Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Heden is in het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland in het openbaar aan besteed het eenjarig onderhoud van de rijks contr' es- carpe te 7holenbehoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f 725.) De minste inschrijver was de heer J. L. Geluk te Tholen, voor f 643. Landbouw en Veeteelt. Dinsdag 25 Oct. te half twaalf uren zal er in het koffiehuis de Prins van Oranje eene herhaling plaats hebben van de Dinsdag 27 Sept. gehouden ver gadering der afdeeling Heinkenszand van de Maat schappij tot bevordering jvan Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Men weet, dat door een verzuim een groot aantal leden niet ter vergadering waren opgeroepen, en daarom de vergadering onwettig was. Thans zal men opnieuw moeten overgaan tot het benoemen van afgevaar digden naar de najaarsvergadering van het hoofdbe stuur, van een vice-voorzitterpenningmeester en twee bestuursleden, alles tengevolge der periodieke af treding der heeren J. Vermet SrJ. J. Van Weel C. J. Labrijn en H. Minnaard. Verder zal er rapport worden gedaan van het be handelde op de voorjaars- en zomervergadering van het- hoofdbestuur, en mededeeling plaatshebben om trent de landbouwvoordrachten, dezen winter te houden. De heer Gortenlandbouwleeraar te Maastricht, heeft een vergelijkende proef genomen met drie aard appelensoorten en tot uitkomst gekregen, dat op een oppervlakte van 13 Ma 1 kilo »magnum-bonum" opleverde 45 kg., 1 kilo richters imperator" 30 kg. en 1 kilo »champions" 39 kg. of per hectare respec tievelijk 34,650, 22.100 en 29,030 kg. Voorts is hem gebleken, dat de magnum-bonum een onder elk opzicht overheerlijk product opleverde, vroeg ontwikkelde en weinig zieke knollen bevatte. De champion ont wikkelde zich laat, bleef groen tot de eerste vorstnaclit (4-5 Oct. 11.) en van ziekte volkomen vrij, zoodat hem deze aardappelensoort en de magnum-bonum blijken vertrouwbare soorten te zijn. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 21 October 1881, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. C. B., te Colijnsplaat, wegens het reizen met den trein zonder behoorlijk plaatsbewijs veroordeeld in eene geldboete van f2, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. J. N., JV. D., te Borssele, en C. V. d. W., te Ovezand, wegens het maken van nachtelijk buren gerucht ieder veroordeeld in eene geldboete van f5,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 3o. L. R., te Wolfaartsdijk, wegens het laten loo- pen van vee over eens anders in den oogst staanden grond, veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. J. K., te Cats, wegens als voren veroordeeld als voren. 5o. A. M.te Camperland, wegens diefstal van veldvruchten veroordeeld in eene geldboete van f5, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 6o. M. V., te Wissekerke, wegens het niet bij de hand zijn bij zijn voertuig en in staat om dat voer tuig te besturen veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev straf c. e. 7o. W. S., J. H., A. H., M. V. d. V., B. V. L., J.G., A. M. en J. W., allen te Yerseke, wegens het bevisschen der Schelde, zonder voorzien te zijn van een consent, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. A. I. B., J. M. en A. V., allen te Yerseke, wegens het zwemmen zonder zwembroek ieder ver oordeeld in eene geldboete van f 4, subs. 1 dag gev. straf c. e. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde (Donderdag) den man, die 7 jaren geleden te Koewacht A. Gr. door een geweerschot het leven benam, tot 20 jaren tuchthuisstraf c. e. Buitenlandsch Overzicht. Ierland is weer op het oogenblik het eerst aan de beurt om den blik erheen te slaan. Het was te verwachten, dat het manifest der Land-leaguewaarvan een telegram in ons vorig nommer melding maakte, en waarin de pachers werden aangemaand geen pacht te betalen, niet zonder protest zou blijven. Donderdagavond is door den onderkoning een procla matie uitgevaardigd, waarin hij de Land-league voor een onwettige en misdadige vereeniging verklaart, en beveelt, dat alle bijeenkomsten onder haar leiding ontbonden zullen worden, desnoods met behulp van den sterken arm. Verder heeft monseigneur Crok, katholieke aartsbis schop van Gasbel een protest tegen dat manifest der Land-league in het licht gegeven. De aartsbisschop vraagt handhaving der oorspronkelijke beginselen van de Leaguevolgens welke den pachters aanbevolen werd alleen een billijke pacht te betalen. Hij gelooft, dat de volstrekte verwerping van pachtbetaling, door het manifest aangepreekt, de scheuring en den val der League tengevolge zal hebben. Men hoopt dat de krachtige houding der regeering nu spoedig een einde zal maken aan die beroeringen. Gisteren is te Dublin de werkzaamheid begonnen van het Hof of de permanente commissie tot beslechting van alle geschillen met betrekking tot de Iand-quaestie. 340 pachters vroegen reeds vaststelling van hun pacht som door die commissie. De woning van Gladstonedie weer beter is, wordt door eene versterkte politiemacht bewaakt, uit vrees voor baldadigheden door de Fenians. Uit goede bron verneemt men, dat naar aanleiding van de arrestatie en dwangmaatregelen in Ierland eene ministeriëele crisis dreigt. Het besluit tot een en ander werd niet met eenstem migheid door het kabinet genomen. De minderheid, bestaande uit Brighten Chamberlain, blijft opponeeren. Het antwoord van den Transvaalschen volksraad aan de Britsche regeering, in zake de conventie, is verzonden. Men kent den inhoud niet, maar meent dat deze vredelievend luidt. De kroonprins van Duitscliland is Dinsdag 50 jaar geworden. De Keizer is ongesteld. De bezetting van Tunis door de Franschen heeft een protest van Italiaansche zijde uitgelokt, terwijl ook de Spaansche regeering er zich tegen verklaren zal. Volgens de Times neemt in Tunis de haat tusschen Franschen en Italianen toe. Beschonken Fransche huzaren vielen den kanselier van het Italiaansche consulaat aan en werden gearresteerd. De Italiaan sche consul diende een krachtig protest in. Wie weet, wat uit dat zaakje nog kan voortkomen Verscheiden Grieken uit Sfax zijn gearresteerd, beschuldigd van wapenen en ammunitie aan de insur- genten verkocht te hebben. Zoodra de Italiaansche Senaat bijeenkomt zal men de regeering over Tunis interpelleeren. Uit Petersburg komen weer geruchten van hervor mingen; men baseert die op de komst van verschil lende provinciale gouverneurs aldaar. De Times verneemt uit die stad, dat een der belangrijkste staatsprocessen in de Russische geschie denis voorkomt in November. Dertig a veertig nihi listen zullen terecht staan, waaronder aanzienlijke personen, die vroeger reeds terechtstonden. Verschei- denen zijn betrokken in de vermoording van den vroegeren Keizer. Volgens berichten uit de Vereenigde Staten ran Noord-Amerika liet de verdediger van Guiteau de defensiepunten der onbevoegdheid van het hof en ver keerde behandeling van den president varen, zich uitsluitend steunende op krankzinnigheid. Hij verzocht het Hof een verdediger aan te wijzen van rechtswege, aangezien niemand hem wilde assisteeren. Ook daar gaan de Ieren voort met demonstreeren tegen de Britsche regeering. Groote meetings worden op touw gezet. Te Philadelphia werd eene beeltenis van Gladstone door eene troep van 1500 Ieren onder aanvoering van Liga-mannen met veel animo verbrand. De pop werd eerst in eene kamer opgesteld, en allen marcheer den erlangs, de vuist schuddende onder haren n£us. Vervolgens werd zij naar buiten gesleept en aan de vlammen prijs gegeven, onder hoera's voor Parncll. Gemengde Berichten. Wij wenschten aan onze politie eens te vragen of er ook termen bestaan om menschen, die van jon gens beetwortelen opkoopen, te vervolgen wegens het opkoopen van onwettig verkregen goed Tegenwoordig zoo hooren wij is die opkoo- perij weer in zwang. En nu zal niemand zeker dur ven ontkennen dat het voor kinderen allerverderfe- lijkst is, als zij zich erop toeleggen om zooveel mo gelijk wortelen te vindenteneinde voor het daarvoor verkregen geld snoeperij te koopen. Zoo zij daarvoor nu geen opkoopers hadden, zouden zij van zelf minder ijverig zoeken. Men kweekt bij de jongens daardoor: de zucht tot snoepen niet alleen, maar leert hen-zelfs minder juist het onderscheid kennen tusschen het mijn en dijn. Kan men hun niet beletten te doen wat zij niet mogen, dat men dan beproeve hun hel pers, die verstandiger moesten wezen, te beletten hen in hun kwaad te stijven De buitenkansjes zijn de wereld nog niet uit. Dat ondervonden deze week de neefjes van den on langs te Goes overleden J. K., een man, die steeds voor zeer arm doorging en de laatste maand voor rekening van het armbestuur in het Gasthuis werd verpleegd. Men heeft thans een som van ruim 5400 gulden gevonden, die hij zijn gelukkigen erven nalaat. Zulke spotters" zijn voordeelig voor hunne nazaten, maar minder voor armbesturen. Yerseke. Meer en meer blijkt, dat de storm van 11. Vrijdag belangrijke schade aan de oesterteelt heeft toegebracht. De bodem der Schelde is door den krach- tigen golfslag en de inwendige beroering van het water zoodanig omgewoelddat op verscheidene plaatsen oesters, mosselen en zelfs de dezen zomer aangeslagen pannen ver onder zand en slijk bedolven zijn. Vooral met het oog op de laatst gezaaide oesters en mossels is dit te betreuren want het heeft voor deze kleine teedere diertjes onvermijdelijk den dood tengevolge. In de Boomkil, tusschen deze gemeente en Krabben- dijke, en bij Kattendijke liggen de pannen zoo diep onder het zand, dat zij zonder spaden niet boven zullen kunnen gebracht worden. Het verlies van zaaioesters is zoo aanzienlijkdat een levendige handel in de overgeblevene wordt ver wacht. Kruiningen. De storm van verleden Vrijdag he,eft ook bejaagrijke schade aan de zeeweringen vecpor- zaakt; o. a. berekent men die aan den polder van Kruiningen op ongeveer f 5000, aan die van Waarde op ongeveer f 10,000, behalve eene schade aan <Je ha ven der gemeente van ruim f 1000. De ingelanden van den polder Kruiningen worden buitengewoon bijeengeroepen om maatregelen te be ramen tot het herstellen der schade. Dinsdagnacht is een visschersvaartuig op een ton in het Krabberagat geloopen en gezonken. Van de zes opvarenden verdronken drie. Door het muntcollege te Utrecht is valsch ver klaard een op 1 October jl. te Groningen in beslag genomen een 25-centstuk, dragende de beeltenis van Ko ning Willem II en het jaartal 1849. Maandagnacht zijn te 's-Gravenhage door mid del van braak ontvreemddrie zilveren theelepeltjes, vijf zilveren eetlepels en een zilveren kindercouvert. Maandagnachtter gelegenheid der kermis te Venloo, trok een burger op het onverwachtst zijn mes en sneed daarmede een huzaar een stuk van den neus, zonder dat de huzaar daartoe de minste aanleiding heeft gegeven. De dader is door de politie aangehouden. Toen de burgemeester van Luik zich Woens dagmorgen naar het Raadhuis wilde begeven, werd hij onverwachts aangevallen door zekeren D., ontslagen ijker te Luik. De misdadiger sloeg den burgemeester met een stok tweemalen in het aangezicht en vervol gens op het scheenbeen, dat gebroken is. De burge meester werd door toegesnelde personen ontzet en de misdadiger gearresteerd. De beweegredenen voor deze lage daad zijn vermoedelijk wraak. Maandagnacht werden in de richting van die ge meente schokken van aardbeving waargenomen. Zij gin gen van het Oosten naar het Westen, hielden ruim 12 seconden aan en waren sterk genoeg om voorwer pen in beweging te brengen of te doen omvallen. Volgens VEurope zal er te Antwerpen eene stoomvaart-maatschappij worden opgericht, welke eene geregelde vaart zal openen tusschen de Rijnsteden en Antwerpen, en die, teineinde het transito-verkeer tus schen den Rijn en de Transatlantische havens over Antwerpen te leidenhare tarieven buitengewoon laag stellen zal. Op den spoorweg tusschen Brussel en Antwer pen is Dinsdagochtend een sneltrein in volle vaart ontspoord. De locomotief en de wagens zijn zwaar beschadigd, maar geen der reizigers werd ernstig be zeerd. De machinist werd echter zoo zwaar gewond, dat er weinig hoop is op het behoud van zijn leven. De stoker bleef ongedeerd. Het verkeer op de lijn was geheel gestremdde weg lag zoo versperd dat aan geen spoedige oprui ming te denken viel. De treinen naar Antwerpen moeten nu een omweg maken over Leuven. Volgens opgave van de Shipping <L- Mercantile Gazette is de lijst der zeerampen, voorkomende in het nommer van 17 October, de uitgebreidste die zoo lang het blad bestaat is voorgekomenbevattende groo- tendeels berichten van zeerampen, veroorzaakt door den storm van '14 en 15 Oct. 11. De uitslag van het Nihilisten-proces te St.-Pe- tersburg is dat drie der beschuldigden, een vrouw en twee mannen, naar Tobolsk verbannen werden en de vierde tot vier maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. In de Arabische wijk van Port Saïd zijn door een hevigen brand 60 huizen vernield en 400 Ara bieren van dak beroofd. Een Amerikaan heeft een middel uitgevonden om de ontploffing van petroleum te beletten. Doet men van zijn preparaatdat hij retificator noemteen weinig in den petroleumdan is deze onschadelijk. Laatste en telegraphische berichten. YERSEKE, 21 Oct. OESTERBEURS. De leurs was heden druk bezocht. Kor-oesters waren niet voorhanden. Groote oesters gezocht en tegen f 62,50 geboden. Iwijfelaars voor f 35 te koop. Zaaigoed f 10 a f 20 naar soort gehouden. Aangeslagen pannen met grooten aanvoer. De vraag was tegen 5 a 7 cent per stuk. Vaten f 0,60 a f 0,75. MIDDELBURG, 21 Oct. In de liedennamiddag ge houden gemeenteraadszitting is, ingevolge art. 6 dei- wet van 28 Juni 1881 tot regeling van den klein handel in sterkedrank, het vergunningsrecht bepaald op f25 van elke f 100 huurwaarde of gedeelten van f 100. Aan den heer B. J. H. Haitink is op verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar is de wis- en natuur kunde aan de middelbare meisjesschool, en aan den heer N. M. S. Van Bakergem als onderwijzer op de school voor onvermogenden. In laatstgenoemde vaca ture is reeds heden voorzien door de benoeming van den heer C. J. Timmermans, onderwijzer te Arne- muiden. Het plan voor de nieuw te bouwen school B is vastgesteld. Na goedkeuring door den districts-school- opziener, zal de aanbesteding voor den bouw worden uitgeschreven. De begrooting der gasfabriek voor 1882 is zonder bedenking goedgekeurd. Zij bedraagt f52260 in ont vang en uitgaaf. Mede is goedgekeurd de begrooting van het bur gerlijk armbestuur voor het volgende jaar, ten bedrage van f34,480,33 in ontvang en uitgaaf, met eene sub sidie uit de gemeentekas van f27,500 (zijnde f1000 minder dan voor 1881.) AMSTERDAM, 21 Oct. Tengevolge van liet breken der as is den 5 October in de Indische Zee gezonken het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Java naar Nederland, op 5 graden Zuiderbreedte en 64 graden Oosterlengte. Alle opvarenden hebben zich in de sloepen begeven, die koers zetten naar de Chagos-eilanden. Den II October ontmoette het stoomschip „Wij bert on" een dezer sloepen. Om trent de andere is nog niets bekend. De geredde sloep bevatte 38 opvarenden. De „Wij bert on" heeft den geheelen dag rondgevaren, doch de andere sloepen niet ontdekt. De sloepen waren voor drie weken van proviand voorzien. De Nederlandsche bank heeft heden de belee- ningsrente met pet. verhoogd. DEN HAAG, 21 Oct. De heer Duijinaer Van Twist heeft ontslag genomen als lid der Eerste Kamer. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Hedenmiddag had in onze gemeente de plech tige inwijding plaats van de nieuwe Israëlietische sy nagoge. Reeds bij het binnentreden maakt het keurig nette gebouwtje een alleraangenaam sten indruk. Over den ingang is de galerij voor de vrouwen, waar heen men door een zijgang naast de eigenlijke syna goge kan komen. Tegen den ingang staat de Heilige Arke met de wetsrollen, met een allerkeurigst voor hangsel. Daarvoor bevindt zich de Bima, waarop dit maal zitplaatsen waren gemaakt voor de leden van het dagelijksch bestuur, die vertegenwoordigd waren door onzen burgemeester, den wethouder Ochtman en den secretaris Hartman. De heer Van Swinderen was verhinderd tegenwoordig te zijn. Ook den heer Van der Bilt La Motthe was daar een plaats bereid. Er waren verder velen opgekomen, ook niet-Israelieten, onder wie wij eenige dames en een paar leden van den raad opmerken, zoodat het kerkgebouw gevuld was. Nadat de voorzanger, de heer M. Zadoks, van Gor- kum, eenige melodieën op schoone wijze had gezon gen, nam de heer dr. L. B. Perel, van Amsterdam, het woord, en schetste in eene uitvoerige rede het worstelen en strijden, dat den Israëlieten voor hun geloof nog steeds is opgelegd. Tot grondtoon van zijn toespraak had hij de woor den gekozen: Hoor, Israël, de Heer onze God is een eenig eeuwig God." Sinds Abraham, niet tevreden met de afgodsheel den in het huis zijns vaders, God had gezocht, eerst daarvoor de zon en daarna de maan had gehouden, maar eindelijk tot de overtuiging was gekomen dat Hij een macht was, die wij menschen niet kunnen be grijpen, sinds dien tijd waren de Israëlieten de banier dragers geworden van het Monotheisme, eenheidsbegrip van God. Dat geloof hebben zij verspreid over de gansche aarde; voor dat geloof hebben zij geworsteld en wor stelen zij nog steeds. De gansche geschiedenis van Israel, zoowel van vroe ger als van deze dagen, getuigt daarvan. Let slechts op hetgeen in de wereldgeschiedenis voorvalthoe staatkundige doeleinden worden misbruikt om de Is raëlieten te verjagen en oude vooroordeelen tegen hen in het vuur te brengen. De zedeleer der Israëlieten, de leer. der liefde, die zij belijden, moet daarvoor een bolwerk vormen. Die leer gebiedt hun liefde jegens andersdenken den, verdraagzaamheid en warme burgers te wezen van het vaderland, waarin zij wonen. De spreker erkende met dankbaarheid hoe ons vader land voor de Israëlieten steeds het land der vrijheid is gebleven, hoe daar demonstraties als elders plaats vinden geen wortel kunnen schieten. Na verschillende uitwijdingen, te veel om hier op te noemen, spoorde hij de Israëlieten aan om hunne synagoge en hun huis éen te doen zijn. De geest, die daar heerscht, moet in huis en in de samenleving zich afspiegelen. Geen schijn-godsdienst moet er wezen maar een, die doet zijn brave menschen In de synagoge theorie, in huis en maatschappij de praktijk, de praktijk der liefde, de praktijk van eerlijke, goede burgers. Moge deze synagoge weinig het toe vlucht behoeven te zijn om God te smeken om afwering van leed en smart. Dat wenschte hij vooral toe den bestuurders der kerk, de heeren J. Bannet en W. Blok die zooveel voor het totstand komen ervan hadden verricht. Dat het hun welga was de wensch zijns harten. Tenslotte bracht hij een eerbiedig woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer Blaaubeen, gewezen bui'gemeester die den eersten steun verleende. De tegenwoordigheid van zijn opvolger, mr. De Witt Hamer strekte spreker tot waarborg dat ook deze den Israëlieten te Goes een goed hart toedraagt. Den heer Z. D. Van der Bilt La Mothe bracht hij dank en hulde voor zijn hulp en voor het zetten van de eerste handteekening. Dat was een schoon bewijs van verdraagzaamheid, een schoone klank bij de vele wanklanken, die van elders komen, een waarborg dat hij ons geen drijfjachten zouden plaatshebben als elders. Ook den heer J. A. A. Fransen Van de Putte, lid van Ged. Staten, die tot leedwezen van spreker verhinderd was tegenwoordig te zijn, werd hulde ge bracht. Na deze rede, die met belangstelling en aandacht werd gevolgd, en met vuur en overtuiging was uit-, gesproken, werd een omgang door de kerk gehouden en zong de voorlezer, na het gebed voor den koning, de koningin en het gansehe vorstelijk huis te hebben gezegd, Psalm 150. De feestredenaar had daarna Gods zegen af over het koninklijke huis, over den burgemeester, over de geestelijkheid van andere gezindten, en over de gan sche burgerij, dat er tusschen allen de broederband moge bestaan. Hiermede was deze plechtigheid afge- loopen. Wij wenschen onzen Israelitischen medeburgers geluk met het welslagen van hun pogen en hopen dat hun sy nagoge voor hen steeds moge wezen een middelpunt, waaruit voor hen en voor hun medeburgers het volle licht der waarachtige menschenliefde moge stralen. Beroepen te Waarde ds. E. M. Van IJsendijk, te Kattendijke. Yerseke. Met 59 tegen 26 stemmen is Woensdag 11. uitgemaakt, dat de Nederd. Ilerv. gemeente de eerstvolgende tien jaren geen kiescollege zal hebben. De heer L. W. Varossieau, hoofd dér school te Heinkenszand, is als zoodanig benoemd te Wou- drichem. Hij stond no. 1 op de voordracht. Donderdag had in het groot auditorium der Vrije Universiteit de overdracht van het Rectoraat plaats. De aftredende rector, dr. A. Kuyper, hield daarbij eene redevoering over: De hedendaagsche Schriftcritiek in haar bedenkelijke strekking voor de gemeente des levenden Gods. Als nieuwe rector trad op dr. F. L. Rutgers. Er zijn zestien studenten ingeschreven. -Ter aanvulling van de heide vacaturen in het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap, ontstaan door het aftreden van de niet-herkiesbare leden J. H. Swildetis te Amsterdam en J. H. Slangen te Haarlem, zijn door de afdeeling Goes uitgebracht 6 stemmen op den heer D. Hekker Jr. en 5 op den heer C. H. Den Hertog, heiden te Amsterdam. Ge noemde heeren waren aanbevolen door het hoofdbe stuur ter vervanging van den heer Swildens. Ter ver vanging van den heer Slangen was de keuze vrij. De afd. Goes bracht II stemmen uit op den heer j. Schippers, te 's-Gravenhage. Benoemd tot onderwijzeres te Deersunt mej. .1. Fopma, te Berkhout.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2