1881. N°. 126. Dinsdag 25 October. 68sle jaargang. DRANKWET. J) DE DRANKWET, GOES, 24 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1',berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES herinnert den ingezetenen, dat op 1 November 1881 de Wet tot regeling van den klein handel in sterkedrauk en tot beteugeling van openbare dron kenschap iu werkiug treedt, en dat die wet niet alleen voor schriften en verbodsbepalingen bevat voor hen, die sterkedrank in het klein (d. i bij hoeveelheden vau minder dan twee liter) willen verkoopen, maar dat daarbij, onder moer, ook straf wordt bepaald tegen a. den verkooper van sterkedrauk of zyn vervanger die, in de uitoefening van het beroep, aan een kind beneden den leef tijd van zestien jaren sterkedrank toedient b. den verkooper of zijn vervanger, die bij gelegenheid vau eene openbare verkooping den kooper om niet sterkedrank toedient c. hem die een kind beneden den leeftijd van zestien jaren opzettelijk dronken maakt d hem die iemand, door geweld of bedreiging met geweld, dringt tot het gebruik van "bedwelmenden drank e. hem die aan iemand, die in kennelijken staat van dron kenschap verkeert, bedwelmenden drank toedient f. hem die, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeert, hetzij in het openbaar het verkeer belemmert of de orde ver stoort, hetzij eens anders veiligheid bedreigt, hetzij eenige han deling verricht, waarhij, tot voorkoming van gevaar voor leven of gezondheid van derden, bijzondere omzichtigheid of voorzorgen worden vereischt ff. hem, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindt. Goes, 24 October 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. Ï)E WITT HAMER. Zaterdag opende of Jiever leidde de heer Stigter, in het lokaal boven de Korenbeurs, zijn cursus over Staatsinrichting in. Een twintigtal belangstellenden waren opgekomen. Nadat de voorzitter der werkliedenvereeniging Eigen Hulp" een woord tot inleiding had gesproken om zijne ingenomenheid en den heer Stigter zijn dank te be tuigen, begon genoemde heer de bereidwillig op zich genomen taak door te vertellen hij deed dit den ganschen avond op gemakkelijken, aangenamen, verha- lenden toon waarom eenige kennis van onze Staats instellingen ook voor de werklieden noodzakelijk is. Hij wees daartoe op het grondwettelijk art. betref fende het recht van vereeniging en vergadering, waar aan we het recht ontleenden om hij elkaar te komen, en hoe dat vroeger geheel of gedeeltelijk verboden was. Verder herinnerde hij aan de verdediging der marine schrijvers door de arbeiderspartij, waarbij de grond wettelijke bepaling in haar geheel behoorde gekend te worden. Daarna zette hij het begrip sStaat" uiteen door in zeer groote trekken een schets te geven van den trapsgewijzen vooruitgang van den menschelijken geest, waarmee de ontwikkeling van den Staat gelijken tred houdt. Daartoe besprak hijdo. den allereersten rechtsband die de familie omvat; 2o. den primitieven toestand der menschelijke samenleving in de eerste periode met een gekozen chef voor den oorlog en de leiding der jachten; 3o. de periode van landbouw en veeteelt; en 4o. het ontstaan der standen van rijken en armen, van eigenaars van vee en ontgonnen land, van vrijwillige loondienaars, van slaven, kooplieden en handwerkslieden, om daarna de wording der groote centrale despotische Staten te vermelden, die eindelijk hebben plaats ge maakt, tengevolge ook van het ontwaken van het zelfbewustzijn der volken, voor de tegenwoordige con- atitutioneele Staten, z. a. Nederland. Met het nagaan door H. O. HARTMAN Jzu. De wet is van toepassing op alle inrichtingen, on der welke benaming ookwaar sterkedank verkrijg baar is in hoeveelheden van minder dan twee liters, onverschillig of die op de plaats van verkoop zelve verbruikt wordt, dan wel dat zij wordt medegenomen, om die te huis of elders te gebruiken. Ieder koffiehuis, iedere herberg, iedere kroeg dus niet alleen, maar ook elke winkelelke bottelarijelke grossierderij wan neer er voor minder dan twee liters verkocht of ge schonken wordt, is onderworpen aan hare bepalingen; ook de sociëteiten. Inrichtingen daarentegenwaar koffie, wijn of bier, met uitsluiting van sterkedrank verkrijgbaar isof inrichtingen waar alleen sterke drank in het groot (dat wil zeggen in hoeveelheden van meer dan twee liters) verkocht wordtvallen buiten haar bereik. Wat verstaat de wet onder sterkedrank 1 In de wet zelve vindt men geen antwoord op die vraag, en bij de beraadslaging in de Tweede Kamer is evenmin eene bepaalde definitie daarvan gegeven. De Minister van Justitie verklaardedat niet alle gedistilleerd sterkedrank js, want dat, wanneer dit zoo ware, ge- der grondslagen dier constitutie zal de heer Stigter in den loop van den winter zijn gehoor bezighouden. Spreker toonde vooral aan hoe verkeerd het is het verschil van den tegenwoordigen met den vroegeren tijd te doen uitkomen in de vele bonden, vereenigin- gen enz. 't Omgekeerde is waar. Vroeger stond gemeenschaps zin op den voorgrond. Daarvan zijn de gildenom de stad te regeeren en de stad te bewaken om te bidden en te arbeiden om te eten en te drinken om goede buurtschap te houdenom den meiboom te planten, enz., de onomstootelijke bewijzen. Thans is de gemeenschapszin bij de kleine burgerij en de daaronder liggende, lagen schier geheel verloren ge raakt tengevolge van het teugelloos vrije concurrentie- systeem en de daarmee gepaard gaande ontwikkeling van de groot-industrie. Dat Eigen Hulp" bewees dat die gemeenschapszin weer eenigszins scheen te ontwaken, was, volgens spieker, een gunstig teeken op Zeeuwschen bodem. Het gehoor volgde l.em met aandacht en het beste bewijs dat zijn voordracht beviel was wel, dat men besloot reeds a. s. Zaterdag weer eene bijeenkomst te houden. De beslissing betrof of dit om de veer tien dan wel om de acht dagen zou plaatshebben. -Zaterdagavond had alhier in het Slot Oostende, ter eere van de inwijding van het nieuwe kerkgebouw der Nederl. Israel, gemeente, een feest plaats, dat door alle gemeenteleden met hunne dames bijgewoond en tevens vereerd werd met de tegenwoordigheid van den feestredenaar, den heer dr. L. B. Perel, van Ara- terdam. Ook bij die gelegenheid sprak deze een har telijk woord, dat door allen ten zeerste toegejuicht en door het orkest met fanfares begroet werd. De heer W. Blok bedankte in gevoelvolle woorden den spreker en bood hem namens de gemeente een kostbaar zilveren souvenir aan. Dr. Perelzichtbaar verrast door dit blijk van sympathie en hoogachting, dankte daarvoor en gaf de verzekering, dat de band van vriendschap tusschen hem en de Goesche gemeente leden onverbreekbaar was. Eene collecte, op zijn initiatief gehouden, tën voor- deele van het Centraal Israëlietisch weeshuis te Utrecht, bracht de som van ƒ10,96 op. De avond werd hoogst aangenaam doorgebracht met het geven van opvoeringen en het houden van voordrachten. Vooral mej. Emanuel-De Groot maakte zich daarbij hoogst verdienstelijk en eerst laat in den morgen scheidde men, de aangenaamste indrukken van het feest met zich nemende. Wij willen hierbij nog even vermelden, dat de feest redenaar Vrijdag in de synagoge ook een woord van lof heeft gesproken ter eete van de heeren M. D. Dekker en B. Den Boer voor de wijze waarop beiden, de een als architect, de ander als aannemer, zich van hun taak hebben gekweten, Yerseke. Met ingang van 1 November is aan den brieven- en telegrambesteller C. De Jonge alhier op zijn verzoek eervol ontslag verleend, en voor die be trekking benoemd P. Filius, wonende alhier. Het hulppostkantoor alhier is bij resolutie van den Minister van Waterstaat enz. aangewezen voor den dienst van aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde hooger dan 600 gulden. Dit zal een groot gemak opleveren voor hen, die zich tot nutoe naar Goes moesten begeven om zulke brieven in ontvangst te nemen, of wel de toezendin- van geldswaarde boven genoemd bedrag over verschil lende brieven moesten laten verdeelen. Nog niet lang geleden werd op alle hulpkantoren distilleerd zeewater ook sterkedrank zou zijn. Wat ver staat men in het dagelijksche leven onder sterkedrank? Alcohol bevattende drankendie door distillatie zijn verkregen en gebruikt worden als genotmiddel. Wordt de drank niet gebruikt als genotmiddel, maar tot een geneeskundig doel, dan noemt men dien geen sterke drank. Doch de Min. wilde geene omschrijving in de wet opnemen, teneinde alle ontduiking te voorkomen. In het dagelijksch leven is genoeg bekend, wat onder sterkedrank moet worden verstaan, en de Regeering meende, dat het beter is te vertrouwen op het gezond varstand van den rechterbij eventueele overtreding der wet. Van twee beroepen huiten die van tapper, slijter of koffiehuishouder is nog bij de beraadslaging gespro ken en wel van apothekers en confiseurs (banket bakkers). De Min. verklaarde dat de apotheker, wan neer hij spiritus nitridulois etc. verkoopt tot een geneeskundig doel, met de wet niets te maken heeft, doch (wat hem niet tot eer zou verstrekkenmaar evenwel zou kunnen geschieden) verkoopt hij zulke zaken als genotmiddeldan valt hij onder de wet. En ten aanzien van den conflseur«wanneer die voor werpen verkooptzooals bijv. bonbonswaarin zich bevindt wat onze dames en kinderen wel eens noemen likeur, doch wat geen sterkedrank is, maar suiker en de maatregel toegepast, dat de postwissels onmiddellijk worden uitbetaald; ook de rijksspaarbank wordt ge leidelijk aan alle hulpkantoren verbonden. Zoo ziet men zachtjes aan alle onderscheid tusschen post- en hulppostkantoren verdwijnen. Ja zelfs bieden vele der laatsten grooter gemak aan voor het publiek dan de hoofdkantoren door Iangeren openingstijd en be handeling van postwissels gedurende den gelieelen dag. De verantwoordelijkheid en de moeite worden er door dit alles niet minder op voor de brievengaar ders. Eene kleine lotsverbetering is hun dan ook toe gedacht: ze zullen voortaan eene vaste vergoeding ontvangen voor kantoorbehoeften. Daar staat tegen over, dat ze een borg hebben te stellen van ƒ250. Al deze maatregelen zullen wel tengevolge hebben, dat men niet langer iedereen het baantje van brieven gaarder kan opdragen. (Wij voegen bij dat bericht alleen deze opmerking, dat het wel te betreuren is, dat de bewuste maat regel, waarop onze berichtgever doelt, voor zoover Noord- en Zuid-Beveland betreft, alleen beperkt is tot Yerseke en Cortgene. Er zijn, dunkt ons, nog wel verscheidene gemeenten, die ook in de termen zouden kunnen vallen om aldus bedacht te worden. Zou de minister in dezen niet wat al te zuinig te werk gegaan zijn?) Biervliet bezit andermaal weder zijn beide wet houders. Dhr. Verplanke, opnieuw gekozen zijnde, heeft nu zijne benoeming als wethouder aangenomen. Dhr. Cornells heeft doör het indienen zijner geloofs brieven dat gedeelte van t: program der raadsleden (t. w. het niet vervullen van het wethouderschap) in duigen doen vallen. Den telegrafist 2e klasse J. A. Valentijn, te Ter Neuzen, benoemd tot directeur van een der telegraaf kantoren, is tot standplaats aangewezen het nieuw op te richten kantoor, vereenigd met de posterijen, te Ommen in Overijsel. Uit Sluis schrijft men aan het DagbladDoor de heeren Dibbitz, oud-inspecteur der burgerlijke open bare werken in Ned.-Indie, en H. G. Van Sillevoldt, civiel-ingenieur, is vergunning gevraagd tot het aan leggen en exploiteeren van een stoomtram in dit district, waarbij als uitgangspunten de plaatsen van in- en uitvoer, Breskens, Hoofdplaat, Sluis (Zeeland) en Ca- prijeke (Oost-Vlaanderen) worden genomen. Men rekent op de ondersteuning der provincie en der be langhebbende gemeenten, welke zal hehooren te be staan in het voor vijf ten honderd waarborgen van het voor den aanleg benoodigde kapitaal, Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterkedrank in het klein is te Zierikzee op ƒ17,50 van elke ƒ100 huurwaarde bepaald. De heer rar. W. J. Saaijmans Vader heeft Vrijdag voor den Hoogen Raad den eed als advocaat De loge der vrijmetselaars te Berlijn heeft, op last van den Duitschen kroonprins, een «rouwloge" ge houden ter eere van de nagedachtenis van Prins Fre- derik der Nederlanden, grootmeester der orde. De kroonprins woonde de bijeenkomst tot het einde bij en heeft in een langdurige rede hulde gebracht aan de vrijmetselaarsdeugden van onzen betreurden Prins. Volgens eene Berlijnsclie correspondentie in de Kölnische Zettung heeft Duitschland opnieuw eene on derhandeling met de Nederlandsche regeering geopend over eene bescherming van den letterkundigen eigendom. Er bestaat bij de regeering het voornemen aan aetherische olie, dan valt hij niet onder de wet. Maar als die confiseur sterkedrank schenkt, dan is het vol komen billijk, dat hij onder de wet valle." De bedoeling der wet is: vermindering van het aantal gelegenheden, om sterkedrank te gebruiken. Om dat doel te bereiken bevat de wet onderscheidene bepa lingen. Vooreerst moet hijdie sterkedrank in het klein wil verkoopenvooraf vergunning vragen aan burg. en weth. van de gemeentebinnen welke hij dat bedrijf wenscht uit te oefenen. Ten tweede zijn burg. en weth. verplicht in onderscheidene gevallen die vergunning te weigeren. Ten derde is een getal aang-geven boven hetwelk geene vergunningen mogen verleend worden. Ten vierde kunnen bij plaatselijke verordening wijken, buurten of straten worden aan gewezen, waar verkoop van sterkedrank in het klein niet of niet dan onder zekere voorwaarden mag wor den vergund, en bepalingen gemaakt worden voor de inrichting der localiteiten, waar sterkedrank wordt verkocht. Ten vijfde moet de tapper, slijter of koffie- huishouder een zeker recht aan de gemeente betalen. Ten zesde kan de vergunning door burg. en weth. worden ingetrokken. Ten zevende zijn de tappers slijters en kofftehuishouders in de uitoefening van hun beroep aan onderscheidene bepalingen gebonden. Ten achtste zijn meerdere en daaronder zware straffen he- het hooggerechtshof van Nederlandsen Indie een vierde Kamer toe te voegen. (N. H. Ct.) Naar Hel Vad. verneemt, hebben de onderhan delingen tusschen ons land en Frankrijk over het handelstractaat een gunstigen loop genomen, zoodat zij waarschijnlijk spoedig zullen geëindigd zijn. Een verzoek om eedsafschaffing aan de Tweede Kamer ligt op verschillende plaatsen in ons land ter teekening. Z. M. heeft HDs. adjudant-generaal den luit.- gen. G. M. Verspijck met al zijn wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen in den Neder- landschen adel verheven. Op Terschelling zal eerlang in het nieuwe wacht huis voor de zeelieden op kosten van een der bewo ners van het eiland een gedenksteen worden geplaatst voor den Terschellinger Poolvader Willem Barendsz. Het anti-vaccinatie congres te Keulen is afge- loopen. Aan het einde nam men eenparig dit voor stel aan «Daar de inenting wordt toegepast op niet-zieken, onder voorwendsel hen voor een bijzondere ziekte te bewaren, moeten de inenters verantwoordelijk gesteld worden voor de noodlottige gevallen en gevolgen, uit zulk een handelwijs voortspruitend. Dus kan ieder, die tengevolge der inenting lijdt, schadevergoeding eischen van de inenters, in landen waar de inenting een vrijwillige zaak is, van de regeering waar zij gedwongen is." De andere besluiten, waartoe men gekomen is, zijn de reeds bekende, dat de inenting niet voor kinder ziekte behoedt enz., thans in zoo sterk mogelijken vorm ingekleed. Zoo werden bijv. deze twee besluiten aan genomen «De inenting heeft nooit volken, soldaten of burgers voor kinderziekte behoed" en«ingeente volken of legers hebben steeds de meeste ziekte- en sterfgevallen aan de pokken". Het volgend congres zal te Berlijn gehouden worden in April van het volgend jaar; waarschijnlijk om weer evenals nu dezelfde stellingen te verkondigen, die ech- ler bij de gedurige herhaling niet in geloofwaardigheid vooruitgaan. In verband hiermee leze men, wat het Wageningsch Weekbladhet bekende eerlijke anti-revolutionaire or gaan, schrijft «De Standaard heeft een paar artikelen gewijd aan liet anti-vaccinatie-congres te Keulen. In zoover het 't doel is met de stukken aan te toonen, dat er veel tegen de inenting is in te brengen, zijn we 't daarmee eens. Maar men mag het niet laten voorkomen, als of het reeds vaststond, dat de vaccinatie een ramp voor 't menschdom is te achten. Dienaangaande heb ben wetenschap en ervaring haar laatste woord nog niet gesproken. Is men ten deze zoo sterk mogelijk tegen staatsdwang, en wordt daartegen oppositie ge voerd, dan is dit recht in onze oogen. Reeds vónr jaren hebben we, in het Overveluwsch Weekblad tegen dien dwang den strijd aangebonden. Maar verder mag men niet gaan. Vooral niet de valsche meening versterken, dat het bezigen van voorbehoedmiddelen zou zijn God verzoeken. En daar èn in de Kamer èn in de Pers het ten deze soms den verkeerden weg op gestuurd wordt, voelen we ons verplicht, bij her haling daartegen op te komen". Ds. J. Post, alhier, heeft voor het beroep naar Amerongen bedankt. dreigd tegen zekere verrichtingen der tappers enz. niet alleen, maar ook van particulieren. Wij zullen deze bepalingen achtereenvolgens mede- deelen en toelichten. lo. Het vragen van vergunning. Dit moet nu voor de eerste maal geschieden door allen, die na 1 Mei 1882 m»t den verkoop van sterkedrank in het klein willen voortgaan, tusschen den 1 November 1881 en dan 1 Januari 1882. Een daartoe te bezigen verzoek schrift is bij de firma F. Kleeuwens <6 Zoon verkrijg baar tegen betaling van 25 cents. Dit verzoekschrift' moet bevatten eene nauwkeurige opgave vail de lo caliteit, waarin men sterkedrank wenscht te verkoopen en van de namen, voornamen, ambten, beroepen en bedrijvenzoowel van den verzoeker als van zijne huisgenooten boven den leeftijd van zestien jaren. De localiteit is het vertrekwaar geschonken wordt 'en niet het gelieele gebouw. De opgave der huisgenoo ten moet geschieden, omdat, gelijk wij zullen ver melden, de vergunning kan worden geweigerd, indien de verzoeker blijkt een tusschenpersoon te zijn voor iemand die zelf zoodanige vergunning niet zou kunnen bekomen. Het is Voorts hetzelfde, of de verzoeker drank wil verkoopen voor eigen rekening, dan wel voor die van een anderals zetbaas of kastelein terwijl onder huisgenooten te verstaan zijn alten, die

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1