1881. N°. 121. Donderdag 13 October. 68sle jaargang. ONZE THE0D00R. Miiiisleric van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. AANBESTEDING MENGELWERK. GOESÖIE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 21 October 1881, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Koniugs in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door eeu der leden van de Gedepu teerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdiugenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het eenjarig onderhoud van de Rijks contr'escarpe te Tholenhehoorende tot de Zeemerken in Zeeland. {Raming f 725, Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften, gewijzigd bij be schikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid van 17 Januari 1881 no. 6, afdeeling Waterstaat A. liet bestek no. 12 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te be komen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Op 15 en 17 October 1881 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur te Middelburg en bij den Ingenieur te Goes. 's-Gravenhage, 17 September 1881. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. GOES, 12 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. De commissie, die zich met de vriendelijke taak belast had om op het graf van wijlen den heer H. Q. Janssen, in leven districts-schoolopziener te Goes en predikant te St.-Anna ter Muiden, een eenvoudig mo nument te plaatsen, is, dank zij de ruime ondersteu ning die het plan ondervond, volkomen in haar doel Zaterdag a. s., te half twaalf uren, zal op de be graafplaats alhier op eenvoudige wijze de overdracht van het monument aan de familie plaatshebben. Bij de winterdienstregeliug op de lijn Vlissingen- Roosendaal en op die Rotterdam-Vlissingen, aanvan gende 15 October a. s., wordt in den loop der trei nen niet de minste wijziging gebracht. Het is jammer voor ons, Goesenaars, dat de post trein niet een weinig vroeger gesteld is kunnen wor den. Bij de minste vertraging toch, zij het van een vijf- of tiental minuten, wat zoo licht gebeuren kan en tegenwoordig nog al eens gebeurt ook, kunnen brie ven en kranten niet meer bezorgd worden. Dit levert voor den winter geen aangenaam vooruitzicht op. Wemhi.hinge. Dinsdagavond werden de winterbij- eenkomsten der nutsvereeniging»Goed rond, goed Zeeuwsch" geopend met eene toespraak door den voor zitter, den heer H. C. Sauer, waarin hij een overzicht Schets uit het Italiaansch van Enrico Castelnuovo. Vertaald naar de Duitsche overzetting. Toen ik in huis kwam rende ik oogenblikkelijk de trap op. Adèle had mij al gehoord en kwam mij tegemoet. Ik schrikte toen ik haar zag. Zij zag zoo bleek als een doek. »Nu?" vroeg ik in de grootste spanning. »Hij slaapt. Ik hoop het beste. Kom binnen! Mijn God. Robert, wat ziet ge er uitGe ziet er uit als de dood!" »F.n gij dan Adèle! Wanneer ge u zelf eens kondt zien! Maar wat is er gebeurd Verzwijg mij niets!" «Dadelijk! Kom eerst binnen!" Stelselmatig liet ik mij door haar naar de eetkamer leiden. «Ge zult wel honger hebben", zeide Adèle en ging naar het buffet. «Neen, volstrekt niet. Alleen wil ik alles weten omtrent Theodoor. Waar is dokter Allinori?" «Die is al vertrokken." «Wat? Vertrokken? Dan moet hij oogenblikkelijk weer teruggehaald worden. Er is geen tijd te ver liezen. Gij hebt het mij zelf getelegrafeerd. Ik heb gaf van den stand en van het nut der vereeniging. De heer II. G. Hartman Jz. uit Goes, eerelid, hield daarop eene redevoering over het thema »de oude is beter", aantoonende, dat men niet dadelijk het oude verwerpen moet. wanneer zich iets nieuws opdoet, maar ook wedevkeerig zich niet moet laten weerhou den het nieuwe te volgen, uit slaafsche gehechtheid aan het oude. Tal van voorheelden uit de geschie denis en het dagelijksche leven werden door den spre ker aangehaald, om zijne motieven te staven. Met de. voordracht van menige bijdrage, waaronder eene, die een der oprichters, de heer C. Van Wijngaarden, thans te Sliedreclit woonachtig, den 17 Nov. 1864 ook had voorgedi'agen, werd het overige van den avond doorgebracht. Het vergunningsrecht tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank is te Nisse en te Ovezand en Driewegen bepaald op f'15 van elke f100 huur waarde of gedeelte daarvan. De telegrafist 2e kl. J. A. Valentijn te Ter Neu zen is benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren. De heer Mulock Houwer, resident van Pekalongan, heeft een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aangevraagd. De Arnhemsche Courant uit, namens de Arn hemmers, een zeer gegronde klacht, die ook wel op bijna alle gemeenten van toepassing is. Zij geldt de moeielijkheid om de Rijksbelasting te betalen. Zij schrijft«Belasting betalen op zichzelf is reeds on aangenaam, maar wanneer men een, twee, ja soms drie uren queue moet maken om zijn geld kwijt te raken, wordt het betalen nog onaangenamer. Men is er zijn geheelen morgen mede bezig. «Daarbij komt dat de ontvanger kantoor houdt in een afgelegen straat, die men moeite heeft te vinden, terwijl ook zijn woning geheel ongeschikt is voor liet ambt dat hij bekleedt. Het vertrekje waarin de be lastingschuldigen htin geld betalen is zoo klein, dat er slechts voor drie personen plaats isdan volgt een nauwe gang, waarin insgelijks drie personen kunnen zijn de overigen moeten op straat staan, aan regen en wind blootgesteld, gedurende den langen tijd, dien zij wachten moeten eer er ruimte genoeg is om het huisje binnen te treden." Het eenige middel om daaraan tegemoet te komen is, zoo schrijft het Hagbl., dat men voor de ontvangkantoren doet wat men deed voor post- en telegraafkantoren en vele andere inrichtingener Rijksbureaux voor aanschaffen, opdat de localiteit goed en de plaats in het centrum der stad zij. Den gemeentebesturen wordt door de regeering verzocht geen misbruik te maken van den vrijdom van port, verleend voor de briefwisseling over dienst zaken tussehen de gemeentebesturen onderling, door dien vrijdom ook toe te passen op aanvrage en toe zending van uittreksels uit de registers van den bur gerlijken stand en van andere stukken, die, ten be hoeve en in het belang van derden aangevraagd, op vrijstelling van port geen aanspraak kunnen maken. De besturen dienen zich stiptelijk te gedragen naar hetgeen ten aanzien van waarmerking en andere ver- eischten der dienstbrieven bij koninklijk besluit is bepaald. nu tegen een amputatie niet meer de minste beden kingen, niet de minste, hoort ge dat wel «Niet?" riep zij, bijna op vreugdevollen toon, die mij, zoo nabij een verschrikkelijk oogenblik, zeer be vreemdde. «Dadelijk dan", voegde ik erbij. Zend hem oogen blikkelijk iemand na! God geve, dat het nog niet te laat is!" «Robert", zeide Adèle, terwijl zij mijn beide handen vatte: «Ge znlt mij dus vergeven?" »U vergeven? Wat ter wereld dan toch? Spreek! Ik bezweer lietu! Is er een of ander ongeluk gebeurd, dat ge mij niet durft zeggen?" «Neen, zeker niet «Maar ge hebt je verstand verloren. Ik wil, ik moet ons kind zien." Met geweld rukte ik mij van haar los. «Een oogenblik nog", riep zij smeekend. «Luister!" Ik keerde mij om. «Ik heb u naar Florence getelegrafeerd", zeide zij, «dat dokter Allinori verklaard had, dat er geen tijd meer te verliezen was en ik heb er bijgevoegd«kom zoo spoedig mogelijk!" «Jawel, jawel." «Dat telegram is niet aan zijn adres gekomen?" «Neen. Ik was al naar Rome vertrokken, maar ik heb het gevonden op mijn terugreis, toen ik te Florence de aansluiting miste." «En toen kwam uw telegram, dat mij meldde dat gij, in plaats van terug te keeren, nog verder gingt Dokter Allinori had zich laten overhalen om den ge- De Min. van koloniën brengt ter kennis van be langhebbenden, dat voor ongehuwden, niet jonger dan 18 en niet 'ouder dan 30 jaar, die voldoen aan de eischen van liet examen, en overigens de vereisclite papieren kunnen overleggen tot het aangaan eener vrijwillige militaire dienstverbintenis, de gelegenheid bestaat om zich voor den tijd van zes jaar te ver hinden als soldaat-schrijver voor den dienst der mili taire administratie hij het leger in Ned.-Indië. (Zie Staats-Courant.) Dinsdag is in de afdeelingen van de Tweede Kamer het onderzoek aangevangen van de ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1882. Tot rapporteurs zijn door de afdeelingen gekozen: voor de Hoofdstukken I (Huis des Konings), II (Hooge Collegiën van Staat en Kabinet des Konings), VII.4 (Nationale Schuld), XI (Onvoorziene uitgaven) en het ontwerp van wet op de middelen de heeren Gleich- man, Van Helden, Mees, Goeman Borgesius en Blussé. Prof. Bugs Ballot doet in de IV. R. Ct. een oproeping tot liet vormen van een bond tegen den eed, en de vereeniging De Dageraad te Amsterdam zal een adres aan de Tweede Kamer zenden om te verzoeken dat zij maatregelen neme, waardoor aan hen, die niet behooren tot eenig kerkgenootschap, waarborgen gegeven worden, dat zij ontslagen worden desverkiezende van het afleggen van een eed, en hun de vrijheid worde gegeven een belofte af te leggen. Het adres, door de te Utrecht vereenigde kamers van koophandel aan de regeering gezonden, bevat, het verzoek eene staatscommissie in het leven te roepen om te onderzoeken, welke gevolgen de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste rijken van Europa voor den Nederl. handel, de nijverheid en den landbouw mag hebben en, zoo noodig, de regeering voor te lichten omtrent de maatregelen, die onder de bestaande omstandigheden in het belang dier ge wichtige bronnen van volkswelvaart behooren te worden genomen. Bij de aanstaande verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Amsterdam is door de kiesvereeniging Beeld voor allen candidaat ge steld de heer C. A. Godin De Beaufort, en door de liberale kiesvereeniging Grondwet de heer mr. J. C. De Koning, die echter vooraf gezegd had geen candida- tuur te zullen aannemen. Voor het candidaatschap van den raad stelde die vereeniging den heer J. W. Balie. De heer B. li. Heldt verkreeg 5 stemmen. -De maatschappij van «Weldadigheid" heeft van denzelfden onbekenden gever andermaal de toezegging ontvangen van de aanzienlijke gift van f 8000, tot aflossing van de annuïteit aan de Rotterdamsche Hy potheekbank. De Minister van Justitie is voornemens aan den arbeid in de gevangenissen eene noodzakelijke uitbrei ding te geven en die ook op de bedelaarsgestichten van toepassing te maken, en wel door het aantal werkuren belangrijk te vermeerderen. -Met liet oog op het jongste spoorwegongeluk te Rotterdam ligt aan het bureau der Bredasche Cou rant een adres ter teekening aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met eerbiedig ver zoek om zijne medewerking te verlecnen tot verbete- lieelen dag hier te blijven, maar dat was ook op zijn langst. Ernstige gevallen riepen hem weder elders. Buitendien was de toestand van het been zeer ver ergerd, Ieder oogenblik kon er koud vuur hij komen." Ik begon de waarheid te gissen, maar het ontbrak mij aan kracht om zelfs maar éen woord te kunnen uitspreken. Ik was geheel gehoor; ik waagde het nauwelijks adem te halen. Adèle vervolgde: «De dokter vroeg mijZijt gij geneigd om de geheele verantwoordelijkheid op u te nemen? O God! riep ik uit, gelooft ge dan bepaald dat hij leven blijft? Zeker, zeiden alle drie de doktoren als uit éen mond, wij zijn vast overtuigd.Vertrouw op onze voor spelling! Wanneer ge ons de operatie niet laat ver richten, dan is de knaap zoo goed als dood! Dood, hoort ge Robert? Dood!" «En wat hebt ge gezegd?" «Welnu", gaf ik ten antwoord, «ik neem de ver antwoordelijkheid op mij. Doe uw plicht! Wat scheelt ge, Robert?" «Niets, niets. Vertel maar verder. De operatie heeft dus «Heeft twee dagen geleden plaats gehad." Adèle stond naast haar stoel en hield de leuning krampachtig vast. Ik verborg mijn gelaat in heide handen en riep in vertwijfeling: «Mijn kind! Mijn arme Theodoor! En hoe heeft hij er zich onder gehouden?" «Men heeft hem chloroform toegediend. Hij keek mij met zijn lieve, zachte oogjes angstig aan en vroeg; ring bij regeling door de wet in den dienst der wissel-- en brugwachters bij de spoorwegen, in dien zin dat iedere brug en wissel door twee wachters zal worden bediend en bovendien nog aan ieder station een wis sel-controleur worde benoemd, terwijl de geldelijke be looning voor die gewichtige betrekkingen, van wier stipte waarneming het leven van duizenden afhangt, - zoodanig worde geregeld, dat het personeel in alle opzichten vertrouwbaar zij. Provinciale Staten van Zeeland. Buitengewone vergadering van Dinsdag 11 Oct. Tegenwoordig de Commissaris des Konings38 leden en de griffier. Afwezig zijn de heeren Lantsheer, Mazure en On- ghena met kennisgeving, en Pierssens zonder kennis geving. Na opening der vergadering en voorlezing van het Koninklijk Besluithoudende machtiging tot bijeen roeping der vergadering, geschiedt mededeeling, dat is ingekomen een Koninklijk Besluit van 8 September jl. no. 20 houdende goedkeuring van de besluiten der Staten en regeling van den provincialen water staatsdienst en tot vaststelling van voorschriften voor de pensionneering van ambtenaren van den provinci alen waterstaat. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aange nomen Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland. Op uitnoodiging van den voorzitter vereenigen zich als leden van het stembureau de heeren Moolenburgh, Van Waesberghe Janssens, Van Berlekom en Hennequin. De uitslag der stemming is dat zijn uitgebracht op de heeren M. B. G. Hogevwaard, te Zutfen, 18 stem men, W. Verweij Az., te Goes, 12 stemmen, en A. A. Bekaar, te Maastricht, 7 stemmen, zijnde 1 biljet niet ingevuld. Niemand alzoo de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, wordt overgegaan tot een tweede vrije stem ming, waarbij wordt benoemd de heer Hogerwaard met 21 stemmen. Op de heeren Verweij en Bekaai- werden respectievelijk 13 en 4 stemmen uitgebracht. Nadat het stembureau onder dankbetuiging ontbon den was, wordt de resumtie der notulen en der ge nomen besluiten aan Gedeputeerde Staten opgedragen en daarna de buitengewone vergadering gesloten. Landbouw en Veeteelt. Aan de Maatschappij van landbouw in het ar rondissement Breda is uit de gemeentekas van Bergen- op-Zoom een subsidie verleend van f 500 in de kosten der in de maand September aldaar gehouden tentoon stelling van voortbrengselen van den landbouw. -In een tuin te Zandvoort beginnen de seringen struiken niet alleen opnieuw uit te bottenmaar prijken tevens met knoppen en bloemen. Sedert eenigen tijd neemt de Amsterdamsche omnibusmaatschappij proeven met turfmolm als ligging voor een gedeelte vau haar paarden, voornamelijk wegens het verschil in prijs met liet stroo. Aanvan kelijk voldoet de proef goed. De turfmolm wordt uit Duitschland in halen evenals geperst hooi aangevoerd. Mama, wat is dat toch? Neen, och neen, mama! Toen schudde hij twee keer met zijn hoofdje en lichtte zijn handje op, als wilde hij een vlieg wegjagen. Toen was hij bewusteloos. Dokter Allinori «Zwijg toch! Zwijg! Waart ge erbij?" «Zij wilden mij wegzenden. Maar ik kon het niet over mijn hart krijgen. Ik hen erbij gebleven tot alles was afgeloopen. Hoe lang of het geduurd heeft weet ik niet; ik heb alles gezien, alles meégevoeld. Acli, dat verschrikkelijke geluid van de zaag gaat mij nog door de ziel en mijn leven lang zal ik nog dat bloed zien vloeien. Toen de operatie was afgeloopen en dat ongelukkige been, dat hem zooveel smart ver oorzaakt had, als een onnut ding werd terzij gelegd, ach, ik bezweer je, toen dacht ik dat de krachten mij begaven en ik neer zou vallen. Eén gedachte hield mij staande. Theodoor was nog bewusteloos. Het was nu zaak om hem weer hij te brengen. Moest ik, zijn moeder, daar niet bij tegenwoordig zijn? Ach, wat kostte het een moeite hem te wekken! Tot tweemaal zagen de dokters elkander verbaasd aan. Wat waren dat zielspijnlgenda oogenblikkenEinde lijk bewoog hij een weinig den arm, opende langzaam' de oogen en stamelde: Mama, niet meer doen, niet meer doen! Het riekt zoo leelijk!" «En voelde hij niets aan het been?" «Neen, toen niet. Dat kwam later." «Genoeg, genoeg!" En ik wierp mij in een stoel en weende als een kind. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1