1881. N°. 120. Dinsdag 11 October. 68sle jaargang. ONZE THE0D00R. 5> MElVGIiLWEBK, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f f,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 10 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Naar men verneemt waren verleden Vrijdag reeds 180 sollicitanten voor de nieuwe betrekkingen van opzichter van den provincialen waterstaat benevens voor teekenaars-schrijvers en klerken op de bureaux van den hoofd-ingenieur en de drie ingenieurs. Volgens het besluit tot regeling van den dienst zullen er hoogstens 7 opzichters, 5 teekenaars-schrij vers en zoo noodig een of meer klerken aangesteld, derhalve in het gunstigste geval niet meer dan 15 ambtenaren benoemd worden. Kruiningen. Aan den heer J. Meerburg Snaren- burg is, tengevolge van vertrek naar elders, op ver zoek eervol ontslag verleend als secretaris-penning meester van het burgerlijk armbestuur, en in zijn plaats benoemd de heer J. 11. O. Dominions, alhier. Het vergunningsrecht tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank is bepaaldte Cortgene op f 20, te 's-Heerenhoek op f 17,50 en te Kruinin gen op f 25 van elke f 100 huurwaarde of gedeelte daarvan. De heer J. Peels, rijksschatter te Goes, is door het gemeentebestuur van 's-Gravenpolder benoemd tot schatter der dranklokalen. Volgens de N. 11. Ct. heeft de heer Gerritsen, burgemeester te Breskens, als een gevolg van het be danken der Hollandsche leden van het bestuur der Société anonyme des chemins de fer Neêrlandais, ge vestigd te Brussel, concessie aangevraagd voor den aan leg van een stoomtramweg van Breskens langs den grooten rijksweg naar de Nederlandsche grens. Ook de Kamers van koophandel te Zierikzee en te Bergen-op-Zoom zullen niet vertegenwoordigd zijn op de bekende vergadering te Utrecht op den 10 dezer. Z. M. heeft benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer jhr. mr. Sandberg, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De kapt. P. J. Callenfels, adjudant van den inspecteur der artillerie, wordt op zijn verzoek eer vol van die betrekking ontheven, en hem het bevel opgedragen over de 2e batterij der te 's-Gravenhage in garnizoen liggende veldartillerie. In het Vaderland maakt G. uit Gouda de op merking, dat de heer Vissering anders dan zijne vroe gere ambtgenooten denkt over den eed. Een der hoofden van de Christelijk historische rich ting aldaar, een zeer gemoedelijk en ernstig man, be- hoorende tot de Ned. herv. kerk, moest de memorie voor de successie der nalatenschap zijns overleden broe ders beëedigen. De bedoelde persoon had gemoeds bezwaren tegen den eed en hij weigerde formeel dien af te leggen. Een verzoekschrift werd door hem aan den Minister van Financiën ingediend en al spoedig kwam de beslissing, dat hij van den eed werd vrijgesteld. Men ziet hieruit, dat bezwaren tegen den eed zelfs ook bestaan onder de aanhangers der christelijk his torische richting. Zaterdag werd in een der lokalen van de Tweede Kamer te 's-Hage de visscherij-conferentie geopend door den Minister van Financiën, baron Van Lijnden van Sandenburg, van wien als Minister van Buitenland- sche Zaken het initiatief tot het houden dezer con ferentie was uitgegaan. Schets uit het Itaüaansch van Enrico Castelnuovo. Vertaald naar de Duitsche overzetting. Het noodlot verliet mij ook in Rome niet. 't Was Zondag en mijn wereldberoemde dokter was naar Frascati gegaan. Eerst te middernacht zou hij terug- keeren. Goedl Van elf uur af zat ik in zijn salon en telde iedere minuut, die verliep. Om half éen kwam eindelijk de banierdrager der chirurgische wetenschap gelukkig thuis en scheen ta melijk verstoord iemand te vinden, die op hem zat te wachten. Ik legde hem de reden van mijn komst bloot, met en benevens inijn verzoek of hij geneigd was met mij mede te gaan. «Dat is onmogelijk", zeide hij, «bepaald onmoge lijk. Morgen wordt er in den Senaat een hoogst be langrijke sanitaire wetsvoordracht behandeld en ik hen rapporteur in die zaak." «Maar dan misschien overmorgen?" «O, zulke zaken zijn niet in éen dag afgehandeld", antwoordde hij met een gebaar alsof hij zeggen wilde: In welke wereld leeft ge toch? Toen wierp hij een Zij bestaat uit gedelegeerden van Nederland, Groot- Brittanie, Frankrijk, Belgie, Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. Tot voorzitter werd benoemd de heer E. N. Raliusen die, evenals de hoogleeraar J. T. Buijs, de Neder landsche regeering vertegenwoordigttot onder-voor zitter de heer C. M. Kennedy, terwijl de heer mr. E. B. baron Van Weideren Rengers, commies bij het Dep. van Waterstaat, der conferentie als secretaris is toegevoegd. Baron Van Lijnden van Sandenburg werd tot eere-voorzitter benoemd. Ook de Minister van Waterstaat heeft deze eerste vergadering bijge woond. De tweede vergadering zou heden worden gehouden. Bij de commissie voor het Werklieden-Pensioen fonds zijn tot 20 September toezeggingen ingekomen van maatschappijen en particulieren voor een som van f 4716 aan bijdragen in eens en voor f 433 aan jaar lij ksche bijdragen, terwijl de som, noodig geacht om tot de oprichting te kunnen overgaan, op f 20,000 wordt begroot. Alle belangstellenden in het totstandkomen der zaak worden dringend uitgenoodigd hun steun niet te onthouden, daar de commissie vreest, dat, wanneer vóór het einde des jaars de beloofde bijdragen ontoe reikend zijn, de oprichting moet worden beschouwd als te zijn mislukt. Exemplaren der ontwerp-statuten en tarieven zijn verbrijgbaar a 5 ct. in den boekhandel en op franco aanvrage gratis bij de leden der commissieprof. 11. B. Greven, te Leiden; C. Van Marken Jr., te DelftHenri Boers, te Utrecht en B. H. Heldt, te Amsterdam. Door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam is gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer jhr. mr. J. W. 11. Rutgers van Rozenburg, oud-lid. Tot candidaat voor den gemeenteraad werd gekozen de heer B. H. Heldt. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag 8 October de vol gende vonnissen gewezen in zaken, den 1 dier maand behandeld, tegen lo. M. G. Van den E., 50 j., logementhouder te te Goes, wegens mishandelingen veroordeeld tot twee geldboeten, een van f 15, subs. 3 dagen en een van f50, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 2o. A. F. D., 29 j., kleermaker, laatst te Schoon- dijke, thans gedetineerd, wegens diefstal veroordeeld tot een maand cell. gev. straf c. e. 3o. C. J., 28 j., arbeidster te Schoondijke, wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 4o. P. Van de W., werkman te Ter Neuzen, we gens mishandeling veroordeeld tot een maand cell. gev. straf en f8 boete c. e. 5o. A. C. H., 62 j., arbeider te Hulst, beschuldigd van laster. Vrijgesproken. 6o. M. L. H., 28 j., arbeidster te Hulst, beschul digd van laster. Vrijgesproken. To. M. Van L., huisvrouw van J. De L., 34 j., herbergierster te Sas van Gent, wegens hoon veroor deeld tot f8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 8o. F. C. G., 54 j., arbeider, L. R., 43 j., ar beider, beiden te Boschkapelle; wegens diefstal ver- beteekenisvollen blik op de deur die waarschijnlijk in een slaapkamer uitkwam en liet er op volgen: »'t Spijt mij Ik kon nog niet besluiten heen te gaan ik wilde hem ten minste den stand van zaken in het kort blootleggen en zijne meening hooren. «Wanneer men den zieke zelf niet gezien heeft is het uiterst moeielijk een oordeel te vellen" hernam hij. »De behandeling van mijn collega's schijnt zeer doel treffend te zijn. Ik geloof, dat uw kind daar in goede handen is. Vooral de chirurg Allinori is een man, die zijn vak verstaatWij verschillen in enkele grondbeginselen, maar voor het overigeIn dit geval zou ik het waarschijnlijk evenzoo behandeld heb ben als hij." «Maar nu? Wat zoudt u verder doen?" «Nu, ik denk dat ik tot de amputatie zou overgaan." Hij stond op, geleidde mij beleefd tot de deur, wei gerde om voor zijn vrij nietig gesprek eenig honora rium aantenemen en wenschte mij goeden nacht. Over een dag of veertien, wanneer ik hem dan nog noodig had, zou hij misschien in de gelegenheid zijn Ik zeide hem dank. Wat een heerlijk resultaat had ik met een reis naar Rome behaald! Vier dagen was ik van huis geweest, zonder van Theodoor iets te hooren. Wanneer Adèle naar Rome had willen tele- grafeeren, had zij toch niet geweten aan welk adres, want in den haast had ik haar vergeten te melden oordeeld de ie tot 15 dagen, de 2e tot een maand cel], gev. straf c. e. 9o. A. S., 55 j., schipper en herbergier te Clinge, wegens beleediging van een magistraatspersoon ver oordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. Kunstnieuws. Zaterdag 29 October a. s. zal de heer Willem Van Zuylen met zijn tooneelgezelschap van den Rot- terdamschen schouwburg hoogstwaarschijnlijk te Goes eene voorstelling geven, tegelijkertijd als hij den vo- rigen dag dit te Middelburg doet. Bij die gelegenheid zullen worden opgevoerdAlfred Mussets iiEen gril", tooneelspel in een bedrijf en iiEladderen"blijspel in drie bedrijven van Sardou. Beide stukken en de opvoering werden door den re censent der Nieuwe Rotterdamsche courant zeer ge prezen. Wij schreven echter, dat dit hoogstwaarschijnlijk zou gebeuren. Natuurlijk doet de heer Van Zuylen dit niet zonder dat, zooals vroeger met de hh. Legras, Van Zuylen en Haspels het geval was, een vaste som hem wordt gegarandeerd. De vroegere garantie-com missie wil ook nu wel weer meewerken om het tot standkomen van die voorstelling te bevorderen. Zij zal daarom weer vragen om garantie aan hen, die deze bij eene vorige gelegenheid verleenden, en van het al of niet slagen dier poging hangt nu af, of het woord hoogstwaarschijnlijk in bepaald zeker kan veranderd worden. Wij gelooven evenwel, op grond der ervaring bij vroegere gelegenheden, dat aan het totstandkomen daarvan niet getwijfeld behoeft te worden. De heeren garanten hebben den vorigen keer zoo voordeelig gespeculeerd, dat slechts de helft van hetgeen zij garandeerden behoefde gestort te worden. Daarbij hebben garanten een uur vroeger dan het overige publiek recht om plaatsen te bespreken voor zich en hunne huisgenooten. Een lijst wordt nu aangeboden, en wie verder nog gaarne wil meewerken wende zich tot den heer J. L. Van der Pauwert. Het is licht mogelijkdat men deze of gene overslaat. Het gewone tekort is waarlijk niet zoo beduidend, dat men dit niet onder elkaar zou kunnen vinden. Tenslotte vermelden wij dat voorstellingen, door de vereeniging bet Nederlandsch tooneel, afdeeling Am sterdam of Rotterdam, te geven, voor Goes niet weg gelegd zijn. De eischen, die de Raad van beheer van genoemde vereeniging stelt, zijn zoo hoog, dat daaraan niet voldaan kan worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het einde der morgen-godsdienstoefening van Zondag maakte de heer D. Wijting, voorganger der vrije gereformeerde gemeente alhier, bekend, dat hij een beroep had ontvangen naar dezelfde gemeente te Amersfoort, om, wanneer hij dit aannam, bevestigd te worden als leeraar door ds. Van Veen, predikant te Lemmer. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is de nieuw gebouwde synagoge der Israëlitische gemeente alhier voltooid en zal hare plechtige inwijding "Vrij dag 21 Oct., des namiddags te éen uur, plaatshebben. Als feestredenaar zal optreden de heer dr. L. B. Perel van Amsterdam. waar ik zou logeeren. Ik telegrafeerde haar nu, dat ik gedrongen was van het voorgestelde consult af te zien en nog denzelfden dag de terugreis ondernam. Zij kon rnij telegrafeeren aan het station te Florence. 's Morgens vroeg ging ik met den eersten trein naar het noorden. Tegenspoed op tegenspoed! Door een verlating van den trein misten wij de aansluiting te Florence. Vijf volle uren was ik gedwongen daar te blijven. Ik vond daar een telegram van den volgen den inhoud: «Ik zal u wachten. Hebt ge mijn eerste telegram ontvangen, twee dagen geleden afgezonden aan het adres «Het witte Paard?" Adèle." Haar eerste telegram? Dadelijk nam ik een vige- lante, want ik had tijds genoeg, en liet mij naar «Het witte Paard" brengen. Haar telegram had met het mijne gekruist; toen zij het verzond, wist Adèle nog niets van mijn tocht naar Rome. Dit telegram be helsde het volgende: «Dokter Allinori is vroeger ge komen dan was afgesproken. Hij verklaarde, dat er nu geen tijd meer te verliezen was. Kom zoo spoedig mogelijk!" Die woorden schenen mij een doodvonnis toe. Wat ter wereld was er gebeurd? Het tweede telegram was, wel is waar, veel kalmer maar hoe het ook zijn mochtAdèle zou zich nooit zoo uitge drukt hebben als er geen ernstige reden voor was. Er i was geen tijd te verliezen! Ik las zwart op wit dat Uit den ring van Borssele zijn de gemeenten Heinkenszand en 's-Heerenhoek gevoegd bij den ring Goes. De predikant te 's-Heer Arendskerke ds. Giltaij is consulent van Heinkenszand, en die van 's-Heer Abtskerke ds. Ulfers vau 's-Heerenhoek. Biervliet. De heer H. Metz, candidaat, beroe pen hij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft bedankt. Beroepen naar Tholen ds. C. C. Schot Cz., te Aag- tekerke. Kruiningen. Tot onderwijzeres aan de school op het dorp is benoemd mejuf. J. E. J. Ross, te 's Gra venpolder. Den heer E. Mulder is op verzoek ontslag ver leend als onderwijzer aan de school te Hansweert. Benoemd tot onderwijzer te Haarlem (school opleiding middelb. en liooger onderwijs) de heer J. Stamperius. Op den 13 dezer zal liet 25 jaar geleden zijn dat dr. Trosée, directeur der Bossche kweekschool, tot schoolopziener in Noord-Brabant werd benoemd. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES,, op VRIJDAG den 7 OCTOBER 1881, des avonds te 7% uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burg. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer dr. C. A. Van Renterghem. I. De notulen der vergadering van den 19 Sep tember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. Als ingekomen stukken komen ter tafel: a. Missive van den directeur van het kabinet des Konings, inhoudendeter voldoening aan de bevelen des Konings, dankbetuiging voor het adres van rouw beklag wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik; b. Missive van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het le suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1881 c. De navolgende boekwerken, die allen in de boe kerij worden geplaatstProvinciaal verslag over 1880; Verslag van den landbouw over 1879; Statistiek der scheepvaartbeweging op de kanalen over 1877—1880; d. Bericht van den heer M. C. J. De Visser, dat hij de tijdelijke benoeming tot leeraar aanneemt, en van den directeur der Hoogere Burgerschool dat de heer De Visser den 1 October zijne functie heeft aanvaard; e. Procesverbaal der opneming van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger op 30 Sept., waaruit blijkt, dat toen in kas was, zooals ook behoorde, f15692,34 en van welk proces-verbaal afschrift is gezonden aan Ged. Staten. Alles voor notificatie aangenomen. III. Wordt gelezen een rapport van burg. en weth., waarin zij herinneren, dat in de vacature van onder wijzeres in de handwerken aan de school op de Bees tenmarkt is voorzien door de opdracht van dat onder wijs aan mej. J. G. Risseeuw, en dat zij de bevoegd heid tot die opdracht ontleenden aan de wijze harer benoeming, te weten, niet voor eene bepaalde school, maar »bij het lager onderwijs," tegen welke opvatting te minder bezwaar kon bestaanomdat ook de aan die vreeselijkeverwenschte amputatie zoo spoedig mogelijk plaats moest hebbenEn ik werd verzocht die marteling bijtewonen! Ik zou erbij tegenwoordig zijn dat zij mijn jongen verminkten! Er was geen tijd te verliezen en ondertusschen had ik twee dagen met mijn veis naar Rome verloren en verloor bijna den derden hier met mijn oponthoud te Florence! In mijn geest zag ik voortdurend den dokter in de zie kenkamer, met de martelwerktuigen in de hand, slechts op mij wachtende om er dan zonder medelijden op los te snijden. En wanneer nu de niet te verliezen tijd toch reeds verloren ware? Wanneer mijn te late aankomst noodlottige gevolgen had? Wanneer ik al leen toch tijdig genoeg kwam om mijn Theodoor te zien sterven? Opnieuw wilde ik mij vereenigen met het denkbeeld, dat het beter was dat bij stierf, dan dat hij verminkt werd, maar ditmaal gelukte het mij niet: integendeel, ik was boos op mijzelven dat ik mij daartegen vroeger zoo verzet had en in gedachte voegde ik er bijwelzeker, ik zal de amputatie laten verrichten; zij mogen met het kind doen wat zij willen als het maar in leven blijft. Ik reisde in een toestand van onrust en spanning, die zich niet beschrijven laat. Bij mijn thuiskomst was er niemand aan het station. Nu wist men trou wens ook niet met welken trein ik terug zou keeren. (Wordt vervolgd.^

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1