1881. F. 117. Dinsdag 4 October. 68ste jaargang. ONZE THEOOOOR. Vergunning voor industriëele inrichtingen. GOES, 3 OCTOBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. a> MBiXCIïlWERIi. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Schoolspaarbank Goes, September 1881. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et,, met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zieli: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIJMNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen~om_en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door M. BARTELSE ver gunning is verzocht om in het perceel wijk C no. 210 in de Lange Vorststraatte mogen oprichten een ÉABRIEK tot berei ding van KUNST-MINERALE en MOUSSEEREN DE DRAN KEN voorts dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 15 October 1881, des namiddags te een uur, ter hunner vergaderkamer in het Raad huis gelegenheid zal worden gegeven tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen de inrichting. Goes, den 1 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Yerseke. Het telegraafkantoor heeft in de maand September verzonden 65 ontvangen 262 totaal behandeld 327 telegrammen. Dit aantal wijst op eenïge levendigheid in de ver zending van oesters. De prijzen houden, zich tot heden goed staande en variëeren van 65 tot 75 gulden. Zij zullen dit wel blijven doen uithoofde van de geringe hoeveelheidoesters. Uit de vele aanbiedingen van oesters en pannen, in den laatsten tijd in de couranten voorkomende, blijkt de behoefte te bestaan aan eene geregelde ge- dachtenwisseling tusschen koopers en verkoopers en hieraan zal dan nu opk door de van af 7 October wekelijks te houden oesterbeurs voldaan worden. Vooral de handel in zaaioesters biedt een nieuw terrein tot speculatie aan. Zij gaan in den laatsten tijd tegen goede prijzen geregeld vlug van de hand. De heer Schut Jr., zoon van den bekenden zee schilder te Middelburg, heeft in den loop van dezen zomer drie tafereelen uit de Yerseksche oestercultuur op het doek gebracht. De eerste stelt voor een stei ger met een vaartuig in ladingde tweede eenige vaartuigen onder zeil naar de banken en de derde het uitleggen der pannen op de perceelen. Deze fraaie schilderijen berustén op het oogenblik bij den heer Haije,te Yerseke, en zullen in de eerstvolgende dagen in de herberg van den heer Harthoorn ter bezichti ging gesteld worden. Biervliet. Donderdag ji. werd door den raad dezer gemeente als wethouder herkozen de beer W. Ver- planke. Deze heeft Zaterdag kennis gegeven, dat hij die betrekking niet aanneemt. Hoewel .de benoeming van een wethouder volgens de wet met gesloten brief jes geschiedt, kan in dezen gemakkelijk gezégd worden hoe de heer V. gekozen werd, t. w. door het eenig aanwezige raadslid, dhr. Van der Linde, wethouder. Duseen wethouder benoemd door een wethouder. Schets uit het Italiaansch van Enrico Castelnuovo. Vertaald naar de Duitsche overzetting. Den volgenden ochtend stond ik laat op en ging naar Theodoor, bij wien Adèle den ganschen nacht gewaakt had. Theodoor had weinig pijn, maar zijn gezichtje was erg rood en hij had een weinig koorts. De dokter onderzocht het been, dat om de knie sterk gezwollen was, en schreef bloedzuigers voor. Ik werd een weinig bezorgd. »Is het gebroken?" vroeg ik. «Gebroken?. Negn - »Nn, als het niet gebroken iszeide ik met nadruk. «O", hernam de dokter, »er zijn kwetsuren, die nog erger zijn dan een breuk." «Wat hebben die doktoren toch altijd een pleizier om de dingen zoo zwart mogelijk af te schilderen!" zeide ik bij mij zelf. In ieder geval moest de bewuste brief aan Adèle's vader voorloopig uitgesteld worden, tot de jongen weer volkomen hersteld was. Beterschap liet intusschen lang op zich wachten. Het beentje bleef gezwollen en Theodoor kon er niet op steu nen of zich bewegen zonder hevige pijn te lijden. Daar hij gewoon was om den ganschen dag te loopen en te springen, moest het den armen knaap een ware marteling zijn om zoo onbewegelijk op zijn bedje of op de sofa te liggen. Vijf of zes dagen waren vol doende om zijn lief blozend gezichtje geheel te ver anderen. Hij verloor zijn frissche kleur zijn gevulde IJzendijke. Door de ijverige bemoeiingen van onzen burgemeester is in deze gemeente een departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen totstand gekomen, dat 33 leden telt. De heer C. De Vos, onze burgemeester, is tot voorzitter van het bestudr geko zen. - De buitengewone vergadering van ProvStaten, ter benoeming van een hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaatis bepaald op den 1 1 dezer. Door jGed. Staten is de volgende aanbeveling op gemaakt M. B. G. HogerwaardW. Verwey Az. en A. A. Bekaar. De wet tot indeeling van de Ooster-Schelde en andere Zeeuwse!.e stroomen hij de aangrenzende gemeenten en verbetering van de bestaande grens scheiding zal den 1 Februari 1882 in werking treden. Vrijdag herdacht mr. G. N. De Stoppelaar secretaris van Middelburg, den dag waarop hij 25 jaren geleden tot zijn tegenwoordige betrekking werd be noemd. De jubilaris ontving van vele zijden talrijke bewijzen van sympathie terwijl de ambtenaren ter secretarie hem een fraai geschenk, een Chineesch ver lakte sigarendoos, vereerden. De leden van den Raad boden den heer De Stop pelaar een zilveren inktkoker met inscriptie aan. Gepensionneerd de heer II. Sasburgmajoor prov. adj. in Zeeland, met f1600; en tot die betrek king benoemd de kapitein J. H. Folkertsvan het 8e reg. inf. Het Vaderland doet eenige mededeelingen om trent de nalatenschap van wijlen Z. K. H. Prins F re derij-., die bevestigen hetgeen vroeger gemeld is. dat n. 1. alle bedienden goed verzorgd zijn, en dat er wel geen notarieel testamentmaar eene uiterste wils beschikking is, die door de erfgenamen is erkend. Van legaten aan den IConing of den Prins van Oranje weet men niets. Verschillende liefdadige en andere instellingen, welke de ondersteuning of begunstiging van den Vorst ge noten zijn mede mildelijk bedachtin de eerste plaats de Louisa-stichting. Volgens de ontworpen indeeling van het wapen der marécliaussée, bij de nieuw voorgestelde organisatie, zullen de staf van het wapen en de instructie-brigade gevestigd worden in Den Haag. De le divisie, met 's-Bosch tot standplaats van den divisie-kommandant, zal omvatten de zuidelijke grens van Zeeland en Noord-Brabant; de 2e divisie, stand plaats Maastricht, de provincie Limburg en het ooste lijk gedeelte van Noord-Brabant; de 3e divisie, stand plaats Arnhemde oostelijke grens van Gelderland Overijsel, Drente en Groningen. Volgens het verslag over -1880 van den rijks telegraafdienst waren er 191 rijkstelegraafkantoren, waarvan 123 met den postdienst vereenigd. Er waren in dat jaar 1,915,349 binnenlandsqhe telegrammen overgebracht tegen 1,513,505 in 1879. wangetjes verdwenen en de oogjes werden dof. Adèle bleef voortdurend bij hem. Alles ter wereld deed zij om hem op te vroolijken, en iederen keer als ik uit ging. zeide zij«Breng eens wat speelgoed voor on zen Theodoor mee." En zij zeide dit op een toon of het van zelf sprak, of het mijn natuurlijke plicht was een speelgoedwinkel binnen te lóopenen alsof wij nooit een woord van scheiding gesproken hadden. Wat moest ik doen? Ik kocht speelgoed, niettegenstaande mijn vrienden mij uitlachten. Voorloopig zag het er met mijn vrijheid nog vroolijk uit! Die ziekte van Theodoor kwam inderdaad bijzonder ongelegen. De zaak werd van vreeselijk langen duur. De dok ter, die hem behandelde, verlangde een consult met eene specialiteit. Een onzer beroemste chirurgen werd alzoo geroepen, die, na een zorgvuldig onderzoek, ver klaarde, dat er een gezwel ontstaan was. Het scheen dat de knaap geen gezonde sappen bezatin ieder geval zouden er nog verscheidene weken verloopen vóór dat hij genezen was, altijd wanneer er nog geen bijzondere dingen bijkwamen. Van dien dag af werd het beentje van onzen armen Theodoor op alle mo gelijke wijzen gekweld en gemarteld. Trekpleisters, inspuitingen, snijden en branden kortom iederen morgen een nieuwe marteling. Het ging boven mijn krachten al die pijnigingen aan te zien. Zoodra de dokter kwam, was het mij niet mogelijk langer in huis te blijven. Mijn vrouw daarentegen, met haar flegmatisch temperament, kon er kalm bij blijven en het beentje van den armen zieken knaap zelfs vast houden, terwijl de dokter de operatie deed. Als ik, innig bewogen met het voortdurend lijden van mijn kind, af en toe verwenschingen deed, kon zij nog glim lachen en mij vragen, wat het helpen zou om de Voor zienigheid te tarten? Wat mij ondertusschen bij haar deed bewonderen, was haar buitengewone kalmte en haar physieke kracht. - Het' verkeer met Engeland ging 67 ten honderd vooruit. In het hinnenlandsch verkeer komen de meeste telegrammen voor van ii tot 15 woorden, terwijl in het buitenlandsch verkeer telegrammen van 6 tot 10 woorden het meest voorkomen. Het gebruik van telegramzegels gaat achteruit. De opbrengst was f 1,017,815,07, tegen eene uitgaaf var. f 1,453,606,90. Naar aanleiding van het door afgevaardigden uit de kamers van koophandel in Noord-Brabant en Limburg genomen besluit zijn thans de verschillende kamers uit Nederland, de maatschappijen tot bevor dering van Ned. Nijverheid en de prov. maatschap pijen van landbouw uitgenoodigd, zich op Maandag deu 10 October e. k. te Utrecht in het gebouw van kunsten en wetenschappen te willen doen vertegen woordigen. In die vergadering zal worden beraad slaagd over het indienen van een collectief request aan de liooge regeering, opdat het deze behagen moge in 't leven te roepen eene staatscommissie (waarin zoowel de handel als de nijverheid is vertegenwoor digd), om te onderzoeken, «welke gevolgen de weder invoering van het protectie-stelsel in de voornaamste rijken van Europa voor de Nederlandsche nijverheid kan hebben." In 1878 waren er hier te lande gemiddeld on geveer 5 geneeskundigen op ieder 1 OOOOtal inwoners, afwisselend van 2 in Limburg tot 6,5 in Zuid-Holland en in Utrecht. Het volstrekte getal wisselde af van 31 in Drente tot 495 in' Zuid-Holland, maar het totaal was in tien jaren tijds afgenomen met ruim 350 beoefenaren der ge neeskunde, hoofdzakelijk omdat het aantal plattelands- en stedelijke heelmeesters sterk vermindert, terwijl er alleen eenige toeneming is van doctoren met alge- meene bevoegdheid. Tot het vak der geneeskunde behooren in ons land nog 61 tandmeesters, 715 vroedvrouwen, 711 apothe kers en 125 drogisten. (N. d. D.) Nisse. Onze predikant, ds. H. Van Selms, gaf Zondag de gemeente kennis, dat hij voor het beroep naar Baarland heeft bedankt en eene toezegging van beroep had ontvangen naar Almkerk en Emmikhoven. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan ds. B. A. Oberman, te Heinkenszand, eervol emeritaat verleend, ingegaan 1 October 1881. Bedankt voor het beroep naar de Chi'. Ger, gem te Yerseke door ds. P. M. Ochtman, te Dinteloord. Te Groningen zijn tot predikanten gekozen: in de vacature-Reilsma ds. J. Nierstrasz te Burum, en in de vacature- Van Herwerden ds. J. Knottenbelt te Sluis. Het Algemeen College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde Wie haar zag zou ze voor een zwak vrouwtje hebben gehouden, maar ze moest een gestel van ijzer bezit ten, om bij dat eeuwige waken en voortdurend helpen niet ziek te werden. Van mij, die geregeld's avonds naar bed ging en het grootste gedeelte van den dag bui tenshuis doorbracht, leed de gezondheid veel meer dan van haar. Dit was een quaestie van het gestel en van de zenuwen, maar mijn vrouw had geen zenuwen. Vijf weken waren verloopen sinds onze Theodoor gevallen was en het ongelukkige gezwel aan zijn knie gaf nog niet ile geringste hoop op beterschap. De beide doktoren geraakten steeds meer in verlegenheid, wanneer ik er hun naar vroeg. Zij hoopten dat alles terecht zou komen, maar zij moesten toestemmen dat het buitengewoon lang duurde en dat er verscheidene ongedachte omstandigheden bijgekomen waren. Op honderdduizend gevallen, dat een kind zich op die wijze bezeert, komt er hoogstens éen voor met zulke gevol gen. Die ongelukkige uitzondering was alzoo ons ten deel gevallen. Adèla wilde nog het oordeel van een derden dokter inroepen. Ditmaal besloten wij ons te wenden tot een wereldberoemden chirurg uit het buitenland, wiens orakelwoorden tegen goud gewogen werden. Hij onder zocht liet beentje van onzen Theodoor wel een uur lang, voelende en drukkende, terwijl hij er meedoo- genloos op verschillende plaatsen de sonde inbracht. Het arme kind had de steenen Hoen huilen. Mij stond het koude zweet op het voorhoofd en tot driemaal toe moest ik de kamer verlaten. Mijne vrouw hield de handjes van den armen lijder vast in de harezij beefde niets en sprak geen woordhare oogen bleven droog en hare lippen bleven vast op elkander geklemd. Na dit plaatselijk onderzoek stelde de dokter zich op de hoogte van het gestel van den knaap en scheen over het resultaat tevreden. Uitgenomen eenige klierach tige aandoeningen was Theodoor een sterk kind. De gemeenten in Nederland heeft op den 19 en 20 Sep t. zijne gewune jaarlijksche vergadering te ,'s-Gravenhag e gehouden. Guder de meest gewichtige in die vergadering behan delde zaken behooren de mededeelingen nopens de kostery-goederen, waaromtrent een onderzoek heeft plaats gehad, tengevolge van een verzoek, gedaan .door de Algenieene Synodale. Commissie der Ned. HerV. kerk en waaruit aanleiding is genomen om maatregelen aan te bevelen, teneinde het regelmatig gebruik en beheer der inkomsten, uit die goederen voortvloeiende, te waarborgen. Verder zijn vele berichten wegens belangrijke beslissingen van provinciale Colleges over wogen, alsmede opgaven omtrent de grondslagen van de hoofdelijke omslagen in de gemeenten. School C ingebracht f 15,37% uitgehaald f 14,94 D 1,36 5,25 f 16,73% f 20,19. Tot onderwijzer in de gevangenis te Goes is benoemd de heer J. Blackstone. Op de voordracht voor onderwijzer te Koog a/d Zaan staat no. 2 de heer J. Stamperius, te Haarlem. -Dr. J. (1. Ringeling, te Amsterdam, is aange steld als leeraar in het rekenen aan de Tooneelschool aldaar. De 18e lijst der 3e jaarcolleete voor de scholen met den bijbel bevat een totaal van f 88,758,90% van 550 locale comité's. Daarop kömen- voorGoes (Herv. kerk, Clir. geref. 'kerk, Chr. Evang. kerk: en giften) ƒ413,80; Kruiningen (Ghr. geref. kerk en van eenige lidmaten der Herv. gem.) f 39,35; Rilland (Chr. geref. kerk) f 22en ónder de nagekomen giften Wemeldinge (van A. J. Gazau te Leuven in België) f 2,50. Als lid der plaatselijke schoolcommissie te Lei den, tot aanvulling eener ontstgne vacature, worden voorgedragen de heeren J. H. Donner en mr. Le Poole. De commissie voor het examineeren van hen. die eene akte van. bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuur kundige wetenschappen, de zeevaart kunde, de tuinbouw kunde, de landbouwkunde en de gymnastiek, voor zoover de beide laatstgenoemde, vakken betreft ook van de akte voor lager onderwijs bedoeld bij konink lijk besluit van 3 Augustus 1879 Staatsblad no. 148), zaldit jaar zitting 'houdën te 's-Gravenhage, en die belast met het examineeren van hep, die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het* hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren óf de akte van bekwaamheid in het handteekenen te Delft. drie doktoren beraadslaagden in een hoek van het vertrek toen besloten zij tot een geheel nieuwe wijze van behandelen. «En wanneer dit tot geen gunstig gevolg leidt" zeide de buitenlandsche geneesheer. »Nu?" vroeg Adèle heel zachtjes. «Dan moeten wij aan iets anders denken", vervolgde de chirurg zonder zicli verder te verklaren. Toen hij vertrok deed ik hem uitgeleide en vroeg «Nu dokter, zeg mij eens rond en eerlijk hoe staat het er mee «Hm Wij beproeven iets nieuws «Maar u gelooft niet, dat de proef gelukken zal Ja wel, ja wel. Wij willen hopen. Anders moe ten wij tot het uiterste overgaan, «En dat is?" «Och, daar spreken wij later wel eens over. Voor loopig dient dit tot niets «Neen, neen! Spreek! Wat is liet uiterste?" «Amputatie", fluisterde de dokter. Wij hoorden een korten gil achter ons. Het was mijn vrouw. Zij was ons nageloopen en door de duis ternis in den gang dicht bij ons gekomen en had op die wijze het vreeselijke woord van den dokter kun nen hooren. «Mijn beste dame", zeide deze op droeven toon, «maak u niet ongerust. Dat zijn mogelijkheden j4ie nog heel veraf zijn. Wij doktoren moeten .overal -aan denken." Adèle was haar gevoel weder meester gewqixhjn. «Dat begrijp ik", zeide zij. «Maar ge komt- nog terug, r.iet waar?" Wij spraken af, dat de dokter over veertiendagen terug zou komen. Nu was het zaak om in dien tus- schentijd de nieuwe kuur met allen ijver te beproeven. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1