1881. N°. 118. Donderdag 6 October. 68ste jaargang. ONZE THE0D00R. GOESCHli De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en 'Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STE1NER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiëA is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sléchts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De bekende schrijver uit Goes in Het Zuiden komt in het no. van 4 dezer met de mededeeling, dat wij een fatale (sic) onwaarheid schreventoen wij me dedeelden, dat er successievelijk 21 van de 24 primi tief weggezonden kinderen van school B waren terug gekomen. Ofschoon wij den schrijver het gebruik ontraden van vreemde woordenwelker beteekenis hij klaarblijkelijk niet begrijpt, vermoeden wij uit den zindat hij eene pertinente onwaarheid bedoelt. Niettemin houden wij onze mededeeling omtrent het terugkomen der 21 kinderen eenvoudig volen als men om eenige reden weggezonden is dan zal het terugzijn wel een bewijs wezen, dat de reden voor de wegzending is vervallen. De schrijver wil eene would be geestigheid verkoopen door ons te houden aan het woord belofte. Het is mogelijk, dat de schrijver in Het Zuiden eerlijkheid slechts mogelijk acht, wanneer men onder de vrees verkeert, dat het Opperwezen, wiens hulp men ingeroepen heeft, ons anders straffen zal. Wij durven onderstellen, dat een eerlijk man zijn woord houdt als hij iets belooft. Wij zijn wel licht niet vroom genoeg om het anders te begrijpen. Maar de hoofdzaak van het schrijven in Het Zuiden is de bewering, dat dit terugkomen der 21 kinderen een gevolg is van twee of drie officiëele boodschappen, dat de kinderen terug konden komen zonder verplicht te zijn het onderwijs in de handwerken bij te wonen. Indien dit het geval ware, zouden burg. en weth. zeker van eene inconsequentie moeten beschuldigd worden, die wij de eersten zouden wezen om ten hoogste aftekeuren. Maar wij tarten den schrijver in Hel Zuiden hiervan het bewijs te leveren. Zonder dit verklaren wij zijne bewering voor een zoo grof mogelijken leugendie in zoover nfataal" is, als er uit blijkt, dat de gansche oppositie van die zijde niets anders is dan een on heilig vuurtje, dat met niet oprechte bedoelingen gestookt wordt. Hoewel wij later op de houding der regeering in zake de eeds-quaestie terugkomen, moeten wij nu reeds bekennen, dat wij door de rede van den heer Modderman, Dinsdag gehouden, bitter teleurgesteld zijn, en dat, waar deze sprak uit naam der regeering, de meerderheid der Tweede Kamer het ministerie na die verklaring niet meer beschouwen mag als een waarlijk vrijzinnig kabinet. Het is ons een raadsel, hoe zelfs z. g. kerkelijk gods dienstige personen niet begrijpen hoe zij aan hun God de grootste oneer bewijzendoor zijn naam ijdelijk te doen gebruiken door hendie Hem niet erkennen. Indien dezen den eed moeten afleggen drijven zij den groot sten spot met eene voor anderen heilige zaak. En daartoe worden zij gedwongen. Dat men toch ieder vrijlate hetzij hij eene belofte of een eed wil doen. De N. Rott. Ct. schrijft heden zoo waar en zoo dui delijk: »Met de zedelijkheid en de redelijkheid is maar éen stelsel overeen te brengen: ieder individu zij gehou den en gerechtigd de plechtige verklaring af te leggen op de wijze, die naar zijn geweten de krachtigste vorm van bevesting is. GOES, 5 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 30 Septem ber jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 29,489, alzoo over de geheele maand fluim f 87,870. Sedert de invoering van de wet, 1 April jl., ruim f 628,577. 8> MENGELWERK. Schets uit het Italiaansch van Enrico Castelnuovo. Vertaald naar de Duitsche overzetting. Het denkbeeld van een amputatie was verschrik kelijk. Ik kon mij zoo'n kleinen dolleman als onze Theodoor, met alle inspanning mijner verbeelding, niet als een arme kreupele voorstellen. Die flinke, roos kleurige beentjes, met dat vaste, heerlijke vleesch, was de trots van zijn moeder 1 Hoe dikwijls had zij, toen hij nog jonger was, aan vriendinnen, die haar een bezoek brachten, die beentjes laten zien 1 Het is waar, zoolang Theodoor gezond was, had ik mij om die dingen weinig bekommerdmaar nu het denkbeeld bij ons was opgewekt om den armen knaap zoo vree- selijk te verminken, nu werd mijn geest door allerlei spookbeelden akelig gekweld. Eerlijk gezegdnu eerst begon ik van het kind te houden: ik gevoelde mij vader. Het beentje van den jongen was van mij, het was aan mij toevertrouwd en ik zou niet toestaan dat het floor het mes van den dokter werd afgezaagd. Door Provinciale Staten van Friesland is tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer D. D. Hreuning, te Wolvega, lid van Ged. Statenmet 26 van de 48 stemmen; mr. S. Hingst had 12 stemmen. Van de kweekschool voor zeevaart te Leiden vertrokken Zaturdag jl. 158 jongens, om op de op leidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal Van Wasssnaer te worden geplaatst. De nieuwe cursus wordt geopend met 140 jongens. De redactie van de vPorlefeuüle" verzoekt ieder, die genegen is mede te werken om mevrouw Bosboom- Toussaint op haar 70sten verjaardag (16 Sept. 1882) een gepaste hulde te brengen, haar zijn adres te doen toekomen. De Liberale Strijdersbond, te Antwerpen, kon digt tegen den 17 dezer een groot volksfeest aan ter gelegenheid van het plaatsen van een gedenksteen in den gevel van Conscience's geboortehuis. Het feest zal bestaan in muziek-en zanguitvoeringen, benevens een luisterrijken fakkeloptocht en illuminatie. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op VRIJDAG den 7 OCTOBER 1881, des avonds te 7% uren. Goes, den 5 October 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Bevestiging der opdracht van het handwerks- onderwijs aan mej. J. G. Risseeuvv. III. Afkoop van jachtrecht door J. Zandee Jz. IV. Vernieuwing der concessie voor sas- en haven geld. V. Verordeningen betrekkelijk het vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank. VI. Wijziging der verordening op de tapperijen. VII. Idem der verordening tot handhaving der orde op het stationsplein. VIII. Rekening van ontvangsten en uitgaven van het burgerlijk armbestuur over 1880. IX. Idem van het gasthuis. X. Begrooting van het gasthuis Voor 1882. XI. Benoeming van een lid in de commissie voor het nazien der rekening van de Blaaubeen- beurs. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is aan den griffier mr. D. Veegens, op zijn verzoek, met ingang van 15 No vember, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder hartelijke dankbetuiging voor zijne langdurige, gewichtige en trouwe diensten. Ingekomen is een verzoek om ontslag van den com mies-griffier mr. P. W. A. Cort Van der Linden. Voorts is ingekomen de vestïngbegrooting en een ont werp tot onteigening voor den spoorweg Hoorn Enkhuizen. Aangenomen zijn de ontwerpen tot vaststelling van het slot der West-Indische rekeningen, en met 38 tegen Zoo was ik verplicht om Adèle op mijn hand te krijgen en haar te doen instemmen in een heftig pro test tegen de barbaarschheden, die de consulteerende geneesheeren voornemens waren te plegen. Het eenige antwoord, dat ik van haar kreeg, was: »Laten wij hopen, dat het niet noodig zal zijn." Theodoor leed niet voortdurend pijnen. Hij had ook zijn rustige oogenblikken, waarin hij lachte en schertste, evenals vroeger. Wij hadden voor hem een handwagentje met bijzonder elastische veeren laten maken; 't was een waar meesterstukje. Bij mooi weder reden wij den jongen naar den tuin of op de klinkertjes voor ons huis en dan snoof hij met volle teugen de frissche lucht op en genoot van het zonnetje en van den heerlijken geur der bloemen of van het vroolijke fladderen van de kapellen, hij, de arme knaap, die nog zoo kort geleden zelf een kapelletje en bloem geweest was. Wij moesten hem op zijn kussens vast binden, want soms vergat hij zijn kwaal en maakte dan bewegingen, die zijn toestand konden doen ver ergeren. Ach, waarom moest hij zoo geheel anders zijn dan andere kinderen? Over het algemeen had hij niet het minste vermoeden hoe. bedenkelijk zijn toestand was. Hij was altijd van gedachte, dat hij morgen weer kon opstaan en dat bij morgen weder zoo zou zijn als hij eenmaal geweest was. Zijn moe- I der liet hem in die meening; ik, wanneer ik bij die 11 stemmen der overneming van den spoorweg Ba taviaBuitenzorg voor 6 millioen, ondanks de sterke bestrijding van den heer ICeuchenius. Daarna vingen de discussiën over de eeds-interpel- latie van den heer Heydenrijck aan. De interpellant, overtuigd dat het Jus Constitulum alleen de Doopsgezinden van den eed vrijstelt, en de Grondwet vasthoudt aan het begrip van den persoon lijken God, welks rechten spr, verdedigde tegen het toenemend atheïsme, vroeg, met het oog op de be staande onzekerheid in de wetgeving, hoe de Min. van Justitie denkt over den eed in het algemeen, over de uitlegging van het woord gezindheden en, als hij wij zigingen noodig acht, hoe de Minister die zal aanbren gen. Mocht de loop van het debat aanleiding geven, dan is spr. bereid door eene motie het verkrijgen van wettige rechtszekerheid te erlangen. De Minister van Justitie hield eene zeer uitvoerige en welsprekende rede, waarvan de slotsom het gevoe len uitdrukt der geheele regeering. Hij ontwikkelde eerst den aard, de ontwikkeling en den grondslag van den eed, als eene godsdienstige handeling, verdedigde met warmte het godsdienstig karakter van den eed en den band tusschen den Staat en den godsdienst. Voorts betoogde de Minister dat het stellig staats recht de verbindbaarheid en algemeenheid van den eed huldigt en dat. behalve voor de Doopsgezinden, geen uitzondering mag worden toegelaten. l)e regee ring wil dan ook het behoud van den eed, maar met aanzienlijke beperking van het getal eeden. De Minister verklaarde ten slotte de spreuk je maintiendrai tot leuze te kiezen. (Zie verder Laatste en telegraphische berichten.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ovezand. Ds. Joh. Vinkepredikant te Willige- Langerak, heeft voor het beroep naar Ovezand e. a. bedankt. Beroepen te Sneek: ds. I). Rijnders, te Mid delburg; te IJzendoorn: ds. IV. E. M. Engelberts, te Nieuw- en St.-Joosland. Bedankt voor het beroep naar Ophemert door ds. A. Renierte Berg-Ambachtvoor Ileerjansdam en Kijfhoek door ds. C. B. Oorthuijste Woudrichem. Mgr. Van Beek, bisschop van Breda, beeft be noemd: tot pastoor te Koewacht den heer J. Van Ley sen; tot kapelaan te Hulst li. F. Wijnen en te Lamswaarde G. M. Van Boekhoven. Sedert meer dan 8 jaren is de herv. gemeente te Moerdijk vacant. De ringpredikanten worden ver hinderd de godsdienstoefeningen te leiden. Wettige kerkvoogden en kerkeraadsleden zijn er niet. Onlangs nu hebben eenige personenwaaronder voormalige volgelingen van den heer Koeken, het Classicaal be stuur van Breda verzocht tot herstel van orde en wet mede te willen werken. Woensdag 11. heeft bet Cl. bestuur dit verzoek overwogen en bevonden, dat, vol gens het Moerdijksche reglement op bet beheer van vóór 1873, het College van Toezicht in N.-Brabant aangewezen isom in zulke toestanden als den be- staanden handelend op te treden en stemgerechtigden voor de verkiezing van een kerkbestuur op te roepen. (N. v. d. D.) Krabbendijke. Door den gemeenteraad zijn be noemd tot onderwijzers aan de openbare school alhier de heeren 11. J. Van der Bel en J. Smitbeiden te ICruiningen. gesprekken tegenwoordig was, had moeite om mijn tranen te bedwingen. Wanneer de kindermeid, die wij in dienst genomen hadden, door bet lieen en weer rijden vermoeid was geworden of op een oogenblik andere bezigheden moest verrichten, dan zeide Adèle mij meermalen: »Robert, neem eens een oogenblik de taak van Elize over!" Ik gehoorzaamde en begon zoo langzamerhand met mijn kind vertrouwelijk te worden. "Wat was het een lieve jongen, onze Theo door als de wind met de blonde lokken op zijn voor hoofd speelde en zijn bleeke wangen een weinig kleurde Soms verloren zijne oogen voor enkele oogenblikken hun lijdende uitdrukking en dan schitterden zij weer als vroeger. Zijn armpjes werden weer bewegelijker en vaak klapte hij van louter pleizier in de handjes. »Wat is het een aardig ventje!" liet ik eens on willekeurig mij ontvallen, waar Adèle bij stond. »0", zeide zij, »nu?" En hare oogen liepen vol tranen. »Ge wildet zeggen: aardig was hij vroeger!" En toen ter tijd had ik er nauwelijks op gelet. lederen ochtend, ook wanneer de dokter niet kwam, legde Adèle een nieuw verband om het beentje van den knaap en deed dit juist zooals het was voorge schreven. Zij vervulde haar moéielijke taak met een bewonderenswaardige kalmte en zekerheid. Men zou gedacht hebben, dat ze tien jaar als helpster in een Burg. en weth. van Bergen-op-Zoom zijn door den gemeenteraad gemachtigd liet plan en bestek te doen opmaken voor den bouw eener hoogere burger school van 3jarigen cursus. Dr. G. 11. Van der Meij Jr., benoemd tot hoog leeraar in de verloskunde en leer der vrouwenziekten aan de universiteit te Amsterdam, aanvaardde Maan dag het hoogleeraarsambt met eene redevoering in de groote gehoorzaal van Felix Meritis overhet bestaan eener kraaminrichting een levensvoorwaarde voor verloskundig onderwijs. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag (4 Oct.) zijn door de rechtbank de volgende vonnissen gewezen in zaken, op 27 Sept. behandeld, tegen lo. J. C. L.. 47 j., koopman te Middelburg, we {ens onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen veroordeeld tot twee geldboeten elk van f 10 c. e. 2o. L. S-, 48 j., schoenmaker te Vlissingen, wegens het onbevoegd koopen van militaire kleedingstukken veroordeeld tot f 10 boete c. e. 3o. L. S. D., 37 j., landbouwer en koopman te Vlissingen, wegens als voren veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf en twee boeten elk van f 10 c. e. 4o. A. F., li j. en A. H., 12 j., beiden te West- kapelle, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. K. D., 59 j., huisvrouw van L. Van C., arbeid ster te Axel, wegens beleediging van een bevelhebber, veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. c. 6o. A. H., 17 j., A. Van C., 18 j. en C. Van den B., 18 j., arbeiders te Axel, wegens diefstal veroor deeld ieder tot 15 dagen cell, gev.straf c. e. 7o. D. F. IJ., 24 j., landmanszoon te Koewacht, wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand cell, gev.straf en f 8 boete c. e. Buitenlandsch Overzicht. Omtrent de aanneming of verwerping der conventie met liet Britsche rijk is uit Transvaal nog geene besliste tijding gekomen. Volgens den Standard waren de berichten uit Pretoria zeer ongunstig. Het verzet tegen de conventie nam toe en de opposanten zouden zelfs bedreigingen gebruiken. Daily News bad minder verontrustende berichten. UitTunis worden de tijdingen steeds verontrustender. Spoorwegen en telegraaflijnen worden vernield, en de Fransche troepen kunnen zich met moeite staande houden. Zelfs de troepen van den -Bey zijn tegen de opstandelingen niet bestand. De berichtgever van de Times acht een anti-chris- telijken opstand der Arabieren in de stad Tunis als ophanden, tenzij de stad spoedig bezet worde door de Fransclien. De correspondent vindt het onverantwoor delijk van dezen, dat zij hiermede zoozeer dralen, daar zij bierdoor de Europeesehe kolonie blootstellen aan bet fanatisme der Arabieren. De regeering staat tengevolge van dien noodlottigen krijgblootaan allerlei lasterlijke aanvallen. Rochefort vertelde in zijn blad 1'Intransigeant dat de minister resident in Tunis, de heer Roustan, en nog andere hooge personages dien oorlog hebben aangeraden en doorgezet om geldelijke voordeelen te behalen. Natuurlijk is een aanklacht tegen dat blad ingediend en, komt daaruit een proces voort, dan zullen.er zeker hospitaal geweest was. Het was niet te loochenen: mijn vrouw had hare goede eigenschappen, en nu en dan kwam bet mij vreemd voor, dat ik mij juist van zoo'n vrouw wilde scheiden, terwijl zooveel andere mannen Maar genoeg hiervanAan den anderen kant kwam gedurig het tegenstrijdige karakter weer voor den dag en bij slot van rekening wenschte Adèle even gaarne een scheiding als ikNatuurlijk viel aan de uit voering nog niet te denken zoolang Theodoor ziek lag. Zoodra hij weer beter was, danMaar wan neer bij nu eens niet beterde?.... Ik deed alle moeite, om dit denkbeeld weg te cijferenmaar voort durend speelde het mij opnieuw voor den geest en kwelde mij verschrikkelijk. Wanneer bij nu eens niét beterde 1Dan zou de scheiding zeker nog ge makkelijker zijn geweestDe laatste band, die ons nog kon vereenigen, was dan verbroken. En toch, de gedachte was verschrikkelijk. Daar ik niet in staat was om erbij te blijven, wanneer mijn vrouw een ander verband legde, vroeg ik altijd, als de jongen weer rustig op zijn kussens lag: »Nu, hoe is het er mee?" Maar noch van Adèle noch van den dokter kreeg ik een gunstig ant woord. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1