teui's over de Indische begrooting voor -1882 benoemd de heeren De Bruijn Kops, Corver Hooft, Van Gen nep, Des Amorie van der Hoeven en Bahlmann. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 30 September 188-1, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. P. F., te Goes, beschuldigd van het bemoeie- lijken van reizigers aan het spoorwegstation. Ont slagen van rechtsvervolging. 2o. J. Z., te 's-Heer Arendskerkewegens het visschen zonder akte of vergunning veroordeeld in twee geldboeten elk van f3, subs. 1 dag gev. straf voor iedere boete c. e. 3o. M. W., te Wilhelminadorp, wegens het drie malen hardrijden te Goes, veroordeeld in drie geld boeten elk van f 5, subs. 3 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 4o. J. E. en A. V. K., beiden te Kattendijke, be schuldigd van het maken van nachtelijk burengerucht de le veroordeeld in eene geldboete van f7,50, subs. 3 dagen gev. straf c. e., de "Se vrijgesproken. 5o. J. V., te 's-Heer Arendskerke, wegens 't zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap ver oordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6«. P. M., L. A., A. V. L., J. M, en P. V. d. W., allen te Borssele, wegens het maken van nachtelijk burengerucht de le, 2e, 4e en 5e ieder veroordeeld in eene geldboete van f 7,50, subs. 3 dagen gev. straf c. e., de 3e in eene geldboete van f 5,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 7o. L. G., te 's-Heerenhoek, wegens het openhou den van zijne herberg na 10 uren des avonds ver oordeeld in eene geldboete van f 5, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 8o. F. V. D., W. O., J. V. S., A. M. en A. S., allen te 's-Heerenhoek, wegens het zich ophouden in een herberg na tien uren des avonds, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. 9o. J. B., te Yerseke, wegens bet zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap veroordeeld in twee geldboeten elk van f3, subs. 2 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. lOo. 3. A. R., te Veere, wegens als voren veroor deeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden (Vrijdag) gewezen de volgende vonnissen in zaken, behandeld 23 Sep tember te voren, tegen lo. W. V., 37 j., boerenknecht te Wissekerke, wegens rebellie veroordeeld tot zes dagen cell. gev. straf c. e. 2o. J. Van der L., 22 j., zonder beroep, te Bier vliet, wegens diefstal veroordeeld tot acht dagen cell, gev. straf c. e. 3o. C. L. D., 15 j., te IJzendijke, wegens diefstal van oogst veroordeeld tot drie dagen cell. gev. straf c. e. 4o. L. P., 47 j., landbouwer te Hulst, beschuldigd van laster. Vrijgesproken. 5o. A. Van O., 40 j., huisvrouw van J. F. De K., arbeidster te Hulst, wegens mishandeling veroordeeld tot acht dagen cell. gev. straf c. e. 6o. Ch. L. V., 43 j., werkman te Oostburg, wegens beleediging van een bedienend beambte veroordeeld tot drie dagen cell. gev. straf c. e. 7o. J. G., 22 j., klompenmaker, A. H., 21 j., landbouwer, beiden te St.-Jansteen, wegens wederkee- rige mishandeling veroordeeld ieder tot eene geldboete van acht gulden, subs. 3 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. De vergadering op Donderdag, 29 Sept., in het lokaal der sociëteit «Eensgezindheid" te Goes gehouden, was zeer talrijk bezocht. De Voorzitter, de heer D. P. Dominicus, opende de vergadering met een woord van herdenking aan het verlies, dat ons vorstenhuis in het bijzonder en het vaderland in het algemeen geleden heeft, door het overlijden van Z. K. H. prins Frederik, waarop besloten werd aan Z. M. den Koning en H. K. H. Prinses Zu Wied adressen van rouwbeklag te zenden. Voorts werd een woord van dank gebracht aan heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland voor de nieuwe inrichting der gemeente-begrooting, waardoor aan den wensch der vereeniging, in de vergadering van 21 April jl. geuit, was voldaan. De heer J. H. Bybau nam gaarne op zich, dien dank aan het college over te brengen. Onder de mededeelingen was een brief van den Min. van Binn. Zaken, waarin bericht werd, dat niet geantwoord was op het schrijven van het bestuur omtrent de cumulatie der betrekkingen van secretaris en waarnemend griffier bij het kantongerecht, dewijl dat schrijven op ongezegeld papier was gesteld, doch dat eene beslissing zou genomen worden, wanneer zich het geval van gelijktijdige bekleeding voordeed, waarop werd goedgevonden zich met gezegeld adres tot den Minister te wenden, om eene definitieve beslissing, dewijl vier leden der vereeniging waarnemend griffier bij het kantongerecht te Goes zijn. Nog werd erop gewezen, dat, terwijl geen ant woord is ingekomen op het adres der vereeniging, ondersteund door vele gemeentebesturen, om in de ten vorigen jare toegezegde wetsontwerpen op de militie en de schutterij eene bepaling op te nemen, dat aan de gemeenten eene vergoeding zal worden toegekend voor de werkzaamheden, uit die wetten voortvloeiende, de ontwerpen thans bij de Staten-Ge- neraal zijn ingediend, zonder dat die bepaling erin voorkomt. Er werd besloten zich nu tot de Tweede Kamer te wenden, met verzoek de gewensclite bepaling alsnog in de wet op te nemen, en afschrift van dit adres aan de Ministers van Binn. Zaken en van Oorlog te zenden. De heer J. J. De Snoo, secretaris van Kloetinge, leidde nu de bespreking in van het vraagpunt«Kun nen kweekelingen worden aangesteld voor het onder wijs in de handwerken? Zoo ja, hoe moet hare belooning geregeld worden En is die ook begrepen onder de kosten, waarvan 30 pet. door het rijk wordt gerestitueerd?" Een zeer geanimeerd debat, waaraan de heeren J. II. Bybau, mr, L. A. Bybau, Hartman, Vermande en de adviseur en vele andere leden deelnamen, volgde, terwijl tenslotte als conclusie gesteld werd, dat kweeke lingen voor een enkel leervak bij de wet niet bekend zijn, maar dat wel adsistenten bij het onderwijs in de handwerken kunnen worden aangesteld, wier belooning door den gemeenteraad, onder goedkeuring van Ged. Staten, moet worden bepaald en dat van die belooning 30 pet. door het rijk wordt gerestitueerd, terwijl van die belooning de gewone bijdrage voor het pensioenfonds moet worden ingehouden. De heer L. A. Tindal Hallungius, surnumerair ter secretarie van Goes, leidde de bespreking in van het vraagstuk: «Waarop grondt zich de heffing van een hooger recht voor staanplaats voor carrousels, draai molens en dergelijke dan voor kramen, tenten enz. Aan het debat namen de heeren jhr. De Marees Van Swinderen, J. II. BybauHartman, de voorzitter en de adviseur deel, terwijl men zich vereenigde met het gevoelen van den adviseur, dat de staanplaats voor carrousels enz. niet bij inschrijving gegund mag worden, maar dat een hooger recht voor deze inrichtingen billijk is, om de groote ruimte, die ook buiten den cirkel van de carrousels enz. noodig is, en in de nabijheid geene andere tenten kunnen geplaatst worden tengevolge van het leven en rumoer, dat onafscheidelijk aan eene carrousel verbonden is. De heer D. Spruijt, secretaris van Yerseke, leidde de bespreking in van de vraag»Is de circulaire van Ged. Staten van Zeeland, dd. 48 Juli 1879 (Prov. blad no. 69), dat de besluiten tot af- en overschrijving op de begrooting uiterlijk op den 15 Juni van het volgende jaar aan hun college moeten ingezonden zijn, in overeenstemming met de eischen eener goede compta biliteit?" De adviseur beantwoordde die vraag ont kennend, omdat de leveranciers aaa en de werklieden voor de gemeente, volgens de wet van 8 November 1815 (Stbl. no. 51), bij art. 228 der gemeentewet ook voor de gemeente-comptabiliteit toepasselijk ver klaard, tot den 30 Juni tijd hebben voor het indienen hunner declaratiën. Toch moet erkend worden, dat af- en overschrijving vóór den 30 Juni moet zijn goedgekeurd, maar men kan art. 213 inroepen, en de zaak, wanneer een post van de begrooting het man- dateeren der daarop te doene uitgaven niet toeliet, als een spoed-eischend geval beschouwen, en de af- en overschrijving doen, mits het besluit, met redenen om kleed, duidelijk aan Ged. Staten inzendende. Aan het debat namen de heeren J. H. Bybau, Hartman, en de Voorzitter deelhet aangeprezen middel werd door eerstgenoemde een huismiddeltje genoemd, dat echter niet best te verdedigen was, wordende het beter geacht, om, wanneer eene declaratie zoo laat inkomt, en de begrootings-post laat de betaling niet toe, deze dan op de begrooting van het loopende jaar te verelfenen. Vervolgens werd mededeeling gedaan, dat de raad der gemeente 's-Heer-Abtskerke eerst onlangs al de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, heeft herzien, welke herziene verordeningen dezer dagen zijn afgekondigd, en verklaarde de heer Vermande, burgemeester dier gemeente, zich bereid, aan de be sturen der gemeenten in Zuid- en Noord-Beveland, voor zooveel mogelijk, een exemplaar van die veror deningen te zullen toezenden. Eene bespreking volgde nog naar aanleiding der vraag van den heer mr. J. G. De Witt Hamer, of in de verordeningen ook als minimum van straf was opgenomen: vijftig cents boete, hetgeen in overeenstemming was met het nieuwe wetboek van strafrecht, en waarbij hij mededeelde, dat eene wet te verwachten was, om dit minimum in de gemeentelijke verordeningen op te nemen. De heer mr. L. A. Bybau wees er eehter op, dat zoo lang art. 161 der gemeentewet nog in vigueur is, geene mindere boete dan van een gulden in de gemeen telijke verordeningeu mag worden bedreigd. Eene uitvoerige bespreking der zoogenaamde drank wet had nu plaats, waarbij vooral de wenschelijkheid werd aangetoond, om voor het vergunningsrecht het maximum van f 25 per f\ 00 huurwaarde van de localiteit, waarin de kleinhandel in sterkedrank wordt uitgeoefend te bepalen. De circulaire van den Min. van Binn. Zaken omtrent de uitvoering der wet, bij prov. blad no. 97 van dit jaar ter kennis van de gemeentebesturen in Zeeland gebracht, werd almede besproken. Met onderscheidene wenken, daarin vervat, kon men zich niet vereenigen. O. a. was dit het ge val met den wenk, om de kosten van eventueele her schatting voor de helft voor rekening der gemeente te nemen, daar men meende, dat die kosten, evenals bij de grond- en personeele belasting, moesten komen voor den tapper, als hij in het ongelijk wordt gesteld en anders geheel voor de gemeente. Wegens het gevorderde uur werd de bespreking der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen aan gehouden. In de bus werden drie vragen gevonden, als: lo. Moet aan particulieren afschriften gegeven worden van kohieren van den hoofdelijken omslag, kiezerslijsten enz. Het antwoord was: van de kohieren wel, en dan moeten deze op zegel geschreven en overeenkomstig de verordening tot heffing van leges ingericht worden. 2o. Is vervoer van vee uit Zuid-Beveland per staats spoor via Bergen-op-Zooih naar Tholen geoorloofd? Het antwoord was toestemmend, doch met inachtneming der bepalingen op den invoer van vee, aangezien het in Tholen uit Noord-Brabant wordt aangebracht. 3o. Is Goes eene begunstigde gemeente, dewijl daar het onderwijs in de handwerken buiten de gewone schooltijden gegeven wordt? Het antwoord was ont kennend, want ieder gemeentebestuur kan bij het leerplan, onder goedkeuring van den districts-school- opziener, de schooltijden bepalen naar welgevallen. Nog werd door een der leden gevraagd, of bevelschriften van armbesturen tot betaling van bedragen boven de 1 f 10 en aanslagbillelten in den hoofdelijken aanslag van boven de f 10 aan zegelrecht onderworpen zijn? Het antwoord was, dat de eerste aan zegelrecht onder worpen zijn, wanneer zij geen onderstandskosten betreffen, en dat de laatste tot f 20 vrij zijn van zegel. Vijfentwintig leden vereenigden zich later aan een gemeenschappelijk diner, waaraan menige toast op verschillende personen en onderwerpen werd uitgebracht. Buitenlandse!) Overzicht. Uit Tunis komen weer zeer ongunstige berichten. Volgens de Times n.l. opende de bekende llou- Amema, die in de binnenlanden verkeert, de gemeen schap met de insurgenten in Tunis en noodigde het opperhoofd ervan Ali-Ben-Halifa uit de bewegingen tegen de Franschen te combineeren. In de jongste veertien dagen zond de Fransche regeering 10,000 man naar Noord-Afrika en half Oc tober gaan er nog evenveel. De Transvaalsche volksraad heeft omtrent de con ventie nog geene beslissing genomen. De sprekers hadden de overeenkomst sterk bestre den. Men verwacht, dat zij naar de commissie zal worden teruggezonden. Duidelijk en eenstemmig zijn de berichten over den eventueelen afloop der behandeling niet. Wij zullen maar afwachten. Woensdag is de Hongaarsche rijksdag door den Keizer-koning geopend. In de troonrede wordt o. a. aangekondigd eene conventie met Servie. Voorts wordt medegedeeld, dat het herstel van het financieel evenwicht langzaam maar gestadig, en al kost het ook groote opoffering, wordt voortgezet. Daarna vestigt de koning de aandacht op de voor genomen nieuwe organisatie van het huis der Magnaten. Met genoegen kan Z. M. verklaren, dat de goede verhouding tusschen de Mogendheden, waardoor het mogelijk werd de van tijd tot tijd gerezen geschillen op vredelievende wijze te beslechten, nog steeds voort duurt, waarom met grond kan worden verwacht, dat land en volk ongestoord de zegeningen des vredes zullen mogen blijven genieten. Gemengde Berichten. Woensdag werd aan den toegangsweg bij het Havenstation te Vlissingen door den heer C. J. Van Woelderen, directeur der kon. stoomvaartmaatschappij Zeeland, de eerste steen gelegd van het voor rekening dier maatschappij te bouwen hotel. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde eenige personen wegens het verrichten van eenigen arbeid op Hemelvaartsdag tot 10 cents boete. De handhavers der Zondagswet zijn voornemens een adres, van dankbetuiging te zenden aan den rijks veldwachter, die het proces-verbaal opmaakte. De overtreding was geschied te Biggekerke, en de overtreders hadden gehakt en gewied. -In het volgende jaar zullen zelf-registreerende peilschalen worden geplaatst aan het fort Den Haak, bij Veere en op Oost-Beveland. De gemeenten Steenbergen, Woerd en Roozen- daal zullen binnen kort een stoomtram hebben. De exploitatie zal geschieden door den heer P. A. Gr. Van Gilse te Roozendaal. Volgens uitdrukkelijk verlangen van Prins Fre derik, zullen zoowel op het Huis De Paauw als te Neuwied en te Muskau alle bedienden in hunne ge wone betrekkingen blijven; alleen de oudsten worden, met hunne gewone jaarwedde als pensioen, van ver dere diensten vrijgesteld. Dezer dagen had een boer in Limburg zijne bezit tingen verkocht om naar Amerika te trekkente Roer mond gekomen, kreeg hij echter berouw, keerde met zijn gezin naar zijn dorp terug, en begon onmiddel lijk eene andere hofstede in te richten. Een nog onbekende snoodaard heeft een paard, dat in Friesland aan eene harddraverij zou meedoen en bekend stond als een eerste draver, een snede in den poot boven den hoef gegeven, zoodat het arme dier dien dag niet loopen kon. Omtrent de financiëele ramp, die Luxemburg getroffen heeft, en waarvan een telegram in ons nom- mer van Maandagavond melding maakt, blijkt dat het bedrag der bij de Nationale bank" in omloop zijnde billetten, op 17 millioen opgegeven, het cijfer van 2 mil- lioen nauwelijks bereikte. De directeur der bank is in hechtenis genomen, en tegen den president van het be stuur een rechterlijk onderzoek ingesteld. De bank had voor een waarde van 5 millioen aan Fransche effecten in. kas, die niet te realiseeren zijn; voorts zou zij 2 millioen hebben voorgeschoten aan een te Londen en te Luxemburg gedomicilieerd handelshuis, hetwelk ook zijn betalingen heeft gestaakt. De bank wordt door gendarmes bewaakt, want er heerscht hevige gisting, daar de kleine billetten, voor een bedrag van ruim drie millioen, meest in handen van de arbeidende klasse zijn. De schatkist van het Groothertogdom is voor meer dan twee millioen bij het faillissement betrokken. Verder zouden ook de Belgische Nationale Bank en de Banque de Belgique zeer groote sommen bij dit faillissement verliezen. De eerstgenoemde is daarbij, naar men zegt, voor 750,000 fr. betrokken. De regeering moet zich ijverig bezighouden met een maatregel ten behoeve der houders van die kleine billetten, terwijl verder de kamer zou worden bij eengeroepen ter behandeling van een wetsontwerp om aan de houders van de bedoelde billetten 50 pet. van het bedrag voor te schieten. Bij een bakker te Berlijn is onlangs een dragonder royaal door een spiegelruit heengesprongen. De win keldeur bestond nl. uit éen groote ruit en de ruiter meende dat zij open stond en sprong den winkel in, door het glas heen. De ruit viel in duizend stukken, maar de dragonder had volstrekt geen letsel bekomen. In de nabijheid van Ritterhude bij Bremen heeft Maandag een vrceselijk ongeluk plaats gehad. Een spoortrein is aldaar door een tijdens de uitvoering van een rivierwerk aangelegde hulpbrug gezakt, waar doorlocomotief en kolenwagen in den stroom verzonken. Negen of tien werklieden werden verpletterd en ver schillende anderen verdronken of zijn zwaar gewond. Het juiste getal verongelukten is nog niet bekend. De Norddeutsclie Lloyd meldt dat in de haven van Breinen door hare maatschappij in dit jaar de honderdduizendste landverhuizer is ingescheept met bestemming naar de Nieuwe Wereld. Men houdt het er voor, dat de landverhuizing het volgende jaar op nog grooter schaal plaats hebben zal. Zooals men weet komt het proces tegen den bekenden GuUeau Maandag voor de groote jury te Washington. De justitie, die Guiteau daarvan in kennis stelde, heeft hem tevens verzocht een verdediger te kiezen; aanvankelijk had hij het voornemen zichzelf te verdedigen, maar later wenschte hij zijn schoonbroeder, advocaat te Chicago, tot verdediger. De vrees van Guiteau voor vermoording gedurende het proces wordt door de Regeering gedeeld, die dan ook krachtige maatregelen te zijner beveiliging beraamt. Zijn verdediger zal, het gewone kunstje, krankzinnig heid bepleiten. De sergeant, die op Guiteau schoot, is van rechts vervolging ontslagen. Eigenaardigis de wijze waarop men in Amerika, bij een gelegenheid als het overbrengen van Garfields lijk naar de begraafplaats, ook voor de troepen zoi gt. Een comité had twee bakkerijen inge richt en van 30000 broodjes en 400 hammen «sand wiches" doen maken, welke, op wagens geladen, langs den weg gereed stonden en onder het voorbijtrekken den manschappen werden toegereikt. Om hen van water te voorzien waren bij alle brandkranen lieden van de brandweer geposteerd en uit vele particuliere woningen werd limonade uitgedeeld. Men praat nu weer van aanslagen op het leven van den tegenwoordigen president Arthur. Deze is daarom zeer behoedzaam in zijne bewegingen. Het politiebureau te Washington ontving Woensdag het getuigenis van een persoon, die onder eede verklaarde dat hij Maan dagavond twee mannen een moordkomplot hoorde smeden tegen den president. De politie hecht echter weinig waarde aan die mededeeling. Merkwaardig is het feit, dat het den 7en Sep tember jl. de heetste dag van dit jaar te New-York is geweest. Er heerschte daar en in den omtrek toen een waarlijk tropische hitte en er werd een gevoel teweeggebracht, alsof men zich in een grooten smelt oven bevond. Daarbij streek nog een lieete wind, als een sirocco, van tijd tot tijd over de stad. De thermometer stond te New-York op 100° F., hier en daar in den omtrek op 101° tot zelfs 104° in de schaduw. Vele scholen, kantoren, fabrieken enz., werden lang vóór dien tijd gesloten. Wie kon, trachtte naar de kust te komen, en ziekten en plotselinge sterf gevallen bleven niet uit. Van 2 Aug. tot 18 Sept. waren er te Mekka 133 gevallen van cholera, van welke 102 met doode- lijken afloop. De communicatie tusschen Arabie en Egypte is voor schepen, die pelgrims overvoeren, ten eenenmale verboden bij besluit derquarantaine-coinmissie te Alexandrie. Overigens is voor alle schepen te Elivajd een strenge quarantaine ingevoerd. (Zie verder het bijvoegsel.) Laatste en telegraphische berichten. PARIJS, 30 Sept. Gisteren hebben de Fransche troepen de sterke afdeelingen der opstandelingen in Tunis geslagen. De Kamers zullen den 28 October worden geopend. 307» Staatsloterij. 3» kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 29 Sept. 4e Lijflt. No. 6072 f 1500. Nos 6705 en 10303, elk f400. Nos. 9440, 12168 en 12881, elk f100. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 6 Oct., Plaats. Voorwerpen. Hansweert, aakschip eu stee nen. Kruiningen, woonhuis enz., 's-Gravenpolder, meub. goederen, Krabbendijke, afbraak, V. d. 7 10 12 13 15 15 19 21 Nov., Yerseke, Cats, Goes, Borssele, Goes, Goes, Nieuwdorp, Colijnsplaat, Kloetinge, Hansweert, plantoesters, verp. dijken enz., meub. goederen enz., verp. zeedijk enz., afbraak, verp. landen, kweekschapen, woonhuizen, boomen, woonhuizen enz., Informatiën. opzicht, waterst. Hansw. en ontv. reg. Goes. Rembges. Van Dam Bussche. Pelle en V. d. Bussche. V. d. Bussche. V. d. Moer. De Vos. Beenhakker, Bors. Pilaar. Pilaar. Mulock Houwer. V. d. Moer. Karseboom. Rembges. Te houden Aanbestedingen. 5 Oct. te Hansweert. Aanbesteding telegraafkantoor. Aanwijzing te 3 uren van den dag der besteding. Inlichtingen A. Le Clercq, te Kruiningen. Burgerlijke Stand Goes van 28 tot 30 Sept. 1881. Ondertrouwd den 29, Aarnout Johannes Visser, 21 j., jm., met Maria Adriana Wagenaar Clement, 20 j., jd. Getrouwd: den 29, Gommert Van Ast, 26j.,jm., met Tannetje Willeboer, 23 j., jd. Geroren den 30, Jacoba, d. v. Pieter Wessel en Jacoba Wissekerke. Correspondentie. Aan onzen correspondent te 's-Heer Arends kerke. Uwe opgaaf der verkooping is te onvolledig om te worden opgenomen. Gij geeft de namen der koopers niet op.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2