1881. N°. 125. Zaterdag 22 October. 68sle jaargang. AFKONDIGING. 11EXGËLUERR. De Ghineesche Gezant. Avondschool van den heer lltmaon. G0ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct.,-met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. He BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zyiie verga dering van 7 October 1881 is vastgesteld de volgende verordening. VERORDENING tot handhaving der orde op de buitenpleinen van en de toegangen tot het Spoorwegstation te Goes Art 1. Ouder buitenpleinen van en toegangen tot liet station worden voor de toepassing dezer verordening verstaan de voor het publiek opengestelde buitenruimte aan het spoor wegstation met den stationsweg en de parallelwegen benoorden en bezuiden den spoorweg van af den Poelweg tot het stations terrein. Art. 2. He ambtenaren en agenten van de gemeente-politie, belast met de handhaving der orde op de in artikel 1 genoemde plaatsen, zijn, onder de bevelen van den Burgemeester, bevoegd de richting te bepalen, waarin de rij- of voertuigen en de voet gangers zich hij aankomst of vertrek moeten bewegen. Zy rerleeuen aan den stationschef of diens plaatsvervanger, zoo deze dit vraagt, hijstand tot het bewaren der orde, zelfs in het stationsgebouw en tot het voorkomen of doen ophouden van het gedrang bij het nemen van plaatskaarteu en het we gen en afgeven van bagage. Iedereen is verplicht hunne bevelen of aanwijzingen, ten dien aanzien gegeven, op te volgen. Art. 3. He rijtuigen, tot afhaling van reizigers uit de stad komende, moeten zich op het buitenplein plaatsen aan de west zijde van het stationsgebouw, minstens 2 Meter van den wes telijken in- en uitgang aldaar, en in regelmaat achter elkander, zoodat het eerst aankomend rijtuig de eerste plaats inneemt en zoo vervolgens, terwijl geene andere plaats mag ingenomen worden, dan die door de politie is aangewezen. De omnibus sen zullen zich plaatsen met de achterzijde naar en voor het goedereybureau. Art. 4. He rijtuigen, met welke reizigers naar het station worden gebracht, bewegen zich op gelijke wijze aan de oost zijde van het station en zullen zich onmiddellijk, nadat de reizi gers de rijtuigen hebben verlaten, moeten verwijderen, of langer willende vertoeven, in de rij der andere rijtuigen overeenkom stig artikel 3 plaats nemen. Art. 5. Rijtuigen, elkander op de in deze verordening be doelde wegen passeerende, zijn de voerlieden verplicht rechts of van de hand i^ttehalen, teneinde het andere rijtuig links of bij de hand te doen voorbijgaan. Zoolang de rijtuigen het plein niet verlaten hebben, zullen zij, als de politie dit verlangt, stapvoets moeten rijden. Art. 6. Alle rijtuigen moeten tusschen een uur na zonson dergang en een uur voor zonsopgang bij hun verblijf op de buitenpleinen voorzien zijn vaa minstens een brandende lantaarn rechts van of midden aan de voorkap. Rijtuigen, niet aan dit voorschrift voldoende, worden ver wijderd. Art. 7. De koetsiers of geleiders mogen hunne rij-of voer tuigen niet verlaten, tenzij er iemand bij tegenwoordig zij, in staat om de paarden of trekbeesten te besturen of te mennen en deze in geen geval van het gebit ontdoen. Art. 8. Alle rijtuigen a. die niet voldoen aan de voorschriften van, of waarmede gehandeld wordt in strijd met artikel 3, 4, 5, 6 en 7 b. waarvan de koetsiers of geleiders beschonken of beneden den ouderdom van 16 jaren zijn; c. die bespannen zijn met paarden of trekbeesten, die gevaar voor het veilig verkeer opleveren moeten op bevel van den aanwezig zijnden ambtenaar of agent van politie dadelijk verwijderd worden. Art. 9. Op de rijtuigen, die voor rekening van logement houders of rijtuigverhuurders op het buitenplein stationneeren, mogen geene goederen geladen worden, tenzij die rijtuigen voor zien zijn van eene imperiale. Indien de rijtuigen te zwaar beladen worden, zal een ge deelte der goederen op aanwijzing van den aanwezigen ambte naar of agent van politie afgeladen moeten worden. Art. 10. Het is verboden het publiek in de vrije keoze van een koetsier, drager, kruier of wegwijzer te belemmeren of door aanroeping, aanhouding of andere middelen te bemoeie- lijken. Dragers, kruiers of wegwijzers mogen geene andere plaats innemen, dan die hnn door de politie wordt aangewezen. Art. 11. Het is verboden a. de hekken of andere afsluitingen der stationspleinen te beklimmen of zich door overklimming toegang naar die pleinen of naar het station te verschaffen b op de buitenpleinen van of aan de toegangen naar het station belemmering te veroorzaken in den doorgang naar of van het stationsgebouw. Art. 12. De overtredingen dezer verordening worden ge straft als volgt: Naar het Fransch van Ludovic Halévy. Londen, 45 Nov. 4870. Als een vervolg op mijn drie Franfaises, die drie verschillende vorsten bespraken, was ik hedenavond bij Lord Granville in gezelschap met drie Franschen, die drie verschillende republieken voorstonden. Een dier Franschen vroeg mij, waarom ik niet naar Tours ging? Ge vindt daar, zeide hij mij, den gevolmachtigden vertegenwoordiger der Fransche republiek Spreek met Gambetta en ge wendt u tot Frankrijk Doe dat niet, mijnheer de gezant, riep mijn tweede Franschmande ware zetel van het bestuur, de ware republiek is gevestigd te Parijs Niemand anders dan mijnheer Jules Favre kan uw bezoek en uwe excuses aanvaarden. De republiek van Parijs is niet veel beter dan die van art. 2 (voor zooveel de rijtuigen betreft), van artikel 3, 4 en 7 met eene geldboete van t'l,tot f 6, die van artikel 6 en 11 met eene geldboete van fl,tot f6, die van artikel 2 (voor zooveel de voetgangers betreft) en van artikel 5, 9 en 10 met eene geldboete van f 1,tot f3, Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens lum bericht van den 14 October 1881 No. 5297/99 in afschrift medegedeeld. En is hiervau afkoudiging geschied waar het behoort, den 19 October 1881. De Bnrgemeesser en "Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A It T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat voor heu, die met November a. s. toegelaten weuschen te worden als leerlingeu op de HER HALINGSSCHOOL (avondschool), gelegenheid tot aangifte zal geven worden ter gemeente-secretarie van af 24 tot en met 28 October aanstaande, van des morgens negen tot des namid dags twee uren. De leerlingen moeten den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben. Goes, 20 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HAR T M A N. GOES, 21 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is o. a. tot lid der schoolcommissie uit het bestuur van de Ambachtsschool, vanwege het departement, gekozen de heer D. Hildernisse, met het lot tegenover den heer J. J. Bamondtdie even eens 6 stemmen verwierf. De heer Hildernisse verklaarde de benoeming aan te nemen. Aan het bestuur van het departement is verder het verzoek gericht, waaraan het zich bereid verklaarde te voldoen, om het hoofdbestuur uittenoodigen zich tot de hooge regeering te wenden, met het verzoek dat door het gansche land aan elk kind, dat de school verlaat, het bekende boekje over de Rijkspostspaar bank zal worden overhandigd, en dat daartoe de mede werking der onderwijzers, gemeentebesturen en be sturen van verschillende scholen worde ingeroepen. Dit voorstel is uitgegaan van het comité der school- spaarbank vanwege ons departement. Aan die spaar banken zal, zoodra het aantal leden van dat comité voldoende is versterkt, eene uitbreiding worden ge geven, door ook op school B, Vlasmarkt, spaarkistjes te plaatsen. Daardoor wordt tegemoet gekomen aan het meermalen door het hoofd dier school uitgedrukt verlangen. Door de leden werd verder een voorstel van het bestuur aangenomen om hij wijze van proef in plaats van eene lezing voor de leden een soiree te geven, waartoe de medewerking is verzekerd van eenige dilettanten op het gebied van tooneelspeelkunst, en misschien ook op muzikaal terrein. Die eerste soiree zal in November plaatshebben de leden hebben daarop vrijen toegang met éen dame voor elke dame meer en voor dames alleen wordt f 0,50 entree gevorderd. "Voor den zelfden prijs heb ben ook toegang de leerlingen der Hoogere Burger school uit de 3e, 4e en 5e klasse. Uit eene gedane mededeeling bleek, dat in het wees huis alhier spoedig een aanvang zal worden gemaakt met een cursus in liuisvlijt-onderwijs. Door het burgerlijk armbestuur te Goes is be sloten om, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan de gemeente f700 uit te keeren over 4881 als bijdrage voor de verplegingskosten van krankzinnigen. die van Tours, zeide nummer drie Indien er een Fransche republiek bestaat, dan is die noch van Gam betta, noch van Jules Favre. En welke dan? De republiek met mijnheer Thiers En daarop begonnen de drie Franschen heftig te disputeeren. Zij werden vuurrood, schreeuwden uit alle macht, en zwaaiden met armen en heenen. Het geschil over de drie vorsten was veel prettiger en aardiger dan het geschil over de drie republieken. Die heeren vergenoegden zich verder om in den loop van den avond mij ieder een paar volzinnen in het oor te fluisteren Luister niet naar hem, zeide mij de eerste, die voorstander van de Parijsche republiekis een advocaat, die hier gekomen is met een zending van Jules FavreGe begrijpt duswat een mooie bezoldiging bij krijgt en die wil hij gaarne houden Luister niet naar hem, zeide de ander, die voor stander van de republiek met Thiersis een mo narchist, een vermomde Orleanist Luister niet naar hem, zeide de derde, die voor stander van de republiek van Toursis een mijn- t De aanvang van den cursus in staatsinrichting door den heer Stigter alhier, op verzoek van den voor zitter der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" te houden, is bepaald op a. s. Zaterdagavond 22 dezer, te 8*4 uur. De cursus wordt uitsluitend voor de werklieden gehouden dezen hebben dan ook geheel vrijen toegang, mits zich aanmeldende bij den seeretaris Frenks, waartoe aan bet lokaal boven de beurs nog gelegen heid zal gegeven worden. Naar we vernemen heb ben zich reeds verscheidene werklieden aangemeld. Den heer Adamapotheker alhier, is weer voor een jaar vergunning verleend de geineente-apo- theek waar te nemen. Zaterdag 5 November zullen de leden der socië teit «Van Ongenuchten Vrij" te Goes aan de dames, die in den af'geloopen zomer hun zulk een keurig vaandel aanboden, een feest aanbieden. Bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zijn, ingaande den 22 dezer, verplaatst: de 3e klerk XV. Dahmen van Goes naar Roosendaal en de 3e klerk M. M. Francois van Roosendaal naar Goes. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald dat, met ingang van 45 Nov., de navol gende ambtenaren van de rijkstelegraaf hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten -V. J. Buwalda rijkstelegrafist 2e kl., te Goes en P. J. Waale, leerling- telegrafist, te Rotterdam. In den loop der maand Dec. e. k. zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Rotterdam. Voorts zal in den loop derzelfde maand gelegen heid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers bediende. Zij zullen worden afgenomen te Middel burg en te Utrecht. Nadere inlichtingen voor fte beide examens in de Staatscourant. De Minister van Oorlog heeft aan de beide Kamers der Staten-Generaal een nota gezonden met 3 portefeuilles, houdende mededeelingen en plannen betreffende den bouw van militaire inrichtingen, be- hoorende tot de uitvoering van liet algemeen plan van kazerneering te Utrecht, Amersfoort en Haarlem. Door de afdeelingen van de Tweede Kamerzijn benoemd tot rapporteurs voor hoofdstuk IX der staats begroting voor 1882 én voor de spoonvegbegrooting de heeren Tak. voorzitter, Van OsenbruggenRoell, Schepel en Van der Sleydenvoor hoofdstuk X de heeren Zylker, voorzitter, Be Druyn Kops, De Jong, Van Gennep en W. K. Van Dedemvoor hoofdstuk VIII (Dep. v. Oorlog) en voor de vestingbegrooting de heeren V. cl. Schrieck, (voorz.) V. Wassenaer secret.Wichers en Kool. Naar de Amst. Ct. verneemt zal het wetsont werp betrekkelijk de overname van het Noordzee kanaal door den Staat binnen eenige dagen, wellicht nog deze week, aan de Tweede Kamer worden in gediend. Tot voorzitter van het hoofdbestuur van de Maatschappij totNut van't Algemeen voor 48814882 is verkozen de heer H. Bonman, die deze benoeming heeft aanvaard. Voor het schriftelijk gedeelte voor het examen van 2en luit.-kwartiermeester, te Kampen, is o. a. geslaagd de sergeant W. F, De Vulder van Noorden, van het 3de reg. - Tot de Etat-major van het oefenings-eskader, dat Dinsdag uit Nieuwediep vertrokken is, behoor den o. a. op de Marnix de luitenant B. O. J. Verschoor, heer, die ten gunste van dat gouvernement hier in Engeland een leening wil sluitenDaar hij dus hoopt aardig wat geld te verdienen Als ik mij niet vergis was ik dus in gezelschap van zes gouvernementen: drie keizer- en koninkrijken en drie republieken. Londen, 6 Dec. 4870. Ik geloof dat Zijn Exc. mijnh. De Bernstoff, Prui sisch gezant in Engeland, er pleizier in heeft om mij beet te nemennooit kom ik hem tegen of liij fluistert mij toe dat morgen Parijs zal capituleeren De morgen komt en Parijs capituleert nietMaar, hedenavond trok Zijn Exc. een gezicht, als ware hij meer dan zeker van de zaakik geloof dus dat ik mij kan voorbereiden om naar Parijs te gaan. Parijs, 20 Febr. 4874. En toch ben ik niet vóór den 40 Febr. vertrokken. Eindelijk ben ik dan toch in Parijs Ik heb bij kleine, zeer kleine dagreisjes den toclit gemaakt Wat al verbrande dorpen! Wat al neergeschoten huizen! Wat al verwoeste bosschen, vernielde brug gen en spoorwegenEn die zelfde Europeanen maken ons uit voor barbaren! B. Brutel de la Rivière en de off. van adm. 2e kl. F. W. Sprenger. Aan prof. P. Harting, te Utrecht, werd Woens dag bij zijn 40jarig jubilé door eene commissie aan geboden zijn portret in olieverf, uitstekend geschilderd door mej. Thérèse Schwartze, henevens een album met de portretten der schenkers, waaronder buiten- landsche geleerden en mannen van naam en aanzien uit ons vaderland. De overhandiging geschiedde met eene toespraak van den voorzitter der commissie. Langs een omweg, uit de Engelsche bladen aan de Nederlandsche mocht daaromtrent niets wor den medegedeeld vernemen wij, dat de internationale visscherij-tentoonstelling te 's-Gravenhage in hoofdzaak de door Engeland gedane voorstellen omtrent de vis- scherij op de Noordzee heeft aangenomendat het ontwerp aan de goedkeuring der zeven verschillende regeeringen is onderworpen en dat waarschijnlijk in deze week een internationale regeling tot stand zal komen. Het Engelsche ontwerp bestaat uit 26 artikelen en bepaalt, dat elk visschersvaartuig genummerd en ge merkt moet worden, en voorzien zijn van den naam der haven waar het thuis behoort. Ook de boeien, vaten en netten moeten gemerkt zijn. De scheepspa pieren moeten den bouw en de tonnemaat van het schip nauwkeurig aangeven en de namen van reeder en schipper vermelden. De visschers zijn verplicht hunne papieren te ver- toonen aan de bevelhebbers van kruisers en andere aangewezen overheden. Omtrent het onklaar maken van netten en het teruggeven van in zee gevonden voorwerpen zijn strenge bepalingen gemaakt. Met de uitvoering der vast te stellen bepalingen worden de bevelhebbers der kruisers van de verschillende natiën belast, ieder voor de vaartuigen die tot zijn natie be- hooren. De gezagvoerders der kruisers moeten elkan der in kennis stellen van overtredingen. Zij verkrij gen de macht van scheidsrechters. Voorts zal in elk der contracteerende landen de rechter de bevoegdheid hebben de overtredingen van de conventie te straffen. Bij herhaling van misdrijf wordt de straf verdubbeld. Verder moet, in geval van aanranding of toebrengen van schade, de rech terlijke macht van het land, waartoe de beleedig- de partij behoort, de schuldige veroordeelen tot boete en schadevergoeding. Eindelijk wordt voorgesteld de regeling niet alleen voor de Noordzee, maar ook voor het Engelsche ka naal, de Atlantische zee en de toegangen tot de Oost zee van kaclit te verklaren. De contracteerende re geeringen zullen aan de wetgevende macht te hun nent de noodige maatregelen voordragen tot uitvoe ring van de bepalingen der overeenkomst. (N. v. d. D.) De Rijks-postspaarbank. Gedurende de maand September 4881 zijn- inge bracht en terugbetaald de volgende bedragen Bedrag der inlagenf 125,251.93 terugbetalingen 39,079.11 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald gedurende de maand September f 86,172.82 Aan het einde der maand Aug. was, ten name der verschillende inleggers, een bedrag ingeschreven van 544,603.3954 Zoodat de som der inlagen tot einde Sept. bedraagtf 627,776.24% In den loop der maand werden 4942 nieuwe boekjes uitgegeven; 136 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat het getal in omloop zijnde boekjes aan het einde der maand 4 7,328 bedroeg'. En toch is er onder al die ruïnen een, waarop mijn oog met welgevallen rustte en die mijn hart met blijd schap vervulde. Het paleis van Saint-Cloud was het zomerpaleis van keizer Napoleon Er is geen steen van op den ander gebleven. Langen tijd heb ik met aandacht, zelfs met wellust, die verbrande overblijfse len van het kasteel aanschouwdDe resten van antieke Chineesche vazen lagen onder het puin be dolven, te midden van stukken marmer en kogel- scherven Waar kwamen die oude Chineesche vazen vandaan? Wellicht van het zomerpaleis van onzen keizer, van het paleis dat vernield, verbrand, verwoest is geworden door dezelfde Engelsche en Fransche soldaten, die ons de beschaving kwamen overbrengen. Ik ben uitmuntend ontvangen geworden door de Engelsclien, die mij met uitnoodigingen en beleefd heden hebben overstelpt, maar toch hoop ik niet min der van harte dat de paleizen van Buckingham en Windsor ook eenmaal hun beurt zullen krijgen. Plaatsgebrek noopt ons nog eens te zetten: (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1