De oogst van aardappelenappels eft pereh is in de Veluwe in vollen gang. De aardappelen zijn uitmuntend van qualiteit en door den grooten voorraad verwacht men lage prijzen. Uitgezonderd de aardap pelen vallen bijna alle gewassen tegen, ook de boek weit, welke nu geborgen is. De aardappelen gelden f 2 a f 3 per HL. Voor appels besteedt men f 2 a f 4, voor peren f 3 a f 4,50 per HL. Over het ge heel zijn er meer peren dan appelen. Er is echter nog weinig handel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. Post alhier heeft een beroep ontvangen naar de hervormde gemeente te Amerongen. Aangenomen het beroep naar Wilhelminadorp door dhr. J. H. Gunning Jr., prop. Beroepen te St.-Anna ter Muiden ds. I. C. IJ. llassingk De Vries, te Zuidzande. Op het zestal van predikanten voor de vacature te Rumpt komt voor ds. C. Hengeveld, te Schore en Vlake. Van andere zijde meldt men ons, dat het ontslag aan den hulponderwijzer E. Mulder te Hansweert eervol is verleend. Waarom meldde onze berichtgever uit Kruiningen ons dit niet Met zulke zaken dient men toch uiterst voorzichtig te wezen. Verder voegt men bij die mededeeling het bericht, dat dit ontslag 4 December ingaat en dat de heer Mulder dit heeft gevraagd, wijl hem eene schoone car rière is geopend in den Oranje-Vrijstaat. De 49e lijst der jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bevat een totaal (van 575 locale co mités) van f 90,744,50. 's-Heer Abts- en Sinouts- kerke (herv. kerk) komt daarop voor met f 4,50 Kattendijke (evang. lokaal) met f 25. De derde jaarvergadering der Unie: De School met den bijbel, die Vrijdag te Utrecht gehouden werd, was druk bezocht. 580 locale comités hebben f94,500 gecollecteerd. 35 nieuwe comités kwamen erbij en 40 hielden op te bestaan. Er zijn nu 680 locale co mités. Bij de 60,000 kinderen genieten christelijk onderwijs. De secretaris verzond het verloopen jaar 290.000 circulaires, strooibiljetten enz. De Standaard bericht, dat op het verzoekschrift door het bestuur der Unie «Een school met den Bijbel," aan Z. M. den Koning gericht, het navolgend antwoord is ingekomen »De Min. van Binnenl. Zaken, overwegende, dat de adressanten den wensch te ken nen geven, dat door Zijner Majesteits Regeering maat regelen mogen worden beraamd tot een inrichting van de openbare lagere school, waarmede ook de voor standers van de scholen met den Bijbel vrede kunnen hebben dat zij verklaren, dat hun Vereeniging is een voort zetting van het Volkspetitionnement tegen de bekrach tiging der bestaande wet op het lager onderwijs en dat zij van de petftionarissen van 4878 de opdracht hebben ontvangen, voortdurend te waken voor de be langen, bij het Volkspetitionnement van dat jaar voor gestaan dat de bezwaren van adressanten derhalve grooten- deels hetzelfde zijn, die, in het smeekschrift van 4878 uitvoerig uiteengezet, door de toenmalige Regeering met den ernst, waarop zij aanspraak hadden, zijn on derzocht en, in het aan Z. M. den Koning onder dag- teekening van 43 Aug. 4878 gericht rapport, punt •voor punt zijn overwogen; dat hun wenschen, destijds en vroeger getoetst aan onze Staatsinstellingen, niet voor inwilliging vatbaar zijn bevonden dat adressanten in hun verzoekschrift hetgeen zij verlangen niet met nieuwe redenen hebben omkleed dat hun van toelichting ontbloot protest tegen de wet en de wijze waarop zij wordt ten uitvoer gelegd, voor zoover het niet de aan de Grondwet ontleende beginselen der tegenwoordige regeling betreft, als voor barig moet worden ter zijde gelaten, waar de verkregen ondervinding zich over een tijdperk van nog geen jaar uitstrekt dat ook, al mocht wijziging of aanvulling der wet van 4878 later noodig blijken, letter en geschiedenis van het grondwettig voorschrift niet zouden toelaten, het openbaar onderwijs in te richten overeenkomstig het verlangen van de adressanten; geeft namens den Koning aan de adressanten te kennen, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan." Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 44 October zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen, in zaken op 4 October jl. be handeld, tegen: 4o. C. L. Van W., directeur der Stoomvaart-maat schappij Zeeland te Vlissingen, wegens overtreding der wet van 23 April 4 880 veroordeeld tot zes geldboeten van f 4 c. e. 2o. M. De W., 53 j., werkman te Vlissingen, be schuldigd van diefstal. Vrijgesproken. 3o. M. Van der H., eigenlijk M. Van der R., 42 j., C. De K., 44 j., J. N., 44 j., allen te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3 dagen cell, gev. straf c. e. 4o. A. Van M., 4 3 j., J. N., 44 j., beiden te Vlis singen, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 50. J. C. O., 20 j., dienstbode, thans te Vlissingen, wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 3 maanden cell. gev. straf c. e. 6o. J. Van H., 39 j., laatst te Middelburg, thans zonder bekende woonplaats, veroordeeld tot 2 maanden cell. gev. straf c. e. 7o. D. Van G., 37 j., landbouwer te Graauw, wegens mishandeling enz. veroordeeld tot 45 dagen dagen cell, gev, straf en f8 boete c. e. Buitenlandsch Overzicht. Words, words, words roepen zoovelen uit, wan neer zij die ellenlange redevoeringen beschouwen, en dan denken dat het niets anders zijn dan klanken, die soms zoo lijnrecht in strijd zijn met daden, en zoo weinig achterlaten wat voor de toekomst gedijt. Als er éen volk is dat hecht aan redevoeringen, dan is het wel het Britsehe. Gladstone, die Leeds weer heeft verlaten, werd tot op het laatst achtervolgd met een verzoek om een toespraak. De man was verstan dig om te doen, alsof hij het niet hoorde. Hij had, dunkt ons, dan ook al genoeg gespeecht. Over alles heeft hij gepraat en zijne beschouwing over Ierland heeft Parnell bewogen hem eens flink onder handen te nemen. Aan hatelijkheden geen gebrek. Tunis is door de Franschen bezet. Men heeft in ons vorig nommer daarvan al iets kunnen bemerken. Verder houdt Frankrijk zich altijd nog bezig met de vraag, of de ministers zullen heengaan ja dan neen. Men spreekt van eene motie van wantrouwen, die de kamer haar als welkomstgroet zal aanbieden. De Khedive van Egypte heeft het Turksche ge zantschap beleefd ontvangen maar gezegd, dat het zich niet met de zaken moet bemoeien. Oostenrijk verloor plotseling door den dood zijn mi nister van buitenlandsche zaken, baron Von Haymerle. Het denkbeeld van Z. H. Paus Leo om te eeniger tijd den zetel zijner kerkelijke heerschappij te ver plaatsen schijnt nog niet geheel te zijn opgegeven. Dezer dagen heeft Z. H. toch weder aan eene depu tatie, welke hem een adres aanbood, verklaard dat hij wellicht in de noodzakelijkheid zou komen, Rouw te verlaten, -niet zoo zeer voor de veiligheid van zijn persoon als wel ter wille van de waardigheid en on afhankelijkheid van het Pausdom. Een Fransch blad wijst naar aanleiding van dit bericht op het overbren gen van een aantal geheime papieren uit het Vaticaan naar het gebouw van het Oostenrijksch gezantschap, en leidt daaruit af, dat de Paus toch niet zoo geheel geïsoleerd is, maar wel degelijk met regeeringen in betrekking staat, op welke hij in tijd van nood vol komen kan vertrouwen. Welke hehalve de Oosten- rijksche deze regeeringen zijn, zullen wij spoedig vernemen uit de rede, welke de Paus voornemens is te houden bij het openen van het aanstaande consistorie. De Rijkspostspaarbank. Het kan zeker wel zijn nut hebben eens te weten, hoe het gesteld is met de werking dezer nuttige in stelling in onze gemeente en hare omgeving. Wij wendden ons daarom tot den directeur der spaar bank in Amsterdam met de vraag: in hoever het ge oorloofd was eventueel te verstrekken gegevens daar omtrent publiek te maken? De heer Arrnand Sassen schreef, dat hij niet het minste bezwaar daartegen had neen dat hij zelfs het plan toejuichte. De directeur van ons postkantoor, de heer Wierts Van Coehoorn, was zoo welwillend ons de noodigè gegevens aan de hand te doendie wij hierbij op,; nemen. Sedert de in werkingtreding tot uit. September II. werden in het postkantoor Goes en 24 van de 30 daaronder ressorteerende hulpkantoren, voor den dienst dier spaarbank aangewezen, uitgereikt boekjes ingelegd terugbetaald. iri dé maand: April 409 f 945,25 f Nihil, Mei 47 372,25 6, Juni 65 4409,92% 57,— Juli 23 677,75 294,50 Augustus 59 2466,83 42, September 63 4082,70 88,37 Totaal 336 f 9654,70% f 484,87 Wij kunnen dus met genoegen hieruit opmakeri, hoe die nuttige instelling ook om en bij ons wordt gewaardeerd. Wie haar nog niet kenthij wende zich tot de betrokken kantoren, waar men zeker volgaarne bereid is alle noodige inlichtingen te verschaffen. Hier heeft men een solied en goed middel om zijn geld te beleggen, en eene uitstekende gelegenheid om te sparen. Door den directeur der rijks-postspaarbank is in een der gebezigde formulieren eene belangrijke wijziging gebracht. Gelijk de zaak tot nutoe was ingericht, moest de inlegger, die aan iemand anders de bevoegdheid wilde geven tot het terug-ontvangen van hem toekomende gelden, tweemaal eene machtiging invullen en onder teekenen. Tengevolge van de thans aangebrachte wijziging opent de inlegger, die de machtiging, op de aanvrage ge steld, onderteekent, aan iemand, dien hij, bij later opko mende behoefte, in staat wil stellen zich te helpen, de gelegenheid om zich geld te bezorgen. Vult de inlegger in de aanvraag of in de aanvra gen het bedrag in, dan vertegenwoordigt elk dier aanvragen een bepaald geldelijk bedrag. Doet hij dit niet, maar laat hij het aan zijn gemachtigde over, dan schenkt hij hem een naar verkiezing te realisee- ren krediet, binnen de grenzen van zijn saldo-te goed, volgens het spaarbankboekje. Gemengde Berichten. Moerdijk. Terwijl Maandagnamiddag de visscher P. De Bie aan het visschen was op het Hollandsch diep, zag hij een plank drijven waarop schipper A. De Been met zijn knecht gezeten waren. Het vaartuig van De Been, met beetwortelen beladen, was gezon ken, en slechts door middel van die plank hadden zij zich kunnen redden. Uit hunne netelige positie werden zij nu door De Bie gered. Naar aanleiding van den moord te Veere wor den natuurlijk op verschillende plaatsen van ons land aanhoudingen gedaan van lieden, die verdacht worden de moordenaar te zijn. Zoo is te Alphen a/d. Maas iemand aangehouden, die volgens zijne eigene opgave 27 jaren oud en Elzasser van geboorte moet zijn, doch van de geheele gebeurtenis niets afwist. Treurig, dat de misdadiger na zijn misdaad, soms nog zoo vele onschuldigen noodeloos in verdenking brengt. Een treffend ongeluk dompelde Zondagavond een i achtenswaardig gezin te Tholen in diepen rouw. Ter wijl de man afwezig is, om maatregelen te nemen voor zijne doodzieke dochter, krijgt deze plotseling een bloedspuwing. De moeder, die bij het ziekbed zat, wordt daardoor zoo ontsteld, dat zij neervalt, eenige keeren snikt, en binnen weinige oogenblikken den geest geeft, zonder dat iemand gelegenheid had iets tot haar hulp aantewenden. Men denke zich den toe stand van den vader die, terugkomende, het lijk zijner vrouw vindt bij zijne in levensgevaar verkeerende dochter! (M. Ct.) De handel in mosselen is dit jaar te Bergen- op-Zoom buitengewoon groot. Een honderdtal schuitjes zijn gedurig in de vaart. De grootste bezendingen zijn bestemd voor België en Parijs. Donderdag werd door de Rijkspolitie in een slaapstede te Breda aangehouden JV. D., gepensioneerd Oost-Indisch soldaat, bij zich hebbende twee kinderen, een jongen van 43 en een meisje van 44 jaren, die hij had gestolen om er zich een «middel van bestaan" mede te verschaffen. Het tweetal behoorde te Bergen- j op-Zoom te huishet waren kinderen van een weduwe. De kleinen verzekerden der politie, dat ze door D. waren medegenomen, met het doel om te zijnen be hoeve te bedelen. In plaats, dat de kerel de kinderen nog behoorlijk voedde, liet hij ze gebrek lijden en vérteerde het opgegaarde geld aan den drank. Men heeft menschen, die het altijd even druk hebben en die voor geen enkele zaak in het publiek belang te vinden zijn. Dezelfde personen zullen echter nooit vergeten hunne bezoeken aan koffiehuizen en sociëteiten te brengen, bezoeken die zij zoo wat van zelf onder hunne drukke bezigheden schijnen te rekenen. Zij denken er zelfs niet aan daarvan iets op te offeren, en volharden erbij om steeds aan ieder, die het hooren wil, over hun drukke bezigheden te spreken. Men kan, als men wil, zonder benadeeling van zijn eigen zaken, zoo licht eenigen tijd vinden om voor anderen eens iets te doen. Wat zou de maatschappij worden als daartoe niemand zich bereid betoonde In de gemeente Kerkwijk en Bruchem weigert het onlangs herkozen raadslid V. B. den eedvoor geschreven in art. 39 der gemeentewetafteleggen omdat sommige wetten des rijks in strijd zijn met Gods woord. Tegen het zweren van «trouw aan die wetten" heeft hij gemoedsbezwaar. Dit is een nieuw gezichtspunt. (N. v. d. D.) In bijna alle gemeenten van ons land is het vergunningsrecht voor tappers vastgesteld op het maximum bij de wet bepaald: f 25 van elke 400 gulden huurwaarde of gedeelte daarvan. Onder de uitzonderingen mag Schiedam niet onvermeld blijven; daar werd het recht bepaald op f 45. 't Is al wél, dat aan de bron het recht niet op het minimum (40 gulden) werd bepaald. (II. IV.) Een schipper van een Scheveningsche vischschuit, pas uit zee gekomen, verklaart, dat terwijl hij visschende was, door een Franschen visscher 38 netten van hem werden gekaapt, waarom hij genoodzaakt was huiswaarts te keeren. Bij den Nederlandschen consul te Boulogne s/M., waar de Fransche schipper thuis behoort, zijn klachten ingediend. Bij de uitgevers Nijgh en Van Ditmar te Rot terdam is het eerste nommer verschenen van de «Verzekeringsbode", onder hoofdredactie van den heer M. Henriquez Pimentel. Alles, wat het verze keringswezen betreft, zal erin behandeld worden. De «bode" verschijnt eenmaal per maand. Het bericht, aan een ander blad ontleend, dat tegen den kapitein der stoomboot Louise, die tusschen Roermond en Rotterdam vaart, proces-verbaal opge maakt is, wijl hij geen pogingen zou aangewend hebben om den jongeling, die bij Asselt overboord viel, te redden, is ongegrond. Een schipper is te Leiden in hechtenis genomen, verdacht van opzettelijke verstikking van een zijner kinderen en poging om de drie anderen te dooden, door het dichtstoppen der luchtgaten in zijn schuit na het vullen van de kajuit met kolendamp. De hardlooper Dibbels heeft de helft der op brengst van een hedenmiddag aan 't Tolhuis te Am sterdam gehouden wedloop bestemd voor de algemeene armen, als blijk van erkentelijkheid voor de belangstel ling, welke hij ondervond na de ruwe bejegening door 't gepeupel. Het wordt echter nu hoe langer zoo bespottelijker. Aan den raad van Amsterdam verzoekt een dr. Fabius om Dibbels, namens de burgerij, schadevergoeding aan te bieden wegens het geleden geldelijk verlies, en zich bij hem te verontschuldigen wegens de mishande lingen, die hij in de hoofdstad des rijks op den bewusten Zondag op den openbaren weg heeft ondergaan. Een in den Zuiderkerktoren te Amsterdam ge nomen proef met een plaat, toebereid met zoogenaamde lichtende verf, is mislukt. Eenige stadspleinen zullen als proef aldaar electrisch verlicht worden. Als het goed gaat en het contract met de gascompagnie is afgeloopen, wil men de gansclie stad op die wijze verlichten. Zeer laag gehandeld! Eenigen tijd geleden kwam een dienstbode te 's-Hage in kennis met een jong man, waarop een ofliciëel engagement volgde. Het bleek echter spoedig, dat hier geen liefde voor het meisje, maar liefde voor het kapitaaltje in het spel was, daar hij wist, dat de dienstbode van haar spaarpenningen op de spaarbank had belegd. Onder voorwendsel van een veel grootere rente voor dat geld te zullen bedingen, wist de laaghartige het spaarboekje uit de handen der argelooze meid los te krijgen en gedurende eenigen tijd onder zich te houden. Bij middel van het maken van de valsche handteekening in het spaarboekje nam hij van tijd tot tijd geld op tot een gezamenlijk bedrag van f 1300, welke hij ten eigen bate aanwendde en verteerde. De politie heeft de hand gelegd op den bedrieger, doch het geld is verloren. Wederom is een oud-strijder van'43 overleden: de 88jarige D. Van Delft, gepens. opperwachtmeester van de landers. Hij trad in het jaar 1813 vrijwillig in dienst als dragonder, woonde in 1814 het beleg van Naarden bij, streed bij Waterloo in 1815 en be hoorde van 483034 tot het mobiele leger. Bijdroeg het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gouden kroon, omdat hij zich in den tiendaagschen veldtocht boven anderen heeft onderscheiden, waarvoor hij destijds eervol vermeld werd. Een arbeider aan den spoorweg DordrechtEist, onder Valburg, is onder een zandtrein geraakt; daar door is een zijner beenen zoodanig verbrijzeld, dat men vreest dat dit afgezet zal moeten worden. De terugslag van het gebeurde met de Nationale Bank van Luxemburg doet zich reeds tot aan Thion- ville gevoelen. Een groot handelshuis van deze stad, het eenige dat sedert 1870 voorspoedig is gebleven, is in staat van faillissement verklaard. De» 17 Oct. zal een marmeren gedenksteen worden geplaatst in den gevel van het huis te Ant werpen, waarin Henri Conscience werd geboren. Voor het standbeeld heeft de Raad dier stad aanvankelijk 10000 frs. toegestaan. Conscience zal worden voorge steld in zittende houding. In de bladen doet een verhaal uit Indië de ronde van een zekeren mijnheer, die een inlandsche vrouw nam, welke zijn huishouden goed bestuurde. Toen de vrouw echter in belangwekkende omstandig heden begon te verkeeren, joeg hij haar onder een of ander voorwendsel weg en was de vrouw genoodzaakt ergens een zeer schamel onderkomen aan te nemen. Daar beviel zij nu na eenigen tijd van een blind kind, terwijl de jonge moeder zwaar ziek en lijdende bleef. De ontaarde vader liet zich intusschen niet zien en wilde zelfs van geen de minste ondersteuning weten. Men haalt dit aan als een bijdrage tot het zedelijks- begrip der Europeanen tegenover den Inlander, en vraagt dan, of het met zulke daden wonder is als het Europeesch prestige daar onder lijdt Wij behoeven anders niet naar Indië te gaan om zulke feiten te aanschouwen. In onze hedendaagsche beschaafde Europeesche maatschappij gebeuren derge lijke feiten evenzeer om te getuigen van de slechte zedelijkheidsbegrippen, die sommigen koesteren. De gemeente Middlesbrough (Engeland) vierde dezer dagen haar vijftigjarig bestaan. In 1831 pas ontstaan, telde zij toen 154 inwoners en heeft er thans 72000. Dit lijkt wel iets Amerikaansch -Moody en Sankey zijn weder in Engeland en hebben er eene nieuwe campagne geopend. De opbrengst der indirecte belastingen en inkom sten van Frankrijk overtrof in September de raming met 14,824000 frs. -Door een spoorwegongeluk op den Noorderspoor weg bij Pontoise (Frankrijk) werden 2 passagiers gedood en 3 zwaar gewond. -Te Stockholm brak Maandagmorgen brand uit in de bergruimten van den koninklijken schouwburg. Salon en tooneel zijn behouden, doch er is groot verlies geleden aan de garderobes en tooneeltoestellen. De voorstellingen zullen waarschijnlijk verscheidene maanden lang gestaakt moeten worden. Volgens berichten uit St.-Petersburg zijn de uiterste maatregelen genomen ter verzekering van de veiligheid van het paleis Annitchkoff, het geliefkoosd verblijf van den Czaar te St. Petersburg. Rondom het paleis heeft men een onderaardschen gang gebouwd die, naar verkiezing, kan worden bezet door patrouilles of onmiddellijk onder water gezet. Verder zijn onder handelingen geopend om al de aan het paleis belen dende huizen aan te koopen. Men denkt, dat het Hof Gatschima zal verlaten om tegen Nieuwjaar zich in de hoofdstad te komen vestigen. Aan the Standard wordt uit New-York gemeld, dat eindelijk de ladingbrief voor de met de Bavaria verzonden cementvaten met helsche machines ontdekt is. Hij was te New-York onder het adres Peter Brenan, Bolton, Lancashire, op de post gedaan, werd op de bestemmingsplaats met «niet bekend" afgestempeld en aan het Amerikaansche Departement voor onbestel bare brieven teruggezonden. Daar werd de brief geopend. De adresbrief, die zich door niets bijzonders onderscheidde, wasG. S. onderteekend en op briefpapier van the United Irishman geschreven. Odonovan Rossa verzekert niets van dezen brief te weten, en beweert, dat het vel postpapier van het bureau weggenomen moet zijn. Ilet Garfield-fonds bedraagt meer dan 337000 dollars; dat te New-York voor de slachtoffers van de boschbranden in Michigan 93000 dollars. Overzicht van den stand der koersen. 't Is voor den kanselier eener uitgeputte schatkist, die sinds onheugelijke jaren op een bodemloos vat gelijkt, maar jammer dat de apologie der staatsschul den, eertijds nogal in zwang, zoo schier geheel hare kracht heeft verloren voor de renteheffers, die zich zoo gemakkelijk niet meer met drogredenen laten beetnemen. Er zijn boeken geschreven, geachte lezers, waarin de staatsschulden als een uitstekend middel voor de bevorderingder algemeene welvaart worden aangeprezen. Het in de Nederl. taal verschenen werk, daarop betrek king hebbendevoert den titelIsaac Pinto «De schuld van den Staat als aanwinst van het Nationaal Vermogen, uit den tegenwoordigen staat van Engeland toegelicht", waarvan de bloote vermelding voldoende is om in hoofdzaak de ongerijmde begrippen, welke de schrijver tracht te verdedigen, aantegeven. Hoe men aan die ideeën kwam? Wel, door de oppervlakkige waarneming dat de uitleener, bezitter geworden van het effect, niet verarmd was ja zelfs nog grooter kapitaalkracht verkreeg, zoo hij er in slaagde het stuk tegen hoogeren prijs te verkoopen, terwijl de staat aan den anderen kant ook het opgenomen geld besteedde. Nu zei menhoe meer effecten, hoe rijker de natie dushoe meer leeningen aan den staat, hoe beter voor den nationalen rijkdom. Wie onzer lezers snapt de hier begane dwaling niet? 't Zon

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2