5 eene partij BOOMEN, 1M C II. DOESBURG k Middelburg, ADVERTENTIE 1ST. 17 Canada-boomen 3 Esscheboomen 76 Olmeboomen, HOUTVEHKOOI'IIVG. Openbare vrijwillige verkooping. Eene g'oote partij AFBRAAK, Uit de hand te pachten, MEUBELFABRIKANTEN, KAMERBEHANGERS, Gi'oote en kleine KAPITALE V' In den nacht van Donderdag op Vrijdag daalde de barometer zeer snel en wees 's morg. 8 u. 741.2, te 2 u. 736.6; men had den geheelen dag harden wind, die tegen den middag tot storm aangroeide en het hevigst was des avonds omstreeks 6 u., toen de sterkste stoot voorkwam, 430 kilogr. drukking op den vierk. Meter, met een weinig uitschietenden wind naar het WZW.daarna begon de barometer weder te rijzen en de wind werd langzaam West. »De Domtoren te Utrecht heelt door den storm zoo geschud, dat het instrument aldaar is blijven stilstaan, zoodat op het Ned. Instituut geen waarnemingen meer werden opgeteekend." Gemengde Berichten. 's-Heër Arendskerke. Het bestuur der kolenver- eeniging Eendracht maakt Macht hield Zaterdagavond eene vergadering, die slecht bezocht was. Door den secretaris werd rekening gedaan over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat aan de 107 contribueerende leden, meest allen arbeiders, eene hoeveelheid van '2106 Heet. steenkolen van uitmuntende qualiteit tegen den concurreerenden prijs van 52 cent vrij op den wagen waren afgeleverd. Voorts werd besloten voortaan de kasgelden in de rijks-postspaarbank te beleggen. IJzendijke. Tijdens den geweldigen storm van Vrij dagavond ontstond er brand op het hoefje van de weduwe De S., in de gemeente Watervliet. Het hoefje brandde totaal af. Het omvallen eener petroleumlamp was de oorzaak van den brand. In de gemeenten Breskens, Groede en Nieuw- vliet heerscht een tot nutoe onbekende ziekte onder de paarden. Te Breskens en Nieuwvliet zijn er reeds eenige aan die ziekte gestorven, terwijl op een hof stede, in een stal met 14 stuks paarden, de ziekte aan allen zich heeft geopenbaard. Volgens het Weekbl. van Z. V.l W. deel is deze ziekte een soort droes. Zoodra men iets aan de paarden merkt, moet men ze afzonderen en een krachtig, licht verteerbaar voedsel toedienen: gekookte tarwe, gekookte gerst, geen hooi, maar gezond tarwestroo. Het drinken moet lauwachtig zijn en smedig gemaakt worden met wat goed gruis. De lanken inwrijven met brandewijn en de paarden gedekt houden. Vrijdag is de eerste ruwe suiker uit de fabrie ken te Bergen-op-Zoom naar de raffinaderijen verzonden. Twee knapen van 15 en 17 jaar aldaar heb ben eenige dagen geleden heimelijk het ouderlijk huis verlaten zonder iets van zich te doen hooren. De Rotterdamsche politie heeft een elfjarigen dief van zijn bed gelicht, die in het Park uit een kinderwagentje een zilveren kroes had gestolen en die bij een zilversmid trachtte te verkoopen. Op d« spoorbrug uabij Dordrecht ondervond een trein, die Vrijdag daar moest passeeren, een langdurig oponthoud doordien een schip met zulk een kracht tegen de brug was geslagen, dat de mast gebroken en op de rails geslagen was. Gelukkig bemerkte de machinist het ongeval en deed hij den trein stoppen. Spoedig had men de rails weder vrij gemaakt. Van het schip had men toen niets meer bespeurd. Te De Joure zijn Vrijdagavond negen van de aanzienlijkste huizen in de asch gelegddoor het over waaiend vuur werd op verwijderden afstand een boer derij aangetast, die mede binnen weinige oogenblikken met al wat er in was, o. a. 12 stuks hoornvee, eene prooi der vlammen werd. Ook te Bodegraven zijn door een hevigen brand onderscheidene huizen in de asch gelegd. Het strand te Yarmouth is mijlenver langs de kust met wrakstukken bezaaid en ongeveer duizend kisten met lucifers zijn aan wal gedreven. Volgens inlichtingen bestond de lading van het schip Catha- rina, van Hamburg naar Swansea, voornamelijk uit lucifers en is dit schip waarschijnlijk met man en muis op Haszbrougzand verongelukt. Het Engelsch stoomschip Corsica, dienst doende tusschen Londen sn Bombay, heeft in het gezicht van Lissabon schipbreuk geleden. Van de 26 man equi page vonden er een en twintig hun dood in de golven. Van de vijf overgeblevenen stierf er nog een in de reddingsboot, waarin men hem had opgenomen. Uit Tunis wordt gemeldt, dat een neger, die ontkomen was aan den moord, bij het in brand ste ken van het station te Oued-Zurgha, op de daar ge plaatste ambtenaren gepleegd, een der brandstichters te Tunis herkend heeft. Die persoon is in verzekerde bewaring genomen en voor den gouverneur der stad gebracht. Men hoopt nu door dien persoon de overige brandstichtei's op het spoor te komen en machtig te worden. Jesse Helftmann, de bekende nihiliste, is thans in hare gevangenis bevallen; onmiddellijk daarop is zij naar de Peter-en-Paul-vesting overgebracht, waar zij haar verder leven zal moeten slijten. Het is nu bepaald, dat er in 1883 te Londen een internationale visscherij-tentoonstelling zal worden gehouden, onder bescherming van de Koningin en den prins van Wales. Nabij Angoulème woont een dwerg van 15 jaar, die 18 kilogram weegt en 80 centimeter lang is. Hij is goed gebouwd zijn ouders, welgestelde boeren, willen hem tentoonstellen. De zilveren medaille der Parijsche electriciteits- tentoonstelling werd toegekend aan den heer Olland te Utrecht en de heeren Van Wetteren te Haarlem. Teylers Genootschap wordt schriftelijk doordeFransche regeering bedankt. Een onderwijzer te Parijs verloor eene maand geleden een zijner bloedverwanten, na eene ziekte van meer dan een jaar. Hij zelf was uit de stad en de nalatenschap werd verzegeld. Teruggekomen, nam hij deze in bezit, en verleden Woensdag in eenige papieren snuffelende, vond hij het lot der Spaansch-Fransche weldadigheids-loterij, waarop de prijs van 150000 frs. gevallen was. Hij snelde daarmede naar den secretaris van het comité, doch kwam te laat. De voor de uitbetaling van den prijs gestelde termijn was sedert eene maand verstreken en het geld was bij den prefect der Seine en den Spaanschen ambassadeur gestort. - Te Corbehem, bij Douai, ontstond brand in een distilleerderij. Om de uitbreiding daarvan tegen te gaan sloot de zoon van den eigenaar een opening, die toegang gaf tot een naastgelegen lokaal en waardoor de vlammen heendrongen, af met een kleedingstuk en wel een broek. Een oogenblik later herinnerde hij zich, dat zich in een der zakken 6000 francs aan bankbiljetten bevonden. Een werkman, die deze som wilde redden, klom daartoe langs een balk; deze echter bezweek en de man stortte op het vliegwiel der stoommachine neder. De ongelukkige overleed aan de gevolgen van den val. In de gevangenis te Portland kregen twee ver oordeelden twist over het bezit van een tamme muis; de een bracht den ander met zijn vuist zulk een ge weldigen slag op de borst toe, dat deze weinige mi nuten later overleed. Twee herders hebben aan den voet van den Burgbergbij Wiesdorf (Thuringen), een ijzeren kist gevondenwaarvan de inhoud bestaande uit goud stukken en bijouteriën, op minstens 30,000 mark ge schat wordt. Men vermoedtdat zij gedurende den Dertigjarigen oorlog daar ter plaatse begraven is. Laatste en telegraphische berichten. LONDEN, 17 Oct. De gisting in Ierland neemt toe. Gisteren had te Limerick een gevecht tusschen politie en de volksmenigte plaats. Overal verklaart men geen pacht te zullen betalen, zoolang Pamell gevangen zit. De regeering neemt groote militaire voorzorgen. Het Transvaalsche nieuws is ongunstig. De Boers legden beslag op de bezittingen der z. g. Loyaf en. De Engelschen zonden troepen daarheen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het antwoord van den heer Post op mijn schrijven in uw nommer van II. Maandag neem ik de vrijheid nogmaals een plaatsje te verzoeken voor het onderstaande. Ik dank den heer P. ten zeerste voor zijne inlich tingen, mij en misschien anderen gegeven, maar ik hoop dat hij mij de volgende vraag niet ten kwade zal duiden y>Hoe komt iemanddie zeer veel belang stelt inde kerkelijke aangelegenhedente weten dat de lijst der stemgerechtigden gedurende een geiieele week ter visie ligtwanneer die belangstellende juist niet in de kerk geweest is, toen de 'pre dikant genoemde kennisgeving van den preek stoel deed?" Moet hiervan geene andere mededeeling geschieden? Bovendien vind ik het vreemd, dat de voorzitter van den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier zelf verklaart, dat de lijst der stemgerechtigden gedurende een paar jaar niet in orde is geweest. Of dit volgens het reglement is, betwijfel ik ten zeerste. Maar men zou ook uit het schrijven van den heer P. kunnen afleiden, dat alleen zij ter verkiezing van dit of dat college werden opgeroepen, dib steeds belang stelden in de handelingen der Hervormde gemeente, d. w. z., die zich geregeld in de kerk vertoonden. Ik geloof zeker, dat de kerkelijke administratie in dezen ongelijk heeft, en aangezien ik ten zeerste over tuigd ben, dat de beste een fout kan begaan, zou het mij toch aangenaam zijn wanneer de kerkeraad schuld bekende, of overtuigend bewees, dat ik dwaal. Met achting, Uw Dienaar Z. Mijnheer de Redacteur Vergun mij aan Z. als antwoord op zijne vraag meê te deelen, dat in den regel niet alleen van den preekstoel maar ook op het briefje der preekbeurten tijd en plaats van het ter visie liggen der bedoelde lijst vermeld worden. Z. kan hiervoor het bewijs vinden o. a. in het preekbriefje van 49 Sept. van het vorige jaar. Naar mijne meening openbaarheid genoeg. Een onwillekeurig verzuim was oorzaak, dat die aankondiging dit jaar op het preekbriefje onvermeld is gebleven. Z. kan weten of zeer spoedig te weten komen, dat ieder jaar stembriefjes worden bezorgd ook bij hen, die zelden of nooit ter kerke kwamen in de laatste jarenhoe hij dan uit mijn schrijven zou kunnen af leiden »dat alleen zij ter verkiezing worden opgeroe pen die zich geregeld in de kerk vertoonen", is mij een raadsel. U dankzeggende voor de opname dezer regelen Uw dn. J. POST. En hiermede sluiten wij het debat over deze quaestie. Red. Te houden Aanbestedingen. 19 Oct. te Goes. Aanbesteding benoodigdheden en onderhoud gevangenen. Inlichtingen bureau cipier gevangenis. 21 Oct. te Middelburg. Aanbesteding onderhoud contr'esearpe Tliolen. Aanwijzing 15 en 17 Oct. Inlichtingen hoofdingenieur en ingenieur te Goes. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 18 Oct., Goes, logement en koffiehuis, 19 Nieuwdorp, kweekschapen, 21 Colijnsplaat, woonhuizen, 21 Wolfaartslijk, zijkant, wegen enz. 3l Kapelle, wisschen, Nov., Kloetinge, boomen, 8 Hansweert, woonhuizen enz., 9 Heinkenszand, boomen, 14 Wolfaartslijk, afbraak, 16 Kloetinge, boomen, Informatiën. Pilaar. Mulock Houwer. V. d. Moer. Pilaar. Pelle&V. d. Busscbe Karseboom. Rembges. Karseboom. De Vos. Karseboom. STATISTIEK Comité lot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER SEPTEMBER 1881. Op de School A waren gedurende deze maand 129 kinderen. Onder dezen waren 111 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden 18 van 110 verzuimen, en 0 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was l4/,„ percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen l'/io percent over dezelfde maand in 1880. Op de School B waren 248 kinderen, waaronder 228 zonder eenig verzuim, 20 die van 110 verzuimen hadden en 0 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was percent, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1880. Op de School C waren 186 kinderen, waaronder 146 zonder verzuim, 30 met 1:10 verzuimen, 10 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5"/io percent, tegen 8*/i<, percent over dezelfde maand in 1880. Op de School D waren 75 kinderen, waaronder 42 zonder eenig verzuim, 17 met 110 verzuimen, 16 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 167/io percent, tegen 94/,o percent over dezelfde maand in 1880. Op de bijzondere School waren 150 kinderen, waarvan 89 zonder eenig verzuim, 43 met 110 verzuimen, 18 boven de 10 Het gemiddeld verzuim was 5 percent tegen 2"/i, over dezelfde maand in 1880. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo September 1881 bedroeg 51/,. percent, tegen 5 percent over 't zelfde tijdvak in 1880. Burgerlijke Stand Goes van 44 tot 47 Oct. 4884. Geboren: den 46, Elisabeth Johanna, d. v. Johan nes Josephus Brusket en Catharina üirkse. Overleden: den 45, Jacobus Korstanje, 49 j., jm. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via BRINDISI, 20 Oct. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 21 Oct. 5,35 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 28 Oct. 7,30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederi.) 31 Oct. 7,30 'sav. De Fransche pakketbooten doen Riouw Banka en Palembang niet aan. Marktberichten. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 17 October 1881. De aanvoer van granen was zeer klein. De prijzen van alles wiren onveranderd, uitgezonderd van .Blauwe Erw ten, die 25 cents b o o g e r waren. Buitenlandsche granen flaauw. Meel onveranderd vast. Van Vlas was de aanvoer 7637 steen, waaronder eenige partijtjes oud. De prijzen waren te boog om tot veel zaken aanleiding te geven. Het meeste bleef onverkocht. Reclamengedeelte. .W Zekere Apothekers in Nederland bedriegen het pu bliek grof door den verkoop van zoogenaamde Holloway's Zalf en Pillen," welke zij zeiven fabrieeeren, en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. Iedere pot of doosje met het echte Medicijn heeftop de étiquette het opschrift: 533, Oxford Street, Lon don en draagt den stempel der Regeering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Hol loway's Pills and Ointment. j Heden, den 15 October 1881, over leed, na een langdurig maar geduldig lijden, ANTONIA Van DUINE, weduwe van Kor- -Nelis Van 't Leven, in den ouderdom var. 71 jaar en 6 maanden. Hare bedroefde kinderen. De Notaris MULOCK HOUWER, te Goes, zal op Woensdag 19 Oct. 1881, 's namiddags te 1 uur, in den Nieuwen West-Kraaiertpolder, op een perceel land nabij den korenmolen te Nieuwdorp, ten verzoeke van P. De Visser en J. Van Oosten, PUIILIIOK VERKOOPEN 110 mooie Kweek schapen en ÏOO dito Jaarlingen of Elim ineren. Te veilen in partij van 10 a 20 stuks. HOPTVKKKOOPINO. De Notaris I. KARSEBOOM, te Heinkenszand, zal, ten ver zoeke van de erven van Hubrecht Adrlaanse De Jonge, te Hein kenszand, op Woensdag 9 Nov. 1881 des voormiddags te 10 uren, op de hof stede door voormelden erflater bewoond geweest, publiek verkoopen nvi grootendeels zeer zwaar hout, staande op voormelde hofstede. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij bovengenoemden Notaris. De Notaris I. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszand, zai, ten verzoeke van HH. Kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente van Kloetinge, op Woensdag 16 Novemb. 1881, des voormiddags te 10 uren in het ge meentehuis te Kloetinge, publiek verkoopen 158 stuks Olme-, Hssclie- en P»pn- liere-boomen staande in den Bijgang onder Kloetinge, in de volgende perceelen 17 stuks van 1.40 tot 1.70 Meter omtrek, 23 B 1.35 1.65 17 b 1.40 1.65 29 B 1.40 1.70 13 B 1.35 1.95 19 1.45 1.90 i> 14 b 1.45 1.95 25 1.40 B 1.85 B 1 Populier. De perceelen zullen den dag vóór de verkooping duidelijk zijn aangewezen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester President-Kerkvoogd bij de Kerkvoogden JAN Van LIERE Jz. en A. P. Van KRUININGEN en bij boven- genoemden Notaris, De Deurwaarder DE VOS, te Goes, zal op Maandag 14 Nov. 1881, 's morgens te 10 uren, ten verzoeke en aan het woonhuis van Jozina De Bokx, huis vrouw van L. Valkier, te Oud-Sabbinge (Wolfaartsdijk), op drie maanden veilen en verkoopen bestaande in Steenen, Pannen, Leien, Piamen, Deuren, Kozijnen, Balken, Rib ben, Planken, Hekken. Voorts een zoo goed als nieuwe Karnmolen, een nieuw SCHUURTJE, (geschikt ter verplaatsing) en als: 120 Wilgen, 360 Schiet- popu lieren, 40 Kerse-, 30 Appel en Pereboomen en 20 Canada- boomen, allen geschikt ter ver planting. NB. Het schuurtje is inmiddels uit de hand te koop te bevragen bij de eigenares voornoemd. BIJ INSCHRIJVING: genaamd bSt. ANNAPUT" te Waarde, op en met 60 H. 47 A. 50 C. ERF, BOOM GAARD, WEI- en BOUWLAND, gelegen in de gemeenten Waarde Schore en Yer- seke, aankomende mevrouw de wed. C. J. Eisen en thans nog in pacht hij den eerz. H. Van den Bosch, voor 7 jaren, integaan 1 Maart 1882. Inschrijvingsbiljetten inteleveren vóór of op den 5 November dezes jaars ten kantore van den Notaris A. W. REMBGES, te Krui- nivigen, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. MAGAZIJN VAN SPIEGELS, Nieuwstraat 223, belasten zich met geheele meubileering van huizen en transporteeren door het ge- ^heele rijk. beschikbaar als hypotheek op landerijen en huizen ten kantore van J. A. BEVIER De FOUW, te Goes. met de benoodigde PATRONEN. Teekeningen der verschillende modellen en prijscouranten op aanvrage franco toe gezonden. AI>. JAffSKlV, Wapenfabrikant van Z. M. den Koning van Belgie, 27 rue de la Madeleine, BRUSSEL. Te bekomen bij den heer M. KOETS. Agent te Rilland.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3