1881. N°. 123. Dinsdag 18 October. 68ste jaargang. ONZE THE0D00R. Personeele Belasting. BRANDWEER. UITLOTING VAM OBLIGATIEM. GOES, 17 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. IHIiNGIlLWËRIi. Rechtzaken. GOESCHU De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor bet buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 et., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van artt. 27 en 42 der wet van 20 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) omtrent de SUPPLETOIRE AANGIFTE voor de PERSONEELE BELASTING, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of liet aanschaffen van belasting- voorwerpen der grondslagen van het personeel komt te vallen ouder de toepassiug van een nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars verplicht is, alvorens en naar gelang der omstaudigheden en op de boete, bij artt. 35 en 39 vast gesteld, tot bet iudieuen van behoorlijke aangifte deswege, iu- voege als bij art. 30 der wet is voorgeschreven, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger der belasting worden afgehaald. Goes, den 15 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau GOES herinneren hiermede aan de belanghebbenden, dat de commissie tot onderzoek en beoordeeling der reclames en redenen van vrijstelling voor den dienst der brandweer hare zitting zal houden ten raadhuize op Donderdag den 20 October a. s., des middags te 12 uren, en dat zij, die niet voor de commissie verschijnen, worden geacht geene redenen van vrijstelling te hebben en voor den dienst zullen worden aangewezen. Goes, den 10 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aangegeven OBLIGATIEN,ter laste dier gemeente, ingevolge art 4 van het plan tot aflossing der gevestigde schulden, den 11 April 1853 door den gemeenteraad gearresteerd, opgemaakt is en ter secretarie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art. 5 van evengemeld plan, in het openbaar, ten overstaan van Burgemeester en Wethou ders geschieden ten raadhuize, op Zaterdag den 5 November 1881, des namiddags te een uur. Goes, den 15 October 1881. Burgemeester en Wethouders vosrnoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij besluit van den Minister van Financiën dd. 12 Oct. is tot concierge van het kantoor derhypho- theken en het kadaster te Goes benoemd de heer Joh. Sinketuinman te Goes. Met ingang van 1 Nov. is tot schrijver of adjunct- cipier aan de gevangenis alhier benoemd de heer J. L. Van der Lijkethans cipier in het huis van arrest te Zierikzee. Yerseke. De 2e oesterheurs op Vrijdag II. was zeer slecht bezocht, misschien door het woeste weder. Het comité van oesterhelang te Bergen-op-Zoom, zoo gretig om aan te kondigen dat door zijne be moeiing de oesterheurs te1 Yerseke zóu geopend worden, Schets uit het Italiaansch van Enrico Castelnuovo. Vertaald naar de Duitsche overzetting. De morgenschemering drong door de luiken, en toen ik voor het venster ging staan zag ik, dat de lucht langzamerhand een purperkleur kreeg. Kort bij zessen werd Adèle wakker en zeide mij haastig, toen zij zag dat ik naast haar bed stond: «Zijt gij hier Robert? Hoe laat is het?" »Bij zessen," »Zoo? Zijt ge zoo vroeg opgestaan? Er is toch niets voorgevallen? Theodoor «Theodoor heeft den gehëelen nacht doorgeslapen en slaapt nog als een engel", gaf ik ten antwoord, ter wijl ik aan de deur van de naaste kamer luisterde. «Maar dan begrijp ik nietHoe komt ge nu al hier?" «Hoegaat het je?" vroeg ik, zonder op haar vraag te letten. «Ik Ja, zoo Wacht nu herinner ik mij gisteravond een duizeling Nu is alles weer beterDaarom hadt ge niet noodig zoo vroeg optestaan." «Ik ben niet opgestaan", zeide ik beschroomd. «Niet? Waar waart ge dan? Zijt ge uit geweest?" schitterde, evenals op den eersten beursdag, door zijne afwezigheid. Inmiddels heeft zich het alhier bestaande comité van oesterhelang de zaak aangetrokken om de beurs- noteering geregeld bekend te maken. Die noteering was Vrijdag als volgt Groote oesters gezocht, maar niet aangeboden. Twij felaars aangeboden voor f 45, veel te hoog gehouden naar prijs en qualiteit. Een klusje vond koopers voor f 30. Zaailingen voor f 6,50 a f 7,50 gevraagd, doch weinig verkocht. Pannen met oesterbroed van -1881 voorhanden, doch vonden geen koopers. Groote vaten (leege) voor f 0,70 a f 0,75 gedaan, kleinere f 0,60 a f 0,65 gehouden, alles franco magazijn. In het jaar 1885 loopt de termijn van verpachting der Yerseksche oesterbank ten einde. Met het oog daarop en op eenige andere zaken is door 'negen belanghebbenden, waaronder de heer P. Sandee als president en de heer I. Hage als secretaris van het comité ter bevordering der belangen van oestercultiveurs alhier, ten vorigen jare een request aan den Minister van Financiën gericht, waarin zij verzoeken le. dat de aanstaande verpachting dier bank vóór primo April 1882 plaatshebbe 2e. dat dan de verpachtingstermijn worde bepaald op 30 jaren, met bevoegdheid der pachters om het gepachte met elke 3 of 5 jaren los te laten 3e. dat de perceelen op de zoogenaamde «Platte bank", nu ongeveer 50 H. A. groot, dan mogen worden gesplitst in stukken van ongeveer 12% H. A., opdat die kleinere perceelen beter in handen van kleine on dernemers zouden kunnen komen 4o. dat het tevoetgaan over de perceelen, toegestaan bij de verpachting van 1870, tot zekere afmetingen moge worden beperkt; en 5o. dat verder nog in het belang der surveil lance moge worden bepaald a. dat er niet gevischt mag worden vroeger dan éen uur vóór zonsopgang en later dan éen uur na zonsondergang b. dat ieder, die vischbedrijf met vaartuigen uit oefent, van zonsonder- tot zonsopgang goed zichtbaar licht moet ophebben, behalve erkende wakers en sur veillanten, die daarvan door het vischbestuur zouden kunnen worden vrijgesteld en het schriftelijk bewijs daarvan steeds bij zich moeten hebben. De Minister heeft hierop den 11 dezer geantwoord dat de verpachting der Yerseksche oesterbank in het voorjaar van 1882 zal worden beproefd, maar de pacht slechts dan gegund zal worden, wanneer gebleken is dat de vervroegde verpachting geen nadeeligen in vloed op de pachtprijzen heeft gehad; dat hij, evenals de adressanten, gestemd is voor een langeren pachttermijn, maar eerst besluiten zal bij de regeling der pacht-voorwaarden; dat de voorgestelde splitsing van de perceelen dei- Platte bank in overweging zal worden genomen, en dat, bij de aanstaande herziening van het regle ment op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen, van hunne wenken zooveel noodig gebruik zal worden gemaakt. Het vergunningsrecht tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank is bepaald te 's-Heer Arends- kerke en te Heinkenszand op f 20te Wolfaarts- «Ik was hier." «Wat? Den geheelen nacht?" Ik gaf geen antwoord, maar mijn stilzwijgen zeide meer dan een geheel boekdeel. «O Robert!" riep zij uit volle borst, en zij zag mij aan met een onbeschrijfelijken blik. Nu kon ik mij niet langer inhouden. Ik wierp mij naast het bed op de knieën en zeide haar onder bittere tranen alles, wat mij sedert lang op liet hart had ge legen. De eigen woorden ben ik vergeten, maar ik weet wel, dat ik haar al mijn schuld, al mijne zonden beleed. Daarbij gaf ik haar allerlei lieve namen. Ik noemde haar mijn engel, mijn schat, de redster van 'ons kind, kortom een vrouw, die een veel heter man waard was dan ik. Zij deed al het mogelijke om mij tot bedaren te brengen. «Neen Robert", zeide zij, «ge hebt ongelijk. Ook ik heb schuld. Ik was koel en trotsch; ik geloofde, dat het streed met de waardigheid van een vrouw om al de liefde te bekennen, die men in het harte draagt. Ach, het ongeluk van onzen Theodoor zal ons beiden hebben gebéterd. Wij zullen elkander an ders en beter beminnen dan voorheen, en in onze innige liefde de verzoening vinden voor alles wat wij hebben misdaan 1" Zij, de reine, sprak over iets wat zij misdaan had «Ge wilt alzoo den berouwvollen zondaar niet van u stooten?" vroeg ik hartstochtelijk. De scheiding, waarvan wij gesproken hebben Zij liet mij niet uitspreken. Zij richtte zich in hare dijk op f25 en te Hontenisse op f 10 voor elke f100 huurwaarde of gedeelte daarvan. De Minister van Financien brengt, naar aan leiding van art. 7 der wet van den 28 Juni 11. (St.hl. no. 105), ter kennis van belanghebbenden, dat de kadastrale metingstukken betrekkelijk de gemeente lijke indeeling van de Ooster-Schelde en andere Zeeuw sche stroomen aan de bewaringen van de hypotheken en het kadaster te Middelburg, Goes en Zierikzee goed gekeurd zijn ingekomen, en dat mitsdien de driemaan- delijksehe termijn, binnen welken de bij voormeld wetsartikel bedoelde verklaringen en suppletoire bor derellen aan genoemde kantoren moeten zijn ingele verd, ingaat met de dagteekening der Staatscourant, waarin deze aankondiging is opgenomen. Naar het griffierschap der Tweede Kamer heeft ook nog gesolliciteerd de heer jhr. mr. A. R. P. Van Kinschot, griffier bij de rechtbank en lid van den ge meenteraad te Zierikzee. De examens voor de betrekking van commies en surnumerair bij het vak der posterijen zullen 7 November aanvangen. Tot leden der examen-commissie zijn benoemd de heeren P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijenI. I. Hoffegnies, inspecteur der poste rijen bij het Dep. van Waterstaat; jhr. L. C. Van der Feltz, inspecteur der posterijen te Arnhem B. I. llerweyer, directeur van het spoorwegpostkantoor te AmsterdamW. I. Van Gorkom, schoolopziener te GoesA. Van Poeteren, commies hij het Dep. van Waterstaat; C. A. Hofman, hoofdonderwijzer te 's-Hage. Den 28 November zal te 's-Gravenhage aan het Departement van Financiën het examen plaatshebben voor surnumerair der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. De commissie tot het afnemen van dat examen bestaat uit de heeren: dr. G. Oorthuijs, hoofd-inspecteur van genoemde middelen, dr. A. T. Van Aken, districts-schoolopziener, beiden te 's-Gra venhage, IF. Van Gorkom, districts-schoolopziener te Goes, J. B. Storij Van Blokland, controleur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, P. II. W. Ligtenbergcontroleur der belastingen te Amsterdam en A. O. J. Schindler, controleur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Leiden. - In de Rij kspostspaarbank is van I tot 10 Oct. jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 33,840. - De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der infanterie van de lichting 1881 weder met twee maanden verlof kunnen vertrekken, indien zij voldoende geoefend en onmisbaar zijn voorde brood winning van huisgenooten. Dit laatste moet blijken uit een verklaring van den burgemeester hunner ge meente. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben nog benoemd tot rapporteurs voor hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1882 (Departement van Marine) de heeren RombachIHrks, LieftinckWichers en Koolvoor hoofdstuk VII B (Departement van Financiën) de heeren Van Nispen tot Sevenaer, Bastert, Schaepman, Van Blom en De Bruyn. Mejuff. C. Verhulst is, met ingang van 10 Nov. a. s., geplaatst als klerk op het post- en tele graafkantoor te Hengelo (O.) kussens op en omhelsde mij met hare zachte armen; hare lange haren vielen mij over het gezicht en over de schouders; zij mengde hare tranen met de mijne, terwijl zij met bewogen stem uitriep: «Ach Robert, Robert; wat hebben wij de laatste maand geleden!" De eerste stralen der morgenzon vielen op het tapijt een vroolijk helder licht bescheen het vertrek. De vogeltjes buiten begroetten luid jubelend den lente morgen, en er was lente in mijn hart. Sinds dien morgen is een lange reeks van jaren voorbijgegaan. Theodoor draagt zijn kunstbeen met vrij veel gemak. Hij is goed gegroeid, beeft een prettig uiterlijk, is vroolijk, verstandig, vlijtig en heeft een goed hart. In de school is hij altijd de eerste. Zijn kameraden houden veel van hem, zijn leermeesters hebben veel met hem op en in een vlaag van eigen waarde placht hij vaak te zeggen: »Ik kan alles worden, alleen geen soldaat." Dit i§ de eenige toe speling op zijn ongeluk, die wij ooit van hem gehoord hebben. Theodoor heeft jongere broertjes en zusjes, frisch, gezond en goed van lijf en leden. Men kan begrijpen hoeveel Adèle en ik van die vroolijke snaakjes houden; dit is wel het beste bewijs van onze hernieuwde vriend schap. En toch, als wij op den steenen voorvloer van ons huis den eigenaardigen stap hooren van onzen The odoor, dan doorstraalt ons een gevoel van innige liefde en teederheid; het doortintelt ons als een electrische stroom, en wij gevoelen ons nauwer en nauwer ver- Door professor Harling is thans een open brief gericht aan een oud-lid van het Transvaal-onafhan- kelijkheids-comité te Londen, waarin hij de volgens hem zeer rechtmatige grieven toelicht, welke de Boe ren tegen de conventie inbrengen. Het gaat toch volgens den schrijver niet aan, dezen lieden, van wie men ten onrechte als onbeschaafde kolonisten spreekt, zaken, als godsdienstvrijheid, afschaffing der slavernij, vrijheid van reizen en gelijkheid voor de wet van alle inwoners in eene conventie voor te schryven, daar men zeer goed weet dat dit alles sinds jaar en dag bestaat. Dat is beleedigend voor de Boeren, ter wijl de veel te groote macht, aan den Ëngelschen resi dent toegekend, hen maar al te duidelijk het Britsche wantrouwen doet gevoelen. De heer Harting drukt den wensch uit, dat deze toelichting moge leiden tot een juister beoordeeling der thans nog hangende quaestie en dat daardoor de weg voor een duurzamen vrede worde gevonden. Er heeft zich te Groningen een vereeniging ge-- vormd, »het Doorgangshuis" genaamd, met het doel^, om verwaarloosde of gevallen meisjes te helpen en haar het leven in de maatschappij mogelijk te maken. Rechtspersoonlijkheid is door de vereeniging aange vraagd, en inmiddels reeds een huis met grooten tuin aangekocht. De thans definitief vastgestelde reisroute van Sarah Bernhardt in ons land is de volgende Maandag 24 Oct. Doelen, te Rotterdam, Marguerite Gauthier 25, Amsterdam, idem 26, 's-Gravenhage, idem27, Amsterdam, Hernani28, Arnhem, Gau thier29, te 's-Hage, Hernani34, Utrecht, Gau thier. De artiste vertrekt daarop naar Weenen, waar zij 2 Nov. optreedt. Naar men uit Luxemburg aan Het Vaderland meldt, heeft Z. M. de Koning-Groothertog geweigerd in de tegenwoordige omstandigheden het ontslag van het ministerie-Dn Blochausen te aanvaarden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag 15 October ge wezen de volgende vonnissen in zaken, behandeld 8 October te voren, tegen: lo. W. F. H. V., 23 jr., koffiehuishouder te Goès, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf en 8 boete, subs. 15 dagen cell, gev.straf c. e. 2o. M. W., 27 jr., molenaar te Wilhelminadorp, beschuldigd van verwonding door onvoorzichtigheid. Vrijgesproken. 3o. P. A. M., 12 jr., te Kattendijke, wegéns be- driegelijke oplichting veroordeeld tot 21 dagen cell, gev.straf c. e. 4o. P. S., 37 jr., smid te Viissingéh, wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tót 2 maanden cell, gev.straf c. e. 5o. A. G., 32 jr., huisVr'. van J. G., herbergierster te Ter Neuzen, wegens hoon veroordeeld .tot 8 boete, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 6o. A. De W., 67 jr., rondzwervende te Sas van Gent, wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 7o. P. S., 62 jr., werkman te Hoofdplaat, wegens mondelinge bedreiging met moord onder voorwaarde veroordeeld tot 8 dagen ceil, gev.straf c. .e. bonden. Wij doen alle mogelijke moeite oln den knaap niet boven de anderen voor te trekken, maar Arthur, de slimste van de rest, laat zich wel eens ontvallen: «Ja, Theodoor heeft natuurlijk weer gelijk." Onze eerstgeborene beantwoordt met geheel zijn hart de grenzenlooze liefde zijner ouders. Misschien houdt hij nog een klein beetje meer van zijn moeder. Maar hoe kan het anders? De indrukken der kinderjaren zijn onuitwischbaar. Zijn moeder vergoodde hem al, toen ik nog met zekere trotsche goedhartigheid op hem neerzag; en wie heeft hij zijn lang ziekbed ge waakt, wie verstond het hem toe te lachen als het hart van droefheid bloedde? In zoo'n sfeer van liefde en genegenheid had Adèle hare teruggetrokkenheid, die zoo geheel den indruk gaf van koelheid en onbeduidendheid, volmaakt afge legd. Onder mijn vrienden is er niet éen, die niet de helderheid en de zekerheid van haar oordcel naar waarde weet te schatten, en wanneer wij met eenige van mijne beste kennissen in gezelschap zijn, dan laat men bijna bij alle debatten aan haar liet laatste woord en dat woord is altijd zoo juist en zoo 'rechtvaardig. Ik ben zeven-en-dertig jaar oud, zij dertig, en wij beminnen elkaar als in onze bruidsdagen, of, in ons geval beter gezegd, veel inniger dan in die dagen. En wanneer ik er dan aan denk, dat wij voornemens waren, om van elkander te scheiden! Waarachtig, onze Theodoor zal nooit kunnen begrijpen, wat voor wonder zijn heen bewerkt heeft. EINDE.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1