BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT ZATERDAG GOES, 30 SEPTEMBER 1881. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Gemengde Berichten. 1 OCTOBER 1881. No, 116. Ingezonden Stukken. Yerseke. Ds. Ruttete Genemuiden, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. -Tot ons genoegen melden wij, dat thans weer drie meisjes zijn teruggekeerd, die waren weggezonden, omdat zij de lessen in de handwerken op school B niet bijwoonden. In het geheel zijn er dus van de 24 slechts drie weggebleven. Van deze drie gaan twee tijdelijk op de bijzondere school, terwijl de ouders van het derde meisje het beter oordeelen hun kind langs de straat te laten loopen. Door de oprichting der R. K. bijzondere school en de openstelling van gemeentewege van gelegen heden tot het ontvangen van onderwijs in de hand werken, is mejuffrouw de weduwe Risseeuw genood zaakt hare handwerksschool met 1 October te sluiten. Zoo wordt door gebrek aan leerlingen eene inrichting opgeheven, die langen tijd een der beste, zoo niet de beste in deze gemeente is geweest. Vele oud-leerlingen danken mej. Risseeuw hare vaardigheid in het han- teeren van borduur- en tapisserie-naald, en menige geëxamineerde in de handwerken heeft bij genoemde dame het noodige onderwijs ontvangen. De ouders der tegenwoordige leerlingen hebben hun leedwezen over dit onvermijdelijk besluit te kennen gegeven. Zijn de perceelen terecht of ten onrechte bezwaard met een openbaar voetpad Dat was de quaestie, die Woensdag voor de civiele kamer van het Gerechts hof te 's-Hage werd bepleit. Voor den appellant van een vonnis der rechtbank te Middelburg, Re Feijter, werd het woord gevoerd door mr. Vlielander Hein die betoogde dat de feiten, waarvan het getuigenbewijs door de rechtbank was toegelaten, niet ter zake die nende waren, omdat daardoor nooit het bestaan van een onus publicum kon worden bewezen, terwijl door mr. Van Hoek, die voor den i n geïnterpelleerde, den heer Commissaris des Konings in Zeeland, optrad, werd aangetoond, dat de civiele rechter alleen had te be slissen, of hetgeen door de administratieve macht was vastgesteld, juist was, en dat dit door de gestelde feiten kon worden uitgemaakt. Voor den 2n gëint., den burgemeester van Zaamslag, die zijdelings in de zaak betrokken was, werd gepleit door mr. Veegens. De advocaat-generaal mr. Gregory zal 12 October conclusie nemen. Van de 3.242,643 hectaren gronds in Nederland zijn 713,256 H. woeste grond, dus ongeveer 22 pet. 1,113,447 H. grasland214,630 H. bosch27,879 H. tuinen 23,338 H. boomgaarden 855,770 H. bouw land 41,485 H. dijken en wegen 31,829 H. bebouwde gronden, waaronder lustgronden 87,093 H. onbelaste grond, wegen, straten, parken enz. Op eene in de vorige week te Londen gehouden vee- en zuiveltentoonstelling, met 2700 inzendingen, waar f 18,000 aan prijzen in geld, een aantal medailles en vier zilveren bekers werden uitgereikt, was de Nederlandsche zuivelbereiding zoo goed als niet ver tegenwoordigd. Van vee, Edammer en Goudsche kaas was niets gezondenvair versche boter vond men een en van inlegboter twee inzendingen uit Nederland. Deze twee laatsten kregen een tweeden en een derden prijs, terwijl een Engelschman den eersten prijs behaalde. Men schijnt zoo voldaan te wezen over de vorige behaalde overwinning, dat men weer gerust gaat in slapen. Een koe van den slager D. alhier, Woensdag gestorven aan besmettelijke veeziekte, is op last van de politie dadelijk begraven. Per spoor is te Vlissingen aangebracht een te Berlijn vervaardigde ijzeren lichtboei, bestemd om bin nenkort door de zorg van den inspecteur over het loodswezen te Vlissingen, bij wijze van proef, gelegd te worden in plaats der boei van »De Wandelaar," liggende buiten de Wielingen tegen de droogte van dien naam. Het is een boei van groote afmetingen, vervaardigd van geslagen ijzer; zij bevat een hoeveelheid gas, vol doende om gedurende zes weken licht te geven. Zekere A. uit 's-IIertogenbosch, een hoogst fat soenlijk mandie te goeder naam en faam bekend staat en algemeen geacht wordt, werd dezer dagen ge arresteerd en naar de gevangenis te Middelburg over gebracht als verdacht aan het postkantoor te Vlissingen een bon voor »25 costumes" in plaats van een bank biljet van f 25 uitgegeven te hebben. A. is sigarenfabrikant en was op reis om bestel lingen op te nemen, waarin hij nogal slaagde. Aan het postkantoor te Vlissingen nam hij een postwis sel van ruim fH2 en betaalde, volgens den beambte, met 3 bankbiljetten van f25 en vier muntbiljetten vun f 10, waarvan hij geld terug ontving. Later be merkte de beambte, dat onder de bankbiljetten zich de bewuste bon bevond, en dewijl hij dien dag van nie mand anders bankbiljetten van f25 had ontvangen dan van den verdachte, lag het vermoeden voor de hand dat A. zich aan oplichterij had schuldig ge maakt. A., die steeds bleef ontkennen, is Woensdag, na drie dagen in hechtenis te hebben doorgebracht, weer in vrijheid gesteld. Aan het station te 's-Hertogenbosch werd hij door een groote menigte afgehaald en onder luid gejuich naar zijne woning geleid. De geheele buurt was met vlaggen versierd. Niemand achtte A. tot zulk een daad, als waarvan hij beschuldigd werd, in staat, en groot was de deel neming die hij ondervond. De tweede der te Bergen-op-Zoom bestaande beetwortelsuïkerfabrieken heeft ook de werkzaamheden aangevangen. Blijkens de Ned. Kunstbode heeft de Min. van Bin. Zaken besloten de asch van Michiel Adriaanszoon de Ruyter op passende en afdoende wijze te verzorgen. Om de bestaande, bouwvallige lijkkist zal een looden omkleeding gesloten en daarom een sierlijke eikenhou ten kist getimmerd worden. Te Dordrecht is een dienstbode uit de derde verdieping harer woning gesprongen, omdat zij meende, dat er dieven in huis waren. De ongelukkige is ernstig gekwetst naar het gasthuis gebracht. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een klein plaatsje in de ff. Ct. Naar ik van vertrouwbare zijde verneem, zijn verschillende leden der afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland niet ter ver gadering van jl. Dinsdag opgeroepen. Indien dat waar is, zijn dan de in die vergadering genomen besluiten wettig Aangenaam zal het mij en meer anderen wezen, dat over deze zaak de noodige ophelderingen worden gegeven. Hoogachtend, W., 29 Sept. 1881. A. Goes, 29 September 1881. Mijnheer de Redacteur Met verbazing lazen vele, ja zeer vele leden der Maat schappij van Landbouw en Veeteelt, afdeeling Hein kenszand, in uwe courant van heden een verslag der op Dinsdag gehoudene vergadering dier afdeeling. Nog méér hunner lazen met groote bevreemding, dat op die vergadering 3 bestuursleden herkozen wa ren, ja zelfs dat 1 nieuw bestuurslid gekozen was. De reden tot die bevreemding en die verbazing lig gen echter voor de hand. Wat is toch het geval M. de Red. Méér dan 125 leden hebben in het geheel geene oproeping tot die vergadering ontvangen, terwijl in de advertentie, die daartoe voor een deel der leden waarom dan niet voor allen schijnt te hebben moeten dienen, alleen vermeld stond, dat de behaalde prijzen zouden worden uitgereikt, terwijl van verkiezing van bestuursleden of iets anders niet de minste melding was gemaakt. Het gevolg hiervan isdat de opgekomene leden voor niets vergaderd hebben dat 4 leden van het afdeelingsbestuur onwettig daarin zitting hebben, ten minste tot zoolang eene wettig belegde vergade ring hunne herbenoeming bevestigd heeft, en dat het nieuw benoemde lid tot zoolang eigenlijk een zot figuur maakt. Hoe eerder de, vergissing hersteld wordt hoe beter. Daar echter de aandacht reeds elders op dit feit schijnt gevestigd te zijnzullen wij het er nu voor- loopig maar bij laten. Ontvangt M. de R. onzen dank en onze groeten. JAAP en ADRIAAN. Mijnheer de Redacteur! Het hoofdartikel in uw blad van 30 Augustus jl. bevat eene beschouwing over den toestand van den landbouw en de veeteelt. In dat artikel wordt ge wezen op het wenschelijke voor den landbouwer, voor namelijk van dien op Zuid- en Noord-Beveland, om den blik verder te slaan en te zien meerdere winsten te behalen uit de veeteelt, voornamelijk uit de zui velbereiding. De kaasmakerij wordt daarin ten zeerste aanbevolen en de eerste op Zuid-Beveland op eenigs- zins flinke schaal, die van den heer Nijssen te Kapelle, daarin als een voorbeeld afgeteekend. Dat artikel gaf mij ruim stof tot overweging; en in verband met de tentoonstelling in Goes, dezen zomer gehouden, vooral het daar aanschouwelijk voorgestelde boter- en kaas maken volgens het Sioarfs-systeem, deed mij be sluiten, eenige ruimte te vragen in uwe courant, ten einde daarin mijne gedachten bloot te leggen. Ik stel op den voorgrond, dat de zuivelbereiding, tot heden op Z.-B. uitgevoerd, veel te wenschen overlaat; dat het hoogst wenschelijk is, dat daarin zoo spoedig mo gelijk verandering kome, terwijl ik nog niet geheel en al mede kan gaan met het denkbeeld, dat het wen-

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1