1881. N°. 115. Donderdag 29 September. 68ste jaargang. Staten-Generaal. Landbouw en Veeteelt. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nonnners 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing, derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen niet meer dan 1 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOM beroep werden kortelijk ontwikkeld door den advocaat rar. J. Van Gigchdie van oordeel was, dat door het Hof was recht gedaan op onwettig bewijs en mitsdien geschonden art. 434 in verband met art. 427 van het Wetboek van Strafvord. Den 3 October a. s. zal door het O. M. conclusie genomen worden. Het bewuste Art. 434 luidt: leclere afgelegde getui genis moet loopen over feitenwelke de geinige zelf gehoordgezien of ondervonden heeften moeten daarbij tevens uitdrukkelijk worden opgegeven de redenen van wetenschap. Bijzondere meeningen of gissingenbij redeneering gemaaktzijn geene getuigenissen. Art. 427 luidtNiemand kan wegens misdrijf veroordeeld wordentenzij de rechterdoor wettige bewijsmiddelende overtuiging hebbe bekomendat eene strafbare daad werkelijk heeft plaats gehad en dat de beklaagde daaraan schuldig is. Op bloote vermoedens of onvolkomen bewijs mag niemand veroordeeld worden. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Dinsdag haar afdeelingsarbeid aangevangen en enkele naturalisatie- en onteigenings- ontwerpen (voor den aanleg kanaal CoevordenAlte Picardie en uitbreiding station Den Haag van den H. IJ. S.) onderzochtzoomede die tot afstand aan Rotter dam van een strook spoorweggrond aan 't station tot vaststelling van het slot der Ind. rekeningen 1870 en 1871, en tot uitlevering van vreemdelingen in Ned.-Indië. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wilhelminadorp. Maandag is bij de herv. gemeente alhier beroepen de heer II. Gunning JHz., candi- daat bij het provicaal kerkbestuur van Groningen. Aangenomen het beroep naar de ch'r. geref. gem. te Veere door den cand. C. Steketee. zijn hart" aannam. De heer Van Gorkom nam, in overleg met het be stuur der vereeniging, de gelegenheid waar, dat zoo- velen der onderwijzers uit dat arrondissement tegen woordig waren, om met hen te bespreken de artikelen 21 en 22 der wet van den 17 Augustus 1878 (Staatsbl. no. 127), nl; de vaststelling van het leerplan, de regeling der vacantiën, de verdeeling in klassen, de aanwijzing der uren voor het godsdienstonderwijs, enz. Hij was van gevoelen, dat o. a. het leerplan moet gebouwd zijn op een verdeeling der school in 6 jaarklassen, voor kinderen van 6 tot 12 jaar; dat op kleine scholen het wenschelijk is, dat slechts éénmaal 's jaars leerlingen worden aangenomen, 1 op groote, talrijke scholen hoogstens tweemalen. Thans geschiedt dit op vele scholen vier- of meermalen 's jaars, ja zelfs op onge regelde tijdstippen, naar gelang er leerlingen worden aangeboden, waardoor 't klassikaal onderwijs zeer wordt belemmerd; dat verder tnsschen 4 en 6 weken vacantie 's jaars (liefst gemiddeld 5 weken) voldoende maar ook noodig is, zoo voor de leerlingen als voor de onder wijzers en waarbij dan, vooral op het platteland, op den oogsttijd kan gelet worden; dat de avondscholen, die tot heden toe eer kwaad doen aan 't onderwijs dan nut, overal zullen worden afgeschaft en vervangen door herhalingsscholen, d. i. scholen voor leerlingen, die de dagschool met vrucht hebben bezocht en op behoorlijken leeftijd verlaten. De herhalingsschool moet I dienen tot herhaling en voortzetting van het.geleerde en niet, gelijk tot heden veelal met de avondscholen 't geval is, tot inhaling van 't verzuimde of tot be waarschool. Op de voordracht voor leeraves aan de kweek school voor onderwijzeressen te Leiden staan mejn. .1. I M. Will en A. Risseeuw. Tot leeraar in de beschrijvende meetkunde aan de H. B. S. voor jongens te VGravenhage is benoemd de heer B. J. H. Haitinkleeraar aan dezelfde in richting te Middelburg. GOES, 28 SEPTEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Sint-Maartensdijk. Nader verneemt men, dat er hij de Amsterdamsche firma, die concessie schijnt te willen aanvragen tot het leggen van een stoomtram van Brouwershaven door de eilanden Schouwen en Duive- land en Tholen, geen plan bestaat om dezen door te leggen tot Bergen-op-Zoom, maar slechts tot Tholen en dan te laten aansluiten aan den door den heer A. Daverveldt, van Wouw, aan te leggen tram van het Tholensche veer naar Bergen-op-Zoom. Ondertus- schen zal er waarschijnlijk nog heel wat gewikt en gewogen moeten worden, eer er concessie aangevraagd en verleend wordt. Biervliet. Hoe publiciteit nuttig kan werken: de vorige week nog. Zaterdag, werden de raadsleden op geroepen ter benoeming van een wethouder. De raadsvergadering was onvoltallig, de benoeming kon niet geschieden. Eervol ontslag verleend, ingevolge art. 64 der gemeentewet, aan den 2en luit. bij het 3e bat. der rast. schutterij in Zeeland Gr. H. ICakebeeke, terwijl bij datzelfde bat. zijn benoemd tot len luit. H. De Raad. thans 2de luit. en tot 2den luit. mr. K. Rembgesbij het 4de bat., tot majoor-komm. H. G. Hammacherthans ie luit.-adjudant. Bij kon. besl. is, metl Aug., aan A. Schraver, eervol ontslagen opzichter 1ste kl. bij 's Rijks water staat te Vlissingen, een pensioen toegekend van f809 's jaars. Bij kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Van Strien Cz., als gezworen van den Westkerkepolder, prov. Zeeland en zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den ca- lamiteusen Nieuw-Neuzenpolder II. Wolfert Daniels- 30odtot lid van het best. van het waterschap voor de uitwatering der vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalenapolder J. L. I. De Bals. Eervol ontheven van zijne detacheering bij de permanente militaire spoorweg-commissie de le luit. kwartiei meester B. G-. Verselewel De Witt Hamer van het 6e reg. inf. Z. M. heeft Maandag de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer, die belast zijn geworden met het overbrengen van het adres van rouwbeklag wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Prederik ten gehoore ontvangen en hun op de gewone wijze beantwoord. Voortaan zullen de kantoren van de hypothe ken en het kadaster dagelijks, behalve des Zondags, voor het publiek geopend zijn van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren. Het vorige jaar werden de traktementsverhoo- gingen van de jaarwedden der ambtenaren op de pro vinciale gviffiën in N.-Brabant, Zeeland, Groningen en Drente door de Kamer afgestemd. Op de begrooting van 1882 komen die verhoogingen opnieuw voor. Uit die begrooting blijkt, dat de regeering te Ber gen-op-Zoom een rijks hoogere burgerschool met drie jarigen cursus wil oprichten. De Haagsche correspondent der Midd. Ct. ver zekert, dat Prins Frederik geen testament heeft nagelaten. Juist daarom, zegt de correspondent, belastte hij zijn vertrouwden vriend graaf Van Limburg Stirum met de ordening zijner nalatenschap. Alles wat men van legaten, aan wien ook, heeft gezegd, is zuivere (of eigenlijk onzuivere) fantasie. De mededeelingen omtrent beschikkingen ten aanzien van het personeel des Prinsen gedaan zijn niets dan verzinsels. De volgens het burgerlijk recht wettige erfgenamen van den Prins, zijn dochter en kleindochter, erven zijn geheel vermogen, dat, zelfs bij benadering, zeer moeielijk is te schatten, maar zeker meer dan 100 millioen bedraagt volgens debestaande inventarissen en naar de berekening van 's Prinsen notaris, den heer Dietz, en de overige beheerders zijner vaste goederen. Van deze erfgenamen hangt het lot der dienaren van den overleden Prins geheel af. Of Prins Frederik nooit een testament heeft gehad is een andere vraag. Mij werd verzekerd, dat er een wils- licschikking van den Prins en zijne gemalin heeft bestaan; na den dood der laatste is deze vervallen en er is geen andere voor in de plaats getreden." Verder drukt hij zijne verwondering uit over de houding van Prinses Marianne, die niets van zich liet hooren, Vóór ettelijke jaren werd te Amsterdam door een lOOtal oud-strijders van '13 en '15 een vereeni ging «Nederland en Oranje" opgericht. Thans zijn er van die 100 nog 7 in leven, waarvan de 96jarige Van Wijck voorzitter isde jongste, de 88jarige L, Napol, is onder-voorzitter. De vereeniging voor lijkverbranding verloor in 1880, per saldo, '21 leden; daarentegen ging, omdat zij met de contributie niet veel anders doen kan dan wenschen uitspreken, haar saldo in kas, voor een crematie-oven bestemd, met f 1082 vooruit. In 1882 zullen de leden te Zutfen samenkomen. - De heer F. Lion Cachette Valkenburg, geeft in de Standaard een antwoord aan de vele personen, die hem inlichting vragen aangaande de landverhui zing naar Transvaal. Onderscheidene inlichtingen wor den gegeven, maar telkens herhaalt de heer Cachet dat het thans geen geschikt oogenblik is om naar Transvaal te verhuizen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten een standbeeld van Conscience in de nieuwe bibliotheek op te richten, het plein voor dat lokaal het Conscience- plein te noemen en de straatdie daarop uitkomt rue Leeuw van Vlaanderen. Van dit besluit werd den schrijver Zondag door den dichter Jan Van Beers mededeeüng gedaan. Hij verzocht echter met het oprichten van een standbeeld liever te wachten tot na zijn dood. Omtrent die feestviering kunnen wij nog melden, dat de illuminatie 's avonds wegens het slechte weer achterwege is moeten blijvendat de heer De Veer met een toespraak den heer Conscience het Nederlansch album aanbood en dat de heer mr. Hubrecht uit naam van onzen Koning hem toesprak en de groote gouden medaille van verdienste overhandigde. Woensdag zijn te Bern de afgevaardigden van Duitschland, Frankrijk, Rusland, Italië, Oostenrijk- Hongarije, Nederland, Luxemburg en Zwitserland bij eengekomen om te beraadslagen over een verdrag tot regeling van het internationale spoorwegverkeer. - De Willem Barents is Maandag van Hammerfest naar Nederland vertrokken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Waarde. Ten overstaan van den notaris Rembges werden den vorigen Vrijdag hier door bestuurders van het waterschap Waarde de onderstaande perceelen bouw- en weilanden publiek verpacht: In den Westveerpolder, Perc. 1. 1 H.A. 03 A 80 c.A., aan Joh. Joppe, voor f17 per 39.24 A. 2. 1 55 40 aan L. Kik, voor f28 per 3. 1 30 90 39.24 A. 4. 0 80 29 5. 2 88 aan F. Kole, voor f 15 6. 1 94 70 per 39,24 A. 7. 1 52 90 8. 0 66 70 aan Jan Joppe, voor f 16 per 39.24 A. 9. 1 21 40 aan D. Van Loo, voor f 8 10. 1 37 per 39.24 A. In den Waardschen polder. 11. 0 H.A. 14 A. 90 c.A., aan L. Van de Vreede, voor f 3 per 39.24 A. 12. 0 63 60 aan Jan Joppe, voor f 4 per 39.24 A. 13. 0 92 30 t aan L. Ruissen, voor f 13 per 39.24 A. 14. 1 59 80 aan C. Timmermans, voor 15. 2 48 40 f 17 per 39.24 A. Een enkele opmerking: vóór 7 jaar lag dit land onberooid en bracht toen f1573 op; thans, nu het in veel beteren staat is, is het voor f 818 verpacht. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 27 September zijn door de rechtbank in zaken, op 20 September tevoren behandeld, gewezen de volgende vonnissen tegen: '1 o. K. H., 23 j. en H. H., 28 j., arbeiders te West- kapelle, wegens mishandeling veroordeeld de eerste tot f 6, subs. 3 dagen, de tweede tot f 3 boete, subs. i dag gev.straf c. e. 2o. L. G., 39 j., arbeider en koopman te Grijps- kerke, wegens laster veroordeeld tot 6 dagen cell, gev.straf c. e. 3o. M. C. Van H., huisvrouw van J. L., 46 j., arbeidster te Sluis, wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 4o. S. De B., wed. O., 53 jr., te IJzendijke, wegens hoon veroordeeld tot f8 boete, subs. 3 dagen gev.strafc. e. 5o. C. B., 27 j., huisvrouw van J. T., te Schoon- dijke, wegens diefstal veroordeeld tot eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev.straf c. e. Dinsdag werd door den Hoogen Raad behandeld de voorziening in cassatie van den gewezen rijksont vanger te Goes, A. B.door het gerechtshof te 's-Gra- venhage veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en verschillende geldboeten, wegens valschheid in geschrif ten en verduistering van gelden. De gronden voor het Ds. Diehl, te Oud-Vossemeer, heeft bedankt voor het beroep naar Bruinisse. Msgr. de Bisschop van Haarlem beeft den heer J. L. Clarijs, 15 Aug. tot priester gewijd, benoemd tot adsistent te Heinkenszand. Het request, aan den Minister van binnenland- sche zaken gezonden door het Bestuur der christe lijke gereformeerde voorbereidende en handwerks school te Goes is in zijn geheel in De Standaard en Het Zuiden opgenomen. Na uiteenzetting der bekende quaestie en van het evenzeer bekend gevoelen van dat bestuur over den maat regel van ons dagelijkseh bestuur in zake de hand werken op de lagere scholen, wordt in bet request aan den Minister ten slotte verklaard »dat de door Burgemeester en Wethouders genomen maatregel naar de meening van adressanten blijkt te zijn lo. in strijd met de schoolwet; 2o. tegen de bedoeling van en in strijd met bet grondwettig beginsel, waarbij de vrijheden des volks -worden gewaarborgd 3o. niet in het belang van het onderwijs 4o. doodend voor de bij de invoering der wet reeds bestaande particuliere handwerk scholen; dat adressanten niet twijfelen of hunne zienswijze zal ten dezen opzichte door Uwe Excellentie worden gedeeld. Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen, Uwe Excellentie zeer dringend te verzoeken, dat het Uwe Excellentie behagen, moge in dezen toestand ver andering te brengen, door de noodige maatregelen te neinen, dat, kon het zijn spoedig, door Burgemeester en Wethouders van Go.es de door hen uitgevaardigde publicatie worde ingetrokken". Driewegen. Door den raad dezer gemeente is tot onderwijzer aan de openbare school benoemd de hoer B. Polderman, te Poortugaal. Bij gelegenheid, dat jl. Zaterdag de onderwijzers uit het arrondissement Schouwen-Duiveland te Zie- rikzee hunne gewone driemaandelijksohe vergadering hielden, werden zij vereerd niet een bezoek van den heer Van Gorkom, districts-schoolopziener. Hij werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten in deze vergadering, geluk gewenscht met zijne benoeming tot die eervolle en gewichtige betrekking, hem de verze kering gegeven, dat de vergadering hoogen prijs stelde op zijne tegenwoordigheid en de belangen van het on derwijs en de onderwijzers werden hem dringend aan bevolen. Eene betuiging van erkentelijkheid voor de gesproken woorden van den voorzitter, van hartelijke belangstelling in het onderwijs en het lot van den onderwijzer en eene aanbeveling van zijn persoon in de achting en de vriendschap der onderwijzers, was het antwoord van den heer Van Gorkomwien na de pauze het honorair-lidmaatschap der vereeniging werd aangeboden, 't welk hij »met beide banden en geheel - Dinsdagnamiddag hield de afdeeling Heinkens zand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, in het koffiehuis »De Prins van Oranje" te Goes, eene vergadering. Na lezing der notulen van de vorige vergadering werd voorlezing gedaan van de behaalde prijzen en medailles op de in Juni gehouden tentoonstelling. Deze medailles, bronzen en vergulde, zijn vervaar digd bij de wed. Hart, te Brussel. Aau de eene zijde staat in een kransTentoonstelling Goes Juni 1881", met den naam van den bekroonde en waar voor bij bekroond is, terwijl aan de andere zijde, boven eenige figuren, op den landbouw betrekking hebbende, het opschrift prijktsZeeUwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt Aan de aanwezige bekroonden werden de behaalde bekroningen uitgereikt. Daaronder behoorde ook de Landbouw vereeniging" te Wolfaartsdijk. Voor haar nam de heer J. Van der Baan, secretaris der vereeniging, de bekroning in ontvangst, en verklaarde dit blijk van belangstel ling voor de bewuste landbouw-vereeniging te Wol faartsdijk met welgevallen te aanvaarden, als geschon ken van wege eene «Maatschappij Die Zeelands landbouw heilig zij, Die meer en meer beklijve, Die, wat bezwijke, wat ons rest, Ten zegen zij van ons gewest, En eervol werkzaam blijve!" Na de uitreiking der i bekroningen wenschte de voorzitter der afdeeling jlir. mr. G. Van Citters den bekroonden geluk en drukte de. hoop uit, dat die prijzen tot aanmoediging mochten strekken en dat de bekroonden mochten voortgaan op den goeden weg. Hij bevat de maatschappij en hare tentoonstellin gen aan voor deelneming en inzondingen, zonder welke al haar streven nutteloos is. Tevens bracht hij zijn dank aan allen, die op de eene of andere wijze meegewerkt hebben om die ten toonstelling te doen slagen. De uitstekende uitslag is voor het grootste deel aan die medewerking toe- teschrijven. Ook hun beval hij de belangen der Zeeuwsche maatschappij ten zeerste aan. Daarop deed hij eenige mededeelingen omtrent- de finahciëele resultaten der tentoonstelling, die gunstig waren. De rekening der verlotings- en feestcommissie sluit met een- nadeelig saldo van slechts f 10,43 de rekening der afdeeling sluit met het zelfde goed slot als vóov de tentoonstelling, zoodat deze haar niets ge kost heeft. Er werd besloten dit soisoen Weèr 5 lamlbouwle- zingen te doen plaatshebben en wel 3 door den heer A. F. Marlet, terwijl de '2 overigen nog zullen wor den opengehouden.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1