men het vaam opgeschoven en uit een gesloten kabinet, na het slot verbroken te hebben, ontvreemd: Een gouden horloge met dito ketting, 15 gouden tientjes en f 250 aan rijksdaalders. Een tijdelijk pas in Amsterdam vertoevende bui tenlander zou zich Woensdagochtend van daar per spoor naar Leiden begeven, en begaf zich daartoe naar het station, vervoegde zich aan een der plaatskaarten- bureels, bestelde een retourkaart 2de klasse en moest daarvoor vier gulden betalen. Hij stapte omstreeks elf uren in den trein en komt eindelijk over Breuke- len, Harmeien en Bodegraven, dus langs de lijn Lei denWoerden, ter plaatse van bestemming aan. On bekend met den toestand, was hij aan het lokaal van den Rijnspoor terechtgekomen, waar men hem, in plaats van naar het loket van den Hollandschen spoor te ver wijzen, zooals begrijpelijk zou zijn geweest, nu zoo behandelde. Het mooiste is nog dat, toen de vreemdeling 's avonds om half elf weer naar Amsterdam terug wilde, hij is- het recht vervallen. Ook vervalt het recht, wan neer door verbouwing de localiteit verandert. De Min. zeide, dat, als men eene kleine localiteit verbouwt in een drankpaleis, men zich stellig niet beroepen kan op art. 28. Evenmin als bijv. iemand, die een zake lijk recht heeft op een klein huis, zou kunnen bewe ren, dat hij eigenaar is van een gebouw, verrezen op den grond op een deel waarvan het kleine huis heeft gestaan. Voorts zij men indachtig, dat gedurende de eerste zes maanden na het in werking treden der wet aan hem, die zich op geen der artikelen 27 of 28 kan beroepen, geene vergunning verleend wordt dan na machtiging van Ged. Staten. b. Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor eene localiteit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt of die met zoodanige localiteit gemeenschap heeft. In vele plaatsen is het gemeentehuis in eene tapperij gevestigd of houdt de kantonrechter en de ontvanger der directe belasting zitting in eene herberg. De eigenaar geeft gaarne (dikwijls gratis) de daartoe noodige lokalen in gebruik, in de hoop op vermeer derende klandisie, niet het minst van hen, die voor aangiften van geboorten, huwelijken enz. naar het gemeentebestuur moeten gaan, of als beklaagden of getuigen de rechtzitting moeten bijwonen, of wel hunne verschuldigde belasting moeten betalen. Dat dit het drank verin ui k in de handwerkt, behoeft geen betoog, daarvoor opnieuw f i ,90 moést betalen, daar zijn kaartje van den Rijnspoor natuurlijk niet geldig was. Op de electrieiteits-tentoonstelling te Parijs zijn nog bekroond prof. Bosscha, directeur der Polytech nische school, met een brief van dank der Fransche regeering; met de bronzen medailles de heeren Croon te Amsterdam. Jacobs te Haarlem, Mills te Amster dam, Mirandolle te Rotterdam en Wisse it' Piccaluga in Den Haag. Te Almelo is Vrijdag de spinnerij van de Gebr. Scholten afgebrand. 100 menschen zijn daardoor zonder werk. De schade wordt begroot op twee ton. Persoon lijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De oorzaak van het ongeluk was het heetloopen van een rad. Te Lobberich, 2 uren van Venloo gelegen, is een jongeling door twee personen onverhoeds aange vallen en zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen overleed. De daders, gegoede landbouwers, zijn in handen der justitie. Zaterdag vierde de oudste ingezetene van Barne- veld, mej. de wed. Schut, nog in het volle bezit barer geestvermogens haar lOOn verjaardag. In de St.-Rosa-kapel te Sittard heeft men het offerblok geledigd, twee beelden verminkt en vernield, en een op jhet altaar staand crucifix medegenomen De daders zijn nog niet ontdekt. Welken invloed lichaamsreinheid op deti* wel stand uitoefent, kan men doorgaans het best bij de dieren waarnemen. Zoo ontleent de Landb. Ct. aan het Sachs. Landw. Ztft. wéér een merkwaardig voor beeld van dien aard. Men was gewoon een koe twee maal daags met roskam en borstel te reinigenom den invloed daarvan te kunnen nagaan, liet men het gedurende veertien dagen na. De uitkomst was dat de koe in die veertien dagen elf kan melk minder had gegeven dan in gelijk tijdperk daarvóór. Zoo sterk werkten de levensfunctien bij dit dier minder gunstig dan toen er voor de reinheid van de huid behoorlijk werd gezorgd. En zoo lijdt ook de gezondheid van den mensch, die zijn lichaam uit dat oogpunt verwaarloost. De dochter van den President der Fransche Republiek heeft ter gelegenheid van haar huwelijk met den heer Wilson, afgevaardigde, aan den directeur der openbare weldadigheid 20000 fr. voor de armen van Parijs doen toekomen. Te Ville d'Avray is zeker persoon, Florian ge- heeten, wonende te Rheim, wever van beroep, gekomen om Gambetta te vermoorden. Hij heeft zich echter in den persoon vergist en dr. De Meympr voor Gam betta gehouden, zoodat hij, toen hij dr. De Meymar op straat ontmoette, eenige schoten met zijn revolver op hem lostte, gelukkig zonder hem te raken. Florian is in verzekerde bewaring. Hij heeft voorden rechter van instructie volledig bekend. Hij meende Gambetta getroffen te hebben, want, verklaarde hij, toen ik ge schoten had, zag ik hem de beide handen naar de borst brengen. Hij voegde er bij, dat hij nog eens heeft willen schieten, maar de man, op wien hij het gemunt had, ging vluchten Had ik Gambetta gedood, zeide hij, dan was er een bourgeois minder. Het onderzoek moet uitwijzen, of Florian krank zinnig is. Een onwelkome cliënt. Te Vimoutiers (dep. Orne) liep een stier, die met een troep koeien door eenige honden werd achtervolgd, door een open deur het huis van een notaris binnen en drong doer tot diens bureel. De klerken sprongen uit het raam, en de notaris barrikadeerde zich achter de deur met zijn schrijflessenaar. De stier wierp een kachel omver, snuffelde wat rond en ging toen weer op straat. Te Derford, bij Leicester, heeft door het verkeerd zetten van een wissel eene botsing plaats gehad tus- schen een aankomenden personen- en een stilstaanden goederentrein. De personentrein werd vreeselijk gehavend. Drie menschen bleven op de plek dood, en acht uf tien anderen bekwamen ernstige kwetsuren. De directie van «Drury Lane Theatre" te Londen adverteerde «Gevraagd 100 mooie jonge dames. Wie niet mooi en jong zijn worden door de bedienden niet toegelaten." Een groot aantal jonge vronwen kwamen zich aanmelden en er was een talrijke menigte op de been in den omtrek van den schouwburg. De candi daten moesten door twee rijen nieuwsgierigen heengaan en dan door de bedienden bekeken worden. Sommigen brachten het niet eens tot de deur, zoo groot was het gedrang; zij, die werden afgewezen, werden uitge jouwd. Het had iets van de Babylonische vrouwenmarkt, die Herodotus beschreef, zegt de verontwaardigde Daily News. en dit wil de wet tegengaan. Vandaar het verbod. Evenwel zou het vele geméehteii-mo'eielijk vallen da delijk een eigen gemeentehuis te houwen, of in de behoeften aan lokalen voor den openbaren dienst te voor zien. Daarom zegt art. 30 der wet, dat gedurende de vijf eerste jaren na het in werking treden der wet van het verbod vrijstelling kan worden verleend: voor zooveel gebouwen, tot den rijksdienst gebruikt, door den Koning; voor zooveel betreft gebouwen, tot een anderen openbaren dienst gebruikt, door Gedeputeerde Staten. Binnen vijf jaren mag men vertrouwen, dat overal in den openbaren dienst kan worden voorzien. c. Wanneer de verzoeker binnen de laatste vijf jaren tot eene gevangenisstraf van een jaar of tot eene zwaardere straf onherroepelijk is veroordeeld. Deze bepaling geldt een groot maatschappelijk belang, waar van het gewicht niet mag worden voorbijgezien, zeide de Min. Menigmaal gebeurt het, dat ontslagen ge vangenen eene tapperij oprichten en hunne woning maken tot eene plaats van bijeenkomst voor andere voormalige medegevangenen. Het weren van veroor deelden uit eenig bedrijf maakt het bedrijf niet ver achtelijk, maar bewijst omgekeerd, dat men het be drijf slechts wil zien uitgeoefend door lieden, die niet verachtelijk zijn. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2