win Hartelijke dankbetuiging Groote en kleine KAPITALEN Berlijn met betrekking tot Montenegro en Griekenland en veroordeelde hij verder den Afghaanschen oorlog streng. Van Egypte sprekende, zeide hij, dat de politiek der liberale partij zal zijn streng in overeenstemming met Frankrijk te handelen, teneinde het welzijn van Egypte te verzekeren. Hij haalde de geschiedenis op der Transvaalsche zaken. Niettegenstaande bun ver wachtingen had de Volksraad de vrijgevige voorwaarden der conventie niet geratificeerd. Zij waren uitgenoodigd de onderhandelingen te heropenen, liet was mogelijk, dat op eenige punten van ondergeschikt belang de voorwaarden gewijzigd konden worden. De consessics, die men gedaan had, waren niet aan zwakheid of beschroomdheid toe te schrijven. Hij wist niet, wat zou gebeuren, maar hoopte dat de conventie spoedig zou worden bekrachtigd. De regeering zou in elk geval denken aan de belangen der talrijke inlandsche stammen in Transvaal en die getrouwelijk handhaven, en zou waken voor de waardigheid van Engeland. Hij besloot met de verklaring, dat de politiek der liberale partij een politiek van vrede en gerechtigheid is. Over de zaken in Transvaal heeft het ministerie nog niet beraadslaagd. Over de houding van Turkije in zake Egypte werpt de Pol. Corresp. een eigenaardig licht. Men weet hoe afkeerig de Sultan is van hervormingen. Nu heeft de zending naar Egypte ook ten doel het bijeenroepen der Egyptische Kamer van notabelen te verijdelen of althans te vertragen, omdat de Sultan zich bezorgd maakt, dat dan ook het bijeenroepen van een parlement te Konstantinopel noodzakelijk zou worden. Het gezant schap is met vele ordeteekenen en geschenken uitge rust en kreeg den geheimen last om eene Egyptische liga in het leven te roepen, die met de leidende kringen te Konstantinopel in nauwe betrekking zou treden. De bemoeiing der Porte valt echter niet in den smaak van de groote mogendheden Frankrijk en En geland, die, bang geworden, nu elk een gepantserd schip naar Alexandre: zullen zenden om de Enropeesche kolonie te beschermen. Men wil te Washington het station, waar de moord geschieddeaankoopen om het tot een hospitaal in te richten ter herinnering aan den overleden presi dent. De inschrijving voor bijdragen wordt ook in Europa opengesteld. Gemengde Berichten. Hansweert. Dat het geen verwondering behoeft te baren wanneer brieven of briefkaarten soms niet aan hun adres kunnen bezorgd worden, blijkt wederom uit een per post uit Wemeldinge verzonden en voor een inwoner dezer plaats bestemde briefkaart. Het curieuse adres luidde (woordelijk) als volgt: Aan den heer Rochgebrood Bakker spoet. te hansweert Intusschen is bedoeld document goed terecht ge komen. De geruchten over feiten, in verband met de moord te "Veere, zijn natuurlijk weer vele. "Wij bepa len ons zooveel mogelijk tot het vermelden van feiten. De justitie te Middelburg verzoekt, ook zeker in ver band met dit gebeurde, opsporing en aanhouding van een zich noemenden Klap, volgens opgave geboren te Kapelle, oud ongeveer 23 jaren, tamelijk lang, blond zonder baard, op wiens rechterhand een anker geprikt, gekleed in vuil blauwachtig boezeroen, witachtige broek met gaten, waardoor een roode onderbroek zichtbaar is, en pet. De giften voor den hardlooper Dibbels nemen zooveel toe zij beloopen nu al bij de f 600 dat het Nieuws van den Dag de gelegenheid tot het zen den van bijdragen sluit. Zaterdag is op verlangen van den rechter van instructie te Rotterdam, in diens tegenwoordigheid, de loop der beide treinen voorgesteld, waardoor de aanleiding tot het laatste spoorwegongeluk ontstond. Al de beambten, die in den avond van 3 October in dienst waren, waren op hun posten, zoowel de wis selwachters als de rangeerders en machinisten. Ver schillende manoeuvres werden gemaakt. Uit dit onderzoek schijnt te zijn gebleken, dat de wissel wachters, die een goederentrein verwachtten, an ders hadden moeten handelen dan zij gedaan hebben. Een beruchten Siciliaanschen struikroover Gui- seppo Esposito, dien Rotterdam sedert eenige dagen herbergt en door de Italiaansche politie met het stoom schip Caland werd aangebracht, worden niet minder dan een 20tal moorden, gepaard met diefstal, ten laste gelegd-, op grond daarvan is hij in Amerika aange houden op verzoek van de Italiaansche Regeering. Hij is bij aankomst van gemeld stoomschip onder toezicht van de politie naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam overgebracht, waar hij onder behoorlijke bewaking blijft tot tijd en wijle er machtiging zal zijn ontvangen om hem verder via België en Frankrijk naar zijn geboorteland te transporteeren. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 10 Oct. Van de uit Appeltern aan de Nieuwe Rotterd. Courant gemelde aanhouding en arrestatie van een vreemdeling, verdacht van den te Veere gepleegden moord, is hier, blijkens informatie, niets bekend. Hedennamiddag heeft de justitie zich weder van hier naar Veere begeven. De vermoedens schijnen eene andere richting te nemen. In de hier gehouden algemeene vergadering van vennooten in de Nijverheidsvereeniging, maatschappij van gebouwen en grondbezit, is het dividend over het afgeloopen dienstjaar vastgesteld op 4% pet. Als nieuwe bestuursleden zijn benoemd de heeren M. C. Roest en G. Knol en als commissarissen de heeren I. A. Zip, L. Van Benthem Jutting, G. J. Will en rar. G. N. De Stoppelaar. UTRECHT, 10 Oct. Op de vergadering der kamers van koophandel, heden gehouden, waren vertegen woordigd 24 kamers (uit Zeeland de Vlissingsche) en 6 vereenigingen. Opgemerkt werd de oud-Minister Van Heemskerk. De vergadering besloot een adres aan de regeering te zenden. ANTWERPEN, 10 Oct. Ondanks den regen werd het leggen van een bres in de Noordercitadel gisteren uitbundig gevierd. In den stoet waren meer dan bon- de ril vereenigingen. De geheele stad was met vlaggen. De burgemeester hield eene rede, waarin hij Ant werpen de eerste haven der wereld noemde. LONDEN, 10 Oct. Volgens berichten uit Konstan tinopel staat de kans tot schuldregeling hopeloos. PARIJS, 10 Oct. De regeering stemde in de bezet ting van Tunis, ondanks den tegenstand van den Bey, toe. 307ö Staatsloterij. 4-e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag 10 October. Ie lijst. No. 4385 f1000. Nos. 2845, 4897 en 12726 elk f400. No. 12389 f200. Nos. 192, 7369, 15984, 16050, 18860 en 19764 elk f100. Een Raad uit de Hollandsche Kolonie Oranje City, Jowa, Amerika. Overgenomen uit n Het Noorden." Christen-ouders, die kinderen hebt, waarvan eenigen tot huwbare jaren zijn gekomen, en anderen aliengs- kens daartoe geraken, wien de Heere met een vermo gen van f 40,000 tot meer gezegend heeft, veroorlooft mij een woord tot u te spreken. Veronderstelt, al uwe bezittingen tot geld gemaakt, brengen u f 40,000. Zelve en voor uw huisgezin, hebt gij een onbekrompen inkomengij hebt uwe kinderen een zeer goede opvoeding doen geven. Door uwen stand in de maatschappij zijn uwe kinderen gewend te leven op dien voet, waarin gij u in de maatschappij beweegt. Wat zult gij, wat kunt gij voor uwe kinderen doen, indien zij voor zich zeiven willen gaan zorgen Is uw zoon een landbouwer? Kunt gij dan wel (wan neer gij meer kinderen hebt) meer doen dan hem inspannen, zoodat hij een boerderij kan huren Kunt gij wel meer dan hem f 5 a 6000 medegeven En wat is hij dan nog Is uw zoon tot den koophandel of tot eenig indus trieel vak opgeleid, wat zullen 5 a 6000 gulden hem baten En gij hebt meer kinderen aanschouwt ze Knappe knapen van 10 tot 21 jaren en huishoudelijke dochters 1 Gij zijt bezorgd gaarne zaagt gij ben een onafhankelijk bestaan verkrijgen alles, alles zoudt gij daarvoor willen gevenmaar gij kunt niet meer doenWant immers uw eigen kapitaal, of affaire, of landhoeve, of veestapel kunt gij niet verminderen Voor éen zoudt gij u mogelijk die opoffering kunnen getroosten, maar gij hebt er meer, en zij zijn toch allen uwe kinderen. Verplaats u nu in uwe verbeelding te Oranje City. Gij hebt in Nederland alles verkocht, zijt in Oranje City met uwe kinderen aangekomengij hebt niets dan uw f 40,000 en bagage, kleederen, bedden enz. De een of andere vriend, of, zoo gij daar geen bekenden hebt, een christenbroeder heeft u een tijdelijke huis vesting bezorgd. Nu wordt u het volgende geraden Koopt voor u zeiven een boerderij van 80 akkers kort bij de stad voorf 5,000 Koopt voor uwe kinderen, en bloc, 320 akkers onontginde prairie voor - 6,400 Gij wilt een beter hnis dan wij gewoon zijn - 3,500 Huisraad- 1,000 Twee span goede werkpaarden, met tuig en bouwploegen, want gij wilt uwe jongens de onontginde prairie zelf laten ploegen - 1,000 Gij koopt 10 koeien, varkens en eenig jong vee- 2,000 Gij behoeft om een jaar te leven, want het eerste jaar hebt gij niet veel inkomen - 2,000 Reken voorts voor andere gereedschappen - 1,600 Gij houdt nog over-17,500 die gij op intrest, goed verzekerd, uitzet tegen 6 a 7 pet. 'sjaars. Met 's Heeren zegen groeit uw veestapel aangij maakt die 320 akkers tot vier landhoeven, waarop gij vier kinderen kunt plaatsen. En al is uw zoon niet tot den landbouw opgeleid, geen nood spoedig is hij het hierzijne opgedane kennis, in welk vak ook, zal hem zeer goed te stade komen. De boeren worden hier onze vrederechters, onze vertegenwoordigers, onze gemeentelijke beambten, en onze meest vertrouwde staatkundige leiders. Of wil een uwer kindereu zich in den handel begeven, met 25000 kan hij hier zeer goed beginnen en den grond- slag leggen van eene flinke affaire. Hier, zooals men het uitdrukt, groeit men op het land »Grow up with the country". Uwe dochters behoeven hier geen secondante of zoo ietwat te wordenweest verzekerd, weldra heeft een onzer flinke jonge kolonisten er eene ingepakt. Ik spreek in ernst, ik spreek uit ondervinding, en wel eene drie-en-dertigjarige. Ik zou een tal van fami- liën kunnen opnoemen, die met hun gezin naar het westen van Amerika emigreerden, en zich nu in het genot baden van hunne kinderen rondom zich onaf hankelijk te zien, en positiën bekleeden ter eere der maatschappij en tot voordeel voor henzelven. Veel, waarde ouders, zal u hier vreemd voorkomen 't is waar het jonge geslacht gewent zich spoediger aan de veranderingen, en wordt weldra geamerieani- seerd. Maar gij zijt dan ook van kwellende zorgen ontlast, en ook hier, te midden van Christenbroeders, allen Hollanders, onder het genot van goede Evangelie dienaars, puik best land en een gezond klimaat, zult gij spoedig op uw gemak zijn. 'tls waar, »een oude boom kan moeielijk verplant", maar toch de jonge spruiten groeien weelderiger en veiliger onder de schaduw van den ouden tronk, en het is veel beter met al nwe kinderen over te komen en ze onder uw eigene zorgen te houden, dan ze alleen te laten vertrekken. Ontberingen zult gij u moeten getroosten, doch dat zal u zoo medevalien. Alles is bier te verkrijgen uwe Hollandsche levens wijze kunt gij hier voortzetten met slechts weinige veranderingen. Gaarne zoude ik over het een en ander uitweiden: zooveel is nog te zeggenmaar ik mag van de goed willigheid der Redactie niet te veel vergen. Nog ditMenigmaal wenschte ik, dat gij ons en ons verkeer hier met eigen oogen kondet zien. Elk wordt hier gerespecteerd naar zijne ware waarde, en terwijl christelijke bescheidenheid wordt beoefend, behoeft men hier, om zijn stand te houden, niet die kwellende opofferingen te doen, waartoe men in Ne derland, helaaszoo dikwijls genoodzaakt is. HENRI HOSPERS, Orange City, Jowa, U. S. A. Februari 1881. Ingezonden Stukken. Aan Den heer A. Van Schelven. Mijnheer Vergun mij, naar aanleiding van uw en mijn schrijven, aan u een eerste en in deze zaak een laatste woord. Voorop stel ik, dat het mijne bedoeling is het feit mede te deelen, en niets anders. In eenigszins gewijzigden vorm luidt het als volgt de hoofdonderwijzer van school B heeft éen meisje waarschijnlijk meer) op de school toegelaten, waar van hij wist of kon weten, dat zij de handwerkles niet bijwoonde. Mocht u in deze mededeeling eene onheusche beje gening zien, ik kan het niet helpen; alleen kan iku verzekerendat er nu evenmin wrok of haat tegen u in mijn hart is, als toen ik u eenige jaren geleden het eerst ontmoette in de woning mijner ouders. Indien u hierop, evenals op mijn vorig schrijven, zonder rechtstreeks te antwoorden eenige vriendelijke raadgevingen en wijze lessen ten beste wilt geven, mij wel; ik wil liever beproeven ze in acht te nemen, dan nogmaals erop terug te komen. Hoogachtend UEd. Dw., C. ORANJE Lz. In mijn schrijven van Vrijdag komt voor: »Ik weet niet of de heer Oranje kinderen heeft, die reeds vallen in de termen van schoolgaan. Is dit het geval, dan zal hij weten, dat kinderen ongaarne aan den meester, van wien zij overigens nog al houden, eene onaangename boodschap overbrengendat ze dan liever geheel en al zwijgen Dit nu heeft de heer Oranje blijkbaar niet begrepen. In andere woorden komt bet hierop neerHet bewuste meisje is werkelijk door mij tot do school toegelaten, maar de onaangename boodschap, »dat ze niet naar de handwerksschool mocht gaan", heeft ze niet overge bracht. Ik ben alleen door de mededeeling van den heer Oranje teweten gekomen, dat bedoeld meisje nog steeds de handwerksschool verzuimt. De hoofden der scholen controleeren het verzuim op die school niet, zij krijgen slechts om het kwartaal daarvan opgave. Mijne «wijze" lessen heb ik niet voor den heer Oranje ten beste gegeven Ik heb alleen willen zeggen, dat velen zich ongeroepen en onbevoegd met eene zaak hebben bemoeid, die uitsluitend bij de door mij genoemde collegiën behoort te worden besproken en beslist. Mijnheer de Redacteur't is werkelijk niet mijne schuld, dat ik reeds nu weer een bescheiden plaatsje in uwe kolommen moet verzoeken. Ik geef u evenwel de verzekeringdat dit over de bewuste zaak voor 't laatst zijn zal. Uw dw. A. Van SCHELVEN. EEN VRA4G. Sedert een paar jaar zijn er bij de Hervormde Ge" nieente alhier verkiezingen gehouden, tot deelneming waaraan een vrij aanzienlijk aantal stemgerechtigden niet werden opgeroepen. Zijn dergelijke verkiezingen wettig? Ij., die sedert lang stemgerech tigde is en wien nu bij de verkie- Goes. zing op Donderdag a. s. voor het eerst een stembiljet werd toege zonden. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats Voorwerpen. 12 Oct., Goes, meub. goederen enz., 12 Nieuwdorp, huis en erf, 13 Borssele, verp. zeedijk enz., 14 Wissekerke (N.B), bouwmaterialen, 15 Goes, afbraak, 15 Goes, verp. landen, 18 Goes, logement en koffiehuis, 19 Nieuwdorp, kweekschapeu, 21 Colijnsplaat, woonhuizen, 21 Wolfaartsdijk, zijkant, wegen enz 31 Kapelle, wisschen, Nov., Kloetinge, hoornen, 3 Hansweert, woonhuizen enz., 9 Heinkenszand, boomen, 14 Wolfaartsdijk, afbraak, Information. De Vos. Pilaar. Beenhakker, Bors. Gelder, Cortgene. Pilaar. Pilaar. Pilaar. Mulock Houwer. V. d. Moer, Pilaar. Pelle&V. d. Bussche Karseboom. itembges. Karseboom. De Vos. Te houden Aanbestedingen. 19 Oct. te Goes. Aanbesteding benoodigdheden en onderhoud gevangenen. Inlichtingen bureau cipier gevangenis. Correspondentie. Aan den klager te Hansweert over onbillijke be jegening inzake personeele belasting. Wend u tot hem, die uw stuk schreef. Wij zonden hem een brief. Aan J.te G. Zoodra er plaats is. Wij herinneren voor de zooveelste maaldat het papier slechts aan éen zijde beschreven mag worden. Aan onzen correspondent te Biervliet. Acht gij het niet met ons billijker en loyaler om u met de bewuste vraag direct te wenden tot de redactie der door u bedoelde courant Dan is eerder antwoord te verwachten dan zoo gij een zijweg inslaat. Marktberichten. Per Telegraaf. ROTTERDAM, 10 October 1881. Tarwe, met zeer kleinen aanvoer, tegen vorige prijzen ver kocht. Blauwe Erwten 25 cents hooger. Bruine Boon en 75 cents, Witte fl per heet. lager. Kana rie z a a d 25 cent lager. Buiteulandsche Granen flauw. Meel zonder handel. Reclamengedeelte. Zekere Apothekers in Nederland bedriegen het pu bliek grof door den verkoop van zoogenaamde Holloway's Zalf en Pillen," welke zij zeiven fabriceeren, en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. Iedere pot of doosje met het echte Medicijn heeft op de étiquette het opschrift: 533, Oxford Street, Lon don en draagt den stempel der Regeering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Hol low av's Pills and Ointment. ADVERTBNTIËN. Bevallen van een MEISJE: L. J. BALJÉ—Step. Vlissingen, 9 Oct. 1881. Eenige kennisgeving. Het behaagde den Heer heden ons jongste zoontje"VICTOR EMILIUS na eene smartelijke ziekte, in den zoo jeugdigen leeftijd van 16 maanden, van ons te nemen. Burum, 2 October 1881. J. NIERSTRASZ. V. D. M. L. H. NIERSTRASZ-Gerard. Eenige kennisgeving. Hartelijken dank roepen wij toe aan allendie bij gelegenheid van ons Zilveren Huwelijksfeest en van dat mijner vijfentwintigjarige Ambtsbedieningen in deze gemeente ons op verschillende wijzen van hunne deelneming en hartelijke belang stelling hebben doen blijken. Zij allen heb ben medegewerkt, om ons die beide feest dagen onvergetelijk te doen zijn. Oudelande, 7 October 1881. J. AGTERBERG en ECHTGENOOTE. aan allen, zoo van hier als van elders, die hem blijken van vriendschap bewezen bij gelegenheid van zijn 50sten jaardag op den 8 October 1881; ook in het bijzonder aan de deelhebbers van het prachtige cadeau betuigt hij zijn oprechten danken ver zoekt hun dezen te beschouwen als aan ieder hunner afzonderlijk gericht. Heinkenszand, 10 October 1881. De Majoor, P. VERDOUW. beschikbaar als hypotheek op landerijen en huizen ten kantore van l J, A. BEVIER De FOUW, te Goes. Verificatie. Alle scliuldeischers in het faillissement van Casper Loobeok, koopman in Manufac turen te Heinkenszand, worden opgeroe pen ter Verificatie hunner schuldvorderingen in de vergadering, die gehouden zal worden op Vrijdag 14 October 1881, des voor middags te tien uren, in het Gerechtsge bouw te Middelburg. De Curator, Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. Een ieder wordt gewaarschuwd geen krediet te verleenen, geen gelden of goederen op mijn naam te geven aan mijne vrouw ANNA PIETERNELLA VAN NEU ZEN, daar door mij geene betaling zal worden gedaan. Hansweert, 9 October 1881. J. POLGIJ. De advertentie van den 6 dezer jl. door mij in de Goesche Courant geplaatst, aangaande mijne vrouwwordt ingetrok ken. Ik maak aan een ieder bekend, dat mijne vrouw wederom het volste vertrou wen geniet als voren. Hansweert, 10 Oct. 1881. J. F. F,KM KI. A Alt. De Notaris MULOCK HOUWER, te Goes, zal op Woensdag 19 Oct. 1881, 's namiddags te 1 uur, in den Nieuwen West-Kraaiertpolder, op een perceel land nabij den korenmolen te Nieuwdorp, ten verzoeke van P. De Visser en J. Van Oosten, PUBLIEK VERKOOPEN! HO mooie Kweek- schapen en ÏOO dito u. Jaarlingen of I.am ine ren. Te veilen in partij van 10 a 20 stuks. PUBLIEKE VEHPACHim Het BESTUUR van den CALAMITEU- SEN BORSSELEPOLDER zal op Donderdag 13 October 1881, des voormiddags te 10 uren, in het ge meentehuis te Borssele, publiek presenteeren te verpachten den Zeedijk van den Woord- tot den Zuid nol: den Inlangdijk. Rietveld en Visselierij, Rouivlaiid en de Zijkanten der pol derwegen. De omschrijving der perceelen en de voor waarden van verpachting liggen ter lezing bij den Ontvanger-Griffier. Borssele, 23 September 1881. Het Bestuur voornoemd, L. ROTTIER, Dijkgraaf. i. BEENHAKKER, Outv.-Gviff-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3